kerbieten beloven eeu goed beschot. Hennip staat slecht. l)e iiaweide is over het algemeen good. De hooi bouw, alhier geëindigd, kan als middelmatig be schouwd wordenj de qualiteit is over het algemeen slecht. De veestapel is gezond en bleef tot heden van ziekten verschoond. Gemiddeld kan de oogst alhier als middelmatig beschouwd worden. Het Gerechtshof to 'a Hugo heeft gisteren C. H. uit Schoonhoven, ter zake van het namaken vau een stempel dienende tot het keuriuerkeu vau zilver en het 136 maal gebruik inukcu daarvan, tot 3 maanden opsluiting en 137 boelen vau 60. veroordeeld. t Zooals gemeld is, heeft de afgetreden Minister van Bhuieul. Zaken ecu bedrag vau 3.800,000 op de Staatsbegrooting voor 1880 gebracht ten behoeve van de invoering van dc nieuwe schoolwet. liet Dagblad verneemt dat de nieuwe minister dien post niet heeft overgcuotucii. YVtl moet het plan bestaan ceuige vërhooging voor de kosten van het lager ouderwijs op de begrooting voor te dragen, maar tot een lager bedrag. De Amsterdammer betoogt de noodzakelijkheid cener nieuwe vorming van partijen in ous land. De con servatieve partij i9 een onthouden partij geworden. En ook de liberale partij is bezig zich tq out binden. Eén blijft zij alleen, zoolang zij geplaatst wordt tegenover de clerikulen van prolestantsehe en katholieke overtui ging; verdeelt ziet men haar aanstonds, wanneer de groote politieke vraagstukken: belastinghervorming, stemrecht, behartiging der zedelijke volksbelangen, aan de orde worden gesteld. Er is een stilstaand en een vooruitstrevend liberalisme. Het stilstaand is op weg, bij de veranderde politieke toestanden zicli te vormen tot een nieuwe conservatieve partij, want stilstand is achteruitgang, en voor dit proces is nf- 'geloopen, valt er weinig van het liberalisme te hopen. Maar 'tis duidelijk, dat er gyoote behoefte bestaat aan eeue conservatieve partij. Zoolang die afwezig blijft, is de liberale party tot krachtig optreden onbe kwaam. l)e conservatieve elementen in het liberule korps verlammen alle streven, en leiden tot een ge knutsel en geplooi, waarbij dc oprechtheid en geest kracht ten onder gaan. Buiten hel liberale lichaam, zelf tot partij georganiseerd, zijn zc daarentegen op hun plaats en kunnen rustig werkzaam zijn/ja zijn ze zelfs onmisbaar. In Nederland 19 slechts moge lijk een conservatief of ecu liberaal kabinet. Thans zijn beiden ongeveer even treurig. Want de conser vatieve partij is hoogstens een schaduw en de liberale een onbeschrijflijke mengeling van alle kleuren van den regenboog, en de ministericn, dien zij het leven scheuken, verraden, hoe kan het andere? hun ver dachte afkomst op nl te duidelijke wijze. Eerst als een nieuwe behoudende partij cn een vernieuwde vrijzinnige partijzal geboren zijn, kan men op een betere toekomst rekenen. De Staats-Ct. bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst over 1879 in Noord-Holland: Het gare voorjaarsweder en de aanhoudende koude en regens in den zomer werkten op alle produklen uadeelig. De waimte der laatste dagen brengt hierin echter voor vele gewassen nog eeue gunstige veran dering. Rogge, gerst en tarwe beloven slechts een middel matig beschot. Haver en boekweit staan vry goed. Karwei- eu mosterdzaad zullen vermoedelijk eeue redelijke opbrengst geven. Vat» het vlas heeft men goede verwachting. Erwten en boohen zijn in de laatste dagen aan merkelijk bijgekomen, doch de opbrengst zul waar schijnlijk