Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. en. 'Itt 1879. N? 2320. BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag 11 Juli. iek Bulleulaiidsch Overzicht. KEWTSGEVIXG I UT OOP 7DE V’ GOUDSCHE COURANT dent. cretarm. >nder No. I handelaar te AN. au Zn. SJ.OOT. IDE. N. URVERS. irkeuken. COBT. )M. AND. rOWF&Z. ïN. SNNING. 6 dezer in investituur G. T. tede hand tst voor erli, van goede a voor de gesteld en In de tilting der Arr. Rechtbank te Botterdam van Dinadag werd o. a. veroordeeld s E. H. v. G., wonende te Gonda, bckl. van moedw. thishandeling, tot 8 dagen gevang, eeut. Gisteren viel op de Peperstraat een spelende, in het water. Gelukkig werd het spoedig uitgehaald dankzij N. van Duinzoodat het meMten Volgens de laatste rekening en verantwoording van het Fonds voor onderofficieren bij het leger, was over 1878 een balein kas van 2^41,42, terwijl bovendien een kapitaal van /l,0jf/,000 op het grootboek N. W. 8. ala eigendom van het fonds stond ingeschreven. Met het oog op dien zeer gunstjgen toestand, en in verband met het dezer dagen uitgevaardigde besluit, waarbij tot geleidelijke opheffing van gemeld fonds is besloten, wil men het daarheen trachten te leiden, dat uit dat fonds, aan vroegergepensi oneerde mindere militairen, eene jaarlyksdne toelage wortle verletnd, waardoor bun inkomen gelyk zou t» GOUDA, 10 Juli 1879. Z. M. heeft bij de dd. schutterij alhier, op ver zoek, eervol ontslag verleend' aan C. G. van der Post, als kaptvoorts benoemd bij de dd. schut terij alhier tot kapt. A. van Reedt Dortlandtthans 1ste Init.-adj.; tot laten luit, adj., P. Goedewaagen, thans 2de luit. De Dnitsche Peicheaniager bevat het besluit van den kanselier tot voorloopige heffing van de tabaks belasting, sooals die in tweede lezing door den rijks dag is aangenomen. Men gaat in den ryksd^ nog steeds voort met de behandeling der tarieven, en de Dnitsche parlementsleden, die zich om dezen tijd gewoonlijk in don schoot hunner familie bevinden of rust zoeken in de schoons natuur eener badplaats, zullen wel niet zoo verdrietig gestemd wezen over den koude* zomer, als men elders haast het recht gaat krjjgen te zyn. Het debatteert in deze Fcbnuri- temperatuur bed wat gemakkelijker dan wanneer de lomer werkelijk volgens den almanak was ingetreden. De Fransche Kamer is nog aUjjd bezig met act wekkende arbeid te Jezuïetenartikel ran de onderwijswet; het radicale voor- stel om aan al de congregraties te verbieden ouderwijs te geven verkreeg slechts 78 stemmen. De aanneming zou tengevolge hebben gehad, dat men gedurende een aantal jaren in een aantal plaatsen in het ge heel geen ouderwijs zou hebben. Met belangstelling wordt uitgezien naar het cyfer, waarmee art. 7 in 't eind wordt aangenomen. Prins Jeróme gaat Vrjjdag met zyn beide zonen naar Chislehurst om de begrafenis van den keizer lijken prins by te wonenhy zal daarbij optreden als hoofd der familie. Rouher tracht van Eugenie een verklaring ten gunste van prins Jeróme te verkrijgen, waarinhij het eenigste middel ziet om verdeeldheid onder de party te voorkomen. De ministrieele orisis, uitgelokt door bet votum der Italiaansohe kamers van 3 Juli, toen omtrent de gemaalbelasting eenvoudig werd overgegaan tot de orde van den dag, duurt nog steeds voort. De moei lijkheid is, dat de verschillende groepen der linker zijde. die samen vier vijfden tellen van de leden dor Kamer, niet tot overeenstemming kunnen komen omtrent de belasting op het gemaal. Vandaar weder eene coalitie, die ongeveer hetzelfde heeft gedaan als de coalitie, die in December Cairoli en zyne ambtgeuooten deed vallen. Dat is hot opgeluk van zulk een groot aantal partyen; ie er eene aan de regeering, dan heeft zij aanstonds vijanden genoeg om haar te doen vallen, die ieder