BINNENLAND- Laatste Berichten. ADVERTENTIÈN. POLITIE. drukken, ten einde haar, kan het zijn, te vernietigen of althans teu eeuenmale krachteloos te maken. Deze pogingen zijn mislukt en zij hebben ten slotte dit gunstige resultaat gehtd, dat zelfs ran de optimisten de schellen van de oogen zijn gevallen en dat het hun duidclyk is geworden welk doel de regeerings- gezinde organen eigenlijk in het oog hadden gevat. Dit heeft een innige vereenigiug der leden van de partij ten gevolge gehad en de toestand is thans van dien aard, dat de leden der partij slechts ge trouw behoeven te blijven aan den staatkundigen geest, voortspruitende uit haar geschiedeuis, haar waren geest en de gemeenschappelijke belangen om zeker te zijn van de overwinning. In alle Eugelsche correspondenties heerscht een gedrukte toon over de zaken in Afghanistansprak men eerst van een snellen marsch naar Kaboel, hoe .meer men er over nadenkt, des te duidelykcr blijkt, dat er grooie toebereidselen moeten wordeu gemaakt ep daarmede verloopt veel tijd het eenige lastdier dat in Afghanistan kan worden gebruikt, is de kameel en in den laaisteu veldtocht zijn er duizenden van die dieren gestorven. De gemeenschap met Kaboel is afgesnedenmen hoort van den Emir niets meer, en is hy al niet medeplichtig aan bet vermoorden van het Engelsche gezantschap, het is maar al te waar schijnlijk, dat hij zich wellicht gedwongen, bij de opstandelingen heeft aangesloten. Volgens de laatste berichten is geheel Afghanistan in opstand en is de Eugelsch gezinde gouverneur te Herat ook vermoord. Ketsjwayo, de koning der Zoeloes, is gevangen ge nomen. Twee weken lang is er jaebt op hem gemaakt door een aantal Engelsche rnitcr9, die, gilijk de Engelsche dagbladen opmerkten, een soort van groot- sche vosseiyaeht bielden. Hij had slechts één vol geling bij zich, en door omkoopiug van epn zijner onderdanen is de schuilhoek van den Koning ten laatste ontdekt. De Engelschen zullen nu hem gevan gen zeticn op een eiland bij de Afrikünnsche ku9t en Zolocland in 3 districten, elk onder een Europeesch resident, verdeelen. Een4 andere quaestie in Hidden-Azië schijnt thans opgelost te zyn. Men herinnert zioh, dat Rusland binds laugan tyd een verschil had met Chiua over het bezit qpn de stad Kuldjn, op de grenzen van Siberië en China, en dat dit verschil wel eens ge dreigd heefi over te slaan in een oorlog in die onherbergzame streken. Die zaak is thans, volgens een Peterburgseh blad, in der minne geschikt, Rusland staat Kuhljn af aan China, doch bedingt zich vryen toegang op alle binnenlandsche markten van het Hemtlsehe rijk voor zyn kooplieden en industricelen. De Chineesche regeering betaalt 5 millioen roebels aan Bnsland en staat aan dit njk de steppen aan den boven-Irtysch af. China heeft dus in hoofdzaak zyn zin gekregen; want om het bezit van Kuld|a, dat vroeger aan China behoorde, doch in 1871 door de Russen werd in bezit genomen, was het te doen. Dit maakt des te onaangenamer indruk te St. Petera- bnrg, wyl men reden heeft om te gelooven, dat Engelsche invloeden te Peking aan het werk zyn geweest, om Chiua in zijn ciscb te doen volharden. Nu de Oostenryksch-Hongaarsche monarchie door de bezetting van Novi Bazar bezig is de kroon te zeiten op de annexatie van Bosnië-'Herzegowina, doet zioh de onder alle omstandigheden des levens terugkeereude vraag voor: Wat zal zij cr mee doen? Hoe zal men die nieuwe bezittingen administreerenP Beide regeeringpn zijn tot een vergelijk gekomen, waarop de toestemming der kamers zal moeten ge vraagd worden. Zy willen hst bestuui der beide landstreken doen behooren tot die zaken, waarover volgeus de grondwet de gemeenschappelijke regeering van beide landen, dat is het ryksministerie met de delegaties te beslissen heeft, terwijl echter aan alle beraadslagingen van het gemeenschappelijk ministerie