predikanten eu proponenten gecu onbillijkheid begaan wil; en de laatste weert mogelijke willekeur. Bij Tounis van Dinsdag is door de Arrondiz- semeuts-Rechtbank te Rotterdam veroordeeld J. C. van D., wonende te Gouda, vervolgd ter rake van het als agent van het bestuur der pos teryen de opening te bevorderen van een brief, die aan de posterij toevertrouwd was, tot een geldboete van 8, by wanbetaling te vervangen door een gevangenisstraf van twee dagen. VERGADERING vak dun GEMEENTERAAD. Vrijdag 20 Juni1879, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen Een voorstel tot verhuur van een stuk grond aan C. Boer alhier. Een adres van L. Belonje Ts. alhier tot aankoop van een stuk grond aan de Vest. Ontwerp verordening op het bouwen en de ver plichtingen van eigenaars van naburige erven. Te benoemen Eenen hulponderwijzer aan de Tusschensehool. De harddraverij-commissie te Waddinxveen heeft besloten tot het houden eener harddraverij op een later te bepalen dag. Met 1°. J uli e. k. zal, op last van den Minister van waterstaat, handel en nyverheid, op de lijn LeidenWoerden aan den zoogenaamdeu Papendijk (gemeente Waarder) een halte geopend worden. De leden der hofhouding van den Prins van Oranje zullen, op verlangen van Prins Alexander, naar Parijs gaan om den lijkdienst by te wonen, die aldaar den dag voor het vertrek uit Parys zal gehouden worden. Dr. Vinkhuyzen, te 's Uage, gaat dan ook weer naar Parijs. De Eerste Kamer heeft Maandagavond hare werk zaamheden hervat. Ingekomen is cene kou. bood schap, houdende kennisgeving van het overlyden van Z. K. H. den prins van Oranje. Na voorlezing tan deze boodschap zeide de Voor zitter. Mijne heereu 1 Het Koninklyk Huis werd op nieuw asn eene harde beproeving onderworpen. Een hoogst begaafd Vorst, nog in de kracht des lerens, werd aan hetzelve ontrukt, een Vorst, wiens talenten de hoop deden koesteren, dat wanneer de tyd aanbrak, waarop Hy geroepen zou worden de taak te vervullen, waartoe geboorte Hem had be schikt, Hy het welzijn van Nederland zou bevorde ren roet eeuwen ouden roem van zijn Stamhuis. Nederland treurt over dat vroegtijdig afsterven van Zijnen Kroonprins, met wien het zich gevleid had eenmaal als Koning lief en leed te dqelcn, ge lijk Zijne Koninklijke Voorzaten dat met trouwe toe wijding hebben gedaan. Dit mocht evenwel niet geschieden. Nederland is bitter teleurgesteld in die verwachting. Ons blyft slechts over in dien algemeenen ronw te deelen en wel in bet bijzonder in dien van Z. M. den Koning en Zijn Huis. Ik stel U mitsdien voor van die gevoelens aan Zijne Majesteit blijk te geven en de U voorgelezen mededee- ling te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Dienovereenkomstig wordt besloten. Na de mededeeling der ingekomen stukken ver leende de voorzitter het woord aan dén heer Duymaer van Twist, die het gevraagd had. De heer Duymaer van Twist bracht in herinnering dat er sedert eenigen tijd verschillende geruchten in omloop zijn omtrent het bestaan eener miuisteri- eele crisis. Hij had gehoopt dat de regeering de gelegenheid van het bijeenkomen dezer kamer had aangegrepen om aan de vertegenwoordiging inlich tingen te geven aangaande dat hoogst gewichtige onderwerp. Nu dat niet geschied is, acht hy zich verplicht aan de kamer verlof te vragen om aan de regeering op een nader te bepalen dag de vol- Sende vragen te mogen richten: Bestaat er hier s lande eene ministerieele orisis Zoo ja, wat