Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 12EN, eschilderde anskerk te tis der St. ingen,enz, ük levens- Öebroeders 1879. N° 2315. eh bm. UW. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 29 Juni. m, m echte lijsonder tw leth, Uultenlandsch Overzicht. KENNISGEVING. ten. der No. 299 UNKMAN omen KENNISGEVING. 'o. 298, aan N weg O. 132. het V.genetrnnt. w. o.er den e Kansten, recteur der recht. er was, f Bikkertteeg ’Uien, sinds Igemeen ge. Q en uit SCHENK GOUDSCHE COURANT van FFROÜW, eene nette i de huis- Khedive van heeft gelegd GOUDA, 2d Juni 1879. Door de Schutterij SoherpschuUers-Vereeuiging „Willem, Prins van Oranje" is ook van Z. M. den G. d attent te anders, de Ie en echte il >h de hier bij de hier- osje is een amteekening Zoon, Apo- bevindt op tegeld zijn. daar wel b te zien Alleen die adieekening achten vopr BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter openbare kennis, dat, ter voldoening aan art. 69 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staateblad No. 37), afschriften van de Procesaen-verbaal, be treffende de benoeming van een Lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal, bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, turn den ingang vau de 8t. Antbonie-straat bij den Kleiweg, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der Gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 28 Juni 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZBNDOORN. Da Secretarie, BROUWER. der MAAG !RING. Zij ERPTE ia l>, zij zun JVENIl. en dubbels Ter eere ran de nagedachtenis van den jongen Napoleon is er te Parijs een druk bezochte lijkdienst gehouden. De houding van prins Jeróme Napoleon verraadt meer gezond verstand dan men oppervlakkig hem zou toeschrijven; de prins weigert afstand te doen van zijn recht van opvolging ten behoeve van zijn oudsten zoon, maar tevens ook wil hij zelf niet optreden als Kroon-pretendenthij gaat daarbij van de vooronderstelling uit, dat de kans voor de Boua- partisten na den dood van prins Louis heel slecht staat en een gunstiger gelegenheid moet worden afgewacht. Dc aandacht voor de kamerzittingen heeft onder het groote nieuws der laatste dagen wel wat geleden. De senaat benoemde in de afdeeiingen de commissie van onderzoek van de wet betreffende deu terugkeer naar Parijs. Voor de eerste maal ie zulk eene com missie uitsluitend uit republikeinen samengesteld. Door eene speling van het lot in de partijverhouding is de kamer juist afgebeeld in ieder barer onder deden. De afgevaardigden in de andere kamer hooren soms met belangstelling, soms met beleefd geduld dc ellenlange redevoeringen aan over het ontwerp- Ferry over het hooger onderwijs. In de algemeene beraadslagingen zegt men elkander naar aanleiding van het ontwerp allerlei liefelijkheden, die er eigenlijk geheel vreemd aan zyn zy ontaarden in uitweidingen en vertoogen over algemeene politiek, die ver buiten het,, practisch gebied gaan, waarop vooral de Fransche kamers zoo uitnemend slag hebben zich te bewegen. Men kan er volgens de Tempt soms niet uit of men bezig is over eene wet op het onderwys, of over eene nieuwe politiek tegenover de kerk, of over een uitzonderingsmaatregel tegen zekere bepaalde vereenigingen van geestelijken. Toch dient men te weten, waaraan men zich te houden heeft. De heer Spüller, de rapporteur over het ontwerp, draagt misschien wel wat bij om die verwarring te ver meerderen. Vrijdagavond werd |ict bericht ontvangen, dat de De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 23 Juni 187 9 is executoir verklaard: het primitief kohier voor de belasting op het personeel, Wijk A. tot en met I., dienst 1879/1880. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 27 Juni 1879. