"KB EJJEj] POLITIE, Vergadering van den Gemeenteraad. ÖMierkelyk ia kat daarom te meer dot in het vertjag wvolglng niet onvoorwaardelijk wordt aan- geprezen. De daarin gestelde vraag i of het overwe ging verdient inriehtingen ale die te 'e Bosch ook in onder* garnueeiaiplootoeii in het lev*» te eoepeu wordt beénlgboW ia d»n volgenden zin. Daar, waar men thone zpet gruM k|u velmallen, dat af dea dunr loor&i nijfce» nrii» vrjrgojsd vleeseh te verkrygin WPSjn, TWHr (^Kt' ÜMh win Vnti de thans gevolgde n yze van voorziening of te wijken zij is von allen de gemakkelijkste; bovendien zal in kleine gorniMfywlaitffn,die te ver van de grooie verwijderd die fnaider tooh dienen gevolgd te blijven. TF- In dte kleine plaatsen woar men zich thans, even als vrefger te 's-Ttosoli het geval was, over slecht vlcesch heeft te beklagen, bestaat nog wel kans oin daarin verbetering te brengen, wanneer niet, zooals tot dusver het geval was, ieder troepesdeel voor z'ch met den minst inschrijvende aoooord aangaat, maar wanneer in onderling overleg en te zamen handelend getracht wordt het vïeesch voor een matigen prys te verkrijgen by een slaolitcr, die te goeder linafn bekend staat. Deze manier is echter alléén voor kleine garnizoensplaatsen aan te bevelen, omdat voor de grooie de behoefte zou overtreffen, hetgeen de slachter van ziju voorraad zou kunnen afstaan, tenzy er afzonderlijk voor werd geslacht, in welk gevël dan weder te duchten zou zjj», wat men juist, doos voorschreven wyze van doen, tracht te vermij den, n.l. het slachten van beesten tot uilsluitend gebruik voor den soldaat. In grooie garnizoensplaatsen zou men, naar de meening van den verslaggever, met liet tegenwoor dig stekel moeteu breken en moeteu kiezen tusschen twee wegen, die bij omschrijft als volgt: lo. Aanbesteding van het vleeseh per kilogram, daarbij d« beesten naar gestelde voorwaarden levend te leveren en na goedkeuring te slachten, hetzy in ton afzonderlijk slachthuis vau den aannemer zelf, hetzy in een gebouw dat in eigendom of in huur aan het £yk behoort, het laatste zooals dat in de legerplaats hy Millingen het geval was. 2o. Eigen slachterij voor het geheele garnizoen en de ziekeninrichting, op den voet zooals die tc 's Bosch bij het 5de regiment infanterie is ingericht, met dit onderscheid dat de noodige gelden uit een der kassen van de korpsen aan de menages worden voorge schoten. De eerste manier zal waarschijnlijk de kostbaarste zijn, omdat de moeite en zorgen van den aannemer de risico en c. q. het slachthuis uit den aannemings- prijs moeten worden geronden. De tweede manier ts daarom minder kostbaar, dewy! men waarde naar geld koopt; en omdat voorzeker in vele garnizoens plaatsen een der bestaande militaire Bijks-gebou- wen voor slachthuis zal kunnen worden gebezigd bovendien zal mes, evennis voor de garnizoensbakze- rijen geschiedt, uit de militairen het bcnoodigd getal slachters voor een betrekkelijk gering daggeld kunnen bekomen. De schaduwzijde vau deze manier bestaat in de moeilijkheid om een veekooper ten dienste te hebban, waarop men zich te goeder trouw kan ver laten; bestond dit bezwaar 'niet, dan z iu deze manier onvoorwaardelijk als da beste kunnen worden aan geprezen. In een Bolterdnmschen brief aan de Arnhcmsche Ct. leest men het volgende: Ja, mynheer de redacteur, uit Bottesdam werd uw correspondent verdreven, en wel door de Kotter- dnmsche kermis. Om al het genot daarvan te ge nieten en al het schoone er van te waardeeren moet men een bepaalde dispositie hebben, en tot mijn schande wil ik bét bekennen, ik mis die ten eene- male. En zoo ontvlood ik de feestvierende, joelende stad om met een mijner vrienden een schuilplaatsje te zoeken aan boord VAn de stoomboot d1 IJsel, die