kantongerecht te Gouda. - is wettig, wanneer een wettige kiezerslijst bestond, en nu trachtte spr. nogmaals aan te toonen, dat te dtzeu opzichte dc wet niet is gevolgd, zoodat op dien grond de verkiezing niet kan worden goedge keurd. l)e aauwijziug van die informaliteiten wordt door spr. uiteengezet op de gronden in het rapport aangevoerd. Ook deze spr. was verder van oordeel, dat de nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben op grond der kiezerslijst van 1878. l)e heer Haffinans constateerde, dat de oommissie de kiezerslijsten onschendbaar en onoautastbaar heeft verklaard welnu duarmtê heeft de kamer alleen te doeu die kiezerslijst, juist of onjuist, moet gerespec teerd worden. De aangehaalde fouten zijn bovendien niet ter zake afdoende. De kamer heeft de conclusie van de commissie tot niel-toelating van den heer du Tour van Bellinchave aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. Het door den heer van Kerkwijk ingediend wets voorstel strekt om art. 59 der gemeentewet aldus te lezen „De burgemeester wordt door ons beuoemd, nadat door den rand een aanbeveling van drie personen, door tusschenkorast van onzen commissaris in de pro vincie aan ons is ingediend. „Indien die aanbeveling niet is ontvangen binnen den vau onzentwege gestelden termijn, wordt tot de benoeming overgegaan zonder die aanbeveling." In verband met deze bepaling die strekt om den overwegenden invloed van de comruisëarissen des kouings op de benoeming vau Burgemeesters te breken en om betere keuzen voor de gemeenten te waarborgen wordt voorgesteld de herbenoeming om de zes jaren weg te laten, ten einde de gemeenten die geschikte burgemeesters hebben, het behoud van dezen te verzekeren, politieke overwegingen niet te doen gelden en de herhaalde voordrachten van den Raad *te verwijderen. Gedureude de eerste 6 jaren echter na de invoering dezer wet, zullen alle burge meesters aftreden, daar zij slechts voor 6 jaren zijn benoemd. De Raad zal, door deu Koniug daartoe uitgenoodigd, voor die aftreding eene aaubeveling kun nen inzenden, en daardoor zal ook de benoeming vau deu burgemeester, wei kuunea geschieden vóór dat de zes jareu verloupen zijn waarvoor de burgemeester, die in functie is. werd benoemd. De nieuw benoemde burgemeester blyft dan niet voor zes jaar, maar zóó lang in functie tot hij ontslagen wordt. Op deze wijze zal de wet geleidelijk in alle gemeenten worden toegepast. In nrf. 2 is voorgesteld, dat d*jvet met den dag harer afkondiging zal in werking treden, vóór dat met 1 Jan. 1880 een groot aantal burgemeesters af treden, en dus in de vacture niet zal worden voor zien, alvorens een aanbeveling is ingezonden. Het Nederlandsch schoolmuseum, permanente ten toonstelling van schoohneubeleu en leermiddelen bij het onderwijs, voor ongeveer twee jaren te Amsterdam opgericht, mocht gedurende zijn bestaan zich iu zooveel belangstelling, zoo binnen- als buitenslands verheugen dat de localiteit iu het Paleis voor Volksvlijt veel te beperkt wa9 voor een behoorlijke tentoonstelling. Thans overgebracht naar de lokalen boven de open bare haudelssohool, nieuw opengesteld voor de leden en het publiek. Iu deze nieuwe loculiteit voldoet het aan alle eischen, die men aan eene dergelijke inrich ting stellen mag, en geeft deu bezoekers, die zich op de hoogte willen stellen van de tegenwoordige leer- en hulpmiddelen bij het onderwijs eene gemakkelijke gelegenheid tot vergelijking en tot het doen