voor zich weder niet sterk genoeg zyn om haar te vervangen. Ook indien de heer Cairoli er thans in slaagt om een ministerie uit óen," twee of drie groepen samen te stellen, zal ook hy geen duurzaam leven als minis ter hebbeu. Prine Alexander van Bulgarije is op Koustantinopel geweest en heeft daar de ontvangen. Alles liep af volgens- programma zonder eeuige stoornis. Ongeveer een half uur vertoefde hij op het paleis. Vervolgens zette hy zyne reis voort naar Varna, waar hij met groot gejuich is ingehaald. Prine Dondoekoff-Karsakoff was daar, om 4 hem te verwelkomen en zal den prins naar Tirnowa begeleiden. Hij zal daar nu ook de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden vinden. Men herinnert zich, dat er eeuig beswaar is geweest, om dié te benoemen, vóórdat 4* Prins werkelijk het bewind had aanvaard. Men heeft dit gevonden door vast de benoeming te doen en het zenden van de officieels SB. i Depóts oöt bij M, De Staah-Cowranl bevat bet verslag aangaande den staat der kon. muziekschool over het jsar 1878, alsmede het verslag, over het* jaar 1878, door deu raad van toezicht op de spoorwegdiensten aan deu minister van waterstaat, handel en nijverheid uit gebracht. Blijkens het laatste verslag zyn pp de Nederlandsohe spoorwegen in 1878 door de dienst 9 reizigers ge wond en door eigen schuld 1 gedood en 2 gewond. Van de beambten en bedienden der maatschappijen zyu 12 gedood en 34 gewond; voorts ijjn 13 per sonen, die zich op den weg bevonden, gedood eu 6 gewond. De provinciale staten van Friesland hebben, in hunne zitting van gisteren, tot lid van de eerste kamer der stateu-generaal, iu plaats van wylen jbr. G. van Swinderen, benoemd jbr. mr. J. H. K. van Swinderen, thans lid van de tweede kamer der stateu-generaal, voor het hoofdkiesdistrict Dokkum. is zeker niet je "zacht gekozen. De liberale party heeft zich voor het voorstel verklaard, onder de uitdrukkelijke reserve, dat zij van deze zaak geen voorwendsel wilde gemaakt zien om terug te keeren tot het systeem van beschermende rechten, en ook de regeering legde eene dergelijke verklaring af. De heer Bright wees in de discussie de kamer er op, dat de enquête wel eens kon Jeiden tot eene ver- oordeeling van het monopolie van grondbezit van den Engelschen adel, waarop lord Sandon antwoordde, dat de regeering gunstig gezind bleef voor de enquête, al maakte de heer Bright er een vogelverschrikker van. s-Albums, ts et de kennisgeving met het overhandigen der geloofsbrieven tot later uit te stellen. De rang dezer vertegenwoordigers is dezelfde als die vroeger door de vertegenwoordigers van het buitenlaiüi in Bumelië en Servië werd bekleed, namelijk die van-consuls-generaal en diplomatieke agenten. In Enjgelsch-Indië begint men nu over andere dingen te denken dan overt den oorlog met Afgha nistan. Deze trouwens is uit en men denkt nu, dat de Emir het wel met zyn volk zal redderen. In eigenlijk Afganistan is de toestand bevredigend, maar omtrent Herat en Beldaksjan verkeert men nog in het onzekere. De half onafhankelijke hoofden daar zullen misschien nog pogen zich tegen den Emir te verzetten. Men denkt echter, dat ze slim genoeg zullen zijn, om zich onder de bovendrijvende party te voegen, wanneer ze zien dat de Engelsche onder steuning van den Emir ernst is. Meer dan over Afghanistan en zyn Emir denkt men dan ook over de Russische expeditie naar Merv. Dat de Turko- manuen ten onder moeten worden gebracht is duidelyk genoeg. Bevoegde personen echter zijn altijd van oordeel geweest, dat dit nooit lukken zou, zonder medewerking van Perzië. Eu hoe Perzië handelen zal is nog niet recht helder. De mogelijkheid be staat, dat het zich slechts zal verheugen en dus gaarne daartoe het zijne Ml doen, wanneer zijne lastige buren door