ons naar Gouda overbrachteen allerliefst toertje langs de lachende, bedrijvige, hier en daar werkelijk schilderachtige oevers van den IJsel. En zoo zit ik nu in Gouda, welks inwoners zich bovenal on derscheiden door den trots en ik moet zeggen dat het een rechtmatige trots is welken zij over hun plaats gevoelen en aan den dag leggen. Voor ieder rechtgeaard Gouwenaar is Gouda het dorado vod gezellig verkeer. Eu bet is een interessant plaatsje. Zijn museum van Goudsche oudheden kan zich uitstekend met dergelijke inriehtingen elders meten en is een bezoek overwaardde locale in dustrie vgn potten en pijpen eg garen en kaarsen verdient bezichtigd te jvordende eensgezindheid en harmonie tusschen de politieke partijen en de godsdienstige gemeenten is er niet minder groot dan eldersde Baad is er niet slugger om concessie voor de noodige drinkwaterleiding te geven dan op andere plaatsen en de oppositie in" dat achtbaar collegie wordt zooals elke oppositie in ons goede Nederland, uitsluitend door het algemeen belang geleid. Men heeft hier een socieieit en een kolfbaan met 1000 leden, geloof ikmen heeft pu de helft van een tunnel ontdekt, die onder den IJsel door- loopende, in verband staat met het oude kasteel van Goudamen heeft er een hoogere burgerschool met driejarigen cursus, die niet kyzonder bloeit, en een muziekkorps van de stedelijke schutterij, dat den gamelang naar de kroon steekt; verder twee couranten, wairvnn de jongste,, de Nieuwe Goudsche Courant ean merkwaardig vurschijusel ia op journalistiek ge- gebied! Kortom, men vindt er alles wat een stad opluisteren en livar bevolking gelukkig maken kan doch wat wel het meest de aandaoht trekken zal van den bezoeker, bet is de stellage, die zich op du Qioote Markt voor het stadhuis verheft: het is een monument, ter nagedachtenis van de com missie van rijksadviseurs. Het front vau het stad huis moest gerestaureerd wordendaar werd een zeker bedrag vau Bijkswege voor aangewend, te verwerken over een zeker getal jaren maar de oom- missie vau Byksadviseurs is verdwenen, de post is ingetrokken, dooh de stelling voor het front staat nog daar, als het beste bewijs dat ooit geleverd is of te leveren ware, dat Thorbecke's stelling, dat kunst geen regeeringszaak ii, eigenlyk volkomen juist is. Misschien is er wei geen stelling ik bedoel de stelliug van Thorbecke die meer gebruikt en minder begrepen wordt dan deze. Wij schijnen nu eenmaal iu ons klein land niet geschikt te zijn om iets op het gebied van kunst of van volks ontwikkeling voor te stellen, dat boven geloofsver deeldheid staathet godsdienstig begrip of wat men als zoodanig beschouwt, beliecreolit alles, en er is misschien geen zouderliuger verschijnsel in ons po litiek en sociaal leven, dan dat bij de groote mate van reljgicusa vrijheid hier te lande, de meerderheid, hoe vryzinnig ook, nog steeds de vraag stelt, welke d« godsdienstige belijdenis is van den persoon of de personen, met wie zij te doen heeft. Ziedaar, waarde heer redacteur, a little lit of philosophywaarvoor ik nederig verschooning vraag, dooh waartoe ik aanleiding vind in de geschiedenis de fqits et gestet, de odyssee van de oommissie van Byksadviseurs, iu haar leven en sterven. Het is zeker een merkwaardig verschijnsel, dat men juist in onze dagen van sterke ontwikkeling der indi vidualiteit tevens zoo krachtige aanspraken doet gelden op den Slaat, en toch zyn er veel zaken waar de Staat zich buiten hieldIk wil niet be weren dat de Staat zich bijv. met kunst niet moet bemoeien, maar laat by er zich toe bepalen, den volksgeest te leiden door goed kunstonderwijs; onze werkelijk belangrijke historische monumenten ,en de overblijfselen van onze vaderlaudsohe kunst zullen daarin wel de beste