BINNENLAND. GOUDA, 7 October 1879. De Gemeenteraad van Bodegraven heeft 200 be schikbaar gesteld voor de feestelijkheden ter gelegen heid van deu intocht van den nieuwen burgemeester, den lieer Steenstra Toussaint. Uit Oudewater schrijft men ons: Eindelijk, na ongeveer 6 jaren wachtens, heeft de K^rkeraad der Ntd. Hervormde gemeente alhier het genoegen de beide predikautspluatseu gelijktijdig vervuld te zien. Ds. Margadaut vau Appeltern, Zon- „dag voormiddag bevestigd door Ds. de Kruijf, een vroegereu leeraar dezer gemeente, deed 's namiddags ziju intrede, bij welke gelegenheid evenals des voor- middags, eene groote schare was opgekomen. Onge twijfeld zal het voor een groot deel aan de goede zorgeu der Kerkvoogdij, ten opziohte der nu geheel vernieuwde pastoriën, zijn toe te schrijven, dat het bcroepiugswerk in den laatstcn tijd van succes mocht zijn. De Hooge Raad heeft bij arrest van gisteren den proo.-gen. bij het gerechtshof te 's-Graveuhage niet ontvankelijk verklaard in zijne voorziening tegen het arrest, waarby A. d. V. c. 9. te Lekkerkerk zijn vrijge sproken van het hun ten laste gelegde verzet tegen de uitgraving van het kerkhof, voor den bouw van een post-en telegraafkantoor aldaar. Het vervoer langs de spoorweg LeidenWoerden heeft gedureude de maand September 1879 opgebracht aan reizigers 7586, aan goederen ƒ2129; tezamen ƒ9715. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen 48846. In de afgeloopene week had te Boskoop de procf- maliug plaats van het stoomgemaal voor deu Ver- cenigden Polder. De polder was spoedig van het overtollige water bevrijd de machine werkte uitne mend en met een zeer zuinig kolenverbruik. De werk- fu'gen zyn ontworpen door den heer J. Paul, ar chitect te Zevenhuizen, en vervaardigd in de fabriek der hh. Cosiju en Co. te Gouda. De commissie belast met het ondeizoek vau de geloofsbrieven van den heer mr. M. W. du Tour van Bellinchnve heeft bij een uitvoerig gemotiveerd rapport aan de kamer voorgesteld dien heer niet als lid toe te lateu. Zij acht, na raadpleging der wet en lettende op de aan het licht gekomen feiten, de in deze zaak overgelegde kiezerslijst van de gemeente Harmeien geen kiezerslijst iii den zin der wet. Daarbij zijn verscheiden misslagen begaan, die voor geen herstel vatbaar waren. Bovendien hebben burg. en weth. van die lyst in April openbare keunisgeviiig gedaan niet als vau een lijst voor de tweede kamer en de pro vinciale staten gezamenlijk, waarvoor zij schijnt te zijn opgemaakt, inaar als van eene lijst voor de pro vinciale staten. De verschillende fouten hebben de commissie belet de aanwezige lijst als eene kiezers lijst voor de tweede kamer in den zin der wet aan te nemen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting vau 6 Oct. 1879. In deïe zitting heeft de heer Keuchenius, na te zijn beëedigd, zitting genomeu. De heer vau Kerkwijk heeft voorgesteld een wij ziging van art. 59 der gemeentewet en wel om bur gemeesters op eene aanbeveling van drie personen van wege den gemeenteraad door den koning te doen benoemen en de zesjarige herbenoeming te doen ver vallen. Heden zou de discussie plaats hebben over de ge loofsbrieven van den heer du Tour vau BHIinchave. de Britsche en de Nederlaudsche regëering omtrent het klauwzeer en de tongblaar. Het kwam hem voor,\dat men in Nederland veel meer vrees voor de longziekte {pneumonia) dan wel voor klauwzeer en tongblaar koestert; dat men de laatste ziekten