over déze zaak, de roinisteiies van beide deeleu der monarchie door een afgevaardigde zullen mogen deejnemen. De gewone, loopende uitgaveu der ge annexeerde landen zullen bestreden worden door de delegaties terwijl uitgaven voor blijvende stichtingen, sooals gebouwen, spoorwegen enz., door de parlementen van beide landen zullen moeten toegestaan worden. Niet ten onrechte, naar het voorkomt, verheffen de Hongaarsche bladen hunne stem tegen deze inge wikkelde en weinig consequente administratie, die tot allerlei conflicten leiden moet tusschen de toch al dikwerf scherp tegenover elkander staande staats machten in de monarchie. Pesti Naplo wil het be stuur over de nieuwe bezittingen aan de kroon over laten Pes (her Lloyd aan de delegaties voor beperkten tyd. In beide gevallen is dan toch de administratie in ééne hand. GOUDA, 20 September 1879. Dezer dagen kwam alhier het ecrale zeeschip met onaangebroken lading aan, namelijk het Deeu- sche ichoouerschip Arlemis, kapitein Hanaen, groot circa 100 la9ten. Uit zee langs den nieuwen wa terweg had het schip naar de haren van Gouda slechts oirca acht uren reis. Het blijkt dus uit dit voor- roorbeeld, dat ook geladen zeeschepen Gouda kunnen bereiken. Donderdag jl. heeft het personeel ran den heer U. G. van der Post alhier de Arnhemsohe tentoon stelling bezocht. De pluk van den zaailing-hennep is in den Krim- penerwaard nagenoeg afgeloopende opbrengst valt in hel algemeen zeer mede. Ook de opbrengst van hennepzaad belooft zeer bevredigend te zjjn. Het stoomgemaal „P. J. Smits" te Berg-Ambacht zal waarschijnlijk met November a. s. voltooid zijn. Het Dbl. v. 'i Gr. meldt dat de minister vnp water staat enz. eene gunstige besohikkiug hUcft genomen op het ndres van de hh. Maarschalk te Boskoop en Bos te 's-Hage, om concessie tot den aanleg van een tramway tusschen Leiden en Woerden over Alphen, Zwammerdam en Bodegraven, mits binnen óón jaar overleggende uitgewerkte plannen en teekeuingen, henevens de vergunningen der betrokken gemeente besturen. In het tijdperk van 10 Ang. tot 6 Sept. 1879 zijn, blijkens ingekomen ninbtsbcrichten, door long ziekte aangetastiu Noord-Brabant 1 rund en in Zuid-Holland 4 runderen, totaal 5 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken wns 1 rund door die ziekte aangetast. (Staatscourant 21 Aug. 1878' n". 193.) (St. Ct.) Staten-Goneraal. Eerste Kamer. Zitting van 18 Sept. 1879. Iu de zitting van Donderdag iz het adres in ant woord op de troonrede, eenvoudige weerklank op die rede, met ulgeineene stemmen aangenomen. De hoer Duytnaer van Twist erkende dat dit kabinet door de omstandigheden noodzakelijk en het ccuige mogelijke whs. Omtrent de handelwijze van het kabinet was zijne richting vrij gernst /gesteld, na de jongste me- dëdeelingen, vooral die betreffende de invoering der onderwijswet. Overigens zou hij de daden van het kabinet afwachten en verzekerde hg het van de welwillendheid der kamer. De heer van Lijnden dankte den spreker a vertrouwde dut hg eveneens op de medewerking vier kamer zou mogen rekenen als hij overtuigd was van de goede verstandhouding der leden van het kabinet onderling. Staten-Generaal. Tweedp. Kamer. Zittingen van 18 en 19 Sept. 1879. In de zitting van Donderdag heeft de heer Dullert, door Z. M. tot voorzitter der kamer benoemd, het praesidjum aanvaard. Ingetrokken zijn de volgendo wets-onlwerpen: dat regelende de financiële verhouding met Indiê: die betreffende de scliatkistpromessen, de effectcnbelaaling, de belasting op de goederen in de doode hand, den generalen staf ep het bnderhond van historische mo numenten. Ingekomen zjjn verschillende begrootingen en ont werpen houdende nadere bepalingen omtrentden suiker- accijns. In de zitting van gisteren is het ontwerp-ndres van antwoord op de Troonrede door de Commissie ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden. Daarna