eener keuze. Maandag en Dinsdag zijn te Amsterdam per Rijn- spoor niet minder dan 60 waggonladingen aardap pelen uit Duitschlaud aangevoerd. Men schrijft uit den Haag aan het R. N.blad onder dagteekening van 4 dezer: Het badseizoen werd van daag gesloten. De tentjes, waaronder dames en lduderea zich aan het strand vermeiden, waren reet® sedert eeuige dagen wegge ruimd; de groote mailtijd-stoelen volgden. De planken vloeren, die over het mulle zand lagen, tot waar de vloed het strand effeucr maakt, werden nu eindelijk ook opgebroken. De masten, waaraan'borden met nummers het getal genomen baden aanwezen, waren gestreken,en aan het huisje, waar de kaartjes en handdoeken plegen afgegeven te worden, stonden de warmtegraden van lucht en zee niet meer opgegeven. In plaats van lachende paren, op ezels en paard- jes galoppeerend, scheerden thans vluchten meeuwen over het strand en over de dansende met schuim gekuifde branding,, en kwamen met haar lange vleu gels zwart uit tegen de buiige, grijze lucht. Waar de dames en de heeren rustig zateu te genieten van het kijken*in zee; waar de jeugd met schopjes speelde in het natte zand, daar hobbelen nu de pinken aan hare ankertouwen, en doorploegen zware wagens met breede wielen het strand. De scherpe* zoute lucht van den winteoharing, op wiens angst tegen woordig bijkans al de Scheveninger pinken uitgaan die reeds aan boord gezouten en iu het dorp in tonneu verpakt wordt, kwam de parfums der haute volde vervangen. Slechts een viertal koetsjes met óéu enkel paard, verbeidden, eenzaam op het verre stand, de laatste baders. I)e boot, de reddingsmast du touwen en zwemgordels waren opgeborgen. Eu bruisend zoug de donkere Oceaan ziju lied: „De zomer is heen, weg ziju de zonnige dageniu winter eu storm, iu nevel en vlagen blijf ik, de eeuwige zee!" Het districtsbestuur vau Eigen Hulp te Amsterdam heeft aan een commissie opgedragen te onderzoeken of er behoefte -eu mogelijkheid bestaan om voor het district een spaarbank of een voorschotbank of beide te zamen op te richten. Vau een uitgewerkt voorstel iudertijd door het hoofdbestuur gedaan, om een 9paar- en voorschotbank voor de gekeele Vereeniging tot stand te brengen, is niets gekomen; daarom wil men nu nagaan wat in dit opzicht voor het district kan gedaan worden. De commissie bestaat, uit de heeren mr. J. P. Huyser, M. J. Domela Nieuwen- huis, H. J. Moll en J3. Barenbroek. Veertien dagen geleden werd uit Wolfaartsdijk aan de Zier. N. Bode het verontrustende bericht medegedeeld, dat men op een aardappelveld te Oud- Sabbinge eeuige colorado-kevers ontdekt had. Geluk kig is thans uit een onderzoek gebleken, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Na al hetgeen reeds herhaaldelijk is gemeld om trent pogingen iu Duitschlaud en Amerika, om liclit- geloovigeu het hoofd op hol te brengen met hel vooruitzicht op eene rijke erfenis van ouden datum uit Nederland, wordt nu uit Berliju nog het vol gende medegedeeld, aangïiande eene vrouw die zich thans hier te lande moet ophouden, in de hoop op zulk een erfenis. Zij staat bekend als „de vlugge koopvrouw" eu heeft iu den tijd van dertig jaar onder allerlei ontbering een som vau eeuige dui zenden mark bijeengebracht. Nu werd haar verledeu jaar verteld, dat er voor ruim dertig jaar in een der Nederlandsche koloniën een kapitein was overleden, wiens nalatenschap 25 millioen gulden bedroeg en dat zij daarop voor een groot gedeelte aanspraak had. Zij