w BINNENLAND. INGEZONDEN. IN MEMORIAM. janrsoffriiiiigen niet bij, dool» in ee» inspectiereis begonnen langs (ie noordelijke en oostelijke grenzen van Fraukryk. Het is geen gewone inspectiereis, muur een buiungewoue, oin te zien hoever de nieuwe vestingwerkeu gereed zijn, en of al de grensvestingen voldoende gewapend en van alles voorzien zijn. Sinds zes jaar is door de genie uanltoudend gewerkt aan die vestingen. De minister maakt bijna geen ge bruik van den spoorweg, maar gaat in rijtuig of te paard, met een wetenschappelyken staf, langs Reims, Laoti, Rijmel, Yalenctnnnes, Verdun, ïoul, Nancy, Epinul, Belfort, Besan^ou en Langres. De reis vau onderzoek zul een maand duren. In l)uit8chluiid heeft de natiouaal-liberale party haar //beroep op de kiezers" ten laatste openbaar gemaakt. liet draagt in de eerste plaats ouder- teekeningen van de beereu von Forokenbeck, Ric- kert en Fr. Kopp, derhalve onvoorwaardelijke en krachtige voorstanders der begiuseleu van vrijen han del, die behooren tot den zoogenaamden linkervleu gel der nationaal-liberale party. Verder vindt men de onderteekeniugeu van de heereu Borchers, von Bernuth en Miqucl, voorstanders der beginselen van vryeu handel, behoorende tot den zoogenaamden rechtervleugel van de genoemde partQ. Hieruit blykt dat de pogiugen aangewend om een verdere tweespalt tussoheu de lcdeu der natio uaal-liberale partij aangaande economische vrngeu te doen ontstaan, bet doel niet hebben bereikt. De ware oorzaak van die pogingen was, om verdeeld heid in de partij te zaaieu en aan te vuren, ter bevordering van de reaotionnaire planueu op het ge bied van kerk en school, binnenlandsch beheer eu belasting der clerioalen, die de aanstokers waren vau deze pogingen tot stichting van verdeeldheid. Meu moet in de ultramontnnen prijzen rustelooze werkzaamheid voor de verwezenlijking vau hun be ginselen. De Pruisisohe regeeriug geraakt daardoor in niet geringe verlegenheidde verandering iu het ministerie van eeredienst heeft bij de clericalen de hoop opgewekt, dat de reactie op het gebied van kerk en school in aantocht is; nu wordt het ijzer gesmeed, terwyl het heet is; een adressenstorra is iu aantocht en tevens blykt, dat de ultramoutanen niets geleerd hebben en hun eischen geheel dezelfde zyn gebleven. Men ziel dit o. a. duidelijk aan een bezwaarschrift van de Roomsche geestelijkheid van de diocese van Paderborn aan den nieuwen minister van eeredienst Puttkammer ten opzichte van het onderwys. De adressanten verlangen, dat de minister „de bestaande hinderpalen zal wegnemen, die de kerk bij het geven èu leiden van het gods dienstonderwijs in den weg staan." Uit de toe- lichting blykt eohter, dat de heeren niet alleen het godsdienstonderwijs op bet oog hebben, maar aanspraak maken op de leiding van het geheele ouderwijs, en wel op grond van het goddelijk recht der Kerk. De Beiersche landdag is tegen 29 September bijeen geroepen. De voortreffelijke gevolgen van lord Beaconsfield's staatkunde tot handhaving en versterking van Turkye worden dagelijks meer en meer zichtbaar. De correspondent van de Kölnische Zelling te Konstautiuopel deelt mede, dat dagelijks, van 's mor geus vroeg tot 's avonds laat, jie zalen en gangen van het ministerie van oorlog en het plein er voor opgepropt vol zyu met vrouwen en kiuderen van officieren en soldaten, die qra brood smeeken en verlangen dat men hnn iets geeft, van «rat hun