Busland gorden beteugeld. Maar het kan ook vreezee daarna jtelf een beurt te krygen. En men kan er wel zeker Van zyn, dat die in Engelsch-Indië geen gelegenheid zullen verzuimen, om de Perziërs in die vrees te versterken. Of dit wijs wezen sou, is natuurlijk een andere vraag. De enquête naar den toestand van deu landbouw in Engeland, waarvan eindelijk de regeering na lang durig verzet heeft toegegeven^ belooft een zeer be^ang- meen eens over het practisch nut van een dergelijk onderzoek. Sir Robert Peel verzette zich indertjjd tegen zulk eene enquête, wyl hij van oordeel was, dat men bij de landbouwers geene verwachtingen moest opwekken die men niet zou kunnen verwezen lijken. W anneer de staat onderzoekt, meende hy, moet de staat ook. helpen. Peel vóór zyn overgang tot de vrijhandelspolitiek meende dat de staat dat niet kon. Zal de staat het thans vermogen Seeds menige toespeling is in Engeland gemaakt op een terugkeer naar bet systeem van bescherming, ook in bet parlement; doch dezelfde redenaars, die er op zinspelen, deinzen zelf roor de toepassing van hunnen wensch terug, ja achten die oumogelyk. De regeering moest echter eiudelyk toegeveu. De pachters, die steeds cousel-ratief gestemd hebben, wenden liet oog reeds naar de liberalen, die de stelling verdedigen, dat de lasten der pachters moeten verminderd worden ten koste der grondeigenaar. Deze die thans pachten op twee derden of op de helft der vroegere som hebben zien, dalen, en zelfs tegen deze prijzen soms hun vast goed niet verpacht kunnen krygen, dringen ook aan op het onderzoek, dat hun allicht geen verdere schade kan berokkenen. Draagt het onderzoek de gewenschte vruchten, dan herstelt zich de oude toe stand de grondbezitters gaan weer langzamerhand de oude pachten maken, en de boer geniet eenig voordeel in dep tijd van overgang. Deze beide klassen drongen aan op de enquête, en wyl wellicht de tijd <Jer algemeene verkiezingen niet zoo ver meer af is, was het niet geraden voor het kabinet om zijn weerstand nog langer vol te houden. In ieder geval toch, zegt de Köln. Zlf., is er onderzoek en nadenken noodig in den bestaauden treurigen toe stand „maar laat zij er schalks op volgen, niet dat onderzoek en dat uadeukeu zooals het ge- woonlyk eigen is aan enquête-commissiën. De Daily New» verheugt zich in het genomen besluit. De toestand van den Engelsahi is volgens Het oppositieblad gaandeweg worden in de laatste jaren en is nu tengevolge der algemeene malaise onhoudbaar. De andere bij deu kind, al ‘er j de hulp van X. Ten schrik vrij kwam. Het vervoer langs den Nederiandschen Rijn-spoor- weg heeft gedurende de maand hmr 1878 opge bracht aan reizigers ƒ203,554, aan goederen ƒ78,873, aan direct verkeer van reizigers en goederen ƒ178,589; te zamen ƒ458,018. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van rei- zigers en goederen ƒ920,401. Het vervoer langs den spoorweg LeidenWoerden heeft gedurende de maand Juni 1879 opgebracht aan reizigers ƒ7381, aan goederen ƒ1529; te zamen ƒ8910. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen ƒ17,078. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 7 Juli 1879 is executoir verklaardHet Kohier n° 1 van het patentregt van het dienstjaar 1879/80. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 9n Juli 1879. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. ken pachtboer j slechter ge- teugevolge del landbouw betrokken klassen der bevolking, de grond eigenaars en arbeiders, hebben daarentegen geen klagep. En de prijzen van het land en het arbeids loon zijn in de laatste dertig jaren aanhoudend ge stegen, zoodat de pachter tusscfreQdie beiden in zit en als tusschen twee nioleusieenen gemalen, wordt, ’t Beeld

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1