707 S. VAN Milligen ADVERTENTIEN. ©fhtfcercetuging vier Lieder von Em. GEIBEL A. Brinkman. met waarschijnlijkheid de aanstaande richting en kracht van de wiud op kan maken, werden geregeld gegeven. Ia een afeoudertyk werkje, ook door htT^hrstftuut uitgegeven toonde ik aan, hoeveel zekerder en be- Cer deze zijn dan du voorspellingen, welke uit -York tot ous kouten een tijd lang eeuigt', toch uog te groole ver tv aoli tingelt hebben opgewekt. Statis tische tafels wijzeu met juistheid aau, dat geen storm op onze kusten vooikoint als niet te voren het verschil ia gelijktijdigeu barometerstand bin nen de grenzen van ons land vier millimeters heeft bedragen/ Maar al staat dit vast, zoo inoet toch aau den anderen kant erkend worden, dat zulk een verschil geineeulijk niet lang, slechts eenige uren te voren, voorkomt. Daarom moest ik voortdurend tlat verschil keuuen, en uiet, zoo als nu, soms aclit of tieit uren later dan het zich vertoond heeft. Ik heb uwe ezcelleulie daarop gewezeu, en, tevens vermeldende dut de kundige en geniale mechanicus Oltand te Utrecht een werktuig vervaardigd heeft, op de tentoonstellingen te Philadelphia eu l'arijs be kroond en te Utrecht zilf twee jaren lang beproefd, waardoor ik deit barometerstand op elke plaats vult ons laud hier in de localen vau het instituut kan af lezen, onderwierp ik aau uwer excellence's overweging een voorstel otn zoodanig werktuig aau de vier hoeken des lands te plaatsen eu ieder dier plaatsen door een vrijen, alleen voor mijn gebruik beschikbaar gestelden telegraafdraad, te verbiudeii, omdat ik door middel vau dieu de gevaarlijke verschillen niet slechts oogen- blikkelijk zou waarnemen, maar zelfs zou zien aan komen. Op mijn eigeu verzoek heeft uwe excellentie daarover nog niet beslist. Ik tneende toch dat het noodig was, dat men in ons land eerst meer bc- beluugstelling tooude cu den wensch naar uitbreiding te kennen gaf, opdat liet bleek uiel mijn persooulykc wensch te ziju, maar gevorderd te worden door het erkende belang vau het algemeen. „BlijkcQ vau belangstelling outbraken niet geheel. De gemeente van Lemmer vroeg voor zich eu de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij voor IJinuideu de mededeeling dier seinen de Rgks-Laudbouwschool, inziende, dat het voor den wetmschnppelgk gcvorin- den landbouwer noodig was zich te Wagcningen meer met meteorologie in het algemeen en met de voor- teckenen van weersverandering, ook naar aanleiding van die seiuen, bekend te makeu, drong er insgelijks op aan, en naar ik vetneem zal ook de Maatschap' pij ter bevordering van Nijverheid hare stem in deze doeu hooren. Toch wordt deze belangstelling niet zoo algemeen betoond als wel behoorde en als, naar ik vertrouw, het geval zou zijn, indien tie werkkring vun het meteorologisch instituut meer bekend wa9. „Op de dorpen vind ik vele ijverige medewerkers, getuigen de bijdragen die zij leveren in de jaarboeken eu in het algemeen bij heit lot wie ik mij persoon lijk wend; ook de zeeman gaat voort in dank voor de nattige aanwijzingen vele waarnemingen te leveren; de stoomvaartmadscliappij Nederland, die een tijd lang ongedachtig scheen aan het geen het iustituut voor haar deed, geeft in den laatster, tijd vele waardeerbare blijken van belangstel ling. Miuir het algenieeu kent het instituut niet, omdat de dagbladen, met uitzondering vau de A. Ct. de N. R. Ct. en het U. Dagbl. er niet van spreken, en wederkeerig begrijpt men licht dat nu ook de dagbladen er zich geene onkosten voor getroosten, daar hunne lezers niet tooueu er op gesteld te ziju. De schuld daarvan ligt niet aau het instituut. Ieder dagblad, dat het verlangt, kan mededeelingen ont vangen, gelijk trouwens bekend genoeg is. Ik gnf