heeft toen hare spaarpenningen grooteudeels be steed om zich het bezit van dien schat te verzekeren. Hetzij haar dit niet spoedig genoeg ging, hetzij zij liever zelve de zaak iu handen wilde nemen, althans in het laatst van Maalt ging zij naar Amsterdam, werd aldaar tot 15 Juni opgehouden en kwam daarna te Berliju terug. Naar zij verhaalde, had kij van de Nederlandsche autoriteiten bericht ontvangen dat alles in orde was eu dat er aan hare papieren nog slechts het een en ander onlbraR waarin zij moest voorzien, waarna het geld haar t^stond zou worden uitbetaald* Voor die papieren heeft zij gezorgd en daarop i9 zij dezer dagen weder naar Nederland op reis gegaan, ditmaal in de vaste overtuiging van schatrijk terug te zullen komen. Zelfs heeft zij reeds een vertrouwd bekende, wachtmeester bij de politie, tot beheerder van het verwachte vermogen aangesteld. Ook die man rekent er op; want in weerwil der welgemeende waarschuwingeu zijner kameraden, heeft hij bij het politiebestuur reeds zijn ontslag ingediend, ten einde zich ongestoord aan het beheer der mil- lioeuen zijuer vriendin te kunnen wijden. Een Engelsdie maatschappij te Londen, Fish Street Ilill, gevestigd, bericht in verscheiden buitenlaudsche bladen, dat zij tegen een geringen prijs landverhuizers naar Amerika vervoert. Daar aangekomen, bezorgt de maatschappij hun werk ieder naar ambacht en zelfs gronden ter bebouwing. Door dit gunstig aanbod uitgelokt, zijn reeds velen misleid geworden. Na hun have eu goed te gelde te hebben gemaakt, be gaven' zij zich naar Londen aan het opgegeven adres, waar zij, naar het te Portsmouth zeilrqg, liggend schip Magellan verwezen werden. Aldaar \via|Ww hen eerst de grootste teleurstelling; waut er was geen schip Magellan genaamd te vinden, om de eenvoudige reden dat het niet bestaat. Iedere landverhuizer had op het bureau te Londen p.m. 150 vooraf moeten storten. Beperking van drankhuizen. Echt Amerikaansch. Beperking der gelegenheden tot verkoop van sterke dranken, is een vraagstuk aan de orde van den dag. Bij adressen wordt de Regeering er om aangezocht. Zeer te betwijfelen fis het/' echter, en we zouden 't ook niet graag zien, ajs men daurin wees op zóó radikale middelen, als de Engelsche bladen melden dat men heeft aangegrepen te Westerville in den staat Ohio, Yereenigde Staten' van Noord-Amerika. Men weet hoe in sommige oorden der nieuwe wereld bij de wet wordt geijverd om het misbruik van sterkeu drank te weren door het gebruik te ver bieden, maar ook hoe die wet tot ter sluiksche over treding, tot ontduiking uitlokt. Men weet ook, hoe in dat Dorado het volk soms niet vfès is om zelf de wet iu handen te nemen, en dan niet raulsch, maar erg radikaal te werk gaat. Het voorstaau als temperance (matigheid) is eene deugd als men ze bij het voorstaan maar zelf beoefent maar ook de grootste, eu edelste deugd kan owdeugd worden, ja gruwelijke ondeugd, als het kleine woordje te er mqet voorkomen. De Westervillenaars nu zijn puike puike temperance- men. Zektre -Corbin had daar een Saloon s eeu>slok- jesliuis. Ongeveer 4 jaar geleden kreeg hij van de drijvers onder zijue plaatsgenooten de vriendschappelijke waarschuwing of bevel, den drankverkoop te staken of ander de gevolgen te verwachten. Hij sloeg dc waarschuwing iu den wind, stoorde zi,ch niet aan bet veemgericht, maar bleef voor en na schenken. Jfc-ldra ontving hij een meer uadruk- deiükeu weukTclitmaal in den vorm van een pak buskruid, door