werd de vergadering geeohorst. Ten 3 ure heeft de niinister van financiën de slaats-begrooting' ingediend en de daarbjj gebruikelijke speech gehouden. Wg ontleenen hieraan het volgende: Vooreerst wordt een blik geslagen op de laatste vorige jaren, die van 1876 af tot 1879 Ons een tekort hebben nagelaten van 36.892.791,62. Verminderd met de batige sloten van 1874 en '76 6,843,607.481/») en met het overschot der leening van 1878 26,663,177.39), bljjft dus nog een rond cijfer van 2,400,000 on gedekt. Gedurende die jaren zijn 35 millioen aan spoorwegen en 10 millioen aan nieuwe vestingen besteed. Wat de begrooting voor 1880 aangaat, deze wordt geraamd in dltgaaf op 1x5,049,238.01, d. i- 4,775,860.07 minder dan het vorige jaar- Dit laatete Cijfer wordt echter, als men de sommen buiten aanmerking laat, die in 1880 als vuu zelve moeten vervallen, teruggebracht tot circa 3/5 millioen. Bg deze raming der uilgaven is echter niet gerekend op uitvoering der nieuwe onderwgs-wet en op verdere verbetering van den Botterdamsehen waterweg. „Voor beide onderwerpen, zegt de minister, komt eene latere belangrjjke verhooging van de betrokken hoofd stukken onvermgdelgk, immers in hooge mate waar schijnlijk voor." De bezuinigingen, die gemaakt zijn, komen hoofdzakelijk ten nadeele van de marine die 6 toD, en het leger dat 1 millioen minder zal kosten dan in 1879. Het overige is verdeeld tusschen justitie, huis des konings en koloniën, terwijl voor waterstaat (met inbegrip van de voor den Botter damsehen waterweg niet aangevraagde 18 ton) bijna 2'/» millioen minder is berekend. Het ministerie van binnenl. zaken zal ƒ584,512 meer eisohen dan in A' P*i al worden namelijk ook 4 ton minder gevraagd voor de bestrijding der longziekte, de drie takken van onderwijs vragen weer ƒ678,291 meer dan in 1879. De itatistiek en de algemeene volkstelling eischen een som van ƒ121,690. Het depart, van financiën beeft 79 mille meer no<R dig, hoofdzakelijk tot verdere voorbereiding van de herziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen. En nu de inkomsten. Deze zijn in hoofdzaak geraamd als het loopende jaar en wel te samen op 107,902,969 mtt een memorie-post roor de bg. dragen uit de Indische geldmiddelen. Het tekort bedraagt alzoo 7,146,269.91, hetwelk in rond ogfer met 2,560,000 kan vermindoren en dus tot 4,600,000 zal dalen, „indien, zegt de minister, het aanhangig ontwerp omtrent de liquidatie der wees- en momboirkamert tot wet wordt verheten." Met eene machtiging om schatkistbiljetten uit te geven denkt de minister ook ditmaal de staats- begroo'.ing weer in evenwioht te znllen honden. Ten slotte wjjst de minister ook op den ongunsligen toestand onzer financiën, waardoor een nieuw beroep op het crediet van den staat zal noodig zg'u en eene versterking van de gewone middelen door nieuwe belastingen evenmin achterwege kan blgren. De aanhangige financiëelc wetten zyn ingetrokken, omdat de minister niet zonder nadere studie de voorstellen onmiddellijk voor de kamer verdedigen wilde. De rcgeeriiig is ook bedacht op verbetering der financiëele betrekkingen tusschen het rjjk en de gemeenten. Uit Harderwijk wordt gemeld, dat tal van kracht volle jonge werklieden, die den naderenden winter met zijn vermoedelijke schaarschte aan werk en zjju duurte vuu levensmiddelen niet durven afwachten, zich bij het koloniaal werfdepót aaumtlden, om bg het Iudi- sche leger dienst te nemen. Dezer dagen vervoegde zioh een goed gekleed per- soon b|j een goud- en zilversmid in de Prinsenstraat te 's-Hage, om een ring te koopen. Hjj koos een zilver vergalden ring uil en verzocht dien ieti te verwijden, waarna hij hem zelf zon komen halen. Na zgu vertrek werden twee ringen, waarvan een ter waarde van ƒ60, vermint. Bij onderzoek door de politie ia reeds gebleken, dat deze kostbare