DE OmilG DER PASSAGE te Rotterdam. P08TER/IJEN". Iderland, op de thans geopende tentoonstelling van ivelbtreidiug te Londen, smaakt de voldoening iu n ons heden toeg< zonden telegram een belangrijke overwinning van de llollaudsohe boter-inzendingen te bei ichteu. Aan de Hollandsche boter ziju de le en 2e prijs toegekend, aan de Deensche dc 3e. Pieter Huisman, van Maasland, verkreeg een zilveren medaille, Harmens Zonen, te Harlingen, een brouzeu. De uitspraak der jury voor kaas volgt latar. (N. v. d. D.) Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 14 tn 15 October 1879. Iu de zitting van Dinsdag zijn aangeuomen de aanhangige naturalisatie- en onteigenings-ontwerpen: voorts met 55 tegen 2 stemmen het ontwerp tot verlenging van den termijn tot voltooiing van het Noordzee-kunaal, en, na breedvoeiig debaWiat betref fende de dading met Amsterdam over het saldo der voormalige weeskamer cu het subsidie voor het Noord zee-kanaal, rnet 61 tegen 6 stemmen. De Kamer, heeft in hare zitting van gisteren het ODtwerp, houdende voorzieuingen nopens de likwi- datie van het beheer der voormalige wees-en mom- boirkamers (uitkeering der saldo's aan de gemeenten en ontbinding der algemecne commissie), unaniem aangenomen. Daarna is het debat aangevangen over het voor- stel-Godefroi, tot wijziging van het reglement van orde voor de behandeling van !:et strafwetboek. Op artt. 2 en 3 werd het tegenvoorstel der com missie van rapporteurs overgenomen, bepalende dut voor het sectie-onderzoek de Kamer of de voorzitter de commissie van rapporteurs benoemt. 1* rhalve vervallen de proeessen verbaal door den heer Godefroi voorgesteld. Met overneming overigens van alle wijzigingen der commissie is het voorat 1-Godefroi unaniem aan genomen. Dij vonnissen vau de nrrondisseinents Rechtbank te Rotterdam, vau deu 14 den October jl. zijn o. a. veroordeeld J. V. wonende te Reeuwijk, en J. K., zonder vaste woonplaats, vervolgd ter zake van bedelarij, tot een gevangenisstraf van 15 dageu met last dal de veroor deelden na bel uiteiude hunner gevangenisstraf naar een bedelaarsgesticht of werkhuis zullen worden over gebracht. Aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, zal Maandag 27 dezer, 's morgens te 10 #ren, eene keuring plaats hebben vau jongens tusschen 14 en 16 jaar, die eene verbintenis in 'sRijks zeedienst wen- scheu aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig niet meer aangenomen bij Zr. Als. zeedienst. Met betrekking tot het verleeneu vau buitenge woon verlof aan een gedeelte der militie op 1 November, is vanwege het departement van ooriog nader be paald, dat bij de toekenning van dit verlof elk begrip van loten moet worden uitgesloten, vermits de eerste oefeningstijd der lichting 1879 door den Koning op 12 maanden is vastgesteld. Bij deze omstandigheden kan er geen sprake van zijn, dat zij, die niet deelen dit verlof, als blijvend gedeelte ter aanvulling vau fiet gebrek aan vrijwilligers worden beschouwd. Ingeval de aanzoeken om verlof ten behoeve van miliciëns, iu verband met de vroeger aangegeven grenzen (700 man bij de grenadiers en 600 bij de overige regimenten onder de wapenen) te talrijk mochten worden voor eene gunstige beschikking, moet een splitsing gemaakt worden. In de ei r3te plaats namelijk komen iu aanmerking de meest geoefenden en zij, die ten gevolge van het door hen getrokken nummer bestemd zijti voor het blijvend gedeelte, dat na 1 Mei 1880 onder