toch slechts middelmatig zijn. Ouder de vroege aardappelen vertoonde zich op vele plaatsen de bekende ziekte, eu men vreest, dat ook de late soorten ten gevolge van het natte weder er door zullen aangetast zyu. Zij begint zich reeds in het loof te vertoonen. Het gras begon eerst laat in het voorjaar te groeien. Thans staan de weilanden goed. De qualiteit van het hooi is slechts middelmatig, terwijl de qualiteit aanzienlijk leed van de aanhou dende regens, tijdens het binnenhalen. Het nagras belooft door de warmte der laatste dagen goed te worden. Dc appelen- en perenboomen staan ten gevolge van de late nachtvorsten en gemis van warmte zeer achterlijk. De perenboomen beloven niettemin eeu goede op brengst, doch van de appelen en fijne vruchten zal weinig terecht komen. Het bloembolleugewas was laat, doch beter dan in de voorlaatste jaren. Over het algemeen mocht het zelfs gunstig worden genoemd. In de Dinsdag to Rotterdam gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatsohappy van landbouw is, na het behandelen der punten van beschrijving voorde op 29 September n. s. te Haarlem te houden nlgc- meene vergadering der Maatsohappy en het benoemen van afgevaardigden derwaarts, ook nog besloten om in Maart 1880 te Schiedam wederom eene tentoon stelling tc houden Van rundfee, schapen, varkens en pluimgedierte, wanneer althans mogelijke beletselen het niet zullen verhinderen. Het programma hiervoor zal na definitieve vaststelling later verspreid en bekeud gemaakt worden. Omtrent het bekende schandelijke geval in het dia conie-weeshuis der Nederd. Herv. gem. te Amster dam deelt een inzender in het jV. v. d. D. het volgende mede Op zekeien dag in luli 11. (de juiste datum is mij onbekend) waren yt^lur eu moeder van het ge-" noemde weeshuis afwezig, en werd het dagelyksch a vond gezang daarom door den schoolmeester van Leijen waargenomen. Een der weesmeisjes deed uit jok haar best om met een trillende stem evenals eeu oud vrouwtje te zingen, wat den lachlust opwekte van haar buur vrouw evenals zy- 19 20 jaar oud. Elk goed meusch kan zich zoo iets gemakkelijk begrijpen, het was eeu uiting van jeugdige vroo- lijkhtid. De schoolmeester van Leijen echter dacht er an ders over; hij liet de beide misdadigsters in 't donker opsluiten, en verklikte toen alles aan de beide regenten A. H. Bnumau en J. Ph. Meyuink. Deze beide, iu het gesticht niet beminde, heeren waren ten hoogste verontwaardigd over zooveel snood heid en maakten van de gelegenheid gretig gebruik, oin hun macht te doen gevoelen. Het vonnis ver oordeelde de schuldige meisjes om tc worden beroofd van hourhoofdhaar, terwijl bovendien gedurende eeue maand hejL aangroeiende haar moest worden bijgeknipt. Den volgenden dag werd het vonnis voltrokken eu de veroordeelden meelloogeuloos van heur haartooi beroofd. i Uit Winschoten wordt gemeld De heer Dirk Mulder, effectenhandelaar alhier, heeft zich gesteld iu staat van faillissement; naar men zegt met ten passief van l1/* millioey. pa verslagenheid en ergernis, vooral by mindere klasse, is groot, daar zeer velen uit die klasse hunne zuur éefcffthde peuuiugen hem toevertrouwden en daarvoor D/3 rente genoten. Li ecu circulaire, bij belanghebbendefi rondgezon den, verklaart hij zelf» dat achteruitgang van zaken in twee groote aardappelfabrieken in Muntendam eu Pekela, waarin hij ztlf voor meer dan ƒ500,000 zou geïnteresseerd zijn (cn waarvan zijn broeder di recteur