steeds aau ieders wensch gehoor en benutwoordde ietleren brief. Niets zal mij dan ook aangeuamer zijn dan dat ieder, hetzij iu hst openbaar, hetzij aan mg persoonlijk, zgue aanmerking en weuschen bekend make, om ze of te weerleggen óf te bevredigen, opdat het instituut niet alleen buiten Nederland gunstig bekend zg, maar ook in Nederlaud meer en meer nut verspreide." Alom in Duitscbiand slaan de winkeliers de nieuw belaste artikelen op. Zij die over kapitaal te beschikken hadden en zooveel mogelijk geïmporteerd hebben voor de iovoeriug der nieuwe rechten, maken goede zaken, ten koste natuurlgk vau de consumenten. Tc Osnu- brück werd de petroleum reeds 7 Pfennige (41/s cent) per kan duurder. Buitendien dienen de nieuwe rech ten in verschillende plaatsen reeds nis voorwendsel voor ongemotiveerd opslaan van den prijs. Dat gevaar voorzag prina Bismarck jaren geleden, toen hg nog sleeht graaf was. „Veel erger, sprak hg toen in den Duitacheu rijksdag, als hij, wien door eene belasting op brandewijn, wijn, tabak, thee of koffi, deae artikelen te duur worden, welke bij zioh bij gebrek aan geld ontzeggen kan, 19 diegene er aan toe, voor wien de gemaalbelastiug het brood duur der maakt, niet zoozeer door herhooge der belasting zelve als door het misbruik iu het opslaan der prijzen, waarvoor onder zekere omstandigheden belastiug op gemaal en geslacht het voorwensel aanbiedt." Uit Illinois in Noord-Anterika schrijft men over eene soort kunsthout, dat uit stroo gemaakt wordt cu bijzonder hard en dicht is. In samenstelling moet het gclijkeu op het harde noten- of mahoniehout, terwijl het zich ook uitnemend glad laat makeu. Men zaagt het als gewoon hout. Het stroo wordt eerst in geregelde lageu gerangschikt en dan met eene che mische oplossing gedrenkt en onder sterken druk sa mengeperst. Het stroohout is waterdicht en slechts moeilijk brandbaar. Meu leest iu Het Vaderland Voor vele Hageuaars, die eenig belang stellen in de gebeurtenissen van den dag eu deze, voor zoo verre zij daartoe geschikt zijn, ook gaarne op de eeu of andere wijze aanschouwelijk zien voorgesteld, was het een wilkom bericht, dat er Zondagavond iu het Scheveningsch «Casino" eenige Zulu's zouden worden vertoond. Als veelal iu zulke gevallen be reidde men zich voor op een mogelgke fopperij eu verdachten zelfs enkelen reeds bg voorbaat de Am* sterdaiusche «chterbuurters, van wier ractamorphosen men al zoo vaak dupe wa9. Wat bijv. ons aan gaat wij herinnerden ons onwillekeurig de bekentenis van ecu clown, die ons vertelde, dat hij eerst al9 zeeduivel, toen als sprekend menscheuhoofd, daarna als Eskimo en eindelijk als de «nog nooit alhier vertoonde, wereldberoemde" gevleugelde Turk de be langstelling van het kcrtnispubliek bad mogeu op wekken, doch hoewel de bedoelde persouen op zich zelf wel de moeite vau eeu bezoek waard waren, Zulu's zagen wij niet! Waarschijnlijk waren het Basoetoes Maksteezen, die meu eenige exercitiën had doeu instudeeren. Zulu's zijn forscber en vierkanter gebouwd cn ou derscheiden zich vnu de hier bedoelde «wildeu" door hun grootere lengte, roodachtig donker zwarte huid, eeuigsziuc plat gezicht, dik wollig haar en wellui- dcuder spraak. Aau het akelig geschreeuw der Ca sino-wilden, dat al de kinderen iu de zaal zichtbaar zeer deed outstelleu, herkeuden wij den droefgees tige», maar werkel'jk utuzikalen Zulu zang niet. Zoo deed ook hun door elkander draven volstrekt niet denken .aan de Zulu-dansen, waarbij de opgewonden krijgers of uitgelutcu bruiloftsgasten toch zekere vast stelde dansregeleu volgen en telkenmale een zes voet hoog iu de lucht springen. Ten slotte behoorden noch de vieze schapenvachten en geruite zwem broekjes, noch de smalle schilden en