de apostelen der matigheid onder zijn buffet of tapkast geplaatst. Dezerwijze gewaarschuwd koos Gorbiu eitren voor zijn geld eu verdween met ziju gezin uit de plaats. Onlangs echter, in 't ver trouwen dat de zaak nu wel zou zijn doodgebloed, heropende hij te Westerville een hotel en saloon. Maar, ja wel, de matigheidspartij vergaf noch vergat. Ieder meed hem, bij een ostracismus werd hij sociaal dood verklaard. Het was doodstil oin hem heen, maar de onheilspellende stilte den storm voorafgaaiitle. De orkaan brak in den avond of nacht van 14 Sept. 11. Een vreeselijke schok, eene uitbarsting dreef de bewoners der plaats uit hunne rust en naar buiten. Spoedende iu de richting van waar de schok was gehoord, vond inen Corbius hotel en saloon in puin, en vele nabijzijude huizen aanmerkelijk beschadigd. Of er op het oogenblik bezoekers waren is niet be kend, maar men vond geene gekwetsten, dan den eigenaar en zijn gezin, vrouw en twee kinderen, die zwaar gehavend er nog gelukkig het leven afbrachten Maar daar stonden zij bij de verwoesting dakloos, broodeloo8 en geldcloos. Ofschoon menig matig ge bruiker voor Corbin sympathie had, durfde men hem niet' opuetneu of bijstaan, uit vretze vau soortgelijk traktement van zijde der inatigheidsmauneu. Bij het onderzoek bleek dat twee massa's kruid, elk van 16 pond, in deu kelder waren geplaatst, verbonden met eeu lout, die op de straat uitkwam. Zoo ziet men wel, dat het voorstaan van matig heid eene deugd, maar door de wijze hoe, sohrik- kelijk ondeugend kan worden. Gelukkig dut de ijveraurs bij ons zachtere middelen verkiezen. Een jongeling te Seraing is dezer dagen het slacht offer geworden van zijn onvoorzichtigheid. Hij had het nog brandende overschot zijner cigarette geworpen iu een ledig vat, waarin petroleum geweest was, eu keek vervolgeus door de opening bestemd voor de kraan. Eensklaps had eene verschrikkelijke ont ploffing plaats, waardoor het boveuste gedeelte van het vat tot eeue aanzienlijke hoogte in de lucht werd geworpen. De oudera van den jongeling snelden toe en vonden hun zoon op den grond, het aangezicht geheel aan stukken gescheurd. De ongelukkige is twee uren later te midden der vreeselijkste pijnen overleden. Eiken morgen van 8 tot half tien ure wordt het groote abattoir de la Villette bij Parijs door vele bloeddrinkers zoowel rijken in hun koetsen als armen te voet of per tramway bezocht, die aan tering of bloedarmoede lijden. Hun aantal be draagt eiken dag niet minder dan 150, waarvan de vrouwen het drie vierde gedeelte uitmaken. In het binnenste der -slachterij is een gedeelte gereser veerd voor de uitdeeliug van' bloed. Deze plaats ziet er zindelijk uit, heeft goed licht en is voor zien van stoelen voor .de lijders en de familiebe trekkingen, welke hen vergezellen. De uitdeeler van het bloed, een goedaardig man, die dat „baantje" reeds 20 jaren waarneemt, geeft aan eiken zieke het bloed van zulk stuk vee als dienstig en voorgeschreven is. Ieder gebruiker moet ziju glas en een servet medebrengen. Zoodra hij het glas heeft overgereikt, ontvangt hij het met warm bloed gevulde-terug, dat onmiddelijk genuttigd wordt. Vervolgens wordt den zieke een weinig water ver schaft om zich den mond te reinigen. Het i» verboden vun dit water te drinken, wijl men, zoo als de uitdeeler zegt, „het met den dood zou be- kaopen." Meermalen komt het voor, dat het glas met water den onbedachtzamen drinker uit de hand wordt geslagen. Een