htschesming vinden. Wat par ticulier initiatief vermag onder leiding van den Staat, uwe Arnheinschc Tentoonstelling is er een bewijs van maar hoelang zal die ruïne hier de Groote Markt eo het stadhuis blijven ontsieren Ebgo. Een mnn, Zondag omstreeks den middag te Dor drecht gekomen van Botterdam, waar hy zich den gelieelen voorgaauden nacht aan de kermispret gewijd had, was op de reis per stoomboot in kennis ge komen met een persoon, met wien hy zoowel op de boot als na aankomst te Dordrecht sterken drank heeft gedrouken, zoodat beiden beschonken zyn ge raakt. Na het middagmaal in eene restauratie te hebben gebruikt, hebben zy zioh in eene kamer van den restaurateur op de Hooge Nieuwstraat ter ruste gelegd. Toen de eerstbedoelde nu ontwaakte, bleek bet dat zijn kameraad reeds vertrokken was, en tevens dat zyn gouden ketting benevens zyne porte- monnaie met p. m. f 23 waren verdweuen. Dinsdag vierde de firma Wijuaud Fockink te Amster dam haar tweehonderdjarig bestaan met een huishou delijk feest. Zij heeft by die gelegenheid tweeduizend gulden aan de algemeene armen van Amsterdam gegeven. Op den Amstel, bij Amsterdam, is Zondag een droevig onheil voorgevallen. Vier personen hadden zich om te roeien in een rank schuitje begeven, dat, door een golfslag van eene stoomboot en den hevigen wind voortgestuwd, omsloeg. Drie personen wisten zich al zwemmende boven te houden totdat hulp kwam opdagen. De vierde echter verdween in de diepte en verdronk. Zijn lijk was Dinsdag morgen nog niet opgevischt. De man «ai 23 jaren oud en stond op het punt van in het huweljjk te treden. De Arnh. Ct. zon het volstrekt geen ramp voor het land achten en geen gevaar voor de constitutio- neele zaak, wanneer een herziening der grondwet werd ter hand genomen door een niet-liheraal kabi net. Voor alle richtingen en partijen is in den con- stilutioneelen staatsvorm en onder onze grondwettige instellingen plaats. Op dit grond-wetboek van ons staatsrecht oefenen de verschillen der politiek van den dag geen invloed uit. De oonstitutioneele en parle mentaire staatsvorm is voor alle partijen de noodza kelijke, de eenige mogelijke geworden. Men kan iu onzen tijd en in een land als het onze niet anders dan oonstkntioneel zijn endoen: de persoonlijke wil heeft er niets mede te maken. Welk kwaad zon het dus kunnen, vraagt de A. Ct., wanneer een niet- liberahl of anti-liberaal kabinet met voorstellen tot herziening der grondwet vonr den dag kwam Zooals de verhouding der partijen in da Kamer thans zijn, zou dit voor do liberale partij een bepaalde uitkomst wezen. Zij zou slechts verstandig behoeven to ziju, om daarby iu aanzien, invloed en kracht te winnen.' De sterkste in aautal zijnde, kan de liberale partij, door haren steun, de werkelijke verbeteringen der grondwet, door het gouvernement voorgesteld, tot stand helpen brengen en alle pogingen verijdelen, om letter en geest der grondwet te verwringen. Nooit zou zij beter van haren waaraehtigen oonstitutioneelen en parlementairen zin kunnen doen blijkennooit zich iu de meening des lands beter rehabiliteeren kunnen, dan wanueer zy door hare samenwerking met een niet-liberaal goevernement onze staatsinstel lingen op nieuwe betere en hechtere grondslagen hielp vestigen. Do herziening der grondwet zou dan kuu- uen gelukken en een groot nationaal werk wezen, wat nooit het geval zou zijn, wanneer zy alleen beproefd werd ala eea Innate poging om het leven van eeu aan verval van krachten lydend ministerie ea van zijne in invloed eu sterkt* afnemende Kamermeerderheid nog eene poos te rekken. De liberale party kon nog, naar de meesdag der A. Ct., zeer veel goed doen en kwaad voorkomen, wanneer zy begrijpt, dat het uur is gekomen, waarop zy van haren post moet