1EN. Ji, PALEN 'll Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 1879. NQ 2364. TEH, s, 1» J J ^1 Parlementaire Werkzaamheden. A. 89. A. 68. op maat ELEN Woensdag 22 October. lien. ctie TGS, ZEN. ■I J* I 'i de 51000 inwoners van oofd-Dépót lodellen van Softer. bij L. van 'k. t het maken gebaand is lit zoo hoogst ui stond met de schikking in 600 Europeanen, van di gesïëücT. Het kanaal toch is en daaronder 40 suiter Amsterdam verplicht tot reeds nietherziening der militaire strafrechts pleging is vooral dringend noodig omdat sedert 30 jaren art. 162 der grondwet een doode let ter is. Spreker wilopheffing van de krijgs raden, van audition, van het hoog militair ge rechtshof en berechting van alle militaire mis drijven door een gemengd rechtscollegie met het gewoon openbaar ministerie. De heer van der Kaajj zal voor het ontwerp stemmen in het vertrouwen dat dit geen invloed zal hebben op de vertraging eener geheele herziening. De beer Patijn wil ook dit ontwerp aannemen on der dezelfde reserve, welk gevoelen nog nader ondersteund wordt door den heer Gratama met het advies in 1868 door Thorbecke in de sec tiën over een dergelijk onderwerp nitgebracht. Op uitmuntende wijze verdedigde de minister van Justitie het wetsontwerp in de zitting van Vrijdag, Niet slechts afschaffing der lijfstraffen maar ook andere verbeteringen worden daardoor tot stand gebracht zonder dat het verband ver broken wordt. De celstraf zal ook voor mili taire misdrijven worden ingevoerdde rechts pleging door de krijgsraden wordt door den Minister verdedigd, omdat deze collegies zooveel mogelijk de gebreken tot een minimum trachten te brengen zij die bevreesd zijn dat uitstel eener geheele herziening tot afttel zal leiden wijst hij op het gebeurde met de burgerlijke rechtsple ging, waar men ook partieel geregeld heeft. Hoogstens één jaar na de invoering van het burgerlijk strafwetboek hoopt hij dat het mili tair wetboek in werking zal kunnen gebracht warden. Door den minister van oorlog worden - de lijfstraffen, zelfs bij het depót van discipline, onnoodig verklaard. Dezelfde verklaring geeft de minister van marine voor zooverre zijn de partement betreft, op grond van adviezen van Ned. zeeofficieren, voorts beroept de minister zich op het oordeel van Fransche roarine-offi- cieren. Voor den heer de Casembroot was de treurige eer bewaard de lijfstraffen te verdedigen. Hoe wel een voorstander van maatregelen tegen dieren-mishandeling, acht hij dat de lijfstraffen niet gemist kunnen worden, maar om de pu- blieke opinie niet wakker te inaken wenscht hij de afstraffing op de reede, niet in de havens. Beriep de minister zich op de Fransche marine, de admiraal beriep zich op Engeland en Ame rika; hij meent dat kort recht voor den zee man verre te verkiezen is; de theorie van philantropie is geheel in strijd met de praktijk en ook in het belang van den matroos is hij tegen deze wet, die het lot van den matroos zeer zal verergeren. De heer Heijdenrijck moge niets op hebben met de zoogenaamde valsche philantropie, de redevoering van den minister zal hem voor de ontwerpen doen stemmen, ook de heer Godefroi brengt hulde aan de welsprekendheid van den minister, wiens debat alles doet verwachten bij de hoogst belangrijke discussien die in het voorjaar waarschijnlijk zullen gehouden worden. Na eenige discussie bij enkele artikelen wordt het geheele ontwerp met 57 tegen 1 stem aan- De vrees van den heer Lenting, dat uitstel tot afstel zou leiden, was blijkbaar niet GOUDSCHE COURANT. 