Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1ZEN, schilderde tnskerk te is der St. ingen,enz. jk levens- ebroeders etli, 1879. BUITENLAND. HG enz. kamer en verzocht en franco in heer D. LU- BINNENLAND. vrijdag 1 Augustus. n, KENNISGEVING. Bultenlandscli Overzicht. IN en. F, tent te Iers, de i echte it tier- 't hiei- is een kening Apo- idt op I zijn, ir wel zien ao die kening i voor gerjojugelin GOUDSCHE COURANT heeft ƒ0,99- g D. 132. keriteeg enatraat. ver den dus in de havens i handelingen met prins von Bismarck weder aan te knoopen. Officieus meldt thans de Nordd Ally. Ztg. Kunsten, icteur der echt. t echte zonder i te «ar- UNKMAN omen i, sinds isen ge- a Uit HENK Khedive alle tractaten aan Turkije sal meedeeleu; de schatting door Egypte aan Turkije te betalen zal worden vermeerderd, voor het geval dat alle privile giën worden verleend, maar Tewfik zou die schatting verminderen wanneer een enkel privilege werd inge houden. Waarschijnlijk zal Essat Pacha Safvet Pacba als gezant te Parijs opvolgen. r MAAG ING. Zn iPTE ia Z'j zijn dubbels dat mgr. Masella in het geheel niet in Kissiugen is geweest en er ook dezen zomer niet denkt te komen. Safvet verwittigd Layard en Fournier dat de Porte alle privilegiën weer heeft ingevoerd door den firman vap 1873 toegekend; zij eischte alken dat de Khedive aan de Porte alle tractaten zou overleggen. De ge- zanten blijven op het volgende aan<|rii>gendat de By deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den 26 Julij 1879 is executoir verklaard: Het primitief Kohier voor de belasting op het personeel, Wyk K. tot en met T. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden in* gaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Julij 1879. De Burgemeester voornoemd, REMIJ, 1. B. De commissie, aau welke is opgedragen het in stellen van een onderzoek a. nopens de grondslagen, waarop aan weduwen en weezen »an alle burgerlijke rijks-ambtenaren pensioen zou kunnen worden ver leend, en b. nopens de grondslagen van het bestaande weduwenfonds der ambtenaren van algemeen bestuur, heeft haar werk ten einde gebracht. Het rapport is dezer dagen ingediend. {Stand.) De Standaard verneemt dat er sprake van is, dat een commissie uit het centraal-comité Keuchenius bij zijn aankomst zal verwelkomen, en dat het bestuur van de Gorkumsche kiesverceniging zal worden uit- genoodigd, zich bij die verwelkoming aan te sluiten. Aan het iir de Staatscourant opgenomen verslag van den hoofddirecteur van het Kon. MeteorngischInstituut prof. Buijs Ballot, over het jaar 187879, is het volgende ontleend. "De telegraphischc seinen, waaruit men der bank bedraagt ƒ45803.201 zoodater een reser vefonds is van 3629.11*. In 1878 werd ingé bracht 19028.38s en aan de deelhebbers terug betaald 12597.42s. Daarna werd de rekening van het Departement over 1878 (vastgesteld in ontvaug op 270.79* in uitgaaf op f 198 33 en dus met een goed slot van 72.46svoorts de begrooting voor 1879 in ontvang op 233.96s in uitgaaf op ƒ231.40 en dus met een goed slot van 2.56*. De contributie werd even als vorige jaren vastgcsteld op 4. Vervolgens werdén tot leden van het bestuur be noemd in de plaats van wijlen den heer H. M. van Loon, de heer L. Exaltp en tengevolge der periodieke aftreding van den heer F. A. van Lange, de heer A. Berman. Nadat de punten van beschrijving voor de alge meens vergadering der Maatschappij, die in Augustus a. s. te Amsterdam zal gehouden worden, behandeld waren, werden tot afgevaardigden naar die vergade ring benoemd de bh. G. B. Lalleman en M. Bron en tot hunne plaatsvervangers de hh. F. P. Erkclens eu A. Berman. Voorts werd besloten in de maand November a. et. alhier eene volksvoorlezing te houden. De heer Lal leman verklaarde zich bereid als spreker op te treden. Onder aanbeveling van de belangen van het de partement werd de vergadering gesloten. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdis trict Leiden zyn uitgebracht 1869 geldige stemmen. Gekozen is jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude (anti-revolutionair) met 1223 stemmen. Op den heer L. M. de Laat de Kant-r waren 625 stemmen uit gebracht, Bij ministrieele beschikking is aan de firma Cramer Tromp te Wagen ingen, tot wederopseg- ging, vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee van Wageningen over Rotterdam eu Gouda naar Amsterdam eu Zaan dam. De veehuur van bet nrmcland van Stein tot hooiing heeft 0,99- meer opgebracht dan in het vorige jaar. De rekening der gemeente Waddinxveen over 1878 bedraagt in ontvangst 23060.57s en in uitgaat 22327.Aan hoofdtlijken omslag is ontvangen 7227.68. Voor het onderwijs is uitgegeven f 8133.66. De schoolgelden bedroegen ƒ742.40, waaronder is begrepen 387.50 van het meer uitgebreid lager onderwijs. Op 1 Januari 1879 beliep de bevolking der gemeente 4241 zielen. Gisteren ochtend had te Nieuwerkerk a/d Usel een tienjarig meisje het ong< luk, met het scheppen van een kan water in de rivier te vallen, doch werd gered door haar broeder en nog iemand, die zich te water hadden begeven. Te Bodegraven is tot/raadslid gekozen J. F. Beijcn Gz. te Woerden de leer S. Lagerwey, te Berken- woude H. Oudenes, aftredend lid. De Fransche senaat heeft in twtede lezing de munt- conventie tusschen Frankrijk, België, Griekenland, Italië en Zwitserland goedgekeurdvoortaun zal Iialiaausche pasmunt in de Staatskassen niet meer worden aangenomen. Het gerucht loopt, dat de Regeering na het reces der Kamer een voorstel zal doen om verschillende spoorwegen voor deu Staal aau te koopen het eerst de lijn naar Orleans. De Spoorwegaandeclen zyn tengevolge dezer ge ruchten reeds gedaald. De Kamer heeft met 249 tegen 166 stemmen het voorstel tot geheide slechting van de Tuileriëu aangenomen. Oosteuryk wijdt op het oogenblik al zyu aandacht en groote sommen gelds aau de verbetering van zijn hger. Voor hen, die op langdurigen vrede hopen, is er geen andere reden van voldoening over als het gedrag van Engeland eu Nederland, die bun legers van huursoldaten onveranderd laten en vertrouwen dal alles wel goed zal nfloopeu. Doch Duitschland heeft zijn leger weder met 50,000 man vermeerderd; Frankrijk volmaakt zyu reorganisatie, die overeenige jaren voltooid zal zijnRusland doet hetzelfde en Oostenryk werkt harder dan een der anderen. Engelsche correspondenten spreken met groote waardecring van de oefeningen van het Oostenrijksche leger en zij deelen mede, dut dit leger schier onher kenbaar verbeterd is. Aan de betere wapening is viel zorg besteed en de artillerie heeft in de Uchatius- kanonnen thans een voortreff» lijk wapen. Een deel van bet leger zal gewapend worden met repetitiebuksen, met welke thans in de kampen proeven genomen worden. Deze buksen hebben ecu voorraad van twaalf patronen, die achtereenvolgens kunnen gevuurd worden zonder dat het geweer opnieuw ge laden wordt, ofschoon het geweer ook als gewone achterlader telkens met een patroon geladen kan worden. De zekerheid dat deze patronen gereed zijn en bij snelvuur niet telkens aan laden gedacht moet worden, maakt dat de soldaten rustiger eu kalmer mikken eu zuiniger met hun patronen omgaan. De Kropatschek-repetitiebuks zal waarschijnlijk ge kozen worden. Het 26ste liuie-regiment heeft er reeds 400 van, en zoo de proefneming even goed blyft voldoen, zullen 30,000 soldaten er mede ge wapend worden. In onderscheidene Duilsche en Italiaansche dag bladen is ten stelligste verzekerd, dat de bebende nun tius Masella in Kissiugen is geweest, om de onder- 1----S - - UJ.1. 