BUITENLAND. BINNENLAND. ItuUeiilaiidscli Overzicht. 0 De Fransche ministers zgu nog niet af van de Blanqui- quaestie; mogen wij de kranten gelooven, dan waren drie der Ministers voor amnestie en de overigen voor gratie. Blnnqui sal echter niet alleen gratie krggen maar een der 300 ziju, aan welke deze gunst zal worden bewezenmen noemt hieronder ook Rochefort. Het gratie-besluit zal over eenige dagen worden gepubliceerd. De rede van den heer Jules Simon schijnt ver keerd te zgn overgebracht. Iemand, die het van den beer Simon zelf weten kan en het denkelijk wel van hem heeft, verzekert dat hij volstrekt niet voor nemens is, den heer J. Ferry te bestrgdeu. Mo gelijk zou wezen, dat de heer Simon niet ziju stem gaf aan het bekende art. 7Maar dan alleeu, omdat hij het niet als afdoende genoeg beschouwt. Het zou zeker nog al zonderling zijn geweest, een man als dales Simon te zien strijden in de rangen der oleriealen. De minister ran binneulandsehe zaken heeft aau de prcfeeten ecue circulaire gezonden, betreffende declnuning van openbare ambtenaren aan godsdienstige processicu. Langzamerhand is in vele oorden ran Frankrijk het gebruik ouistaau, dat de ambtenaren door den prefect worden uilgenoodigd, in volle uuiform aan deze plechtigheden deel te neineu. De minister verbiedt thans zulke uiluoodigingeu. Ieder moet vrij zijn in de uitoefeuing zijner plichten en de ambtennren kunnen dus, als ieder ander, zich by procession aansluiten. Maar zij* moeten er nietf toe worden ge drongen en het doen als particulieren, derhalve zonder kenteekenen hunner waardigheid. Gdgksoortige cir- culaireu ziju door de ministers van oorlog en marine uitgevaardigd aau de hoogere officieren. Van zelf -spreekt, dat in dit dwsl het dragen der uniform niet als disfiaatief wfflt beschouwd. De uniform wordt in het leger en op de vloot aangemerkt als ■de gewone dracht. In de Kamer is eenc orde van den dag aangekomen, waarbij aan ambtenaren deelneming wordt verboden •an manifestatiëu, vijandig aau de republiek. Oreral elders zou ongeveer van zelf spreken, dal de dienaren van den Staat in de allereerste plaats geroepen zijn, om niet zich tegen den staatsvorm te kanten. Dat ill Frankrijk zulke besluiten noodig ziju, bewijst slechts welke verwairiug er nog in de begrippen heerscht Na overmatig lange discussie nam gisteren de Belgische kamer de wet op het lager onderwijs aan met 67 tegen 60 stemmen. De heer Firmez onthield zich van stemmen. By de behandeling van het laatste artikel karakteriseerde de heer Jacobs de wet als oorlogswapen om mede te strijden in den kamp tus- schen de beide d.elen, waarin thaus de bevolking is verdeeld. «Wij nemen den strijd aan, was zijn laatste woord, en zullen voor geen offer terug deinzen om dien voort te zetten." Het laatste woord der regeering verdient ook vermelding. Het werd gesproken door den heer Frère Orban, die de wet aldus kenschetste: „Wij hebben eene wet ge maakt om het jonge geslacht liefde te doen koesteren foor onze staatsinstellingenwilt ge dat een oorlogs wapen noemen, welnu het z\j zoo: dan ia het een wapen om onze staatsinstellingen te verdedigen." Het bekende artikel 4, dat het beginsel der wet inhoudt, ia aangenomen zonder dat de rech terzijde zelfs hoofdelyke stemming heeft verlangd. Dit Rrtikel bevrijdt de openbare school geheel van de bemoeiingen der geestelijkheid als gezaghebbende in die school. Het lnidt aldus: «Het godsdienstonderwijs wordt overgelaten aan