ring zich in de bank ran leening bevindt. De verwijde ring moet nog altjjd afgehaald worden. De regeering heeft aan de ztaten-generaal ingezon den het verslag omtrent Nederl. Oost-Indië. Daaruit blijkt, dat de verhouding tusschen de Indische rege ring en de naburige koloniale besturen zich bjj voort during kenmerkte door wederkeerige welwillendheid. Bestond er in vorige jaren geene aanleiding om in de algemeene overzichten betreffende den politiekeu en so cialen toestand van Jura in het bijzonder melding te maken van de Europesche ingezetenen, ditmaal is te wijzen op het betreurenswaardig verschijnsel, dat een deel der Ëuropeesehe maatschappij zich beijverd heeft om op verschillende in het oog loopende wjjzrn zijne ontevredenheid aan den dag te leggen, toen door de regeering, in overeenstemming met de wetgerende macht, beslist was, dat de Europeanen in Iudiëaan eene personele belastingen aan eene patentbelasting onderworpen zouden worden. Niet alleen wemelden de tlagblnden vhd uitingen dier ontevredenheid, maar deze openbaarde zich ook iu sommige sdressen aan de Indische regeering, die in min voegzsmrn toon waren gesteld en in de houding, door verscheidene kooplieden aangenomen, toen hun de gelegenheid werd anngeboden om tot den aanslag in de belastingen mede te werken. Hoezeer mag verwacht worden, dat in deze stemming, die waarzohjjnljjk voor een groot deel veroorzaakt is door overdreren voorstellingen omtrent den druk der uienwe belastingen, een gunstige keer zal komen, zoodrn deze geregeld in werking zgn gebiecht, kon zjj toch niet onvermeld blijven in dit verslag, wilde het een getrouw overzicht geven van den ulgemeenen toestand op Javs*itl den laatste tgd. De Chinetche bevolking heeft nergens op Java reden tot klagen gegeven. Omtrent de stemming der inlandsche bevolking jegens het bestuur is niets ongun stigs te berigten. Op godsdienstig gebied riel niets buitengewoon voor. Omtrent den invloed var. Hadji's en Arabieren zgn in gewestelijke rapporten geen andere opmerkingen aangetroffen dan iu vorige jarenzij komen hierop neêr, dat de Hadji's, wegens hunne kennis der voorschriften van den Islam, geëerd worden, doch dat de qnaliteit van Hadji op zioh zelve weinig prestige geeft en dat, wanneer soms de eene of andere Arabier aan het prestige zjjuer nationaliteit eenig overwicht op den inlander tracht te ontleenen, alleen winstbejag daarmede beoogd wordt, maar geen gods- dienstigen invloed. De verstandhouding met de beide hoven op Java bleef op den geweneehten voet. In het personeel der regenten ziju eenige mutatiën voor gekomen, die geoordeeld worden van gunstigen invloed te zullen zgn op de hun ondergeschikten hoofden. De veiligheid werd in het afgeloopen jaar zoo goed mo gelijk gehandhaafd. In sommige residentiën is de toestand werkelijk verbeterd en ran de begane mis drijven werd er meer dan vroeger tot klaarheid gebracht. In de Vorstenlanden bleef de staat van zaken in dit opzicht ongunstig, vooral in Djokjokorta, waar weder om vele roof-en ketjoepartgen voorvielen. Door de Ned. Maataehappg tot bevordering van nijverheid zgn weer eenige prgsrragen uitgeschreven, waarop de antwoorden worden ingewacht vóór 30 September 1880. De prgsrragen betreffen: mozaïektegels, kamer verwarming, scheepsjournalen, gom-eapal, model voor stellende een tak van nijverheid in Ned.