POSTEBIJEIT. POLITIE. Antwerpen, door deu fabrikant Grüsou te Maag- deuburg geleverd, oeu oogeuschouw te ivuieu eu vervolgeus met dien fakrikant en de firma Fried, Knijp in onderbandeliug te treden omtrent de le- vering vau^dit gepansert materiaal voor onze kust- forten. Aaipkden geueraal-kommandant der genie in do stelling vau Antwerpen is door liet Belgische gouvernement opgedragen de commissie iu de be zichtiging der tverken behulpzaam te zijn. Een verzoek uan dc Duitsche llegeering om ook de ge pantserde forten daar te lande te mogen bezich tigen is door het Duitsche krijgsbestuur niet voor inwilliging vatbaar verklaard Dö lijn LeidenWoerden mag waarlijk niet bogeu op voorspoed. Dinsdag werd het het reizend publiek ontsteld door het bericht, dat de brug over de Goawe onklaar was en er vrees bestond voor verzakking van deu pijler, waarop de brug draait. Aanvankelijk is het gebrek verholpen en hoopt men, dat de treinen weder geregeld kunneu doorloopeu. Bij al het pessimisme over den aardappeloogst, dat dezer dagen de tonde heeft gedaan, is het verblijdend van Beusichem, een belangrijke aardappels treek, te kunnen melden, dut totnogtoe de late aardappelen maar weinig door de ziekle zijn aangetast en het beschot over hel algemeen uitmuntend belooft te zijn. Er zijn uaar stukkeu lands, waaruit per 1/7 H. A. 25 H. L. worden gerooidterwijl men tot heden niet meer dan 1 Va E. kwaden er in vindt. De „Association de Droit International* zal dit jaar te Brussel bijeenkomen en wel den In S- ptember. De hoogleeraar Asser vau Amsterdam is eerste vice- voorzitter (voorzitter is de senator en oud-Minister Parieu). Tot de verschillende te behandelen quuesties behooren ook de i uier nationale bescherming van het Suez-kanaaal, *wnarov( r Travers Twiss, en die vau de onderzeesche telegraaf kabels, waarover Léou Renault rapport zal uitbrengen. Uit Overijssel schrijft men, dat de vctweiderij dit jaar zeer slechte zakcu zal makcu en er in deu herfst weinig vet vee aan de markt zal komen. Te Berlyu zal binnenkort eene tentoonstelling van vischteelt worden geopeud. Het gouvernement heeft medewerking toegezegd en reeds een geschikt ge bouw afgestaan. De tentoonstelling belooft veel afwisseliug te zullen bieden, want uit alle oorden der wereld, uit Engeland, uit Rusland, uit Amerika, uit Japan, tot zelfs uit China slroomen de inzendingen toe. Men verwacht, dat de expositiën een aanschouwelijke voorstelling zullen opleveren van de vorderingen op het gebied van de vischteelt gedurende de laatste jaren vooral op het gebied van de zalmteelt gemaakt. Een verslag aangaande de regeling en beschrijving van gemeente- en waterschapsarchievenin Zuid-Holland gedurende 1878, door den beer J. H. Hiugman, commies-chartermeester bij het Rijksarchief, is in de SUuUi-Courant van heden opgenomen. De tentoonstelling te Arnhem blijft in toenemende mate reizigers naar die stad lokken. Niettegen staande de Rijnspoorweg geregeld driemaal per week van verschillende plaatsen goedkoope extra-treinen naar Arnhem laat loopen, wordt het aantal personen, dat daarvan gebruik m^akt, steeds grooter. Eergisteren werden met twee extra-treinen, één uit Leideu, Alphen en Bodegraven en de tweede uit Den Haag, Soetermeer en Gouda, weder 2227 reizigers vervoerd. Het beleid van den stationchef te Arnhem, die by deze buitengewone drukm de orde steeds uitstekend weet te handhaven, wordt algemeen geprezen. De Kölnische Zeitung geeft eene