de zorg der familiën en der bedienaars van de ver schillende godsdienitigejpezindten. Een lokaal in de •ohool wordt ter beschikking van de bedienaars der gezindten gesteld om er, betzij voor, betzij na de schooluren, godsdienstonderwijs te geven san de kindeien hunner kerkelijke gemeente, die de school bezoeken. Hoezeer de Duitache regeering schijnt verklaard te hebben, dat zij deijfclitieke quaestie in Egypte vol komen aan Frankrijk en Engeland overlaat, is bet niet te ontkennen, dat zij door hare diplomatieke boodschappen san den khedive zich langzamerhand op eene wjjze in de Egyptische zaken inwerkt, die het noodig zal maken bij eene regeling ook hare medewerking in le roepen. De regeering van prins Bismarck heeft eene, volgens een uittreksel in het Berliner Tagblatt 'rij dreigende nota aan den' khedive gezonden, waarin verklaard wordt, dat Duitachland niet kan dulden, dat de Egyptische regeering weigcr- aohtig blijft ola uitvoering te geven aan de vonnissen i*i de interdsiignale rechtbanken,, onder het jjdele voorwendsel, dat deze vonnissen strijdig zijn met het persoonlijk brlanjK|®van den khedive. Duitschlaud blijft daarin geheel binnen den kring zijner rechten, wijl het heeft Medegewerkt om deze nieuwe rechts pleging in de plaats te stellen van de vroegere con sulaire reobtspraak, De Duitache leveranciers, die graote sommen van den khedive te vorderen hebben, slclleu acties in bij de internationale rechtbanken, verkrijgen bjj behoorlijke staring hunner vorderingen uitnemende vonnissen, wanrbij de khedive tot betaling wordt veroordeeld, doch als het op eiecuteeren aankomt, stuiten zij- af op deu onwil der uitvoerende macht, die in handen is van den khedive-debiteur. Op strengen toon gipst de nota deze onhebbelijke en oneerlijke manier van doen, en men wil dat deze toon daaraan geweten moet worden dat de khedive in het geniep verscheidene Fransche Credi teuren heeft afbetaald, zonder om hunne Duitsche lotgenooteu zich te hekommeren. De khedive heeft op die nota nog niet geantwoord, ook niet toen Woensdag de Duitsche consul-generaal zich hij hem heeft vervoegd om eenig uitsluitsel te verkrijgen. Men kan het toch geen antwoord noemen, alt hij naar de Parjjsohe Globe vertelt gezegd heeft, dat de consul zich maar bij den sultan moest vervoegen. Want wat heeft de sultan met die schulden te maken P De consul liet zich dan ook door die exceptie van niet-ontvankclijkheid niet uit het veld slaftn, maar verklaarde, dut de Duitsohe regeering enkel den khedive voor aansprakelijk hield, en dat het hem persoonlijk leed deed deze zaak verhoudingen te zien aannemen, welke de ernstigste gevolgen konden na zich sleepeu. Hoezeer dus de Duitsohe gevol machtigde zich niet tevreden verklaarde, toen de khedive de moeilijkheid op des sultans zwaar be laden mg wilde laden, heeft echter zijne regeering van hare zijde het nattig geacht bij de Forte aan te dringen, dat deze door haar leenheerlijk gezag den khedive weder binnen de perken zijner burgerlijke verplichtingen zou brengen. GOUDA, 10 Juni 1879. Pc Staatscourant meldt: Volgens ontvangen be richten heeft Z. K. H. de Prins van Oranje Sen nieuwen aanval van bronchitis gehad, die de reeds aangevangen herstelling tegenhoudt en nieuwe zorgen vereischt. Maandag voormiddag ten 11 nur 60 min. is uit Parijs een bericht naar Den Haag verzonden van den volgenden inhoud «Volgens het heden uitgegeven bulletin boezemde de bronchitis gisteren ongerustheid in. Heden is zij aanmerkelijk betereudgjë Van den Parijsoheniccrrespondent van de 17. R. Ct. is gisteren namiddag ten 1 uur 16 min. een telegram ontvangen, meldende dat de toestand van den hoogeu lijder iets gunstiger was en dat de bronthite be gint te genezen. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van 7 dezer bevat de volgende berichten omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh «Na de laatste operatiën heeft het eenige dagen zwaar geregend. Bij het invallen der droogte is eene colonne van Indrapoeri naar Gliëng uitgerukt, die van 31 Mei lot 2 Juni een aantal versterkin gen nam, den vijand verjaagde, kampongs tuchtigde en groote voorraden vivree vernielde. Aan onze zijde sneuvelde één mindere militair en werden één lui- tenant en een tiental minderen gewond. «Toekoe Baid is wegens verraad gevangen genomen. Hoofden en bevolking in de VII Moekim ziju rustig." Hedenmorgen is uit de Haven bij de sluis het lijkje opgehaald van een pasgeboren kiiid van het mannelijk gedocht, gewikkeld in een schort. Zondag gaf de Liedertafel „Apollo" alhier met hare afdecliug „Uiterlijke Welsprekendheid" eene uitvoering, die aan de talrijk opgekomen kunstlie vende Leden der Vereenigiirg en verdere bezoekers blijkbaar veel genoegen heeft gesohonken. Haar directeur, de heer J. A. Verheyen van Am sterdam, die thans met den Ijeer W. Koninoks de repetitiën leidt, bewees weder dat zijne talenten te recht hoog gewaardeerd worden en zijne vernieuwde optreding aan veler verlangen voldoet. I)c zangnummers en voordrachten, met alle netheid uitgevoerd, moohten den meesten bijval verWeiven, en de heide stukken, waarin ook aan kinderstemmen eene plaats was aangewezen, gaven aan het kunst genot der hoorders eene nog rijkere verscheidenheid dan de volgorde van het Programma reeds beloofde. I De Eerslc Kamer der Stalen-peueraal is ter her vatting haver trcrkzaamhWfct bijeengeroepen tegen Maandag 16 Juni, des avonds ten 8 ure. Van de 108 jongelingen, die zich onderworpen hebben aan het examen voor Muchiuist-Leerling 2' Klasse te Hellcvoetsluis, zijn hij besluit van Z." Exc. den Minister van Murine, 40 toegelaten, waaronder de heide aspiranten uit GoudaH. Ph. deu Hertog en K. Bavesteijn Medemblik. Volgens de Belgische bladen zal tegen het einde dezer week H. Kerdijk voor het Hof van nppèl te Brussel in raadkamer verschijnen, ter contradictoire behandeling van liet verzoek tot zijne uitlevering, dat door de Nederlandsche Begeering aan het Bel- gisolie gouvernement is gericht. Naar men verneemt, zullen de beurzen aan de rijkskweekscholen niet meer beschikbaar gesteld wor den voor jougelieden, die reeds het genot hebben van een beurs bij een der normaaiinrichtingen. De bekende dr. Eienderhoff, directeur van het Ziekenhuis te Botterdam, is Zondag aldaar overleden Zijn overlijden is een gevoelig verlies voor de genees kundige faculteit. De feestlijke opening van den Spoorweg Arnhem Nijmegen is thans definitief op Donderdag aamt. bepaald. De ziekte van den acteur J. H. Albregt, welke hem gedurende een deel van 't afgeloopen seizoen belette het tooneel te betreden, heeft, naar wy tot ons leedwezen vernemen, een chronisch karakter aan genomen, zoodat de toestand van den gevierden kunstenaar nog veel te wensohen overlaat. Hy hoopt nu door een badkuur de verloren gezondheid terug te winnen. Dat de „bomvrije" kazerne te Vlissingefi al te „vrij" js ook in andere opzichten, kun blijken uit hot feit, dat