-Indië, verzameling voortbrengselen uit den Oranje-Vrjjitaat, gelijke verzameling van Afrika's Oostkust, invoer van boomvet van Borneo en handleiding tot herkenning van de ondeugdelijkheid van voedingsmiddelen. De Secretaris der Nederlandsche Commissie voor de Internationale Tentoonstelling te Melbourne 1880 is te Londen geweest en heeft aldaar met de Com missie voorloopige schikkingen betreffende plaatsruimte enz. getroffenterwijl hij inlichtingen betreffende de vraoht ingewonnen heeft waarvan bg gaarne op aanvraag aan belangstellenden kennis zal geven. De termijn van 15 September 1879, waarop de aanvragen voor plaatsruimte moesten worden inge zonden kan na voorloopig tot den lu November van dit jaar verlengd worden, liceren Iudustriëelen, Kunstbeoefenaars enz. die nog geen formulier- aan vraag voor plaatsruimte ontvingen worden uitgenoodigd zioh schriftelijk te wenden tot den Secretaris den heer H. 1. F. de Waal te Amaterdam. De goederen voor de Tentoonstelling bestemd znllen wanneer per zeilschip ongeveer Maart 1880, wanneeer per stoomschip, ongeveer Mei 1880, van hier verzonden moeten worden. Einde dezer of begin volgende maand hoopt de Commissie met heeren Iudustriëelen in eenige centra de Industrie te vergaderen en zal nu daarvan in tjjds met opgaaf van plaata en tijd kennis gegeven orden. Betreffende de Tentoonstelling ontleenen wij aan het door de hoofdooinmisaie verzonden programma's de volgende bepalingen: Maatregelen zullin getroffen worden, om de goe deren voor eetle vastgestelde vrucht vau de haven van Melbourne naar de terreiuen dar Tentoonstelling 'te eervoeren. Van de voor de tentoonstelling bestemde goederen zullen geene inkomende rechten geheven worden. Geene goederen mogeu teruggenomen worden vóór de sluiting der tentoonstelling: ouder dit beding zal verkoop mogen plaats hebben. Inzenders moeten op eigen kosten zorg dragen voor kasten, tafels en wat verder voor de opatelling of injwerking stelling van machines van machines noodig is. De Commissie te Melbourne is echter bereid vitrines enz: te leveren tegen een bepaalden prijs per Kub. Voet. Decoratieve inrichtingen moeten door de Com missie worden goedgekeurd. l)e Commissie te Melbourne behoudt zioh het recht voor tentoon Ie stellen voorwerpen te weigeren. De bekrooniugeii zullen bestaan in gouden, zilveren en bronzen medailles en getuigschriften. De plaatsruimte op de Tentoonstelling wordt ge heel kosteloos verstrekt. Ten einde de taak der Jury !c vergemakkelijken, worden iiizenders uitgenoodigd de terkoopprijzen bg de tentoongestelde goederen to vermelden. De wetgeving van Victoria beschermt de rechten der uitvinders, vooral zulke zaken, waarop pateut kan genomen wordeu. De plannen voor de opstelling van voorwerpen, die bizondere inrichtingen noodig maken, znllen aait de goedkeuring dei Commissie te Melbourne moeten onderworpen worden. Tot een zeker bedrag zal stoom en waterkracht kosteloos worden verstrektbij de opgaven der toe gestane plaatsruimte zal dit bedreig worden opge geven, meerdere kracht zal tegen matigen prijs berekend worden. Kunstvoorwerpen, sohildergën, beeldhonwerk, bouw kundige teekeningen, gravures, emailwerken enz. zullen in den ruiratten zin worden toegelaten, met uitzondering evenwel van niet geëncadreerde sohilde rgën en teekeningen en van voorwerpen in niet gebakken klei. De inkomende reohten in de Kolonie Viotoria zyn als rolgt: Gedistelleerd t a Geestrijke dranken van elke sterkte, niet te bovengaande den sterktegraad, die door Syke's hy drometer kan worden aangegeven, en zoo in even redigheid voor iedere meerdere sterkte dnn de sterkte van proef, per gallon 10 shilling, of voor iedere kist, aangegeven op 4 gallon 40 shilling. Geeslrgke dranken, likeuren enz. zoet gemaakt of vermengd met andere zelfstandigheden, zoodat de iterktegraad door Syke's hydrometer niet kan worden uitgemaakt (daaronder begrepen alle alcohol, verdund of niet rerdund met water of eenig ander oplossing middel, en bezattende bij oplossing eenige essence, oleine, aether, of dndere al daa niet geur aanbren gende zelfstandigheid, hetzij ran natuurlijken of knnstmatigen oorsprong), per gallon 10 shilling. c. Geestrijke vochten, welriekende; per gallon 20 shilling Koffie, cichorei, chocolade, cacaoper pond (453,59 gram), 3 pence. Kaarsen per pond 2 pence. Bijst {ter 100 pond 8 