:ameb S nde omgaan Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. D. r” N9 2318 ERH BINNEN BUITENLAND. Zondag 6 Juli. I JAGERS, Sociëteit. SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. Buïtenlandscli Overzicht. 7 ure, laatsen. tater ■dmyl- van I Koetsveld, predikant te Zevenhuizen, !D. I de meerderheid in toe kunnen besluiten President, aris. GOUDSCHE COURANT -v. 1 4 lelt. angen, en Schutterij om voor gen half Juir* tSSCHING. No. 301 aan 1, Iden-Zeen iigo Celebri- iSTE VOOK Krimpen a/d >n 100 Old. He het over de zaak Men het ontwerp aan M senaat is gewijzigd, leiding der discussie ^jk, dat de afschaffing Inarin door den senaat zink ie, uithoofde van klassen daarvan zullen ‘erite rd landarts van Weenen, ie tandpijn bij feach, het lost ieuwe vorming •or versterking idelyke stoffen risschen reuk, et verdwynen. rorden praepé- zijn flcMchen b f 1 75, 1 jgbaar gesteld, idpasta a, tot verwy- ehte Publiek Handelsmerk rftparate) daidelyken gevestigd en telier op de ran Santen nwe porce- lié, apoth.; nhoven;te Noordyxe dam bij F. totheek; te toonhoren Daarentegen is. de rechU volkomen eens. "Zij heeft I te nemen, zomIs het door on den heer 8ella met belast. Zy betoogt vooreer der belasting, zelfs mei de gebrachte wijzigingen, wens de voordeeleu, welke de art trekken. Volgens latere berichten heeft de Italiaansohe Kamer er nfot to om met de Hcgeering haar prerogatieven tegenover den Senaat in bescherming te nemen; met 251 tegen 159 stemmen bleef hei ministerie in de min derheid by de stemming over een motie van orde, die onaannemelijk was verklaard. De zitting der Kamer is daarna geschorstM aftreden ran bet mi nisterie, of ontbinding der Kamer zal nu moeten rolgen. Volgens de Papule ionanou heeft de Re- geering tot het eerste beslotO" GOÜDA, 5 Ji Naar wij vernemen zal a. reep. K émail afln te en houdt den 'eikende voor ieder •u mankt het matigde droogte' Zoowel in de late als in de vroege is de ziekte ontstaan. By den begonnen hooibouw zyn aller handen gebonden en de weilanden zijn nat, ten gevolgen waarvan het gras weinig groeit. Wat anders bijna nooit gehoord is in het midden van den zomer, verscheidene poldermolens staan in de zeilen. De Rotterdamsche schouwburgdirectie Le Gras, Van Zuylen en Haspels gaat van een stout plan zwanger, en heeft reeds de noodige stappen gedaan om er een begin van uitvoering aan te geven. Ze deden dezer dagen een reis naar Londen om de noodige schikkin gen te treffen, ten einde daar het volgend seizoen of in the Gaity of the Prince*» Theatre met haar gezelschap voorstellingen te geven. Natuurlijk dat de talrijke Nederlandsche kolonie te Londen dit plan zeer steunt, waarvoor uit het oogpunt van kunst veel te zeggen is. Gisteren ochtend werd de ex-secretaris van de Ka naalmaatschappij, P. H. Bruyn, uit de cellulaire ge vangenis te Amsterdam ontslagen, na aldaar de straf, welke hem was opgelegd, ten volle te hebben onder gaan. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal de in vrijheid gestelde zich na korten tijd metterwoon in Amerika gaan vestigen. (F.) Men schrijft uit Breda De familie de Bourbon alhier heeft dezer dagen van Z. H. den Paus een kostbaar geschenk ontvangen, verzegeld van een vleiend sebryven. Naar men ver neemt, heeft de Paus deze familie in haar rechten arkend. Het krankzinnigen-gesticht Meerenberg, onder Bloe- mendaal, is thans zöo bevolkt, dat Gedep. Staten vin N4* n uvfUBütiinu ne» uootiig nevovn geacnv we vre- meeniebesturen aan te schrijven, geen patiënten naar het gesticht te zenden dan nadat de zekerheid verkregen is dat er gelegenheid tot plaatsing bestaat. Door het hoofdbestuur der Verepniging «Tessel- schade” was ten vorigen jare eeue prijsvraag uitge schreven, ten onderwerp hebbende«Kunst toegepas op vrouwelyke hand werken.Daarop zijn zes verban, delingen ingekomendoor beoordeelaren is de prijs