VS !M Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. UGD U1S? 1879. n: BUITENLAND. BINNENLAND- PEST iet echte HEHIN som, DA. Buitenlandsch Overzicht. KENNISGEVING. Woensdag 15 October. I! A.3ST, gratis. JEU, HOUWER. ILONJE. iis te bekomen, er te berichten ohe Mond- n hevigste n. ize 'in Verkiezing van Leden voor de KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. H van i Bala Hiesar bestrijken I moest toen door den le Inzetting der stad zelve 6“ OCTOBER TENDEWEG te waar, Nette billijke Prijzen rden. qjn VAN AF eiken avond men, onder be- MING beveelt GOUDSCHE COURANT ruim 800 iden bij den nige jaren het ER van den P, te Weenen, n Scorbutisch- leesch, alsmede iral voorschrijf, n de heilzame ben geworden. DER, M. P. i zijn gevestigd en winkelier op de <E. van Santen (blauwe porce- labilié, a po th.; inwenhoven; te j E. Noordse isterdam by F. t., apotheek; te e Schoonhoven *s Lands middelen over de negen eerste maanden dezes jaars hebben opgebracht 71,303,845.39, zijnde 1*396,914.7 3 meer dan in hetzelfde tijdperk van 1878. 9/12 der raming was 74,181.420.90. De Minister van binnenlandsche zaken maakt be kend dat in het tijdperk van 7 September tot 4 October 1879, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast zijn 5 runderen in Zuid- Jlolland. In het vorige tijdperk van vier weken waren vijf runderen door die ziekte aangetast. {Staatscourant 20 September 1879, no. 219). De Kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam heeft Zondag aan ds. A. G. van Hamel op zijn ver- zoek eervol ontslag als predikant verleend, onder ver klaring van leedwezei), dat hij bij zijn besluit was blijven volharden en onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem aan Kerk en gemeente bewezen. De heer C. W. van der Pot, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, heeft Zondag afscheid van de gemeente genomen. Hij verklaarde den herderstaf niet willekeurig of - overijl^ neder te leggen. Niet zonder strijd en smart toch had hij daartoe besloten. Bij het veranderde standpunt der Remonstrantsche broederschap, die in den strijd onzer dagen eene keuze heeft gedaan, waarmede zijn géweten zich niet kon vereenigen had hij aanvankelyk gemeend toch in zijn predikambt te moeten blijven; maar de ervaring der laatste maanden had hem tot de overtuiging gebracht dat het voor hem tijd werd z'yne bediening te staken en het werk aan frisscher krachten over te laten. Hy hield vervolgen» eene rede over 1 Cor. I. vs. 3. IEN 70 et. 95 en booger. Te Parijs is Humbert, een van de terugkeerende communisten tot lid van den raad gekozen tegen over ^éen redacteur van de Temp», die insgelijks radicaal is en zich uitgaf voor voorstander der algehcele amnestie. Schoon deze laatste mee'ning zeker vele gematigden heeft doen thuisblijven (want er is slecht gestemd) is het toch jammer, dat de Fransche hoofdstad telkens zulke dwaze manifesta tion ,doet. 1 De Fransche Ministenaad besloot aan de Kamers voor te stellen om het overschot op de begroetingen te besteden tot het aanleggen van buurtwegen. De overeenkomst tot verlenging van het handels- verdrag tusscheu Engeland en Frankrijk is geteekend. Uit een artikel iu de Provinzial-C'orrespondenz, het orgaan van prins Bismarck, over de verkiezingen voor den Pruisischen landdag, schynt men te mogen opmaken, dat de kanselier voor het oogenblik de nati- onaal-liberalen niet noodig heeften ook niet, van Alan 'is hunne hulp te vragen. «De eerst wankelende en ten slotte vijandelijke houding der nationaal-liberale partij tegenover de economische politiek der regee- ring, schrijft bet officieuse blad deed de laatste hoop verdwijnen, dat deze partij in hare tegenwoor dige» samenstelling eed stpun voor de regeering kon zijn. Ats de regeering irr den Pruisischen landdag wederom een goed terrein zoiï willen viïiden voor nuttig werk, dan moest zij er op uit zijn om bij de verkiezingen de overwegende macht der Jortuchrittlich’ liberale elementen door de kiezers te laten breken. Het openlijk hierop gericht streven is met goeden uitslag bekroond.11 De