glas dierenbloed kost 30 cen times. Te'half-tieu worden geen uitdeelingen van bloed meer gedaan en* gaan de zieken naar hnune wbuing terug, vol hoop, elkander mededeeling doende van verwonderlijke genezingen, welke nan het gebruik van dierenbloed worden toegeschreven. Men schrijft uit Orchies aan den Courrier du Nord: Zekere Paul Cl, schoenmaker van beroep, had op het laat^ van dc afgeloqpen leute een jonge niuscli, die uit det nest waa gevallen, tot zich ge nomen en opgevoed. Het muschje, groot geworden, was zoo tam dat het vrijelijk rond vloog en zelfs naar buiten mocht uitvliegen, doch zorgde het steeds terug te zijn bij den maaltijd en des avonds oru te slapen. Ongeveer 2 maanden geleden kwam echter Friquet (zoo noemde men de muschl niet als naar gewoonte terug. Hem is zeker een ongeluk over komen, zeide toen onze brave schoenmaker. Sedert vernam de bedroefde man niets meer van zijn lie veling totdat op eens (nu weinige dagen geleden) een geheele zwerm mu9scheu het venster kwam binnen vliegen en een daarvan zieli op 's mans schouder zette. Dadelijk herkende hij Friquet, de vluchteling, terwijl de overigen meer wantrouwend zich op de meubels hadden gezet en klapwiekeude oin moeder riepen. Het was werkelijk Friquet (die men beter had gedaan Friquette te noemen), die tijdeus den nieuwen oogst haar rondreis had gcdaali en *die, nu hare jongen iu staat waren uit te vliegen, met haar geheele huisgezin bij den schoenmaker terug kwam. De gemeente Atray werd onlangs bezocht door eeu besmettelijke ziekte, de kinderpokken. Het ergste werd de familie van een herbergier getroffenvader, moeder en drie kinderen stierven aan de plaag. Ieder een onvluchtle het besmette huis. Slechts ééu man stond de ongelukkigen in hun ziekte bij en begroef hen na hun doodhet was de pastoor Vial. Die liefdadige priester zorgde voor de overblijvende kinde ren; hij maakte het eten gereed, reinigde het huis, paste het paard en de koeien op kortom verrichtte al het huis- en landbouwwerk gedurende ze9 weken, zonder evenwel daardoor iu het minst de audere zieken te veronachtzamen, en met stipte waariiemiug van zijn priesterlijke plichten. De inwoners hebben «en petitie ingediend om een eere-belooniug voor hun moedigen pastoor. Dezer dagen werd een man voor den Londenscheu School-Board geroepen, omdat hij ziju zoon van 12 jaar niet naar school zond. De jongen verdiende reeds 5 shilling per week eu de Lord Mayor noemde de wet dan ook ongelukkig, die deu jongen verhinderde zijn brood te verdienen, hoewel hij reeds lezen en schrijven kon. De „Daily News" gispt in krachtige bewoordingen die taal van Londens eersten magistraat. Onkundige ouders, zegt het blad, behoeven waarlijk geen aanmoediging om hun kinderen in onkunde te laten. Een Duitsch dokter liet eeu snoek in eeu vijver zwemmen in het midden was een glazen dam aange bracht. Drie maanden achtereen stootte de snoek eiken dag tegen den glazen dam, wanneer hij naar de grondels wilde happen aan gene zijde van het glas. Na die drie maanden kwam hij tot de conclusie dat het niet ging. Toen werd de glazen dam weggenomen, maar de snoek scheen zoo doordrongen van de onmoge lijkheid aan de grondels te raken, dat hij ze voortaan ongedeerd liet voorbijzwemraen. I)en 15den September ('s ochtends zeer vroeg, ten einde hem de onbeschaamde blikken van het Kaap- stadsche grauw te besparen) werd koning Cetnwayo met zijn gevolg vier vrouwen, vier bedienden en een kind van het