de wapenen moet worden gehouden. Naarmate het getal aandragen, zullen de korps- kommandanten nader bepalen of de manschappen verlof voor 4 maanden kunnen krijgen, dan wel bij ge deelten, telkens voor 2 maanden, zullen vertrekken. De commissie van 7 leden, oulangs gekozen door belanghebbenden bij de goud- en zilverindustrie hier te lande, heeft zich met nog 20 leden versterkt. Den 26n October zal weder een vergadering worden gehouden, waarin, nadat een bestuur zal zijn benoemd, de volgende punten aan de orde zullen zijnBe noeming eener subcommissie om de middelen te onderzoeken, welke zouden kunnen leiden tot ver betering der waarborgwet en het daarvoor in plaats stellen van andere overeenkomsten weuschelijk is in het belang vau handel en nijverheid benoeming eener subcommissie tot het ontwerpen der statuten van een nationalen boud tot verheffing dezer industrie hier te lande. De heer rar. Zeegers Veeckens is door de commissie tot eerelid gekozen. Voor de Rechtbank in den Haag stonden Dinsdag terecht een gewezen bediende uit de Witte sociëteit en zijn vrouw, de eerste beklaagd van diefstal van allerlei voorwerpen uit genoemde sociëteit ter waarde vau ongeveer 6, de tweede van medeplichtigheid, door het gestolenc des' bewust, te hebben in ont vang genomen en geborgen. De man verontschul digde zich met het te doeu voorkomeu alsof door het medenemeu van zulke nietige zaken, hij zich niet van diefstal had schuldig gemaakt. De vrouw beweerde in demeening te zijn geweest, dat haar man het glas en aardewerk en de lepels en vorken, die hij vau tijd tot tijd thuis bracht, gekregen had, le meer omdat zij hem had aangeraden niet oneerlijk te zijn. Het O. M. oordeelde beider schuld voldoende bewezen en eischte voor deu inan drie maanden en voor de vrouw eeu maand cellulaire gevangenisstraf. De proef door de Amst. Melkinrichting gcliomen, om melk per glas op straat te verkoopen, is vrij wel geslaagd, zoodot het voornemeu bestaat in het a. s. voorjaar op ui^ebreider schaal daarmede voort te gaan. De verkoop bedroeg, naarmate het weder minder of meer warm was, van 100 tot 600 glazen per dag. Hebben de gamelangspelers menige herinnering aan Nederland medegenomen, zij hebben er ook menige achtergelaten, behalve aan de tonen hunner speeltui gen. Velen hebben zij verzuimd te betalen, sommigen voldaan met de lombardbriefjes van hunne niet gekre gen, zooals vroeger verteld werd, maar gekochte hor loges, die zij le pand hadden gegeven. Alen ziet hieruit dat de westersche zeden en gewoouten langzamerhand toch ook op de Oosterlingen vut krijgen. Arnh.Ct. In eene vergadering van het departement Arnhem der Netlerl. Maatschappij tot bevorderiug van nij verheid zijn de prijzen vau het vleesch, in verband met dc lage veeprijzen, tot een onderwerp van dis cussie gemaakt. Eeu der leden deed het voorstel binnen een kort tijdsverloop eeu buitengewone ver gadering bij wijze van //meeting" uit te schrijven, om te trachten eene cooperative slagerij op te richten, eene slagerij van dien aard, dat men niet meer af hankelijk was van willekeurige prijzen, maar de prijzen van goed eu puik vleuoh overeenkomstig eene matige verdienste waren. Dit voorstel vond algemeen bijval. I)e Dinsdag vastgestelde gemtentebegrooting voor 1880 te Woerden bedraagt in ontvang 43,337.4072 en in uitgaaf /^3,222.1 t4l/s» batig saldo 116.22, ten gevolge vaif den afstaud door de leden van traktement en presentiegelden, ad 