maunen toekomt. De arabtenareu geven iu het ge heel geen antwoord, doch als ze te erg wordeu lastig gevallen zeggen ze: „wat kannen wij er nan doen? we ontvangen zeiven niets; wendt u tot den minister." Wanneer het vergulde rytuig vau den miuistcr Osman-pacha aankomt en langzaam door de menigte dringt om den miuistcr aan het seruskeriaat te brengen, dan gilt het volk„hotfd ellendelingdiefwe sterven van honger, en gy bonwt paleizen, geef ons brood!" De vrouwen dringen om het rytuig van „den leeuw Plewna," de koetsier moet van den bok en neemt de paarden by de teugels om ongelukken te voorkomen, en stap voor stap nadert het rijtuig dus het ministerie, te middeu van een menigte, die buiten zich zelve is vau woede, die vloekt en met steenen werpt. Zonder rechts of links te zien of iets te zeggen, stapt Osman-pacha ten laatste het ministerie binueu. Dit tooneel, schryft de correspondent, kau men dagelijks zien, sinds het begin van de Ramadan, wanneer de Mohammedauen feest vieren. Welk een onderwerp voor een historieschilder biedt de figuur aan van den zwijgenden, onverbiddelijken held van Plewna, te midden der woedeude menigte van Konstautiuopel. In de algemeene verwarring blyft Egypte zyne rol spelen. De khedive heeft de heeren Baring en de Blignières benoemd tot dontroleurs-generaal vau de financiën. Hij voldoet dus aan de eischen van Fraukryk eu Engeland, zijne patroons. Wat lezen wij un echter ,in eeue correspondentie tfit Caïro aan het Journal de» Débat» gerichtP Daar heet het: onzes inziens bestaat daarvoor geen gegronde reden „Oy zult verwonderd zyn te hoorcu, dat de khedive, die zyn troon dankt aan Fraukryk en Engeland, geen vertrouwder raadsledeu heeft dan de oonsuls vau Rusland en Italië. Deze laatste heeft in de omwen teling, waardoor het Europceschc ministerie viel, eene belangrijke rol gespeeld, en hjj heeft bij den nieuwen kjiedive nog grooter iuvlovd dan hjj by Ismaïl bad. Italie's streven is om zioh een overwegenden invloed in Egypte te verschaffen, en Ismaïl, die te Napels vertoeft en buitengewone talenten bezit voor intriges van allerlei aard, doet al wat in zyn vermogen is om dit streven aan te kweeken en dieut als tussoheu- persoon tusschen de Italiaansche regeering en zyn Zoon. Engeland en Fraukryk inogcu oppassen. Mogelijk was Enropeesohe tusschenkomst in Egypte eene fout; thans eohter is zy eene noodwendigheid geworden. Als die interventie niet rechtstreeks plaats heeft door Engeland en Frankrijk zelf, zal ze onder de hand worden uitgeoefend door Rusland en Italië. Bovendieu bemoeien ook de Vereenigde Staten zioh met de contröle over Egypte. Het is tijd om aan deze intriges een einde te maken." Als Tyrkye zal verdwenen zijn van de kaart van Europa, ligt daar aan de monden van den Nyl een nieuwe twistappel, zorgvuldig gekweekt door eene diplomatie, wier belang het is niet buiten emplooi te komen. 1 In Weenen heeft het een ongunstigen indruk op de beurs gemaakt, toen officieel bekend werd, dat 8 September 5000 man Oostenrijksohe troepen Novi- Bazar zouden biunenrukken. De oogstberiebten, welke by het Italiaansche mi nisterie van landbouw zyn ingekomen en tot 1 dezer loopep, blijven ongunstig luiden. Niet alleen bet ongunstige weder heeft da&rtoe bijgedragen, maar inr sommige streken heeft men ook buitengewonen last van het veldgedierte. De Italië meldt, dat in dit jaar in de provincie Foggia zulk eeu ontzettend aantal