Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 2323. 1879. BUITENLAND. BINNE )NB. Vrijdag 18 JuH. nwaler. ATER. Builenlandsch Overzicht. r. i tntlatn. enwater. zal men de n verzwakte men in vele vaarwel Mig. Haar vooral ebruiken dit d te bljjveu toch reeds rkbaar aan- i bfj voort band te zien t schel licht a te steken o GOUDSCHE COURANT Egmoud. .idder, A. 515 it H K. K. hof- L. (MAN. I van 516 stemmen 1 stem r flacon by C-;Leiden. <koop. kuisen. lijf »nu Dr P’8 vertchillende middelen te GOUDA, 17 Juli 1879. De uitslag der verkiezingen voor zes leden den gemeenteraad alhier, was als volgt: Uitgebracht werden van onwaarde 1W0PEN Honden- istelli n<r iewinö [reu), luiste- r den naam EG; die hem ng genieten. rEINBECK, irij 1876. veder te zen- NDWATER sbiet vooral hier door de UEd. mel- 9 vernomen, werkt tegen zelfs tegen leien te ver- w NTO, t’. 14. tardigen van fSGBOOTE 'Eff. ril te moeten er den last, kei, en zoude en te moeten iddelallen, igsten graad gen worden, loop ik, dat bespoedigen. Dienaar, 1 AKEN, n geve.Iig<l en ikelier op de van Santen lauwe poroe- lilié, apotli renhoven; te 5. Noordijze erdam bij F. apotheek; te ohoonhoven Gisteren namiddag ten 5>/s ure, had er aan de Karuemelksloot alhier een droevig ongeluk plaats. Het bijna 41/J-jarig zoontje van Groeneweg, was van 'de school huiswaarts gekeerd, wilde vermoedelijk eens drinken, viel voorover in de waterton en toen men hem vond was het kind reeds een lyk. Gedurende de laatste maand (half Juui tot half Juli) kwam in de gemeente Moordrecht geen enkel sterfgeval voor. De Fransche kamer nam met 310 tegen 132 stemmen aan artikel 5 van de zoogenaamde waarborg- wet, gelijk bet door de Commissie is geredigeerd, zoodat het recht van de presidenten der Kamers, om op eigen gezag de gewapende macht op te roepen in geval van wanordelijkheden, gehandhaafd blyft. De minister Lepere had op de aanneming van het artikel aangedrongen, zooalshet door den Senaat is vastgesteld, waarbij de minister van oorlog met de handhaving der orde belast werd. De commissie uit den senaat belast met het onder zoek van de wet-Ferry, is samengesteld uit 5 tegen standers en 4 voorstanders der voordracht. Op de eersten werden 136, op de laatsten 123 stemmen uitgebracht. Beide stemmingen zyn dus ten nadeele van de Regeering 'uitgevallen. De Minister Lepere drong in de Kamer aan op het aanuemen van het stelsel, zooals het door den Senaat was goedgekeurdna melijk, dat de voorzitters der Kamers slechts door bemiddeling van den Minister van Oorlog de ge wapende macht tot bescherming der Kamers gouden kunnen ontbieden. De liberale meerderheid meende echter met het oog op de geschiedenis der laatste jaren, dat de Ministers van oorlog niet altijd te vertrouwen waren en wel eens de medeplichtigen bij een staatsgreep zouden kunnen zyu. Zij handhaafde dus de bepaling, dat de voorzitters direct over de troepen zouden kunn.n beschikken. Hoe dat in de praotyk zal moeten gaan, weten de republikeinen waarschijnlijk zelf niet. In geval van nood zullen er dan te Parijs drie legers zyn, het een ouder den wettigen chef den President en den Minister van Oorlog, een onder het opperbevel van Gambatta en een onder het gezag van Martel, president van den Senaat. Gevaarlyker voor den rust van Frankryk is de tweede nederlaag der Regeering, die iu deu Senaat. Men rekende vast op de aanneming der Ferry- wetten met een kleine meerderheid, die op minstens 10 stemmen geschat werd. Daar niet al de sena toren aan het benoemen der comraissie-leden mede gewerkt hebben, is alle hoop voor den Minister nog niet verloren. Mogelyk zal de wetensshap, dat de wet nu reeds middelen aan den band geeft om de niet erkende geestelnkc orden, bv. Juzuïeten, van het onderwijs uit te sluiten, en de kans, dat de Minister van die wet gebruik zal maken, bij ver werping van zyn voorstel, de balans ten gunste van Ferry doen overslaan. Een