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Egypte eindelijk het hoofd in den schoot en afstand gedaan heeft van den troon ten voordeele van zijn zoon Tewfik. Hoe dit alles in zijn werk is gegaan en vooral hoe men den Sultan beeft kunnen bewegen zulk een reohtslreeksoh bevel uit te vaardigen, moet nog blijken. Misschien blijkt het nooit, want deze Oostersche zaken zien niet altijd het licht, ook al, omdat ze het niet goed kunnen verdragen. Men verzekert, dat de jonge Khedive een werk zaam, redelijk ontwikkeld, welgezind man is. Hij zal dus niet onmiddellijk vervallen in de dwaasheden van zyn vader en reeds dit is een groot voordeel. Want de verbazende spilzucht van de drie laatste onderkoningen was Egypte** grootste ongeluk. Wat geschied is echter, kan niet weer op eens ongedaan worden gemaakt en de groote kunst zal nu wezen deze verwarde huishouding zóó te redderen, dat de jonge man weder een drageqjk begin vinde. Uit de later ontvangen telegrammen ziet men dat de verandering kalm heeft plaats gehad. De vroegere Khedive verlaat 30 dezer Egypte. Maandag zullen aan het Engelsche Parlement de stukken worden voorgelegd, die in deze zaak zijn gewisseld. Ver- moedelyk echter zal de verzameling niet volledig zijn. De discussie over hei belangrijke wets-omwerp lot afschaffing der gemaal-belastiftg is verleden Maandag in den Italiaauschen Senaat begonnen. Oumiddellijk na de opening der beraadslagingen, vroeg de president van den ministerraad, de heer Depretis, het woord en schetste hy de verhouding tusschen het ministerie en dat deel van den Senaat, hetwelk zich vijandig jegens de opheffing toont, «n minst genomen wijzi gingen zou willen brengen in het ontwerp, zooals het door de Kamer der Afgevaardigden is aange nomen. De rapporteur der commissie, van zijn kant, wR slecht» opheffing i*- v -J‘ graansoorten. In eene verleden week gehouden byeenkomst van de hoofden der linkerzyde was overeengekomen, dat de heer Depretis zou aandringen op de verwerping dezer wijziging. Dientengevolge verklaarde de mi nister-president, reeds bij „dun aanvang der discussie, dat hij de voorkeur gaf aan eeae eenvoudige ver werping boven de wijzigingen door de commissie voorgesteld. Hij wees daarbij op de mindere be voegdheid van den Senaat in belastingzaken Op deze verklaring stelde de rechterzijde als motie van orde voor, om de hervorming tot 1883 uit te stellen, met welke motie de heer Depretis verklaarde zich niet te kunnen vereenigeii. Niettemin heeft de Senaat, met J36 tegen 50 stemmen zich vereenigd met de conclusie van rapport barer commissie. Blijkens een later ontvangen telegram heeft de minister-president het ontwerp, zooals het door den Senaat gewijzigd is, bij de Kamer der Afgevaardig den ingediend, en is dit urgent verklaard. Naar men meldt, bestaat er weinig waarschijnlijk heid, dat de Kamer de aangebrachte wytigingen tal goedkeuren. Steeds in de eerste zitting openbaarde zich een krachtig verzet tegen een gedeeltelijke op heffing der belasting; de Kamer was in twee groepen verdeeld, de eene uit afgevaardigden der Noorde lijke, de andere uit afgevaardigden der Zuidelyke provinciën bestaande. Deze verdeeliug spruit voort uit den aard der wijzigingen, welke door den Senaat zyn aangebracht; want de mindere graan soorten, welke de Senaat alleen van belasting wil ontheffen, worden slechts in de Noordelijke pro vinciën gebruikt, zoodat de Zuidelyke provinciën bij de aldus beperkte hervorming niets zouden winnen. Daar het belang der laatstgenoemde aldus zou wor den opgeofferd, is het zoogoed als zeker dat hare vertegenwoordigers in geene transactie zullen willen treden. Daaruit zou eene botsing tusschen de beide takken der wetgevende macht kunnen ontstaan, en men tot eene ontbinding moeten overgaan. Koning eene dankbetuiging ontvangen voor het