stoomschip Natal overgebrucht naar het kasteel, waar hij goed gehuisvest is en zooveel mogelijk vrijheid geniet. Volgens den correspondent van den Times; maakte de arme koniug door zijne waardige en toch oot moedige houding een zeer gunstige» indruk. Toen sir Bartle Frere hem bezocht, erkende hij dat hij verkeerd deed niet tegen de Engelschen zich in het veld te wagen. Hij pree9 de grootmoedigheid der Britten, die <|e vijanden, welke in hunfte handen vallen, niet ter dood brengen." Voorts hoopte hij dat de koningin hein vergeven zal, en heinzjil toestaan naar zijn land terug te koeren, opdatWiij zich daar een kraal bouwc en er wone in vrede. Wij vinden niet vermeld hoe sir Bartle beschikt heeft op het verzoek van den gevangene om nog een tiental van zijne vrouwen bij zich te mogen hebben, behalve de vier stuks die rèeds zijn kerker met hem dealen. Zonder die tien andere, zoo klaagde Cetawnyo, ge voelde hij- zich wat eenzaam. Uiterlijk is Cetawnyo een buitenwooh fraai specimen van „den edelen wilde.» Een zwart man, groot en fcwaar, maar welgebouwd zes voet hoog en vijftig jaren oud met een goedig, breed en open gezicht. Zijn cipier, majoor Poole, looft ook zijn gedrag tijdens de zeereis. Slechts tweemaal g^f l\ij blijk van knorrige vlagen. Hij verlangde toen dat er voor zijn middagmaal een geheele os zou gtjbraden worden. In den laatsten tijd hoort men dikwerf klagen, dat voor onze gerechtshoven zoovele onbeduidende zaakjes als crimincele processen moeten berecht worden. Doch zelf9 ons hoogste rechtscollege is dikwijls verplicht, aan nog veed onbeduidender feiten zijn aHqdacht te wijden. De geringe politie->overtredingen toch, die niet voor hooger beroep vatbaar zijn, worden zeer dikwerf in cassatie aan de beslissing vau den Iloogeu Raad onderworpen. Een meer onbeduidend onderwerp heeft gewis zel den aanleiding gegeven tot een breedvoerig gemo tiveerd arrest van den Hoogen Raad, dan dat het welk 4 October ingevolge dit arrest voor de Haagsche rechtbank behandeld werd. Het gold namelijk de vraag, of de wed. van B.eeu eerzame baker in het dorp Woubrugge, in de maand Januari jl. al dan niet op afdoende wijze haar schoorsteen had geveegd. De gemeenteveldwachter had gemeend, dat dit niet het geval was, en deswege proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Iutusscheu had de kantonrechter te Alfen haar vrijgesproken. Tegen dit vouuis kwam. het O. M. in cassatie, en doar den Hoogen Raad werd het vonnis vernietigd eu de zaak verwezen naar de Haagsche rechtbank, ten einde feitelijk uit te maken, of zich in den bewusten schoorsteen, op den bepaalden dag, al dan jiiet roet had bevonden. Het onderzo'ek dezer gewichtige vraag werd der rechtbank vrij gemakkelijk gemaakt, doordien onze baker terstond erkende, dat zich in haar schoorsteen roet had bevonden. Doch, ea dit was haar verde diging, dit roet zat er nu nog in en zou er ook wel altijd in blijveu zitten, want oin het er uit te verdrijven, moest de schoorsteen een buiten gewone operatie oudergaan en daartoe had zij geen geld. De Voorzitter verklaarde dit z* r te betreuren, maar vond dit geen afdoende verdediging, evenmin als het O. M. dat tegen de beklaagde een boete van een gulden requireerde. Den afloop van dit baker-schoorsteen-proces hopen wij nader mede te deeleu (Pal. v. Just.) Het Chinesche gouvernemeut heeft te Hartford (Staat Connecticut) eene Instelling van onderwijs op gericht, besterad om eeu zeker aantal jeugdige