ratten aauwezig is, dat het te velde staande bijua geheel is vernield. De eigenaars en pachters, die het meest hebben geleden, hebben zich tot den betrokken minister ora hulp gewend. De deswege ingediende verzoekschriften door de gemeente besturen ondersteuud en door den prefect aanbe volen, zijn door den minister in overweging ge nomen. Hij heeft de aandacht van zijn ambtgenoot voor financiën gevestigd op de ramp welke de proviucie getroffen heeft, en hem uitgenoodigd om de heffing der grondbelasting, en van de belastingen die het meest op de lagere volksklasse drukken, te staken. Meu hoopt, dat de regeering maatregelen zal nemen, om den ongetekkigen te hulp te komen. 1 1 WM 1 issg GOUDA, 9 September 1879. Door de Provinciale Stated van Zuid-Holland ia heden tot Lid van Gedeputeerde Staten verkosen de heer Mr. G.JGoekoop met 53 van de 74 stemmen. Bij den gis'cren plaat, gehad hebbende Schiet wedstrijd op vrjje haan werd de le prjjs behaald door den heer J. IJpelaar Jzn. met 33 puuteu en de 2e prijs door den heer P. Kngelbregt, met 32 punten, beide leden van het Scherpschutters-Korps „Burgerplicht." De Slaattceuruut bevat het programma voor de opening van de vergadering der Sialen-Geueraal op Maandag 16 September a. Bij koninklijk besluit van 7 deser is mr. J. A. G. baron de Vos van Steenw|jk, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot voorzitter dier Kamer voor de zitting, die zal aanvangen op 16 dezer. Naar meu verneemt, heeft de Rekenkamer haar be weren, dat de benoeming der ministers onwettig zou zijn, teruggenomen. (N. R. Ct.) In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad nam de adv. gen, mr. Van Maanen conclusie iu de zaak van den proc. gen. bij het Hof te 's-Gravenhage, tegen een arrest waarbij A. de V. c. s. te Lekkerkerk werden vrijgesproken van de aanklacht van zioh te hebben verzet legen de uit- graving van het kerkhof te Lekkerkerk, op welke plaats een post- en telegraafkantoor zou gebouwd worden. Het O. M. concludeerde de Hooge Raad vernietigende zoowel het^nest vJPhet Hof als het vonnis der Rotterdamsohe^reohtbajt, de gerequireer- den zal schuldig verklaren nauw hetgeen was ten laste gelegd en hen ieder veroordeelen tot eene ge vangenisstraf van 4 maanden en eene geldboete van 8. De uitspraak, is bepaald op 6 'Ootober. Men leest in Semper Virens: Met den eersten dezer maand zjjn te Amsteri en zeker ook elders de broodprijzen verhoi om dit reeds zoo spoedig te doenj te minder nog als men in aanmerking neemt de veel te dure brood prijzen, door de verbruikers gedurende de laatste achttiec maanden betaald. rdgk g Uit de gevangenis te Zierikzee werd Vrijdag ont slagen een om schulden gegijzelde, die daar ran 12 Oct. 1877, dus byna twee jaren, had vertoefd en voor wiens onderhoud gedurende dien tijd ƒ906.40 is betaald. Omtrent de hoofdsom, koeten en onderhoud ie door hem met den schuldeischer. een acooord ge sloten. Zonder dat zou deze hem vyf volle jaren in gijzeling hebben kunnen honden, en dat in't jaar onzes Heeren 1879 MiddCt.) Door Directeuren van de Vereeniging voor Hij ger Onderwys op Gereformeerden grondslag zyn aan de eerlang op te richten school, met ingang van 1 November e. k.nu reeds benoemd tot gewone hoogleeraren de heeren' Dr. A. Kuyper,Em.