Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. s JEN. •J, LAND, êvmlcht. M. N9 2311. 1879. Mr. J. G. Patijn. BINNENLAND- SUITE HT ;iek EKKING, i BIER, jjgbaar. VrQdag 20 Juni. 24 Juni a. s. tusscheu 9 en 5 uren met aandrang aanbevolen het aftre dend Lid EEN BEROEP OP BET GEZOND VERSTAND. Buitenlands 7' J I Wat 1». I EINS op Als lid der Tweede Kamer voor het Hoofdkiesdistrict Gouda, wordt bij de Herstemming op 1 s het Bureau Mr. F. 3’. te 2». wat fatsoen en HAK. 3». onderwijs voor iau Zn. 4». KSLOOT. CADE. 5». AN. ifunvKBS. tarkenken. ACOBI. Iom. LAND. iVoLFF&Z. 1 RN. PENNING. I l¥ >N, 4». 5». t B 30, weren van Juni) schrijft: M antirevolutionair, (ik onderstreep) jel 1 WATER, 1EUSE en bö RIJK. (T »l EISJE van egen nader f 14. rdigen van JGROOTE E te Gouda, e Huur, 118, SN, KEL- gemakken. kdrukkerjj KEU. in Dépöts épötbjjM. GOUDSCHE COURANT. Aan de Kitzere, die Katholiek zijn in het district Gouda. Nog een dag of wat en de stembus wordt heropend. In uw district staat het liberaal en het anti-revolntionair beginsel Ijjurecht tegen over elkander. Patijn gf de Savomin Lohman 1 Wanneer schrijver wel onderricht is en hjj meent het te zijn zal een kieavereeniging, welke uitsluitend nit katholieken bestaat, aan staanden Donderdag bjjeen komen, ten einde de vraag te stellen, op wien moeten wij onzen stem uitbrengen? Het antwoord kan ongeveer 600 stemmen ia de schaal leggen. Wat is het liberaal beginsel? 1°. geen onbeperkte regeeringsmacht noch volks-souvereiniteit, maar een erfelijk constitutioneel koningschap. van 20 December 1581». Verbod aan geestelijken om in het land te komen en om Een in huis te ontvangen, om kerkeljjke diensten te doen of die by te wonen (placaat van 27 Maart 1612, 26 Februari 1622, 8 September 1629, 30 Augustus 1641,14 April 1649 enz.). Gebod aan de katholieken zich door predi kanten te laten trouwen (placaat 3 Februari 1643, 29 April 1650, 22 Augustus 1683). Uitsluiting der katholieken tot het bekleeden van ambten en waardigheden (placaat van 20 Juni en 20 Juli 1654). Ziet! wanneer de dagen van wjjlen Groen kolnen, zal het weer zjjn als in de dagen van ouds, toen de Dordtscha vaderen besloten „er zul len scholen niet alleen in de steden maar ook in de dorpen worden opgerichtde christelijke magistraten zullen verzocht worden de school meesters met eerlijke gagiën te voorziengeen schoolmeester zal worden aangesteld dan zynde lidmaat der gereformeerde kerk, versierd met een getuigenis van een oprecht geloof en vroom leven en in de catechetische leer wel geoefend." Goudsche kiezers, die katholiek zytGy kunt een dergelyke toekomst voor uwe kinderen, kleinkinderen en verder nageslacht niet wen schee. Gebruikt dan slechte het gezond verstand en maakt geen anti-revolutionair volksvertegenwoor diger in uw district. 4 Rotterdam, 18 Juni 1879. Mr. G. J. A. FABER. PS. Het dagblad de Tijd van heden (19 Juni) schrijft: De Heer de Savomin Lohman mjar hij ie als zoodanig anti-papist. maar opent slechts de placaat-boeken. Alle exercitie van andere religie dan de gereformeerde Evangelische religie is verboden (placaat van 15 April 1576, 14 Juni 1583, 27 Januari 1651). Verbod voor Katholieken om zamen te komen in kerken, particuliere huizen of schuiten, om mis te doen, te prediken, te doopen, te trouwen, dat lij het ontwerp beschouwden als een wijziging van de Grondwet, waarvoor een meerderheid van twee derden noodig is. Uit Ems bericht men thans dat Keizer Wilhelm