1 voorstel van eenige kamerleden aan de orde, tot wijziging van het reglement van orde, voor de behandeling van het wetboek van strafrecht. Door de commissie van rapporteurs was een tegen-voorstel ingediend, dat echter door die commissie bjj monde vati den heer van der Linden werd ingetrokken, waarna de heer Sickesz namenr die commissie eenige amendementen verdedigde. Bjj de behandeling der artikelgn werd b.’paald dat afgeweken zal worden van het reglement van oide; dat, overeenkomstig het voorstel der commissie vaa rapporteurs, vijf rapporteurs zullen benoemd korden, die bij de afdeelingen zullen worden ingedeeld; dat die rapporteurs een leiddraad zullen ontwerpen voor de algemeene beschouwingen in de afdeelingen, v/aardoor eenheid bij het sectie-onderzoek zal verkregen worden, waarna hef geheele ontwerp werd goedgekeurd en zoo de weg 1-J tot een richtjge behandeling van di gewichtige wetsontwerp. Meer bestrijding dan nog eenig ontwerp vond dat tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in de kolonie Suriname. De heer Gratama wees er op, dat die kolonie sedprt kort 40 miiheen gekost had zonder dat de kolonie of het moederland daarvan eenig voordeel hadden genoten, omdat dat geld hooflzakehjk ten voor- deele der planters was aangepend. Nog hevi ger was de aanval van den héér van der Hoeven tegen de bevordering der immigratie. Onder 2. 51CC0 1—a Suriname zijn slechts 'ie Ogjjj^jjn 100 planters 'ïplanfëfs. Kunnen die het werk niet doen verrichten door vrijenegers, die l. ij goede behandeling noch ongeschikt noch ongenegen zijn om te werken Moet de geheele bevolking van Suriname nog meer gedemorali seerd worden door den invoer van vreemde ar beiders? Van medelijden met die ongelukkige plantere mag hierbij geen sprake zijn, het geld van Nederlandsche belastingschuldigen mag niet gebruikt worden om nog "langer eenige planters en Amsterdamsche kapitelen te steunen. De heer de Casembroot verschilde geheel van gevoelen met de vorige sprekers. Hy trachtte het medelijden op te wekken voor de planters van wier welzijn liet welzjjn van Suriname aj>" hing en die alleen door .invoer van vreemdej arbeiders konden geholpén worden omdat de negers niet meer genegerd wilden worden. De minister beriep zich bij de verdediging van het ontwerp op den vroegeren minister van Bosse, op de verbetering in Demerary door een gelijken maatieoel tot stand gebracht, op het belang dat de kolonie bij de su ker- plantaadjes heeft en de Kamer stelde hem met 36 tegen 28 stemmen in het gelijk. Onder de 28 tegenstemmers waren alle richtingen verte genwoordigd. Jn de zitting van Donderdag werden eerst een zestal wetjes met algemeene stemmen aan genomen, waarna het wetsontwerp tot wijzi ging van de crimineele wetboeken voor het krijgsvolk te lande aan de orde kwam. De heer Kool, het goede erkennende van dit wetsont- WCrp^ yvnnrrlnnr crrnnlp vnrbflf.prin<rnn v.nllftn I worden ingevoerd, vreest dat door de aanne ming een 1 u rechtspleging, die erbarnielijk is, zal uitgesteld worden, daaromtrent wenscht hij inlichtingen van de regeering, die boven de partijen staande juist geschikt is dit onderwerp in het algemeen belang te regelen'. Ook de heer Lenting heeft be zwaar tegen partieele regeling, een provisioneele toestand van 62 jaren is waarlijk reeds lang genoeg; ook de heer Godefroi deelt de bezwa- I men aangenomen, ren der vorige sprekers, de wetgeving is reeds I pii «lo mvnnrinfr nonrrrla wn 1 Hoogst werkzaam heeft zich de tweede kamer gedurende de laatste week betoond, en het StaalMad zal daarvan de blijken dragen, want tal van. wetten van meer of minder belang zjjn aangenomen, meestal met overgroote meerder heid. Eerst een reeks naturalisatie-wetten, ont- eigening-wetjes