of wie gaf aanleiding tot het ontstaan daarvau? Welke is de stand der ministerieele crisis op dit oogenblik Het gevraagde verlof werd aan den heer van Twist verleend, en de voorzitter zeide dat de vragen, door den heer van Twist geformuleerd, aan de regeering overgebracht zouden worden. In de vergadering van de Eerste Kamer der staten- genereal van gisterennamiddag is tegen heden I uur aan de orde gesteld de interpellatie over de ministe rieele crisis en vervolgens een 14-tal wetsontwerpen. Tot voorzitters van de afdeelingen zijn benoemd de heeren Duymaer van Twist, Sasse van IJsselt, Aylva van Pallandt en van Eysinga, tot leden van de commissie voor het adres van rouwbeklag de heeren Viruly, Carsten, van Voorthnyzen en den Tex. De buitengewone vergadering van de prov. Staten van Zuid-Holland werd Dinsdag ten 1 ure geopend. De voorzitter liet voorlezing doen van het kon. besluit, waarby,. overwegende dat L. Pincoffs bij vonnis der rechtbank ts Botterdam in staat van faillissement is verklaard en gelet op art. 97 der kieswet en art. 66 der provinciale wet, de staten ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer op genoemden dag zijn bijeengeroepen. Alvorens tot de verkiezing over te gaan herinnerde de voorzitter dat Z. M. onze geëerbiedigde koning, het koninklyk buis en niet minder de Nederlandache natie in de laatste dagen een hoogst smartelyk ver lies hebben geleden door het plotseling overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje. Overtuigd dat de staten met hem van harte in het smartelijk verlies deden, stelde de voorzitter voor gedep. sta ten te machtigen namens de staten van Znidholland aan Z. M. den koning eeu adres van rouwbeklag te eenden. Daartoe werd by acclamatie besloten. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing vnn een lid der Eerste Kamerden uitslag hebben Wij reeds in eeu vorig nr. medegedeeld. Naar aanleiding eener missive van den Minister van Binnenlandsehe Zaken 5 dezer, afd. Ouderwijs, verschillende opgaven verzoekende betrekkelijk het lager ouderwijs over 1878, hebben Gedep. Staten dezer provincie Burgemeesters en Wethouders der gemeenten uitgenoodigd, aan deze vergadering mede te deelenlo. of er in deu loop van dat jaar schoollokalen, volgens het 8e lid van art. 23 der wet op het lager onderwijs, zijn gebruikt tot het geven van ouderwijs in den godsdienst en zoo ja, hoevele P 2o. de opbrengst der schoolgelden, door de onderwjjzers ontvangena. voor meer uitgebreid lager onderwijsb. voor onderwijs buiten de gewone schooluren. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het vonnis der arr.-rechtbank, waarbij de heereu Ledeboer en de Wit zijn veroordeeld, vernietigd en op nienw rechtdoende, de beide beklaagden vrijgesproken. Het Hof overwoog dat, hoezeer de reobtbank op grond van gewichtige en bezwarende aanwijzingen had aangenomen dat by de beklaagden de weten schap der vervalsching van suikermonsters bestond, net Hof, op grond van vyf in het arrest opge somde omstandigheden, die overtuiging niet heeft bekomen. Naar de Midi. Ct. verneemt, hebben de liquidatoren van de „Afrikawnsche Hwndelsvertemging" reeds vele en energieke maatregelen genomen op nog zooveel mogelijk uit da schipbreuk te redden. Een der beambten van de Vereenigiug is naar Afrika gesondsn, om by de factorijen den staat van zakeu op te nemen en alle maatregelen te nemen in het belang eener goede regeling. Men heeft de genoegzame