BUITENLAND. BINNENLAND- BultenlanM Overzicht. Laatste Berichten. FOSTBBIJEIT. welgevallen. By bet einde van het jaar waren de nieuwe leden nog niet geïnstalleerd. Ny verheid. De toestand der alhier bestaande fabrieken was over het algemeen minder gunstig dan het vorige jaar. Sommige fabrieken be hielden echter haar debiet. De heer J. Coster richtte eene boterkleursel- fabriek op in het perceel opdeUouwewykC. 76. Stoomwerktuigen werden geplaatst in de aardewerk-fabriek van de heeren K. en C. Jonker, in de magazjjn van de gebr. A. en P. de Raadt en in de aardewerk-fabriek van de heeren G. Prince Zonen. De Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Ny verheid hield in Juli te Gouda hare algemeene vergadering met congres, bij welke gelegenheid eene wedstrijd plaats had van voor werpen van kunstnijverheid. Binnenlandsche Handel. Die handel wordt hoofdzakelijk gedreven in de hier gefabriceerd wordende artikelen, en in granen, boter, kaas- en vee. Dri handel was niet onbelangrijk, hoewel min der levendig dan in de laatste voorgaande jaren. Vele winkelneringen verkeeren in bloeienden toestand. Er worden hier de volgende markten gehouden: a. Vier kaasmarkten, nl.op den 2n Woensdag ïn Maart, den 3n Woensdag in Aug., den 4n Woensdag in Sept. enden ln Woensdag in Nov. b. De paardenmarkt op Vrijdag na de Anieid- sche markt. c. De St.-Jacobsmarkt of kermis, die eene week duurt, en aanvangt op Maandag na St.-Jacob. d. De veemarkten, die iederen Donderdag worden gehouden. Buitenlandsche Handel. Naar buitenslands werden voornamelijk verzonden: kaas, boter, pypen, garens en stearine kaarsen. Scheepvaart. De scheepvaart van en langs de gemeente is wederom zeer toegenomen. Er kwamen hier aan of passeerden 42349 vaar tuigen, waaronder 8959 stoombooten, metende te zamen 2,597,051 tonnen; dus 1836 vaar tuigen en 119,756 tonnen meerdan in het jaar 1877. Het zachte weder gedurende de winter maanden was oorzaak dat de scheepvaartbewe ging geregeld kon plaats hebben. Werven en Scheepsbouw. Zeeschepen wor den hier niet gebouwd. Er zjjn vjjf werven voor vaartuigen bestemd voor de binnenlandsche vaart. De scheepma- kerjjen hadden evenals in het vorige jaar veel werk door reparatiën van vaartuigen. Er zyn 77 schepen, van tien tonnen en meer, die in deze gemeente te hnis behooren, metende te zamen 2250 tonnen. Middelen van vervoer te water. De stoomboot »d' IJsel" vaart dagelijks heen en terug naar Rot terdam en »de Stad Gouda" driemalen per week. De stoomboot van Utrecht op Rotterdam, die dagelijks, behalve Zondag, heen en weer vaart, legt elke reis hier aan. De stoombooten »de Volharding," varen in den zomer dagelijks driemalen en des winters tweema len tusscnen Leiden en Gouda heen en terug. Iederen Donderdag varen van Alphen, Ouds hoorn en Rhynsaterwoude stoombooten op deze Gemeente. Bovendien leggen hier by het kantoor op de Vest aan: de van Amsterdam en daarheen terug varende stoombooten op Rotterdam, Arnhem, Delft, Dordrecht, Middelburg, Nymegen, Hel mond, 's-Hertngenbosch, Waalwijk, Eindhoven en Maastricht; de van Rotterdam en daarheen terug varende stoombooten op Alkmaar, Pur- merend, Nieuwediep, Woerden, Oudewetering, Hoorn, Medemblik, Enkhuizen, Zwolle, Gro ningen en Deventer; de booten van Zaandam en Leiden op 's-Hertogenboseh en Breda en die van Schiedam op Leeuwarden. v Dagelyks, met uitzondering van Zaterdag, vaart eene barge van hier naar Amsterdam, tweemalen 's weeks varen schuiten naar's-Gra- venhage, viermalen naar Leiden. Verder varen op deze stad verscheidene markt en veerschuiten. De heeren van der Garden Co. alhier oefenen eenen stoomsleepdienst uit op den IJsel en op de Gonwe. Middelen van vervoer te lande. De vervoer middelen te lande zyn de NederL Rynspoorweg- Maatschappybenevens een