Z. M. aangeboden rouw-adres by het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje. Onze lezers bebbtn uit ons vorig nr. bemerkt, dat de feestviering in //Ons Genoegen* ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, waarover wij reeds vroeger in ons blad spraken, en die om de bekende treurige reden moest worden uUgesield, de volgende week doorgaat. Het vroeger rondgezonden programma blyftoMer- anderd en is dus geheel bruikbaar. Wij hopen dat het weer moge medewerken om de feestviering in alle opzichten te doen gelukken, het programma belooft menig genotvol uur en ongetwijfeld zal door velen van ganscher harte aan het feest wor- den deelgenomen. Sinds eeaige dagen was een persoon, I. van Leeu wen, 30 jaar oud, uit deze gemeente verdwenen, zon der dat het mogelijk was eenig bericht aangaande hem te verkrijgen. Men vreesde alzoo, dat hy te water geraakt en verdronken zou zijn, welke vrees thans is bewaarheid, daar gisteren zijn lijk uit den Raam is opgevischt. Heden morgen ten 6 ure heeft aan de Stearine- Kaarsenfabriek alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Zekere Boot, van beroep timmerman, viel van een nieuw in aanbouw zynd gebouw, vaa eene 7 el hooge balk op een daaronder zijnde steenen zerk, met het hoofd juist op den kant, zoodat zijn hoofd vaneen spleet. Daaraf viel bij nog 2 ellen lager in een soort put. Nadat hij was opgericht en de eerste geneeskun dige hulp aan de fabriek ontvangen had is hij met een schuitje huiswaarts gebracht. der baktttiug voor de mindere - Door de Classicale Vergadering, 1T. Woensdag alhier ffchouden, zyn herbencemdtot scriba de heer U. J. W. Roldanus, pred. te Leerdam; tot lid de heer J. W. Haverkamp Begeman, pred. te Goudatot lid de heer C. Knaap, oud-ouderliug te Goudatot sec. scriba de heer J. W. Haverkamp Begeman, pred. te Gouda; tot sec. lid de heer W. H. Luttenburg, pred. te Waddinxveen; en benoemd tot sec. praeses de heer T. Hoog, pred. te Gouderak tot sec. lid de heer B. J. Swaan, pred. te Gouda; tót sec. lid de heer C. D. Gryns, oud-ouderliug te Leerdam. Met de door de Synode voorloopig aangenomen wijziging van art. 39 van het Reglement op het godsdienstig onderwijs kan de meerderheid der ver gadering zich evenmin vereehigen, als met het voor loopig aangenomen Reglement op de uitoefening van de rechten der minderheden in de gemeenten der Ned. Herv. Kerk en het in 't Reglement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening voor geschreven kerkelijk voorbereidend examen. De plechtige begraafenis van Z. K. H. Prins v. Oranje heeft Donderdag geheel volgens het vroeger bekend geworden programma plaats gehad. lu de kerk hield dr C. E. van Koetsveld, hofprediker, de volgende korte, treffende lijkrede n Daar is een smart in het leven, voor ryken en armen even zwaar; de vader- of de moederrouw. Brengen wij onze ouders ten grave, dan is het met den weemoed der herinneringmaar kinderen nemen onze hoop met zich in het graf: en de hoop is de staf des ouderdoms. „Ook U, geëerbiedigde Koningis thans ander maal deze smart opgelegd. Repds bracht ge her waarts vader en moeder en gade, broeders en kind; en thans weder die het naaste stond aan den troon, wiens jeugd reeds zoo schobne verwachtingen op wekte, in wien het vaderland zyne toekomst zag, en die nu uit de volle kracht van het leven in den vreemde werd weggerukt z/Wat had hij nog kunnen worden! //Ach I geheel die toekomst is nu afgesneden, zinkt weg iu dat graf 1 Reeds voor de tweede maal in dit half jaar valt een bloeienden tak, plotseling verdord, van den Oranjestam die zoo weinig te missen heeft maar geen nood, myn vaderlaud Ook toen een nog ongeboren Willem de Derde van over heeft God dat stamhuis bewaard en daardoor

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1