shilling. Specerijen, gemalen, 'per pond, of in pakken hou dende dat gewicht, en zoo in verbonding voor elk zoo aangegeven gewicht 2 pent*. Suiker in melasse (uitgezonderd ongeraffineerde melasse) per cwt. 3 shilling. Kandijsuiker per pond, of in zakken houdende dat gewicht en zoo in verhouding voor eik zoo aac- gegeven gewicht 2 penoe. Tabak (daaronder niet begrepen tabak, die bij het lossen uit het zchip, waarmede zjj ia aangevoerd, of bij aflevering uit het pakhuis, in tegenwoordigheid vau een ambtenaar der douane met terpeutjjn, olie of andere vloeistof begoten is, ten einde haar on geschikt te maken voor de consamtie) bereid per pond 2 shilling, onbereid per pond 1 shilling. Thee per pond 3 pence. Den 15u October a. s. ia het 25 jaar geleden, dat de eerste adelborsten aan het Nienwediep aan kwamen om aldaar hun opleiding te ontvangen. De' IF. R. Cl. deelt daaromtrent nog de volgende bijzon derheden mede: De opleiding zon plaats hekben aan boord van Zr. Ms. fregat De RAyn, destijds wachtschip aldaar, dooh toen na een tweetal jaren het aantel adelbor sten aanmerkelijk was aangegroeid, bleek het, dat de ruimte daar aan boord met toeliet om dat schip voor het tweeledig dool, wachtschip en instructie- of liever logemlmschip der adelborsten, te gebruiken Dientengerolge werd daarvoor aangewezen en in dienst gesteld het linieschip „Kortenaer". In 1867 werd de inrichting tot opleiding voor adelborsten vereerd met den titel van Koninklijk Inustituut voor de marine en in 1870 het gebeatw betrokken, dat nu tot opleiding en huisresting dient. Het nummer der sedert 1854 aangestelde adeibor- steu is nu gestegen tot 729, alzoo gemiddeld 29 30 per jaar. De eenig overbleven leeraren sedert de oprichting zijn de b-jeren A. van Voorueveld en J. C. Leich, die due op het'punt staan.hun 25-jarig jubiluaem te vieren. De heer I. I. Backer Dirks, die ook sedert de inriohtiug aan het Instituut werkzaam was, is sedert 1 September 1878 om gezondheids redenen met ver lof en met 1 Oct. a. s. nit zijn betrekking als leeraar eervol ontslagen en met dienselfden datum geplaatst bg het Departement van Marina ala biblio thecaris, opzichter der modelkamer enz. De Maatschappij van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in het arroodisaement Breda en omstreken heeft op de welbekende gronden een adres geriobt tot de Begeering om wettelijke maatregelen in het leven ta> roepen tot bescherming ran de voor den landbouw nuttige vogels. Tevens mocht dan wel een einde gemaakt worden aan de tegenstrijdigheid, dat sommige vogels jong hier en daar beschermd worden, bv. door verordeningen tegen het uithalen van nesten, maar volwassen in den jachttijd bjj duizenden gevangen cn gedood mogen worden. t De beruchte zoutsmokkclaar J. Oostvogels, ruim een jaar geleden uit Ottimerschans gevlucht, werd eergisteren te Wernhoud op becter daad betrapt, terwijl bjj zyn oud bedrjjf weer uitoefende. Hjj werd te Zundert iu den gevangeutoorn opgesloten, doch wist 's nachts de jjzeren raambouten los te wer ken en door zjjn beddegoed aan elkaar te binden zich naar beneden te laten zakken. De politie is hem nog niet op het spoor. Tengerolge van den ouraua in kindertiandni;beid, onder leiding van den heer Groeneveld door Volkt- oudermijs te Botterdam gegeven, heeft het departe ment Sneek der Maatschappij Tot Nnt van 't Al gemeen besloten vanwege bet departement een cursus voor handenarbeid op te riohteu en daarin onder wjjs te geven: le. aan betalende leerlingen; 2e. aan hulponderwijzers3e. aan niet betalende leerlingen. Nog werd besloten aan het hoofdbestuur der maat schappij een subsidie van ƒ200 in eens te vragen voor de kosten van oprichting en den gemeenteraad te vetzoeken eene jnarljjksche subsidie vau ƒ100. benevens een lookaal met vaar en licht toe te staan. Te Chicago bestaat tegenwoordig eene