zekerheid, dat nog een zeer aanzienlijke voorraad goederen daar aanwezig is, ofschoon ge bleken moet zijn, dat in de boeken en balansen ook fictieve factorijen voorkwamen. Alles wordt gedaan, om de aanwezige goederen op de voordeeligste wijze van de hanu te zetten, ofschoon daarmede veel tijd gemoeid zal zyn. Middelerwijl wordt alles aange wend, om by de exploitatie te Rotterdam de grootste zuiuigbeid in acht te nemen. Op drie personen na, heeft het geheele uitgebreide kantoorpersoneel reeds aanzegging ontvangen dat het ontslagen wordt. Het kostbare gebouw, kort geleden aan de Boompjes nieuw gebouwd en waarin de kantoren der „Afri- kaanache-" alsmede die der „Rotterdamsche Handels- vereeniging» waren gevestigd, zal worden verlaten en de „Afrikaansobe-* zal weder een eenvoudig kantoor in de Jufferstraat betrekken, waar vroeger haar zetel gevestigd was De koninklijke goedkeuring is aan de statuten der Sophia Stichting te Scheveningeu gehecht. Zooals bekend is, is het doel dier vereeuiging als gedenk- teeken ter eere van wylpn H. M. koningin Sophia te Scheveningen een instelling op te richten, bestemd tot tydel'yke verpleging van kinderen van minver mogenden, wdar ook in Nederland gevestigd en zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid, voor wie zeelucht eu bet gebruik van zeebaden noodig werden geacht. De kosten van oprichting, instandhouding en als dit noodig mocht zyn voor uitbreiding der instel lingen, beneveus de verdere uitgaven worden gedekt door 1. de gelden welke tot stichting van het monu ment zyn bijeengebracht en nog mochten inkomen. 2. giften, legaten en erfmakingenv 3. jaarlijkache bijdragen. 4. renten van eigen fondsen en bezittingen. 5. verpleeggelden voor de kinderen te voldoen, voor zooveel die worden vereischt. De 8ophia Stichting wordt bestuurd door een college van vijf tot zeven regenten, bijgestaan door drie regentessen. Aan onze landgenooten bevelgn wij de instelling met zeer groote ingenomenheid aan, zoowel om het doel, zwakke kinderen van min gegoede of arme ouders aan het zeestrand hun gezondheid terug te schenken, als niet minder om de eerbiedige hulde die door de Sophia Stichting te steunen, gebracht wordt aan de nagedachtenis van Haar, die bij haar leven zooveel tot leniging van rampen gedaan heeft. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer inge zonden de memorie van antwoord betrekkelijk de wetsontwerpen tot wyziging van het crimineel Wetboek en van de reglementen van krijgstucht voor het krijgsvolk te land eu te water. Met genoegen constateert zjj, dat de meerderheid der leden, die aan het afdeeiingsonderzoek deelna men, zich om praotiache redenen met de voordraeht wel kunnen vereenigen. Op practiscbe gronden weid dit ontwerp dan ook door de vorige Regeering voor gedragen en vereenigt zich de tegenwoordige Begee ring er mede, behoudens enkele aangebrachte wij zigingen. Uitvoerig verdedigt zjj het voorstel tot afschaffing der lijfstraffen. Worden ze overeenkomstig de voor dracht door andere doelmatige straffen vervangen, dan bestaat er niet alleen geen reden om te vreezen, dat de orde en tucht daardoor zullen lydeu, maar zullen deze integendeel beter gewaarborgd worden en zal tevens het zedelijk gehalte der schepelingen stjjgen. Tegenover het bezwaar tegen partiëele herziening van bet Crimineel Wetboek stelt de Regeering dit dat waar een geheele herziening vso het gemeene recht bij de Vertegenwoordiging aanhangig