"Y IFOSTIEIRJICriEIfcT. POLITIE. de Iuteruaü%nale tentoonstelling te Melbourne, welke a. a. Donderdag ten eeu ure iu Arti-Legi zal wordeu gehouden. Wy veronderstellen dat er onder hen, die zich niet hebben aangemeld, zullen ziju, die thans toch de vergadering zullen bijwonen, daar wellicht de te ontvangen inlichtingen van dien aard zulleu zijn, dat menigeen van plan verandert en nog be sluit om zijne artikelen in te zenden. De termyn aanvankelijk bepaald op 15 dezer is verlengd tot 1 November. Onder hen, aan wieu bekroningen werden toege kend door de Jury voor de Tentoonstelling van Na tionale en Koloniale Nyverheid te Arnhem, komen voor de hh. P. Gocdewaagen, C. G. van der Post, alhier, W. C. Boer te Boskoop en E. H. Begoman te Hel men, (diploma's 2e graad) en N. Kooiman en Co. te Schoonhoven (diploma 3e graad). In de bestuurs vergadering van Zaterdag jl. is besloten pan al de bckrooudeu in ue drie graden een bronzen medaille toe te kennen. Ter vervulling van de plantsen van officie/' van gezondheid bij het regement grenadiers en jager» open gevallen door de benoeming tot adjuukt-iuspekteur van het geneeskuudig staatstoezicht in (Gelderland, Utrecht, Brabant en Limburg der offic. .fan gez. Post en Ruijscl, zijn aangewezen de offio. van gez. Ie kl. v. d. Burcht van Lichtenberg en KofndölLr, in gnr- nizoeu te Gouda en te Utrecht. Door de heeren J. de Vries Robbó alhier en A. Kaptijn ie Woerden is bij den gevneenteraad het volgende adres ingezonden Aan den Raad der gemeente Gouda. Geven met verschuldigde hoogachting te kennen J. de Vries Robbéte Gouda en A. Kaptijn te Woorden, dat zij door de afwyzende beschikkiug, genomen in uwe vergadering van 13 Augustus j.l. op hun verzoek om 4'/j rente-garantie en garantie der amortisatie iu 40 jaar van 135,000, voorde totstandkoming der waterleiding te Goudazeer te leur ziju gesteld, dat zij meenen dat verzoek is gewezen van do hand, door dat sommige H.H. Leden vau den Raad, de gemeente niet uilden bezwaren met meerdere finauciëele zorgen, dat echter door het voorstel, dat door den Heer Luijten c. s. nu is ingedieud, om van gemeente wege ecne waterleiding te maken en te exploitcereu, de financicele zorgen door aanneming van dat voor stel meer dan het dubbele zouden zyn, dan voor 't geval hun verzoek om garantie was aangenomen, dat zy in de gelegenheid zijn, op dezelfde voor waarden als in hun laatste schrijven is aangegeven, de waterleiding tot stand te brengeu en te cxploiteeren, dat alle plans gereed liggen om eventueel oninicl- delijk aan U ter goedkeuring in te dienen. Naar aanleiding van deze overwegingen, veroor loven zij zich de vrijheid te nemen, zich op nieuw tot U te wenden, met verzoek hun wéder concessie te geven, en met bepaling dat de Gemeente 4-Vsï °/o rente garandeert, alsmede garandeert de amortisatie van 135,000 voor de waterleiding, onder dezelfde voorwaarden al9 vroeger by de 3jarigc garantie is bepaald, of zoodanige bepalingen als U noodig zal achten en opder verplichting dat binnen 14 dagen het waarborgkapitaal ad 25,000 zal moeten zijn gestort Tot toelichting van dit hun verzoek, zijn zy zoo vrij hierbij deze memorie te voegen. 