postwagendienst op Schoonhoven en een op Bodegraven. In Frankrijk leeft men in gespannen verwachting van de onderwijsdiscussies, die gisteren in de kamer aanvingen. De republikeiuen zullen moeite doen om bedaard te blyven tegenover de aanvallen, waaraan zij van de hartstochtelijke leden van de rechterzijde zullen blootstaan. De lastige vraag, of de Fransche kamers naar Parijs zullen terugkeeren, nadert gelukkig hare op lossing. De Senaat heeft toegestemd in de vereenigde zitting, waarin het daartoe betrekkelijk artikel van de Grondwet zal worden veranderd. Deze zitting zal nu Donderdag plaats hebben. Namens den Duiischen Keizer en de Keizerin is een dankbetuiging gepubliceerd aan het Duitsche volk voor de bewijzen van gehechtheid bij gelegenheid van de gouden bruiloftde Keizer bevestigt uader, dat als herinnering aan dit feest een reeks van weldadig heidsinstellingen zullen worden in het leven geroepen. De Duitsche Rijksdag heeft deze week weinig kunnen doen aan zyn hoofdtaak, de tariefquaestie de afgevaardigden beginnen dan ook in te zien, dat het zoo niet gaat en er iets op gevonden moet worden om sneller tot een eind te komen, wil de zomer niet heengaan met de beraadslagingde bureels van de verschillende fracties zyn in overleg getreden om het met elkander eens te worden. Heel gemak- kt lijk zal het echter niet gaan, omdat de toestand weder minder zeker is geworden. Er is namelijk een zekere weifeling opgemerkt in de houding van het centrum; de een beweert, dat de ultramontanen weigeren verder inet Bismarck te gaan, zoolang hij geen bevel heeft gegeven tot staking van den „Culturkarapf"de ander gelooft, dat de mindere welwillendheid van bet centrum slechts schijn is en het overgebleven gedeelte van liet tariefontwerp even gaarne zal worden aan genomen als het vorige. De graties, door den keizer van Duitschland bij zijn gouden huwelijksfeest verleend, zouden niet zoo de algemeene aandacht trekken, indien men thans niet achter iedere handeling van de Duitsche regeering de oplossing zocht van het raadsel der verzoening van het clericale centrum met prins von Bismarck. Ditmaal blyven de zoekers echter onvoldaan. De regel, welke bij bet toekennen dezer gansten door de kroon heeft gegolden, is thans bekend. Alle verleden jaar wegens majesteitsschennis veroordeelden hebben gratie verkregen, indien zij.telve daartoe aanvrage hebben gedaan, mits zy berouw hebben betoond, geene vroegere straffen ten hunnen lafcte hadden en hun gedrag in de gevangenis behoorlyk was geweest. Er is dus volstrekt geen sprake van een algemeenen maatregel, die een zekere categorie van vervolgingen ongedaan zou maken, maar enkel van op zich zelf staande gunsten aan personen. Aan de katholieke bladen, die haddeu aangedrongen op amnestie voor de katho lieke priesters, die volgens de Meiwetten veroordeeld zijn, antwoordde gisteren de officieuse Norddeuitche Allgemeine Zeitung: „De katholieke bladen zouden voorzeker met verontwaardiging de voorwaarde af wijzen, die aan een amnestie voor de bedoelde priesters zou verbonden zyn, die namelyk van eene betuiging van berouw over hun delict. Overigens gold het bij de katholieke priesters geen persoonlijke zaak, maar eene vraag van beginselen. Het is niet te doen om hun berouw, maar om de houding der kerk als zoodauig; dus kau er geen sprake zijn van eene amnestie, maar alleen van eene eventueele regeling hunner straf in verband met eene redelijke^ oplossing van de twistpunten tusschen kerkenstaat." Bij het voortgezet commissoriaal onderzoek van het ontwerp der tabaksbelasting is met 13 tegen 10 stemmen eene wijziging gemaakt. Het ontwerp be paalde, dat aan iulandsche tabaks-fabrikanten bij uitvoer van hun fabrikaat eene vergoeding wegens vroeger betaald invoerrecht kon worden