uitslag der verkiezingen is niet alleen voor de onderliggende party eene verrassing geweest. Ook de overwinnaars hadden niet op zulk eene groote zege gerekend. De Nordd. Ally. Zed. erkent het gereedelijk ën deelt zelfs mede, dat ook de regeering op verre na niet gerekend had op zulk eene versterking van nare partij. «Wat <3 gcavanceerden betreft” zegt het blad, «die zoo gaarne zich als de wezenlijke vertegenwoordigers des volks laten gelden en zich de Duilsche Fortschritts- party noemden, ze zijn er nu na aan toe, nog slechts eené Berlynsche partij te kunnen heeten.' In elk geval - zal zy er wel niet op hebben gerekend, de helft barer strekte te verliezen. Als Berlynsche party, als vei- tegenwoordigster der zuren, welke iedere groote stad, in den strijd der door opeen gedrongen wederstrevende 0, een Flink t. P. H. aan IJGH VAN BURGEMEESTERen WETHOUDERS ran Gouda doen te weten, dat de Vergadering tot het kiezen van TWEE LEDEN voor de Kamer van Koophan del en Fabrieken aldaar, ten Raadhui ze zal plaats hebben, op WOENSDAG den 19 NOVEMBER 1879, welke Verkiezing geschiedt ter voorziening in de vacaturen ontstaan door het bedanken van de Heeren: C. G. van der POST en C. IJSSELST1JN. De inlevering der stembriefjes door de kiesge- regtigden, in de ter vergadering aanwezige stembus, zal aan vangen des middags ten twaalf ure en voort duren tot des namiddags ten drie ure, na welk tijdstip geene stembilletten meer zullen worden aan genomen, dan die van de in de zaal tegenwoordige kiezers, zullende onmiddelyk daarna met de opening der billetten worden aangevangen. Aan ieder kiesgeregtigde zal acht dagen vóór den dag der verkiezing een stembillet worden be zorgd. Wanneer eenig kiezer dit niet mogt hebben ontvangen, zal by, tot bekoming daarvan, zich ter plaatselijke Secretarie kannen vervoegen. Gouda, deu 14n Oct. 1879. Burgemeester en Wethouders vebrnoemd, VAN BERGEN IJÏENDOORN. De Secretaris, BROUWER. elementen afzondert, kan lij voor den dienst den rijksdag altijd nog van £root nut zijn.” Er is sprake van eene Wijziging in de kerkelijk- staatkuudige wetten, maar, zegt de Köln. Zeitung, in welken omvang en ten atnrien van welke punten daarin eene wijziging zal worden gemaakt, verneemt men tot heden geenerlei bijzonderheden. Naar het schijnt zal deze aangelegenheid in geen geval in den aanstaanden Linddag worden behandeld dan tegen het einde van de zitting. De heer von Bennigsen beeft aan zijn staatkundige vrienden de verzekering herhaald, dat hij, hoezeer tot lid van deu Rijksdag gekoien, geen mandaat zal aan nemen zijn besluit, te dezen aanzien gekozen, staat onwankelbaar vast. Men moet dan ook erkenen, zoo laat de Köln. Zeitung op dele mededeeling volgen, dat een optreden in het Huis der Afgevaardigden voor den heer van Bennigsen niets verlokkends heeft. Hij is genoodzaakt geworden den presidialen zetel te ver laten, want zijn partij is thans dermate verzwakt, dat zij ter nauwernootl nog een vierde gedeelte van haar vroeger ledental heeft overgehoudenzij is iu een woord derwijze verzwakt, dat zij zelfs niet zeker is een van hare leden in het bureau van het Huis te zien verkiezen. Daarenboven komt hierbij nog iets iu aanmerking, de heer vou Bennigsen heeft geen lust de regeering te ondersteunep en evenmin wensebthij zich te stellen als een leider der oppositie. De tyding van het bezetten van Kaboel laai zich wachten. Intusschen blijkt uit verschillende telegram meg dat de Engelschen reeds belangrijke f'oordeelen Rebben behaald. De afdeeUng onder generaal Baker nam eetrige hoogten, die den T,:-v en dit sterkste punt der gted vijand worden ontruimef. De T kan dan niet lang uit blijven. GOUDA, 14, October 1879. Voor de acte als hulponderwijzer/) werden Zaterdag te ’s-Hage 12 candidate» geëxamineerd, waarvan o. a. werden toegi latep de heeren B. van den Berg uit Oudewater, W. R.sttfoumau uit Reeuwijk en J. dé Jong uit Gouda. Gisterenavond hield de Metselaars-Vereeniging «Onderling Hulpbetoon" in bet Koffiehuis Bellevue haar zestfe jaarlijksche algemeene Vergadering tot het doen van rekening en verantwoording. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat aan zieken geld was uitbetaald een som van 229,het batig saldo in kas was: f 590,47. Uit het ver slag van den'Secretaris bleek verder dat het aantal leden in het afgeloopen jaar met 11 vermeerderd was, zoodq| dit bedroeg 74. 3ij de Zaterdag gehouden besteding te Waddinxvecn vqpr de vergïooting der algemeene begraafplaats waren ingekomen 4 billetlen. Hoogste inschrijver H. Jongen burger te Waddinxveen voor ƒ10,000.laagste inschrijver J. Frifijtier te Utrecht voor 3900. ’t Was Zaterdag voor de Gemeente Bodegraven een recht genoegelijke feestoag. Terwijl van alle huizen de driekleur wapperde en men door de op richting van sierlijke eerebogen van zijne belang stelling had doen blyken, werd onder begunstiging van fraai weder de nieuw benoemde burgemeester, 'de heer J. D. Steenstra Toussaint, ingchaald. Eene eerewacht van 60 ruiters vóórafgegaan door het te Bode graven gevestigde muziekgezelschap Crescendo en ver gezeld van de feestcommissie, wachtte hem op aan ’t station, waar hij omstreeks half elf aankwam. Gezeten in een rijtuig met vier paarden en omstuwd door eene groote menigte, werd de heer Steen^ra vervolgens naar hfet Raadhuis geleid, Waar de ge bruikelijke installatie plaats greep. Na deze plechtigheid ging de stoet langs de zuid- zyde van den Ryn naar Nieüwerbrug, om langs den straat weder terug te keeren. Terwijl des avonds een optocht met fakkellicht door Let dorp werd gclftjuden, kon men zich tevens verlustigen in smaakvol aangebrachte gasilluminaties.. Een concert en een vuurwerk besloten de, feestelijkheden. Kapitdln Markham, die met de Isbjorn de Barente bij Nova Zembla ontmoette, is in Londem terugge keerd. Hij had zich voorgestehl naar Amsterdam te komen, om de koene Nederlandsche zeelieden te verwelkomen, die zonder ijsloods ondernamen en volbrachten, wat de Noorwegers van de Isbjorn niet durfden wagen, doch bij zijn terugkeer in Engeland wachtte hem zijn benoeming tot vlaggekapitein van het admiraalschip in de Stille Zuidzee, en hij kan het voorgenomen bewijs van hartelijke waardeering dus niet geven aan jcommandaut de Bruyne en zijne wakkere officieren en matrozen. Het is altijd gewaagd, te voorspellen, wannper een zeilschip, dat van wind en weer afhankelijk is, zal aankomen, doch zooals het zieh nu laat aanzien, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Barents den 14den of 15 October te IJmuiden zal binnenloopen, en dus nog vroeger in het land zal zijn dan de brieven, te Hammerfest met de post verzonden. wij hopen, dat eene hartelijke ontvangst dezen vrijwilligers der Nederlandsche marine wacht, die in het noorden toonden, dat de Hollandsche zeelui nog niet ontaard zyn van de kloeke varensgasten, aan welke bet land weleer zijn bloei en grootheid ''dankte. (Hbl.) De Arnh. Ct. kent den heer van Houten een bij zondere vocatie,, toe voor het lijkredenaarschnp. Al heeft hij gedurende zijn geheele parlementaire leven,, alle ministers, liberale zoowel als conservatieve, stel selmatig bestreden met eene volharding en ijver, een betere zaak waardig, nauwelijks zijn deze minis ters afgetreden, of^de heer van Houten wordt van heftig op^sant een warm verdediger, en na het ministerie eene fatsoenlijke begrafenis bezorgd te hebben, houdt hij eene aandoénlijke ïijkpredikatie, opdat de toeschouwers zouden weten, wel^ een onwaar- deerbaren schat zij verloren hebben. Oppositie voeren schijnt de heer van Houten als zijne speciale roe ping te achten. De geheele lofrede, die hij bij het jongste adres-debaf hield op het geheele kabinet, ’t welk hij zoo heftig had bestreden, tijdens het aan 1 .bewind was, schijnt slechts te moeten dienen, hom een wapen lo verschaffen, om het nieuwe bemind van dtfi aanvang af stelselmatig te bestrijden. De kieswethervonniug stelt hij boven alle andere zaken en daar deze niet goed te regelen is zonder grond wetsherziening, wil hy deze voor alles aan de ord- stellen, en daartoe de schoolwet, het strafwetboek, de

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1