Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. BINNENLAND- BUITENLAND- Bultenlandscli Overzicht. I DE UITSLAG DER HERSTEMMINGEN. Vrijdag 27 Juni. De inzending van advortentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. nn Z. K. H. Prius -augen op bet door boden rouw-adres. Is bét Werk ten wij o. a. een keurige rouw-éialage op* in het geheel vervallen; eveneens de bepaling, waarbij de .geldelijke schadeloosstel de Kamer zich met dese missie «el vereenigen. De vraag, testament he De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2.— GOUDA, 26 Jsni 187? De uitslag der herstemmingen werd gisteren per extra-nummer door ons medegedeeld, met vritxoade- ring van het district Goes, waar de billetten eerst heden werden geopend. Per telegraaf ontvingen we het bericht dat gekoxen is jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman met 1017 st. De heer van Hoek 755 at. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS afgevaardigde wordt vervallen verklaard van zijn 'Uag.' Waarschijnlijk zal wijzigingen van de Com- of prins Napoleon al dan niet een testament leeft nagelaten en welke de inbond «as, wordt verschillend boantwootd. Naar men weet be weerde de heer de Cassagnae, dat de erfopvolging daarbij aan prins Victor werd verzekerd. De heer Kosher echter moet hebben verklaard, dat er wel een testament was, maar hjj den inhoud niet kende. Dit laatste zal men niet gemakkelyk gelooven en men onderstelt, dat wel degelijk met goedvinden van den heer Rouher prins Victor als opvol wezen, maar dat hjj nooit voonden ht schikking too spoedig en ojuler zoo 01 ssandigheden kvseht krijgen smi, volger werd aange- leeft, dat deze be- mgunstige om- - «oodal hij het maar beter vindt er vooieerst van te zwijgen. Zonder veel vrucht houden de Fnuuohe en andere bladen zich bezig met gissingen naar de toekomst van het Bonapartisme. Zij vleien zich, dat het beste deel der Bonapartisten in de kamer zich deels bij de republikeinen, deels by de legitimisten zullen aan sluiten. Gebleken is daarvan echter nog niets, dan dat de heer Janvier de la Motte gevraagd heeft in geschreven te worden by de Vnio» répMicauu. Deze afgevaardigde stemde echter reeds het laatste jaar niet meer met zyne vroegere geestverwanten. Feitelijk stond hij reeds meer aan de zijde der republiek dan aan die der mbterzyde, waar by ech ter nog was blijven zitten. De Engelsche bladen geren luide hun ontevreden heid te kennen over de slechte wijze, waarop iu den oorlog tegen de Zulu’s de verkenningen worden ge daan; na al hetgeen vroeger heeft plaats gehad, is men toch weer in dezelfde fout vervallen om daarbij niet de geweuschte omzichtigheid in acht te uemeu immers, ware dit geschied, prins Louis Napoleon zou niet vermoord zijn op zulk een treurige wijze. Ook verwijt men den opperbevelhebber, dat hij den prius heeft toegestaan zich by de voorposten te bewegen dit leven, zoo zegt men, was te kostbaar om op deze wyze te worden blootgesteld. Ook den officier, die den Prins op deu verkenningstocht vergezelde, treft een verwyt; in plaats van bijeen te blyven en zich gemeenschappelijk tegen den vijand te verdedigen of er zich doorheen te slaan, heeft iedereen een goed heenkomen gezochtmen keek zoo weinig naar den Prins om, dat men zich verwonderde zijn paard te zieu zonder beryder. De Duitsohe rijksdag is weer druk bezig met het tarief en het gaat met het aannemen van de ver schillende punten zooala het steeds ging alle voorstel len tot vermindering of verwerping van de voorgestelde rechten worden eenvoudig met groote meerderheid afgestemd. In verband met den tegenwootdigen toestand des handels brengt men in herinnering eene voorspelling van de heeren Walewsky en Ernest Seyd, welke in bet jaar 1868 de volgende stellingen ontwikkelden 1°. Zoodra op groote schaal het zilver wordt ont munt, zal een der eerste gevolgen wezen algemeene achteruitgang van den wereldhandel, tot groot nadeel van de landen met uitgebreide handelsbetrekkiugen. 2°. Alle ondernemingsgeest, alle spoorwegaanleg komt tot stilstand, tot schade van de algemeene ontwikkeling. 3°. Achteruitgang van alle pryzen zal de natiën De Fransche Kamer is nog altijd bezig aan de oiiderwyswet; de slag, die de Bonapartisten heeft getroffen, werkt gunstig op de behandeling terug én wanneer het gelukt de zaak spoedig tot een eind te brengen, zal de begroeting worden afgehamerd om spoedig naar huis te gaanhet vooruitzicht in het najaar te Parys té vergaderen, draagt er niet weinig toe bij, dat men haast maakt. Met de herziening van het reglement van orde, noodig geworden door de houding van Cassagnae, wordt haast gemaaktde commissie heeft de be palingen verzacht) de uitsluiting, in het ontwerp bepaald op 80 dagen, is veranderd in 15 dagen, terwyl de 30 dagen uitsluiting alleen zullen wor den toegepast bij herhaling van bet feitde uit sluiting tydens den gunschen duur der zitting is dwingen van vrijen handel tot bescherming te komen. 