is, van een afdoende herziening van het militaire strafrecht op den grondslag van het thans nog bestaande ge meene recht geen sprake kan zijn. En eerst wan neer de behandeling van het Strafwetboek zoover gevorderd zal zjjn, dat men met grond kan voorzien, dat en hoe het tot wet verheven zal wordéu, kan op de grondslagen van het toekomstig strafwetboek een nieuw militair wetboek worden ontworpen. lJc tegenwoordige wetsvoordrachten zullen daartoe da beste voorbereiding zijn. Niet alleen Wordt daarbij dan bet denkbeeld eener nauwe aansluiting aan het gemeene strafrecht reeds, voor zoover met de bestaande wetgeving mogelyk ia, verwezenlijkt, maar ook het strafstelsel is zoodanig gekozen, dat na aanneming het strafstelsel van het aangeboden ont- werp-strafwetboek grootendeels zal kunnen behouden bljjven. Gisteren zijn te Oegstgeest de eerste mandjes aardbeziën geplukt. Al ia de groei 14 dagen ver traagd, de oogst belooft ruim te zijn. Orer aobt dagen denkt men aldaar met het rooien der aardappelen te beginnen. Wjj ontvingen dezer dagen de volgende circulaire en hoewel wij van oordeel zyn dat de tijd van inzending reeds te dioht op banden is, om er eenig resultaat van te' wachten voor den wedstrijd, willen we toch voor het nevendoel haar plaats verleenen. Arnhem, Mei 1879. Door de Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring van Nijverheid is dit jaar weder een wedstrjjd uitgeschreven van Kunstnijverheid ter opwekking van kunstzin, toegepast op voorwerpen van vaderlaudsohe industrie. Deze wedstrijd welke dit jaar aldaar ge houden zal worden tijdens de Algemeene Vergadering der Maatschappij in Jnli a. s. is vierledig l8. Voor leerlingen op Burgeravoud- en Bouw kundige leekenscholen, welke mede kunnen dingen in het boetseeren in gips of gebakken sarde van t o. Een Fries (Italiaansche renaissance) naar eene schetsteekening. 6. Een Fries in renaissance stjjt naar eigen vinding. 2°. Voor plateelschilders, die ter mededinging kun nen inzendena. Een schotel of bord door hen be schilderd naar eene schetsteekening. b. Eene door hen geschilderde voorstelling bestaande uit minstenz zes tegels in den trant van het DelfUch aardewerk uit de helft der 17e eeuW. 8°. Voor meubelmakers en beeldhouwers die uit genoodigd zijn mede te dingen in het vervaardigen van Een kistje of kastje in reUalssanoe stijl, voor sigalen, klcinooden of dergelyken. 4°. Voor boekbinders, die ter mededinging kun nen inzenden: a Een lederen band uit de I6e eeuw, 6 Een Iedere band naar eigen vinding. Moet znlk een wedstryd in de eerste plaats dienen om den mededingers gelegenheid te geven proeven te leveren van hunnen kunstzin cn goeden smaak, hy moet tevens de gelegenheid aanbieden om te kortkomingen en gébrekeu zoo die er zijn in het licht te stellen, ten einde zoodoende tot verbetering te geraken. Dit zal vooral dan mogelyk wezen indien op dezen wedstryd voorwerpen asnwezig zyn die uitmunten door kunstwaarde en derhalve als voorbeelden kannen dienen van betgeen geleverd kan worden op 't gebied der kunstnijverheid. Wellioht dat véorwerpen aan dezen eisch beantwoordende en ini verband ttaande met de onderwerpen waarover de mededinging loopt in uw bezit zijn eu gy genegen zjjt zo ter opluistering van genoemden wedstrijd af te staan. De Commissie door het Departement Arnhem der Maatschappij van Nijverheid yspr dezen wedstryd be noemd, overtuigd van uwe belangstelling, ju alles wat de vaderlandsche