te gering schat en dat de bestrijding daarvan niet van dezelfde energie getuigt, als waarmee tegen verspreiding van de longziekte gewaakt wordt. I11 Engeluad worden tongblaar en klauwzeer veel ern stiger dau in Holland opgenomen, en met leede oogen wordt opgemerkt, dat Nederland het kwaad niet even gewichtig opneemt." De hoofdinspecteur herhaalde ten slotte nog eens //Dring er bij uw landgenooten op aan, dat dezelfde kracht en energie, waarmsde tegen longziekte gestreden wordt, ook iu niet mindere mate gebezigd worde, waar het klauwzeer en tongblaar betreft." Als eene zeldzaamheid wordt gemeld, dat in Brakel Zondag nog rijpe abrikozen zijn geplukt, terwijl men eeuige nog aau den boom moest laten hangen, omdat ze nog niet goed rijp waren. De Miuister van Finantien heeft, bij gelegenheid der verdediging van een zinsnede der Troonrede ge wezen o. a. op de sedert 1848 toegenomen opbrengst der belastingen. De Volkucriend maakt daarop de volgende kant- tcekening: z/Zoiider nu te willen onderzoeken in hoever ook de Indische baten op den stoffelijke» vooruitgang van de NedeVlandschc huishouding gedurende de laatste 25 a 30 jaren van invloed wuren, meeneu wy hier toch te moeten stilstaan bij het aandeel van het ge destilleerd in de opbrengst van Rijksbelastingen. z/Laat oas de twaalf laatste jaren nemen b.v. van de opbrengst vim het gedestilleerd. 1867 ƒ13,265,808, 1874 17.903,373, 1868 - 13,355,692, 1875 - 18,707,338, 1869 - 14,029,692, 1876 - 20,049,980. 1870 - 14,453,606, 1877 - 21,111,553, 1871 - 14,927,220. 1S78 - 22,031,791, 1872 - 16,197,954, 1879 - 14,165,922, (1) 1873 - 17,107.363, //Deze vermeerdering van c. 10 millioeu gulden aau bi lasting, alleen op het gedestilleerd, getuigt 0. i. niet van vooruitgaug in rijkdom en welvaart. Nog- thaus heeft zij bepaaldelijk tot afschaffing van andere belastingen bijgedragen en schijut ons derhalve de vraag geoorloofd, of de bewering mag opgaan dat dit een en ander aan het vrijhandelstelsel zou zijn te danken (1) Acbt maanden. -nv De Commissie, onder den vorigen Minister van binuenlandsche zaken benoemd, om de Regeering voor te lichten omtrent de uitvoering van art. 4 der nieuwe wet op het lager onderwijs, heeft, na eene vry lange rustpoos, Vrijdag en Zaterdag te 's-Hage weder eene vergadering gehouden. Ten gevolge eener veranderde schikking is de ope ning der Passage te Rotterdam, die aanstaanden Zaterdag zou plaats hebben, uitgesteld tot Woensdag 15 dezer. De Engelsche correspondent van het N. v. d. Dag bracht een bezoek aau den hoofdinspecteur van het Engelsch veeartsenij-departemeut en deelt van het gesprek het volgende mede, dat op onze vee-uitvoer betrekking heeft: «Hij bracht hulde aan de krachtige maatregelen, die de Nederlandsche regeering genomen had om de longziekte tegen te gaan. Hij was ge neigd om zelfs te erkennen, dat de regeering als een voorbeeld kon gesteld worden, maar en hij wenschte dat uitdrukkelijk in het licht te stellen er bestaat een groot verschil van opvatting tusscheu Eene zekere vrouw Mallet te Parijs werd eene maand geleden gebeten door een dolle kat. De beet werd uitgebrand met een gloeiend ijzer en de wond geuas spoedig. Men dacht, dat de beet geen ver dere gevolgen zou hebben, toen vrouw Mallet, vóór een paar dagen met eene buurvrouw pratende, plot seling eene verschrikkelijke vlaag kreeg. De buur vrouw outstelde en riep om hulp, maar vróuw Mallet wierp zich op haar en wilde haar bijten. Eene wilde