botsing tusschen Kamer en Senaat kan in Frankryk op den duur nimmer ten gunste van den laatste afloopen en zou bij ver werping onvermydrlyk zyn. Op een vergadering van het comité voor een ge- denktecken voor Louis Napoleon, onder voorzitter schap van den Prins van Wales gehouden, is besloten: 1°. een marmeren standbeeld in Westminster Abbey op te richten; 2° daar reeds veel geld is ingekomen, de inschryving te sluiten; S*. uit het overschot een fonds samen te stellen voor een instelling van wel dadigheid, waaraan 's prinsen naam zal verbonden worden, en daarvoor een nieuwe inschrijving te openen. Terstond schreef de prins zelf hiervoor in voor 105 en de overige leden van het comité gezamenlyk voor 402 ]/a. De verkiezingen voor den Oosteurykschen rijksraad zijn afgeloopen, in zooverre, dat nog slechts vijf ver kiezingen moeten plaats hebben in de plaats van leden, die bedankt hebben of in meer dan éen district zijn gekozen. De liberalen hebben eene besliste ne derlaag geledenhunne meerderheid is verdwenen, en wanneer de Czeechen, zooals niet onwaarschijnlijk is hunne plaatsen in den rijksdag zullen innemen, zal de reactie, bestaande uit clericale, feodale en zoogenaamde nationale elementen over eene kleine meerderheid kunnen beschikken. Do Preise betekent het verlies der verfassungstreue partijen op 50 zetels, andere binden zelfs op 60. Van de verschillende nationale partijen hebben de Polen het grootste succes behaald. geldige stemmen volstrekte meerderheid 258 Daarvan vereenigden op zich de heeren G. Prince 431, G. Straver 412, G. A. Muller 409, Dr. A. iteifc zal dit kabinet plaats dericaal-federalistisch stel zullen hun streven nog de kroon niet kunnen opzetter door eene grondwets herziening, wyl zij daarvo^ in den rijksraad 'eene meerderheid van twee derden der stemmen behoeven. Volgens een bericht in 3e Daily Telegraph hebben Frankrijk en Engeland besloten in Egypte eene com missie van controle op de financiën in te stellen op de grondslagen van bat vroegere ontwerp van de heeren Goschen en Joubert. De leden dier commissie zullen eene bepaald omschreven uitgebreide macht hebben om de controle met vrucht uit te oefenen, zyn dus in zekeren zin Egyptische ambtenaren, maar zij zullen tevens Engeland en Frankryk vertegenwoor digen. Van Fransche zijde noemt men den oud-ininisier de Blignières en van Engelsche zijde deu heer Baring. Zij zullen niet door den Khedive mogen ontslagen worden. Als nu de jonge khedive maar niet af te veel van de streken van zijn vader op den troon van Egypte heeft gebracht, is het mogelyk, dat er wat orde komt iu het verwarde Egyptische huishonden. Door den gemeenteraad van Gonderak is eene wij ziging gebracht in den tyd der kermis en bepaald, dat die voortaan zal aanvangen den vierden Woens dag in de maand Augustus, iu plaats van op deu vierden Donderdag en zal eindigen den daarop vol genden Vrydag, in plaats van des Zaterdags. Te Zevenhuizen is een zangschool voor kinderen opgerioht door den onderwyzer Blok. Ruim 50 kinderen nemen aan de zanglessen deel. Naar wij vernemen, beeft Z. M. aan de heeren Fransen van de Putte en E Cremers de samenstelling van een Ministerie opgedragen. (A. R. Ct.) Woensdagmiddag heeft de eerste byeeukomst plaats gehad van een door den minister van oorlog en koloniën benoemde commissie tot bet ontwerpen van een wet tot regeling der staatsrechtelyke verhouding tnssohen de Nederlandsohc en Nederlandsch-Iudisélie legers. Verder is aan die commissie opgedragen het doen van voorstellen tot vermeerdering van het Nederlaudsoh element iu de gi lederen van het In disch leger. Luyten 399, W. Post Drost 849, Dr. F. H. G. van Itersou 259, A. A. Koek 218, C. Hoogenboom 127, G. A. Bonter 95, C. van Eeuwen 10, A. H. van Dillen 9, Roosendaal 7, Mr. van Mierop 7, A. W. van Kluij ve 6, H. W. Otto 5 en nog eeu groot aan tal personen enkele stemmen^ De aftredende leden