twee gedetineerden by de klasse vaa discipline zijn uitgebroken, waartoe zy een ijzeren spijl van bijna een decimeter middcllyu hebben moeten losmaken, terwijl zy daarna zich van een hoogte van ongeveer 30 voeten hebben laten afzakken. Een hunner is door de politie echter weder gevut. Door de firma Krnpp te Essen zullen, vermoe delijk in Juli, op haar schietterrein bij Meppea zeer belangrijke en uitgebreide proeven worden ge nomen. Een aantal officieren van verschillende Staten (ook uit Nederland) zyn uitgenoodigd die bij te wonen. Volgens het voorloopig programma zullen de proeven vier dagen duren. Dugelyks, 's morgens ten 7 uur, brengt een extra trein de bezoekers van Munster naar het schietterrein, alwaar van 9x/s1 en van 3—6 wordt geschoten, waarna ten 6 uur de gasten per extra trein naar Manster worden teruggebracht. In het tweede jaarverslag (1878/79) rep bet Lees museum voor vrouwen te Amsterdam zwt het be stuur, dat het na verloop »an het tweede genoot- schapsjaar op vasten grondslag zyu verbouwen op dp toekomst kan vestigen. Hoewel het ledental sinds de oprichting betrekkelijk weinig toenam, vermeerdert het aantal trouwe lezeressen hy voortduring. De staat der geldmiddelen is gunstig. Als een zeker zeer vermeldenswaardige bijzonder heid deeld Siboldia mede, dat op deu 4den dezer te 's-Hage, met gunstig gevolg, het examen voor landbouwkunde is afgelegd door mejuffrouw G. D. M. Van THaaf te Leiden. Dit is de eerste akte in dit vak, door eene dame behaald. Het blad voegt er bjj dat mej. Van 't Haaff als hoofdonderwijzeres reeds in het bezit was der akten voor het Fransch en Engelsch. Wij achten (zegt Siboldiadit feil van be- teekenisniet dat wy' hiermede te kennen willen geven dat de landbouw o. 1. een vak is, hetwelk bij uitnemend heid door eene eene dame kan onderwezen worden, maar omdat zij met de bekwaamheid en bevoegdheid om hierin ouderwijs te geven, in eene groote platte landsgemeente ongemeen veel nut zal kunnen slechten., Ook De Huisvrouw vestigt op het feit de aandacht. Naar men uit Arnhem meldt heeft de tentoon stellingscommissie met den heer Otto Llncker, options, aldaar, eeu contraot gesloten, oin gedurende eenige concert-avonden het terrein van Musis Sacrum elec- trisch te verliohten. Ook zal bij do volksfeesten Je Groote Markt eleotriseh verlicht worden in verband met dissolving.views. Voorts bestaat het voornemen om de conoertzual, waar 'departementen van oorlog en marine exposeeren, mede electrisch te verliohten. Zaterdag a. st. wordt de tentoonstelling, geopend. Zelfs eieren worden tegenwoordig vervalsoht. Ie mand, die een inrichting, waar kunstmatige eieren vervaardigd worden, bezocht heeft, geeft er de vol gende beschrijving van. In een groot lokaal stonden verscheidene koperen vaten waarin een dikke, gele, klevige, substantie, die door een man aanhoudend met een stofe|werd omgeroerd. Daar moest het geel, de dooier vml het ei nit gefabriceerd worden. In andere vaten werd het kunstmatig eiwit bewaard. De sohalen worden met een blaaspijp uit een dunne, kalkachtige substantie, k even als zeepbellen, geblazen en dan in een oven gedroogd. Door een kleine opening in die schaal werd pent cea weinig kunstmatig wit, dan liet geel en later weer wat wit gegoten en het gaalje met wat cement gestopt en het groote wonder der moderne be schaving, het kunstmatig ei is klaar. Zonder dat de bc8tanddeeleu direct gevaarlijk zijn, is die behalve voor de beurs ook nog