115,De post voor het onderwijs bedraagt in uitgaaf 6729.60 en die voor het armwezen 3470. De begrooting ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelsel, dienst 1880, is in uitgaaf geraamd op 3,162,000. Bij het opmak©» van deze begrootiug heeft de minister van oorlog gemeend, zich, behoudens enkele afwijkingen, te moeten bepaleu tot het voortzetten van de uitvoering der werken, welke iu beginsel zijn vastgesteld bij de behandeling van de definitieve vestingbegrooting over het loopende jaar. Iu verband met het tijdstip zijner optreding toch was het hem ondoenlijk, reeds terstond eene beslis sing te nemen ten aanzien van de qunesties betref fende het vestiugstelsel, welke alsnog op eene op- lossiiig wachten, daaronder in dc eerste plaats te begrijpen de moeielijke vraagstukken betrekkelijk de bevestiging vau Amsterdam en den aanleg van sper- forlen. Het ontbrak hem aan tijd om zelfs alleen maar kennis te nemen Van dc te dier zake reeds uitgebrachte omvangrijke en belangrijke rapporten. liet nemen eener beslissing omtrent de nog hangende quaeaties achtte de Minister trouwens minder nood zakelijk, omdat eene krachtige voortzetting van de in beginsel bereids vastgestelde werken, reeds zoovele uitgaven vordert, nis met den tegenwoordigen fiuau- cieeleu toestand de3 lands is overeen te brengen. Voor de verdere uitvoering van werken in de nieuwe Hollandsche waterlinie worden alsnog gelden aangevraagd. Bovendien zijn in de begrooting posten opgenomen tot het maken van gedekte gemeenschaps wegen; het verbeteren van de posritie Jutphaas; het verbeteren van de stelling yan Asperenhet maken van forten aan den Uppolschen dijkeen bij G.isseu. Voor het fort bij IJmuiden («telling van Amsterdam) is een tweede termijn uitgetrokken; mogelijk voor het maken van een werk aan den Nieuwen Maasmond. De Alinister wenscht niet tot. de uitvoering van de werken tot dekking van rivierovergangen en opneming van troepen aan IJsel, Waal en Alaas over te gaan, voordat ten aanzien vau de quaestie de-r sperforten eene beslissing i9 genomen. Daarmede toch hangt de wijze waarop de vei betering der forten Westervoort, Beneden-Lent eu Crevecoeur mo§t ge schieden, te zamen. De Gemeenlestem betreurt de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan tie gemeen tebesturen over de excereitiën der schutterijen op Zondag, waarmede de Minister paitij schijnt te kiezen iu deu strijd over het excerceeren op dien dag. liet komt haar voor dat zijn bemoeiingen ten bate der gemoed3bezwaarden geen doel kunnen treffen zoolang de wet onverauderd blijft. Daar de wet voorschrijft, dat de oefeningen by voorkeur des Zmdags gehouden moeten worden, staat het,den commandanten de schutterij steeds vrij dieu dag daarvoor te bestemmen. De wet laat zeker vrijheid een nijderen dag voor de oefeniugeu aan te wijzeu, maar de Gemeentestem be weert dat bij het kiezen van een anderen dag eerst het belang der schutterij en daarna dat der inge zetenen in overwegiuu; moet worden genomen. Tegen over de krenking bf vermeende krenking van de godsdienstige overtuiging van hen, die in het houden der oefeniug een ontheiliging van den Zondag zien staan de stoffelijke en huishoudelijke belangen van zoovele anderen, die uit hun gewone beroepsbezig heden gerukt worden, bijaldien de oefeningen op een amleren dag der week piotten plaats hebbeu. De Zaterdag zou misschien het. meest in aanmerking komen, maar dan zou men weer stuiten op