nijverheid kan bevorderen, neemt de vryheid U uit te noodigen van) uwe medewerking te doen blüken in het bevorderen van het omschre ven doel dat onze Maatschappij tracht te bereiken door aan de oommissie gedurende 7—17 Juli a. s. dergelijke voorwerpen alt, Sn uw bezit zijn aan haar af te' staan. Héj voornemen bestaat van de inzen dingen die dn commissie mocht ontvangen een cata logus op te maken, terwijl gij ds verzekering geeft voor eene behoorlijke terugzending te zullen waken en zij de meist mogelijke zorg zal dragen voor de haar toevertrouwde voorwerpen. De Commissie voornoemd, H. W. van MA RLE. H. L. WOLTERSOM. W. A. NICOLA. J, O. STOELLER Wzx. NB. Men adresseere zich aan dein tweeden onder teekenaar, secretaris van het Departement Arnhem der neder), maatschappij ter bevordering van nijverheid. De kerseoverpschtiugen hebben in de Tielerwsard een aanvang genomen. De Kooplust Is groot. Men berekent, dat z'y op stam 5 a 6 cis, per kilo kosten. Over 14 dagen zullen zeer waarschijnlijk de verzen dingen naar Engeland een aanvang nemen. Naar aanleiding van de verwerping van art. 1 litt. A. der kanalenwet is door de Kamer van Koophan del te Utrecht eea adres aan den Raad dier gemeente gericht, waarbij de Kamer verzoekt, dat door het Ge- meantebestnur het instellen van een nader onderzoek, het opmaken van plans en begrooting tot verbetering van de bestaande Keulsche vaart asn éen of meer wa terbouwkundigen en ingenieum worde opgedragen,, vau welk adres ook aan de Kamer vaD Koophandel te Go- rinchem mededeeling is gedaan. De heer F. N. Nieuweubuyzen, c|ud vice-president van den Raad van Nederlandsch-Ibdië en gewezen GouvernemCnts-Commlssaris voor Atjeh, komt in een brochure„een woord over de waarheid" van Generaal van Swicten" op tegen de aanvallen van Gen. v. S. op zijn beleid ais Gottverneraenia-com- missaris tijdens de eerste expeditie. De heer N. beschuldigt Gen. v. S. van grove onwaarheid wat hem betreft, en dus hstl wat anders te hebben gelsverd dan da titel van het boek van Gen. V. 8. „de waar heid over onze vestiging in Atjeh" aankondigt. Voor het merken van linnen en dergelijke goederen geeft Eigen Haard het volgende aan de hand: „Men verschuffe zich een ijzeren cachet met den naam of de initialen en relief en verwarme dit sterk, doch niet zóó dat het rood-gloeiend wordt. Yervélgens bedekke men de plaats waar bet goed gcmerkt,moet worden met een weinig gepoederde suiker en drukke daar het verwarmde cachet met kracht op. Het merk zal dan onuitwischbaar op het goed overgebracht zyn. Een zeer goede merkinkt verder (en die te verkiezen is koven de inktsoorten waarvan de salpeterzure zouten een bestanddeel zijn, omdat deu, vooreerst te duur zyn en ten tweede dtkwyls het goed santasten) is samengesteld uit mangaansolhat, gedistilleerd water, auiker in poedervorm en roet in tie verhoudingen van 4, 4. 8 en 2 gram. Tot een half-vloeibareu brij zaamgeroerd, gebruikt men dit mengsel even alt ge wone boekdrakksrsinkt. De plaats die gemerkt is, wordt bevochtigd met een oplossing van bijtende polasob, daarna wéér gedroogd en ten slotte Aiuk afgewaaschen. Dit merk is Zeer solide. Een bekend wijnhandelaar te Varel (in Oldenburg) lés dezer dagen In de Duitsche couranten (het was ook in de Nederlandsche alom te lezen), dat de gouden regen tot de rergiftigc boomsoorten behoort en dat het gebruik van de penlen van dien bopm tot ziekte en dood aanleiding kan geven. Als een soeptioua en cri ticus nam hy dat ooqrantenbcriohi zoo maar niet voetstCotp als waar aan, maar verzamelde hy wat ran die peultjes, zette tfaaiVan thie en dronk die, ten einde te zien, wat er ran dat courantenbericht zij. 