uitvoerige be schrijving va een zeer groot rast oircus, hetwelk Oscar Carré te Keulen doet bouwen. Onlangs zijn de acht kolossale yzereu dakbinten geplaatst. De Russische hofschilder Bredow, die zich reeds naam gempakt heeft door zyu schilderwerk in het keizer lijk circus te Petersburg eu in Carre's circus iu het Weener Prater, zal met den dieren- en costuum- teekenaar Fritzman uit Leipzig het inwendige met groote zoldering- en muurschilderingen versiereu. Uit de brieven van Nordenskjölk, van Februari jl., blijkt, by veel ander belangrijks, hoe hy eu zijn expeditie bevestigd hebben bevonden het hoogst merkwaardig feit van de voor ons scli r onbegrij pelijke fauna der voorwereld in Siberië en zijne eilanden. Immers ook Nordenskjöld vond, dat vooral op de eilanden, geheele heuvels bestonden uit de beenderen en tanden van raammouths en van neus hoorns, paarden, oerossen, bisons, schapen, enz. Ook op de zandbanken komen die voorwereldlijke over- blyfselen veel talryker voor dan aan de kust zelf. Bekend is sinds lang, dat de ivoorhandelaars onder dc inboorlingen 's winters, als de zee bevroren is, hunnen voorraad op de eilanden verzamelen en op hunue met houden bespauuen sleden huiswaarts, op het vastelaud, brengen. Te Amsterdam is Dinsdag iu het locaal van het Park de jaarlijksche algeiueene vergadering geopend van afgevaardigden uit 275 departementen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, door deu heer C. teu Bruiumeler, voorzitter vau het hoofdbestuur der maatschappijwien als zoodanig ook de leiding dezer vergadering opgedragen was. Hij riep den aanwezigen een hartelyk welkom toe, en vond ver volgeus iu de geschiedenis eener reeds bij herhaling, doch telkens zouder het ^ewenscht succes, ditge- schreven prijsvraug; „Over de beste wijze van arm verzorging", uauleiding om eenige vluchtige beschou wingen aan dat onderwerp te wijden. Daarna werd het verslag oiutreiU deu staat der maatschappij en hare departementen,1^gedurende het afgeloopeu jaar, uitgebracht. De kring van belangstellenden, zij het ook niet iu eene in het oogloopende wijze, bleef toch gestadig zich uitbreiden. Blijkens de door de departementen verstrekte opgaven, telde de maatschap pij gedurende het thans afgesloten boekjaar 17489 honoraire en cootribueerende leden, zoodat het leden tal weder een kleine vermeerdering had ondergaan. De fiuancieële gesteldheid der maatschappij mag over het geheel als redelijk worden beschouwd. Uit de verantwoord.-rekeuiog, die door de hiertoe ge roepen commissie behoorlijk onderzocht eu accoord bevonden werd, bleek, dat het kapitaal der maat schappij weder eeuige vermindering heeft ondergaan, hetgeen echter geheel iu overeenstemming is met de bepalingen der algemeene wet. Die vermindering zou aanzienlijker zijn geweest, had niet eeu onbe kende, door tusscbenkoinst van de hh. van Leuvenigh Willink Co.eene gift van 4000 geschonken, die dankbaar werd aanvaard. Van de uitvoering der lastgevingen vau de vorige vergadeiiug heeft het hoofdbestuur getracht zich naar vermogen te kwy- ten. Tot ziju leedwezen was het niet iu staat ge- w est, de ten vorige jare ten behoeveu der prijsvraag „Armenverzorging,, uitgeloofde som van f 1000 weder ter beschikking te stellen van den onbekenden gever. Men heeft zijn naam niet kunnen ontdekken Het bestuur hoopt, dat hij zelf zich zal bekeud maken; waut mocht het zijne bedoeling niet zijn geweest die som in dé algemeene kas te doen vloeien