de klach ten der Israëlieten. liet vervullen van burgerplichteu zal altoos voor dezen of genen moeiel ij kimden en be zwaren medebrengen, maar men moet bedenken, dat die vervulling moet dienen tot instandhouding van het St/iat8huishouden. Nopens een nieuwe Deensche noordpoolexpeditie wordt uit Kopenhagen het volgende gemeldHet verblijf van sir Allan ïoung alhier stuat, naar wordt gezegd, in verband met het denkbeeld, dat onlangs op een te Hamburg gehouden wetenschappelijk congres is geopperd, om te beproeven de noordpool door middel van eeu reeks stations te naderen, die allengs een nauweren krii.g rondom dit punt zouden trekken. Het was te Kopenhagen bekend, dat de Regeeriug ten behoeve, vau een Duitsche noordpool» expeditie een vrij aanzienlijke som zou aauvrugen. Groenland behoort aan Denemarken eu van daar zou de expeditie uitgaan. De commissarissen vau liet vaderlandsch fonds tot aanmoediging van 's lands zeedienst een fonds dat over twee-jaren eeu eeuw zal hebben bestaan hebben ook aan de Regeering hun gevoelen kenbaar gemaakt over de middelen tot opbeuring der zeevaart. Zij ontkennen niet het groot belaag van goed zee vaartkundig onderwijs, dat in de adressen der rcede- rijen op deu voorgrond wordt gesteld, maar daarge laten of dut onderwijs van regeeriugswege behoort te worden gegeven, gclooven zij, dat daarnaast eea ander middel op den voorgrond moet tredeu. Men moet namelijk de vooruitzichten van den bekwamen stuurman verbeteren, door voof den rang van gezag voerder eeu examen in te voeren. Daardoor zal ook onze vloot vertrouwen in boezemen aan den handel. Men meldt uit Groningen Een vrecselijk geval is alhier voorgekomen. De lieer Korteweg, vroeger leeraar 'aan do Militaire Academie, thans lid eener effecten-firma, en de vroe gere tooneelspeelster inejutf. Elise Baart, sedert een jaar gehuwd, zijn hedenochtend dood in bed ge vonden. Voor het bed stonden twee glazen men vermoedt, dat zij vergif hebben ingenomen. Uit het spoelingdistrict (Schiedam) deelt men aan het Nbl. liet volgende mede, als een staaltje van de verliezen die cr g( leden worden: Een vetweider uit den omtrek kocht dit voorjaar 27 magere osseu per stuk voor ƒ160; na die dezen zomer gemest te hebben, werd hem dezer dagen 125 per stuk geboden. Als men nu nagaat, dat bedoelde landbouwer een half uur van dc stad woont en dus ziju spoeling over de Alaas moet vervoeren, dan valt het ligt, 's mans verlies na te gaan. Nog een ander voorbeeldvoor een schuit koemest, die audere jaren f 40 opbracht, werd nu 14 betaald. Als redenen noemt men dat het vee dezeu zomer veel geleden heeft en dus weinig is ge groeid, maar vooral dut de Londensche markt, waar heen nog al vrij wat spoelingvee ging, thans van Arnerikaansch vee overstroomd wordt. Naar men verneemt heeft een der pachters vau de groote buffetten, op de Tentoonstelling te Arnhem een actie tot schadevergoeding ingesteld legen de commissie, omdat aan andere bierkiosken oogluikend is toegestaan, sterken drank te verkoopen. De Aigeraeeue Kerkcraad van de Ned. Hervormde gemeente te Leiden heeft aan de leden van het kiescollegie, die inlichting gevraagd hadden aan gaande de oorzaak der vertraging in hei vervullen van de beslaande predikants-vacature, geantwoord, dat hij, ook op aandrang van het hoogcr kerkbestuur, van de Gemeente-commissie niet hee|^ kunnen ver krijgen de onvoorwaardelijke verklaring bij art. 41 van het kerkelijk reglement op de