G. Prince, G. Straver, G. A. Muller, Dn. A. Luuten, W. Post Drost en Dr. F. H. G. van Itzrson zyn dus allen herkozen. UITSLAG der VERKIEZINGEN voor den GE MEENTERAAD in ondekstaandb Gemeenten. Alblauerdam. Gekozen de hh. J. Smit Gz., J. Pijl, A. Baan en A. Blom. Voor de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. Herweg is ge kozen de heer P. Jonker. Alphen. Herkozen de hh. G. A. Hoogeveen, M. Kop, G. van der Meer en A.Streng, Gekozen de heer Mr. F. G. van Marie. Ammeritol. Uitgebraoht 28 geldige st. Herkozen de hh. Aart Oskam met. 28 en Harmen de Jong met 22 st. Berg-Ambacht. Uitgebraoht 104 geldige stemmen. Herkozen de hh. P. J. Smits met 99 eu G. Voor- sluy's Jz. met 83 st. Berkenwonde. Herkozen de heer J. Kok, herstem ming tnssohen D. Kool en H. Oudenes, aftr. lid. Boskoop. Herkozen de hh. C. W. Boer eu B. J. Luunemann. 1 Blei» wijk. Herkozen de hh. L. Treurniet eu van den Bosch. Bodegraven. Herkozen de hh. W. H. Kapteyn, J. van der Giesen en II Rollman, wethouder; herstem ming tusschen de hh. J. F. Beyeu Gz, eu W. Kok Cz. Op twee na wonnen zij alle zetels va« de Ruthenen. Liberale bladen verbloemen de nederlaag en zeggen, dat de liberale elementen zich nu na de geleden verliezen nauwer zullen aaneensluiten en zoo aan in nerlijke kracht winnen, wat zij in parlementairen invloed verloren hebben. Dat is zeer mogelijk, maar de uitslag der verkiezingen is eu blijft toch eene groote nederlaag. De liberale elementen zullen nu waarschijnlijk uit het ministerie treden, en graaf Taaffe zal een over- gaugsministerie formeeren met den heer Stremayr als minister van eeredieusk Later wellicht, als dé ryksdag zich over een of ander gewichtig regeeriugs- beginsel heeft kunnen uit, moeten maken voor een ministers. Deze echter i Capelle a/d. IJ tel. Herkozen de heeren G. W. Lans en K. Achterberg. Gekozen de heer M. W. Schalij (burgemeester). Gonderak. Herkozen de hh. W. van Dorp, J. Smits en W. van Dam. Haastrecht. Van de 116 kiezers hebben er 88 hunne stem uitgebracht, van dat getal hebben zich vereenigd op de heeren T. J. den Hartog 71, H. Uitteubogaart 55, E. Boere 42, J. J. Ie Fèvre de Moutigny 4, H. J. F. Heijmau 1 eu A. Uittenbo- gaart Hz. 1 stem. Soodat de heer T. J. den Hartog is herkozen en H. Uitteubogaart is gekozen in plaats van E. Boere. Krimpen a/d Lek. Herkozen de hh. Smit met 42 en J. Huyzer met 38 stemmen. Moordrecht. Herkozen de hh. P. Vrijlandt met algemeene (27) st. in J. de Zwart met 25 st. Nieuwer kerk a/d IM. Herkozen de hh. A. Hoo- gendijk Hz. en J. Bos Mz[ Oudeirater. Uitgebracht 129 st. Hiervan bekwamen de hh. T. J. van Vreumingen en M. Konings (af tredende leden) respectievelijk 65 en 76 st, terwyl op den heer M. J. J. Nielsen 31, op den heer T. J. Idenburg 21 en bovendien op verschillende an dere personen nog enkele stemmen uitgebracht wer den. De aftredende leden zijn alzoo herkozen. Reenroijk. Uitgebraoht 114 stemmen. Herkozen de heer N. denruin met 67 st. Gekozen de heer L. van Doof met 67 st. Fliel. Van de 43 kiezen, hebben er 16 hunne stem uitgebracht. Van dat getal hrbben op zitfi vereenigd de hh. L. Kinschoten 15, A. Nobel II, W. Zuidbroek Gz. 1 en C. Slingerland I stem. Zóo- dat de beide eersten zyn herkozen. Waddinneen. Herkozen de hh. G. Sprnijt Az,C. van Gaaien en K. Verweij. Gekozen de heer G. W. C. van Dort Kroon, burgemeester, ter vervanging van den heer L. Proos Hoogendyk, die niet weder in aan merking wenschte te komen. H. Jougeuburger (enti re v.) verkreeg 61 st. en A. Janmaat (r. oath.) 47 et. Van de 227 kiezers zyu er 154 opgekomen. Woerden. Herkozen de hh. C. E. van der Quast en J. M. Hendrikx. Herstemming tussebeu de hh. S. Lagerweij (aftr. lid) en A. Lijsen. Woubrugge. Gekozen de heer W. van Herstemming tusschen de hh. P. de Rii Visser.’C. Versluis en M. Kroes, Zedenheizen. Herkozen de bh. J. Vente Lz. met 64 en A. Bax met 42 st.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1