Chinezen, die later in hun geboorteland openbare bedieningen zullen bekleden, bekend te maken met de Ameri- kaaosche zeden en gewoonten. Sedert 1876 hebben reeds eeu 150tal kinderen, van 8 tot 14-jarigen leeftijd, die uit de sliimteii gekozen waren, te Hartford verblijf gehouden. Bij hunne aankomst worden zij als kostgangers iu verschillende huisgezinnen ge plaatst en volgen zij het onderwijs der 9cholen op de plaats, waar zij zich bevinden. Gedurende de vacantiën gaan zij naar Hartford, waar Chinesche onderwijzers hen op de hoogte stellen van alles wat in hun vaderland is gebeurd, zoo ook van wat hen nuttig kan ziju in hunne toekomstige betrekkingen, De kosten vau oprichting dtzer instelling hebben eene som van 1,500,000 fr. bedragen. INQEZOND eIv. Gouda, 9 October 1879. Mijnheer de Redacteur l Uit bet rapport der Commissie, belast met het nazien der Gemeentebegrooting van 1880, blijkt mij, dat door haar wordt aangedrongen op verbeterde inrichting der banken in het Plautsoen. Naar aanleiding daarvan heb ik een bescheiden verzoek aan den gemeenteraad eeu verzoek dat uiet belang rijk genoeg is, om per adres ter kennis van den Raad gebracht te worden, maar toch zijn aandacht wel verdient. Het is mij menigmaal voorgekomen, dat ik op de Begraafplaats alhier een bezoek brengende aan de graven van geliefde afgestorvenen, menschen van leeftijd zag ronddwalen, die moede van een voor hen verre tocht, te vergeefs uitkeken naar eene gelegen heid om een oogenblik uit te rusten. Dikwijls werd dan de steenen trap achter het huis als rustplaats gebezigd voorzeker een weinig ge schikte plek, doch de eeuige, die aanwezig is. Meer dan eens werd mij door ouden van dagen het verlangen te kennen gegeven nog zoo gaarne eens de stille rustplaats van betreurde dooden te bezoeken, maar helaas het was niet wel doenlijk, men komt er afgemat en hijgende aan eu vindt nergens eeu goede gelegenheid om wat bij te komen. Alvorens nu de rustplaatsen, in het Plantsoen te veranderen en te verbeteren, ?ou het m. i. aanbeve ling verdienen op de begraafplaats een paar een voudige banken te zetten. Zoo de Gemeenteraad aan (dit beleefde verzoek wilde voldoen» zou hij verzekerd kunnen zijn van veler erkentelijkheid. Een Goudscii ingezetene. Mijnheer de Redacteur l De gemeentebelangen te bespreken is een hoogst nuttige zaak. In jpn buiten de raadszaal. Zelfs meen ik dat het op den weg der kiesverenigingen (Jezer gemeente ligt en tot hun programma behoort om zaken van gewicht, onge gemeente rakende, te be- sprekNi. Van daar nu deze vraag: Is het niet de tank dier kiesverenigingen om een zoo hoogst be langrijk voorstel als dat der Waterleiding iu het openbaar te bespreken, zoowel het vóór nis t^arn, vóór het voorstel-Luijten in beh indeliug kornr? 'Eu daarbij de raadsleden alsdan uit te uoodigen? Ik geef dit iu ernstige overweging aua de be sturen der kiesverenigingen alhier, met uituoodiging om, te zamen of afzonderlijk, tot die belangrijke bespreking over te gaan. Gouda, 8 Oct. 1879. X. Mijnheer de Redacteur 1 Weldra zal de quaestie der Waterleiding in deze gemeente eindelijk beslist worden. Het wordt dan ook tijdEeuige jaren is dik quaestie hangende, vau alle kanten is zij bekeken, van allerlei standpunten beschouwd. Thans heeft het raadslid Dr. A. Luijten het be kende voortel gedaan om van gemeentewege eene waterleiding op te richten, hetwelk ondersteund is door de hh. Mr. P. J. Snel en Jhr. M. C. F. J. de Rotte. Het