verleend. Deze bepaling heeft de Commissie aldus veranderd, dat de vergoeding niet alleen aan fabrikanten, maar ook aan haudelaars, en niet enkel zal kunnen, maar steeds zal moeten worden verleend. De Khedive heeft thans laten weten, dat het be kende decreet van 22 April (waartegen door Duitsch land werd geprotesteerd) is ingetrokken en de vlottende schuld onmiddellijk en geheel zal worden gekweten. Hoe dit in zyn werk gaan zal, moet nu blijken en natuurlyk is ook daarmede deze Egyptische geschiedenis nog niet uit. GOUDA, 17 Juni 1879. Fer telegraaf deelt men ons mede dat in de bui tengewone vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland heden tot lid der Eerste Kamer is gekozen Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt met 41 et. De beer W. C, M. Begram verkreeg 22 stemmen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Don derdag 19 dezer tot vaststelling van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. Gisterenavond is de bliksem geslagen in een bouw- manswoning ouder Gouderak, toebehoorende aan F. van Vliet, die haar in den laatsten tijd niet zelf bewoonde, maar verhuurde, met het gevolg dat do woning een prooi der vlammen werd. Een gedeelte der meubelen ia nog gered. Z. M. de Koning wordt Woensdag 25 Juni te 's-Hage verwacht. Volgens berichten nit Parijs zal het stoffelijk over schot vau Z. K. H. den Prins van Oranje den 28n dezer naar Nederland worden vervoerd, ten einde den volgenden dag op plechtige wijze te Delft in den Koninklijken grafkelder te worden bijgezet. Verscheidene van de zich te Parijs bevindende Nederlanders zijn in degroote, geheel met zwart be hangen zaal van het gezantschap toegelaten, waar het lijk van den Vorst is tentoongesteld, wiens verlies door hen, gelijk door tal Van vreemdelingen zoo diep wordt betreurd. Naar het Dagblad verneemt, zou Z. M. de Koning ten slotte geweigerd hebben het ontslag, door het Ministerie aangeboden, aan te nemen. Een bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië bevat het beticht, dat op den 9den dezer Gliëtig, de verblijfplaats van Panglima Polim in de XXII Moekim, door onze troepen ge nomen en, even als de omliggende kampongs, ge tuchtigd is. Men vermeesterde te Gliëng 25 stukken geschut eu veel ammunitie, en ook de woning van Panglima Polim werd er gevonden. Volgens de provinciale rekening over 1877 nnn da staten van Zuid-Holland ter goedkeuring in hunne aan staande zomervergadering aangeboden was het bedrag der ontvangen inkomsten 814,932.49 en het be drag der gemandateerde uitgaven 274,422.28, zoodat het dienstjaar 1877 een voordeelig slot ople vert van f 40,640.21. Uit Parijs schrijft men aan de N. Soil. Cl.; Da feiten, die voor den lezer van belang konden zijn betreffende het droevig afsterven van Z. K. H. den Prins van Oranje, waren zoo veelvuldig, dat een ruim gebruik van de telegraaf in de laatste dagen beter scheen dan het schrijven van brieven. Onwillekeurig krijgen daardoor de berichten echter een dorren vorm, die tussohenbeide blootstelt aan het gevaar van do feiten een anderen schijn te geven, dan hun in waarheid toekomt. Woensdag ochteud hadden de gencesheeren tea aoht ure consult gehouden, en toen hadden zij ingezien, dat de toestand zeer slecht was; evenwel waren zij het tevens eens, dat de dood niet oogen- blikkelyk dreigde, maar eerst over vier-en-twintig uren of nog iets later te wachten was. Bij dat consult waren tevens de heeren Fronsen van de Putte, Grovestins en Bentinok tegenwoordig. Op hun bepaalde vraag aan de gencesheeren, of er oogeublikkelijk gevaar was, kregen zij een even be paald ontkennend autwoord. En de geneesheeren waren daarvan zóó overtuigd, dat zij zeiven, dia uren achtereen in de vorige dagen by den lyder hadden doorgebracht, er nu geen bezwaar