«teem 1st ku ÜCTg VOLKSONDERWIJS. VOLKSONDERWIJS. BOËSTCAEAMELSr ABVBRTÊNfïËlC INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. DAMES- EN HINDERHOEDEN. een cursus in Handenarbeid Mevrouw SCHMIDT, eene geschikte DIENSTBODE, W. N. RAAI.) MA AKERS, ONTVANG- EN 3ETAALKANT00R L. Droogleever Forluijii Rotterdam. J. de JONG Az., INSTRUMENTKEU ZUIVERAAR vettej koeien 15U a 200, kulfkoeien 100 a loO, guiste vaarseu 100. De Eerste Kamer der Staten Generaal is bijeengeroe pen tegen Einsdag den 4 November a. s. des avonds te f Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittiu- gcu van 23 en 24 Oct. 1879 Eej beraadslaging over de Indische begrooting werd in de zitting van Donderdag voortgezet. Bij hoofdstuk II, uitgaven in Iudië, werden tul van punten besproken. Tegenover den heer Fransen van den Putte verde digde de Minister de benoeming van den heer Spreuger van Kijk, als lid van den llaad in Iadië, in welke hoedanigheid hij niet outtrokkeu werd aan toezicht op de comptabiliteit. Aan den heer Rutgers verzekerde de Minister, dat de nieuwe regeling op de pensioenen van de officieren der landmacht, waarschijnlijk in Januari 1880 zou worden ingevoerd, maar hij kou niet beloven dat aan de in 1879 gepensioneerden, verhoogd pensioen zal worden toegestaan. Ee heereu Elout en Keuchenius drongen aan op beperking van het opiumgebruik. De Minister en de heer Fransen v. d. Putte ver zekerden, dat de Regeering dit steeds beoogde. Tegenover de heeren van Gennep en Keuchenius bleef de Minister ongeneigd tot overlegging van het geheele rapport der commissie tot onderzoek, betreffen de de invoering van gemeentebesturen op Java. In de zitting van gisteren is ingekomen, een wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Nederl. Zuidooster spoorweg-maatschappij. Het debat over de Indische begrooting werd voortgezet. In antwoord aan den heer van der Kaay Verklaarde de Minister, dat hij geen voorstellen uit Iudië verlangde tot beperking van bet ingenieurs- personeel. Bij behandeling der afdecling oorlog bracht de heer van der Hoeven, met liet oog op de gunstige tijdingen uit Atjeh, die tot innige dank baarheid stemmen aan de Voorzienigheid, warme hulde aan ons leger en vloot in Atjeh, die van zooveel doodsverachting blijken gaven en vooral aan den uitstekenden commandant van der Heijden. Ee Koning, de Kamer en de Natie zoudeu zeker een „Leve generaal van der Heijdenluide toejuichen (Bram*»). Spreker drong overigens aan op een on derzoek naar couranten-geruchten nopens onwaardige behandeling van krijgsgevangenen. Ee heer Keuchenius wees op den brief in de In dische couranten nopens den desolate tl toestand in XXV Moekims, waaraan was toe te schrijven dat geen toenadering was gevolgd. Ee heer de Casern- broot antwoordde, dat de desolate toestand een noodwendig gevolg was van den oorlog. Ee Mi nister van Koloniën sloot zich namens de Regeering aan bij de welsprekende hulde aan het leger en de vloot en aan generaal van der Heijden gebracht. De couranten-geruchten konden geen nauleidiug zijn tot een onderzoek. Ee Miuister verklaarde nog, dat de jongste be richten uit Iudië eu het rapport van den leger commandant Bouwmeester gunstig zijn, dat het leger niet uitgeput is, maar er flink uitziet en er streken zijn, die er uitzien als op Java. Ee vrees, dat de bevolking niet zal terugkeeren behoeft niet te bestaan. Hoofdstuk Uitgaven in Indië werd aangenomen met 65 st. tegen 1 stem. Hoofdstuk: Uitgaven in Nederland werd aangenomen met 63 tegen 2 stemmen. Hoofdstuk: Middelen in Nederland is aangenomen met 60 tegen 5 stemmen, na aanneming met 38 tegen 26 stemmen van art. 2 (eventueele geldleehing), dat de beer van der Linden niet aanmerkt als eev middel tot dekking van uitgaven, daar het afhankelijke was var» een nadere wet. HoofdstukMiddelen in Iudië is zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ee kamer is op reces gescheiden. Door het Hoofdbestuur der M. t. N. v. 