BUITENLAND. BINNENLAND. Bfflitenlandsch Overzicht. La Belle Jardlrlère.^XS"^;- UITTREKSEL 1878. ROSTiiai&iJ-Ksr; UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. (Vervolg) De weèrbanrheidutereenigiBg «Burgerplicht" bestond aan het einde van het jaar 1878 uit 42 werkende leden, 1 begunstigd lid en 24 be gunstigers, tegen 34 werkende leden, 1 begun stigd lid en 19 begunstigers in het vorige jaar. De oefeningen in het behandelen van het geweer en het schieten naar de schjjf met Flo bert-patronen werden des winters geregeld op eiken Vrijdag avond gebóndén in' een lokaal dat van gemeentewege is aangewezen en ook voor rekening der gemeente wordt verlicht en verwarmd. Het schieten naar de schijf op het Schietter- rem heeft gedurende den zomer plaats en wel des Zondags morgens en des Woensdags na middags. Het gewone jaarlijksche prijsschieten had in vereeniging met de schutterij plaatsdaarvan werd reeds boven melding gemaakt. De heer J. F. C. Prince nam wegens veran dering van woonplaats zijn ontslag als voorzitter van het bestuur der vereeniging. Hij verkreeg tevens op zijn verzoek eervol ontslag als kapi- tein-kommandant. In de vacaturen, ontstaan door zjjn vertrek en dat van den heer J. A. Stroband, 2de Lui tenant bij het korps, in 1877, was bij het einde van het afgeloopen jaar nog niet voorzien. Er zijn hier 8 kerkelijke gemeenten. 1 Ne- derduitsch Hervormde, met 2 kerkgebouwen en 4 leeraren. 1 Evangelisch Luthersche, met 1 kerkgebouw en 1 Ieeraar. 1 Remonstrantscb Gereformeerde, met 1 kerkgebouw en 1 Ieeraar. 1 Christelijk Gereformeerde, met 1 kerkgebouw en 1 Ieeraar. 2 Roomsch Katholieken, met 2 kerkgebouwen en G geestelijken. 1 Oud- Roomsehe of van de Bisschoppelijke Klerezy, met 1 kerkgebouw en 1 geestelijke. 1 Israë litische, met 1 kerkgebouw en 1 Ieeraar. De kerkgebouwen verkeeren, voor zooveel ons bekend is, in goeden staat. De gemeente keert jaarlijks aan de St. Jans- kerk 2400.uit, als schadeloosstelling voor het gemis van begrafenisrechten. Makingen en schenkingen voor godsdienstige doeleinden, krachtens machtiging aanvaard, kwamen, voor zoover ons bekend is, niet voor. Scholen voor lager onderwijs. De Plaatse lijke Schoolcommissie onderging geene verande ring in hare samenstelling. De toestand van het lager onderwijs, zoo op de openbare als op de bijzondere scholen, geeft reden tot tevredenheid. De ijver der onderwij zers en onderwijzeressen in de vervulling hunner moeieljjke taak verdient allen lof. Op de openbare scholen nam het getal leer lingen niet toe. Op de openbare scholen nam het getal leerlingen niet toe. Op de bijzondere was dit wel het geval. Openbare Scholen. Er waren 6 openbare scholen. Tot de oprïchting eener zevende, na- meljjk van eene tweede burgerschool voor jon gens, werd in het laatst van het jaar besloten. Die zeven scholen worden voortaan genaamd De Eerste Armenschool. (Hoofdonderwijzer Gonda). De tweede Armenschool. (Hoofdon derwijzer Posthumus!. öe Tusschenschool. (Hoofdonderwijzer Scnriek). De Eerste Bur gerschool voor jongens. (Hoofdonderwijzer Hu- ber). De Tweede Burgerschool voor jongens. (Hoofdonderwijzer R. Leopold). De Eerste Bur gerschool voor meisjes. (Hoofdonderwijzer Kra mers). De Tweede Burgerschool voor meisjes, (Hoofdonderwijzeres Mej Gfetser). Op alle openbare scholen wörat meer uitge breid lager onderwijs gegeven. Behalve de ge wone vakkeu omvatte het Onderwjjs op de beide Armenscholen en de Tosschen- schoolde gymnastiek, het teekenen en de hand werken voor meisjes op de eerste Burgerschool voor meisjesde zelfde vakken en de beginselen der Fransche taal, op de eerste Burgerschool voor jongens: de beginselen der Fransche, Engelsche en Hóog- duitsche taal, die ,der wiskunde, de gymnastiek en het teekenen; op de tweede Burgerschool voor