-predi kant en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal,en Dr. F. L. Rutgers, predikant te Amsterdam. Aan deze hoogleeraren is opgedragen, de collegiën van Directeuren en Cnratoren het eerste jaar als adviseur» ter zyde te staan voor het io gereedheid brengen van de statuten der school, der grondslagen waarop het onderwijs zal rusten, instructiëu enz. Zoo spoedig mogelyk zal tot de benoeming der verdere hoogleeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school D. V. met September van het volgend jaar. te openen. Omtrent de plaats van vestiging zal eerlang een beslissing worden genomen. Men verneemt van welingelichte tijde, dat de Minister van Binneulandsche Zaken voornemens is de wet op het lager onderwijs uit te vieren. De kosten daarvoor zyn echte? niet op de Staatsbegroo- ting uitgetrokken, doch 't zy bij de Memorie van Toelichting of in dé Millioeuen-speech zal het uit- ziqht worden geopend, dat eene verhoogiug der begrooting daartoe later zal worden voorgedragen. Het wetsontwerp omtrent de vaste bijdragen vau N.-Iudië wordt door den Minister van Koloniën ingetrokken. (R. N. De heer Koelman heeft thaus het kleirnodul vun ziju beeld van van der Werff voltooid en het is in piaster afgegoten. Het kolossaale beeld, ander half maal de grootte van het leten, vertoont van der WeHFs kloeke eu fiére gestalte, in eeu ernstige eu waardige bonding, die ue gedachte goed uit drukt. De kleeding en alle bijzonderheden zijn met groote nauwkeurigheid zeer uitvoerig geboetseerd; het geheel is eenvoudig en natuurlijk, zonder eeuige gemaaktheid. De vier grooote bas-reliefs zijn reeds in brons gegoten by de firma Euthoven te 's-Gra- venhugeu. Ook dezen, iaferceleu uit den nood en de tyevrydiug van Leiden voorstellende, zijn zeer fraai. Het gansche gedenkteeken van Leiden's ont zet, dat in 1880 gereed komt, zal dus een waardig kunstwerk worden. De Commissie voor dit gedenkteeken heeft met de stedelijke regeeriug van Leiden bepaald, dat het zal geplaatst worden op de Hoogstraat. (Speet.) De kunstnijverheidsschool Qutllinus werd gisteren te Amsterdam geopend. l^e school telt 46 leerlingen, waarvan retds drie by ge^egeuheid van een wedstrijd prijzen hebben gewonden. Het ouderwijs is opgedragen 'aan de heeren E. Coliuet (directeur), N. H. Trantwein en B. W. Wieriuk. De referendaris, jhr. mr. Victor, de Stuurs, die namens den Minister van binnenlandsche zaken de plechtigheid bijwoonde, verheugde zich te kunnen meedeelen, dat we thans een Miuister van binnen- latudsche zaken hebben, die hef belang van het teekjenonderwijs inziet. Zondag hield de heer F. Domela Nieuwen huis, gewe zen predikant te 's-Gravenhage, een tamelijke uitvoerige lezing in de socialisten-vereeniging te Amsterdam. De bekende bezwaren tegeu de inrichting der heden- daagsche maatschappij werden daarin te berde gebracht. De spreker trachtte het onvoldoende der pogingen, die door philantropikoh» vereenifjlngen worden aan» gewend, om daarin veranderingen ie brengen, aan te toonen eii beloofde de vergadering alle Heil van de invoering van het algemeen stemrecht, volledige volkssouvereiniteit, uitbreiding van gemeente dienst verrichtingen, als oprichting van gemeente-gas- en broodfabrieken, melkinrichtingen, brandassurantien, het exploiteeren jan vervoermiddelen enz. Afschaffing van posten op de begrooting voor eerediemst, leger, gevangenissen enz. waren piede z. i. noodig en be reikbaar. Een talrijke voortdurend afwisselende vern gadering hoorde de lezing aan. Na de pauze werd elegenheid gegeven tot het houj^^pner