voor de vergrooting van het station te Venlo en Eindhoven, en voor den verkoop van een stuk grond aan de gemeente Amersfoort, die weinig of geen discussie uitlokten. De hoofdschotel in de zitting van Dinsdag was het Noordzee-kanaal, een nieuwe termyn voor de voltooiing werd bepaald en uitstel werd ver leend van de terugbetaling van door den staat aan de maatschappij voorgeschoten gelden weder een stap op den weg, die voert tot de naasting van het kanaal door den staat, waarover reeds onderhandelingen gevoerd worden, omdat de maatschappij op den duur niet in staat is tot de exploitatie van dit reuzenwerk. De middelen, waarover de maatschappij beschikken kan, zijn niet voldoende ter voltooiing van het werk, en de kanaal- en havengelden zouden wel twee- of driemaal hooger moeten worden, om de kosten van exploitatie te dekken. Naar het oordeel van den heer Gratama werd de gemeente Amsterdam bevoordeeld door de dading met Amsterdam gesloten, en die in een «er nauw verban,’ dit ontwerp voorgesl feitelijk voltooid, en uitbetaling der beloofde gelden. In tegenspraak met den heer de Casembroot verklaart de minister dat de werken niet in ongunstigen toestand ver- keeren, waarna het ontwerp met 55 tegen 2 stemmen werd aangenomen in afwachting van het ontwerp tot regeling van de naasting van het kanaal. Meer discussie lokte het ontweip uit, omtrent de overeenkomst met de gemeente Amsterdam. Het rijk meende recht te hebben op de uitbetaling van drie millioen, door Am sterdam toegezegd bjj de voltooiing van het kanaal op een bepaald tijdstip dat reeds verstreken is, de gemeente Amsterdam meende recht te hebben op overschotten van de vroegere wees kamer; door dat ontwerp werden die zaken afgedaanzoowel de eene als de andere party zou van vermeende rechten afstand doen en men zou elkander met gesloten beurzen betalen, door welke schikking hoogst kostbare en lang durige processen zouden voorkomen worden. Uitvoerig bestreed de hper Gratama het ontwerp, waardoor hij Amsterdam bevoorrecht rekende, de beloofde subsidie moet betaald worden, het recht op het saldo is zeer betwistbaar, blijkens het eerste advies van 's lande advocaten, dat geheel streed met het tweede van tien jaren later. De heeren van Tienhoven en VeningMeinesz verdedigden de dading, zonder juist in bijzonder heden te treden, evenmin als de minister, die het ontwerp uit de nalatenschap van zijn voor ganger had overgenomen. De kamer toonde zich zeer vredelievend eu afkeerig van processen door hel ontwerp met SI tegen 6 stemmen aan te nemen. In de zitting van Woensdag waren nog even de wees- of momboir-kamers aan de orde; de commissie van liquidatie heeft haar taak bijna geëindigd, het ontwerp strekt om nog eenige nadere voorzieningen vast te stellen op voorstel van den heer Schimmelpenninck door den mi nister overgenomen, werd bepaald dat de secre taris der commissie zjjn geheele traktement als pensioen zou behouden; na aanneming yan dit ontwerp mot algemeene stemmen, kwam het 60 jaren oud, krijgsvolk te lande waardoor groote verbeteringen zullen genomen. J. jj. -i herziening van de geheele militaire weggenomen. Bjj de discussie over het ontwerp tot wij ziging van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te water, werd door den heer de Casembroot nog een poging aangewend om lijfstraffen te behoudejj, doch met 45 tegen 15 stemmen werd zijn amendement verworpen en het geheele ontwerp met 57 tegen 3 stem lij de zitting van Vrijdag is door den heer bjj de invoering deugde zij Elout nog het verzoek tot de regeering gericht

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1