worsteling ontstond tusscheu de twee vrouwen. De toegeschoteu bureu zagen het aan, doch geen hunner durfde tusschen beide te komen. Gelukkig kwamen twee politie-dienaren. Een greep een deken en wierp die zoo behendig over vrouw Mallet, dat het mogelijk werd haar te binden eu haar naar een ziekenhuis te brengeu. Toen zij deu drempel van het gasthuis overschreden had, stierf zij. Te Utah iu Noord-Amerika heeft een koorddanser in Davolgiug van Blondin, met een knaap op den rug over een koord gewandeld, dat op eene hoogte van 50 voet tusschen de huizen was gespannen. Hij vielde knaap stortte te pletter op den grond hij zelf greep zich nog aan het koord en werd be houden. Hij is gearresteerd. Het publiek heeft dus weder alles genoten wat het verlangen kon. Maar er ontstaat nu eene andere kwestie. Als de koorddanser gestruft wordt, omdat hij oorzaak is van den dood van den knaap, dan zouden er misschieli termen zijn zulke toeren, al loopeu zij goed af, ook te straffen als //pogingen" tot eene strafbare daad. (Arnh. Ct.) Punch bevat een reeks van vragen en antwoorden betreffende de veelbesproken quaestiewat er met den ex-koning der Zulu's moet aangevangen worden. Vragen: Zal hij opgesloten worden in den Tower? Zal hij verbannen worden naar Cyprus? Zal bem een kooi worden toegewezen in de //Zulu-logical Gardens Zal hij (als bij de triomftochten der oude Romeinen) als gevangene figureeren in den stoet op den aanstaanden Lordmayorsdag, om vervolgens in de Guildhall het vuur te moeten doorstaan van Lord Beaconsfields rhetorica? Zal hij op zijn eere woord worden vrijgelaten, onder beding dat hij le zingen kome houden in de St Jamens-Hall? Of zal hij als de nieuwste Afrikaansche noviteit worden ter tafel gebracht in de eerstvolgende^ algemeene vergadering vau het koninklijk geogrufU^be genoot schap f Antwoorden: Hij zal gephotografeerd worden in ulleriei formaat, mager en vet, de eene gelijkenis volslagen ongelyk aan de anderen. Hij zal als trademark dienst doen bij het debiet van een nieuwe Zuid-Afrikaansche mosterdsaus. Hij zal de hoofdfi guur uitmaken op tal van hoogst fantastische prenten in de illustraties. Zijn levensbeschrijving zal als stopsel welkom zijn aan het eerstvolgend nommer van verscheidene week- en maandbladen. Hij zal in effigie prijken in Het wassenbeelden kabinet van madame Tussaud. Scharen zal hij daarheen lokken tot men genoeg vau hein hebben zal, eu hij in den smeltpot geraakt om plaats te maken voor een latere celebriteit. En daarna zal hy vergeten worden, gelijk alles wat eenmaal hier beneden groot was en viel. Te Grootebroek begaven zich eergister twee mannen in een schuitje om op waterwild te schieten. Op de tochtsloot gekomen, zag men een eend 1 oor den boeg. Een der beide personen, die in het voorste gedeelte van het schuitje stond, bukte en zyn ka meraad schoot, doch bet schot miste. Eerstbedoelde zwom daarop naar de de andere zijde over en stond, juist toen de jager ziju tweede schot wilde lossen, weder op, met het noodlottig gevolg dat hy het schot in het hoofd kreeg en in het wuter viel. Zijn makker baalde hem er oogeublikkelijk wéér uit en bracht hem naar Grootebroek, maar naar het oordeel der geneesheereu zal de gekwetste aan de gevolgen wel sterven. Hoe de stemming iu de Transvaal is, blijkt het best uit een brief door de Commissie van het Volks comité aan hun medeburgers gericht en iu de Zuid- Afrikaansche bladen opgenomen. De Commissie meldt