't Welk doende enz. Gouda en Woerden, 18 September 1879. (Get.) J. de Vries Robbé. i A. Kaptijn. By dit adres is eene memorie van toelichting ge voegd, waarin nader wordt aangetoond, waarom adressanten meenen, dat eene door hen gevraagde garantie voor de gemeente voordeeiiger belooft te zyn, dan exploitatie eener waterleiding van gemeente wegen. De zomervergadering der Onderwijzersvereeniging in bet 7e district van Zuid Holland werd, onder leiding van den heer G. B. Lalleman (van Moor drecht) op Zaterdag jl. alhier gehouden. Zij ken merkte zich door zeer belangrijke discussiën. Met het oog op het lot van onderwijzersweduwen en hunne onmondige kinderen, stelde de heer S. Posthumus een plan voor door hem nader in het schoolblad de Wekker ontwikkeld, aan welk artikel wij hieronder een en ander ontleenen tot oprichting van een weduwenfonds, waaraan al de on derwijzers in Nederland konden deelnemen. De heeren Gonda en Schrieck stelden daarentegen voor een algemeen petitionnement aan de Regeering in het leven te roepen, ten einde deze uit te noodigen, door inhouding van nog 2 a 3 percent der onder wij zersjaarwedden, ook een pensioenfonds voor onder wijzersweduwen en wezen te scheppen. Er werd besloten een commissie te benoemen, welke zich met den heer Posthumus in verbinding zou stellen, ten einde een geregeld plan in diens geest te ontwerpen, en dan binnen enkele weken nogmaals een vergadering te houden, waarin een geregeld plan zou worden vastgesteld en waaromtrent aan al het onderwijzend personeel in Nederland eeu uitnoodi- ging tot medewerking zou geschieden. Tc meer kwam men tot die slotsom, dewyl men overtuigd was, dat de Regeering noch willens, noch thans bij machte was tot oprichting van een weduwfonds van Staatswege. Verder werd het aftredend bestuur der Vereeniging bij acclamatie herbenoemd, en met nagenoeg algeraeene stemmen besloten, voortaan den voorzitter uit de bestuursleden te kiezen, terwijl de schoolopziener als eère-voorzitter zal plaats nemen. Nog werd de zaak der bibliotheek besproken en de eindregeling daarvan aan bet bestuur opgedragen. Na nog eenige andere besprekingen werden de over blijvende punten der agenda verdaagd tot de volgende vergadering. Aan den gezelligen discb, welke de vergadering be sloot, zat ook aan de nestor W. Reuhl, die heden de 60e zomervergadering der ouderwijzers-vereeniging bijwoonde. Onze atndgeuoot, de heer S. Posthumus, heeft iu de Wekker van 20 dezer een oproeping gericht tot de onderwijzers in Nederland, ora eene vereeniging te vormen tot ondersteuning van behoeftige nagelaten betrekkingen van onderwijzers. «De wet verbiedt zoo lezen wc of liever belet het zorgen voor de toekomst; immers de bezoldigingen zijn zoo gering, dat er aan het vormen van een eigen kapitaal niet te deuken valt en wordt het leven bedreigd de wet laat u niet toe eene zaak voor de uwen te begiuucn, die met uw heengaan door hen kan worden voortgezet. Met om valt voor de onzen allee, en er blijft veelal niets over, dan de algemeene liefdadigheid in tc roepen. Nu, Neerlands bewoners verloocheueii nog niet den ouden landaard; doch is u de gedachte niet pijnlijk, dat misschien morgen of overmorgen het lot der uwen afhankelijk is vau den weldadigheidszin uwer collega's en verdere land* geuooten. Natuurlijk, ja! En toch: //het kan niet anders" zuchten zoo velen. Nu nog eens mijne vraag: Zou het niet eindelijk tijd tot gemeen' schappelijk handelen zijn? Mijn untwoord is jal en mocht op die vraag van velen uwer het «ja!" volgen, dan is de tijd niet vprre, waarop dut ver nederend gebedel onupodig zal ziju, omdat wij het anders willen." Het plan van den heer P. is een fonds te vormen, dat zoo groot zal worden, dat eeu beroep op de algemeeno