vacaturen voorge schreven, dat het kerkelijke administratie bereid is de kosten te voldoen, veroorzuakt door het vertrek en het vervoer van een beroepen Iteraar met huis gezin en goederen, waarvan de vertraging van het beroepingswerk is toe te schrijven. Dit is hot hangend verschil, waardoor de kerkeraad tot heden geen machtiging kou verkrijgen om tot beroep van eeu nieuwen leeraar over te gaan. Maar de kerkeraad heeft vertrouwen, dat door tusschenkomst van het hooge kerkbestuur weldra de weg zal kunnen gevonden worden om het bestaand geschil tot een gewenschte oplossiug te brengen. Uit Overijsel meldt men, dat de oogst thans als afgeloopeu kan beschouwd warden; daar met de laatste schooue dagen ook de paardeboonen, die nog steeds op droogte wachtten, ziju binnengebracht. Deze zijn puik van qualiteit en geven over 't geheel eeu uit muntend beschot. De aardappelen, iu de beste soor ten klein vau knol, stijf, leveren van 64 a 160 HL. per Heet., dus nog geen half gewas de Amerikanen zijn giooter vau kuol eu geveu eeu beter beschot, 2 £300 id. De haver leverde een goed, de rogge een middelmatig gewas: beide zijn best van qualiteit. Het koolzaad leverde vrij goed, iu de beste soort. Het gewas gaf, zoowel voor hooi- als weiland een behoorlijke uitkomst; de weiderij is onvoojdeelig, vvegeus dalende prijzen van 't vette rundvee. Naar men zegt, moet de eerlang te sluiten tentoon stelling van Aruheu den deelhebbers op eeu nadeelig suldo van 30 pCt. komen te staan. Leggen zij er dus geen voordeel inee Fn, des te meer móeten de buffèt- pachters, inzonderheid die van Musis Sacrumreden tot tevredenheid hebben. Nu, wanneer men aanneemt dat de tentoonstelling door circa 180,000 personen bezocht is, en de opbrengst der Zoudagsfeesteu geheel ten bate van laatstgenoemde kwam, dan is dat geens zins te verwonderen. Uit Nieuw-Amsterdam (Drenthe) wordt van 10 October auu de N. R. Ct. geschreven De strijd tusschen de beide pai tijen van de Christe lijke afgescheidene gsineeute alhier duurt nog steeds voort. De grootste partij met den kerkeraad en den voorganger aan 't hoofd was sinds geruimeu tijd meester vuu 't kerkgebouw* Uit angst dat zij daar uit door de andere partij zouden verdreven worden, werd de kerk nooit verlaten en hield zelfs de voorganger daarin zijn nachtverblijf, lieden nacht evenwel hebben eeuige leden van de kleinste partij het kerkgebouw weten binnen te dringeu en den voorganger er uit geworpen, die daarbij teveus ni"t heel vriendelijk behandeld werd, waarna zij de kerk van buReu hebben gesloten. Toevallig kwamen op dit oogeublik drie politic-agenten, naar nreu zegt gewapend, bij 't gebouw aan en posteerden zich voor de gesloten kerkdeur. Een aantal leden van de pas uitgedreven purtij kwamen .daarna spoedig opzetten eu stelden zich met veel gedrui9ch tegenover de politie eu wilden het gebouw weer in bezit hebben. Het leven dat zij maakten had zijn reden. Terwijl zij daardoor de aandacht van de politie afleidden, trokken ©enigen, ouder wie ook de voorganger, door eeu uitgeuouieu ruit in deu uchtergevel 't gebouw weer binnen, zoodut daze partij zich weder in 't bezit van 't kerkgebouw heeft gesteld. De gemoederen ziju zeer iu gisting. l)e Goessche Ct. meldt, dat eeuige aardappeltelers in de gemeente 's llecr-Arendskerke tot het besluit ziju gekomen, de bedongen landhuur niet ten volle aan de eigenaars der landen uit te betalen als daartoe gerechtigd door den slechteu oogst