wor 'eu afgelost. Zij moet daartoe echter zich niet ten doel stellen, de tegenpartij het regeeren onmogelijk te maken. «De liberale partij heeft hare kraoht ver-' luren door te lang aan de regeering te zyn. Wil zy haar herwiuuen, zij zal ziek dun moeten onderwerpen nan de verjongingskuur van weder, eren als bij hare eerste opkomst, eene parlementaire minderheid te zijn, die zich voorbereidt, maar niet hnnst later wederom eene serieus-regecreude meerderheid te worden". Men leest iu den StoompostNog een paar maanden en de spoorweg-wereld zal een groot feest vieren. Het zal dan vijftig jaren geleden zyn, dat de eerste locomotief voor het vervoer vau rei zigers over de rails rolde. Beeds «orden in het buitenland voorbereidselen gemaakt, om dien dag, 25 October, feestelijk te herdenken. Nederland zal, hopen wij, daarin niet achterblijvendat bet, even als andere lauden, de groote voordeeleu der spoor wegen moge waarderen eu aan dit feest des vredes deelneme. Een ieder tooh heeft belang by de spoor wegen, welker zegeningen van den koogsten tot dea loagsten stand in zoo ruime mate worden genoten. Dat het verkeez door de spoorwegen zooveel gocd- kooper is geworden, ook daaraan deukt het tegen woordige geslacht weinig. Vóór den aanleg der spoorwegen betaalde de reiziger op de Fransehe diligences 10, 1! ea 15 centime* per kilometer; in Engeland 15IS voor de plaatsen boven op eu 3035 centimes ia den wagen. In Duilsohiaud betaalde men nog in 1350 in den postwagen circa IQ kreuzer per kilometer. Ook in ons land, «as het niet beter gesteld. Wel hadden wy ook toen onze waterwegen en waa het vervoer per trekschuit in den regel niet dnur, maar als men den tyd in aanmerking neemt, dien men in de roef vau dit vervoermiddel doorbracht en daarby denkt, dat tyd geld is, dan was het vervoermiddel zeker niet goed koop te noemen. Tegenwoordig betaalt men op de spoorwegen per kilometer (in oeutimes uitgedrukt) ongeveer als volgt 1ste klasse. 2de klasse 3de klasse. Engeland 13 10 6 Oostenrijk 11.8 8.9 5.9 Zwitserland 10.8 7.8 5.2 Nederland 10.5 - 8.4 5.2 Italië 10 7 5 Frankrijk 10 7.5 5.5 Frnissen 10 7.5 5 Baden 9 6 3.8 België 8 6 4 Beieren 8.6 4.8 3.8 Ook het goederenvervoer werd door de spoorwegen goedkoopereene menigte artikelen, die vroeger slechts door het vry goedkoope watervervoer kouden verzonden worden, zyn door de spoorwegen voor werpen geworden, geschikt tot vervoer te land, zooals steenkolen, enz. Door den heer A. Jansen ia in de jongste afle ring van den Economist een opstel geplaatst over «vronwelyke postambtenaren", dat zeer geschikt is, cn ook ten doel heeft, om aan vele illusion omtrent de geschiktheid van vrouwen, om iu het bekleeden van ambtenaars-betrekkingeh met mannen volkomen op éene lyn gesteld te worden, den bodem iu te slaan. Het kan echter tevens, naar het ons voor komt, uitermate bevorderlijk zyn om de beperkte en behoedzame toelating van vrouwelijke ambtenaren tot bet postwezen, zaoals die door het kon. besluit vau 2 Dec. 1878 ten onzent is ingevoerd, tc doen toejuichen en de volledige en milde uitvoering van dien maatregelen met allen ernst te doen weiischeu. De schrijver begint met te erkennen, dat tenge volge der steeds toenemende materieele eisoheu van onzen tijd, het voor vele vrouwen meer en meer moeilijk wordt tot hare ware bestemming ais eohtge- noote en moeder te geraken en dat mede, als een gerolg daarvan, het streven om aan de vrouw rechten eu vrijheden te verschaffen in overeenstemming met hare krachten, eene voortdurend meer algemeen ge vestigde overtuiging wordt. Vervolgens betoogt hij dat de vraag, of vrouwen, yoor zoover den dienst bij de posterijen in zijn ge' heelen omvang betreft, aan alle eisohen voldoen om met mannen op gelyke lijn