voor de gezondheid der ver bruikers schadelijk, Ja«r het zoogenaamde kunstmatig ei in ongekookten toestand onverteerbaar is. Het berioht dat onlangs in de bladen de ronde deed, dat de geleerde Cluueesehe gezant te Berlijn zou hebben aangetoond, dat vóór 3000 jaareu tus- schen China en Troje handelsbetrekkingen hestonden, is gebleken een canard te zyu. De heer Li-Tongpao heeft enkel eenige overeenkomst meenen te zien tus- achen het oud-Chineesohe letterschrift en het opschrift op de oude TrojaanBche vaas. Van vertalen enz. was geen spraak hoegenaamd, en nog minder van den inhoud der vaas. De heer Plnkhooy van Delfahaven aehryft aan de Ned. Spectator: „Toen ik kort geleden mijn vriend James Geddes te Londen meedeelde, dat zijn werk „The History of the Administration of John de Witt, Grand Pensionary of Holland", dat te perse is en weldra zal verschijnen, in enkele Nederlaudfciie bladen was aangekondigd, ontving ik van hem onder meer, de volgende mededeeling, die wellicht niet van belang ontbloot is: „Ik geloof niet, dat het in Holland bekend is, dat de Horalius, waarin Cornelis de Witt las, toen hij werd vermoord, zich in het South-Kensington Ma- stum alhier bevindt. Ik was daar de vorige week om het boek te zien. Ik wist niet, dat het er was, totdat een vm de heeren van het Musenm't mij schreef. Hoe het boek daar komt, is niet bekend. Zyn (de Witt's) naam staat in een hoek en er ia een verklaring bij, dat het werk in Sept. 1672 werd gekocht, terwyl uit een tweede verklaring in het Hollandsoh blijkt, dat de Witt het boek in zyn hand hield, toen hy werd vermoord. Aan de echtheid kan niet warden betwijfeld." Om te dotÉn zien, dat de eerlijkheid Den Haag nog niet uit is, verhaalt de schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. het volgende, voor de waarheid waarvan hy instaat. Eene dienstbode had van een haar niet bekenden timmermansjongen aan de deur een zak houtkrullen en spaanders gekocht, om er de kachels mee aan te leggen de prijs was vyf cent en zy betaalde met twee gouden tientjes, in plaats van met de nog evengeer glimmende nieuwe 21/, centsstukken. Zoodra zij het abuis bemerkte was het huis in rep en roer j geeue van de kameraads, geene van de meiden uit de buurt kende den jongen en het slacht offer beweende reed» den fluweelen hoed, de kanten balayeuse, den fraaien parasol, of welken anderen vorm waarin ze de opgespaarde twintig gulden, maar meiden trant, aan het lyf dacht te hangen. Maar daar komt 's avonds de jongen in quaestie, ooor zyn moeder ver gezeld, om te vragen of de .juffrouw" zich ook ver gist had en de twee tientjes terug te brengen. „Dit feit, (zegt de correspondent) verdient vermeldingen men mompele niet van eerlijkheid in het klein en oneerlijkheid in het grootik geloof gaarne dat eene dergelijk abuis vermoedelijk aan de kas der der Afri- knansche ook wel hersteld zou zijn. Maar voor kleine lieden bestaat er maar ééne eerlijkheid, en twintig gulden is Voor hen, in vergelijking van kans en be drag, al even groot als de tonnen, die in Botterdam verdonkeremaand werden. De Willem Barendss heeft veertien voortreffelijke postduiven van echt ras ten geschenke gekregen van de vereeniging Snelvlieger te Haarlem. De eerste duif zal worden opgelaten by de Noord kaap en zoo zy be houden aankomt zal menigeen, die belang stelt in de flinke mannen" die naar de Bnrendsz-zee op reiazijn, der Vereeniging dankbaar zjjn voor haar denkbeeld. Dat eën predikant