't Gevolg bleef natuurlijk niet uitde verschijnselen der vergiftiging openbaarden zich weldra, eu slechts met moeite werd het slaohtoffer van ,/t ongeloof" nog gered, 't Is zeer Ie hopen, dat ds wijnhandelaar een beter geloof heeft ten aanzien van da schadelijkheid van stoffen, waarmede wyn wel pleegt vervalscbt te wordeh I j_ Naar luid van een te Maassluisonfvaogen par ticulier bericht kan de eerste aanvder vairnfeuwen Hollandschen baring spoedig indien wind cn weder den eersten jager gunstig lijn, kinnen enkele dagen tegemoet werden gezien. Is bedoeld be richt juist, dan zou dat schip met 60 ton volle en maatjesharing op de tehuisreis zijn. Het „zeebanket" zal dan vroeger arriveeren dan gewoonlijk en schynt dus ook overvloedig gevangen te zullen worden, als men in aanmerking neemt, dat het vischseizoen nauwelijks is aangevangen. De ingenieurs der stad Psrys hebben een nienw stelsel van plaveisel met hout onderzocht, dat eerst daags in de rne Montparnaase, tusschen de roe Joquelot en de rue des Jeünenrs zal beproefd worden. Het is reeds te Londen, in Gxfordstreet, op eene uitgestrektheid van meer dan 25,006 vierkante meter, toegepast. De samenstelling is deze: blokken vaD rood Noordseh dennenhout, worden rechtop staande geplaats op een grondvlak van beton, overdekt met geteerd vilt. Ook tusschen de rijen worden, ter af scheiding, reepen van geteerd vüt geplaatst en alles vervolgens zóo nanw en sterk mogelyk aaneen- en opgesloten. Opdat de aldus verkregen bonten op- pervalkte niet te glad zij, worden er op 40 cen timeter afstand dwarse groeven in gemsakt. Dit stelsel is in Engeland bekend onder den naam vau stelsel- Heason en werd reeds in 1877 door den heer Vauthier, lid van den gemeenteraad vau Parijs, en rapporteur over de begrooting van de openbare wegen, zeer gunstig beoordeeld. Hy beval het toen reeds voor Parijs aan. Thans deelen de stedelijke inge nieurs zijn gevoelen. Eerstdaags komt alsnn in den gemeenteraad een contrakt met den ondernemer voor drie jaren proeftijd in behandeling. Hij ver bindt zich tot het leggen van dit plaveisel en het onderhond gedurende die drie achtereenvolgende jaren, tot deu prijs van 24 franes per meter oppervlakte. Ia een sloot aan den buitendijk van den IJsel te Moordrecht beeft men een fliakeu zalm gevangen. In ds 5de jaarlijksohe Vergadering van de „Vereeni- ging voor Nederduitsch taalonderzoek*, op 3 en 4 Juni te Manster gebonden, werd o. s. behandeld de taal valt den Duitschen zeeman, die een mengsel is van zeer velschillende bestanddeelen (o .a. ook van 't Hol- laudsch). Ook over de Westfaalèche dialecten werd er uitvoerig gesprokenDr. Wormstall (uit Munster) deelt die in 2 rubrieken in: die vnn het Kustland (de Nedersaksiachjh de diocesen Munster en Osna- brijok) en die van "het mnnenland (de ruwe, breede diphthongiscbe, de diocesen Minden en Paderboni om vattend). Ook kistorisch-ethnograpbisch werden die dialeolen beschouwd en all teven ingedeeld. Het Journal iet DJbah, dot zijne lezers verleden week een artikel over asperges opdischte, onthaalt het; vervolgens op eeltige mededeeliugen over Cham pagnewijn. De meeste menseden, zegt het blad, kennen er slechts den aacgenamen smaak en de zachte prik keling van, maar