eollegie van Burgemeester eu Wethouders diende in de laatste raadsvergadering huu rapport in, waarvan de strekking was genoemd voorstel te verwerpen. Er staan dus iu deze, voor ome gemeente, hoogst belangrijke zaak twee gevoelens tegenover elkander. Wat dunkt U, zou het niet tijd worden dat de bur gerij, wier belang het geldt, ook eens hare opinie te kennen gaf! Het geldt hier twee belangen, dat der volksge- zondheid en dat der gemeente-Jinantié'n, en het zou niet meer dau natuurlijk zijn, dat de ingezetenen dezer gemeente eens toonden hoe zij over de zaak dachten. Daartoe zou het meest geweuscht zijn een mee ting bijeen te roepen, waarop de verschillende ge voelens konden geuit worden. De gemeenteraad stelt er voorzeker hoogen (irijs op te weten hoe Gouda's burgerij over de water leiding denkt. Laat ons hem die wetenschap niet onthoudenA. Terechtzitting van Woensdag 8 October 1879. le Gedeelte. Plaatsvervangemd-Kantonreehter Mr. J. FORTUIJN DROOGLEKVER. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD: Jj. U. en A. V., arbeiders, wonende te Zevenhuizen, de Ie tot eene boete van 10.of gevangenisstraf van 2 dagen, de 2e (oud 15 jaar) tot eene boete van 3.of gev. van I dag, met verbeurdverklaring van de haas met bevel dat deze zal worden uitgeleverd of daarvoor zal worden betaald 1.te vervangen door gev. van 1 dag, wegens in den Prins Alexander Polder onder Zevenhuizen, in gesloten jachttijd niet beletten dat een hond, dien zij bij zich hadden, een haas ^achtervolgde en greep, en vervoeren van die "haas naar eene woning te Zevenhuizen W. D., arbeider, wouende te Moercappeile, tot twee boeten vau 5.of gev. van 3 dagen voor iedere boete, met verbeurdverklaring van den gebezigden trommel, wegens onder Moercapelle vis3cheu zonder vischacte en zonder scbriftelyke vergunning van den eigenaar van het vischwater; C. B., arbeider, wonende te Gouda, tot twee boeten van 5 of gev. van 2 dagen voor ieder boete, met verbeurdverklaring van de gebezigde stekken, wegens, onder Gouda visschen zonder vischacte en zonder schriftelijke vergunning van, den eigenaar van het vischwater L. B., watermolenaar, wouende te Zevenhuizen, tot twee boeten van 6.of gev. van 2 dagen voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de gebezigde fuik, wegens onder Zevenhuizen visschen zonder vischacte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van het vischwater L. van D., arbeider, wonende te Nieuwerkerk a/d. IJsel, tot twee boeten van 5.of gev. van 2 dagen voor iedere boete, met verbeurdverklaring van den gebtzigden trommel, wegens onder Moordrecht visschen zonder vischacte en zonder sehriftelyke ver gunning van den eigenaar van het vischwater J. II., arbeider, wonende te Zevenhuizen, tot twee boeten van 5.of gev. van 2 dagen voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de gebezigde stekken, wegens onder Zevenhuizen visschen zonder vischacte en zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van hét vischwater P. B., arbeider, wonende te Nieuwerkerk a/d. IJsel, tot eene boete van 3.of-^v."van 1 dag, wegens onder Nieuwerkerk n/d. IJsel,hengelen, zonder schrif telijke vergunning van- derf £{geiiaar van het visch water h J. L., sigarenmaker, wonende te Gonda, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens onder (Jouda vissphen met schakels, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar van het vischwater

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2