milddadigheid overbodig zal worden: /,Nu zou het mij niet verwonderen, aldus vervolgt de schrijver indien velen bij de lezing biervan het -hoofd schudden; doch lant mij verder uiteenzetten, hoe ik er over gedacht heb. Ons land telt, laat ons stellen 10000 onderwijzers, die belang hebben bij het voimen van een fonds, nis boven genoemd. Laat mij nannemeu, dat slechts de helft toetreedt, en dat men besloot slechts 1 gulden jaar lijks te storteu, dan wordt het eerste jaar eene som van 5000 bijeengebracht, die op het groothoek moet worden ingrscbrcven. Door verdere inschrijving en bijschrijving van rente, zal er na 10 jaar reeds een kapitaal vuu ongeveer 60000 zijn. Dit kapitaal brengt jaarlijks p. m. 2400 rente op, dat nu voor het eerst kan besteed worden om hulp te verlee- nen.(l) Ieder jaur vermeerdert het kapitaal met 5000 en de rente met 200, zoodat na 50 jaar eeu fonds aanwezig is van ruim 260000, dat jaarlijks ruim 10000 opbrengt. Eindelijk zal ons nageslacht een ouderwyzersweduwfond8 bezitten, dat steeds groeit, en ruim voldoende isfc om niet alleen de weduwen te steunen, maar ook ora by de opvoeding dir weezen hulp te biedeu. Ik ben overtuigd, dat tal vnn be zwaren verbonden zijn aan eeue vereeniging nL hier bedoeld wordt. Het is er dan ook verre vnn nf, dat ik reeds alle panten besproken zou hebben, die te bespreken zijn. Vindt mijne oproeping geen ge hoor, dan zou meerder geschrijf toch niet balen; vindt zij het wel, dan is er later wel gelegenheid. Slechts éen punt wil ik even aanstippen, en wel een, dat misschien velen zal bewegen om toe te treden. Men kan tegenvoeren: „eene mogelijke op- riohtiug zou eerst over eenige jaren bewys van bestaan kunnen geven, en gedurende de eerstvolgende jaren bleven zoovelen zonder hulp, en dus de toestand zoo als zy nu is." Volkomen waar; maar geen reden om niet te beginnen aan de zorg voor een gelukkiger toestand iu de toekomst, die zoo heel ver niet in het verschiet behoeft te zijn. Zeker zouden echter velen onzer bijdragen, zonder het tijdperk te beleven waarop met de uitkeering een aanvang wordt gemaakt. Doch genieten ook wy niet dngelyks veel, van wat onze voorgangers hebben bekostigd en zullen niet onze opvolgers ons dankbaar herdenken, waar ze bij hun werken het bewufctzyn hebben, dat, wordt on- (1) Wordt er twintig jaar gewacht cn de bijdrage op f 2 gesteld, dan zon een kapitaal van bijnn ƒ800000 fijn gevormd, rendterende bijna 12000 in oen jaar. verhoopt de toeslaud hunner dierbaren treurig, een bron bestaat, waaruit geput wordt, een bron jagrootendeels door anderen bezorgd, doch waaraan ieder iets blijft toevoegen. De onderwijzers, die tot toetreding geneigd zouden zyn, worden verzocht een briefkaart of naamkaartje aan den ontwerper vau het plan te zenden. Ia dat getal tot 1000 geklommen, dan zou in een verga dering een en ander kunnen worden vastgesteld. Op Vrijdag der volgende week, 3 October, zal het nieuwe gebouw voor zeevaart te Leiden in- gewijd en het borstbeeld van wijlen den eere-voor- zitter Z. K. H. prius Heuderik der Nederlandeu onthuld wordeu. Uit Hazerswoude meldt men: Een meisje te A. was aan 't grassnijden in een boomgaard aan den weg, waartoe zy van den eige naar verlof had. Een kennisje passeerde daar en vroeg om een paar peren voor haar te plukken hetgeen werd geweigerd. Hierop volgde een steeu-' worp, die juist het grassnydend kind bovenop h$t hoofd trof. Het kind zonk neer en weinige dagen daarna stierf het aan de gevolgen. Staten-Generaal. Tweede Kambb. Zittine van 22 Sept. 187». 