door zijn gemeente als op de handen gedragen wordt, is gelukkig nog geen ongewoon verschijnsel, maar dat" de gemeentenaren zich werke lijk tot die bezigheid leenen, komt zeker niet algemeen voor. Het geschiedt in OostCrwolde, welks leeraar door een vul tijdelijk vnn het gebruik zijner beenen beroofd is. Een paar ouderlingen dragen thans 'sZondags hun voetgangers op een stoel ter kerke. Nv. d. D.) Hoe de sterke drank, meldt de Amsterd. Ct, een redelijk mensch tot een wild dier kan vertogen, is (Vrijdagnacht wederom duidelijk gebleken, wiet was omstreeks 3 nar in den ochtend toen een dienaar van polioie op de ronde een beschonken matroos ontmoette, dien hy naar bel bureau medenam, aan gezien de man zijn verblijf niet 'kon opgeven. Op den weg naar het bureau ging alles goeddaar gekomen, bemerkte de dieusldoende brigadier dut A O het een Deensch matroos was, die met zijn gage op zak goede sier maakte. Qok werd een adres kaartje bij hem gevonden van een logement voor zeevarenden in de Binnen-Bantamraerstraat. De bri gadier gaf aan den dienaar van polieie Zwaluw last hem daarheen le brengen, waaraan deze gevolg gaf. Toen zij in de Bantammerstraat gekomen waren, zeide Zwaluw dat hy nn naar zijn logement moesi gaan, waaraan de zeeman geen gevolg gaf, maar den dienaar, die hem den rug toegekeerd had hei melijk nasloop en hem met een groot scherp mes een geduchte snede in deu hals toebraéht. Zwaluw ging op den toop, doch de woestaard achtervolgde hem en stiet hem nogmaals het mes in de lin kerzijde. Iumiddels was een ander dienaar toege schoten, dien de dronkaard nu als een bezetene aanviel, op den grond wierp en hein een diepe wonde met het mes in het aangedicht bij het oog toebracht. Een knaap, die hierby tegenwoordig was, riep om hulp cn maakte zich van de sabel meester, die den dienaar aan de hand ontglipt was, om hem te hel pen, maar de matroos trachtte na ook den jongen te vatten, die echter vlug ter been was en hem ontliep. Nadat de woestaard nog een derden dienaar van polieie ernstige wonden aan het hoofd had toegebracht, waren inmiddels eenige kloeke mannen verschenen, die den bezeten matroos met haken en •tokken tb lijf gingen. Men werd hem meester, doch hij was zoo toegetakeld, dat hij per draagbaar naar het gasthuis moest vervoerd worden. Naar men verneemt zyn reeds vanwege het departe ment van oorlog bij Bommige regimenten infanterie 25 paar vet- en 25 paar kalfslederen schoenen fabriek matig vervaardigd, in beproeving gegeven. Valt deze proef naar weusch uit, dan is het te voorzien, dat het, gebruik van zulke schoenen in het leger algemeen zal worden ingevoerd, zoo tot voordeel van den soldaat als van het rijk. Volgens het Politie-nieuws is door twee depothouders te Amsterdam een gerechtelijke aanklacht ingediend tegen den directeur der in staat van faftssement ver klaarde coöperatieve winkelsvereeniging Ons Voordeel. Immers by contract was bepaald, dat iedere houder van een depot, alvorens te worden aangenomen, in de kas der Vereeniging f 1000 zon moeten storten en van zelfs spreekt hetaan deze bepaling werd voldaan. Bepaald werd voorts, dat deze sommen onaangeroerd in een ijzeren brandkast zonden worden bewaard, waar van de directeurenjde sleutels hadden, 't Is schier over bodig er bij te voegen, dat d<*e 1000 niet in comp- tanteu, maar in effecten wedlen gestort, opdat de eigenaren er behoorlijk de renten van zouden genieten. Aanvankelijk genoot Om Voordeel vertrouwen