Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N, r* runs 1879. N? 2317, BUITENLAND. BINNENLAND. I,” ngericht tot en Vrijdag 4 Juli. DA, ISTELEERD ian zijn zoon .DE, die van rekening en Buiteiilandscli Overzicht. ELDE. ELDE. De inzending van advertentlön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. D J willige 1P1NG BILL A RD :en8, ma- FFETTEN, ANAPEetc .ES, KLOK, u verder te f, ser kennis te worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. de gemeente n des mor- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. lull 187», ure, in het inde aan de i artikelen, SPEEL- ANT8QEN, Is gemeente oot 21 Aren, inschreven, itigen, mits 1. VAN DE ouda. 187», re, I,” aan de GOUDSCHE COURANT. ïe van mijn eefdelijk aan vengenoemde [ging in de >n der Ned. kt tot uit- 28. >ór of op 1 niddeljjk na ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS ntant geld, hebben ten DLENAAR nadere in- GOUDA, 3 Juli 1879. In de sitting der Arr. Rechtbank te Rotterdam ▼au Dinsdag, stond o. a. terecht: E. H. v. G., wonende te Gouda, bekl. van mis handeling. Eisch 8 dagen gev. cell. Over 8 dagen uitspraak. De trein, die 2 uur 13 min. van Gouda naar Rotterdam vertrekt, en te Moordrecht, Nieuwerkerk en Cappelle moet stoppen, is gisteren zonder ergens halt te houden tot Rotterdam doorgereden, zoodat de trein veel te vroeg te Rotterdam aankwam. De machinist had verzuimd te stoppen, terwyl de hoofd conducteur den machinist niet had kunnen bereiken. ju hem ruim eemt hij de rier iaren by delyk aan te De Fransche kamer begon deze week met de behandeling der wet op het hooger onderwijs, waar over de algemeene beraadslagingen in de vorige week werden gehouden. Er waren twee contra-ontwerpen iiigcdiend, een van de Bonapartisten Lenglé en Mitchell en een van den ond-minister Bardoux, door hem reeds gemaakt, toen hij nog minister van onder wijs was. Het eerste wilde aan ieder, die voor eeui- gen graad geëxamineerd wil worden, de vrijheid laten om zich te vervoegen bij eene staatscommissie of bij de faculteiten der hoogescholen. De heer Bardoux wilde de toekenning der graden geheel aan den staat overlaten, doch wensohte, in afwijking van het ont- warp-F«rvy, ook aan niet door den staat erkende congregaties van geestelijken vrjjheid te laten tot het geven van onderwys onder toezicht van staats ambtenaren. De behandeling van beide tegenont- werpen werd afgewezen, dat van deo heer Bardoux met 350 tegen 176 stemmen. In deze stemming ziet men ongeveer de verhouding van de meerderheid en de minderheid bij de stemming over de wet zelve, welker aanneming thans zeker is. Maandag zijn de Bonnpartistische senatoren en ^afgevaardigden ten huize van den heer Rouher ver- k^gaderd geweest. De heer Rouher zou het testament voorlezen en deed dit, maar een telegram van de Keizerin verzocht dringend, niet het codicil bekend te maken, betreffende *s Prinsen staatkundige wenschen, en evenmin een gedeelte van het testament, dat op le gaten betrekking heeft. „Bijgevolg (zegt de Ordre) kunnen wij slechts mededeelen, dat de prins in een voudige en eerbiedige bewoordingen zijne moederde verplichtingen der Napoleons jegens de Fransche natie herinnert en de mogelijkheid voorziende, dat het ryk eenmaal kome aan prins Victor, haar verzoekt hem alle hulp te geven.” Uit dit blad blykt verder, dat de heer Rouher den raad gegeven heeft, zich te vereenigen onder het erkende hoofd der familie, prins 'Jérome Napo leon, en om zelfs den schyn van tweedracht te ver meden zal hij zich terugtrekken. Kort daarna vertrok de heer Rouher weer naar Londen, ontboden door de Keizerin. De heereu Fer dinand Barrot en graaf Joachim Murat, de een pre sident efer Bonapnrtislische senatoren, de ander van de afgevaardigden, werden gemachtigd het testament aan prins Napoleon mede te deelen. Een bepaald besluit omtrent de toekomst der partij is nog niet genomen. Dit werd uitgesteld tot na de begrafenis, ofschoon de Cassagnac op zijne gewone heftige wijze wilde, dat men onmiddellijk verklaarde prins Napoleon op zyde te zetten. De Prins heeft de bovengenoemde heeren ontvangen, maar zich be paald by het lezen van het testament en eene dank betuiging voor hun bezoek. De dood van prins Napoleon heeft niet alleen de aandacht van het Engelsche volk weer gevestigd op den ongelukkigen loop, dien de zaken in Zuid-Afrika nemen, maar ook op de zich telkens herhalende onvoorzichtigheden van lord Chelmsford, aan wiens roekeloosheid men den dood van den prins meende te moeten toeschryven. De generaal had moeten weten, zegt men, welke waarde gehecht moest worden aan Niet zonder spanning wordt de verdere loop der zaken te gemoet gezien in Italië de Senaat wierp de door de Kamer gemaakte wet tot afschaffing van de belasting op het gemaal omver en maakte een nieuwe wet. Nu zou men meenen, dat de Kamer nayverig op haar rechten, zulk een houding zou af keuren, maar dit is niet zoo het kon de meerder heid weinig schelen of de gemaalbelasting geheel wordt afgeschaft; zij heeft die belasting gebruikt als stormram tegen het ministerie en tevens als een mid del om zich aangenaam te maken bij