daarin dat zij heeft kennis genomen van een groot auutnl klachten van alle zijden bij haar ingekomen, welke klachten vertellen vau beleedigiiigeii, plunde ringen en zelfs vau gewelddadigheden aau de men- schen en hun eigeudoin aangedaan. Verschilleude van die klachten worden dan nader aangeduid eu dun zegt de Commissie: z/Meu vraagt ons, of dat nu die goede, rustige, veilige regeering is, die al deze dingen laat geschie den «De Commissie wil die vrageu uiet alle beautwoor- deuzij weet alleen, dat in de tijdeu der Republiek ieder kiud zelfs vrij en veilig was." z/En nu. Zij meent het aan alle baar medeburgers te moeten zeggen: houdt u kalm, bewaart uw geduld, verdraagt 1" z/Lijdt nog maar een tijd onrecht! zoo kan het niet langer duren." z/Wij wachten op antwoord uit Engeland. Als het komt, boe het zij, dau zullen wij met het volk raad plegen, want de wil van het volk zal ons moeten zeggen, hoe aan dezen oudraaglijken toestand een einde te maken." De brief is namens de Commissie onderteekend door M. W. Pretorius eu W. Eduard Bok. In den nacht van Woensdag op Donderdag is op eene brutale wijze ingebroken in bet kantoor van den rijks ontvanger te Zuidhorn, wonende even buiten het dorp. De dief heeft alle sloten van een dubbelen lessenaar eu laden verbroken, alle papieren door elkander gehaald twee revolvers en een klokje weggenomen, maar heeft zijn doel uiet bereikt. De ontvanger, die deu volgenden morgen naar Groningen moest om te storten, had eene zeer aanzienlijke som geborgen in zijne slaap kamer. Die kamer heeft deu ingang in het kautoor en de dief heeft dadelijk de deur, die open stond, dicht gemaakt en van binnen gegrendeld. De maand September was de elfde maand, die te weinig warmte gaf; gemiddeld kwam men in deze maand 0.43 gr Celsius tekort. De dagen van den 3n tot en met den 7n, de 12e, 13e, He en van den 16n tot den 20sten waren te warm, hoewel bij de opgenoemde dagen nog vier dagen voorkwamen, die slechts een hui ven graad of nog minder te hoog waren. De warmste dag was de 7de, toen men ook den hoogsten stand 23.7 waarnam. Den koudsten dag had meu op den 25sten, hoewel op den 27stén de laagste stand 5.8 werd waargenomen. De gemiddelde thermometerstand was 14.72 gr. De warmste herfstmaand, 17.91 gr. had men in 1865 de koudste, 12.68, in 187J. 1855 daalde de thermometer zelfs 0.8 gr. beneden het vriespunt. De barometer gaf gemiddeld 0.23 mM. te veel luchtdrukking aan. De vier eerste dagen was de barometer te hoog; op den lsten had men een berg top, die ruim 13 mM. boven den normalen stand was, de barometer wees toen des avonds 11 u. 774.1; den 9n had men een dal, dat8 mM. te weinig luchtdrukking aangaf, den 14u een van 7 en den 24sten van ruim 12 mM. De hoogste gemiddelde stand der maan was in 1865 nog 6.7 mM. hooger, de laagste 5.2 mM. lager in 76 alzoo kan de gemiddelde der 1 maand omstreeks 12 mM. uit elkander loopeu. De dampdrukkiug en betrekkelijke vochtigheid kwa men met de gemiddelde vrij wel overeen; de hoe veelheid regen was minder, ruim 16 mM., dan men had kunnen verwachten. De hoeveelheid 42.9 mM., viel op dertien dagen, waarbij zes dagen wuren, die minder dan 0.6 mM. gaven. De grootste deze maaud afgetapt, 143.3 mill., was ia 1876 de kleinste 8.6 mM., in 65. De verdamping van water, 67.3 mM. was minder dau ge woonlijk. Den Sisten was het stormachtig uit het Z. V/. met enkele stooieu vau 47 kilogr, drukking en den 6u had men des avonds 9 u. weerlicht. VD.) In