Zondag a. s. daar verwacht wordt. In den Belgischen Senaat werd gisteren de onder wijswet tegen verwachting bestreden door den prins De Ligne, die o. a. hevig uitvoer over de onderdruk king der minderheid. Iedereen meende dat men ver volgens zou overgaan tot het behandelen der artike len de rechterzijde hoopte echter dat een paar zieke liberalen den volgenden dag niet terug zouden kun nen komen en verdaagde de verdere behandeling, een streek dien men van deze meerderheid kon ver wachten. De houding der Italiaansche regeering in de zaak I van den Khedive heeft nog al bevreemding gewekt, vooral in Duitschland. Het kan daarom zijn nut hebben er de aandacht op te vestigen, dat Italië eindelijk zich ook bij het protest heeft aangesloten. Wat de redenen der vertraging zijn geweest is niet duidelijk. De groote vraag is nu natuurlijk, of de Onderkoning de middelen heeft om zijne nieuwste beloften te vervullen. Daarover wordt zeer verschil lend geoordeeld en er zullen er niet velen zijn, die een juist oordeel kunnen vellen. Misschien echter heeft" de man inderdaad welgevulde schatkelders, gelijk een der berichten zegt. Maar het zou nog al gewaagd wezen, daarop te bouwen. Van de Spaansche Ministercrisis hoort men weinig meer; het schijnt werkelijk, dat men de oplossing voorloopig wil laten rusten. In den Senaat verklaarde de president-Minister, dat de bevelhebber der opstan delingen te Carthagena gratie had gekregen, omdat hij den eed van trouw aan den Koning had afgelegd. Indien deze gunst niet aan Ruiz Zorilla werd bewezen, dan moest dit daaraan worden toegeschreven, dat deze steeds voorging plannen te smeden tegen de bestaande instellingen. Martinez Campos voegde er bij, dat hij een verzoenende politiek zou volgen. De Engelsche troepen zetten hun aftocht nit Af ghanistan geregeld voort en, naar het schijnt, zonder veel bezwaren. Over het geheel genomen is de ge zondheid beter. De Emir komt getrouw zijne ver plichtingen na en de regeling der nieuwe grenzen gaat ordelijk voort. Men begint nu ook te vertrouwen, dat hy zijn eigen land tot rust zal brengen zonder dadelijke hulp van Engeland. Reeds het Engelsche bondgenootschap op zichzelf schijnt den Emir in de oogen van zijn volk te verheffen en daartoe voldoende te zijn. Ook met Perzië worden, om dezelfde redenen, thans geene moeilijkheden gevreesd. GOUDA, 19 Juni 1879. Men verzekert, dat het lijk van den Prins van Oranje Maandagmorgen naar Brussel zal worden overgebrachi en des avonds van dien dag in Den Haag zal aankomen, terwijl de begrafenis op Donderdag daaraanvolgende blijft bepaald. Gelijk indertijd werd medegedeeld, bestond het vooruitzicht dat de onderscheidingen, behaald ter Parijsche wereld tentoonstelling, deze zomer te Arnhem plechtig zouden worden uitgereikt Door het overlijden van den Kroonprins is van dit plan afgezien. De medailles en getuigschriften zullen eerlang aan de bekroonden worden toegezonden. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering der Remonstrantsche Broederschap is besloten dat de predikantsvacatures ook mogen vervuld worden door niet Remonstrantsche predikanten en proponenten. De toepassing van dit beginsel is aan een tweetal voorwaarden gebonden. By het ontstaan eener vacature moet dan het getal predikantsplaatsen bij de Broederschap het gezamenlijk cyfer der by haar beschikbare predikanten, proponenten en candidaten in de godgeleerdheid overtreffen, en de sociëteit»- commissie kan, zoo