inzagen, zich tijdelijk te verwydereu. Daarin ligt de verklaring van het oogenBobjjnlyk onverklaarbare feit, dat de prins, die zoo trouw werd opgepast, eu door de geneesheeren zoowel als door zyn omgeving zoo voorbeeldig was terzyde gestaan, overleden is juist op het oogeublik, dat alleen zyn kamerdienaar, dien reeds zes-en-twintig jaar in zijn dienst was, voor het ziekbed zat. Hoe gevaarlyk men den toestand ook achtte, de dood heeft zelfa hen, die dien het zwaarste tilden, nog verrast, en toen eeuige oogenblikken later de geneesheeren binnen traden, waren zy ontsteld, dat hun vrees van *s mor gens zoo spoedig tot waarheid was geworden. Een dergelijke plotselinge ramp was wel geschikt om ieder in de omgeving van den overledene de beradenheid te doen verliezen. En tooh ia er slechts één stem van lof over de veerkracht en de vastberadenheid, waarvan de Neder landsche gezant eu mevrouw Van Zuylen vau Nyevelt hebben blijk gegeven tegenover deze nog geheel on voorziene werkelijkheid. Onmiddellijk werd al het noodige gedaan, om de gebeele benedenverdieping van het hotel der ambassade, welke voor het oogen- blik ongebruikt was, op passende en deftige wyze in te richten tot tydelyk verblijf voor het stoffelijk overschot van den Prins. Daarbij waren natuurlijk in de eerste plaats de bevelen van Z. M. den Koning te vragen. Ingevolge die bevelen werd het noodige gedaan, om het vorstelijk ljjk niet in het openbaar tentoon te stellen, maar op passends wijze een rouw kamer in te richten, (ïleea voor genoodigden toegan kelijk. Er was toch geen aanleiding voor byzonder uiterlijk vertoon, zooals onder anderen verleden jaar het geval was geweest met den Koning van Hannover, met wiena uitvaart men een bepaalde staatkundige manifestatie ten doel had, om blijk te geven van zijn koninklijk recht. Hiertoe bestoud in deze geen aanleiding. De Prins had te Parys verblijf gehou den incognito, en het was dus alleen als het stoffeijk overschot op vaderlandschen bodem zich bevond, dat van werkelijk ceremonieel kon sprake zyn. Getrouw aan dit beginsel, werd (de inriohting der rouwzalen met voorbeeldigen spoed en voortreffelijken goeden smaak gereed gemaakt, zoodat reeds Donderdag avond de plechtigheid kon plaats hebben waarvan te harer tyd bericht Werd gegeven. De heer Fransen van de Putte, die sedert jaren de vertrduwde vriend en raadsman is geweest van den Prins van Oranje, en die dezer dagen toevallig te Parijs verblijf houdt, om door den kunstschilder Bonnat de laatste band te laten leggen aan zyn portret, is door zijn goeden raad van onbereken baar nut geweest gedurende de ziekte en na het overlyden van den Prins. Meermalen genoot hij de eer van Z. K. H. Prins Alexander ter maaltijd te worden geuoodigd. Alle Fransche bladen brengen om strijd hulde aan de goede hoedanigheden van den overleden Prins, aan zyn goedhartigen, gullen omgang, aan de uit stekende hoedanigheden van zijn hoofd en hart. En al vindt de aangeboren luchthartigheid der Fransche joernalitteu in bet leven yan den Prins aanleiding, om tal van verhalen te borduren, zooals met het intieme leven van alle hooggeplaatste per sonen steeds het geval is, niet één is er, die niet uitweidt in lof over hem, die zich zoovele vrien den wist te verwerven in het vreemde land. Zy alleeu echter oordeelen alleen naar den schijn. Hun studie gaat niet dieper dan den uiterlyken vorm. My is van goederhand verzekerd, dat de laatste dagen opnieuw ruim bet bewijs geleverd hebben, dat het gulle, goedhartige karakter van den Prins, die zoo gaarne verstrooiiug zocht, een veel ernstiger kern verborg, dan te Parys ueerendeels vermoed werd, en dat, al hield de Prins van Oranje voortdurend in bet buitenland verblyf, geen bijzonderheid van de Nederlandsche toestanden hem vreemd bleef