het officieel verslag omtrent den gezondheids toestand te Stockholm wordt geconstateerd, dat het aantal lijders aau delirium trement en- chronische dronkenschap aldaar sedert 1875 voortdurend afneemt. Iu dat jaar bedroeg het 578, in 1876 verminderde het tot op 440, het daaropvolgende jaar tot op 404, waarna het in 1878 tot op 263 is gedaald. In het verslag wordt dit beschouwd als gedeeltelijk een ge volg van hetzoogennarade Gothenburger stelsel, hetwelk sinds een paar jaren te Stockholm is ingevoerd. Vol gens dat stelsel is de verkoop van sterken drank aau de particuliere concurrentie onttrokken eu opgedragen aan eene maatschappij, die hare batige saldo's iu de stadskas moet storten. Daardoor is het aantal herbergen eu andere dergelijke huizen aanmerkelijk verminderd en zijn de lokalen veel beter ingericht, terwijl er 's avonds streng de hhud wordt gehouden aan een behoorlijken tijd van sluiting. Naar het HandeUblad verneemt, is door de eigenaars van de Beiersch bierbrouwerij de Amtelte Amsterdam, de hh. de Pesters Kooij en Co., den loffehjken maat regel genomeu, om de nieuwjaars- eu kermisfooieu af te schaffen, maar daarentegen aan de werklieden een zeker aandeel in de winst te geven, in verhouding tot hunne Iconen. Ditmaal 6 pet. van het loon bij wijze van proefneming. Het voornemen is, den maat regel ook in volgende jaren toe te passen, wanneer blijkt, dat die de verwachte goede gevolgen heeft. De Commissie van spoorweg-a-nbtennren, benoemd tot het beramen van maatregelen om het 50-jarig spoorwegjubileuni feestelijk te vieren, roept ttjgen Woensdag 8 October des avonds ten 8 «re alle spoor weg-ambtenaren op tot bijwouiug eener vergadering iu het Hotel la Slation te Utrecht, ter behandeling van het door baur ontworpen programma. Het schijut dat in ieder geval eene feestviering zal plaats hebben. De ziekte-oorzaak van koorts. De hoogleeraren Toinmasi, professor in de pathologische anatomie te Rome, en Klebs te Praag hebben na nauwkeurige onderzoekingen en nasporingen het gift ontdekt, het welk oorzaak is van moeras- en intermitteerendc koortsen. In de afgeloopen leute brachten deze geleerden geruimen tijd iu den Agro romano, de beruchte bakermat der Roiueiusche inoeraskoortseu, door eu onderwierpen de lucht, den bodein eu de stilstaande watereu in deze ongezonde streek aan een minu'ieus onderzoek. Het resultaat was, dat zij zoowel in de lucht als in den bodem een micros copisch 'schimmelplantje ontdekten, uit eeu aantal bewegelijke, glimmende Sporeu van lang ovalen vorm bestaande, met een diameter vau 0.9 inicro- millimeter. De b< ide geleerden hebben dit schimmel plantje op verschillende wijzen kunstmatig gekweekt en de daardoor verkregen vloeistof gefiltreerd en gewasschen eu zoowel het bezinksel als de vaste micros copische deeltjes, door hen uit den bovensten aardlaag afgezonderd, ouder den huid van gezonde houden gebracht. Bij al deze diereu ontstond, zonder uitzondering koorts var» hetzelfde typisch karakter, met vrije tusschenpoozen van zelf9 tot 60 uur eu met verhooging der bloed temperatuur, gepaard met koude rilliugeu, tot bijna 42 graad. (De gewone temperatuur van den hond is 38 a 39 graden vau de honderddeelige schaal.) Het gefiltreerde wuter van de bewerkte schimmelplant gaf, zelfs bij toepas sing eener vijfmaal grootcre hoeveelheid, nagenoeg geen veranderiug van temperatuur en de daardoor ontstane koorts was niet iulermitteerend. Bij de honden werd