dan zou de gift voor het hoofdbestuur allicht eenige moeiclijkhcid kunnen opleveren. Volgens kwamen èe punten van beschrijving aan de orde. Verworpen werd (met 470 tegen 320 stemmen) een goorste! van het hoofdbestuur, om 1000 beschikbaar te stellen voor eene Noordpool expeditie. Aangeimneu werd een voorstel van het hoofdbestuur om 500 in eens eu voor eens te geven als subsidie aau dc mautschnppij tot opvoe ding van weezeu iu het huisgezin. In de Jitiug van gisteren was aan de orde het volgende voorstel van het hoofdbestuur. De over- wegiug, dat het aankweeken van bloemen en planten, ook in de woningen van het volk, onmiskenbaar een veredelenden invloed moet oetcuen op het ge voel voor het schoone, en iu niet geringe mate kan bijdragen tot bevordering van huiselijkheid en ge zelligheid, deed gedurende de laatste jaren in onder scheidene groote gemeenten vereenigingen ontstaan, met het doel om aan minvermogenden gelegenheid te verschaffen tot het bekomen van jonge plantjes enz.; eu belooningcn uit tc loven voor hen, die ze het best verzorgden eu opkweekten. In kleinere gemeenten ware het wellicht evenzeer gewenscht dien lust aan te wakkeren, en het is daarom dat hel hoofdbestuur voorstelt: „den jaar lij kschen post op de begrootiug, uitgetrokken voor volksvermaken enz., bij wijze van proefneming voor den tijd van vijf jaren, to Wioogen met eene jaarlijksche som van 500, ^en eiude aau de tien departementen, die zich het cent, ouder de noodige waarborgen voor eene goede uitvoering, aanmelden, uit de algemeene kas in eens en voor eens toe te kennen eene subsidie van 50, mits zy later een beknopt verslag omtrent het te dezer zake verrichtte inzenden." Het voorstel wordt in beginsel goedgekeurd. Aan de orde komt na een voorstel van het hoofdbestuur Het bezoek van wereldtentoonstellin gen door Nederlandsche werklieden, waartoe ten vorigen jare (1878) zoo door de regeering als door de maatschappij Tot Nut van 't Algemeen gelegen heid werd verschaft, is, hoe nuttig ook, echter onvoldoende, daar deze tentoonstellingen slechts zel den gehouden worden en zulke bezoeken te kort van duur zijn, om er goed party van te kunnen trekken* Alleen een langdurig verblyf buitenslands kan den werkman grondig bekend maken me', alle byzonderheden van ziju vak. Wanneer bij wijze van proefneming, gedurende drie jaar een vijftal onbemiddelde Ntderlandsclm jongelingen van 19 a 23 jaren voor een termijn van drie jaren iu de gelegenheid worden gesteld hun vakkennis buitenslands te voltouien, dan zou daarmede gemoeid zijp eeu totaal bedrag .van 13,500. Na vijf jaren zijn alsdan in verschillende vakken 15 kuudige en degelijke werklieden aangekweekt, waarvan voor de vefheffing der Nederlandsche industrie met reden veel mag verwacht worden, eu die op hunne beurt weer leermeesters van andere werklieden zullen zijn. Het hoofdbestuur, vhn meening zijnde dat de behartiging dezer aangelegenheid geheel op den weg ligt der maatschappy, heeft derhalve de eer haar voor te stellenlo. op den aangegeven voet in 't algemeen tot de uitvoering te besluiten2o. op de begrooting gedurende vijf jaren de beuoodigde gelden toe te staan8o. aan het hoofdbestuur de verdere regeling en uitvoering op te dragen. Dit voorstel wordt na discussie ingetrokken. Aan de orde is een voorstel vau het departe ment Dordrecht. Wat kan door de maatschappy Tot Nut vau 't Algemeen gedaan worden voor de oprichting van schoolspaarbanken in Nederland „Het