men kocht er goed en niet te dnnr. Bij het einde van het jaar ontving men nog eene winstuitdeeling. Alles ging goed maar de aandeelhouders konden niet vermoeden, dat van hun gestorte gelden werd geleefd en geteerd. Toch was dit ieitelyk het geval. Immers speculatien kwamen niet in de kraam te pashoe komt men nn aan een deficit van 16 a 20 duizend gulden, die met veel moeite, veel opofferin gen, talrijke ontberingen zijn bijeengebracht Sommigen beweren zelfs dat het cijfer nog tiendui zend gulden hooger is. Op zekeren dag hoorden de beide depothouders slechte noteu kraken omtrent de soliditeit van de Ver eeniging. Zy eischten natuurlijk van de directie on- middelijk teruggave van de door hen gestorte gel den. Nu echter kwam de waarheid aan het licht, 't Bleek dat de effecten waren te gelde gemaakt om er de dividenden van te betalen of om er wissels mede te dekken. Ben middel tegen keelziekte, welks toepassing wij niet onvoorwaardelijk durven aanraden, geeft de Meekl. Am.; li. 1. petroleum. Het doohtertje van een hoer, dat aan keelziekte leed, werd ondanks penseelen en gorgelen steeds erger. Nu kwam men op de gedachte om, daar petroleum alle plantenleven doodt, en schimmelplanten de oorzaak der kwaal heeten, met petroleum te gorgelen. Wer kelijk raakten weldra de gevaarlijke witte bestand- deelen in de keel los. De vrouw des huizes, kort daarop aangetast, genas door 't zelfde mijdrl; evenzoo de vader en andere personen. De beriobtgever wyst er op, dat de Indianen reeds lang petroleum als geneesmiddel aanwenden, en zelfs Amerikaansche sol daten, naar eeu bericht 7an 1791, petroleum ge bruikten tegen rheumatiek en als purgeermiddel, 't Ware goed zoo een geneesheer de zaak onderzocht. De onlangs le Leiden overleden mevr. de weduwe B. Eigeman, geboren Haan, geen naaste bloedver wanten bezittende, heeft haar gansche vermogen, op ongeveer twee ton gouds geschat, behalve enkele kleine legaten, naar men aau do Standaard meldfi, vermaakt aajvereenigiiigen tot evangelisatie onder de Joden/binnen- en buitenslands. De overleden dame hoeft daarmee zeker de beste bedoelingen gehad; aan anderen hei goede willen schenken, waardoor men zichzelf gelukkig gevoelt, is* schoon, is Chris telijk. Maar anderen door de mAcht van het geld iets op te dringen, waarvan zij blijkbaar zonder geld niet gediend zijn dat is toch eer. menschenmin, waarop wel wat is af te dingen. Mevr. Eigeman had bij haar leven en sterven met de twee fon heel wat meer goeds kunnen stichten dan door de be vordering der proselietenmakerij. {Het Fado Op den 6den en 7 den Juli a. s. zal te Antwerpen door de Cercle des Rosiéristes aldaar een tentoon stelling worden gehouden van rozen, waartoe zoowel vreemde als Belgische rozenkweekers ter deelneming worden uitgenoodigd. Behalve de Koningsprijs zijn er nog zes groote prijzen uitgeloofdhet programma bevat 46 prijsvragen. Voor inforinatiëu vervoege men zich tot den president dier Vereeniging, den heer J. B. Lenaerts, Ene des Fortifications no. 60, te Antwerpen. OA in ons land is een Tozententoonstelling in het verschiet. Naar wy vernemen, bestaat bij de beide afdeeliugen Leiden en Omstreken en Boskoop het plan in den loop van den zomer gezamenlijk een rozententoonstelling te Leiden te organiseeren. {Siboldia). Het onlangs vermelde vonnis van de rechtbank te *8 Hertoge'nbosch, waarbij het klooster der Kruis- hecren te St. Agatha niet-ontvankelijk is verklaard iu zjjn vordering tegen den