dezelfde acute zwelling van de milt als bij den met koorts behepten mensch waargenomen en na de sectie werd in de milt van den hond een groot aantal schimmelplantjes aaugetroffen. Boven dien vond men ze vrij talrijk in de watervaatsklieren Daar echter het schimmelplantje in deze orgauen tot langere staafjes uitgroeit, gaven Tommasi eu Klebs het den naam van Bacillut malarine. De verdere bijzonderheden omtrent deze belangrijke ontdekking zijn te vinden in het Juli-nommer van het door prof. Klebs uitgegeven tijdschrift. Een Engelsehmar. was de vorige week t,# Amsterdam. Daar hij niet bekend waB met de verschillende straten en grachten, nam hij het welwillend aanbod van iemand aan om zich den weg te laten wijlÜfcn. Voor den vriendschapsdienst ul was die dun ook van een vreemde moest een glaasje worden gedronken. Van een kwam twee en van twee een derde eu zoo voort, totdat de Eugelschman beschonken geraakte. Ilij werd door zijn gedienstigen vriend naar den Westerdoksdijk geleid. Daar gekomen werd hij door dezen eu nog twpe andere personen uangevalleu. Door zijn beschon ken toestand was hij niet bij machte zich te verdedigen en werd hem alles, tot zelfs ziju jas en laarzen, ontsto len, waarna de dis/en het hazenpad kozen. Door de welwillendheid van de politie werden hein eeuige kleeding3tukken verschaft en stelde hem d« Engelsche consul iu de gelegenheid naar Rotterdam te reizen, alwaar hij kennissen had, die hem verder zoudeu kunnen helpen. Een schildersjongen te Amsterdam vervoegde zich iu eene woning. Op de vraag van de dienstbode wat hij te doeu had, gaf hy ten antwoord, dat de baas hem gezonden bad ten einde een ruit mahen. De ruit werd niet gemaakt, maar de zilverkast, die juist openstoua, werd geplunderd. Dé voornaamste zilveren voorwerpen waren verdwenen. De schilders jongen wa9 spoedig door de politie gevonden eu werd achter slot gebracht. Ook een bekende opkooper is iu hechtenis genomen, omdat hij de gestolen goederen, wetende dat die door diefstal waren verkregen, voor een zeer geriugen prijs had gekocht. Door goed weder aangempegdigd, verliet 1.1. Vrijdag morgen nagenoeg de geheele Urker visschersvloot de haven van Nieuwediep, ter vischvangst buitengaats. Tegeu deu middag echter begou de wind al uieer en meer aan te wakkeren, die dermate toenam dat men het verkieslijk achtte weder koers te zetten uaar de veilige haveii; dit is echter met eeu hoogst treurig gevolg gepaard gegaan. Schipper Willem de Vries werd zoodauig door een onverwachte windvlaag over vallen, dat zijn vaartuig 't onderste boven werd gewor pen, waardoor de bemanning met de'woedende golven moest worstelen. Eene andere schuit, schipper Essel Kroon, die dit droevig tooneel vun nabij moest aanzien, deed terstond alle pogingen om te redden, kort daarna was hij dan ook op de plaats waar het ouheil plaats greep en waar hij de bemanning nog met de golven zag worstelen. Na vele krachtige eu ineuschlievende pogin gen had hy het geluk twee vau de opvarenden, waaronder de schipper, te redden, doch de derde moest het leven verliezen. Iu de Arnli. Ct. is de volgende opmerking gemaakt: Daar bij de wedstrijd der brandkasten gebleken is, dut in zeer soliede het papier toch verkoolt, is het misschien uiet ondienstig op te merken, dat de zeker heid tegeu verbranding of verkoliug verhoogd wordt door de papieren niet te sluiten in de oude //blikken trommels" en die iu de brandkast te zetteu, maar daar toe houten