is) hem in dezeu toestand heeft gebracht. Zeer vele landbouwers iu deze omstreken worden door dezen slag mede getroffen. De politie houdt de wacht bij het kantoor, waar zeer veel gedrang is. Mulder is de oudste wethouder, lid der Prov. Staten cn heeft bovendien veel bekendheid aan zij nen naam gegeven, toen hij twee jaren geleden te genover den heer de Vos van Steenwijk (long naar het lidmaatschap der Tweede Kamer. De Standaard betoogt, dat er nog in de, verte niet te denken valt aan een anti-revolutionair mi nisterie. Om tot zulk een kabinet te kunnen ge raken is. h. i. drieërlei uoodig: lo. een ver genoeg ontwikkelde partij2o. een practisch ver genoeg ont wikkeld regecringsprogram. en 3o. een stel mannen met ruim verschot, om èn de ministeriëele zetels, én de beide kamers, éu gouveruementeele hicracbie te bezettou; eu van deze drie takken, die aan den stam moeten komen, is tot dusver ternauwer nood het eerate uitbotsel gezien. //Onze pang begint pas even het uitnemend voor deel van aaneensluiting in te zienmaar is met dat al nauwelijks uit den embryonischeu toestand in dien van het opgroeiend kind overgegaan. z/Van staatsrechtelijke bestudeering der beginselen eu hun toepassing is op zijn allerbest bij vijf man in elke provincie sprake, eu om aan een regec ringsprogram, dat niet opgelegd, maar gegroeid is, toe te komen, moet de school van mannen gevormd, die zich "èn op philosophic van het recht, èn op de onderdeden van het staatsrecht met de borst zulleu toeleggen. z/En wat onze mannen aangaat, wees dan maar eens zoo vriendelijk acht knappe anti-revolutionairen voor een kabinet, een tiental dito bovendien voor elk der beide Kamers en voorts een paar dozyu voor het hooge bestuur hier te laude en in de ko loniën, dus al te zaftra een vijftigtal, op uw inven taris te brengenen immers reeds bij het noemen van dat cijfer werpt ge moedeloos uw potlood op het papier." Verder bespreekt de Standaard de verhouding der anti-revolutionaire kamerleden tot de anti-revo lutionaire partij iu den lande. Tot heden zagcu die kamerleden af van elk pogen om «als aaneenge sloten geheel orgaan in het Parlement te zijn van wat achter hen stond in het land." Die sepuratie thans te willen volhouden is h. i. thans niet meer mogelijk. Vast staat naar haar meening: /,1. dat de organisatie der party in de Kamer moet beproefd; dat 2. de separatie tussohen Kamer en publiek, waarin we sedert 75 leefden, tydelyk dient opgeheveu; maar ook 3. dat die partij-orga nisatie, dient te sluiten op de partyorganisatie die we in het land bezitten, of wel... beschouwd zal dienen te worden als volkomen mislukt." Doet men dat niet, dan zal de Standaard haar adhaesie weigeren. Het is van algemeene bekendheid, dat wij van dato 1 April 1879 een wereldpostverkeer bezitten. Een der belangrijkste bepalingen dienaangaande blyft voor Nederland een gesloten boek. In andere landen kan men per post pakketten verzenden met en zonder waarde, tegen een zéér billijk tarief. In Nederland echter volgens brie/port-tarieL Tot aan onze grenzen gaat het goed, maar daar gekomen, gaan alle pak ketten, voor Nederland bestemd, over in handen van de firma van Gend Loos, als wanneer vaak op willekeurige wijze met die goederenwordt te werk gegaan. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat duizenden en duizenden pakjes op die wijze per post naar ons land worden verzonden, inzonderheid door en langs Duitschland, en dat al die pakjes, volgens Gouvernementele ordening, iu handen moeten gesteld worden van de firma van Gend Loos, werpt dan ous land op die wijze geen rijke brou van inkornsteu weg, door die over 4 te geven aan een particuliere ondernemiuz, welke daar dóór enorme schatten verdient? Moge deze «Vonk nuttige gevolgen voor ous land hebben (Dagbl.) De voorbereidende maatregelen, om gevolg te ge geven aau den algemcenen weusch tot plaatsing van ccn gedeukteckeu op-het graf vau den toonecl- kuustcnaar Albregl, zijn goed gevorderd. Dc com-, missie bestaat uit de heeren D. JI. N. van Ollcfeii. die van verschillende zijden weru uitgenoodigd het initiatief te ueinen als oud vriend en kunstbroeder van den ontslapenevoortsA. vau der Hoop Jacze., Rotterdam J. J. Cremer, 's-Graveuhage, mr. J. G. A. Bosch, Utrecht, W. S. van den Bergh van Heinenoord, Arnhem. Zij heeft al dadelijk het voorrecht verzekerd te zijn van. een schoon ontwerp en een voortreffdyke uitvoering. De heeren Ch. Rochus9en en Colliuet hcbbcK die taak nit achting voor den doode eu uit ingenomenheid met het plau belangeloos aanvaard. Tot deelneming worden by eeuige boekhandelaren te Amsterdam lijsten ter inteekening nedergelegd. Ook elders stellen de leden der commissie, mede op die wijze, de gelegenheid om by te dragen voor het publiek open. Het ijverig Aardrijkskundig Genootschap gaf reeds No. 1 vau het vierde deel van zijn belangrijd tijd schrift, onder redactie van zijne secretarissen prof. C. M. Kan en N. W. Posthumus (uitgave C. I. Brinkman te Amsterdam en J. L. Beijers te Utrecht). Behalve twintig bladzijden kortere mededeelingen uit en over alle deelen der aarde, en het beknopt verslag der 24c algemeene vergadering, bevat het van de bevoegde hand des heeren W. F. Versteeg een opstel over de //Vermenigvuldiging vau kaarten"; eene hi- schouwing van Rotterdam van 1853 tot 1878, met eeue uitvoerige kaart, door den kapitein van den generalen staf F. de Bas: necrologie (Pierre Joseph Henii Büudet); Johnnn Jozeph Hoffman [grondlegger van dc studie der Japansche taal]Johan Marians ObreenGozewinus Acker Stratingh, en Dignus Willem Rost van Tonningen (de eerste van C. M. K dc andere van P. J. V.) en de //Reisherinneringen* van H. F. C. ten Kate jr. 1 Een Engelsch blad vestigt de aandacht op de belangrijke goud ontdekkingen op de Westkust van Afrika. Het groote bezwaar om de rijke mijnen op de kust van Guinea te ontginuen was de*on- veiligkeid en de ouzekerheid van den eigendom. Door het jongste vredestraktaat met de Ashantyneu zou thans de raoeiel jkheid uit den weg geruimd zijn. «Men kan er graven als aardappelen", getuigde sir John Glover, die den marsch naar Commassie heeft gemaakt, en inderdaad heeft een handelaar op Afrika, die er gedurende eeu jaar een ingenieur aan het werk heeft gehad, een belangrijke hoeveelheid goud gevonden. Er wordt beweerd, dat de ontdekte mijnen op de oppervlakte 3 goud en op een diepte van 50 voet £120 goud opleveren per ton kwarts, terwijl zij in waarheid onuitputtelijk zijn. Wat dit beteckent, kan men nagaan, als men weet, dut de rijke Brnziliannsehe mijn St. John del Reij gemiddeld 3 en de goudvelden vau Victoria 2 2 sh, 7 d. per ton kwarts opbrengen. In den nacht van 24 op 25 dezer zijn een viertal manschappen vau het depot van discipline, aie iu het hospitaal te Vlissingeu verpleegd werden, uit die inrichting ontvlucht, huu weg nemende over een muur, dak enz. Drie van hen zijn