8 In deze zitting is de conclusie der commis sie,om inlichtingen in te winnen alvorens te be sluiten tot de toelating vau den heer du Tour van Bellinchave aangenomen met 43 tegen 83 stemmen. Het algemeen debat over het adres is aangevangen. De heer Elout van Soeterwoude vroeg naar de zienswyze der regeeriug omtrent bet kies recht en kondigde een ameudement aan op de onder wijs-paragraaf, ten voordeele der rechten vau een aauzienlyk deel der natie. De heer Heydenrijck spoorde de rechterzyde tot kalmte aan. Zij kon slechts versterken door,de onmacht der libcralep. Overigens kou hij in dit ministerie geen fusie- ministerie zien, indien het de schoolwet ongewijzigd invoerde. Van 15 Oct. tot ultimo Dec. ru vnn 2 Jan. tot 15 Maart c. k. zullen aau de Normaal-schietschool te s'-Hage cursus-ten worden gehouden, tot vonniog vau onderwijzers in de gymuastiek voor het bger. Vau elk regiment zullen twee onderofficieren roor ieder der cursussen met dat doel by de schietschool gedetacheerd worden. De heer Keuchenius is aan boord van het stoom schip Anadyn* den !8n dezer van 8uez naar Napel» gestoomd, waar hij den 22n kan aankomen, om of van daar over land den 24 k 25n in den Haag te ziju; of naar Marseille doorstoomend, den 26a in die zeehaven aan wal te stappen en den 28 li 29u in de residentie tc zijn. (St.) De inwijding van het gouden feest te 's-Hage van de batailjons grenadiers en jagers geschiedde Zondagavond op twee plaatsen. Ten gevolge vau het schoone weder was het terras van het badhuis een geduchte concurrent van den kon. Frauschen schouw burg. Op het terras van het badhuis had zich een aanzienlijk getal feestgenooten vereenigd. Bij eene fraaie gasverlichting en onder de opwekkende tonen «Ier schutterij-muziek wus men eenige uren recht ge zellig en vrolijk bijeen. De voorstelling in den schouwburg, ter eere van het keurcorps gegeven, werd meer door onderofficieren en manschappen dan wei door officieren bijgewoond. De komraandaiit van het corps en de regelings commissie waren tegenwoordig. De ouverture van de opera „Mignon", die dezen avond gegeven werd, moest achterstaan by het „Wilhelmus", met welk nationaal lied de militaire toeschouwers door het orchest begroet werden. Overigens gaf de diréeteur een nationalo tint aan deze voorstelling. Aan het einde van de tweede acte verscheen Lbérie ten tooneelc eu zong uit volle borst en met veel geest drift de coupletten van het „Wien Neêrlandsch bloed," waarvan het refrein door het koor en alle artisten herhaald werd. Opmerkelijk was het dat het Nederlaudsche volkslied door Lhérie en zijne omgeving gezongen werd in een kleederdracht uit het tydperk van Lodewyk XVI. Lauweren zijn Lbérie niet vereerd, maar den met de nationale kleuren versierden krans, die na de wegslepende, geestdriftwekkende voordracht vau het volkslied, voor zijne voeten viel, mocht hy besehouwen als eene be tuiging van erkentelijkheid voor de medewerking, welke hy den heer van Hamme verleende, bij de aanbieding van dezen feestavond. De groote wapensehouwing, gisteren morgen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan vnn het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan gehouden, was plechtig en indrukwekkend. Alle officieren en de staven hier aanwezig, oud-onderoffioiereu, ridders der Militaire Willemsorde, gedecoreerden mot het Zilveren en het Metalen kruis