Staat tot handhaving in het bezit, nadat de Staat 206 eikeboomen en 16515 dennen van de ^kloostergoederen" had doen verkoopen en weghalen trots protest van den eischer, berust op de volgende overwegingen: dat ten deze voor alles onderzocht moet worden, of de eischer het klooster der Kruisheeren te St. Agatha de door den ged. betwiste rechtspersoon lijkheid bezit, vermitst bij een ontkennende beant woording dezer vraag de eischer onbekwaam zon ziju om iu rechten op treden, hetgeen al dadelijk de uiet-ontvankelgkheid der ingestelde actie ten ge volge zou hebben dat de eischer hg dagvaarding stelt sinds overoude tijden te bestaan en in zijn volgende couclusiën,/Welke als eeu interpretatie der dagvaarding op dit punt te beschouwen ziju, zich herhaaldelijk er op beroept, dat hij reeds in de 14e eeuw de thui.s bi t wiste rechts persoonlijkheid verkregen en haar nooit verloren heeft; dat de eischer alzoo optreedt als hét oude klooster "te St. Agatha, in de middeleeuwen gesticht dat echter dit oude klooster het moge dan al voor na te melden decreet rechtspersoonlijkheid ge had hebben, hetzij als corporatie, hetzij als stichting bij het Keizerlijk debreet vaa 3 Jan? 1 SI9 is opgeheven en dus die rechtspersoonlijkheid verloren heeft; dat toch gezegd decreet toepasselijk was op de land^reek, waarin het klooster lag, cn al de daar toenmaals bestaande kloosters ophief op enkele 'uit zonderingen na; dat nn van den eischer niet beweerd, veel miuder van hem gebleken is, dat hij tot die uitzonderingen behoort, weshalve ten zijnen aanzien de regel van het decreet gelden moetterwijl voorst die regel, blijkens de in art. 2 met name vermelde uitzonderingen en blijkens verschillende bepalingen van het decreet van 14 Nov. 1811, in werking ge bracht bij art. 3 van het decreet van 1812, niet slechts de geestelijke corporatiën zelf, maar ook haar kfoostere omvat en dos deze ook treft, voor zoover zg, als stichtingen geacht kunnen worden zelfstan dige rechtspersoonlijkheid gehad te hebben; dat het decreet van 1812 nooit door de bevoegde ma«ht is ingetrokken en daarom niet bcschonwd mag "worden als nooit te hebben bestaandat alzoo al moge het decreet ab initio slechts bestemd ziju geweest om voor het oogenblik te werken, of al moge het door latere wetgevingen stilzwijgend zijn werking voor de toekomst verloren hebben het dan toch in 1812 zijn werking gehad, eenige der toen bestaande kloosters, waaronder dat van St. Agatha, opgeheven cn daardoor hun de rechtspersoonlijkheid voorgoed ontnomen heeft, al bleven zij wellicht fei telijk bestaan'1 aat dieatengevolgen de vraag, of onder de wet geving na 1812 bij ons te lande kloosters uf ver- eenigingen van kloosterlingen recht9ptrsooulgkheid konden verkrggen, buiten onderzoek kan blijven dat toch een bevestigende beantwoording dezer vraag slechts lelden zon tot het aaiiuemen der mogelijkheid, dat na 1812 een nienw klooster vau Kruisheeren te St. Agatha ta ontstaan en resiitspersoonlgkheid ver kregen heeft, maar niet den minsten invloed uit oefent op de quaestie, die in dit proces beslist moet worden, of nl. het oude klooster, hetwelk, na in de 14e eeuw opgericht te zijn, in 1812 werd op geheven, noch rechtens bestaRt of bestaan kon; ten aanzien der kostendat deze moeten komen ten laste van Mengene, die opgetreden is' als verte genwoordiger van een zedelijk lichaam, hetwelk ge bleken is niet meer te bestaan.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2