Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. N? 2303. lARtJIT, lean gen, met verlof honderd zeven en ..föföv. S oa of Schilfers, I Pijn in de Scixe- vorm, Vroegtij- onaaugenaumheden LAH-ONTWIK-: BUITENLAND. BINNENLAND- Zondag 1 Juni. UIERS, en Kok DINQ. Buiteiilandsch Overzicht. g' sterker GOUDSCHE COURANT. -GROEI-MIDDEL uk ik u dit attest Haven B, 17. 3.45, 15 en 5 oren. •dt on voorwaarde- 46 attesten liggen ter lezing. Bjjaan- f kleur-preparaat. i, noch Reizigers den. L k, BjUNKiryr, ftz, eene misgreep, die de deputatie, welke hem ont vangen moest, baast noopte terug te keeren zonder notitie van hem te nemen. Als overgangsmaatregel ontving hij de heeren blootshoofds, en op aandringen van een Russisch officier en verscheidene aanzien lijke Bulgaarscbe Rumeliërs zette bij, alvorens door te reizen naar Philippopoli, een Bulgaarscbe muts (Kalpak) op, door welke concessie de bevolking even goed gemutst werd als haar gouverneur en hem hartelijk toejuichle. Het feit schetst den gebeden toestand. De door de Porte benoemde gouverneur van eene Turksche provincie was reeds bij de eerste schrede op bet gebied zjjner administratie genood zaakt te breken met de Porte en zich te schikken naar Bulgaarschen Wil. De Russen hebben hun tijd daar niet verloren. irtdnring aan i binnen deze -an DINERS rawpartyen of fenhedcn met, d, service, be- ens verkrjjg- I, VLEESCH, PE, Pastejjen, IJZEN, GE-1 ÊMES enz. LAKERS, Haven 17. SCHAPPIJ invang nemend, lel 1879. r GOUDA; tamiddag 5 uren. 2.15,1.30 en 5 ,ren 1 n. en 5 n. WA. voormiddag 5 ore» LEIDEN: en, namiddag 5,10, uren en 11.15, t 11.15, nam. 5.10, tn 11.15, nam, 5.10. HEN. .middag 9 uren. DE DIRECTIE. t de behaarde huid er. 2 de flacon. atique id, bruin of zwart I wart, naar gelang I flacon tegen post ten rembours by ■‘rederiksplein, tlpen, niyn hoofd- Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. De beide voor Engeland gewichtige tijdingen, welke wij in ons vorig Overzicht mededeelden, zijn by de Engelsche pers zeer verschillend ontvangen. De be noeming van sir Garnet Wolseley tot civiel en militair opperbevelhebber over het gebied, waar de Zoeloe- oorlog wordt gevoerd, vindt algemeenen bijval, waarvan echter het kleinste deel aan de regeering ten goede komt, die een paar maanden geleden nog weigerde- toe te geven aan den eisch der oppositie om lord Chelmsford te ontheffen van het opperbevel der troepen. Thans erkent zij feitelijk, dat de oppositie gelijk had, eu is de lof die men toezwaait slechts die van ter elfder ure den raad van verstandiger lieden te hebben opgevolgd. Zelfs de Standard zegt, dat de tevreden heid in het land grooter zou geweest zyn, zoo de regeering den moed had gehad twee maanden ge leden den stap te doen, welks volstrekte noodzake lijkheid zij thans erkent. Dit oordeel over de re- geering echter daargelaten, is men over de zaak zelve blyde. Met de door Cavagnari gesloten vrede met Afgha nistan is het heel wat anders. Dat bericht wordt door de bladen, die niet door dik en dun met de regeering medegaan, al bijzonder koel opgeuomen. Men beeft toch van den aan vang nf getwijfeld aan het voordeelige der *wetenschappelyke grens/ die lord Beaconsfield zich van dezen oorlog ten doel etelde. Zeker krygt men door de bezetting van het PlShfn-dal, het Koeram-dal en den Khayber-pas eene sterke stelling naar buiten, doch men annexeert daar door een aantal bergstammen tusschen de tegenwoor dige grens en de nieuw te verdedigen linie, die van alles, behalve van lust tot onderwerping aan hel Engelsoh gezag hebben blijk gegeven. Dit be zwaar is niet ongegrond, al mag het wat voorbarig heelen. De. Fransche senaat heeft de ministers van oorlog en marine Greslcy en Jaureguiberry beide tot onaf zetbare leden van den senaat verkozen. De heer Lockroy heeft de wijsheid gehad, zijne interpellatie in te trekken over de amnestie, daar uit de stemming over het voorstel van den heer Cle menceau (voorloopige invrijheidstelling van Blanqui) blijkt, dat nagenoeg alle «Bonapartisten voor waren. Tot dusver heeft alleen de fractie van de Cassaguac met de radicalen gestemd, met de duidelyk uitge sproken bedoeling, om de republiek te oudermyuen. Thans schijnen de Bonapartisten de kansen al weder iets gunstiger