der aardappels. Zij vluden daarvoor aanleiding in arts-1629 vau het Burg. Wetb. luidende j Indien de huur slechts voor één jaar is aangegaan en de oogst voor het geheel of voor de helft is verloren, is de huurder ontheven van de betaling van den gehecleu huurprijs of van een evenredig gededte van denzei ven. Wanneer het verlies minder dan de helft bedraagt, heeft bij geen aanspraak op eeuige korting." - De Friesclie Ct. geeft de volgende jproeve van een troonrede met een adres van antwoord: Alajesteit. lk« ben blijde u te zien. Kamer. Ik ben ook blijde u te zien. Al. 't Is mooi weer. K. Ja, 't is mooi weer. M. Wat hadden we eeu natten zomer. K. Ja, we hadden een natten zomer. Al. 't Stuat met sommige landbouwproducten niet te best. J K. Zeker, sommige landbouwproducten staan niet te best. Al. 's Rijks schatkist lijdt er onder. K. Ik bén 't geheel met u eens, de scliatkist is in geen besten doen. Al. De drukkende lasten zullen uog drukkeuder worden. K. We zullen er niet aan kunnen ontkomen. I)^e drukkende lasten zuilen nog drukkender worden. AI. Alet buiter.laudsche mogendheden leef ik op goeden voet. K. Juist! Wij hebben geen ruzie met onze naburen. Al. In Aijeh vorderen de zaken naar wensch. K. Dat hoort meu, de j krijgsoudernemingen vor deren daar naar wensch. Al. Ik moet vertrekken. Ik wensch u Gods besten» zegen. K. Ja ik moet ook vertrekken. Ik wensch u wederkeerig Gods besten zegen. M. Vaarwel! '4'* K. Vaarwel! Laatstleden Vrijdag had te Beduin het St.-llubertus feest plaats, waaraan tal van jagers deelnamen. Bij de reünie bleek, dat geen van allen één haas ge schoten had. Eet» van Nimrods zonen, een harts tochtelijk jager, had gemeend een grooten langbeen te zien, althans den kop, en had aangelegd. Toen het schot was gevallen, hoorde hij een luiden schreeuw en vernam tot zijne ontzetting, dat hij den arbeider B. in deu neus en in de hand had getroffen. De wonden zijn echter van weinig beteekenis. Ingevolge de beleefde uitnoodiging der Directie van de Passage stoomde de verslaggever dezer cou rant gisteren naar Rotterdam ter bijwoning van die plechtigheid. Hij kwam nog ruirn bij tijda orn vóór de officieelc opening hef gebouw iu al zijue bijzon derheden op te nemen. Eene korte beschijving volge hier De passage, eene met glas overdekte straat, 100 meter laug eu ter hoogte van 20 meter, heeft haar hoofdingang op de Korte Hoogstraat; alwair zich het vijf verdiepingen hooge gebouw met sierlijken opgang, breede marmeren zuilen en smaakvolle ronde vtusterbalkons hoog in de lucht verheft. Aun deu gevel prijkt, behalve het wapen der tweede koopstad in kleuren, ook de stedemaagd vau Rotterdam; twee vrouwenbeelden drageu aan weers zijden een kapitale lichtkroon. Ter rech'erzijde van den hoofdingang is een koffiehuis, ter linkerzijde het hotel der Passage gevestigd, en deze hebbeu daar even ruime als fraaie ingangen, het hotel bijv. geheel uit marmer gehouwen. Boven den ingang is een fraaie klok aangebracht met een Mercurius-beeld. Alle gebouwen ziju rijk geornamenteerd met allegoriëu op koophandel, vis- éelierij, landbouw enz., zoodat niettegenstaande de gelijkvormigheid der gevels alle eeutoouigheid gunisl Wordt. Iu het midden is eeu rots omringd van frrische bloemen, uit welks,midden een fontein ont springt. In de passage vind men 27 winkels van allerlei aard, waarin het aan smaakvolle etalages van nou veautés niet ontbreekt. Het hotel, waarvoor echter nog geen