enz. vormder een heg langs de uitgestrekte paradeplaats. Eene tribune voor dames was geheel bezet. Het militaire feest werd bygewoond, namens Z. M. den koning, door Zijn adjudant generaal Schönstedt, door Z. K. H. prins Frederik en Z D. H. den prins von Wied, te paard, eu door HH. KK. IIH. prinses Marianne en prinses von Wied en kinderen, in een open rytuig. Het Malieveld was omzoomd door een muur vau toeschouwers. De kolonel vereenigde de troepen eu genoodigden iu een carré en herdacht in eeu dag order den dag waarop voor 50 jaar, op 22 September, door Z. K. H. prins Frederik aan de voormalige afdee- ling grenadiers het vaandel werd uitgereikt en schetste voorts het roemrijk verleden vau dat vaandel. Z. K. H. prins Frederik hield vervolgens eene warme toespraak tot het regiment, dat steeds uitmuntend aan zijn be stemming beantwoordde, dat uitstekende bewijzen van moed en trouw had gegeven en uitmuntte door voorbeeldige krijgstucht. Z. K. H. wenschte het corps heil, zegen en voorspoed toe. Deze ttespraak werd door den kolonel beantwoord. Z. M. de Koning had hem opgedragen eenige ridderteekenen van de orde van de Eikenkroon uit te reikeu. Voor het front der troepen hechtte hy majoor Boel- laard het kommandeurs-kruis, kapitein Weeniuk het officiers-kruis en de luit. Engelbregt, Brender a Brandis en Gevers Leuven bet ridder-kruis op de borst, als een bewijs van 'b konings tevredenheid over de houding van het regiment. De troepen defileerden daarna voor de leden vau het vorstelijk huis. Een groot aantal autoriteiten was bij de plechtigheid tegenwoordig. Z. K. H. prius Frederik en familie werden allerwege met geestdrift begroet. Het Dagblad heeft in zyn nr. vau Maandag 15 Septi mber een artikel opgenomen, waarin leedwezen werd uitgesproken, dat de Prins i van Oranje de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal niet zou bywonen en waarin de méening geuit werd dat de Prins by die gelegenheid tegenwoordig be hoorde te zyn. 1 Naar aanleiding van dat artikel schryft de Prins van Oranje een brief aan het Vaderland van heden, waarin Z. K. H. o. a. zegt vroeger bijna dagelyks het Dagblad te hebben ingezien doch met klimmende weerzin, daar veie achtbare mannen daarin verdacht werden gemaakt. Deze weerzin veranderde in ver ontwaardiging, toen daarin een dronk werd opge nomen van den heer Mock, waariu een aantal aanmerkingen werden gemaakt op het gedrag van den (vorige») Prins van Oranje. Naar aanleiding daarvan had Z. K. H. het abonnement op het Dag blad opgezegd. Zij, die dat blad besturen hadden getracht hem daarvan terug te doen komen, maar te vergeefs en van dat oogenblik heeft het Dagblad aldus schryft Z. K. H. tcgeu hem eens veete opgevat, welke zich geuit heeft door de plaatsing van bovengenoemd artikel. Z. K. H. verklaart verder dat zijne droefheid over de geleden verliezen hem nog niet toelaat in het openbaar te verschijnen en ook het volgend jaar zal hij de opening der Staten-Generaal niet bijwonen, „zonder dat het schotschrift vau het Dagblad eenigen invloed op die beslissing heeft uitgeoefend." Z. K. H. .rekent het zich tot eeu eer door een couraut als het Dagblad door het slyk te worden ge haald, vooral daar hij voor zich de overtuiging heeft dat hét hem niet aan belangstelling in 's Lands zaken ontbreekt. Z. K. H. weuscht dat zijne afwezigheid bij officiecle plechtigheden door zyne landgenooten niet verkeerd worde uitgelegd eu van daar deze verklaring. De tooneelspeler