meisjes de beginselen der levende talen, de gymnastiek, het teekenen en de handwerken voor meisjes. op de nieuw opgerichte tweede Burgerschool voor jongens zal het onderwijs zich uitstrekken tot de beginselen der Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal, die der wiskunde, de gym nastiek en het teekenen, terwijl bij de opening dezer school het onderwijs in het Engelsch en floogduitsch op de eerste Burgerschool voor jongens vervalt, Wordt vervo/yd.) Gelijk gewoonlijk het geyal is na feestdagen, is het politieke nieuws zeer schaarsch. Het voornaamste nieuws betreft, gelijk natuurlijk is, nog altijd de naweeën van den oorlog in het Oosten. De Russische regeering geeft eene nieuwe buiteülamlsche leeuiug uit, om een gedeelte der buitengeWoue uitgaven te dekken en de Grieksohe wendt zich tot de mogendheden met een beklag over het bijeentrekkeu van Turksche troepen aan hare grenzen. Dit laatste zal moeten worden be schouwd als een der middelen, om eindelijk in deze eens eene beslissing te krijgen. Inmiddels is Aleko-pacha plechtig bevestigd in zyne betrekking van gouverneur Van Oost-Rumelië. Prins Alexander van Bulgarye is thans te Parys en had een onderhoud met den president der Repu bliek. Van daar vertrekt hy naar Engeland en dan gaat de reis naar Rome eu Konstantinopel. In het laatst dezer maand zal hij denkelijk naar Varna gaan, om van daar nuar Tiruowa te reizen eu plechtig de Bulgaarsche kroon te aanvaarden. De verkiezing van Blanqui voor Bordeaux is te Versailles met nagenoeg algeraeene stemmen onwettig verklaard, gelijk niet anders was te verwachten. De regecring heeft daarbij te kennen gegeven, dat zy over zijne zaak zou oordeelen, onafhankelijk vau deze verkiezing, eu de heer Cus^agnoe gebruikte de gele genheid om nogmaals schandaal te maken. Het ge volg is geweest, dat met groote meerderheid de cen suur tegen hem werd uitgesproken. Een andere moeilijkheid voor het tegenwoordig mi nisterie is gelukkig uit den weg geruimd. Het on derzoek ia de zaak van den aartebisschop van Aix schijnt te hebben does zien, dat hij niet de uit drukkingen heeft gebezigd, waarvan hy in sommige berichten werd besobuldigd, zoodat de regeefing niet zal hebben te vervolgen. Gisteren bracht de telegraaf ons de namen van een Portugeesch Ministerie j heden wordt ons langs den- zelfden weg bericht, dat de kamer met groote meer derheid een votum van wuntrouwen iu het uieuw kabinet heeft uitgebracht. Eeu ontbinding van de Kamer wordt nu waarschijnlijk geacht. De Zwitaersche Bondsvergadering is geopend voor de gewone zomerziitingimerkwaardig was, dat de aftredende presidenten tier Kamers beiden in hun toespraken hun leedwezen te kennen gaven over de wederinvoering van de doodstraf, met bijvoeging echter dat men zich moest onderwerpen aan de uitspraak van de meerderheid. De Duitsche Keizer is Dinsdag weder gevallen de kwalen van den ouden dag doen zich steeds sterker gevoelen. De zoo gewichtige en diep doortastende wet, re gelende het spoorwegtarief vau goederenvervoer, zal, nuar de verzekering der Kol*. Zeitungover eenige dagen, hoogstens na verloop van een paar weken, bij den Ryksdag worden ingediend. Binnen het verloop van dien tijd zal de zaak in de Bondsraad, waar zij wordt onderzocht, haar beslag erlangen. Te oordeelen naar de woorden, indertyd door den Rijkskanselier in eeu der zittingen van den Rijksdag gesproken, stelt hy het hoogste belang in het tot stand komen dezer wettelijke voordracht. Iiitussehen is het commissoriaal onderzoek dezer voordracht iu den Staatsraad, volgeus de mededeeling der Bank- und Hand. Zeit.t niet gunstig voor het ontwerp. Vele bedenkingen zyn ook by de tweede lezing daartegen ingediend. Men herinnert zich duarenboven, dat een dergelijke poging, vroeger in het werk