Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. I Woensdag 30 Juli. 1879. Woensdag 30 Juli. fl? 2328 Bultenlandsch Overzicht. I n I 1 Nog eens de crisis! 4 GOUDSCHE COURANT. De beslissing dor Senaatscommissie, belast met het onderzoek der onderwyswet-Fcrry zal wel niet spoe dig volgen; de Senaatsleden verlangen naar huis èn den 7en of 8eu Augustus zal de zitting waarschijnlijk hinderen om tegen het najaar die voorstelleu-in gereedheid te brengen, welke ons een verbeterde kieswet moeten geven? Zoo zou men misschien het geringste tijdver lies te betreuren hebben, en den toestand ver beteren, die nu op zijn zachtst uitgedrukt, zeer vreemd is. Blijkt het daarentegen dat de vroegere meer derheid aan dit ministerie ontvallen is. dan zal gelegenheid bestaan tot een nieuwe partijvor ming, wat de samenstelling van een ministerie uit de meerderheid zal mogeljjk maken. Licht, meer licht is in alle gevallen dringend noodzakelyk om tot een goede oplossing te ko men, en dut licht kan alleen verkregen worden als. de vertegenwoordigers des volks in kennis van het gebeurde gesteld worden. Heeds lang genoeg gaan geruchten van aller lei aard van mond tot mond, een spoedige oplos sing wordt steeds noodzakeljjker; zal nog langer het geduld des volks op de proef gesteld worden Behoeven wij op te geven welke belangen door deu duur der crisis ernstig bedreigd wor den? Wel is de wet tot regeling van heilager onderwijs door de vertegenwoordiging goedge keurd, wel heeft de koning daaraan zyn sanctie verleend, maar de uitvoering laat nog op zich wachten. Tul van verordeningen zijn nog te wachten, de tijd der invoeringmoet nog bepaald worden, en spoedig zullen de gemeentebesturen moeten overgaan tot het vaststellen der begroe ting voor net volgende jaar. Zullen zjj dan op de 30 pCt., als vergoeding toegestuau, kunnen rekenen, of zal «dat tot een volgende begrootiug ,i r De finaneiëele toestand is niet gunstig; om in de uitgaven te voorzien zjjn meerdere inkom sten noodig, en deze kunnen niet anders dan door verhooging van bestaande of door vast stelling van nieuwe belastingen verkregen wor den. Door d«n tegenwoordigen minister zijn voorstellen gedaan om in het te kort te voorzien, zal het onderzoek dier ontwerpen tot geen enkel resultaat leiden? Onze levende strijdkrachten moeten geregeld worden, dit is naar veler gedachte niet moge- Ijjk zonder herziening van het hoofdstuk der grondwet, de defensie regelende. Zal nu alles onbepaald uitgesteld worden? Maar genoeg vragen, om het hooge belang van een spoedige beslissing te doen gevoelen. Misschien zou de meest gewenschte oplossing zijn om het bestaande ministerie met de afdoe ning der loopeude zaken te belasten, en het de voorbereiding der grondwetsherziening op te dragen. De begroetingen konden dun in het najaar als credietwetten behandeld worden, misschien kon het strafwetboek, waarin geen politieke quaestiën betrokken zijn, worden tot stand ge bracht, konden daarna de voorstellen tot grond wetsherziening behandeld worden, dan zon de tjjd voor kamerontbinding daar zijn en de crisis van zelf opgelost kunnen worden. Een spoedige oplossing, hoe dan ook, is in alle gevallen zeer wenscheljjk. Mogen allen, die daartoe kunnen hydrogen, het hooge belang der zaak beseffen, en spoedig aan de bestaande betreurenswaurdige onzekerheid een einde maken! L. gesloten worden. Al verdubbelt du. de commissie haar zittingen en al maakt Simon alle magelijke haast toch zul de Senaat niet meer in de gelegenheid zijn het nog te maken rapport in behandeling te nemen, Trouwens de commissie maakt geen haast, allerlei «af wezigheid* belemmeren haar werkzaamheid en daarbij komt nog, dat ook de vertegenwoordigers