departement stelt voor, dat 'eene commissie worde benoemd, die, ovërtuigd van de wenschelijk- licid dier oprichting, de middeleu onderzoekt, waar door het gewenschte doel zou kunnen bereikt wor den." Na eenige discussie wordt een voorstel ora de zaak aan de prudentie vau het hoofdbestuur over te laten, bij acclamatie aangenomen. Aau de orde is een voorstel van het departement Rotterdam. De maatschappy Tot Nut van 't Alge meen, doordrongen van de ellende, door het misbruik van sterkeu drank over bet volk gebracht, weude zich tot de hooge regeering met het verzoek, dat het patent tot verkoop vau sterkeu druuk onvereenigbaar zij met eenig ander patent. Nadat dit voorstel door den afgevaardigde vnn Rotterdam was toegelicht, werd namens het hoofd bestuur verklaard dat, hoe veG sympathie meu ook voor de zaak zelve had, liet voorstel ounoodig werd geacht ua het adres, reeds in Januari 1879 door het hoofdbestuur aan de regeering gezouden. Door de afgevaardigden van Leeuwarden wordt hierop in ecu zeer uitvoerige rede toegelioht het voorstel van dat departement, in hoofdzaak strek kende, dat door het hoofdbestuur vau de maat schappij het initiatief worde geuomen tot het uit lokken van ceu volkspcttt ion nemen t aan de Tweede Kamer, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen door deu staat tot het tegengaan van het misbruik vau sterken drauk. Dit voorstel werd namens het hoofdbestuur be streden, niet om de zaak zelve, maar omdat het niet op den weg van de maatschappy lag zioh aan het hoofd te stellcu vau een volkspetitionnement. Dit is eeu nieuwe weg, terwyl de maatschappij zich steeds goed heeft 'oevouden by den ouden weg vau kalm overleg. Na een zeer levendig debat werd ten slotte het voor stel van Leeuwarden aangenomen met 505 tegen 282 steramen, waardoor het voorstel van Rotterdam is vervallen In de Parysche diergaarde zyn wederom levende orang-outangs aangekomen. De beide dieren vader en zoon werden door inboorlingen van Borneo, die dagelijks door hen in huu leven worden bedreigd, gevangen en kwamen vervolgens in handen vau Europeanen. De zoon is nog slechts weinige weken oud eu wordt met de zuigflesoh groot gebraoht, daar de moeder tengevolge der bevalling overleed. De kleine neemt merkbaar iu krachtcu toe eu de oude heer die dit met welgevallen gadeslaat, is blykbaar met de nieuwe methode van kinderverzorging ingenomen en toont zich tegenover de weldoeners van syu jeugdigen spruit zeer dankbaar. Iutusschen moet deze nog heel wat groeien, alvorens hy de lengte van zyu vader heeft, die met zyne hand kan reiken tot eene hoogte van twee en een halven meter. In Engeland, waar gedwongen leerplicht heersölrt, hebben de onderwys-inspecleurs een nieuw en eigen aardig middel in toepassing gebracht, om nitt- schoolguande kinderen op te sporen. Een viertal apen alsmede eenige muzikanten wordt n gehuurd, die vervolgens in feestelyken optocht door eeu of ander stadje trekken. Geen grootje blijft Aan het spinnewieliedereen loopt uit om de kluch tige bewegingen der potsierlijke dieren waar te nemen en telkens in luid gelach uit te barsten. Het spreekt van zelf, dat de jeugd in de eerste plaats toestroomt en oenige vriendelijke heeren, die behagen in hen scheppen, en overvloed van bonbons hebben mede gebracht, noodigen vervolgens de kleinen uit om mede te gaan naar een nabijgelegen tuin. Ook de apen worden medegenomende muziek weerklinkt oorverdovend is het gejuich. Onderwijl