't A. is, ingevolge besluit der laatste algemeene vergadering, aan de departementen een circulaire gezonden met conceptadres, om van de Tweede Kamer wettelijke bepalingen te verzoeken tegen het misbruik van sterken drank, op grond dat de zedelijke middelen tot nu toe aangewend, onvoldoende gcbl ken zijn. Het Hoofd bestuur wil geoachtenwisscling over de zaak gedurende dje maanden November en December, en onderteekening van bet adres in Jauuari, om dat vóór primo Februari terug te ontvangen. Het hoofdbestuur verwacht, dat nlle departementen krachtig zullen medewerken om dit volkspetitionnemer.t te doen slagen. Het grootste bewijs welk een geringe waarde het vee tegenwoordig bezit, is wel dat op de veemarkt te Woerden een boer het de moeite niet waard heeft geacht om een koe weder mee naar huis te nemen. Het beest is er blijven staan Te Vlissingen zijn proeven genomen met een nieuwe reddingstoestel, door den uitvinder, den heer Eauco van Antwerpen, reddiugvest {gilet de sauvetage genoemd. Het bestaat uit een net vest van zwarte stof, dat door zijue bijzoudere constructie, door den drager in eeuige seconden in een onfeilbare zwein- ïnachine hervormd wordt, door tusschen de voering lucht in te blazen, waartoe zich aan den binnen kant een guttnperchabuisje met mondstuk bevindt. Ee heer Eauco heeft, om het ook voor dames geschikt te maken, corsetvesteu gemaakt, die even goed aan liet doel beantwoorden. Ee proeven voldeden uitmuntend. Twee jonggehuwdeu te Arnhem, die hun huwelijk kerkelyk wilden doen inzegenen, kwamen Woensdag in zwaar beschonken toestand in de kerk. Voor bet alt uir gekomen, kregen zij lievige ruzie met elkan der, zoodat de geestelijke genoodzaakt was hen de kerk te laten uitzetten. Als een bewijs van den bloei en vooruitgang waarin Scheveniugen als visschersplaats zich mag verheugen, kan strekken dat de visschersvloot, met de gisteren iu zee gestoken nieuwe haringschuit, tot een getal van 200 vaartuigen is gestegen. Altijd wat nieuws. Op het Rembrandsplein te Am sterdam wordt heden avond een café geopeud, waarin de tafeltjes voorzien zijn van eleoirische schellen. Een druk op het knopje wijst op het bord dat in het buifet hangt, 't nummer aan van het tafeltje waar gescheld is. Albert Wolff verhaalt het volgende iu de Parijsehe Figaro: Toen de bekende goochelaar Hermann, na een tienjarige afwezigheid, in Oostenrijk's hoofdstad was teruggekeerd, liet baron Rothschild, die een groot liefhebber van goochelkunst was, hem bij zich ont bieden bij noodigde hem tot het diner eu plaatste hem aau tafel naast prius Metternich, die eeu groot kunstvriend was. Hermann werd aan de gasten voor gesteld als de chargé d' affaires van een Zuid-Ameri- kaansclie republiek. Ee lieer Hermann sprak veel van ziju reizen eu de beroemde Oosteiirijksche diplomaat luisterde met levendige belangstelling naar hetgeen zyn gewaande collega wist te vertellen. Gedurende het dessert bracht baron Rothschild als bij toeval het gesprek op de buitengewone kunststukken van Japausche goochelaars. „Gij hebt zóóveel in de wereld gereisd," zei de baron ten laatste tot Hermann, //vertel ons eens, zijn de Jupauueezeu werkelijk zoo handig?" „Zeer handig," antwoordde deze, ik zelf heb van hen iets zeer aardigs geleerd" en zich tot prins Metternich wendende, voegde hij erbij: „Gelieve uit dezen bouquet een bloein uit te zoeken." Ee prins koos een roos. „Gebied dun maar," h&uam Hermann, „dal ze naar u toe komt." „Kom," riep de prius, gevolg gevend aan het verzoek. Dadelijk wond de bloein zich uit den ruiker, die de tafel versierde, los