Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. RIJ N° 2323. BUITENLAND. Woensdag 1G Juli. Buitenlaudsch Overzicht. GOUDA, AF HE- i van 9—4 Ibum- GRONB WETSBERIIOING. rvr 1 Az. I ER, TBS, EN bij 7 van f26, efflesschen, verzonden De inzending van advertentiön kan geschieden tot éta uur des namiddags van den dag der uitgave. l, 4 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. wfl-Dépot te Gouda. bonneervn. P FUSTEN ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. roemde Suropa, wordt trekpaarden egttattenmrt machines, eaocht. a/d Main. GOUDSCHECOURANT. eden voor ding over- i 3 jaren De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjz per drie maanden ia f 1.75, franco per post 2.— De Fransehe Kamer der Afgevaardigden beraad slaagde over bet, reeds door den Senaat goedgekeurde, wetsontwerp op den Raad van State. De heer Talan- dier ondersteunde het tegenvoorstel tot afschaffing van den Raad van State, omdat deze instelling, naar sjju gevoelen, nutteloos was en den gang van aukeu slechts belemmerde. Hij verweet aan de tegen woordige legeering, dat zij eene te sterke heer schappij wil oefenen. Decentralisatie is noodzakelijk, en daarom moet de Raad van State, welke eeiw ware dwingelandij oefent, ter zijde gesteld worden. Het tegenvoorstel werd verworpen eu de zes eerste artikelen werden goedgekeurd. Over art. 7 zjju de commissie en de regeering het niet eens. Eerstgenoemde wenscht dat de gagrl van State zijn function stake, zoodra bet tegen woordig ontwerp ie afgekondigd laatstgenoemde aril de leden, die door de Nationale Vergadering benoemd zijn, in hunne betrekking handhaven. Na eene vrij levendige beraadslaging, waarin vooral op eene reorganisatie van den Raad van State werd aangedrongen, werd art. 7 naar de lezing der commissie met 262 tegen 132 stemmen verworpen, en ten slotte het geheele ontwerp aangenomen, in deazelfdeu geest als het door den Senaat is goed gekeurd. De uitvaart van prins Lodewijk Napoleon is met militaire eerbewijzen in de kapel vau Chislehurst gevierd. Ouder anderen waren aanwezig: de prins van Wales, de hertogen van Edinburgh, Couuaugbt en Cambridge, en de prins van Monaco. Prins Jerome Napoleon eu zijne zoueu giugeu aau het hoofd van deu rouwstoet. Lil Frankrijk waren vele leden overgekomeu van de diplomatie, het leger, de vloot en de rechterlijke macht. De Timet merkt op, dat de begrafenisplechtigheid van prins Lodewijk Napoleon geen staatkundige beteekenis heeft. Eugrland brengt zyue hulde, niet te regelen, het ministerie dat optreedt zal men dat der grondwetsherziening kunnen noemen. Het tegenwoordig ministerie laat die herziening als een legaat aan het volgend achter. Luider en luider zal het volk zieh omtrent deze aangelegenheid doen hooren en in plaats van te drijven zal de regeering spoedig gedre ven worden. Grondwetsherziening zal het ver- eenigingspunt der liberale partij zyn en mocht, wat mogeljjk is, een ministerie van een andere richting aan het bewind komen en daardoor kamerontbinding noodzakeljjk worden, dun zal de grondwetsherziening het schibboleth zijnbjj de verkiezingen. En met dat schibboleth kan de liberale party den strijd aanvaarden, omdat de groote meer derheid des volks overtuigd is én van de ge brekkige regeling van het kiesrecht én van de onvoldoende regeling der defensie. Het ministerie moge aftredenhét motief der aftreding zal het zeker verhoogen in veler achting omdat de laatste gewichtige reireerino*- handeling een belichaming is van de gedachte des volks. L. i Zeer fijne le vinding, der dit jaar 'ROEIING mingen en ut of Verw imhonding or belang- riften ter Eindeljjk is iets naders bekend geworden omtrent de bestaande ministeriëele crisis, ein deljjk zyn de oorzaken dier crisis openbaar gewordpn, en is een einde gemaakt aan de gissingen, die daaromtrent geuit werden. De kauaalwet is op den achtergrond, een zaak van veel grooter belang is door de raadslieden der kroon aan de orde gesteld, voorstellen omtrent de herziening der grondwet hebben de goed keuring van de kroon niet mogen verwerven. Reeds herhaaldelyk zyn bedenkingen geop perd omtrent sommige bepalingen der grond wet, in 1848 door de groote meerderheid des volks met ingenomenheid ontvangen. Tal van verbeteringen werden dan ook in gevoerd, de positie van koning en vertegen woordiging werd beter geregeld, de raadslieden der kroon werden verantwoordelijk aan de ver tegenwoordiging eu de koning wérd onschend- a o baar, terwyl het volk meer invloed fameg op- nog ir niet bekend de keuze zjjner vertegenwoordigers. lutusschen zijn ruim 30 jaren verloopen, en de ondervin ding heeft geleerd dat verschillende bepalingen der grondwet niet meer