Kistenmaker, die hier indertijd dikwijls optrad als lid van het gezelschap der Vereenigde Tooneelisten is Zondag overleden. Het was Zondag-avond 25 jaar geleden, de de heer Moor zijn loopbaan als kunstenaar op het tooneel van den Stadsschouwburg te Amsterdam, dien by thans mede bestuurt, aanving. Namens het too- neelgrzclschap werd hem een goudeu reraentoir met opschrift aangeboden. Den 19n Sept. is door den gemeenteraad van Bos koop vastgesteld de rekening over 1878, die bedraagt in ontvangsten/ 20,891.69 en uitgaven ƒ20,862.09, en sluit ulzoo met een batig saldo vau 529.607a. De uitgaven voor ónderwys bedroegen ƒ5803.09, be halve de kosten van rente eu aflossing voor het sohoolgeboaw. De in dezelfde zitting vastgestelde begrooting voor 1880 bedraagt aan ontvangsten en uitgaven ƒ19,015.1 O1/»- Ann inkomsten wegens Rijksbelas tingen wordt geraamd eOSO.öO1/^ aan onderwijs ƒ1800 en wegens de belasting op het inkomen ƒ6000. De uitgaven voor ónderwys worden be groot op ƒ5440, voor politie op ƒ995, voor rente en aflossing van geleende gelden ƒ4038.60 en voor kosten van armenvcrpleging ƒ800. Bij de staalsbegrooting voor 1880 deelt de minister van binnenlandsche zaken, iten aanzien van de uitvoering der wet op het leger onderwijs, mede, dat hij bij zijn optredeu die uitvoering voor een goed deel voorbereid vond eu nok het ontwerp dezer begrooting zoo ingericht, dat op het in wer king treden dier wet met 1 Jan. 18{ 0 was gerekend. Het was hem nogtans niet mogelijk de uitvoering met dat zeer naderend tijdstip te be' orderen. Cijfers toch, die hij iu het begrootings-o ïtwerp aantrof, waren gegrond op regelingen, waarop voor een deel nog de bekrachtiging des konings werd tegemoet gezien. Met die regelingen onbeke ul, kon hij de juistheid der credieten, die zijn a nbtsvoorganger reeds had besloten aan te vragen, onmogelijk be- oordeelen. Overijling zou vooral tin aanzien van een zoo gewichtig onderwerp zeer ongeoorloofd zijn. Inlusschen zal hij zich met den meeaten ernst beijveren de uitvoering der aangehaalde wet zoo spoedig mogelijk voor te bereiden. Geheel afge scheiden van de daartoe noodige raaa regelen, scheen hem echter de voorziening in de behoefte aan ouderwijzend personeel. Die behoefte i zoo dringend, dat hy meent al dadelijk hoogcre sommen te moeten aanvragen ter uitbreiding van kweekscholen en normaallessen. dag der Unie wijze gevierd, iniug vervaar- Te Utrecht is Zaterdag de gedenk van Utrecht op eenigzins plechtig» Gelijk men weet, was een gedenkpe digd, die met een daarbij behoorende oorkonde aan het gemeentebestuur voor het stede! jk archief zou wordeu aungeboden. In de plechtige vergadering, waarin de oorkonde werd geteekeud, werd besloten een exemplaar der medaille te schenken aan de rijks-universiteit en de kon. mil. academie te Breda en andere rijkssinstellingen. In optocht begaf men zich naar bet stadhuis. De deeluuners aau den optocht waren in het zwart gekleed, met eene roset aan de Nassausche kleuren blauw met oranje. De aanbieding had plaats aan burgemeester en wethouders, bij monde van dr. A. R. Ruiterschild, pred. bij de Ned. herv. gem. aldaar c)ie daarbijeene toespraak hiehi. De aanvaarding geschiedde, wegens uitstedigbrid van den burgemeester, dooi den wethouder jhr. mr. J. L. B. de Muralt. Hit (vele woningen waren vlaggen uitgestoken. Blijkens het dezer dagen verschel» van het Haagsche genootschap tot v de Christelijke godsdienstzyn, ter vóór 15 