1__ GOUDA, 31 Juli 1879. De Goudsche kermis wordt opgeluisterd door prach tig weêr, te meer gewaardeerd, daar het zoo lang op zich deed wachten. Dit zal bel genoegen van de vele kermisgangers niet weinig verhoogen eu velen tot uitgaan bewegen, die anders, door regen en wind teruggeschrikt, t’huis zouden blijven. De eerste da gen getuigden reeds van veel animo, de Markt leverde reeds avond op avond een tooaeel op van drukte eu gewoel en het laat zich aantieu dat heden en volgende dagen de van alle kanten toealroomende menigte zeer talrijk zal zyn. Gisterenavond had de eerste voorstelling plaats in het Circus Carré. De circus was goed bezet en het was blykbaar velen een geuot weder eens dat uitnemende kunstrijders-gezelscbap in hun midden te zien, dat reeds zoo langen tyd een beroemden naam met eere weet te handhaven. Op nieuw kon den wij ons overtuigen van de pracht der paarden, van de sierlijkheid hunner bewegingen eu van de uitnemende wijze, waarop zij gedresseerd zijn. Het programma van gisteren bevatte verscheidene nn. die zier luiden bijval mho ten, waaronder in de eerste plaats de voorvtelWfc 8 Irak keur tiengsten door mevr. Carré moet worden genoemd, voorts van Tigerelto, het vuurpaard, met zijn sprongen door brandende hoepels en niet minder van Pladunir, bereden door den directeur Oscar Carré. De clowns vulden, als gewoonlyk, de overige werk zaamheden aan, en tot slot der voorstelling werd gegevenEen Carneval op het een pantomime bestaande uit verschillende afdeeliugen, waarbij de circus op fantastische wijze verlicht werd. Dit slotar. lokte telkeys luide toejuichingen uit. Wij wenschen het circus een zeer druk bezoek toe. Van de overige kermisvermakelijkheden valt nog weinig te zeggen. Het toor.eelgezelschap der heeren Bouwmeester Co., dat voornemens was avond aan avond op treden isonverrichter zake vertrokken. Wa schijnlijk hadden zij verwacht dat hunne komst hier ter stede met geestdrift zou zyn begroet en alleen het feit dat voor de eerste voorstelling slechts weinige toeschouwers waren opgekomen, was voldoende om hen ook voor ’l vervolg te doen wanhopen eu zoo spoedig mogelijk de ondankbare stad, die niet van hunne kunst gediend wilden zyu, den rug toe te keeren. Wij voor ons maken onze stadgenooten ons welgemeend compliment dat zij een dergelijk toonrei- gezclschap niet aanmoedigdeu. Door t’huis te blijven gaven zij een bewijs van goeden smaak, dat waar- deering verdient. Hedenmiddag en avond eerste voorstellingen in de Sociëteit «Ons Genoegen". Wij twijfelen niet of deze zullen door een talrijk publiek worden by- gewooud. Uit Moordrecht schrijft men ons Op den 29 Juli jl. werd alhier gehouden tene ver gadering van het Departement //Moordrecht eu Gou- derak” der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, die door den Heer G. B. Lalleman werd geopend met eene rede, wiarin hulde werd gebracht aan de nagedachtenis vau den Heer H. M. van Loon, een der oprichters en/gedurende 32 jaren voorzitter van het Departement. Voorts werd de rekening van de spaarbank vast gesteld en goedgekeurd over 1878 in ontvang op 31655.35’, in uitgaaf op 31116.92, en dus met ren goed slot van 538.41s. Uit de tevens goedgekeurde balans van 31 Decem ber 1878 bleek, dat dc spaarbank aan 190 deel hebbers schuldig was 41174.09, en dat het actief

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1