gesteld, op grond van gelyke bezwaren als thans worden geopperd, schipbreuk heeft geleden. In welke mate, bij de verdere behaudeling der voordracht in de speciale commissie en later in de zitting van den Bondsraad zelf, een gunstiger resultaat zal worden verkregen, laat zich tot heden bij geen mogelijkheid voorzien. GOUDA, .5 Juni 1879. Wij ontvingen het algemeen verslag .ran het fonds ter aanmoediging en ondersteuning ran den gewnpenden dienst in de Nederlanden en .Inden daarin aanleiding om een welgemeende aanbeveling te schrijven voor de collecte, welke op 18 Juni alhier voor dat fonda als naar gewoonte zal worden gehouden De geldelijke toestand van het fonda laat te wensohen over. Het nadeelig aaldo vermeerderde met 4000 en klom daardoor tot/ 15000. Het hoofdbestuur moest tot dekking ran dit tekort 2000Ü luschr. 4 pot. N. W. S. verkoopen. Vermindering in de opbrengst der colleote, ver meerdering van ondersteuning, zjjn de voorname redenen van dezen achteruitgang, waardoor menig ondersteunde zijne toelage zal zien verminderd of ingetrokken. Vult dit altijd hard, des te harder ongetwijfeld wanneer de verdediging van het land en zijne overzeesche bezittingen de oorzaak is van eeu armoedigen ouden dag of van een kommervol bestaan, omdat verminking of ziekelijkheid tot werke loosheid doemt. Voor de akte in de vrouwelijke handwerken werden gisteren te 's-Hage 18 candidaten geëxamineerd 5 werden afgewezen en 10 toegelaten, waaronder Mej. H. C. van Zeylen, voor nutC. J. van Nes, voor nut en smaak en J. J. Kooper, voor smaak. Bij vonnissen vsn Dinsdag zijn door de arrondisse mentsrechtbank te Botterdam de navolgende van mis handeling beschuldigde personen veroordeeld: A. De G., wonende te Bleiswjjk, tot een celstraf van 8 dagen. A. D, wonende te Capelle a/d. IJsel, tot een cel- straf van drie maanden en twee boeten van 8 elk, bij wanbetaling te vervang-n dooreen dag celstraf. G. S., te Schiedam, J. P. Van der W., te Gonda, M. van Z., te Vlaardingen en H. V. te Jaarsveld, allen vervolgd ter zake van beleediging met woorden van een bedienend beambte, veroordeeld de eerste tot twee geldboeten van 15, ieder subsidiair vjjf dagen gevangenisstraf voor iedere boete, tie tweede en derde tot een boete van 25, subsidiair zeveu dagen ge vangenisstraf, en de vierde toe een boete van ƒ15, subsidiair vijf dagen gevangenisstraf. In eene op den 80 Mei II. gehouden vergadering van Ingelanden van den polder Stein is tnet algem. stemmen vastgesteld de rekening over 1878 in ontvang op ƒ8450.12» in uitgaaf op 1848.80», aizoo een batig saldo van ƒ601.82. de begrooting voor 1879 in ontvang op 2436.tft» in nitgaaf op 2329.22», aizoo een batig saldo van 107.30. Door stemgerechtigde ingelanden der Hiorrswoud- sche droogmakerij onder Haaerswoude eu Benthuizen, is in hare vergadering van 28 Mei met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen mr C, Vou der Vlies. .Vü. De commissie van rapporteurs voor bet wetsont werp tot luffing der effiecteuAelaitiugkennis genomen hebbende van de Memorie van beantwoording op het door de Tweede Kamer uitgebracht voorloopig verslag omtrent deze voordracht en van het daarbij gevoegd gewjjzigd ontwerp, bij hetwelk de voorge stelde belasting tot schuldvorderingen wordt uitge strekt, en in aanmerking nemende, dat het nieuwe wetsontwerp gewichtige wijzigingen bevat, waaronder er zjjn, die niet of sleohts ter loops in al de af- deelingen beeproken zijn, achtte eene nieuwe overwe ging te dezer zake wenscheljjk en noodig. Kerdijk ie gieteren te Antwerpen vrijgesproken ven de beschuldiging van tich onder een valsehen naam in het hotel St.