weten niet dat de Champagne eene geschiedenis heeft, ryk tuut niet onbelangrijke epi soden. Volgens oude kronieken had deze wyn reeds a( hot einde der elfde eenw een igrooten naam eu was onder de regeering van paus Urbanns II, (verkozen in 1088, gestorves in 1099) beroemd. De wijn van welke soort de genoemde pans boven alle andere nen der wereld de voorkeur gaf, was rood. Saint my vermaakte bij testament tien akkers met wijn stokken beplant, aan priesters en diakenen der kerk van Reims. Ten tyde der kronning-van Philips van Valois in 1328, koste de Champagne 6 livres bet val, cn toen Karei IX in 1560 gekroond werd, was dc prijs reeds zoo gestegen, dat twee vaten met 34 livres betaald werden. Langen tyd waren de wynen van dgn markies., de Paisienx, beer van jjiUery en Verzenay, de meeste geachts merken sen het hof van Frank ryk, en alleen asn ds tafels der Koniiigtu-tverden tij gedronken. Ook weinig bekend, segt het Journal iet DJbati, is de bijzonderheid, dat de Champagne niet altyd een schuimende wijn geweest Eerst in 1714 kwam er (Rrarapagne met die nieuwe hoedanigheid in gebruik, h maakte een verbazenden opgang. Daar die bereiding geheim gehouden werd, strooiden ds wyfabonwert, die het nist konden ver klaren, en wier produkt by den schuimenden wijn „dik nit de (lesschen proestte* - achterstond, allerlei kwaad gerucht dien aangaande uit. Niet alleen be weerden zy, dat daartoe allerlei middelen en bijmeng sels, die het licht niet mochten zien, el| dis men daar om zoo gehêlm hield, gebruikt werden, maar sommi gen beweerden zelfs dat d" invloed der maan er bij in het spel ktyam. Het ging toen echter reeds als het in latere eenwen tot op onze dagen is blyven gaan men liet zich niet afschrikken van het genot, hoe meer er tegen gewaarschuwd werd, en het gebruik van schuimenden Champagne nam toe. Een scheikundig Benediktyner, Dom Pórignon ge naamd, ontdekte door nadenken en proefneming het geheim. Hy was geboortig van Sainte Menehould en vervulde in zijn klooster te Hantvillers de betrekking van spysverzorger en keldermeester. Hij overtuigde zich'dat de wijn, die na de persing, tot de maand Mei, op lleasohen gebracht werd, schuimde, terwijl die welke een jaar na de persiog op het vat gehou den was en eerst dan gebotteld werd, het niet deed. In de vorige eeuw was men zoo op den Champagne moutteux gesteld en verlekkerd, dat te Reims zelfs in 1736, 3 livres 9 sols voor een fleseh betaald werd. Voltaire, die er een groot vereerder van was, heeft hem in dat jaar bezongen, en noemt hem in dst ge dicht {Satire dtt Mondain) „het schitterend beeld van den Franscben geest, vsn het vonkelende Fransche vernuft*, en Montesquieu graaf van Artagnan, maar schalk van Frankrijk, schreef in 1725: „Niemand heeft ooit meer van zich doen spreken, dan Dom Pórignon, de Benediktyner". Men behoeft dus niet te vragen, of die maarschalk een liefhebber van Cham pagne was. Ook de kommandenr Descartes, een Brillat—Savarin vnn dien tijd, heeft in 1735 in een hoogdravend gedicht, den edelen, schuimenden wijn bezougen en verheerlijkt. Air. S. van Houten heeft, in antwoord op de onlangs vermelde motie van het Alg. Nederi. Werk liedenverbond, een brief geschreven, waarin het volgende voorkomt: „VU het aandachtig volgen van den loop der sociale heweging vau onzen tijd is bij mij de overtuiging geboren, dat het onrecht zou zijn, en door geen groot maatschappelijk belang te verontschuldigen, de kiet- wethervorming