discussie, wanrvnu door de inmiddels zeer geslonken bijeenkomst geen gebruik werk gemaakt. De Ned. Israëlitische Kerkeraad te Amsterdam leeft, naar aanleiding der bekende oogziekte op de icholeu, besloten, een commissie te benoemen, om naar den omvaug dier ziekte, op de Israëlitische idolen daar ter stede, oen onderzoek in te stellen en laar een crediet van 1000 ter beschikking te itellen tot bestrijding van de kosten, aan dat onder soek verbonden. De commissie zal zioh in aanraking itelleo zoowel met het Dagelyksch Bestuur der ge meente als met de geneeskundigen, van gemeente wege met bet onderzoek van die aangelegenheid op de openbare sehoien belast. Uit Nieuwe Niedorp meldt men: Gedurende de eerste drie dagen deser week werd alhier de tweede of ntjaars-kermis gehouden. In eene der herbergen werd de danslustige jeugd op minder aangename wijze gestoord in haar genot, omdat èn muzikanten èn dansers onophoudelijk moesten niezen, gr was namelijk ongemerkt met volle handen peper gestrooid te middeu der vroolyk huppelende schare, eu het laat zich Begrypen, dat ten gevolge daarvan let verblijf iu de herberg voor een poos schier onmogelijk was. Tegeu de vermoedelijke daders van die onbehoorlijke grap is proees-verbaal opgemaakt. Zooals men zich zal herinneren heeft de vorige Miuisters van Oorlog een besluit genomen tot aan merkelijke beperking van het getal wachtposten iu de garnizoenen. Wij weten niet of 't juist was, maar wij dachten doAraau toen wy het volgende kien, dat men uit Haarlem aan het Bbl. schreef: „Men deelt ons roede, dat sedert eènige dagen de alhier iu garnizoen liggende hussaren, zfoh des ïachts voortdurend schuldig makeu aan wanorde lijkheden, waardoor reeds eenigen met de politie in •wraking zijn gekomen. Daar de militaire wacht posten aan de kazerne zyn ingetrokken, ziet men <ta nachts op verschillende tyden hussaren in min of meer beschonken toestand door de stad zwalkeu, waarvan in den regel het gevolg is, dat zij den burgers overlast aandoen of straatschenderij plegen. Verschillende hunner hebben zioh uitgelaten, dat er tegenwoordig weinig toezicht, in de kavrue wordt gehouden en dat, al bevibdeu zij zich in arrest, zy voor geld alle nachten mogen uitgaan." De zevende algemeene vergadering van de Evan gelische Alliantie wordt dit jaar in Zwitserland te Bazel gehouden. Niet miuder dan 1600 leden en ifrevaardigden zyn tegenwoordig; ongeveer 20 uit, Fraukryk, 500 uit Duitschlaud, 400 uit Engeland <n Amerika en verder versoheiden uit Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Nederland. De voorzitter, de heer Ch. Sarasin, voorzitter van de Zwitsersche afdeeling, heette de aanwezigen wel- 'kom iu Bazel, dat trotsch was op hun tegenwoor digheid, maar het betreurde, htu niet zoo schitterend te kunnen oulvaugeu als Londen, Amsterdam en New-York dat in vroegere jaren hadden gedaan. Bij wekte hen op om getuigenis af te leggen van Isa Christendom en tevens te zorgen, dat ook deze wrgftdering practische en blijvende vruchten zou fagen. De moeiclijkheden zouden niet gering zijn, v»ni men stond tegenover steeds toenemend ongeloof onverschilligheid aan de eene, tegenover het gezag wn Rome's Kerk aan de andere zyde. Toch moest ■en niet wanhopen, die bezwaren te zullen over winnen, maar den stryd moedig aanvaarden, in het vertrouwen op de hulp van den Koning der Koningen. De rapporten werden* voorgelezen over den toestand Tan