-Autoine te hebben laten inschrijven. De algemeene vergadering der Vereeniging van gasfabriekanten in Nederland zal dit jaar gehouden worden te Breda, den 24 en 25 Jnui 5.1. Onder de punten van behandeling merken wjj o. a. de volgende opt Bestaat er aanleiding om Vanwege de regeering aan te dringen op verlenging van den termijn, gesteld voor de ijken ven gasmeters Ie de vreee voor de nadedige gevolgen ven de toe passing der elektrische verlichting voor de gas- indnstrie al dan niet gegrond? Ie de openbare ver koop der ookes voor eene gemeente-gasfabriek aan te bevelen? Het patent van Liveee* en Kidd tot earbonisering van het gaa. Heeft de ondervinding reedt uitspraak gedaan in de kwestie of Duitsche gaskolen naast Engelsche op gasfabrieken aaubeveling rerdienen De heer J. H. Mejjsr. directeur van het Instituut tot Onderwijs vani Blinden te Amsterdam, it be noemd tot PrMené cCHonnem ie la SocidU itt HotpUaKere Sauveieurt Bréteut to Bemteej terwijl hem tevens het diploma de groote eere-medoille dezer Vereeniging it toegezegd, als eene erkenning namens het bestuur van het rarijsehe Congres van hetgeen door hem in het belang onzer blinden en misdeelden in den vreemd* gedaan werA Da heer H. Nadouli de Buffou, president van hef Congres, is voorzitter detot ins telling, welke o. a. dertig stations van red- dingsbooten langs de kusten van den Oceaan on- derhdhdt. Dè vereeniging telt 2000 leden en van vreemdelingen is de algemeene secretaris van de welbekende Roytl Humane Society te Londen, de heer Lambtpn Young, de eenige, wieir eene dergelijke onderscheiding ten deel viel. De getneentojraiKri ven Zaandam heeft besloten aan W. H. De Hens Zoon, te Botterdam, eigenaars van» de gasfabriek aldaar, op - nieuw conoeseie te verleenen; voor den tijd van 10 jaren, voor de ver lichting van stads- en particuliere gebouwen enz., togen 12 in plaats vat» 17 cent per K. M. Bo vendien zal de metorhaue belangrijk verminderd worden. Uit Parijs schrijft men aan de N. R. Cl.: Overeenkomstig hetgeen Dinsdag getelegrapheerd werd, zij medegedeeld dat de Prins van Oranje, die, zooals den lezer bekend zal zijn, zich veeltijds op houdt te Parijs, aldaar ziek is geworden. Zaterdag avond voor acht dagen is Z. K. H. op een bal geweest by mevrouw de Courval, en uit de warme zaal in de kleedkamer komende om te vertiekken, heeft de Prins koude gevat- Aanvankelijk liet de ongesteldheid Zich niet ernstig aanzien, maar de ge neesheer Aimé Martin achtte het spoedig, tot dekking van eigen verantwoordelijkheid, noodig, dat ook bet adrice gevraagd werd van eeu tweeden geneesheer, waartoe gekozetr werd de heer Peter, hoogleeraar in de pathologie aan de Faculteit te I'arjjs, Prinses Mnthilde, volle nicht van wijlen H. M. Koningin Sophia en die op de hartelijkste wijze den zieke omringt, met alle mogelijke zorgen, drong er op aan, dat sok het ««Iries zot» worden ingewonnen va» hare» docUriy dei beef Dieufhfcy, geneesheer van het hospitaal Menilraontant. Deze <(rie geleerden nn zyn dagelijks in consult by den Prina. De heer Aimé Martin komt meermalen daags, en om buitendien zeker te zijn, dat aan den zieke geen zorg ontbreken zal, heeft men den heer Cailtoret, interne onder dr. Martin iu het hospitaal Saint- Lnzare, sedert Vrijdag ochtend aao Hen Prins root voortdurende oppassing toegevoegd. I)e heer Cailleret vervult die taak met de meeste toewijding, eu de heer Martin brengt den grootsten lof toe aan zyn takt en ijver. De heer Martin zelf ie een zeer sympathieke figuurmen heeft slechte enkele oogeo- blikkêa in zijn gezelschap door te brengen, om de overtuiging te krjjgen dat de zorg voor den Kroon prins aan uitstekende handen is toerertronwd. Hij is reeds redert jaien met den prins in be trekking geweest, hetgeen het vertrouwen in een ge neesheer natuurlijk niet weinig vermeerdert. Z. K. H., die appartementen bewoont op de eerste verdieping 19, Bue Auber, iu de onmiddellijke nabijheid van de