te worden gesteld, niet anders dan ontkennend beantwoord kan worden. Daartegen verzetten zich haar gemis van de noodige lichamelijke geschiktheid, alsmede enkele bezwaren van zedelyken anrd. Vele werkzaamheden op grooie kantoren, de nacht diensten eu de dienst op spoOrweg-postknntoreu, vorderen groote lichamelijke inspanning en werken op de meeste gestellen afmattend. Gezonde vrouwen zullen daartegen reeds, wegens hare zwakker spieren en veel gevoeliger zenuwen, minder bestand zyn dan mannen. Doch het is bekend dat vronweu, op jeug digen leeftijd vooral, meer onderhevig zyn aan kwalen als bloed-armoede, bleekzucht, migraine en daaruit voortvloeiende gebreken in de spysverteering, dan jongs -mannen. Behalve veelvuldiger stoornis in den dienst, zal daarvan het 'gevolg zyn dat vrouwelijke ambtenaren spoediger dan mannelijke, voor de werk zaamheden geheel ongeaohikt worden. By deze eerste ooreaak van veelvuldige afwfeeeling van peaoneel, welke voor iederen tak vau dienst schadelijk is, voegen sicb, wat de vrouwen betreft, nog andere. Het huwelyk cn elke andere verandering van positie zullen haar, meer dan mannen, aanleiding geven om de ambtenaars-loopbaan vaarwel te zeggen. Zy zullen minder dan mannen, geschikt zijn om op ieder oogeublik, tot vervulling eener tijdelijke vaca ture, naar eene andere plaats gezonden te worden. De man toch, is overal waar hij komt, dadelijk op zijne plaats. Heeft hy een gezin, dan volgt hem dit by zyn vertrek, terwyl het meisje vaak van hare familie, waarin zy tot dusverre stenn vond, zal moeten scheiden om zich verlaten in den vreemde te vestigen, Uit eeu oogpunt van zedelijkheid en welvoeglijkheid eindelijk, zullen vrouwelijke ambtenaren verschoond mo -ten blijven van alle nachtdiensten en van de ambulance-diensten op de spoorweg-postkantoren, hetgeen niet anders dan ten koste van het manne lijk personeel zal kannen geschieden. De sehryver geeft, lot staving van dit betoog, een overzicht van de bepalingen in alle landen, waar vrouwen hy het paetwezen zyn toegelaten. Wij moeten bekeunen dat dit overzieht ons verraat en iu zekeren zin teleurgesteld heeft. Zoo aohteraan hebben wij niet geweten dat Nederland kwam, toen wy vóór nog geen jaar den maatregel vau Jeu minis ter Tak van ganseher harte toejuichleu, «aarbij ook voor de Nederlandsche vrouwen de deuren onzer postkantoren op een kier gezet werden De heer Jansen leert ons nn, dit er op dat oogenblik byna geen beschaafde staat meer was, welke ons op dezen weg niet sinds lang voorgegaan was. De Vereenigde Staten natnurljjk'op de ruimste schaal. Duur vond men in 1876 op eeu beambten-leger vau 52,354 personen, 4566 vrouwen. Van de 36,383 portknntoren stonden 2600 Onder directrices; op de kautoren vond men 2ÜOO> en by de generale directie 66 dames-oom- mieaen. Hierna volgt Engeland, waar vrouwen van haar 16e tot haar 30e jaar bij het postwezen kunnen komen, op traetementeu rvan 432 tot f 1800, tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden, onder bjjwndere reglementen. Eeu volledige atslistiek van haar aantal ontbreekt: te Londen, Edinburg en Dublin vond men alleen 1453 vrouwelijke ambtenaren. In Frankrijk waren van de 30,530 poat-ambtenaren in 1876 ongeveer 4000 vrouwen, meest op kleine kan toren, op tractemeaten van 800 tot 1400 fr. bij uitzondering 1600 A 1800 fr. In Zwitserland waren van de 5148 beambten, 392 vrouwen werkzaam op kleine kantoren, tegen lager bezoldiging dan de man nen. Zweden bad onder zijne 3580 postbeambten 2 directrices, 89 poethoudstere en 80 surnnmilrasres. Italië volgt sinds 1870 de Fransehe bepalingen. In Denemarken telde men in 1876 16 directrices, 19 dames-commieseo, 2 brieven-bestelstors, en 8 post- bodinen. Oostenrijk laat sinds korten