Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. h OEDEN iw, 1879. NQ 2365 BINNENLAND- 1 CT BUITENLAND. Vrijdag 24 October. r T KA, kooping OCHE ende OCHE n i d Buitenlandsch Overzicht. 1 I ff I J K, I i s. uitspraak doen. vergadering plaats der VIEREN, DEN G.z. I GOUDSCHE COURANT. [enheid be te Schoon- Hlvi ikening voorzien. r,- 9 NOYEM- lags ten 10 K VAN DER EENE CTG JEN, der Schungt rs; bij bil- 2 Febrnarij sjanre 1880. jen ten kan- RUUT te Salaris naar 350 aan JEN: en Grie- krijgen, wijl de •ur. d verklaard irn/um, G. te Zutphen Staten van •It th. te Zeul. mlrijveiid, Thim, >le Kijk in ■1 GOUDA, 23 October 1879. Ofschoon reeds vroeger in ons blad de oflicieele kennisgeving plaats had van de aanstaande verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel, meenen wij ook te dezer plaatse te moeten mededeeleu, dat die verkiezing gehouden zal worden op Woensdag 19 November en wel voor ticee leden ten gevolge Van sommige zijden wordt den Franschen minister van BinnenL zaken kwalijk genomen, dat hij niet krachtiger tegen het drijven der radicalen optreedt. Men schrijft dit toe aan de zucht om de partij van Gambetta, waartoe hij zelf behoort, aangenaam te zijn. De minister van justitie Le Royer heeft zijne cir culaire aan de procureurs-generaal verzonden, tenge volge waarvan een aantal drukpersprocessen zijn te wachten, maar die tegenover dit nadeel een duidelijk blijk geeft, dat de Fransche regeering gevoelt, dat zij aan zich zelve verplicht ia, om zich niet door het slijk te laten sleureu, zoolang de wet haar daartegen kan waarborgen. Humbert, ond-communard en nieuw gekozen lid van den Parijschen gemeenteraad, is door een der Pa- rijsche rechtbanken veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en fr. 2000 boete wegens het openbaar verde digen van handelingen, die bij de wet als misdaad worden omschreven. Dit delict is in Frankrijk straf baar gesteld door eene speciale wet, wij meenen van 1849. De man, d e nu den tijd zal hebben om na te deuken over het wisselvallige van al het aardsche, was door zyu terugkomst in Parijs na achtjarige balling schap en door de overdreven ontvangst daar genoten zoozeer in de war geraakt, dat hij aan het graf van een kort na zijne terugkomst overleden geamnestieerde in vurige declamatie de communards heeft verdedigd als dappere stichters en verdedigers der republiek, die we derrechtelijk waren aangevallen en vermoord door de troepen van Versailles. Deze lijkrede bezorgde hem eene nog betwistbare plaats in den gemeenteraad en zes maanden correctioneele straf. Ook de Marseillaise moest het ontgelden voor de rechtbank. Voor hetzelfde delict als Humbert heeft gepleegd (zij drukte de bedoel de lijkrede af) werd haar gerant veroordeeld tot twee maanden gevangenis en fr. 5000 boete. Buitendien nog fr. 1000 boete voor het opnemen van een poli tiek artikel, getevkeud door Henri Rochefort, die niet in het volle bezit is van zijne burgerschapsrechten. Dit vonnis is geveld volgens een wet van Napoleon III, welker instandhouding en toepassing weinig schijnt te strooken met de beginselensder republiek. Volgens deze wet zou een blad te veroordeelen ziju, ook voor eene lofrede op het tegenwoordig ministerie. Als het maar over une molière politique een door een balling geteekeud artikel opneemt, is het delict gepleegd. Melden wij nu nog tot slot der rampen vau de Marseillaise, dat het blad 15 dagen geschorst is, en dat dit deel van het vonnis voorloopig uit voerbaar is verklaard, ongeacht appèl. De Porie heeft weer eeu nieuw ministerie kenland zal er spoedig behoefte aan 1 heer Ooumoundouros als premier wil bedanken. De wijziging van het Turksche Ministerie heeft te Londen een slechten iudruk gemaakt. Men schrijft echter van andere zijde daarover, dat men van dit kabinet evenmin iets heeft te wachten als van het vorige en het de vraag is, of het in 1880 nog leven zal. Osman blijft minister van oorlog, en daarmee wordt bestendig al het geld, dat er bijeengeschraapt kan worden, geworpen in den bodemloozen put van militaire uitgaven. Aan Daily Netos wordt uit Lahore