veranderen de vriendelijke heeren eenigszins van houding, zij ondervragen de kinderen voorzichtig, tloea onderzoek uaar de ouders en, blijkt het dat deze hunne kinderen niet naar school hebbeu gezouden, dan vervallen ze onmiddellijk in eeue boete van 10 shillings. In het klooster Tegernsee werd de glasschilder kunst* het eerst beoefend. Dat i9 weldra negenhonderd jaar geleden en dit feit zal niet onopgemerkt blijven. Van déb stichter van het klooster, graaf Arnold, en van den abt Gozbert, onder wiens leiding door kloosterscholieren voor 'teerst deze kanst werd uit geoefend, A°. 999, zullen de beeltenissen, op^jflas geschilderd, iu de kerk worden geplaatst. Toron- derschrift zullen dienen de woorden der oorkonde waarin de ontdekking werd opgeteekend. Wat betreft de neiging tot verhuizing schynen de inwoners van Stockholm de evenknieën der Ber- lyners te zyu. Althans van de 161,586 persoden, die blykens de jongste volkstelliug binnen Stockholm hun verblyf hielden, zijn er in het afgeloopeu jaar niet minder dan 124,428 verhuisd. Aan een artikeltje in de Tall Mall Gazette over het verzamelen van postzegels ontleent men de vol gende bijzonderheden. Wie 't eerst op het denkbeeld kwam om gebruikte postzegels te gaan verzamelen, is onbekend; doch zóó veel weet men, dat de liefhebberij in 1861 ontstond eu dat zij zioh zeer snel verbreidde. In 1861 bedroeg het aantal verschillende post zegels slechts 500; Turkye, Egypte, China, Japan, Perzië, Griekenland, Rumeuië, Servië en verscheidene andere landen en koloniën waren toen nog postzegel loos hoewel aan den auderen kant een paar dozijn kleine Staten (Hannover, Lubcok, Hamburg, Bremen, Hessen, de Pauaelyke Staten enz.) post zegels uitgaven, welke thans tot de geschiedenis be hooren. Op het oogenblik moet een album, ora compleet* te mogen heeteu, omstreeks 3200 stuks bevatten. De rijkste oogst voor de verzamelaars leveren lauden die onderhevig zijn aan veelvuldige veranderin gen van regeering vorm. Spanje bij voorbeeld bracht gedureud de jongste twaalf jaren eene schoone ver scheidenheid van postzegels ter werelddie van Isa bella, van de Republiek (twee modellen), van de Commune te Carthagena, van Araadeo, van Don Carlos en van Alphouso. Sommige Engelsohe koloniën hebben kortelings postzegels uitgegeven met een photographische beel tenis van kouingiu Victoria. Eugelaud zelf bic ld zich aan het bekende profiel uit Hnrer Majesteits jouge dagen. De keizer van Brazilië liet vóór twee jareu de postzegels vau zyu Rijk veranderen, omdat zy hem nog altoos voorstelden als een jong man met een zwarten baard. Op de nieuwe postzegels draagt Zijne Majesteit een witten baard. Men ver zekert dat tydens Mac-Mahon's septenuaat de hertogin vau Magenta zeer verlangend was om haar echtge- uoots konterfeitsel op de Fransche postzegels te zien prijken, en dat er werkelyk een uautal postzegels met des maarschalks beeltenis werden gedrukt. Zeer kor; daarop werd echter door de postcommissie hëtf tegenwoordige model ingevoerd, voorstelleude de fi guren van Handel eu Overvloed. Ziju die macma- honnetjes niet alle vernietigd, dan moet een exemplaar door den verzamelaar eeu eveu groote schat werden geacht nis een van de twee Victoria- en Albert- zegels, van welke de overlevering weet te verhalen. De zeldzaamste Eugelsch\; postzegels zyn het zwarte stuiversche met rood postmerk, het bruine achthoe kige stuiversche, eu post-euveloppeu met gekleurde randen, zwart van 