vrij spoedig achterhaald en in bewaring genomen, doch de vierde is nog zoek; men vermoedt dat hij in eene sloep op de reede rondzwerft. Als eene bijzonderheid wordt daarbij verhaald, dat zij grooten honger hadden en dat een van hen, brood etende en opmerkzaam ge maakt wordende dat de patrouille hem vinden zou, antwoordde//dat kan me niet schelen, dan ben ik ten minste verzadigd." Dit laatste deelt de M. Ct. echter ouder reserve mede. Te Berlijn is bij verordening bepaald, dat er geen voorstellinged meer in publieke lokalen mogen worden gegeveu dat met speciale vergunning der politie. Hier van zyn uitgezonderd voorlezingen, concerten eu an dere uitvoeringen, die dienstbaar zyn aan hoogere be langen van wetenschap of kunst. Al wat niet onder die categorie wordt gerekend is onderworpen aan de nieuwe controle, in dien zin dat er niets mag worden voorgedragen of gezongen, hetwelk niet 24 uren te voren door de politie is goedgekeurd. Voor mimische en plastische voorstellingen wordt vereischt eene voor afgaande volledige omschryving, die insgelijks bij de politie ter beoordeeling moet worden ingezonden. De voorstellingen mogen 's avonds niet voor 7 ure begin- ucuen moeten ten 11 ure zyn afgeloopeu. Het daaraan medewerkend personeel mag op geeuerlei wijze met het publiek in nan raking komen. Daarom mag er in het lokaal ook niet worden rondgegaan om #eld. Kinderen beneden de vijftien jaar mogen zulke voorstellingen niet bywouen: zelfs niet onder geleide van volwassen personen. Andere jongelieden, zoolang zij nog eene school bezoeken, mogen er alleen komen met personen van rijpen leeftijd. Ingeval van overtrediug der ver ordening kan de politie dadelijk de voorstelling doen sluiten, of ook voor het vervolg verbieden. De on dernemer, die iets laat opvoeren zonder vooraf verkre gen vergunning, zal, zoowel als ieder lid van het daar aan medewerkend personeel, telkenmale eene boete van 30 mark moeten betalen. Het Hof van appèl te Parijs heeft dezer dagen uitspraak gedaan in eeu proces tusscheu de erfgenamen van Horace Vernet, Paul Delaroche en Ary Scheffer eenerzijds, en de firma Goupil Co. ten andere zijde. Deze firma had reeds jarenlang gravures uitgegeven naar stukken van genoemde schilders, maar de erf genamen beweerden, dat zy dat volgens de vroeger geldende wet niet langer hadden mogen doen dnu tien jaren na den dood der makers, derhalve tot 15 Juli 1868 voor de stukken van Scheffer, tot 3 November 1866 voor dis van Delaroche en tot 17 Februari 1873 voor die van Vernet. De rechtbank stelde de erfgenamen in het ongelijk, maar het Hof heeft beslist, dat de overeenkomst, waarbij de ge noemde schilders het recht vau rep-oductie aan de firma Goupil hadden afgestaan, zoo moet worden uit gelegd, dat zij geene andere bedocliug hadden dan het recht 'te verleeueu voor den tijd, die volgens de toen geldende wetten was aangenomen. Hebben latere wetten dien ter my n verlengd dan moet het daaruit voortspruitende voordeel ten bate komen van den kunsteuaar en zyn rechtverkrijgenden, dat zijn _of zijne erfgenamen of de eigenaars der stukken, die zonder ernig voorbehoud door de makers zijn ver kocht. De firma Goupil is dus tot schadevergoeding verplicht, voor zoover zij uiet-zelve eigenares geworden was van de door haar geproduceerde stukken. Mevr. X. kwam eens onverwacht in de kamer van haar dienstbode, ren zeer coquette negerin. Zij vond haar bezig met het toilet, voor een tafel, waarop