de kiezers voor het eerste kan men de belasting niet meer ge bruiken en het laatste doel is bereikt, omdat men de niet-afschaffing schuiven kan op den Senaat. Het ministerie wil echter zulk een slinkschen weg niet bewandelen en treedt nu op als handhaver van de reohten van de Kamer. Men ziet, men heeft in Italië altijd wat anders dan men verwachten zou. De verkiezingen in Oostenrijk zyn in conserva tieven geest uitgevallen. Men berekent, dat 19 libe rale zetels verloren zijn. deel te nemen aan een verkenning, die doelloos en, zooals gebleken is, niet zonder gevaar was. Volgens de officiëele berichten heeft lord Chelmsford, wien het geluk na eenmaal niet gunstig is in den Zuid- Afrikaauschen oorlog, echter volstrekt geen schuld aau dit ongeval. De prins had zich aan het hoofd dar verkenning gesteld, echter zonder medeweten van den generaal, die hem natuurlijk niet aanhoudend onder zyn toezicht kon hoaden. Als er sprake moet zijn van roekeloosheid, dan js zij ditmaal slechts te wijten aan hem, die er zelf het slachtoffer van werd. De prins schijnt, begeerig om lauweren te oogsten en onbewust van de gevaren, die hem dreigden, zich reeds meermalen te ver gewaagd te hebben en reeds vroeger aan het snelle toeijlen zijner makkers het leven te danken gehad té hebben. Het lijk van den prins is, na behoorlijk herkend te zijn, in een kist gelegd met alle militaire eerbewyzen naar Bimoubaai wergrbraoht, waar het in het transportschip Oronfea geladen zou worden, om daarmede naar het eiland St. Vincent gebracht te wordeu, van waar het door een Engelsch oorlogs schip afgehaald wordt, waarmede het, naar men be rekent, den 16n Juli in Engeland zal aankomen. De Duitsohe bladen bevestigen ook het verzoek om ontslag van de ministers Falck en Friedenthal de laatste gaf voor redenen van gezondheidde eerste verwees naar den algemeenen toestand, die zyn verwijdering wenschelyk deed schijnen. Van officieuse zijde wordt thans met nadruk er opgewezen, dat de verbonden Rcgeeringen haar gevoelen over het voorstel van hel centrum nog niet hebben ge zegd. Bismarck blijft te Berlijn tot de sluiting van den Rijksdag, waarvoor thans den 15 dezer wordt opgegeven. Daarna gaat de Rijkskanselier naar Kissiugen. De sultan heeft aan zijne gezanten bij verschillende Enropeesche hoven eene circulaire gericht betreffende de afzetting van den khedive. Officieel wordt er in medegedeeld, dat de sultan Ismaïl heeft afgezet en zijne macht heeft overgedragen aan Tefvik. Men weet dus nu met zekerheid, dat er geen sprake is geweest van vrijwil- ligen afstand van de khedive, maar wel degelijk van af zetting door zyn heer en meester, den sultan. Tevens heeft de sultan bij deze gelegenheid den firman van 1878 ingetrokken, waarin hij de vroeger aan Egypte gedane concessiën bevestigde en den khedive buiten dien bet recht toekende om handelstractaten te sluiten en eene volledige macht in administratieve zaken. Den firman van 1841 houdt echter de sultan be paaldelijk in stand. Hieruit meent men te mogen opmaken, dat de sultan door de intrekking van zyn besluit van 1873, waarin de vroeger gegeven rechten opnieuw waren bevestigd, ook meent die vroegere concessies in te trekken, en dat de instandhouding van den firman van 1841 slechts daarom met name is genoemd, wijl de Porte bedoelt den door dat besluit geschapen toestand wederom onveranderd in het leven teroepen. Het onderkoningschap van Egypte zou dan erfclyk zyn in de familie van Tefvik, onder voorwaarde echter, dat iedere nieuwe khedive bekrachtiging in zyn ambt behoefde door den sul tan eene erfdykheid dus behoudens veto. De khe dive zou dan weder belasting moeten heffen in mam van den sultan, en hij zou geen eigen munt mogen slaan. De grootte van zijn leger en vloot zouden aan de goedkeuring des sultans zijn onderworpen, terwijl hij in alle belangrijke zaken ook in het Y -• - sluiten van leeningen zich zou moeten richten net leven van den prins en hem moeten weerhouden, uaar (je beyeim vau zyn suzerain. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD. Vrijdag, den 4n Juli 1879, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen: De Ontwerp-Verordeniug op het Bouwen enz,, (voortzetting). De Rekeningen der gesubsidieerde Instellingen, dienst 1878. De Rekening der Stedelyke Beleenbank, dienst 1878/79. De Rekening der Stedelijke Librije over 1878. De Instructie voor den Zwemmeester aan de Bad en Zwem-inrichting. Een voorstel tot het in gebruik geven aan bet Rijk van een gedeelte water bij de Mallegat-sluis voor den bouw van een Schuitciihuis. De missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, bctrekkelijk het Stoombooten-Veerhuis aan de Vest. Het besluit tot het houden eener harddraverij te Waddinxveen, dat wij vroeger vermeldden, werd weder ingetrokken. Het vier-jarig kind van den te Zoetirmeer gesta- tioneerden wisselwachter van het Rhynspoor, is Woensdag-namiddag ten 5 uur, terwyl de moeder meende dat het lag te slapen, naai buiten gêloopen, door een van Gouda komende trein overreden en onmiddellyk op de plaats dood gebleven.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1