gemeld: Men gelooft, dat de vijfjarige zoon van Yakoeb-Khan als troonopvolger erkend zal worden. Inmiddels zal de Britsohc regeering de wijze van bestuur iu Afgha nistan in overweging nemen. De Precurteur verzekert, dat de onderhandelingen met Nederland over het kanaal van Tetneuzeu en den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam met gunstigen uitslag zijn bekroond. De overeenkomst zal aan de Kamers bij de hervatting barer zittingen aangeboden worden. De Weser Zeit. deelt mede, dat op de Pruisische begroeting van ’80 de rijksbijdragen slechts uitge trokken zijn tot een bedrag van 22 millioen mark, d. i. ongeveer de helft minder dan het loopende jaarop de, rijksbegrooting zou de raming der bij dragen derhalve 45 millioen zijn in plaats van 90 millioen. Dc meerdere inkomsten uit de inkomende rechten en tabaksbelasting worden geraamd op 60 a 70 millioen mark. Naar van goed ingelichte tijde wordt verzekerd, heeft de heer von Bismarck krachtig aangedrongen bij den heer ven Bennigsen, ten einde hem te over reden tot aanneming van het mandaat van afgevaardigde voor den Landdag. Tevens blijkt, dat het ook de heer von Bismarck is geweest, die het plan heeft geopperd en daarop te gelijkertijd ten zeerste heeft aangedrongen om den heer van Bennigsen te kiezen tot voorzitter van het Huis der Afgevaardigden. Wetende hoe de heer von Bismarck te dezen aanzien is gestemd, zal de heer ion Bennigsen ongetwijfeld de onder steuning der conservatieven erlangen. lutusscheii mag niet worden voorbijgezien, dat zulks niet bijzonder strookt met de eigenlijke inzichten der conservatieven, want sommige organen dier partij leggen hunne onte vredenheid over deze handelwijze openlijk aan den dag. Dat de heer von Bismarck zoo ongevraagd en buiten huu weten over degelijke aangelegenheid heeft onderhandeld, is hun eeu ergernis, die vooral de Neue Preuss. Zeituny ten zeerste heeft ontstemd. Wijders mag niet onvermeld worden gelaten, dat thans pogingen in het werk worden gesteld, om de oude betrekkingen tusschen den heer von Bismarck cn de nationaal-liberalen weder te herstellen; daar toe worden pogingen gedaan van den kant des heeren von Bismarck. Blijkt het, dat de heer von Bismarck ernstig gezind is toe te geven aan de rechtmatige eischen van de nationaal-liberalen, dan bestaat natuurlijk geen grond om de aangeboden hand der verzoening te weigeren. De adrescommissies van den Oosteurijkschen Rijks raad hebben ieder twee ontwerpen gemaakthet zijn weerklanken op de troonrede nnA^VerschÜ alleen van de Czechische passage de Duitschers geven hun in genomenheid te kennen met de verschijning der Czechen, omdat daaruit de vastheid van de grond wet blijktde rechterzijde spreekt van overleg en verzoening en gemeenschappelijke werkzaamheid van alle volken op den gemeenschappelijken grondslag I der grondwet. Men ziet, de bladen der rechterzijde zijn in hun uitdrukkingen nogal gematigd, men schrijft dit toe aan den invloed van Hohenwart, die voorloopig de zaken zoo kalm inogelijk wil behandelen. Daar de Duitschers bij de benoeming van de commissie voor de controle der staatsschulden weder elk overleg wei gerden, heeft de rechterzijde alleeu haar candidatea gekozen. De ontzettende overstrooming, die in Spanje de provincie Murcia getroffen heeft, is nog noodlottiger dan indertijd de ramp van Szegedin. In de Spaan- scho dagbladen vindt men daarover de treurigste berichten. Spoedige hulp is dringend noodig. Onder dc bijzondere berichten wordt gemeld, dat het dorp Lopca zeer heeft geleden. De pastoor en de koster hadden de wijk genomen in den toren der kerk, welken zij echter voor de dorpelingen sloten, zoodat dezen omkwamen. De pastoor en de koster zijn in hechtenis genomen wegens deze onmenschc- lljke handelwijze, welke algemeene verontwaardiging heeft gewekt. Volgens de laatste berichten zijn bij dc overstroo- ming van Murcia meer dan 1000 menschen omge komen en zijn reeds 570 lijken gevonden. Do grootste schade is door de overstrooming ver oorzaakt aan de bebouwde velden en dorpen in de vlakto, waarvan sommige, zooals Nonduermas, volko