groote Opera, wordt overladen met bljjken van deelneming van de zjjde zijner talrijke vrienden te Parijs. Zyn antichambre ia voortdurend vol van heeren, die hel bulletin van de geneesheeren komen lezen en zich inschrijven in het register. Niemand, hoegenaamd, wordt echter by den zieke toegelaten. Zelfs Prins Alexander, die buien ochtend per eerslen trein uit Nederland aankwam, heeft zijn broeder heden nog niet mogen zien, evenmin als de baron Bentinek, die namsne Z. M. den Koning den zieke it komen bezoeken. De Prins van Wales, die heden ochtend ie Parys aankwam heeft dadelijk naaf den toestand van den lijder laten vernemen. De zieke volgt stipt de roacsefa riftan der genees heeren. Byna de geheels voorgaande wede had de Prins niets andere gebruikt dan «at limonade: thans gebruikt hy eenige bouillon, hetgeen door den heer Martin alt eeta zeer verbiedend versohijneel wordt beschouwd. De Prins is aangetast door een pneumonie aan de reehterlattg, waarbij gevoegd heeft een diaphregnmtlscfie pleuris. De ziekte volgt haar ge- regelden loop en de geztecahcereui vermoeden dat dp dit oogeublik alle gevaar geweken is. De Nederlnndsohe gezant zendt geregeld onder scheidene maten daags- telegrafische berichten omtrent den toestand van den Prins naar 's-Hage. Een bericht uit Parys, gisteren in den Haag ont vangen, metdV dat de Win» van Oranje zich veel beter bevindt. Er worden geen bulletins meer uit gegeven. Volkomen herstel aal nog wel eenige» .tijd vorderen. De aardbeziën ataao to Beverwijk praghtig in bloei. De geregelde uitvoer tof waarschijnlijk eetst over drie of vier weken ktinne» plaat» hebben. Slecht» bier en daas wovdt een enkels rijpe vrucht gevonden. De heets» D. P. C. Ledobnet-e» C. A. A. DuSok de Wit, wier taak op Maasdag 9 Juni e. k. voer het gerechtshof te Amsterdam in booger beroep sal worden behandeld: hebben een uitvoerige memorie bij dat hof ingediend. Zy vangen daarin aan met de verklaring, dat zij niet trachten zullen de bit tere droefheid en teleurstelling te schetsen, door het vonnis der arrondissemerrta-rechtbanfc bij hen, hunne gezinnen; betrekkingen en vrienden teweeggebracht. Zy willen en mogen ook geen medelijden opwekken, maar zij doen een ernstig beroep op he t onbevan gen, gemoedelijk en nauwgezet oordeel van het bof. Zy verklaren onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegd misdrijf en smeeken het hof de gron den, daarvoor reedt in eersten aanleg bijgebracht, maar die de rechter a quo niet bljjkt te hebben onderzocht, zorgvuldig te toetsen en aizoo ook aan Ae verdediging, geljjk aan de beschuldiging, reeht "e doen wedervaren. De memorie bevat een door- loopende critiek ran de voornaamste overwegingen van het vonnis en eindigt met een kort woord over de qualificatié en het bewijs. Naar aanleiding van het gouden feest, dat door het regiment grenadier» en jagen eerlsngs gevierd zal wor den, bevat bet D. v Z.-H. een aeheto der geschiedenis van dat regiment sedert zijne oprichting. Toen in 1829 de vier Zwitsersehe regementen afgedankt waren, die sedert 1814 in Nederlandsche dienst gestaan hadden, werd den idea Juli van dat jaar eene afdeeling grenadiers, twee bataillons jagers en eene achttiende afdeeling infanterie opgericht. De afdeeling grenadiers Was bestemd, om in beide residentiën Brussel en 's Grarenltage en mitsdiens onder de oogen des komugs dienst te Verrichten, en wel zoodanig, dat steeds twee bataillons in de rerbtjjfplaato van Z. M. moesten aanwezig zyn. Het corps moest bestaan uit een keur van officieren en manschappen, de plaatsing daarbij als een ondersobeiding worden aangemerkt, tot eer ventrekken eu als een belooniag voor goede diens ten worden beschouwd. Het Wel over dit corps, 1 dal drie bataillons, «k van 4 kompagnieën, sterk was, was