en, icepi, van ■ten. BOBT o brieven ran B. A. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 1879. BINNENLAND. r» BUITENLAND, lluiteiilaodseh Overzicht. Woensdag 25 Juni. R8! n, MtJvan BIIUN, IN. KENNISGEVING. ENT. f Jz. t* Bcukt. ri0. fa in diewk als: 60 oeote» ni. onder sbnrik ird wilde arop had is opgemaakt. Door den Raad deier gemeente is onderstaand request aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden igne ge- 4 hgtö» I un den 4 nu toe i opvolger st genekte le, beveelt ik bezoek i nette en te zullen bril vui Meur. Gouda. Luiden, wp. lizt». ralen, itekende ea lannen tien ook oogea by koud lit midiiul roefueming nooit vol- t>r one in doozen te gbaar ge- oogstraat, kruik van a omloop ’orden, moest bij het de politieke partij, welker doel teftyd ran 23 jareu de islehurst niet meer aan moest minstens in lingen gaan voeren met Jong en levenlnsfig, egeren in het netwerk it zonder land omringt, wyden aan het vreug- mt, die in zyne levena- had te wijzen dan op school. Was het in ’onderen, dat hy met ingreep om zich eenigen eren en om de kaua te e wyze met andere jonge te onderscheiden? De genheid, en hoewel, of liever omdat die koloniale oorlogen niet gevoerd De Fransehe Bonapartisten hebben nog geen be sluit genomen, wat zy zullen doen au het natuurlijk hoofd der party bnn ontvallen is. Prins Napoleon (Jéróme) is by velen hunner om zyne liberale nei gingen ea uiti-cierieale gezindheid niet gezien, zoodst sommigen er reeds van spreken om diens oudsten- toon Prius Victor Napoleon als hoofd der dynastie te erkennen. Prius Victor, thans 17 jnar, is nog op het Lyoée Charlemagne. Het is zeer de vraag, of hy zelf zoo maar over zyn persoon zal laten beschikken, met voorbijgang van de rechten vau zijn vader, te meer omdat de beschikking zelve van twijfelaohtig recht is. De Bonapartislisobe theorie toch van de souve- reiniteit des volks strookt niet met zulke verande ringen zonder volksstemming. Dan ook zou de vader moeten vergunnen, dit men aan de opleiding van zijn zoon eene geheel andere richting gaf. Hy en Rouher echter zyn vuur en vlam en zoo heel ge- makktljjk zal dit nog niet gaan. Ken telegram aan Daily Neteu maakt het omkonten begrijpelijker dan de eerste berichten. Prins Napoleon en kapitein Carey hadden geen vyand gezien en duchten dat de kraal, waarbij halt gehouden werd, onbewoond was. Plotseling echter, en terwijl de troep reeds was opgestegen, werd uit hot lange gras gevuurd. Allen redeu zoo snel mogelyk naar een naby gelegen ravyn. Daar aangekomen zag Carey, dat de Prins en twee man niet bij hen waren. De riem van den stijgbeugel of een auder gedeelte van hel tuig was gebroken, toen hij zich te paan' zetten en hy was achterover gevallen. Daai hy nog gepoogd zich te voet te redden, maar werd met de beide soldaten door de Kaffers achterhaald. Het paard kwam eenigen tijd later weder by den troep. 1 De correspondent zegt, dat de prins altijd roeke loos was. Geen wonder. Te Saarbrüoken had zyn vader hem voor de geheele wereld belachelijk ge maakt en zoo dreef hij hem misschien, om nu gansoh onnoodige waagstukken te doen. De eerste indrnk van dit onverwachte bericht is overal onverdeeld treurig. Een jongman van pas drie-en-twintig jareu, in de alles behalve gemakkelyke positie van pretendent en drager der rechten van een onttroond vorstenhuis, had, na in een land waar zyne familie veler sympathie geniet eene goede op voeding te hebben gekregen, iu den kolonialen oorlog der Engelschen een welkome gelegenheid gevonden om zich eenigen tyd te verwijderen van Europa, waar zyne positie te valschet werd, naarmate hy ouder en meer berekend werd om verwachtingen te ver vullen, welker verwezenlijking voor bet oogenblik en GOUDA, 24 Juni 187». Dinsdag 15 Juli e. k. heeft de verkiezing plaats voor loden van den Gemeenteraad, die met September moeten aftreden. Aan de