o. a. een doos stond met het opschrift: Zwartsel. «YVat is dat?" vroeg mevrouw X. «Dat is miju poudre de riz," was het antwoord. Dezelfde bron. De schilder Rigoud- moest eens ecu dajhe'portrettemn, wier wangen zwaar geblanket waren. Nadat het portret af was, merkte zij aan, dat dc kleuren niet levendig genoeg waren. «Dat kan niet," gaf de schilder ten nutwoo/d, «ik koop ze precies in dezelfde winkel nis u." De dienstbode van een winkelier te Devcuter werd dezer dagen betrapt op diefstal van gild uit de winkel lade; kort nadat zij naar het huis vau arrest was overgebracht, heeft zy zich door ophanging van hot leveu beroofd. Naar aanleiding van dis voorval hadden Dinsdag avond te Deventer wanordelijkheden plaats. Voor het huis van den winkelier had een volks oploop plaats eu eenige «lazen worden ingegooid. De steeg, waarin do winkelier woont, was door de politic-agenten cn militairen afgezet. Later was de passage door gemelde steeg niet meer geoorloofd, en toen nam do menigte, die steeds aangroeide, plaats op deu Brink, waar ook eene patrouille infan terie had post gevat. Eerst ten ruim lli/a ure ging de menigte uiteen.' Eeu der bewoner^ ^van de gevangenis te Arnhem had met eeneu kameraad afspraak gemankt, dat hij na zijn ontslag dezen eenige versnaperingen zbu bezorgen. Dezer dagen op vrije voeten gesteld, heeft hij woord gehouden. Door een gat, in een tralie werk gemaakt, stopte hij dieu kameraad tabak enz. toe. Ongelukkig werd dit door eenen bewaarder opgemerkt, zoodat nu de man waarschijulijk op nieuw wegeus inbraak terecht zal staan. Een der Parijsche bladen deelt, ouder alle voorbe houd, ja wenschende dat het moge worden gelogen straft, het volgende verhaal mede: Op het punt Nancy te verlaten, na de feestelijke onthulling vau het stand beeld van Thiers, deelde mevr. de wed. Thiers aan den heer Bernard, lid van den senaat en oud-maire, haren wensch mede, om eeu gedachtenis aau de armen der stad achter te laten, en vroeg hem hoeveel hij meende, dat zij geven moest. De heer Bernard ant woordde, dat hij de beslissing niet alleen op zich durfde nemen, maar stelde haar voor, dat hij eenige zijner vrienden onder de leden van den gemeenteraad bij zich zou noodigen en hun gevoelen vragen. Zij stemde daariu tof. De bedoelde raadsleden kwamen dus bijeen, en begonnen dadelijk eens na te cijferen welk verinogen de donatrice wel bezitten zou, om dienovereenkomstig het cijfer harer schenking aan de armen te bepalen. AUe bekende gegevens werden nagegaan. «Mij dunkt," zei een der aanwezigen, «het zij zoo 't wil, maar wij hebben voor den be vrijder van hel grondgebied een standbeeld opgericht en, minstens 50,000 ft. voor feesten enz. uit,de gemeentekas genomen, die alles behalve hrim voorzien is. De rijke weduwe van den grooten 9taatsman is ons dus wat verschuldigd. Het komt* mij dus voor, dat wy 25,000 of, om niet het onderste uit de kan te nemen, 20,000 franks moesten vragen." Een der anderen, hoewel het sommetje hem toelachte, schudde echter het hoofd. «Ik geef toe, het is waar zy bezit eenige milli- oeueu," zeide hij, maar ik heb dikwijls gehoord dat zij evenwel alles behalve haar geld wegwerpt geloof my, laat ous water in onzen wyn doen. Wij moeteu wat afkomen, dat is veel voorzichtiger, en met 15,000 fr. tevreden zijn." „Dit is nog te kras," meeude een derde, ^wij moeten niet hoogcr of verder gaan dan het ronde en bescheiden sommetje van 10,000 fr." Overeenkomstig