2 en blauw van 2 stuiver. Voor echte ixetnplureu van die soorten worden door liefhebbers «erscheidene ponden sterling betaald. De echte zyn eohter niet gemakkelyk vau de na gemaakte te ouderscheiden. Dat er namaak van zulke kostbare papiertjes gepleegd wordt, is te begrijpen. Wat er in den postzegel handel omgaat, kan blijken uit het feit, dat er te Parijs, buiten het Cirque der Champs Elysées, indertyd dagelyks eeue formeele beurs van postzegel-makelaars gehouden werd. Hier lieten de schooljongens zioh door slinnhe kooplui kou geld uit den znlq kloppen. Hier werd ook een Weekblad van den Tost :e</tl handel verkocht, bevattende nieuwtjes, prijscouranten en advertenties, uitsluitend op postzegels betrekking hebbende. De politie heeft uan die inrichting een einde gemaakt. Eene verzameling van 8000 postzegels is heden ten dage ruim 1200 waard; doch voor eene werkelijk voltallige collectie zou meu eeu phantasie- prijs kunnen bedingen, Zulke voltallige collecties moéten er slechts drie of vier iu de wereld bestaan; eene er jrgn is in het bezit vau deu prins vau Turn en Taxis. Voor 60Ö tot 1200 kan men zich eeue zeer goede collect ie nausohaffen. De echte liefhebberij bestaat echter, gelyk wij allen weten, niet iu bet koopen, maar in het persoonlijke by een verzamelen, door vlyt, list eti maar al te vaak ook door |ew,ld. In hare zitting van 9 Augustus 11. heeft de synode der Ned. herv. Kerk het rqglemeut op het examen tot toelating tot de evangeliebediening vastgesteld zooals het te vorigen jare was aangenomen, en daarin de bepaling behouden, dat, wie tot het proponents examen wenscht te worden toegelaten, niet alleen een bewijs moet overleggen van met vrucht afgelegd caudidaats-examcn, maar ook van een „voorbereidend kerkelijk examen* door de kerkelijke hoogleeraren af te nemen, - met bepaling echter, dat voor af wijzing éénstemmigheid by de beide examinatoren noodig is. Hiermede is de vraag om „vrije studie,* die van orthodoxe en vooral van gereformeerde zijde telkens gedaan werd, afgewezen. Ook de leerlingen der aanstaande gereformeerde universiteit zullen zioh aan de twee examens bjj de professoren van den Staat en van de Kerk moeten onderhrerpen. Het Nederlaudsch Gymnastiek-Verbond vierde Zon dag te Maastricht zijn 10e uitvoering, waaraan een 50 tal vereenigingen deelnamen, daaronder waren er uit Frankrijk Duitschland en België. Hzt feest werd begunstigd door heerlijk weder en bijgewoond door duizende belaugstellendeuvoor een doelmatigen en geregelden gang van zaken was uitstekend gezorgd. Opnieuw klagen onze visschers over de roof- en vernielzucht van hun Engelsche concurrenten. Schipper Kastelein, van de sloep Jctief, bericht, dat den 28u der vorige maand vijftien van die Engelsche vis- scherlieden langs de uitgeschoten beug zeilden, de boeien weghaalden en de beug gedeeltelijk vernielden. Als naar gewoonte waren de nummers der Engel sche vaartuigen niet te onderscheiden. Kapitein Kastelein vreest, dat huu baldadigheid te eeniger tijd aanleiding tot wraakneming zal geveu. Indien hij daarmede meent, dat de Hollandscbe visschers hun eigendommen desnoods gewapend zullen gaan verdedigen, dau ware daarmede al veel gewonnen. De Fransche friseur Filiatre, te Oldenburg, kwam door zijn beroep dagelijks met Pruissische officiereu iu aanraking. Ook dc rol van geldschieter werd dikwijls door hem tegenover dezen gespeelden een zyner bezoekers, de eerste luitenant von Manteuffel, een