toegekend aan den heer Ed. Taurel, leeraar aan de Industrieschool voor vrouwelykc jeugd te Amsterdam Het 16e4 Christelijk nationaal zendingsfeest werd Woensdag, overeenkomstig het programma, te Wojf- hezen gehouden, daartoe afgestaan door de hh A. W. baron van Brakell Doorwerth en -A. W. baron van Borsele, te Ede. De voorzitter, ds. V. Hoger- zeil, gedacht in een kort t woord den jóngste» natio- nalen rouw by het afsterven van onzen kroonprins bracht hulde aan hen, die het landgoed hadden afgestaan voor het zendingsfeest, en wijdde een woord ter herinnering aan het overleden lid der hoofdcom missie dr. Cohen Stuart. Vervolgens hield ds. Schuurman, pred. te Batavia, de bij het programma bepaalde openingsrede. De sprekers, op vier ver schillende spreekplaatsen, zagen weder eene groote schare toehoorders om zich vereenigd. Het weder, dat des voormiddag» vrij gunstig was, veranderde in den namiddag. Men hoorde in de verte den don der rollen en eene hevige regenbui, van hagel ver gezeld, ontlastte zich over het terrein. In de Donderdag gehouden vergadering der Provin ciale Staten van Groningen is tot lid van de Eente Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van den heer C. J. Geertsema van Zuidbroek, gekozen de heer mr. J. J. Cremers, oud-lid van de Eerste Kamer, by tweede vrije stemming, met 24 van de 42 stemmen. Het hoofdbestuur der Hollandsohe Maatschappij van Landbouw heeft bij Zr. Ms. besluit voor dit jaar weder de vergunning verkregen tot het houden van een verloting, bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling, die zul plaats hebben in de maand September te Haarlem. Woensdag is overleden het lid der Tweede Ka mer voor Leiden jhi. mr. L. C. van den Berch van Heemstede. Reeds sinds geruime» tijd was de BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente Gouda, brengen ter kenuis ran belanghebben den, dat overeenkomstig Zijner Jlajesteita besluit ran 28 Juni 1828 {StaaMlad No. 42) de Commissie ran onderzoek enz., omschreven in Art. 15 der Wet op de SCHUTTERIJEN ran 11 April 1827, hare by do Wet bepaalde werkzaamheden heeft aangerai roepen bij deze op, alle dit jaar roor de ingeschreren en geloot hebbende personen, de voornoemde commissie te verschijnen in bet Raad huis deur gpmeeute, op MAANDAG den 14 JULI 1879, des roormiddags ten 12 ure, ten einde, of roor de schutterlijke dienst te worden gedesigueerd, of wel redenen ran vrijstelling hebbende, daartoe de rereisohte bewijsstukken in te laveren, opdat die zouden kunnen worden onderzocht en aan de wet getoetst. Wordende de belanghebbenden aaugemaand om niet te rerzuimen ten bepaalden tyd roor de Commissie ran onderzoek te lersohijuen, daar zij, welke niet mochten opkomen, gebonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, roor zooverre hun dienst plichtige nummers zijn ten deel geralleu, bij de schut terij zullen worden ingelyfd. Gouda, den 5 Juli 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. In de Franscho Kamers rieten Donderdag twee belangrijke beslissingen; de Senaat rerklaarde zich met 169 tegen 107 stemmen roor het wetsontwerp tot teragkeer naar Parijs, terwijl in de Kamer met de bekende groote meerderheid artikel 1 werd aange nomen ran het wetsontwerp op het hooger onderwijs en daarmee het toekennen ran academische graden .weder uitsluitend opgedragen aan den Staat. In de Belgische kamer diende de minister financiën een ontwerp in, waarby een som ran 101,410,000 francs wordt aangevraagd roor den aanleg van openbare werkenonder deze werken komt o. a. voor het kanaal van Gend naar Teruenzen voor 8 millioenuitvoering van de werken, aange wezen in het tractaaf met Nederland van 12 Mei 1863 80,000 ft.; spoorweg van Antwerpen naar de Nederlandsche grenzen in de richting van Tilburg Boxtel 3 millioen; aanzienlijke sommen zyu uitge trokken voor den aanleg van spoorwegen