van de katho lieke hooge scholen gehoord willen worden wat nieuw uitstel geeft. Voor November zal de beslissing dus wel uiet vallen. Dit uitstel zal der Begeeriug wel zoo onaangenaam uiet zijn de hartstochten krijgen tijd om te bedaren ca Jules Simon vindt mogelijk een gelegenheid om zonder ziek al te veel bloot te geveu zich van zijn vrienden van de rechterzijde te ontdoen. Mogelijk geeft bet tegeu-outwerp door een Seuaats-lid van de linkerzijde deu heer Eymard -Duvernay bij don Senaat ingediend hem daartoe de gelegenheid. Bij de beraadslagingen in de Frausehe Kamer over de begroeting van deu minister van het post- en telegraafwezen, verklaarde de heer Cochery, dat de herziening vau het briefport geschat werd in het eerste jaar eene mindere opbrengst van 18 millioeu, in het tweede jaar van 12 millioeu en het derde jaar van 6 millioeu te zullen geven. Soortgelijke berekening was gemaakt voor deu telegraafdienst, waarvan eeue vermindering van 1,200,000 fr. was tegemoet gezien, futusscheu is het gebleken, dat de opbrengst de raming uiet weinig heeft overtroffen. Zoo wijzen de inkomsten van den postdienst in het eerste jaar na de hervorming eeue vermiudering aan, niet van 18, maar slechts vau 9 millioen. Door invoering van het woordtarief bij het telegraaf- wezeu is het aantal telegrammen ia het eerste jaar vermeerderd met 61 pCt. Lord Hartington, de leider dec. oppositie in het Eugelsche Lagerhuis, voerde dezer dagen iu eeue byeeukomst vaa liberalen te Darwen het woonl. Hij zeide dat hij eeue algemeeue verkiezing beschouwde als op banden zijnde en dringend uoodzakelijk, aan gezien hij zieh niet voorstellen kon, dat éénige regeering wederom zou wensehan ie arbeiden met de huidige, iu ziju oog onbruikbare, Volksvertegenwoor diging. Het zou louter tijdverspilling zijn, iudien het tegenwoordige Parlement nog weder een jaar zitting behield. De spreker eindigde met een afkeurend woord over de oorlogen iu Afghanistan en in Zuid-Afri- ka, uit welke, z. i., niets dau kwaad zou voortspruiteu. In Engeland heer eht nog altijd grooie opgewon detiheid over de belangrijke overwinning in het Zuln-laud. De Standard is het eeltige groots blad, dat nuchtere taal laaf hoeren; bet zegt: «De Zulu’s vielen ons aas eu bet vechten duurde een half uur, iudien men het ten minste vechten wil noemen, wan- neer arme inboorlingen enkel met schild eu piek ge wapend, worden ueergeschoten door kanonnen en. achterladers.* Men durfde te seinen «de artillerie werkte prachtig* eu men rekent deu oorlog voor geëindigd, ook zelfs dan, als Cetchwayo zich uiet onderwerpt maar in de kraal Ainauzikanza, aan de samenvloeiing van de Wille eu de Zwarte Umvolosi, waarheen hij met zijn geslagen regimenten, vrouwen eu kostbaarheden de wijk genomen heeft, opnieuw - de Engelscheo afgewacht. De lust om hem na te zetten is blijkbaar uiet bij zonder groot ou uu aan de militaire eer voldaan is de kanonnen, bij Isandula verloren, werden te Ulundi teruggevonden zal men het Znid-Zululaud wel aan het een of ander hoofd geveu en zoo hen vriend stellen tusscheu Ceicbwayo eu Natal. De regimenten kunnen dan uivar Ëiigelaud teruggaan en de dure oorlog is geëindigd. Waarschuwde de Hutn* Turkije de Trsrea wijst op pednute en mersteVueblige wijze aan de Itali- aausehe Regeering den weg cieu zij te volgen heeft, om de sympathie van geheel Europa te verdienen. Italië moet daarvoor ziju «bovenmatige eerzucht iu toom houden. Die bovenmatige eerzucht, die het egoïs tische Engelsohe blad hindert, is de wenseh van Italië om in Egyptische zaken gekend tc worden. Het raadgevende artiekel volgt dan ook op het be richt, dat de zaken in Egypte goed ‘gaan en dat de finaneiëele