dit advies werd besloten; maar den heer Bernard, die de boodschap moest overbrengen, zonk de moed iu de schoenen', en was zoo verlegen inet dc zaak, dat hy op eigeu gezag de peer nog maar eens doorsneed, en mvr. Thiers voorstelde 5000 fr. ann de armen te geven. «Houdt men mij vqor een kouiugiul" riep de weduwe heftig uit, to n zij dat cyfer hoorde. De heer Bernard had kunnen antwoorden, dat meu haar inderdaad te Bar, tc Toul cn vooral te N-Micy, waarlyk wel als eene vorstin ontvangen en behandeld had. Maar hij zweeg, daar mw. Thiers na hare uitroep van verbazing, niets verder gezegd had, maar opgestaan was om hare secretaire te ontsluiten. Zij stond uut den rug naar Bernard eu hy hoorde haar bankpapier behandelen. Zij bood hem daarop hare gift, netjes in een wit papier ge vouwen aan, en de heer Bernard vertrok na de hoffelijkste dankbetuigingen. Bij zy ie vrienden terug gekeerd, werd het pakje geopendhet bevatte slechts 500 francs. De heeren keken nog zuiniger, dan mw. Thiers zich betoond had. Voor de provincie Zuidholland luidt het officieel verslag omtrent de verwaehtiugen van den oogst iu 1879, als volgt: Tarwe. De berichten omtrent deze graansoort lui den ditmaal zeer verschillend. De wintertarwe staat iu het Westlaud goed te velde, doch de vele regen buien, vergezeld van hagelslag, doen dit gewas op vele plaatsen legereu, hetgeen natuurlijk van nadoe- ligeu invloed op deu oogst zal zijn. Ditzelfde is ook van toepassing op de aldaar geteelde zoniertarwe. In deu Alblasserwaard is weinig tarwe verbouwd, doch hetgeen er staat is vrij jgped.- De aanhoudend ongunstige weersgesteldheid iu den herfst van 1878 wus oorzaak, dat iu het lund' van Voorne en Putten weinig wintertarwe is kunnen worden uitgezaaid; die er is, staat zeer ongelyk. of zeer ijl en dun, of te zwaar; de later gezaaide is beter gezet en meer gelijk. Door hevigen wind in den liloeityd, veelvul dige rcgcu9 en weinig zonneschijn, is groei en ont wikkeling van dit gewas tegengehouden, zoodat slechts een matige opbrengst wordt verwachf. Om diezelfde redenen is ook op Goedereede eu Orcflikkee veel minder tarwe uitgezaaid dan ge- wooiilijk, en hoezeer zij daar weinig van de vorst heeft geleden, is zij slechts midvlelmatig omwikkeld en heeft dien ten gevolge weinig en kort stroo; ook beeft de hevige regen tijdens den bloeitijd aldaar nndeelig op de zaadvoriniug gewerkt. Iu deu voor zomer werden in die streek v< le akkers met zomer- tarwe bezaaid, doch veelal is die zeer schraal uitge vallen en indien niet spoedig eenig verandering ten goede in dc temperatuur zich voordoet, wordt ge vreesd dal niet veel van de tarwe terecht znl komen. Eeu middelmatige opbrengst van de wintertarwe wordt iu den Hoekschen Waard verwacht, terwijl aldaar de zomerturwe weinig uitgezaaid, dun en licht bezet is. Ben lichtpunt wordt met betrekking tot de tarwe aangeboden in de Vyf-Heerenlauden, wnnr zij voordeelig te velde staat cn een goed gewas belooft. Rogge. Ook dit gewas staat iu het Westluud vrij goed te velde, ofschoon dezelfde oorzaken als met betrekking tot de tarwe vermeld, gelyke gevolgen voor de rogge hebben gehad. Een matige opbrengst wordt op Voorne en Putten te gemoet gezien, waar zij overigens weinig te velde 9taat. Ook op Goedereede en Overflakkee is zij weinig uitgezaaid en wordt aldaar dan ook slechts een middelmatig gewas verwacht. Over middelmatigheid van stroo wordt iu den Hoekschen Waard geklaagd, hoezeer