er ernstige redenen van bezwaar bestaan, haar veto uitspreken. De eerstgenoemde voorwaarde is gegrond in de overweging dat men jegens de Remonstrantsche De CaaMgnae, de oofataoenlijkste oproermaker in J der beraadslaging over de onderwijswet ran Ferry eene oeueunr der kamer dagen als straf is opge- tebben er tooneelen plaats de rumoerige Fransche kamer nooit voorkomen. Afgevaardigden en ministers wilden elkander te lijf gaan, en selfs na zijne bestraffing stond bet waardige Bonapartutischeelid brieschend voor de ministerbank om de geheele repnblikeinsche regeering voor eerloozen te schelden. Voor deze laatste houding wilde Gambetta hem voor den ge wonen rechter brengen, maar het reglement schijnt zulks niet toe te laten. Het was niet kwaad, dat sommige dezer wetgevers voor het hooger ouderwijs eerst zelf wat school gingen om goeden toon op te doen. Bij de Kamer ia naar aanleiding van dit incident een voorstel ingekomen van de bureaux der vier groepen van de linkerzijde tot wijziging van het reglement. De voornaamste wijziging betreft art. 1S5. Zy bepaalt, dat de censuur, uitgesproken over een lid, met lijdelijke uitsluiting nit de Kamer, hem het recht ontzegt in de eerste volgende dertig zittingen in de Kamer te verschijnen. (Bij het thans bestaande reglement is de uitsluiting slechts beperkt tot drie zittingen.) Verder wordt voorgesteld, dat een lid, over wien in hetzelfde zittingjaar ten tweeden male de censuur met tijdelijke uitsluiting wordt uitge sproken, niet eer dan ia het volgende zittingjaar in de Kamer mag verschijnen. De urgentie ia voor deze wijzigingen gevraagd en door de Kamer aangenomen. Ongeveer zonder debat heeft de Duitsohe Rijksdag in zijn zitting van 16 dezer aan het tractnat van school te houden of kinderen te leeren (placaat vriendschap, met de hoofden der Samoa-eilanden r>' door dj rijksregeering gesloten, in derde lezing zyn goedkeuring geschonken. De Duitsohe Rijksdag begon Maandag weder aan hei tarief ontwerpverschillende punten werden aan genomen overeenkomstig de regeenngsvoorstellen. De bekende meerderheid bestaat dns nog altijd. Het plan van Bismarok betreffende het goederen vervoer op de spoorwegen stuit op moeilijkheden; de meerderheid van den Bondsraad heeft zich wel voor het ingediende ontwent verklaard, maar Beieren, Saksen, Wurtemberg en de Hanzesteden hebben gezegd, a*. geen gewetensdwang maar vrybeid van Godsdienst. geen monopolie van onderwjjs, dos over al voldoend lager onderwjjs van over heidswege, met eerbiediging van ieders Godsdienstige begrippen. gelijkheid van ieder burger voor de wet. geen stilstand, maar geleidelijke voor uitgang, zoowel op persoonljjk en maat schappelijk als op stoffeljjk en zedelyk gebied. is het anti-revolntionair beginsel? onbeperkte regeeringsmacht, als zy be vorderlijk wil zyn aan de leer der ware hervorming. vrjjheid van Godsdienst om te komen tot de ware hervormde staatskerk. vrjjheid van onderwjjs om te komen tot een monopolie van onderwjjs voor de ware hervormden. gelijkheid van ieder burger voor de wet, mits tot de ware hervormde staatskerk behoorende. omwenteling op omwenteling om te komen tot net ongestoorde doel van de ware hervormde kerk. Kiezers, verdenkt my niet van overdrijving de Franeche Kamer, heeft zich op den eeraten dag zoo dapper geweerd, dat hem en verwijdering voor drie di legd. Bij deze gelegenheid hi. gehad, die zelfs in de

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1