moeilykhedeu uit deu weg zullen geruimd worden door een internationale commissie waarin En geland en Fjankiük vertegenwoordigd zullen ziju, Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Na het vorig schrijven zijn weder een paar weken verloopen, ea nog altijd blijft de crisis voortduren tot groote schade der algemeene be langen. Toch is er eenig meer licht ontstoken aangaande de oorzaak en den loop der crisis. De Heeren van de Putteen Cremers doorZ. M. met de samenstelling van een nieuw ministerie belast, hebben, daartoe gemachtigd, een gedeelte der vertegenwoordiging bijeengeroepen om den toestand bloot te leggen en al was nu die bij- eeakomst geheel vertronwelijk, de wijze van byeenroepingen de plaats, waar die bijeenkomst plaats had, nebben naar een eenigszins officieel karakter gegeven. Het daar gesprokene is dan ook publiek eigendom. Grondwetsherziening schijnt de hoofdoorzaafc der tegenwoordige crisis te zjjo, jammer dat daaromtrent verdeeldheid uchyut te bestaan, niet alleen by de vertegen woordiging maar ook bjj het ministerie, zoodat de crisis nu onvermjjdelyk voeren moei tot de aftreding van het ministerie en de gevolgen, die daaruit nader zullen voortvloeien. Is de aftreding van dit ministerie reeds in vele opzichten te betreuren, nog erger is het dat juist door de mededeelingen en de daarop gevolgde discussie geconstateerd is, dat andere mannen der liberale party op geen voldoende on dersteuning zullen kunnen rekenen, wanneer zjj zich belasten met de samenstelling van een mi nisterie uit die party, die toch nog altijd de meerderheid heeft èn in de Tweede èn in de moeten wachten? Eerste Kamer der vertegenwoordiging. De koning is dus als het ware gedwongen een lid der oppositie de samenstelling van een ministerie op de dragen, en slaagt men, dan is kamer-ontbinding hiervan het onvermijdelijke gevolg. De liberale party toch in zich zelve verdeeld zoolang zij regeeringspartjj was, zul zich dan aaneensluiten, terwyl de oppositie tot nu toe vereenigd zal uiteen spatten als zjj als regee- ringspartjj moet optreden. En zal een ontbin ding verandering in den stand der partij bren gen? Wy kunnen het niet verwachten. Hebben de liberalen toch bjj de laatste verkiezing in vele districten bewyzen gegeven van weinige J, dit zal geheel anders zjjn, als een van de tegenovergestelde richting het ,~.„L 1_ 1.1Dan kunnen hevigen verkiezingsstrjjd verwachten, de uitslag door niemand te voorzien is, en die hoogst waarschijnlijk de aftreding van het nieuwe ministerie weder zou tengevolge hebben. Altijd dus weder verlies van den kostbaren tjjd! Geen wonder dat van verschillende zjjden op het vreemde der crisis ie gewezen, en dat door onze bekwaamste staatslieden tot nu toe te vergeefs naar een oplossing gezocht is. Zal zjj nu door den heer van Lynden van Sandenburg, door Z. M. volgens geruchten met de samenstelling belast, gevonden worden? Afwachting zal wel in de tegenwoordige om standigheden het verstandigste zjjn, eerst bj mislukking dier pogingen zal de vraag gedaan kunnen worden, of de eenvoudigste oplossing niet was de bjjeenroeping der vertegenwoordi ging, waarop reeds vroeger aangedi ongen is, om haar verslag ie doen van het gebeurde en van haar een votum van vertroflwen te vragen. Heeft het tegenwoordige ministerie nog het vertrouwen der meerderheid, wil deze het steu nen in de poging om tot een grondwetsherzie ning te geraken, wat zou dan den tegenwoordi gen minister Van Bipnenlandsche Zaken ver stand der party iet verwachten. Hi liberalen toch bjj de laatste verkiezing in belangstelling, ministerie vati roer van Stokt in handen heeft, wy een waarvan

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1