het Protestantisme o. in Nederland, door prof. m Oosterzee, van Utrecht. Uit die rapporten, zegt «e# verslaggever van den Londenschc Times, bleek, dit overal warme strijd gevoerd wordt tusschen de voorstanders van vry onderzoej^ en die Mjin liet kerkelijk gezag en dat de verhouding tusschen Kerk ta Staat, zelfs in het repttblikeinsche Zwitserland, «en quac8tie van ernstigen aard geworden was. Iu- toasdheu worden de gioote begiuseleu van godsdieust vrijheid meer en meer door don Stunt eikoud en wordt iu al die landen veel goed gedaan door hen die de begrippen van godsdieust en zedelijkheid ingang poogden te doen vinden. Het Dresdtner Joufrnal bevat het volgende in gezonden stuk, onderteekend B. Forstemnn. #De (Amerikannsche gezant te 's-Hage verklaart in verscheidene Amerikaansche bladen, dat er bijna geen stoombopt uit Amerika aaukomt, zonder dat wordt lastig gevalleu met aanvragen betreffende erfenissen, in Nederland. Hij waarschuwt zijue land- genooten tegeu de bedriegerijen van verscheidene tyenteu aldaar te lande, die zodwel in Duitschland '1' in, Amerika doorvuksche berichten omtrent rienissen vele menschen in den strik weten te kxn loopen. Dat die Nederlnndsohe agenten ook i Duitschland handlangers hebben eu reeds laag moeten hebben gehad, eu dat men hier te doen heeft met eene zweudelary op groote schaal, kan ik met de volgende gegevens bevestigen „Reeds toen ik van 1851 tot 1865 iu funotie was als bibliothecaris der boekverzameling van de grafelijke familie Stolberg te Wernigerode, kreeg ik dikwijls aanzoek van boeren en personen uit den geringen burgerstand, om hen behulpzaam te zyn iu het zoeken naar eene mededeeling in de dag bladen (nu eens een doodbericht, dan weder een gerechtelyke oproeping), op grond waarvan zij meen den aanspraak te kunnen maken op eene groote erfenis uit Nederland, naar het soms heette van drie soms ook tot zeven millioeu gulden, terwyl er menigmaal geen bepaalde som werd geuoemd of de erfenis, naar men meende, aan de Kaap de Goede Hoop moest worden gezocht. Natuurlijk gaf dat alles nietsmaar toch werden alle waarschu wingen in den wind geslagen. Een van die men schen was zelfs zóó verblind, dat hij, in de volle zekerheid van een gunstigen uitslag, zyue hut, niet ver van Wernigerode, in de nabijheid dar Hasseroder kerk, in brand stak. „Gedurende de 14 jaren mijner functie als di recteur der koninklyke bibliotheek te Dresden heb ik herhaaldelijk datzelfde ondervonden. Soms kwam er iemand alleen, soms ook kwamen er twee of met elkaar, om bewyzen op te sporen voor hunne bloedverwantschap met allerlei familiëu. Gewoonlyk verzochten zy dan inzage te mogen nemen van dezen of genen jaargang der Leipziger Zeilungdie zy dan dagen achtereen nommer voor nommer nakeken om de gerechtelijke oproeping te vinden, waarvan zy hun geluk verwachten. Dit verzoek, hetwelk meestal bedeesd en eenigszius geheimzinnig werd gedaan, kwam zoo dikwyls voor, dat wanneer er menschen kwamen, wien inen wel kon aanzien dat zij in geen wetenschappelijke bibliotheek te huis behoorden en die naar een jaargang der Leipziger Zeilung vroegen, ik hun dikwyls ten antwoord gaf, dut het zeker weer om een Hollandsche erfenis te doen wat, waarop tij dan altoos teer verbaasd er van opkeken, dat ik dit reeds wist. Nu staan er io de Leipziger Zeilungonder anderen reeds iu den jaargang 1789, bl. 818, als ook in latere (bjjv. 1825, bl. 32; 1816, bl. 