en het graven en verbeteren van waterwegen. Het ontwerp zal nog in den loop ran deze zitting worden be handeld. De commissie van de Italiaansohe kamer der Afgevaardigden, tot onderzoek der wijzigingen, door don senaat in het wetsontwerp op de gemaalbelas- ting gebracht, heeft besloten het ontwerp aan te nemen zooals het door den senaat is veranderd, ten einde het voordeel van 4e opheffing der belas ting op de mindere graansoorten uiet te verliest n; doch* de commissie ul bovendien een voorstel in dienen, strekkende om het vierde deel der belasting op tarwe met 1 Januari 1880, en de geheele ge- maalbelaeting in den loop van het jaar 1884 op ie beffen. Zij zal tevens als motie van orde voorstellen, te verklaren, dat de kamer in belastingzaken eene overwegende stem heeft. Door dit voorstel der commissie wordt het besluit, deur dagen door de linkerzyde genomen in de byeenkomst, welke onder voorzitterschap van den heer Cairoli is gehouden, volkonfen nutteloos. Boven dien is de commissie, in die byeenkomst benoemd, het niet eens kunnen worden, gelijk blykt uit eene inededeeling van den heer Cairoli, in een tweede vergadering der linkerzyde, zoodat ten slotte aan ieder afgevaardigde volkomen vrijheid van bandelen is gelaten. 1879. -- Vrijdag door eenige kiezers uit het district Gouda een diner worden aangeboden aan Mr. J. G. Fatyn. Te Middelburg is benofmd tot hnlponderwyzeres mej. A. Schouten alhier. Ds. van T heeft het beroep naar OÓatkapells aangei Uit Zevenhuizen schrijft men ons i Ofschoon er allerwego gildaogd wordt over de koude en aanhoudende vochtigheid van den zomer, beeft het weder heilzaam gewerkt op deo groei der te veld staande gewassen. Haver, tarwe, rogge, gerst en karwei beloven milde opbrengsten, ofschoon de oogst wel een maand later zal komen dan gewooulyk. Met de moesgroenten is het minder voordeelig ge steld. Voor veel geld zyu er nog maar weinig aard appelen te koop. Door den gemeenteraad van Zevenhuizen ia een som beschikbaar gesteld, om d<! schoolkinderen, die gedurende een jaar het trouwst de school bezocht hebben, een uitstapje te laten maken. De reis zal zyn naar dep doelmatig ingeriapten tuiu van deu heer Fredriks te Hillegersberg. Het Dagblad verneemt, dat namens Z. M. den Ko- nitig door HDs. adfocaat, den heer mr. Dilprat, en namens Z. K. H. Prins Alexander, thans Prins van Oranje, door den heer Staatsraad mr. G. de Vries, met betrekking tot de nalatenschap van wyleu Z. K. H. den Prins van Oranje, ter griffie der arrondissements rechtbank is uitgebracht de akte van beraad, om schreven bij art. 1070 van het Burerlyk Wetboek. Men sobryft aan de L. Cl.: Reeds bij den eersten pluk der aardbeziën liestond het vooruitzicht dat de nfloop spoedig zou geëindigd zijn. Hoeveel te meer nu bijna dagelijks de regen neerstroomt, don kerheid en guur weer heerschen. Het jonge blad van bet geboomte wordt gezweept door storm, eeue menigte pas gezette vruchten is afgesliugerd. Takken en bladeren, door den wind afgerukt, stuiven als in den herfst langs de wegen. De moerbeziëuboom noch de wynstok zullen rype vruchten voortbrengeu, tenzij spoedig de koesterende zomerwarmte aanbreekt. De lucht is teneenenmale ontstemd, het is Seplem- ber-weer al geruimen tyd. Te vergeefs zoekt het oog naar de zomerweelde van bloeieude planten in lusthoven of kweekeryen. De rozen alleen verheffen zich fier omhoog. Vruchteloos, naar bet weer zich laat aanzien, zal gewacht worden op eenig voldoend gewas van stam- en snyboonen, benevens ander feeder moeskruid. De aardappelen groeien zeer sterk in het loof, maar zetten geen knollen van aanbelang Bijgevolg wordt er weinig gerooid en daarby is de aardappel onsmakelijk. Van Amerikaanschen oor sprong en tot de familie der Solaueën behoorende, gedijt de aardappel bijzonder met warmte en ge-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1