men verdwenen zijn. Bij Murcia en HorisueU zijn zestig belangrijke molens en fabrieken vernield. Het benedendeel van beide steden is overstroomd; te Murcia zijn 250, te Horisucla 400 en le Lorca 150 huizen ingestort. van het bedanken der hh. G. C. van der Post en C. IJsselsteijn. Voor het Gerechtshof te ’s-Hage etond Dinsdag o. a. terecht: C. J. V., pijpmaker te Gouda, een zeer woordenrijk man, die een viertal zeer woorden rijke buren als getuigen a décharge had medegebracht, hij was door de Rechtbank te Rotterdam, ter zake van mishandeling veroordeeld tot 7 dagen celstraf. De beklaagde beweerde volmaakt onschuldig te zijn, doch van het tegen hem gewezen vonnis werd de bevestiging gerequireerd. Het Hof zal Maandag a. Dinsdagavond jl. had eene vergadering plaats der Afdeeling Gouda en Omstreken van het Nederlandsch Protestantenbond, waarin o. a. door den Voorzitter, den heer K. G. W. F. Ham, eenige hartelijke woorden gewijd werden aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, dr. P. de Wilde, die, ofschoon reeds op leeftijd, nog steeds met jeugdigen ijver en belang stelling zich aan de zaak dezer vereeniging wijdde. Daar de heer G. C. van der Want had kennis gegeven voor het lidmaatschap van het Bestuur te bedanken en de heer Cs. Thim aan de beurt van aftreding was, moesteu alzoo drie bestuursleden worden gekozen. De heer Cs. Thim werd herbenoemd en in de andere vacatures werden verkozen de heeren D. G. van Vreumingen en G. A. D. I. Gabry. De beschrijvingsbrief der Algemeene Vergadering maakte daarop een onderwerp uit van bespreking, waarop tot Afgevaardigde naar die vergadering werd benoemd de heer K. G. W. F. Ham te Boskoop. Maandagavond jl., hield de Herv. Vereeniging //Oranje en Nederland" hare eerste lees vergadering, in t lokaal „Nut en Vermaak.u Hoewel de opkomst, vermoedelijk door het gure, natte weder niet groot was, werd het behandelde onderwerp: H Vaderlands- liefde» in zijn verschillende, maatschappelijke betrek kingen keurig behandeld en had aanspraak op de volle gunstige waardeering der hoorder». Ook de bijdragen waren schoon van inhoud en zeer gepast. Onder dankzegging aan hen, die de Vereeniging voor gingen en bezochten, hoopt de Vereeniging aldus voort te gaan en door velen, zoo hoorders als sprekers, met een trouwe opkomst begunstigd te worden. (Indien dour den Inzender ware voldaan aan het meermalen gedaan verzoek om alle stukken voor de redactie bij den Uitgever te bezorgep, zou boven staand bericht in ons vorig Nr. opgenomen zijn.) Voor de akte in de Fransche taal werden Dinsdag van de 7 candidaten 5 afgewezen en 2 toegelaten, onder welken de heer P. van Trotselburg uit Moor drecht. In dc jl. Dinsdag gehouden vergadering van het Departement ^Moordrecht en Gouderak" der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, is benoemd tot Secretaris vau dat Departement, de Heer A. Berman, te Gouderak. Maandagmorgen had te Moordrecht eeue aandoenlijke plechtigheid plaats. De uitnemende, zeer begaafde hulponderwijzer K. H. van Meekeren was Donderdag 11. op bijna 21-jarigen leeftijd na eene korte, doch hevige Zenuwziekte overleden. Zijn stoffelijk overschot werd ter laatste rustplaats gedragen door de leden van Moordrecht’s Mannenkoor, waarvan hij ook lid was. Familiebetrekkingen en vrien den, ook van elders, volgden de lijkbaar. Eene groote deelnemende schare staarde innig bewogen den lijk stoet na: niet het minst de leerlingen der school, die hem lief hadden en hoogachtten. Toen de kist in het graf geplaatst was, nam de hoofdonderwijzer, de heer G. B. Lalleman, diep ge troffen het woord. Hij schetste het groote verlies in den dood van den verdienstelijken van Meekeren geleden. Hij wees er op, hoe de ontslapene een voorbeeld geweest was van ware plichtsbetrachting: hoe hij leefde voor de school; hoe hij zich onder scheidde door degelijke en ernstige levensopvatting. Hij dankte den ontslapene nog voor hetgeen hij in de school gedaan had en v§or hem steeds geweest was. Hij sprak den bedroefden broeder en behuwd-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1