2819; 1825, bl. 742 enz) werkelijk zulke oproepingen; raaarf voor zoover ik weet, hebbcii zij nog nooit eenig resultaat opgeleverd. De lieden, die in onze bi bliotheek komen zoeken, zijn niet alleen te Dresdeb woonachtig, maar kompa ook veelal uit omliggende dorpen, zoodat die pest ook over het platteland js verspreid. Dikwyls ben" ik ook geuoodzaakt geweest, op zulke aanvragen schriftelijk tér antwoorden. De drukste aanloop by de bibliotheek bad ten vorigea jare plaatseeus kwam er toen 6p denzelfden dag aanvraag van twee verschillende partyen. Velé van die menschen hebben teugevolge vau dat opj sporeu groote schade geleden, eeu restauratiehouder te Zittau moet zich hier zeer veel moeite voor eeue er fenis hebben gegeven en tengevolge daarvan arm zijn geworden. „Het zou inderdaad eene wensehelijke zaak ziju, als door de verspreiding dezer mededeèling, ook in plaatselyke nieuwsbladen, nog andere dergelyke op merkingen worden openbaar gemaakt en langs dien weg eeu Hoogst gevaarlijk soort van bedriegers in hun bedryf werden gestuit, hetzij door waarschu wing van slachtoffers, hetzij door ontmaskering der boosdoeners." Mijnheer de Redacteur Het verslag van de Raadszitting van Vrijdag 29 Augustus 11. bracht Ons -op de hoogte van iets, waarover in deze gemeente veel gesproken is, nl. de geopperde aanmerkingen op de Rekening der gemeente «over 1878. Over vele dier aanmerkingen moge men denken zoo men wil, over de wyze van toelichting moge men glimlachen, doch één dier aanmerkingen is van zulk een aard, dat zy officieele opheldering noodig maakt. Uit de rekening toch is gebleken volgens het ge sprokene door het raadslid Snmsoin, dat verscheidene personen in één maand voor meer uren werk zou den zijn betaald, dan er in die geheele maand uren te vinden ziju. Zeer terecht werd door de heeren Samsomjl Kranenburg eu Kist opheldering gevraagd, die door den Voorzitier echter niet gegeven icerd Een der raadsledeu, de heer Straver, trachtte de zank op te helderen door te zeggen, dat het werk waarschijnlijk van 3 magnden in één maand betaald was, doch de heer Samsora antwoordde nadrukkelijk, dal^lit niet het geval was. Het feit, dat de voorzitter den zétel, aan die be trekking verbonden, slechts tijdelijk waarmtm, moge hem eenigézins verschoouen, dat hij geen voldoende antwoord ivist te geven, doch de belangstellende bur- jgerij had stellig verwacht, dat 'in de eerstvolgende Raadszitting, die doo? den Burgemeester in persoou werd gepresideerd, de verlangde opheldering zon ziju gegeven. Dit is echter blijkens het verslag der zit ting van 2 Sept. niet het geval geweest. Het is te hopen dat die officieele opheldering niet oitblijve. In een openbare Raadsvergadering, te raidden van een talrijk pnbliek, werd de oogensohijnlyk gegronde aanmerking gemaakt, op officieele wijze moet zy worden opgehelderd. Wel worden verschillende verklaringen van de zaak gegeven, wel hoort men onderscheidene opmer kingen daarover, dat is niet voldoende, de burgery, wier zakeu het Gemeentebestuur beheert, heeft recht te vorderen dat de duistere zaak helder, het raadsel achtige opgelost wordt en dat wel op officieele wyze. Gouda, 8 September 1879, Aan de Redactie vau de Goudsche Cöurant alhier. Mijnheer de Redacteur 1 Na lezing van het Verslag van het verhandelde in den Gemeente Raad van 29 Aug. mag ik niet zwijgen op de beschuldiging tegen de Gasfabriek ingebracht door den heer