kistjes, van buiten bekleed met vilt, te gebruikeu. Al wordt dan de hitte in de brandkast nog zoo hoog, dan zul wel het vilt en het hout door de iu de braudkast aanwezige zuurstof verko- leu, maar hoogst waarschijnlijk het papier iu de kistjes bchoudeu blijven. Zeker zal vilt eu hout eer9t verko len, de aanwezige zuurstof verleren eu rook ontwik kelen, waardoor in alle geval het gevaar voor het papier zeer verminderd wordt. Vooral is het vim gewicht zulke brandkasten te kirzeu, waarin geen lucht kan indringen: daarom is dan ook het bevestigt,u van brandkasten aan den muur door bouten, die door een gat in deu wand van brandkast gaan, zeer uf te keuren. Het bericht uit Harderwijk ^ook door ons mede gedeeld) dat tal krachtvolle, jonge werklieden, die den naderenden winter met zijn vermoedelijke schaarschte tptu werk en ziju düurte van levensmid delen niet durven afwachten, zich 'bij bet koloniaal werfdepot aanmelden om bij het Iudisch leger dienst te neraeu, geeft het Leiduche Dagblad aauleidiug om onder het opschrift: Een maalachappelijk belang 0. a. het volgende te schrijven z/VVie zal het zeggen, wat al strijils er gestreden, wat al leeds er geleden werd iu zoo menig gezin, waartoe die krachtvolle, jonge werklieden behoorden voordat het besluit werd genomen om dau maar in vredesnaam ie teekeueu alk koloniaal? 't Is waar, zij behooren niet tot den stand van die naar Iusulinde vertrekkende landgenooten, die in advertentien aan vrienden eu bekenden een laafst vaarwel toeroepen, en niemand zal hun namen keuneu wanneer er eerstdaags weer melding wordt gemaakt van een detachement suppletietroepeu, sterk zoo- en zooveel man, onder commando van enz. enz.; ja, wanneer het anker is gelicht, en zij nog een laatsten tureuden blik slaan op de in nevelen verdwijuende kust tan het vaderland, zal het wellicht voor den scherpsten opmerker nauwelijks zijn waar te nemen, dat die blik vochtig is; want het zijn krachtvolle, jonge werklieden, tu de werkman heeft nu eenmaal geen tijd om lang aan zij» gemoedsaandoeningen toe te geven of zijn droefheid bij jaren te meteu. Toch zal er menigeen hunner somber gestemd zijn bij de geduchte dat hij het vaderland verlaat, omdat er voor hem, hoewel krachtvol *n jong, geen werk was te vinden en hij dus slechts de keus had tus scheu armlastig worden of jteekeneu" te Harderwijk. Hij koos het laatste, want al heeft de werkman geen fortuin eu geen tijd om zyn dioefheid te meten bij jaren, hij mist daarom uiet alle gevoel en aller minst het eergevoel. Eu daarom zij, die om die reden beengaan met het detachement, zyn uiet de slechtsten neen het ziju de besten, het is de kern onzer werklieden, eu dat juist is te bejammeren. Maar zoo hooren wij opmerken zij zullen het Nederlaudsch element in het Iudische leger, dat volgens het laatste kouiaal verslag op onrustbarende wijze afneemt, helpen versterken en dus het gehalte van dat leger verbeteren. Neeu, luidt ons antwoord; zy, die uit gebrek aan werk de wapeiu opnemen, ziju de ware soldaten niet; als werkman zouden zij ontiudig beter aan hun roeping beantwoorden en veel meer bijdragen tot verhoogiug van *s lands welvaart. Daarom is het in het welbegrepau belang van het vaderland, er voor gezorgd worde, dat zoo min mogelijk kracht-^ volle, jonge werklieden uit gebrek aau arbeid den geboortegrond verlaten. Eu dat schooue doel is te bereiken door bij het gunnen vau werken van slechts eenigeu omvang do inlandsche nijverheid