tijd vrouwen van 18 tot 40 jaren toe, voor dienstverrichtingen, die niet meer dan 8 uren daags van haar mogen vorderen. Hongarije had in 1878 114 post-direc trices en 50 dames-couimicscn, op een korps van 4286 beambten. In het Duitsche rijk laat men liet ras der vrouwelijke post-benuibten uitsterven, doch vóór dnt het rijk tot stand kwam, vond raeu ze in verschillende kleine staten en op dit oogeublik worden zo nog in W urtemberg, dat een onafhankelijk post- gèbied, bezit, toegelaten. België eindely'k vergunt alleen aail de directeurs van kantoren, waar geen commiescn geplaatst zijn, zich door hun vrouwelijke bloedverwanten te doen bijstaan tegen eén maximum- jaarwedde van 300 franken. De lijstis lang, doch wij hebben haar niet willen verkorten, teneinde wèl te doen uitkomen hoe uit drukkelijk Ide ervaring uitspraak had gedaan en met hoeveel reent de Nederlandsche vrouwen zich konden beroepen op het voorbeeld van bijna de geheele be schaafde wereld, toen eiudelyk het bilykbeidsgcvoel en de doortastende zin van den minister Tak er in slaagden, haar te geven wat op korten afstand buiten onze grenzeji reeds sinds geruimen tijd haar deel geweest zou ziju. Wanneer Iwjj nn verder het oog laten gaan over al deze bepalingen, die in den Economist uitvoeriger worden medegedeeld dan ons bestek toelnat, dan treft het ons dat daarin overal de oude wet gehul digd wordt; dat men rekening moet houden met de natuur der dingen en niet moet trachten die te ver wringen. 0|mdat de vrouwen zwakker vim lichaam zyu, omdat zij in den regel in organiaeerend en administratief talent achterstaan bij mannen, omdat voor haar andere regelen vau kiesohheid, eu wel voeglijkheid gelden dan voor het sterker gesltlbht, daarom worden zij overal sleekts toegelaten tot de lichtere soort van werkzaamheden, tot de klei nere postkantoren, onder beperkende bepalingen en op daaraan beantwoordende lagere bezoldiging. Waar de reglementen met deze natuurwetten niet uitdruk kelijk rekening houden, zooale in Amerika, daar komen ze toch, tengevolge van den aard der dingen en van de zeden, tot haar recht. Wij zogen dat, ondanks het groote gebrek aan geschikt personeel en ondanks de veel verder gevorderde „emancipatie" der Amcrikaanscbe dames, het aantal van haar die bjj de poster^en geplaatst zijn altijd nog slechts ceue kleine minderheid 'tegenover het korps manne lijke ambtenaren uitmaakt. Wy verheugen ons daarom, na kennis genomen te hebben van het betoog van den heer Jansen, andermaal over de beleidvolle en bevredigende wyze waarop door het beainit vau 1878 de toelating van vrouwen tot den postdienst eindelijk mogelijk is ge worden. Volkomen gelijkstelling met mannelijke amb tenaren is voor haar eveumin verlangd door ons, als door eenig oprecht voorstander van hare belan gen, die, zonder aan ongerijmde emancipatie-droomen toe te geven, eenvoudig wenscht dat .ook ten op zichte onzer vrouwen rekeuiag gehouden worde met de veranderende eisehen des- tyds en aan haar de rechten toegekend worden,.welke de rechtvaar digheid verbiedt haar te onthoudeu. Dat vau die rechten geen ontstnimig of onberedeneerd gebruik gemaakt zon Worden, daarvoor leverde de aard der Nederlandsohe zeden en de langzaamheid, waarmede deze zioh tot eeu nieuw denkbeeld Bcliikken, een meer dan voldoenden waarborg op. Zooveel te noodiger was het echter dat ten onzent de regeering eens het voorbeeld gaf. Wie weet of van dat voorbeeld het gevolg niet zyn zal dat iu Nederland eenmaal het zelfde te zien zal zyn wat men, zonder zioh naar Amerika tc begeven, in tal van Enropeesche landen sinds lang aanschouwen kan: duizende vrouwen, door de omstandigheden niet tot een huwelijk unar kaar keu9 gekomen, door haren aanleg en haren smaak niet geschikt