allerwonderlijkste versierselen tot het oostuum eu de uitrusting vun den echten Zulu. Een en ander was even incorrect als de mededeeliiig«iit> welke door den blanken ge leider dier Kaifers omtrent de Zulu-zedeu gedaan werden. Volgen9 de Standaard zou het Kabinet des Koniugs afwijzend hebben beschikt op het verzoek van deu Ministerraad om de stukken betrekkelijk do crisis in hun geheel te mogen bekend maken. Verder meent de Standaard, op grond van een nader onderzoek naar de ware en juiste toedracht der zaak, als vaststaand feit te kunnen mcdedcclen, "dat grondwetsherziening op het stuk vnntle kieswet cn de defensie van mcetaf, nlthaus stellig reeds vóór De Roo's krankheid, tot het schriftelijk program van het Kabinet behoorde." Voor rekening van eenige ingezetenen van Makknm wordt, naar men zegt, eene stoommachine vervnardigd om schelpen te baggeren iu zee. Deze toestel zal reeds binnen eenige dagen iu De blauwe Slenk in werking worden gebracht. De ondernemers moeten er de beste verwachtingen van koesteren en meenen, dat zij de schelpen wel voor 1 per slére aan de kalkbranders kunnen leveren. Mocht de uitslag aan de verwachting beantwoorden, dan wordt de schelpen visschenj, op de oude wijze gedreven, vernietigd. Niettegenstaande het slechte weder der voorgaande week werd de Tentoonstelling te Arnhem al drukker en drukker bezocht. In de voorlaatste week nam het aantal bezoekers gemideld tot 1550 per dag toe, welk bedrag zich in de afgrioopeu week tot p. in. 1750 daags uitbreidde. Ook worden nog steeds voor een aanmerkelijk bedrag aan abonne menten verkocht. Verder hoopt men dat den lsten Augustus de internationale wedstrijdzal geopend worden, die de voornaamste afdeeling der expositie belooft ie worden, De vraag of de grondbelasting wegens een gebouwd eigendom, krachtens art. 52 der wet van 26 Mei 1870, over een tijdvak van twaalf maanden kan worden teru^^e^even, indien het gebouw, bij den aanvang van dat tijdvak ongebruikt en ouverhuurd, in den loop dier twaalf maanden is afgebroken, moet, maar de Minister van Finantiën heeft te kenneu gegeven, bevestigend worden beantwoord. De bclastingpligtige heeft toch ook in dat geval gedurende twaalf maanden van zijn eigeu* dom geen genot gehad, en juist dat is de grond voor de teruggaaf, iu gemeld artikel bepaald. Onder het in hetzelfde artikel voorkomende woord r /maanden" moeten worden verstaan tijdvakken, loopen- de van zekeren datum der eene tot den zelfden datum der volgende maand, zoodat bij de behandeling van bezwaarschriften teruggaaf vau belasting moet worden voorgesteld. Indien het daarbij betrokken ge bouw gedurende een tijdvak, even laug als een dienst jaar, ongebruikt en on verhuurd is gebleven, onver schillig of dut tijdvak aau vangt op den ln of een andereu dag eeuer maand. In een artikel over de kabinets-crisis zegt de Amh. Ct., als slotsom vau eenige beschouwingen, het volgende «De onthullingen, die thans gedaan zijn, hebben geen ander uitwerksel gehad, dan dat de heeren Knppeyne en Tdk bovenal de eerste er te meer door gekompromitteerd zijn. De premier heeft deze crisis op de meest onverantwoordelijke wgze uitgelokt cu den toestand totaal bedorven door zijne eigendun kelijke iuprovisatie van eene op dit oogeublik on mogelijke grondwetsherziening. Om dit groote werk te ondernemen eu tot een goed einde te brengen/ is eeu ander man en een audere tijd noodig. Eene herziening onder deze leiding, op het ougunstigste oogeublik ondernomen, zou ontwijfelbaar op eene nationale teleurstelling uitloopen en ons voor jaren nohteruit zetten. «De bijeenkomst der veertig liberale leden uit de Ka mer, heeft, zoo als te verwachten was, niets opgeleverd. De heeren van de Putte en Creiners zijn