opgedragen aan den kotoael K. A. Klerck. Den 22 Sept. 1829 werd aan het nieuw georganiseerde eorps door Z. K. H. Prins Fredrik op de Plane Boyale te Brussel het vaandel overhandigd, waarbij alle officieren den eed aan koning en vaderland hernieuwden. Aan den tiendosgschen veldtocht nam de afdeeling met roem deel. Had het 2e battaillon in de eerste dagen van den opstand de stad Brussel moeten ont ruimen en aan de mnitera prijs geven, de dagen van 83 tot 26 Sept. werd die smaad door drie bataillons gesamenlijk uitgewiseht en die dagen behooren onder de roemrijkste der afdeeling. Hen In Dec. 1835 keerde de afdeeling ia de resi dentie terug, waar zy voortaan onafgebroken'garni zoen hield. Den 15n Oct. 1843 werden de afdeelingCn grena diers en jagers tot Ce» regiment rereenigd. Den lln Juttij van het volgende jaar hield dit regiment zyn roem, van 't keurcorps vau het Nederlandsche leger te siin, staande in eene wapenschouwing, die door den keizer aller Bussen en Z. M. koning Willem II gezamenlijk afgenomen werd. Als blijk van zijne tevredenheid stelde de Rnssische Czaar toen eenige deooratiön der Sl.-Anna-orde 5e klasse ter beschikking van onzen koning. Eeh merkwaardige dag was voor het regiment de 16e April 1843, toen H. M. de koningin-weduwe voor het front van het regiment het vaandel met eeu lauwerkrans versierde. Z. M. de koning gaf dien dag aan elk der vier bataillons een bataillonsvlag feu geschenke, met zyn naamcyfer versierd, als een blijk van zijne welwillendheid jegens bet corps, waarbij hy met zyn doorluohtigen broeder, dén orerleden prins Alexander, zijne militaire loopbaan was inge treden. Ook Hds. zoons, de prins van Orauje en {trios Alexauder, hebben by het regjment hunne mi- itaire opleiding genoten. Den 7e Juli 1854 werd het 25-jarig bestaan van het keuroorps feestelijk gevierd- Het D. v. Z.-H. verwjjst hen, die belangstellen in het huishoudelijk leven van het regiment na 1854, naar het werkje «Een bladzyJe uit de geschiedenis van het regiment grenadiers eu jagers, 18531869", van den toe- maligen majoor der grenadiers N. van Willet. Het blad hoopt genoeg gezegd te hebben, om de beleng- Stelliog in d» aanstaande feestviering op to wekken ook by hey. die in den regel buiten het militaire leveti ttoan. Hunne syraphatie voor het keuroorps zsl sekeV niet weinig rijn opgewekt door het loffelijk getnigenis door den volksvertegenwoordiger van Wassenaar Catwyk opentijk afgelegd, dat tijdeus de afgeloopes Heagscbe kermis geen enkel men vaft dit regiment beschonken op straat is gesien. Jl. Donderdag bezochten de Koning en de Koningin voor de eerste maal de school „Kouing Willem Hl en Koningin Emma* to Apeldoorn. De heer Kraoa, regent president der school, verwelkomde HH. MM. by het Bfniftlrtreifen van het 'gebouw, waarop het doelt tertje vau den hodfdondtlwyKVT den heer Noel- meyer, H. M. eeu prachtig bouquet aanbood, onder het uitspreken van eetrige dichtregel». Vervolgens bezochten HH. MM. de echoollokaten, keurig gede coreerd en met bloemen versierd, Na het zingen van een «elkomsgroet aan onze jeugdige Koningin bood de oudste regent, jnr. Van Bronkhorst, als hulde- bljjk der schoolkinderen den votweljjketi bezoekers een zilveren beker aan. De Koningin bezichtigde alles met belangstelling en onderhield zich geruimen tijd met den hoofdonderwijzer, terwyl zy ook verschillende jongens toespraak N» byna een uur toerens verlieten de vorvtelijke personen het schoolgebouw. De bekt», vervaardigd in de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten, draagt op de voorzijde ten afbeelding der Konutgssehool in niëlleerwerk, aan de achterzijde ia het monogram W. E. aangebracht, Op het deksel, gesierd met de koninkl. kroon, berinden tich de wapens van Oranje, Meanx, Cbfilons e» Saonne, in gekleurd