te begunstigen, zoodra dat eenigszins doenlijk i3. Of dat altijd in het oog wordt gehouden, wij zouden het niet durven ver- zekereu. Dezelfde twijfel bestaat ook bij onze nijveren; althans eigenaars of directeuren vau eeuige hier te laude gevestigde ijzerfabrieken hebben dezer dagen den miuister te keuneu gegeven, dat zij uiet zonder bevreemding iu de dagbladen 'aét bericht hebben gelezen als zouden er pogingen worden aaugewend om de gegoten ijzeren koepels rast pantseeringen voor de verdediging der mondea van Nieuwediep, bet Noordzeekanaal en den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee in Duitschlaud te doen maken, een werk, dat alleen voor een enkel fort op 720,000 wordt begroot." Het blad keurt dit af en meent dat, zelfs wan neer door eeu buitenlaudsche mededinger voor de laagste som is ingeschreven, het in tijden van gebrek aan werk, als de tegenwoordige, hoogst gewenseht zou ziju, dat bij uiet al te groot verschil in prijs aan do inlandsche uijverheid de voorkeur werd gegeven. *üe algemeene welvaart binnen onze eigen grenzen zou er door worden verhoogd en onze kraebtvolle, jonge werklieden zouden het vittlerland niet behoeven te verlaten uit gebrek aan arbeid bij den naderenden winter." Ook liet Vaderland breekt den staf over de zucht van vele koopera om zich vau allerlei artikeleu, die men ook in eigen stad en land kan koopen, iu het buitenland te voorzien, waardoor zy aan de biunen- landsche uij verheid voordeeleu onthouden, die zij^den vreemdeling gunnen. Dat er enkele artikelen zijn zegt het blad die de vreemdeling ons goedkooper of beter, kan leveren, is zeker; maar ook is het een waarheid, dat men allengs de gewooute heeft aan genomen rechtstreeks vau buitenlandscbe leveranciers allerlei artikelen te koopen, die men even goed, zelfs beter; door tusschenkomst van bimunlaudsche verkoopers zou kunnen krijgen. Wel vermelden de vreemde prijsoourar.teu dikwerf prijzen, welke lager ziju dan die wij in onze magazijnen en winkels aangekondigd vinden; maar wanneer men de balans goed opmaakt, blijkt het meestal, dat er aan de reehtstreeksche ontbieding uit het buitenland weinig of geen voordeel is verbondeu. Zoo wordt niet altijd iu rekening gebracht de contaute betaling, die bij levering door vreemdelingen een gewoon ver- eischte i3; bij vergelijking wordt dikwerf vergeten, dut de prijzen iu onze winkels, gewoonlijk uiet Het oög op lauge betaliugsUrinijneu vastgesteld, iu den regel bij dadelijke betaling eeu aanzienlijke vermin dering kunnen oudergaan. De klacht dat men veel ten onzent niet kon krijgen is zeer overdreven, zegt het blad verder. Gewoonlijk zal men de onderviudiug hpeft ous dit geleerd wanneer bij de vraag uaar artikelen uit den vreemde blijkt,dat deze niet" voorhanden zijn, met een duidelijke opgaaf van hetgeen men hebben wil het verlangde kunnen doeu ontbieden. De meerdere bekendheid vau de winkeliers met de voortbrengers, het rabat dat zy door hun grootere aankoopen verkrijgen, en vooral hunne aansprakelijk heid dat de verlangde waar ous goed en behoorlijk zal worden geleverd, maken die tusschenkomst bij ontbieding van elders zelfs voordeelig. Van den kant der verkoopers kan ook veel worden bijgedragen om de kqopers van het buitenland tot de hunne te makenbyv. door zorgvuldige keuze bij het iuslaan hunner voorraden, door het aankn'oo- peu 4vau meer betrekkiugen, waardoor zij in betere

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2