te oordeelen, want met eenige uitzonde ringen speedden ze allen hetzelfde spel. De Duitsche Byksdag heeft dat gedeelte van het nieuwe tarief, dat niet commissoriaal was gemaakt, bijna afgehandeld; het laatste punt was het timmer en ander werkbout; het door de Regeering voorge stelde recht werd met geringe wijziging goedgekeurd en daarop de zitting wegens de Pinkslervacantie verdaagd tot 9 Juni. De afgevaardigden kunnen tehuis met hun kiezers over de groote verandering van de laatste dagen spreken; voor de liberalen is dat zeker niet het aangenaamst, althans voor zoover zij niet thuis hooreu in de steden. Hier in de middelpunten van de ontwikkeling toch stelt men zich van de finaiiciëele hervorming weinig goeds voor en .houdt de Bismarcksche plannen voor ’t minst voor zeer gewaagde luchtsprongenoveral elders echter, inzonderheid ten plattenlande en onder de groote fabri kanten, wordt het ontstaan der nieuwe meerderheid toegejuicht, omdat men zich van het nieuwe toltarief gouden bergen belooften men kan dit te gemak- kelyker doen, omdat men met dit nieuw tarief staat voor een geheel onbekende toekomst. De zaak brengt in elk geval veel verdeeldheid teweeg en sterker wordt het Dnifsche rijk op deze wijze niet. Aleko Vogorides, de nieuwe gouverneur van Oost- Bumclië, is naar zijn post vertrokken en heeft reeds aan de grenzen zijner provincie, te Hermanly, eene povere entree gemaakt. Hij was, waarsohüulyk op aandringen van de Porte, getooid met den Turkschen De heeren Godefroi c. s. blijven echter hun be perkte commissie van deskundigen verkieslijker achten en vreezen groot en noodeloos tijdverlies van het voorstel der rapporteurs, die echter hun stelsel handhaven. Men schrijft uit Botterdam aan de Middelb. Courant: #Het bericht, dat Pincoifs te New-York is aange komen, heeft hier groote sensatie te weeg gebracht. Hij beeft dus om te ontkomen geen buitegewone mid delen gebezigd, maar is den zeer eenvoudigen weg ge gaan. Van hier is hij over Calais naar Engeland gereisd en Donderdag 15 dezer is hij te Liverpool aan boord gegaan van de dien dag naar New-York ver trekkende stoomboot Germania. Het heette hier de laatste dagen, dat men wist dat hij met vrouw en drie zoons op die boot passage genomen had, maar er werd geen openbaarheid' aan gegeven, omdat de justitie de pers om geheimhouding verzocht had van al wat met de opsporing van den voortvluchtige in verband stond. Men achtte bet ook mogelijk, dat het nemen van passage op de Liverpoolsche boot een middel was geweest om de justitie op een dwaalspoor te brengen. En thans blykt het maar al te waar te zijn, dat Pincoffs alle maatregelen van voorzichtigheid heeft versmaad en, zelfs zonder zijn naam geheim te houden, van eene reisgelegenheid heeft gebruik ge maakt, die ook menschen kiezen, welke niet door de politie op de hielen gezeten worden? Het heette dat alle maatregelen genomen waren om, zoo hij werkelijk naar New-York vertrokken was, te beletten dat hij daar voet aan wal zette. Men zou hem op de reede arresteeren. Wat er nu daar ginds is gebeurd, is natuurlijk nog onbekendmaar genoeg is het, dat Pincoffs ongemoeid te New-York is kunnen arriveeren. Hei eenige wat bij zich te getroosten heeft gehad, is een snelle reis. Den dag nadat hij ’s middags onder bpurslijd van hier vertrok, is hij te Liverpool scheep gegaan en negen dagen later was hij in de hoofdstad van de nieuwe* wereld. //Het is te hopen, dat nadere berichten omtrent de omstandigheden, waaronder zijne ontscheping daar ginds heeft plaats gehad, onze justitie zullen recht vaardigen de indruk bij het publiek zou anders hoogst ongunstig en aan het prestige der justitie niet be vorderlijk zijn. z/Er zyn er nog, die zich vleien dat men van Ame rika uitlevering zal krijgen al is bet waar, dat er geen uitleveringstraktaat is. Maar dit zal wel eene nuch tere illusie zijn. Zoovele schurken hebben in de Vereenigde Staten eene veilige schuilplaats gevonden.