en hy zich steeds zeer nauwkeurig op de hoogte hield vau het binnenlandsch staatkundig leven, van de be hoeften eu van het wedervaien van zijn vaderland. Het verzoek van het Nederl. Protestantenbond om in de Pieterskerk te Leiden zijne eerstvolgende algemeene vergadering te houden, is door de Com missie, belast met het toezicht en beheer der ker kelijke goederen te Leiden welwillend toegestaan, dooh door den kerkeraad geweigerd; op grond dal door het Ned. Pr. Bond een beginsel vertegenwoordigd wordt, geheel in stryd met de beginselen der Ned. Herv. kerk. Het XVTIe Noord- en Zuid-Ncderlandsch taai en letterkundig congres zal dit jaar te Mechelen worde» gehouden van 2427 Aug. a. s. Deze week begint de verzending der nieuwe aard appelen uit het Westland naar Engeland. De Zigeuners, die ons land reeds sedert eenigen tijd afreiten, hebbeu Zaterdag hun tenten opgeslagen op een terrein achter de Veemarkt te Rotterdam. Te Vlymen is men druk bezig met het plakken der kruisbessen die nog in onrijpen staat met geheele vrachten naar Engeland worden verzonden en een goede bron van inkomsten voor de gemeente zijn, daar zelfs tot 12.50 per hectoliter wordt besteed. Dertien gamelan-spelers met twee Javaansohe dan seressen zyn op 3 Mei jl. per stoomschip Celebet van Java vertrokken, om op de Arnhemsche ten toonstelling de gamelan van Prins Mangko Negero te bespelen. In een hoffelyk telegram, gericht aan het bestuur der tentoonstelling, wordt door den prins van het vertrek der muzikanten kennis gegeven, tevens met berioht, dat zijn zoon met hetzelfde stoomschip eene reis naar Europa gaat ondernemen, om ook Nederland en de tentoonstelling te Arnhem te bezoeken. De .prins gaat te Napels aan wal en vertrekt direct naar Arnhem, om by de aankomst van het musiekcorps tegenwoordig te zijn. {Ank. Cf.) De lyst van de pooltoohteu in dezen zomer is de volgende1Handelstoohten naar Siberië. Baron Knoop, te Bremen, zendt een schip naar de Jenissei; Alex. 8ibiriskoff zendt er twee heenvan Hamburg gaat weder een stoomboot naar de Oh. 2. De Willem Barents ia reeds op reis. 8. Via de Stille Zuidzee gaan naar de Behringstraat de Nordmsbgöbd en de Jeanello van Brnnett. Dit laatste schip zon pp 15 Juni e. k. San Francisco verlaten. Weldra verwacht men uit Japan het bericht, dat de Nor- denêkjöld aldaar ia aangekomen en zóó de Noord oostvaart voor het eerst heeft tot stand gebraoh. D voorspelling van onweders, gepasseerde week te verwachten, is op vele plaatsen vervuld. Vooral uit Frankrijk en Engeland zijn de berichten dienaan gaande talrijk. In de omstreken van America en op verschillende plaatsen van ^Seine-Inférieure heeft de hagel de graanakkers en vrnehtboomen geweldig ge teisterd. In verscheidene graafschappen in Engeland is ook aanzienlijke sehade veroorzaakt. Te Wrexham raakte een kerk in brand een man en zes kinde ren kwamen daarbij om het leven. De Trent en Avon sijn bniten hare oevers getreden en hebben een aanzienlijke oppervlakte land overslroomd. Ook uit het graafschap Warwick, vooral nit de omstre ken van Coventry, worden overstroomingen gemeld, die groote nadeelen toegebraoht hebben. In het Correspondentie-blad n°. 4 van het Ne derl. Onderwijzersgenootschap komt voor, dat de 84ste algemeene vergadering te Botterdam zal pla&ta heb ben, in het gebouw van de Kon. Ned. Yachtclnb. Woensdag 30 en Donderdag 31 Juli zullen be steed worden aan de gewone werkzaamheden en aan de punten van beschryving, zooals die vroeger zijn medegedeeld. Het komt aan de afdeeling Botterdam voor dat de tyd is gekomen, dat onderwijzers of een onderwij- zers-genootschap hy gelegenheid eener vergadering zich niet meer moeten wenden tot provinciaal- of gemeentebestnar of tot vermogende particulieren, om subsidie voor de te maken onkosten. De