beurt ran aftreding zyn in deze Gemeente de beeren G. Prince, G. Slraver, dr. A. Luijten, G. A. Muller, W. Poet Drost en dr. F: H. G. van Iterson. Mijne Hceren! In het bij Uwe vergadering'ingekomen wetsont werp tot regeling van het onderhoud van historische geileukteekenen en hel verleeuen van subsidiën voor bet onderhoud en de instandhouding van gebouwen, die oudheidkundige of kunstwaarde hebben, ie het llaadhuis te Gouda niet opgenomen. Wij vinden daarin de bevestiging van de beschik king op een dezerzydsch verzoek, onlangs door den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven, dat hy geene vryheid vond om dat werk op te nemen ouder de zoodanige, waarvoor in du wets- voordracht, eerlang aan de Staten-Generaal aan te bieden, voortaan Byksgelden beschikbaar zuilen wor den gesteld. Met groot leedwezen hebben wy van dit besluit des ministers kennis genomen niet alleen omdat wij op de restauratie van dat fraaie en merkwaardige gebouw hoogeu prys stelten, maar ook omdat door die beschikking wordt teruggekomen op de meest stelligs toezeggingen van des Ministers ambtsvoor ganger en van dezen Minister zei ven en naar wij meeueu in strijd gehandeld met het Koninklijk be sluit van den 4n Juli 1878, n’. 18, Uwe vergadering veroorloove ons onze bezwaren tegen het niet uittrekken van subsidie voor bet bovengenoemde werk aan Haar kenbaar te maken. In het jaar 1876 moesten aan den voorgevel van ons llaadhuis eenige herstellingen plaats hebben, waarvan de kosten waren geraamd op f 1700. Toen daarmede zou worden aangevangen, werd ons officieus namens de Commissie vau Rijksadvlsenrs voor de monumenten van geschiedenis en kunst te kennen gegeven, dat het zeer te betreuren zou zyn, als dit schoone gebouw, dat door min deugdelijke herstcl- liugeu reeds veel geleden had, uiet behoorlijk werd gerestaureerd, en dat voor zoodanige restauratie waar- nog deze mededeeling gedaan, dat reeds wordt rond gezien naar een geschikten opvolger van den nog fnngeerenden minister. Er moet daartoe worden ge vonden een, die op het gebied van den landbouw zekireu naam heeft verwonen; tevens behoort hij zoodanig iemand te zijn, die niet opziet tegen moei lijkheden eener betrekking als thans wordt vervuld door den minister van landbouw. Immers sedert het beheer der domeinen en wouden aan het ministerie van landbouw is toegevoegd, is dit een zeer omvang rijke tak van algemeen bestuur geworden. De uitzichten van het Minislerie-Martinez Campos zyn beter geworden, voornamelijk door den tact van den premier om politieke zaken te behandelen. Vrijdag gaf Martinez Campos in den Senaat zulke conserva tieve verzekeringen, dat het adres ran antwoord op de troonrede met 149 tegen 21 stemmen werd aan genomen. De Egyptische Khedive schijnt bezwaar te maken aan deu eiach van Frankrijk en Engeland om te abdiqueeren gevolg te geven. scheiden. In ieder geval verkoos de Napoleon, eene als officier als krijgsman gedurende f zitten by zyne moeder op Chislehurst. op goede L, - soldatendi had als vrijwilliger. Zyn dood moet dus, zooals wy begonnen te zeggen, een droevigen indruk maken. Zaterdag werden in de Fransehe Kamer een paar redevoeringen gehouden over de onderwijswet; het voornaamste deel der zittiug was echter de indiening en voorlezing van het wetsontwerp tot terugkeer naar Parijs; de dag van den terugkeer wordt bepaald op 3 October 1879; de vergaderingen van Senaat eu Kamer zullen worden gehouden iu de paleizen Luxem burg en Bourbon; de thans te Versailles in gebruik zynde gebouwen behouden hun bestemming; in de zaal der Kamer aldaar zullen eventueel de zittingen vau Nationale Vergaderingen worden gehondeu. Aan de presidenten van den Senaat eu van de Kamer wordt by dit wetsontwerp overgelaten te bepalen, hoeveel troepen voor de veiligheid van de Kamers zullen dienst doendie troepen staan tevens onder de bevelen van