voor de betrekkingeu van onderwijzeres, gouvernante, gezelschapsjuffer, huishoudster, mode maakster of naaister, doch die als bureauliste, boek- houderes, kassierster en in soortgelijke betrekkingen in dienst vau particulieren of vau deu staat, zioh teu eerlyk en onafhankelijk beslaan verschaffen. (Midd. Ct.) dm aan 01 9* uit Gou Staat van Brieven, geadresseeMT aan onbekenden, gedurende het 2e kwartaal 1879* uit Gouda verxon- den en door tusschen komst van hot Postkantoor alhier terug té bekomen. Veaondcn geweest naar Engeland. Miss. Strauss Londen. Gouda, den 20 Aug. 1879. Dc Directeur v/h. Postkantoor te Gouda, "VAN KRUIJNE. Aan hel bureau van Politic is nis gevonden gedopo- nctrd: Eeu paar Zilveren OOBBELLEN. DINSDAG 10 Augustus. Tegenwoordig de becnn Rcoyr, roomt ter, Prince, Kist, Lu ij te li, kranenburg, Oudyk, Snel, Muller, Fortuyn Droog- kever, van Strotten, Post Drost, Sarnsom, Strover, de Rotte en van Iteison Do Voorzitter deelt mode dat da heer van Bergen IJzen- douin vnn den Commissaris des Kouiogs voor eene maand per- rnissio heeft gekregen om de stad te verlaten, waarom het presidium door hem zal worden waargenomen; nog word* medegedeeld dat de heer Noothoven van Goor heeft kennis gegeven verhinderd te zyn de vergadering bij te wonen. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Ingekomen zyn: eene missive vsn Gedepnteerde Staten, houdende goedkeuring van den a/stand vnn grond en water aan het Rijk, voor het maken van een schnitenhnli; Notificatie. eene missive van heeren Regenten der beide Gasthnisen, dat zy geen bezwaar maken, om de begrooting van 1881 afge scheiden in te dienen, volgens verlangen der Commissie die de begrooting over 1878 heeft goedgekeurd, dan om reden din voor 1880 reeds was opgemaakt die alzoo wordt aangeboden Not if. het rapport der Coraraisie, die de rekening der Gemeente over 1878 heeft nagezien, concludeerende tot goedkeuring rn geteekend door de heeren Fortnün Droogleever en Stmver, de Voorzitter atelt voor die 14 dagen ter visie te leggen, de heer Sarnsom verklaart als lid niet klaar te zijn geweest dezelve mede te teekenen, de heer Kranenburg maakt hiertegen betwaar en wil het rapport door 3 leden geteekend hebben, dit lokt laugdurige discussiëu uit, vooral over het feit dat ieder lid der Commissie de slakken san huis moest hebben om te kannen nazien, ook de heer Kist verklaarde zich in dien cin, dan om het vergevorderde uur moest die om ambtsbezigheden da vergadering verlaten, na verdere discussie wordt een voorstel van den heer Kranenburg om de stokken nog 3 dagen aan den heer Sarnsom af te staan, verworpen met 8 tegen 6 stemmen, die der heeren Luijten, Oodijk, Snel, Sarnsom, Kranenborg en de Rotte; daarna wordt bepaald de stokken tot den 99en dezer ter visie te leggen, waarna de heer van Straaten de vergadering verlaat. De Voorzitter deelt mede dat de Begrooting voor 1880 ia 0poe mpkt en gedrukt aan de leden zal worden bezorgd, dezelve woidt gesteld in handen van de heeren Post Drost, Maller en Snel. de Begrootingen voor de instellingen van weldadigheid worden gesteld in handeb van de heeren Kranenbdrg, Straver en de Rotte. een rapport der Commissie in wier handen was gesteld de begrooting der dd. Schutterij over 1880, adviseerende tot goed keuring; ter visre. eene missive van de Gezondheids-Commissie, aanvragende een buitengewoon crediet tot onderzoek vau levensmiddelen en aanschaffing van benoodigdheden, woedt gesteld iu handen van B. en W. ter fine van bericht en raad. eene missive van den heer H W. Kramers, verzoekende tegen 15 September ontslag als leeraar in het rekenen en do Nederl taal aan de BurgeravondschoolB. en W. stellen voor dit eervol te verleenen en bevelen in overleg met den Inspecteur daarvoor aan de heeren P. C. Sehriek en H. J. W. Hubw.- ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. B. en W. doen in overleg met den waaru. Schoolopziener eu Hoofdonderwijzeres der Ie Burgerschool voor meines eene voordracht tot hulpouderwyzeres waarop geplaatst zyn mej. M. M. vau Katwijk te Dordmht, E. de long te Haarlem en A. M. Bronke te Zaandijkter visie eu benoeming in eeno volgende vergadering. etue missive van den heer J. N. Scheltema, bedankende voor Zijne betrekking als lid der Commissie van het Middelbaar OuderwijsNotif# eene missive van deselfde, dat hy met 1 October bedankt als lid der Commissie over het Stedelyk Museum van Oudheden en eene aanbeveling van de Coyypisgje voor een lid in bon Collegie best ande uit de heersiA). W. C. Veldhorst en G. C. van d«r Want/ ter visie. een adres van het Bestuur der Maalschappy van Landbouw» afdeeliug Gouda eo Omstreken, verzoekende eene ondersteneing om pogingen aau te wenden om de algemeene vergadering en land bouw-tentoonstel ling in 18S0 binnen dezn Gemeente te doen plaats hebben; bet rapport van B. en W. loidt om daarvoor 500.— toe te staan t ter visie. eene missive van mej. A. M Goedbloed, verzoekende tegen 1 September ontslag als hulponderwyzeres aan do Tweede Bur gerschool voor meines; wordt eervol verleend. reue missive van de heeren J. de Vries Rofabé en A. Kaptijn te Woerden, berichtende dat de kassier Sehenrleer te 's-Hage bereid is het nog ontbrekende kapitaal voor eene waterleidiug te verstrekken indien de Gemeente de rentegarantie van 4^/^. percent tocstait cn de uit te geven obligatiën ia 40 jaren (zynde den duur der concessie) worden geamortiseerd; wordt gesteld in handen van B. en W. Aan de orde ia de Rekening der dd. Schutterij over de- dieust 1878, die wordt algemeen goedgekeurd. Het adres van de Heeren de Vries Robbé en Kaptyn hou dende verzoek tot garantie der rente van een kapitaal groot /li?2t»80,voor eene Waterleiding binnen deze Gemeente,. B. en W stellen voor het in hun rapport uitgebrachte uit stel vau 3 maandtn te verleenen, de heer Kranenborg wit geen uitstel of garautie verleenen, de heer Lnyten wil de zaak ook nn maar afdoen en beslaiten of de garantie ver leend zal worden, dit vindt ondersteuning, daarna wordt in stemming gebracht het praeadvirs van en W. om 3 maanden uitstel te verleenen, het wordt verworpen met 9 tegen S stemmen, voor stemden de heeren Prince, Fortuyn Droogleever en de Voorzitter, de heer Lnyten nam aan de stemming geen deel, over de rentegarantie had eene korte discassie plaats, in stemming gebracht werd zulks afgewezen met 10 tegen 3 stemmen, «oor stemden de heeren Lnyten, Prince en Oodijk cn dsarua wordt besloten het latere adres voor kennisgeving aan te nemen. De missive van dc Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum van Oudheden daarbij de beschikking verzoekend# over een locaal in het gebouw Arti-Legi, de heer van Hei son wil de reden weten waarom B. en W. aanleiding vonden tot uitbrengen von het ongunstig rapport over de isak, de heer Snel* verlaat de vergadering, de Voorz. leest het rapport eu geeft inlichting, daarna wordt het rapport aangenomen met alge- mceue stemmen, behalve die van den heer van Iterson. Het adres der Commissie voor den Zandweg van Gouda naar Goejanverwellea daarbij verzoekende om te wordeu afge voerd vau deu Legger der Wegen en Voetpaden dezer Ge meente als onderhoudsplichtige van den weg genaamd de hftrnemelksloot, wordt algemeen goedgekentd. Om het vergevorderde nar, worden op voorstel van den heer Luijten de verdere zaken aangehouden en na machtiging otn aan de genomen besluiten uitvoering tc geven zonder resumptie de vergadering gesloten.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2