zoon van den bekenden generaal-veldmaarschalk, stond zelf» voor een bedrag van vijftienduizend mërk, waarvoor hem indertijd een wissel was ge geven, bij den friseur in het kryt. Op den ver valdag volgde echter, na herhaalden eisob, geen be taling, en de oude heer von M.antcuffG verzekerde, dat zyn reeds 27-jarige zoon wettelijk nog onder zijue hoede stond, en de door dien zoon aangegane verbiudtenissen derhalve nog niet van kracht waren. Op eeu goeden dag ontving de jonge von Man teuffel vau den zaakwaarnemer van den heer Filiatre een brief, waarin hy met openbaarmaking der feiten werd bedreigd, en nogmaals op betaling werd aan gedrongen. Dit schrijven nu werd door den zoon bij de rechterlyke macht ingezonden, eu eene ver volging wegens Erpressung (knevelarij) ingediend. De heer Filiatre verkocht thaus in alleryl zijne bezittingen in Duitschland en vluchtte naar Gronin gen, waar hy zioh op nieuw als friseur vestigde. Eeuigen tyd later werd hy evenwel aldaar, op ver zoek van het Duitsche gezantschap, in hechtenis genomen. Ook werd zyne uitlevering aan Pruissen aangevraagd, hetgeen echter door het Groninger ge rechtshof niet kon worden toegestaan, op grond, dat de vergrypeu, waarover by intusschen in Prnissen bij verstek was veroordeeld, hier te lande niet strafbaar waren. Volgens de jongste berichten over den oogst in verschillende landen hebben dc laatste 14 dagen byna wouderen uitgewerkt. Iu Zuid-Duitschland rekende men tot voor kor* ten tyd den oogst ah bijna verloren, en na blykt dat althans de roggt een goed middengewa» zal opleveren, terwijl het uitzicht op andere graansoor ten dagelijks beter wordt. Ook in Noord-Duitsch- land is men thans zeer tevreden. Wat Frankrijk betreft, ook van daar komen gun stiger berichten. Vooral in de n9ordelijke departe menten, waar het koren zich reeds in zeer beden- kelyken toestand bevond, hebben dc krachtige zon nestralen nog ter elfder ure veel schade weder goedgemaakt. Voor vele streken echter kwam de warinte te laat, zoodnt over 't geheel de oogst be neden een middelmatige zal blyven. Zelfs vnn Engeland, Ierland, Zweden en Noor wegen, waar men eene algemeene mislukking van den oogst vreesde, komen tijdingen, die iu de pes simistische berichten van voor een paar weken een merkelyke jvjjziging brengen. Ofschoon men met de Amerikaansche oogstbe- richten, vooral iu den anovang, zeer voorzichtig moet zyn en er niet te veel aan moet hechten, kan men toch nu reeds met genoegzame zekerheid aan nemen, dat eeu meer dan middelmatige oogst te wachten is. Rusland voert ontzaglijke massa's graan uit het binnenland naar Petersburg, Odessa en Nikolajeff Alleen Hongarye blijft in eeu zeer ongunstige» toe stand. Meit kan in waarheid zeggen de oogst is er mislukt. Men ié nooit te oud ora te leeren. Deze spreuk wordt ten volle bevestigd als inen het jongste jaar- lyksche verslag van het Tcchnicum, hoogere vakschool voor werktuigkunde, te Midweida (Saksen) naleest, en onder de leerlingen personen vau 30 en 40 jnar aantreft. Klaarblijkelijk zyn dit mannen, die in het praktische leveu reeds in betrekking geweest zijn, maar eindelijk de overtuiging verkregeu heb ben, dat, om vooruit te komen in de wereld, thans niet alleen praktische ontwikkeling voldoende is, maar ook theoretisch weten behoort, dat alleen deu yve- rigen technicus iu staat stelt den vooruitgang in zijn vak te volgeu eu zich eene betere plaats iu het leveu te verschaffen. Nevens vele