afdeeling zal dus den derden dag niet geheel geven, maar dan ook gedeeltelijk regelen. Op dien dag (I Augustus) zal een tocht op de Maas gehouden worden langs Rotterdam, door de Koningshaven en verder naar Dordrecht, waar aan de deelnemers door de afdeeliag Botterdam een col lation zal worden aangeboden. De voorzitter van de 26. algemeene vergadering van bet Aardrijkskundig Genootschap, Zaterdag te Amster dam gehoaden in bet gebonw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, kol. Versteeg, bracht by de opening der vergagering in gevoelvolle bewoordingen den nieuwen slag in herinnering, die ons vorstenhuis heeft getroffen. Hy deelde een en ander mede om trent de de medewerking van de Nederlansehe af gevaardigden hij het te Parijs gehouden kongrea over bet inter-oceauisob kanaal daar Midden-Ainerika, dat later uitvoerig door den hoofdingenieur Conrad zal worden beaproken. Daarna hield prof. Kan een voordracht over het onderzoek der Karazee en den Nederl. IJszeetocht. In deze vergadering werden de hier te lande aanwezig zijnde leden der Snmatra-expe- ditie, de heeren van Hasselt, Veth en Snelleman, har telijk ontvangen. Onder herinnering aan degroote diensten, door den te vroeg overleden Schouw Sant voort en den iu Indie achtergebleven heer Cornelisaen aan de expeditie bewezenwerd den aanwezigen deel nemers holde en dank gebracht voor hetgeen zij met zoo uitstekend gevolg hadden verricht. Het HU. noemt eene grondwetsherziening in den geest der Belgische grondwet, zooals de Arnh. Cl. wensoht zeker mogelyk. Art. 23 der grondwet voorziet reeds in het geval, „dat bijzondere omstan digheden eeuige veranderiugen in de opvolging van den troon noodzakelijk maken." De Koning ia dan bevoegd daaromtrent een voordracht te doen, te behandelen op de wijze ten aanzien van verande ring in de grondwet voorgeschreven. Is zulk een voordracht echter thaus ndodzakelyt Het Hól. be twijfelt dit; zulk een drangreden bestaat eerst, wanneer het ontbrekeu van een rechtstreekschen troonopvolger nagenoeg zeker, althans waarschijnlijk is, en dit is thans niet het geval. Maar is, in het algemeen gesproken, een verandering wensohelijk Ook dit is aan gegronden twyfel onderhevig. Do uitvoerige regeling der troonsopvolging in de grondwet heeft hare goede redenen, die thans nog bestaan. „Wat rnim 60 jaren, toen de troonsopvolging werd vast gesteld, voor politieke wijsheid gold, kan 60 jaren later het tegenovergestelde zijn geworden," zegt de Arnh. Ct. „Zeer juist, merkt het llbl. op. Het kan thans geen politieke wijsheid meer wezen, maar het kan dit ook gebleven zijn. En wy gelooven, dat dit inderdaad het geval isl Werd de opvolging aan de vrye keus der Staten-Generaal overgelaten, hoe wenschelyk dit ook zy in algemeenen zin, dan is het nog zoo zeker niet, dat de keus door het buitenland zoil worden geëerbiedigd. Men herin- nere zich slechts, wat in 1870 het gevolg is ge weest ven het verschil over de troonsopvolging in Spanje. Veel raadzamer ia het daarom, naar ons altans voorkomt dat de regeling,, door de grondwet bepaald, word gehandhaafd. De mogelijkheid van een Nederlandsohen aucoessieoorlog wordt zoodoende het best afgesneden. v De zaak van H. Kerdyk is Zaterdag te Brussel behandeld voor het Hof Van appél. De uitlevering ia gevraagd op grond van: lo. valschheid in ge schrifte van koophandel en het gebruik maken daarvan in zaken der Afrihaansche Èandelsvereeniging, 2o bedriegelijke bankbreuk. De uitlevering werd geëisoht door rar. Staets, substituut-procureur- generaal. Zij werd bestreden door de advocaten Leon Defuisaeaux en Paul Janson, die betoogden, dat in het arrest van renvooi slechts eene qualificatie van misdrijf, maar geen misdrijf geformuleerd is, en dat betrek kelijk de bankbreuk de drie feiten, in