December 1880, de volgeutfe geschreven 1*. Het genootschap verlangt te in hoever de vergelijkende godsdieu pooals die thans beoefend wordt, bij kennis en waardering van het Christen II. Het genootschap verlangt eene over Alexandre Vinet, waariu hij als ch list en apologeet get eekend eu ge waardeert III. Het genootschap vraagt eene historische toetsing der iu de Belijdeni Nederlandsche hervormde kerk gevolgd de Bijbelteksten, die, rechtstreeks of gronden en bewijsplaatsen voor de vei stellingen worden gebruikt. programma tjrdedigiug van bcautwoording vragen uit- aange wezen, ^geschiedenis, raagt tot de dom. verhandeling istelijk mora- •d wordt. grammatisch- itischriften der e exegese van ijdelings, als rsbhilleude leer- Eigenaars of directeuren van eenige hier te lande gevestigde ijzerfubriekeu hebben xlezer dagen den mi nister van oorlog by verzoekschrift te kennen gegeven: dat zy niet zonder bevreemdiug nit de Jagbladen het bericht hebben gelezen, als zondéu er jiogiugen wor- koepels met mouden van den Nieuwen Duischlaud te voor het fort pff 720,000 'cn allen iu te vervanrdi- den aangewend ora de gegoten ijzeren pantseringen voor de verdedigiug der Nieuwediep, bet Noordj^e-kauaal en Waterweg van Rotterdam naar zee in doen maken; en dat dit wfcrk alleen op de llarssens, met vervoer enz., wordt begroot. Adressanten achtten zich allen iu staat het gietwerk in hunne fabriekeu gen, terwyl het pantserwerk, dat Friéd. Krupp te Essen, zoowel als Grüson te Maagdenburg, uit En geland of Fraukryk moeten ontbieden, jok door Ne derlandsche fabrikanten daar kan worden aangeschaft. Zij wenschen hun stem te verheffen tegen het op dragen van werk aan buitenlandsche fabrieken, het welk hier te laude volmaakt goed kan worden ver vaardigd. Er wordt, zeggen adressanten, hier te lande reeds zeer dringende behoefte aan werk gevorid, zoo zelfs •dat verschillende der adressanten het aantal hunner werklieden reeds van week tot week moesten ver minderen, en dnt die behoefte nu niet iederen dag zich sterker zul doen gevoelen, naarmate de nieuwe tariefwet voor het Duitsche Tolverbond Vollediger in werking treedt, terwyl Oostenryk in die richting reeds is voorgegaan en ulle andere staten vhn Europa's vasteland veel hoogere invoel rechten op yzcrwerk heffen dan in het Nederlandsche tarief sedert dn herziening, op 1 Juli 1877 in werking gekomen, zyu overgebleven. Journal des Dr. G. Dareiuberg schreef aan het Débate een brief over het geneeskundig congres, onlangs te Amsterdam gehouden. Hij prijst de hup- sche ontvangst en de gastvrybeid, welke de ge neeskundigen er genoten. Van de tooneelvoorstelling, welke hun werd aangeboden, zegt hij, dat mej. Joséphine en Jeane de Groot le Passant van Coppée speelden t,avec un réel talent; en mej. Josephine de Groot declameerde zeer goed het tooneel uit Phédre „hoewel zij een weinig onderdoet voor m«He Rousseil in die rol," werd terecht toejuiching geschonken aan haar sober en flink spel in die gloeiende en ziekelijke declaraties aan een Hyppolite, die zich vau zijn rol kweet op een volkomen belachelijke wijze, al» een schooljongen die vreest klappen te krijgen. De zelfde tooneelspeelster droeg de alleenspraak van Cly- temnestre uitstekend voor. De koning der Neder landeu heeft een goed gezelschap voor het treurspel, maar eeu middelmatige!» operatroep. Wy hebben in den Haag Guillaume Teil geboord, dat gezongen werd zooals men het niet zir.gt in een slecht