- waarom zou dit dan aan Pincoffs geweigerd worden?” De memorie van antwoord omtrent het wets-ont- werpeff cteu-belasting is verschenen. Ter voldoening aan den geuiten wensch geeft de minister zeer uitvoerige mededeeliugen omtrent den toestand der geldmiddelen. Hij stelt voorop dat nieuwe feiten daarbij niet aan het licht zullen komen. Het overzicht, bij de indiening der staatsbegrooting voor 1879 gegeven, is niet onjuist gebleken en de minister kan zich daaraan, wat de hoofdpunten be treft, dan ook blijden gedragen. Uit de opbrengst der middelen over de eerste vier maanden, in ver band met het feit dat de successiebelasting in de rechte lijn eerst gezegd kan worden van 1 Februari 1879 af hare volle werking te doen gevoelen, blyft hij van meening, dat de opbrengst der middelen over 1879 met de raming gelijk zal staan. Wat de uitgaven betreft, in de eerstvolgende jaren te verwachten, verwijst hij naar zijne roededeelingen in September gedaan. De minister geeft daarna een staat van ’s rijks kas op 1 Maart 1879 en een over zicht van de verhouding tusschen gewone middelen en gewone uitgaven op de begrootingen voor 1878 en 1879, waaruit hij opraaakt dat in de gaping tusschen de gewone middelen en uitgaven eene ver blijdende vermindering valt waar te nemen. Hij blijft voorts zijne verklaring vasthouden dat bij niet zou kunnen berusten in eene begrooling, waarop geen bijdragen van Nederl. Idië aan de middelen hier te lande was uitgetrokken. Wij deelden voor eenigen tijd het geval mede van den lotting Hendrik Bijktrte Steenwykerwold, die door den militieraad voor den dienst werd aange- GOUDA, 81 Mei 1879. 0*ï8tfent de óngesteldbeid, waaraan de Kroonprins sedert een paar dagen lijdt, is een geruststellend tele gram ontvangen van den Nedeflandschen gezant te Parijsdesniettemin heeft de Koning zijn adjudant Bentiuok derwaarts gezonden, i (Jmst. Cl.) De begrooting voorliet hoogheemraadschap Krimpe- nerwaard, dienstjaar 1879/80, Is in de vereeuigde ver gadering van het dykcollege met de boofdingelanden, vastgesteld op ƒ86625.63 in ontvangst en ƒ86260 in uitgaaf. De omslag is bepaald op 5 per hectare belastbaren grond. Door den Raad der gemeente Boskoop is besloten de bestaande tosiMfe imI Ce eorissgea en baar dus, in plaats van drie, vijf dagen te doen duren. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen 1 van 29 en 30 Mei 1879. In de zitting van Donderdag zijn aangenomen de consulaire overeenkomsten met Brazilië en de Ver- eenigde Staten, waarbij de regeering verklaarde dat i het uilleverings-tractaat met Amerika biunen kort kan verwacht worden en men van Brazilië toezegging wacht. Voorts zyn onder meer aangenomen het ont- 5 werp tot wijziging van het Burg. Wetb. (dubbele registers van den Burg. Stand) en dat tot ver- hooging* van Houfdst. V, credieten voor het onder- 1 houd van historische gedenkteekenen), dit laatste na bestrijding door de hh. van Houten eu Parijn, met 52 tegen 13 stemmen. In de zitting van gisteren werd met algemeene stemmen een viertal wetsontwerpen aangenomen, waar- onder dat tot afstand van beschikbaren vestinggrond aan de gemeente Deventer. Daarna is de voordracht ter voorzieniug in de I vacature bij de Rekenkamer opgemaakt en zijn ge- kozen: tut eersten candidaat C. M. van Vliet, refe- rendaris bij de Rekenkamer met 33 van de 64 stem- mentot tweeden candidaat L. E. Uytteuhooven, l controleur der belastingen te ’s-Gravenhage, met 36 van de 58 stemmen en tot derden candidaat D. J. Zubli, eervol ontslagen hoofdcommies bij bin- nenlandsche zaken, met 34 van de 56 stemmen. Deze voordracht zal den Koning schriftelijk worden aangeboden. Na behandeling der huishoudelijke raming in comité generaal, is de Kamer op reces gescheiden. De Commissie van rapporteurs over het voorstel van de heeren Godefroi, Lentiug eu Putijn, om bij het sectie-onderzoek van het Wetboek van Strafrecht nf te wijken vnn de gewone regelen, heeft tegenover dat voorstel een ander geplaatst. Het komt iu hoofd zaak hierop neder, dat geen speciale commissie van deskundigen wordt benoemd, maar de afdeelingen beginnen met elk een rapporteur a&n te wijzen, die, met vijf andere leden, door den Voorzitter te be noemen, een leiddraad voor het sectie-onderzoek vast stelt en van dat onderzoek een verslag opmaakt. Blijkt dat er groot verschil van gevoelen bestaat, dan zou een eerste lezing in openbare zitting plaats hebben en staan dan de hoofdbeginselen vast, dan volgt bef sectie-onderzoek der artikelen.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1