het tweede arrest uitgedrukt, alle feiten van eenvoudige, bank breuk zijn, waarvoor geen uitlevering is toegelaten. De beslissing is uitgesteld tot Donderdag a. s. Op grond van de gepleite middelen van verdedi ging heeft Kerdijk reeds dadelijk zich bij request ge wend tot de rechtbank van Antwerpen, ten einde zijne invrijheidstelling te bekomen. Mocht het vonnis van die rechtbank voor Kerdijk nadeelig zijn, dan komt de zaak van zelf terug voor het Hof te Brussel, dat dan contradictoir arrest moet wijzen, waarop steeds cassatie mogelijk is. Ongeveer honderdvijfiig Scheveningsche matrozen, die zich niet aan de nieuwe bepalingen, door de reeders gesteld, hebbeu willen onderwerpen, zijn naar Vlaar- dingen gegaan om op de loggers dienst te nemen; daardoor zullen eeuige schuiten voorloopig moeten blijven staanmisschien dat er nog Egmondsche of Katwijksche vissohers te krijgen zijn. Dat de matrozen zich eindelyk naar den zin der reeders zullen moeten schikken, is zekerhet is maar een quaestie van tyd. Met Januari a. s. toch moeten de matrozen voor een geheel jaar een plaats nemen en op dat tijdschip zijn er te YlaariJiugeu voor de beng- vissc'nerij veel minder handen noodig dan op dit oogen- blik voor de haringvisscherij. (Fad.) In Philadelphia is iemand overleden, die op xeven- tienjarigen leeftijd de wereld inging, met geen andere middelen, om aan den kost te komen, dan een paar sterke armen en een helder hoofd. Thans hij zyn dood, op drie en zeventigjarigen ouderdom, laat hij een vermogen na Van 40 a 50 inillioea galden. Voor korten tijd herdacht hij met zijn vrouw den dag, waarop hij voor vyftig jaar in het buwelyk trad, en het ecnige eigen huisraad, waarmede de jongelui indertijd hun huisgezin hadden opgericht, twee koperen kenkenpannen, kreeg hij die gelegenheid een eere plaats op den thans ruim voorzienen feesldisch. STAAT tan BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de le helft der maan Mei uit Gouda verzonden, en door tusschenkoment van bet Postkantoor aldaar terug te bekomeu. B. Flink, Koudekerk Verhoef, Berkeuwoude J. Bessen, BodegravenDirk van Wijk, Niewediep L. Kasteliju, Rotterdam G. van Vreeswijk, Uithoorn. Van het Hulpkantoor Waddings veen, Mulder, Leiden. BRIEFKAART. J. C. P. Beker, Rotterdam. Gouda, den 16n Jnni 1379. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, VAN KRUIJNE. Versailles, 16 Juni. De Kamers zullen Don derdag zoo niet Zaterdag, in congres vergaderen. Bij de algemeene beschouwingen in de Kamer van afgevaardigden over het wetsontwerp op de vrijheid van hooger onderwijs heeft Cassagnac den heer Ferry beschuldigd van stelselmatige laster en vervalsching van stukken. Gambetta verzocht den spreker, zijne taal te matigen. Cassagnac legde evenwel nogmaals klem op het woord „vervalsching." Daartegen werd levendig geprotesteerd, onaer het geroep „censuur!" Gambetta deed daarop een voorstel om de censuur over Cassagnac uit te spreken en hem tijdelijk van de Kamer uit te sluiten. Dit verwekte vau de eeae zijde toejuiching, van de andere agitatie, met het gevolg dat er een groof rumoer ontstond, te midden waarvau Gambetta den hoed opzette. Cas sagnac bleef* op de tribune staan. Daar de zitting feitelijk was gesloten, liet de heer Marccre de tri bune ontruimen, terwyl Gambetta heeuging. De on stuimige scènes duren op dit oogeublik voort. (Ticeede telegram). De kamer van afgevaardigden heeft voor Cassag nac de censuur uitgesprokeu, met uitsluiting voor den tyd van drie dagen. Toen hy^gpör Gambetta werd uitgeuoodigd de tribune te verlaten, noemde hij het geheele Gouvernement „infame," waarop Gam betta verklaarde, dat dit woord by den procureur der Republiek tol een punt van aanklacht zal wor den gemaakt.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2