overeen komen met de eischen van dezen tyd. In de eeuw van stoom leven wjj snel, geen wonder dat nn niet meer goed is, wat voor 30 jaren ieder voldeed. Herhaaldelyk is dan ook gewezen op ver beteringen, die dringend noodzakeljjk zyn. Het ministerie, naar het sehynt overtuigd van de waarheid dier bedenkingen, heeft de kroon voor stellen gedaan om de bepalingen omtrent het kiesrecht en de defensie te wyzigen, en deze voorstellen zyn, volgens de berichten, van de hand gewezen. Daardoor is de crisis gemotiveerd, en aftreding van het ministerie is uoodzakelyk, wanneer er verschil bestaat tusschen de kroon en baar raadslieden omtrent znlk een hoogst belangrijk onderwerp. Reeds dikwyls zyn aanmerkingen gemaakt omtrent de regeling van het kiesrecht, en de samenstelling der vertegenwoordiging. Art 76 der grondwet zegtt De leden der Tweede Kamer worden in de kiesdistricten, waarin Jjet ryk verdeeld wordt, gekozen door de meerder jarige ingezetenen, Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten en betalende in de directe belastingen een som, die overeeukomstig de plaatseljjke gesteldheid, doch niet beneden het bedrag van f 20 noch boven dat van 160 in de kieswet zal worden vereischt. Vooral het laatste gedeelte van het artikel, om het kiesrecht van het bedrag der te betalen belasting te doen afhangen, is her haaldeljjk bestreden. Daardoor toch bezitten velen het kiesrecht, die niet bekwaam of ontwikkeld genoeg zjjn oin daarvan een goed gebruik te maken, ter wijl daarentegen anderen, van voldoende be kwaamheid, van dit recht uitgesloten zyn. Is het getal vertegenwoordigers afhankelijk van het cjjfer der bevolking, dun kan het niet anders of bij den aanwas der bevolking is ver- meerdering der vertegenwoordigers en daardoor wyziging der kiesdistricten noodig, en hoeveel bezwaren dit in heeft is in den laatsten tijd dikwyls gebleken. Een vast cjjfer van vertegenwoordigers te benoemen in onveranderlijke kiesdistricten zou dus ook een groote verbetering zyn. Een ander bezwaar tegen de tegenwoordige regeling was de groote macht, die aan het kapitaal by de samenstelling der Eerste Kamer gegeven is, door voor te schrijven dat de leden van dit gedeelte der vertegenwoordiging uit de hoogst aangeslagenen in de directe belastingen mouten gekozen wordeh. Door het ministerie schijnen wijzigingen geformuleerd te zjjn om trent deze punten, om zoojtot een door velen gewenschte verandering te kunnen komen. Een ander hoofdstuk den grondwet, dut ver ouderd kan genoemd worde*, is dat der defensie. Algemeene dienstplicht, afschaffing van plaats vervanging is veler leuze op dit gebied. Als- d weMte wijzigingen het ministerie heeft noodig geoordeeld, maar het billijkheid is daartegen weinig of heid van eigendom en bezit, dan zjjn ook allen, weduwe, evenzeer geroepen om het land wanneer de nood aan den man meer is de eerste heeft daarbij nog vry wat meer belang dan de tweede, en toch gene kon thans door de betaling van een be- Wh Jai1 som zich Van zyn verplich- tini leveren van wijzigingen rdeeld, maar zal zeker in die richting zjjn, en nit het oog punt van v niets te zeggen. Geeft de regeering allen zeker heid van eigendom en bezit, dan zjjn ook allen, zoowel de zoon van den milliouair als die der arme te verdedigen is, ja wat vry wat L ,s trekkeljjk geringe tingen ontslaan. Omtrent andere pnnten, die nu en dan ter sprake gebracht zyn, zooals de erfopvolging, het recht van de koning om oorlog te ver klaren enz. wordt niets vermeld. Zou de niet-goedkenring der voorgestelde ontwerpen misschien veroorzaakt zijn door het onvolledige der wijzigingen, zou men misschien een meer omvattende herziening wenschelijk achten De tyd zal het leeren, als óf het tegen woordige óf een volgend ministerie zich omtrent 'het gebeurde zal verantwoorden bij de ver tegenwoordiging. Intusschen is nu ook van regeeringswege de grondwetsherziening aan de orde gesteld, eu zij zal nu aan de orde blijven, höe ook de oplossing der crisis zal zyn; kan men andere ontwerpen nog eens als stormram bij de ver kiezingen gebruiken, om die na afloop in de wapenkamer der versletene eu afgedankte wa penen 'ter bewaring te geven, met ontwerpen tot grondwetsherziening is dit niet het 'geval. Het ministerie moge aftreden, de opvolgers zullen verplicht zyn de zaak te overwegen, en herziening der grondwet zal de eisch der par tyen worden, evenzeer als dit in de laatste jaren de regeling van het onderwjjs geweest is. Hebben wjj reeds een ministerie gehad tot regeling fier koloniale aangelegenheden, één dat geroepen was om de wet op het onderwijs tot stand te brengen en een ander om de defensie

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1