te beperken binnen de door de be staande Grondwet omschreven grenzen, en de over- groote meerderheid der werklieden van politieken invloed zelfs op het bestuur der gemeente te blyven verstoken honden.' Uit Amsterdam schrijft meu: Een stadgenoot, lid van 'onze dierentuin Artie, beklaagt zich heden in de N. Rolt. Ct. dat het Bestuur van dit Genoot schap, hoewel bekend met het overlijden van Z. K. H. deu Prins van Oraoje, de gewone muziekuitvoering Woensdagavond U. ten acht ure liet doorgaan en zelfs na offioieel bericht liet voortdnren. Inderdaad hebben vele bezoekers van onze diergaarde zich zeer geërgerd over deze onkiesclte handelwijze. Doch het geval staat niet op zien zelf. Woensdag middag omstreeks drie uur was het hier officieel en algemeen bekend dat de Kroonprias besweken was, en toch bleven dien avond alle schouwburgen, #an- certen enz. geopend; toch verscheen eerst Donderdag middag de rouwvlag op de torens en de publieke gebouwen; toch werd eerst Vrijdag-avond het klok- kespel in de torens stil gezet, zoodat gedurende meer dan 24 uren de klokjes er vroolijk op los tjiigelden, vlak onder de halfstok gehesehen treurvlag; zelfs de toren vso hst koninklyk paleis op den dam ontbrak niet in bet heel- en halfnurs concert. Al gemeen trekt het de ssndneht dat op dit gebouw de rouwvlag gemist wordt, terwijl toch bij feeste lijke gelegenheden het dundoek wel wordt uitgestoken. Ook het aantal particuliere huizen, dat van dit rouw beklag voorzien is, mag ditmaal al bijzonder ge ring boelen. Beseft de hootdstad zoo weinig betee ken is ran dit verlies f Ondwtutechen zijl nn de theater* en concerten tot nader order gesloten. De directeuren klagen steen en been over deze hernieuwde gedwongen slaiting, de tweede binnen vijf maanden, en nadat pas (te tomer-theatero op nienw zyn ingeriehtl Ook het publiek dat van uitgaan houdt, klaagt raeê en weet niet waar het roet zal vinden voor bet hol vsn zyn voet. Nergens muziek, nergens zoo trekt men dan naar de oafët; naar Kras(napalsky), naar Roeter meyer, en deze varen er wel bij. Het Is ongelooflijk welke goede zaken deze etablissementen tegenwoordig maken. De Amsterdammer van onze dagen kan zijn nafó evenmin meer missen als de Paritien 't Is alsof de peper van Atjeh de inkt heeft ge kruid, waarin de generaals van Swieten en Booms en de ond-viee-president T«i» den Raad van-Nedcn- landsch-Indië, geweien Gouvrrne toe «te-Commissaris voor Atjeh, de heer F. N. Nienwenbuizen, de pen doopen, waarmee zy sedert eenigen tyd over den bodemloozen put up Sumatra, waarin onze soldaten en millioenen verdwijnen, plegen te schrijven. Voor de galerij der Nederlandsohe natie is tolk een wis seling van gepeperde brochures en artikels de eenTge vergoeding i— wel een msgere! voor at de-otters, die zij voor den zoo A coenr liger door onzen Eraile Ollivier, den heer I. D. Fransen van de Putte, begonnen oorlog moet brengen. Intussohen kan bet zyn nut hebben, dat Nederland goed toekyke bij do worstelingen der groote heeren, die er immers (ute^ van weten, in de arena der polemiek. „Als kok en meid te zamen kijven, dan weet men waar de stukken blyven" zegt een ood spreekwoord; en zoo gaat het ook hier. Wanneer men ziet, hoe gering de bewondering is» welke de hoogste dieuaren wan den Staat elkaêr toedragen; hoe de een den ander voor gek of voor slecht tusschen die twee mag de „ander" kiezen --

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2