voor het overige aldaar een redelijke opbrengst zul worden verkregen. Deze laatste uitkomst wordt evenzeer in de Vyf- Heerenlauden te gemoet gezien. Gerst. Zoowel in Voorne en Putten als op Goe dereede en Overflakkee en iu den Hoekschen Waard wa9 de gerst weiuig uitgezaaid en deed slechts een middelmatig gewas verwachten. Op Voorne werd evenwel op eenigszins gunstiger uitkomsten gerekend dan op Putten. Bevredigende resultaten werden in het Westland te gemoet gezien. Haver. De mededeelingen omtrent dit product luiden mede weinig bemoedigend. Staat de haver in het Westland vrij goed te velde, op Voorne en Putten is zij minder gelukt dan in het vorig jaar, terwijl het op Goedereede en Overflakkee mede geen ruim gewas zal ggven en in den Hoekschen Waard zelfs ver beneden het middelmatige is gebleven. Vlas. Daaromtrent zijn evenzeer geen onverdeeld gunstige'berichten ingezonden. Iuhet Westland staat het redelijk ea wordt op een meer dan middelmatig gewas gerekend. Hoezeer minder te velde dan iu het vorige jaar, werd op Voorne en Putten eeu matig gewas te gemoet gezien. Een tamelijk gewas zou verwacht mogen worden op Goedereede eu Over flakkee, ware 't niet dat het door regen eu wind veel had geleden, waarvan het gevolg was geweest dat het algemeeu tegen den groud was geslagen, hetwelk zoowel op zaadvorming als op de vezels ua deelig had gewerkt. De prijzen waren hier aanmer kelijk lager dan ia het vorige jaar. Iu den Hoek schen Waard heeft het een middelmatige lengte en zal het schrale opbrengst van lijnzaad geven. Koolzaad stond mede op Voorne eu Putten weinig te velde, was niet zwaar en weinig gepeuld. Echter was het meer productief op het zware land op Pulten dan op de lichtere groudeu op Voorne. Den marktprijs in aanmerking nemende mocht op rede lijke uitkomst worden gerekend. Voor de Hoek schen Waard werd gevreesd dat dit product weiuig zou opleveren. Heunep. Deze deed in den Alblasserwaard eert: schoone schoof verwachten. Door dc voorjaarskoude was dit product in d e Vijf-Ileeienlandeu zeer onderdrukt en zal aldaar slechts reu middelmatig gewas opleveren. Aardappelen. De vroege soorten werden dit jaar in het Westjand byna een maand later gerooid dan gewoonlijk, de opbrengst is middelmatig, doch dc bekende ziekte had zich daarjn weder vertoond en zieh onrustbarend verbreid. De latere soorten staan in die 9treek redelijk; de vrucht heeft echter behoefte aan warmte ook ver toont zich daarin dc ziekte. Uitstckeud staau zij iu den Alblasserwftard le velde. Wel waren de vroege soorten aldaar laat aangekomen, doch zij leverden overvloedige qnantiteit en uitstekende qualiteit. Hoezeer (le ziekte zich aldaar niet had voorgedaan werd toch gevreesd dat deze ten gevolge der vele regens niet zou uitblyveu. In tal van jaren werd deze •aardvrucht op Voorne en Putten niet zoo talrijk te velde aangetroffen als 'nu. Ze stant cchlet bveral zeer ongplijk iit loof en voorkomen en heeft veil geleden door het natte weder: Op Voorne zijn de fijne soorten op de lichte gronden zwaar door ziekte aangetast, zoowel aan het loof als aan de knol, eu wordt gevreesd dat er weinig van terecht zal komen. IV'jrdt vercolgd.) MARKTBERICHTEN. Gouda, 28 Augustus 1879. Tot ongeveer vorige pryzen was de omzet niet groot. Ppldertnrwe puike 12.a 1 12.60 Mindere 10.50 a 11.50. Rogge, puike 7.60 u ƒ8.25. i Mindere 0.50 a 7.25. Voer 5.25 a 5.70,

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2