gekomen, heb ben gesproken eu zijn heengegaan gelijk zg gekomen zijn, de heerCremers,als ïcmaud die erg geschrikt is, zoo ver mogelijk been. Thans lezen wij inde couranten het volgende bericht uit 's-Graveuhage««Wij vernemen, dat het ministerie van Z. M. machtiging heeft gevraagd tot het openbaar inaken van alle stukken, die op de hangende crieis betrekking hebbeu."" «Ken verstandig besluit, maar waarom het niet vroeger genomen? Waarom moest de offtoieuse partij - spraak voorgaan en mislukken? Zou ook, wanneer de machtiging verleend wordt, overlegging der stukken aan en bijeeuroeping van de Tweede Kamer, niet noodzakelijk wezen Onder het opschrift: «Armzalige Politiek" schrgft do heer mr. J. A. Lr-vy het volgende in de Am» sier dammer «Dc heeren Fransen van de Putte en E. Cremers hebben de eer, naur aanleiding van eene opdracht vau den koning, eu daartoe op hun voorstel door hein gemnchtigd, U Hoog Ed. Gestr. dringend uit te noodigen tot het bijwonen eener bijeenkomst, vau de leden der liberale partij, in het lokaal vau de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, op Maandag 21 Juli, te twee uur." Aldus luidde een geschrift, dat blgkeus de nieuws bladen, dezer dagen zijne bestemming bereikte. Het bekroonde de reeks verrassingen waaraan ous volk in den jougslen tijd run regeeriugswege gewoon is ge raakt, op meer dan verrassende wijze. Trachten wg die feiten, op grond der niededeelingeii in de bijeen komst gedaan, kortelijk voor zich zelf te doen spreken. Art. I der dusgenaamde kanalenwet is gevallenen 'het ontwerp ingetrokken. Het höofd vau het be trokken Departement meent deu koning zijn ontslag te moeten vragen. Dat voorbeeld volgt de minister van biiinenlaudsche zaken, die aan de verdediging van het ontwerp geen woord verspilt, te wauwrruood bij de behaudtling in de kamer verschenen is. Der gelijke aanvrage, doch voorwaardelijk, doen de overige leden van het ministerie. Het ontslag wordt geweigerd bij knbinets-rescript dd. 15 Juni en Let ministerie in de Eerste Kamer geïnterpelleerd over het ontstaan, verloop en bestaan der crisis. Op dit lnatste punt erlangt de iuterpellant het meer hooghartig dan dui delijk bescheid«dat geen lid vnn den ministerraad ook in deze zink zich zal laten leiden door eenige andere overweging dan door zgn persoonlijke ecrVgko overtuiging omtrent de eischen vnu onze ooustitutio- neele staatsinstellingen en tevens die van het algemeen belang." Deze zinsnede is de omschrijving van het geen korter had kunnen worden gezegdte weten, dat het ministerie vrgheid van handelen zioh voor behoudt. Van die vrgheid maakt de minister van Binnenl. znken gebruik, om den koning in een brief met bijge voegde nota, noodzakelijkheid eener Grondwetsher ziening te betoogen. Hy hoopt deze van de Tweede Kamer te kunnen verkrijgen, des noods, door middel eener ontbinding, tegen haar te zullen doordrijven. Brief en nota worden aan den Ministerraad mede gedeeld. Twee zijner leden zijn met het plan niet ingenomen, en geven ieder voor zich daarvan blijk. De minister van Pinantiën oordeelt het ministerie tot een maatregel van dergelijk gewicht, niet krachtig genoeg. De minister van Kolonieu acht het oogen- blik daartoe niet gunstig, en grijpt de gelegenheid aan om te verklaren, dat van een aanstaand grond wetsherziening noch bij noch vóór zijn optreden sprake was geweest. Onder deze omstandigheden wijst de koning, door i Burgerlijke Stand. Gouda GEBOREN; 27 Juli. Dirk Cornells, ouders D. Sainsom n Kruyt. SO. PelronelU Maria, ouders P. de Graaf en K. de Goeg. OYERLEDEN28 Juli. J. L. Lonwerenburg 4 ra. 80. A. Versteeg, 4 n. GEHUWD: 30 Juli. L. Heerkens en J Bonter. K. Ferwerda en H. C. Hoogeadoora. J. M. de Jong en G. G. van Manster. W. de Jong ea E. taa Reenen. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 24 tot 31 Juli 1879. Moordrecht: OVERLEDENPh. B ircndri gt, oud 6 ra. ONDERTROUWD; J. de Greef 29 j. ea J. Kieft 22 j- vsa Zuid en Koord-scherratr. Gouderak Geene aangifte hebben plaats gebsd Stolwijk GEBOREN: Msria, ouders J. Stigter en N. Borger. OVERLEDENJ. »sn der Vliet, 22 ra. A. Noorlander, 12 j. Reeuwijk: GEBOREN; Cornelia Johannes, ouders P. Bliuk en M- Lexnond. ONDERTROUWD; L. Blak en F. Beukers. Waddinxveen: GEBORENWillem, ouders H. Dulleraeijer en A. Kreuk. Geertruij, ouders W. ran Kijk en M. Kok. Dirk, ouders H. Peters en A. Braakman Trijntje, ouders G J. de Rooij en C'. Alblas. klaziua Wilhclmioa, ouders A. van Vliet en J. Koster. Jaeub, ouders J. Breinroer en A. Verstoep. OVERLEDEN, H. J. Boon, 71 j- A. Bos, 41 j. Tb. Verwoerd, 5 m. V f 2 5-J A RIG E VAN J. E. fl. BRINK EN E. v. WILLIGEN, Gouda, 2 Augustas 1879. Hunne dankbare Kinderen Mevrouw D. A. S. KEIJZER, geb. Molenaae. Batavia27 Juli 1879. Voor de vele bewjjzen van deelneming, ontvangen bjj het overigden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne kin deren, mijn oprechten dank. Wed. L. WELTER- van dee Wolf. Gouda29 Juli 1879. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel van binnen als buiten deze stad, bg bet jammerlijk overigden van onzen lieven FRAN- CISCUS betuigen wg onzen hartelijksten en welgemeenden dank. S. P. van der KLEIN. J. VAN DER KLEIN Gouda30 Juli 1879. van di>r Kroft. den ministerraad ingelicht, het voorstel van de hand, ea belast na hernieuwde aanvrage om ontslag van het ministerie, de heeren Fransen van de Putte en E. Cremers des eersten voornaam schijnt voldoende bekend met de vorming van een Kabiuet. Huu eerste openbare handeling is de uitvuardiging van het geschrift, welks woerdelijke inhoud zoo even werd medegedeeld. En die handeling is in de schatting zelve der op roeping eene «minder gelukkige". Althans geopend werd de bgeenkomst met de verklaring, dat «ue uit- noodigiug inderhaast was gesteld, en de bedoeling alleen was geweest om te doeu uitkomen, dai de heeren, die een opdracht hadden ontvangen om een nieuw Kabinet samen te stellen, zich niet aan indis- kretie schuldig maakten tegenover deu koning door de liberale leden, bijeeu te roepen en bun aangaan de het verslag der crisis enz. mededeelingen te doen, voor zoovoor die alleen kon worden gekend uitstuk- ken. tusschen de kroon en de ministers gewisseld"2). Het schgnt derhalve dat de heeren reeds dadelgk moeite hadden hnnne bedoeling in woorden weer te geven. Dusver de feiteu. Tot welke hoogte moet de radeloosheid gestegen zijn om soortgelijk bedrijf mogelijk te maken? Iu den aanhef zijner bijdrage lot de herziening der Grondwet geeselt Thorbtcke, leden van een ministerie, wdii. zonder elkander politisch te keuuen, zonder tiuigcn dwang van omstandigheden, uit vrge keuze nevens elkander zitten, niet om een partijtje te makeu, maar om, als gouvernement, het bestel van den Staat iu handen te nemen." liet sebgut, dat de heer Kappeyne althaus in zoover de dageu vau 1848 ous voor den geest roepen wilde, dat deze uitspraak op nieuw toepasselijk wordt. Demissionair minister, dient h(j en hij alleen een voorstel tot Grondwetsherziening in. Vau beraad, overleg inet zijne ambtgeuooteu blijkt niet. Dezen krijgen kennis van plan cn schets, nadat zij den koning ziju toegezonden. Gelijk de stukkeu schuil blijven voor deu Miuisteraad, wordt aan de vertegenwoordiging inededeeling van, ja zelfs, toespeling op het voornemen onthouden. Aan de nntie, de pers wordt mitsdien de gelegenheid ztlfs «fgesmdeu, 0111 over beteikenis, strekking' zwaarte kracht der outworp eu wijziging, een gcvoeleu te