geschikt pachter is gevonden, bevat 70 kamers behalve eenige groote zalen. Overigpus be vinden zich boven de magazijnen en het koffiehuis 70 fraaie bovenwoningen, die deels iu de passage, deels aan de Veatzijde haar opgungeu hebben. De zaak is, gelijk men weet, eene onderneming van de firma M. Tiackert Co. en door den bouw kundige J. C. van Wijk, (onzen vroegeren stadgenoot), ontworpen eu uitgevoerd. De indruk, dien men van het geheel krijgt, is al dadelijk bij het binuentreden een recht aange name en nader in bijzonderheden tredende en alles meer op deu keper bekijkende, vermindert die indruk er niet op. De p.ssage is breed, hoog en ruim, de keurige étalages hoogst smaakvol, de verschillende uiukels uiterst net. liet boogvormige glazen dak; de mozaïekvloer, gedeeltelijk met adverteuliën, ge deeltelijk nil t matglas, ter verlichting van de ondei- p.tssage, bedektde élfgaute ornementatie vau het geheel, alles werkt mede om de passage een gezellig aanzien te geven. Het café-Verbraak met zijn kolossale spiegelruiten is in twee gedeelten verdeeld, het eeue waarvan o. a. hel buffet, leestafel en 3 biljarten bevat, terwijl het andere met zijne fluweelen Cuuscuses 'en stoeleu, een uiterst geschikte rustplaats aanbiedt voor dames. Ouder het café is eeu 9oort grot, met aquarium, waar eveneens eeu gezellige gelegenheid wordt aangeboden om uit te rusten van een wandeling tti de passage en tevens een verkoe lend gla9 bier te drinken. Van uit de grot komt men iu een lokaal, waar groenten- vruchten- en bloe menmarkt gehouden wordt. Op on» gemak ous van de doeltreffendheid vaiv eeu en ander overtuigd heb bende, komen wij weder in de eigeidijke passage, en juist nadert daar Rotterdam's burgemeester de waardige vau Volleuhoven, begeleid door twee ceremoniemeesters, die hem tot iu de receptiekamer (in 't hotel) vergezellen, waar hij door de directie wordt wtlkom geheëten. Daar volgen reeds de wethouders Hoffman, Eicknta eu Viruly en enkele an dereu, die eveneens naar boven worden geleid, waar men vervolgeus eenigeu tijd vertoefde. In dien tijd verzamelde zich iutusscben in de kamérs van het café een groot aantal genoodigden: Ledeu van^den gemeenteraad, ledcu van de kamer vau koophandel, verslaggevers van verschillende cou- rauteu, enz. enz., die zich, daartoe door fanfares uitgenoodigd, ter bestemder ure in een grooten kring schaarden in de passage, om Burg. en Weth. der gemeente, en de directie iu huu midden te ontvan- geu. Onder het spelen der muziek zocht ieder zijn plaats. Hierde burgemeester, secretaris, president der kamer vau koophandel enz., daarde beereu Vriese, Hacker! en van Wijk, achter welken de op zichters der Passage, de heer C. W. lloogendijk en anderen, terwijl achter en naast de genoemden zich de overige heeren en dames schaarden. De muziek zweeg cn de heer Vriese, uit Amster dam, heeite Burg. en. Weth. welkom en verzocht den Burgemeester de Passage offioieel tc willen openen. De heer van Vullenhoveu nam daarop 't woord om daarinrê te voldoen aan het tot hem gerichte verzoek. Hij gaf den indruk weer, die het gebouw op hem gemaikt had, verklaarde het superieur aan hetgeen hij elders mocht aanschouwen, sprak architect en op richters toe en noemde de Passage een sieraad van Rotterdam. De heer J. C. van Wijk schetste daarop nog kortelijk het ontstaan van het gebouw, dankte hen, die tot verwezenlijking daarvan hadden bijgedragen eu beval de winkels iu de algemeene