goudeen blauw geëmailleerd lint, dat Zich om den voet van den beker slingert, draagt (iet opschrift in gouden letters7 Januari 187S.' i De heer Delprat deelt in het Tijdschrift "van ie HaaUchappij van Nijverheid mede, dat M. Davis en Co., 27 Wellcloze Square, te Landen, een nieaw mate riaal gevonden hebben gSPf het maken van vatei1 en voorwerpen, die gewoonrijk van aardewerk worden vervaardigd eu waardoor deze veel. minder breekbaar Worden. Daarbjj hebben zij het- voordeel van ook nog veel ligter' te zijn. Deze nieuwe stof bestaat Dit katoenpap, bekleed met een waterdidht glazuur, waarin gesmolten glas voor een groot gedeelte komt.- De stof wordt daardoor niet broos, maar blijft buigzaam genoeg om niet ligt te bersten en dan water deer te laten. Tot na toe werden deze voorwerpen, die sterk genoeg sijn om een ruwe behandeling te kunttan verdun-tt, sleohts in twee kleuren vervaardigd, maar neemt het gebruik toe, zooals te verwachten ie, d«n zal ook hierin een grootere verscheidenheid worden ingevoerd. Zeker koopman uit Botterdam, die onlange van Engeland met de mailboot te Vlissingen aankwam, scheen niet veel last te hebben, om de inkomende rechten ran eenige goederen, die hy by zich had, te betalen; althans hij zeide: „niets te declareeren te hebben". De ambtenaren, nriuder geloovig op dot pnnt, veroorloofden zich de vrijheid met inacht neming van de meeste beleefdheidsvormen eenige horlogiën, sokken en schoenen uit 's koopmans zakken en koffer te voonchjjn te hales, eu wisten hem daar na to beduiden altoos beel' beleefd dat hij, na zijn weerzin tegen het betalen van een paar guldess rtohten, nu, bij «transactie",278 moest „opdokketri\ De koopman, op zyn bettrt ook heel beleefd, maakte reel tegenwerpingen en verontschuldigingen zooals dit gewoonlyk gaat maarbetaalde. Hij nam zich echter ateliig voor, zijn afkeer voor het betalen van 's Bijles rechten voortaan te bedwingen. Een kapper te Chicago adverteerde onlangs„Haar- hersteller, onfeilbaar mgtdel tot verwijdering van elke kale plek. Op het groeien der haren kan gewacht War den." Een heer, op wiens schedel byna geen spiertje haar meer to ontdekken aas, kwam, door deze advere tentie gelokt, bij hem en vroeg: „Kan men werkelijk op het groeien der haren wachten, wanneer men «W middel gebruikt? «Zeket, mijnheer." De kaalhoof dige kocht nu een flacon voor twee dollars en kreeg op zijn verzeek verlof zijn hoofd terstond in den Win kel met het onfeilbaar middel in te wryven. Nadat die operatie was verricht, plaatste hij zich vol ver wachting voor den spiegel en sprak„Zie zoo, mijnheer. Laten wjj.au het resultaat afwachten Wat? riep ide verkooper, „hier in mjjn winkel Dat gaat niet v mijn huurkontrakt loopt met eenige maanden ten einde. P»rii« Heeren- en Kiaderkleederen I al ya. zijne catalogussen Baar Hob- land heeft gezonden, is het altijd geprezen geworden zoowel wat de eonpe der geleverde kleederen, sla ds elegance en soliditeit der stoffen betreft. Bnhet-kon ook niet anders zjjn, went een elk die dit grodtoPa- rijsche etablissement kent, weet dat bet zjjne Eurtfi peesehe vermaardheid te danken heeft aan de uitste kende wjj» waarop het zjjne Clientèle badient. Wf raden onzen teers (hts ten teerste aan ïioh dctrGaV»-" logus Van de „Bïlle Jardinièke" van Parys aan te schaffen. Behalve de gravnres, door de eerste" artistes van Parjjs geteekend, bevad de catalogus nog eene geheel speciale aanwijzing om vast elk hleediugatuk de maat to nemen. Deze catalogus wordt 'door de „Beile Jarmnièbe" aan ieder dier er om vraagt franco toegezonden. STAAT va* BRIEVEN, m*. kenden, gedurende het le kwartaal 1879 uit Gouda verzonden, en door tusschefiköirtst Van het Fölt- kantoor aldaar terug te bekojtae*

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2