uiten. Aau de natie, wier hoogste lielaugen bij de eerste onzer Staatswetten zijn betrokken. Wanneer «11 waar werd ooit dergelijk voorstel ouder deze ora- s audightden beraamd of gedaan Wat de toekomst nopens bet voorstel brengen zal 4t onzeker, maar ontzettend is de verantwoordelijk- beid zijner indiening op deze wijze. Welke zedelijke kracht, welk gevoel van waardigheid, welk geloof iu beginselen, welke opvatting van eigen roepiug spreekt er uit eeu plan dat aldus is aanhangig gemaakt? Ziju wij Nedcrlaudcrs bewoners van Turkije wellicht, dat men in dier voege over ons, zonder ous durft te beschik ken Is het niet constitutioneel maar oorbaar,, voegzaam, dat met de Vertegenwoordiging des volks, iu eene aangelegenheid vau uit gewicht wordt ge- huudeld, ais bestond zij niet? Is het hoofd van ieder Kabinet uiet zóóveel ontzag aau zijue ambt- genooteu schuldig, dat lig tegen huu pgnlgk beklag van overrompeling zich vrg waart? Mag de voorbe reiding tot zóó belangrijken stap lichtvaardig genoeg ziju om de eigen bekentenis uit te lokken, dat meu biet Verugdeiust voor een beroep van de Kamer/ die overvallen is, op de üatie, die ijlings eu ouver- hoeds in het krijt wordt gevoerd? Is het wonder dat de onbesuisde handelingen eens ministers, wiens jnren hem uiet racer tot verschooning strekkeu, uanvaukelgk reeds bg den koning geen gunstig onthaal viodeu De opdracht aan de heeren Fransen van de Putte cn E. Cremers is van dit voorsiel het gevolg. Hoe kwijlen zich deze aanstaande regeerders vnn huttne taak? Door eene uitnoodigiug aan de leden eener partij uit naam des koniugs. Het feit is veront schuldigd, maar he,t feit ligt er toe. Het te ver- schoonen, zou zgn meer dan redelijkerwijze gevergd worden kan aan wie de annsprukeii des koniugs op eerbiediging zgner rechten lief heeft. Geenerlei woordenkeus en phraseologie kan bet feit bemantelen, dat de naam de» koniugs is gebezigd in een partij verband. Twijfelachtig schijnt, wat in de handeling der oproepers meer lakenswaard isöf de schild- verheffing krachtens koniugs opdrachtof de ijdel- hcid, die in een gewichtig oogenblik wel op de beuzelarij der titulatuur, niet op een beginsel van Staatsrecht het oog vestigt; of de smakeloosheid, die tot uitvoering van het plan 's lauds raadszaal doet aanwijzen. Wie, hoog of laag, met de publieke zaak zich inlaat, is gehouden tot de wetenschap, dat het hoofd van den Staat is de Koning van Nederlahd, niet eener partg iu Nederland. Dat een aanstaand minister zijne politieke vrienden als maat regel van huishouding raadpleegt, is niet slechts gepast, maar geraden. Dat hij, door raiddel eener dubbelzinnigheid, in eene bijeenkomst niet zonder uiterlijk vertoon en omhaal van plechtigheid, achter den traen zich plaatst, dien hij later dekken moet, is roekeloos. Welke bitterheid, welk rechtmatig gevoel van achterstelling moest door den schijn, dien men aauuara, gewekt worden bij dat deel der natie in hare Vertegenwoordiging, dat tot de uitverkorenen niet behoort? Wie den wind zaait zal den storm oogsten, en iets meer dan eene tartende houding en onbegrensd zelfvertrouwen is er noodig om den staatsman eerbied ook bij zijne tegenstanders te doen vinden. Op ontzag heeft iedere minderheid aanspraak, en wat zij vóór alles eiscben kan, is, dat men aan het onvermijdelijke niet den hoon der uitdaging toe- voege. Met welk recht matigt deze of gene partij het monopolie van 's konings naam zich aau? Meent men, dat het bezigen van stemmeuoverwicht regeeren is Men bedriegt zich schromelijk alsdan. De ver- slagene van heden zal dc overheerscher van morgen worden. Is de zaak van Staat het geschikte terrein voor dergelgkc proefnemingen? Eu is de eenheid des volks, bij alle verschil van richting, niet te goed en te heilig om den dunk niet te vermijden als ware zij in de waagschaal gesteld. Armzalige politiek, wier boog spel dergelijke toe standen uitlokt en dergelyke middelen bezigt. Amsterdam, 22 Juli 1879. 