protectieniet het minst iu die der dames, aan. Telkens na iedere speech klonken toejuichingen en fanfares. De heer van Wyk noodigde daarop de aanwezigen uit om van af de balcons van het hotel uit de hoogte een gezicht op de Passage te werpen, terwijl tevens het publiek ir. de gelegenheid zou worden gesteld binnen «e komen. De heining werd weggenomen en het pu bliek kwam nietneen stroomde binnen, en het was aardig te zien die vele verbaasde gezichten en be.vouderende blikkeu, welke rechts eu links werden gericht. Alles geschiedde met de grootste orde, ieder hield rechts eu zoo ontmoeten de stroomen 7olk9 elkander niet, inaar passeerden elkaar. Wat al uitroepen hoorde men, wat al opmerking', n, de eea a^jkluchtiger dan de andere! Van 't Café heette het//Nou, 't herbergje wel!" Van d« eau dec logne-étalage //Gossiemeine, wat een reujAssiesent. enz. Het Café was iu eeu oogenbilK vol, de sigarenwiukels werden bestormd, de gu1(ieuj/-bazar, waar entree libre geannonceerd was, niet rnii^jr. Er werd al dadelijk vrij wat verkocht. Van da/ (/ogenblik af i9 de Passage den geheelen dag door er/ geweest, niet het minst deo avouds, toen zij scjfimerend verlicht een waar tooverpaleis scheen. Uveruf/tuck glas, gaslicht, spiegels en eeu aantal glin- stereiMe articles de luxe, terwyl in 't midden der Passage twee kronen hangen met gaslicht en een paar fwiukels eeu speciale illuminatie hebbeu aange bracht. Bovendieu wordt de verlichting nog ver- meerdt rd door middel van reflector-ballons. Vele win kels genotcu ook 's avouds een druk bezoek ook 't Oafé, waar men zoowel vau de Hoogstraat als uit de Passage kan intreden eu dat door zet-r velen gebruikt werd als middel om zonder moeite bij de winkels te komeu, waardoor 't Café op zich zelf eveneens eeu passage werd. Wij wenscheu Rotterdam geluk met het nieuwe gro(ït§che gebouw in haar midden opgericht en voegen bij de vele loftuitingen, die de lieer J. C. van Wijk dezer dagen mocht ontvangen, ook gaarne onze hulde. De inwouers van Gouda ziju er we weten het steeds bijzonder op gesteld om hier ter stede te koopen, wat zij noodig hebben, zij gaan zelden el ders ter marki, doch mochten zij in Rotterdam zijnde, behotfie gevoelen zich iet» aan te schaffen, zij kunnen voortaa:» in de Passage uitstekend terecht. Men ver zekerde het ons gisteren meermalen en de prijsnotee- ring wees 't duidelijk aan, dat meu daar uiet duur der ftkoopt als iu andere winkels. Vele onzer inge zetenen brengen Rotterdam dikwijls een bezoek, welnu voortaan heeft Rotterdam eene aantrekkelijkheid te meer iu de Passage, waar men niet el©clus een eijkele maal, maar bij herhaling, zich gaarne zal gaan y^r- meieu in het vele schoons, dat daar te zien is. De ondergeteckende, Directeur van het Postkautoor te Gouda, brengt bij deze ter kennis, dat van af 15 October de buslichUugen in de stad en uan het station zullen plaats hebben, ais volgt Aan de NIEUWE HAVEN: 6.en 10.10 's morgens, 2.15, 5.40 en 8.30 's avonds. Aan de ZEUGSTRAAT 6.5 en 10.15 's morgens, 2.20, 5.45 eu 8.35 's avonds. Aan het STATION: Richting Utrecht: Richting Rotterdam- 7.5 en 11.10 's morgens, 7.45, 9.10 en 10 59 12.5, 2.35, 3.14, 4.50, j 's morgens, 12.18, 4.15 7.49 eu 9.27 's avonds, j en 9.57 's avonds. De dienstregeling van tijdstippen der verzending voor briev.-n enz., zullen binnen weinige dagen ver krijgbaar worden gesteld. De Directeur, VAN KRUIJXE.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2