I)r. van Iterson als zoude „hier ter stede geen drukking genoeg gegeven worden, „om over dag gaslicht te bezorgeb." Men zal moeten toegeven, dat zoo'n los gezegde, om geen ander woord te gebruiken, vrij ondoordacht en onvoorzichtig is, daar ik UEd. de verzekering kan geven dat er hier ter stede verscheidene Sigaren- en Kooklichten over dag door gas gebruikt worden; de Meter fabriek daar vau over dag voorzien, wordt en zelfs een gnskraoht machine (bij de Heeren vau de Garde en Vrijlandt) over dag in werking is. Ik meende dit in het midden te moeten brengen,' omdat het zoo genmkkelyk is altyd maarkeen smet op de gasfabriek te werpen, zonder dat iemand zulke beschuldigingen 'tegenspreekt. UEd. zult mij zeer verplichten deze regelen in uwe Courant te willen opnemen en betuig reeds vooraf UEd mijneu dank daarvoor. Met achting heb ik de ee{ te zyn LwWelEd. Dw. Dienaar, J. de VRIE8 ROBBÉ. Directeur der Gas Maatsohapplj alhier. 13 Januari 1879. Herinnert gy u dien datum Hij doet ons den ken aan een groot en vooral een edel en goed man, een mau hoe ook bemind, hoe ook vereerd door geheel Nederland, toch nooit genoeg volprezen. Reeds voorlang jiaddeu de ondergetekenden ver wacht dat zich eene oommissie zou gevormd hebben om zijn naam op stoffelijke wyze te Vereeuwigen. Groote kunstenaars en dichters, nattige en edele staatsburgers, geliefde vorsten worden herdacht door hun 8taudbedd te doen verrijzen of door een monu ment ter hunner eere te stichten. Zou ouze geliefde Prius Hendrik dan vergeten worden Nu echter zeveu maanden zyn voorbij gegaan zon der dat eenige stappen iu dien geest geschieden, willen wy spreken van de Stichting te Egmond aan Zee, waarvan ily den eersten steeu legde, waaraan Hy Zijn Doorluchtigen naam verbond, eu die Hij steunde door eeu jaarlijksche recht vorstelijke gift. Daar handelden wy naar zijn wensch en in zijn geest toen wy de stichting een Asyl voor behoeftige ouden van dagen te Egmond aan Zee, uitbreidden tot een „thuis" voor den behoeftigen zeeman wéér ook in den Lande gevestigd, zonder eenig onder scheid vau Godsdienstige belijdenis. Déér staat reeds het gedenkteeken dat als zoo vele andere nuttige en weldadige stichtingen ziju naam bestendigt. Déér staat in naam en daad het beeld van zyn Edelmoedig streven van zijue zeldzame vrijgevigheid van al die deugd, die Hem een eerzuil hebben op gericht iu ons hart.' Zou die stichting mogen vernietigd worden of kwyneu nu haar Vorstelyke Beschermheer niet meer leeft Gewis, neen Gij wilt dat Prius Hendrik de Goede voorlleve in zijne werken 1 Behoort daaronder niet iu de eerste plaats de Prins Hendrik-Stichting, die hij liefhad, omdat ze beantwoordde aan zijn innigen wcnsch dat de afge leefde zeeman-een schuilplaats mocht vinden tegeu het nakend gebrek, tegen ellende en óntbering? Daarom wenden wy ons tot U, Landgenooteu, met de* bede, in naam -jrau Hem die gij zoo innig vereert, iu naam van de liefdadigheid die een grond trek van zijn karakter was, maar (ook in naam van die arme oude zwervers^ die het oog weemoedig en- begeferig naar de stichting hebben gericht, geeft ons uwe liefdegiften in jaarlijksche bijdragen of giften in eens, opdat de stichting groeie en bloeie, opdat de thans schier ten volle'gevulde ruimte uitgebreid kunne worden en meerderen bevatten dan thans mo gelijk is» opdat ons vast kapitaal thans nog 300U.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2