1) Handel. Eerste Kamer, 1878/1879- Zitting 19 Jont 2) Vaderland," 22 Jali 1879. (Verslag dar Vergadering vau de liberale leden der Karaer). Door de directie der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij daartoe uitgenoodigd, beeft de hoog leeraar Donders zich belast met de leiding van bet onderzoek van het gezichtsvermogen van het personeel van genoemde Maatschappij. Op zijne uitnoodiging werd toen dit onderzoek, dut liep over 995 personen, door geneeskundigen verricht, die, op daartoe ont worpen tabellen, nauwkeurig de resultaten van hun onderzoek aan de Maatschappij mededeelden. Uit deze overgelegde tabelleu bleek, dat bg 67 personen twgfel bestond omtrent hunne geschiktheid voor de spoor wegdienst en deze werden in het Ned. gasthuis voor ooglijders te Amsterdam door den hoogleeraar Donders aau een definitief onderzoek ouderworpen. Het eindresultaat van dit ouderzoek was, dat van de 995 personen 21 als ongeschikt werden bevonden; van deze 21 waren 17 ongesehikt wegens gebrekkig kleurouderscheidiugsvermogeu. Over deze keuring heeft de boogleeraar Donders aan de directie der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij een uitvoerig en belangrijk rapport uit gebracht, waarin tevens de quaesticn vau keuring en herkeuring, van de eischen uau het gezichtsvermogen, van nieuw aan te stellen personeel enz. in alle bijzon derheden worden behandeld. D.) Naar men uit Aalsmeer meldt worden, niettegen staande het ongunstige weder, aldaar veel aardbeziën geplukt, welke tegen vrg hooge prijzen verkocht worden. Voor het eerst worden de aardbeziën dit jaar voor Engelsche rekeuiug opgekocht, eu in Vaten vervoerd, om te dieueu tot het tuakea van likeur. De prijzen, die door de opkoopers besteed worden, bedragen steeds c. per kop netto. Velen doen dan ook op deze wijze de vracht vnn de hand, liever dan de kansen van dc markt af te wachten. De heer de Lesseps heeft de iusch rij ving voor aandeden in de maatschappij voor het doorgraven der landengte van Panama opengesteld. Het ka pitaal zal 400 millioen francs groot zgn, verdeeld in 800,000 aandeeleu van 500 fraucs. Te Bordeaux heeft de heer de Lesseps eeoe voorlezing over de doorgraving gehouden, waarin hij verklaarde, met dezelfde medewerkers en ingenieurs naar Panama te zullen gaan, die hem te Suez ter zydv stonden. Aan het bijeenkrijgeu van het noodige kapitaal twijfelde hg niet; het zal uit alle deelen der wereld toevloeien eu het werk zal onder het toezicht der kapitalisten zeiven staan, Iu zeven of acht jaren zal het vol tooid zgn. "iff A R KT B E R I C H T E N. Gouda, 31 Juli 1879* /Tot ongeveer vorige prijzen was der omzet klein. Poldertarwe puike 11.25 a 12.Mindere 10.a 11.Rogge, puike ƒ7.a 7.60. Mindere 6.— a 6.75. Voer- 5.— a 5.40, Gerst, puike ƒ7.h 7150. Mindere 6.— a 6.75. Haver, zware 4.25 i 5.25. Ligte 3.25 a/4.-. De veemarkt met weinig aanvoer, den handel lus teloos, vette sohapen vlug, magere varkens en biggen mede vlug verkocht. Aangevoerd 58 partijen kaas, eerste kwaliteit van 27.a 30.tweede kwaliteit van 22.a 25.zware tot 32. Goeboter, ƒ1.50 a ƒ1.60. Weiboter 1.30 k 1.40. Voor de vele bewgzen van deelneming bg het overigden van onzen waarden Vader en Behuwdvader ADRIANÜS TOORNVLIET, be tuigen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam, G. TOORNVLIET. Gouda31 Jali 1879. Nummers van KOKSMA'S Goedkoope MuJ ziekuitgave, alsmede voorhanden bjj den Boekhandelaar Lange Tiendeweg.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2