verceniging „ter bcvorderiug van huwelijken," welke voor trouw lustigen al de kosten der plechtigheid, zelfs van den gebruikelgken feeatdisoh, betaalt en den bruidegom bovendien een geschenk aanbiedt, ter waarde van 50 dollars aan huisraad. De vereenigiug gaat daartoe volgenderwjjs te werk. Zoodra twee of drie paren zich aangemeld hebben, maakt zjj bekend, dat op een bepaalden dag, op een besloten terrein, eene prach tige brnidapartij zal plaata hebben. Óp die partjj, opgeluisterd door mnziek enz., kan men de aanstaande echtgenooten zien. Om te worden toegelaten, betaalt men echter een kwart dollar, en daar in den regel duizenden hiervan gebmik maken, worden de kozten ruimschoots gedekt. De laatste maal had het huwe- ljjk eerst des avonds plaats, en werd het feest in een met Chineesche lantaarns en*, verlicht bosch gevierd. Bjj deze gelegenheid waren 6000 personen tegenwoordig, en het bruilofemaal waz dgn ook zeer rjjk. In een artikel, dat de Gegenwart aan de inter nationale tentoonstelling van knust te Mnnchen wijdt, wordt met grooten lof gesproken van de inzendingen van onze Nedetlandsche meesters. Volgens dat weekblad neemt Nederland na Frankrijk een eerste plaats in van de vreemdelingen. Met bijzondere waardeering wordt voorts gewag gemaakt ran Mes- dags zeestukken en Mariz' landschappen en vee, terwjjl mede met ingenomenheid gewesen wordt op stokken van Hettkes, Bochnssen, van de Sande Back- hnyzen, de Gruyter, Bilders, Sadóe, Bisschop en anderen. Ter beoordeeling van de stokken in 't alge meen wordt gewezen op het ontbreken van jooht op effect. Het blad zegt, dat er niet ia gewerkt om te schitteren, maar er is louter geschilderd nit liefde voor kunst en om de koost zelf. Aan hel burpau ran Politie is als geronden gedepo neerd een PARAPLUIEf die gepasseerden Donder dag op de Markt bij een uitstalling is achtergelaten. Ook zijn er inlichtingen te bekomen omtrent «en HOND middelmatig van grootte met zwurty en witte vlekken. Londen. 19 September. (Officieel. )Lord Lytton, onderkoning vau Indië, gaf den ltton September per brief aan den Emir van Afghanistan te kennen, dat hij troepen te zijlier hulpe zou afzenden en dat hy diens medewerking verlangde. De Emir heeft hierop den llden geantwoord, dat by zich innig verheugde over dezen brief, dat hy de plaats gehad hebbende gebeur tenissen diep betyeurde en hoopte, dat hij de aan de Engekche ambassade gepleegde misdaad spoedig naar loon kou straffen, en het bewijs kon kunnen leveren van zijne oprecht vriendschappelijke gevoelens jegens Engeland. Weonen, 19 September. De PolitUche Corres pondent? meldt uit Gastein, dat de pauselyke nuntius, msgr. Jacobini, heden vandaar vertrokken is. Hy bezocht gedurende zyn vyfdaagsch verblyf te dier plaatse verscheidene maleu prins Bismarck. V E K B E TERING. In ons vorig or. wordt de aanbesteding vermeld vab de vergrooting der algemeene begraafplaats te Moordrecht Dit moet zijn: verhooging dier begraafplaats. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 17 Sept. Johanna Cornelia, ouders G. Kasber- gen en C. Beijleteld. Sophia Johanna Petronella, ouders J. Vos en A M. Ztndijk. 18. Martinoa, ouders B N. Ockeloen en P. van Staveren. 19, Simon, ouders S Els- hout en J Quant. OVERLEDEN: 17 Sept G Belonje, 27j. Oa\UEUTROLWD; 19 Sept. M. Houdgk, 28 j. en P. C. Sehrave, 26 j T P. van loon, 20 j. en F. Slobbe te Moordrecht, 20j. E. van Maaren, 61 j. en H. M.Kore- vaar, 56 bt, xüj. JS. van Maaren, 61 j. en H. M.Kore- j. A. L. de Wolf, 25 j. en M. J M. Montyn, 22 j. Ondertrouwd A. L. BR WOLF EN M. J. M. MONTIJN. Gouda19 September 1879. - 4 Den 17 September overleed na eene langdurige ongesteldheid, mjjne geheide Echt genoot, GERARDUS BELONJE, mjj nalatende 2 kinderen te jong om hun gemis te beseffen. Wkd. G. BELONJE—Smit. O

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2