belangrijke statistieke opgaven vinden wy in het bedoelde jaarlijksche verslag ook nog ver meld, dat de ouders vnn de ongeveer 400 leerlingen, meest fabriekanten, ingenieurs, iudustriëelen, euz. zyn; een bewijs, dat de inrichting juist iu technische kringen voordurend vertrouwen geniet. Voorts is bij het programma eene opgave gevoegd van de voormalige leerlingen def Jorióhting, die tegenwoordig aauzieulijke hetrekkiugen in het prac- tische leveu bekleedcn. Programma's zijn kosteloos te bekomen bij deu directeur der Inrichting, deu heer Weitzel. In het Haagse/te Dagblad leest men Een nieuw model sneeuw-opruimer. Men liet ons dezer dagen de teekening zien van een, naar het ons voorkomt, zeer practisch ingerich te» toert el om de straten van sneeuw te zuiveren. De inrichting beslaat eenvoudig uit een op wielen ge plaatste bak of reservoir ter vergaêriug van de sneeuw, die, vau de straat wordt geschept door een aan de voorzijde van den bak bevestigde en daarvan onder een hoek van 45® op de straat afhangende ijzeren plaat (sneeuwschepper), die io 't midden vau deu scherpenOSbver de straat strijkende kant een haak draagt, waaraan het trekmiddel (paard) wordt vast gemaakt. Om een spil boven dezen sneeuw-schepper kan een scheprad iu beweging worden gebragt door de wen teling van twee raderen, waarop de beweging door middel vau eeu riem zonder eind van de wentelende wielen van het voertuig werdt overgebracht. Naar mate de sneeuw-schepper de sneenw vau de straat opneemt, werpt het scheprad de materie in deu bak, waarvan de bodem bestaat uit een gebogen sneeuw- smelt-plaat, aldus genaamd oindat zij een vuurhaard dekt, aau weêrszijdeu voorzien van afvoerbuizen, waardoor de gesmolten sneeuw wordt afgevoerd. Heeft raeu alleen sneeuw-opruiiniug op het oog, zonder gelijktydige smelting, dan vervalt het fornuis en wordt de inrichting van deu toestel daardoor nog eenvoudiger. Dit, naar de teekening te oordeelen, even ingeni- eu» als practisch werktuig, werd ontworpen door den heer H. C. F. Couwenberg, te 's Hage, van wiens straat-stoomwagen wij raeermaleu met ingeno menheid meldiug maakten. De Gemeentebesturen, die naar een doeltreffend middel uitzien om bij sneeuwophopiugen de straten rein te houden, zullen zeker inet veel belangstelling van deze vinding van den heer Couwcuberg kennis nemen. Heeft zijn straat-stoomwagen reeds de aandacht van verscheiden geachte deskundigen getrokken, wij houden ons overtuigd, dat het succes vau deze nieuwe vinding, die vau nog veel meer nut voor de meusch- heid kan worden, zoo zy practisch mocht blijken, in verhouding zal stanu tot de dringende behoefte, die in de groote steden aau een suetle en doelma tige 8neeuw-reiuiging bestaat. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aau onbe kenden, gedurende de le helft der maand Juli 1879, uit Gouda verzonden, en door tussoheukomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen L. H. Spaanenburg, Overtoom; B. van Elzen, Berg-AmbachtGeb. Hioolcu, Bodegraven; Meitrseu, 3. Mevr. Hngedoorn, 's-GravenhageK: Vergeer, Haastrecht; Vollcuhoven, Ltidco; Mevr. Celle-Schöne, Lent; Wed. van Reuzekom, Raar; van Leyuwen, Valkenburg. Gouda, den 12 Aug. 1879. De Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, VAN KRUIJNE. Aan het bureau van Politie is als gevonden gedepo neerd Een gouden heeren RING met STEEN, «en -kartonnen DOOSJE, wuariu eeu klein gouden ME-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2