4°. De natiën zullen zich in twee groepen ver deden, goud- en zilverstatentot groot nadeel vut het internationaal verkeer. 5°. In de geheele wereld zullen de prijzen terug gaan, tot groot nadeel niet alleen voor alle roerende goederen, maar ook voor den arbeidenden stand, terwijl het alleen ten bate komen zal van rente niers en in het algemeen van de bezitters van rede gevende papieren. 6°. In dien tijd van algemeene gedruktheid van deu handel zal bet groote bezwaar dit wezen, dat de goudd weepers de oorzaken van het envel in allerlei bijkomstige omstandigheden zullen zoeken, totdat de nood de ward oorzaak leert kennen, de outmuutipg van het zilver. De herkiezing van Mr. J. G. Patjjnmet zoo groote meerderheid, met 1395 stemmen, meer dan bij ons weten nog ooit op een liberaal candidaat zjjn uitgebracht, is een heugel jjk feit. Bjj vernieuwing is gebleken dat ons district liberaal is, maar dat het zich bjj de stembns, vooral bjj een eerste stemming, wel eens de overwinning zag betwisten of ontnemen door den jjver eener talrjjke minderheid. Mocht de jongste verkiezing allen geleerd hebben, dat het beter is voortaan in eens te doen, wat thans in tweëen werd verricht en reeds bjj de eerste stemming dien jjver te ontwikkelen, die de overwinning ten gevolge most hebben. Er ia Updeze herstemming eené belangstelling ge toond, zooals we nog zelden bemerkten. Ouden van dagen en afwezigen getroostten zich de moeite en de Kosten der stemmingen werkten krachtig mede om ook bjj anderen geestdrift te wekken. In sommige gemeenten is buitengewoon druk ge stemd, in Langeruigeweide 80 pet., in Rietveld 86 pet., in Waarder 82 pet., in Zevenhuizen en Moerkapelle 92 pet., in Lekkerkerk 79 pet., in Krimpen a/d Lek 84 pet., in Ouderkerk en Krimpen a/d IJsel 80 pet., in Berkenwoude 82 pet., in Stolwjjk 78 petin Ammerstol 89 pet. van het geheele getal kiezers kwam bjj de her stemming op 69 pet., bjj de stemming 63 pet. Ook in Rotterdam en in Dordrecht werden de aftredende liberale .leden herkozen. In Steenwjjk en Zwolle werden de liberale leden door anti-revolutionairen vervangenin Utrecht moest het door de liberalen aanbevolen aftredend lid, Rastert, wjjken voor den conservatieven candidaat. Te Haarlemmermeer, Leiden en Delft werden de aftredende leden herkozen. Er is dus eenige winst aan de zjjde der anti-revolutionairen, en eenig verlies aan die der liberalen. Op de meerderheid in de kamer heeft dit resultaat evenwel geen invloed. Door dc schutterij scherpscbntters-vereeniging „Willem, Prins van Oranje” ie van f Alexander een dankbetuiging outvai die vereeniging Z. K. H. aangei In deze treurige dagen van rouw Wi overlijden van Z. K. H. den Prins van Oh L magazijn van den beer I). Samsoin op de Merkt, waardoor de aandacht van vele voorbygangére werd getrokken. Dinsdagavond werd eene vergadering gebonden van bet Departement „Gouda” der Maalickapptj tol Nut va» 't algemeen, waarop o. a. behandeld werden de punten van besohryviug van de Algemeene Ver gadering. Voorle bleek dat de volkabibliotheek in goeden toestand verkeert, hoewel het gebruik daarvan, sedert 1877, niet is toegenomen, wat echter een gevolg is van den maatregel dat streng de hand wordt gebonden aan de bepaling, dat ouder zekeren leeflyd geep boe ken ter lezing worden gegeven. In vergelijking met het vorige jaar onderging het getal lezers weder eene vermeerdering. Het aangevraagde crediet werd toegestaan en tot commissarissen werden herbenoemd de bh. J. F. M. Temminok en H. W. F. Boute. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering wer den benoemd de hh. D. K. van Moerlen en Mr. D. N. Brouwer, tot hunne plaatsvervangers dc hh. D. Ruyter en H. W. G. Kor.ing. Tot bestuurslid werd verkozen, in plaats van den heer J. M. Noothoven van Goor, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, de heer D. K. van Meerten. De heer J. N. Soheltema aanvaardde bet voorzitter schap. i 1 Het zal zeker velen onzer stadgenooten aangenaam zijn te vernemen, dat de a. s. kermis alhier zal worden opgelnisterd door deu circus van Oscar Carré,

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1