pro- vineietheater." Van de Duitsche klucht, die te Am sterdam vertoond werd, zegt hij, dat ze grappig werd gespeeld, vooral door den komiek Hermann, wel wat lang was, maar toch een gelukwensch voor den schrijver waard. Maakten wij reeds eenigen tijd geleden melding van bet gerucht, dat voor het binnenlandsch tele- graphisch verkeer het woord tarief zon worden in gevoerd, thans kunnen wij met zekerheid mededeelen, dat inderdaad deze hervorming met 1 October a. s. in werking zal treden. Voor elk telegram zal een vast recht van 15 centen geheven worden, terwijl bovendien voor elk woord 1 cent verschuldigd zal zijn. Bij bet kiescollege der Hervormde Gemeente te Deventer is ingekomen eeu adres van ongeveer 600 mannelijke lidmaten, met verzoek om roor de be staande vacature geen modernen predikant te beroepen maar een vau de Evangelische richting. Vele der o.iderteekenaren behooren tot de moderne richting: z:j hebben zich bij hit verzoek aangesloten, omdat zij de inwilliging er van billijk achten. Sedert eenigen tijd bestaat te Leeuwarden eene inrichting, onder den naam van Militair tehuist vrucht van de werkzaamheid der christelyke jongelingsver eeniging. Zooals de naam reede aanduidt viddt de militair in deze inrichting gelegenheid tot aangename en nuttige verpoozing, geheel velschillend van de zoogenaamde genoegens, die hem elders worden aange boden. De directeur, de heer P. Visser, had den avond va» Zondag jl. bestemd ora de huiswaarts keerende miliciens der lichtingen van 1876 en 1878 eeH klein feest te bereiden. Ook de overige leden van hit Militair tehuis (te zamen 65) waren aan wezig, benevens de leden der locale Commissie. Met het zingen van Psalm 68 vs. 10 eu een gebed werd de samenkomst geopend, waarna den directeur, uit naam van de genoemde lichiingen, eene prach tige pendule werd ter hand gesteld, als een stoffe lijk blijk vau het goede, in de inrichting genoten De heer de Lesseps verzekerde in eene zitting der Fransche academie van wetenschappen den 22sten Juni 1874, op grond van verklaringen zijner inge nieurs, dat ten tijde van Israels tocht door de Roode Zee de ebbe en vloed vau die zee tot den voet van den Saragaim, in de nabijheid van het meer Timsah zich uitstrekten. Men wil thau9 daar uit afleiden, dat de Joden niet zuidelijk maar noor delijk vau de tegenwoordige noordelijke golf der Roode zee voorwaarts trokken. De abt Meidue geeft thans zelfs eeu geheel nieuwe schets van de richting, die de Joden volgden en roept de gansche christenheid op, om gelden bijeen te brengen tot het onderzoekeu van tie plek waar Pharao met zyn leger werd verzwolgen door de baren. Een som vau 300,000 franken acht by ter bestrijding der kostei voldoende. Hij verwacht veel te zullen vinden s» tot de bevestiging van het in den Bijbel voorx mende verhaal leiden kan. vau rkV STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft der maand Augustus 1879 uit Gouda verzonnen en door tusschcukom9t van het Tostkautoor aldaar terug te bekomen. J. K. H. de Ree te Alphen, J. Pooms te Berg ambacht, van der Doele te 's Gravenhage, J. Huls hof te Gouda, C. d. Len en Co. te Groningen, P. Versluis te Hoeven, G. Dekens Houtman te Rot terdam, Wed. A. Hoogenes te Rotterdam. Goudaden 2ln September 1879. De Directeur v/li. Postkantoor te Gouda^ VAN KBUIJNE. Ann het bureau van Politie ia ala gevonden gedepo neerd: een PABAPLUIK eu eeu paar HAND SCHOENEN.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2