de presidenten. De Engelsche regeering is Vrijdag iu "het Lager huis geïnterpelleerd over de Egyptische zaken, maar zij heeft niets willen meedeelen op grond van de hangende ouderhandelingen; ontkend is er echter niets. De laatste berichten uit Egypte spreken vau een langer uitstel van den Khedive. Volgens te Londen ontvangen bericht hebben da Franschen het veelbesproken eilaud Mataoong weder ontruimd. Sedert geruimen tyd heeft men geruchten verspreid aangaande vermoedelijke wyzigingen in bet Pruisi sche kabinet. Ten aanzien van het tijdstip, waarop die wyzigingen zouden plaats hebben, bleef men steeds in het onzekere. Thans echter verneemt de Dank- mul Hand. Zeil., naar zy iu haar jongste nnmmer mededeelt, dat binnen korten tyd een verandering van dien aard mag te gemoet worden gezien. In de eerste plaats zal de heer Falk, minister vau eeredienst, aftreden. Vau goed ouderrichte zyde wordt ons verzekerd, dat de heer Falk stellig zyn portefeuille zal neerleggen en dat het niets meer is dan quaestie van tyd. Men voegt er het bericht bij, dat de beer Falk van de zaak geen geheim maakt en dat de verwezenlijking daarvan binnen weinige weken zal plaats hebben. Ook de heer Friedenthal, minister van landbouw, zal aftreden. Van bevoegde baud wordt ons daarbij Op Donderdag 19 Juni jl„ ie door den keurmees ter N. Simons met behulp der politie tewe koe in beslag genomen by Amers op hel Jaagpad, toebe- hoorende aan S. de Jong en 8 Frank, die aldaar geslacht was en schadelijk voor de gezondheid be vonden, ook door den eersten keurmeester den heer E. Overbosch is af gekeurd en ouder opzicht der politie begraven, terwyl tegen alle drie procesverbaal INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda; Gelet op artl. 6 en 7 der wet van den 2n Juni 1875, (Slaalutlad No. 95). r Brengen ter algemeeoe kennis dat op de Secretarie ter visie is gelegd oen verzoek, mot bijlagen, van J. J. van der Meer, om vergunning tot bet planteen ran een Bakkersoven in het perceel gelegen aan de Hoogstraat wyk A. No. 111, kadaster Sectie C. Nos. 8 en 4. Dat op Zaterdag den Sn Juli 1879, des namiddags ton 1 ure op het Raadhuis, gelegenheid ie om be swaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen, en dat gedurende drie dagen nóót dien dag, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis geuomen. Gouda, den 21n Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GOUDSCHE COURANT 2 zeker in de naaste toekomst ónmogelijk schijnt. Er is veel gespot met dat verttek van Loulou naar de Zoeloe’s, eu dit toevallig woordspel heeft er misschien ■eer dan iets anders toe bijgedragen, om den jongeu luitenant a la suite in quabi-komische tegenstelling te brengen met zyn oud-oom, den genialen leider vau zoovele groote veldslagen. Billijk was echter die vergelijking niet; want hij deed in elk geval eene zeer goed te verdedigen daad mei bet verzoek om deu Zoeloe-oorlog mede te make*. Nu zyn kinderleeftijd om was en hij man was hoofd worden van hy was. Hij kon op den leiding der politiek van C zyne moeder orerlaten, ma naam zelf de onderhout de hoofden der Bonapartisl moest hy zich aanstonds van intriges, dat lederen verst en moest hij zich aanstond* deloos leven vau den preteddei geschiedenis op niets ander* eene met vrucht doorloopeta die omstandigheden te veten vreugde eene gelegenheid i tyd uit Europa te verwjj loopen zich op een of andi officieren, zyne tijdgenootei Zoeloe-oorlog was worden op de schaal van de groote Europeesche oorlogen, was daar voor een jong mensch te eerder gelegenheid zich ook in betrekkelijk inférieuren rang door persoonlijken moed of door beleid te ouder- jonge prins roed, ecu actief leven a tijd boven het stH- In dat zoo -j goede gronden gekozen leven is hy een eerlijken soldatendood gestorven in een gevaar, dat hij gezocht

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1