en bewoog zioli naar deu prius, in wiens knoopsgat ze zich hechtte. Doordringend keek deze den goochelaar thans aau. „Er is maar één man op de wereld," zeide hij, die dat kunststuk kan volvoeren. liet is onnoodig verder de komedie uit te spelen. Gij zijt professor Hermann. Een treurig voorval gebeurde onlangs ter gelegen heid van een stierengevecht, te Madrid. Frascuelo, de voornaamste espada van Spanje en als zoodanig er mede belast een woedend gemaakte stier de genade slag toe te brengen, die dieu avond iu het amphithea ter vau Madrid de toeschouvvers moest verlustigen(!), trad daartoe, van liet muleta-vaunlje voorzien eu het bloote zwaard, volgens gebruik, in de linkerhand, te voorschijn. Ee stier sprong toe, doorboorde hem met den hoorn ter hoogte van de heup, liet lichaam schudde hem heen eu weder en wierp herhaalde keeren niet kracht hem tegen den grond. Te vergeefs hadden iu dien tussclientijd de aanwezigen beproefd, door het werpen van hoeden eu liet vertoonen van roode sjerpen, de aandacht van liet dier af te leiden en hoog uoodig was de komst van den picadordie te paard gezeten, zoodra mogelijk 'toeschoot. Ook dez? werd met open gereten lichaam weinige oogcnblikken later, toen zijn paard in den strijd was omver geworpen, voor dood uit het perk gedragen. Niet dan met groote moeite slaagde men er in, den espada te bevrijden; zijn toestand doet voor zijn leven vreezen. Toen de toeschouwers van den eersten schrik be komen waren, ging men rustig weer met de bloe dige vertoouing voort, alsof er niets gebeurd ware. Echt Spaansch Donderdagavond ha'^ in het lokaal „Nut en Vermaakalhier een buitengewone vergadering plaats der Afdeeling „Gouda 1 en Omstreken" der boven genoemde vereenigiug, welke door den voorzitter, den heer mr. J. Fortuijn Eroogleever, geopend werd met een korte rede, waarin het doel dezer bijeenkomst iu herinnering werd gebracht. Spr. wees er op, dat het bekende rapport, iu den Bode der verneniging, van den heer Boumau over de Eeensche huisvlijtmethode hier te Jande de aandacht gevestigd had op een andere methode van handenarbeid, nl. die van den heer Groeueveld te Rotterdam, welke laatste in tegen stelling van eerstgenoemde methode meer de strekking had om de kinderen op doelmatige wijze bezig te houden, dan wel hen voor onderscheidene handwerken te bekwamen, waarom deze, althans voor ons land, te verkiezen was. Ingevolge een besluit onzer afdeeling zou een der onderwijzers hier ter stede, zich vun die methode op dejioogte stellen om die ook hier iu toepassing te brengen, toen juist van wege het Hoofdbestuur een voorstel werd gedaan aan de Algemeene Vergadering om eenige onderwijzers voor rekening der Algemeene kas een cursus bij den heer Groeueveld te doen volgen. Dit voorstel werd aangenomen en de heer J. van Kempen alhier genoot het voorrecht onder die ouderwijzers te worden opgenomen. Hij woonde in Augustus 11. een cuisus bij, toonde ten volle de noodige geschiktheid te hebben voor de zaak en zal alsnu iu November e. k. in een der zalen der Hoogere Burgerschool eeu cursus openen, die onder toezicht zal staan van de Commissie uit het Bestuur onzer Afdeeling, welke vroeger op uitnoodiging de zaak onderzocht en een gunstig rapport daaromtrent uitbracht. Die Commissie bestaat uit de heereu J. Gouda, A. Roozeboom en P. C. van der Meulen. Daarop was het woord nan den beer J. van Kempen, die zich bereid had verklaard eeuige mededeelingen te doen over deze zaak. Spreker tooude iu de eerste plaats aauhet doelde paedagogische strekking van de methode van den heer Groeueveld, bij de handenarbeid voor kinderen, welke voornamelyk hierin gelegen is, dat daardoor de ledigheid gebannen, oog en haud geoefend, het schoonheidsgevoel bevorderd eu uithuizigheid tegengegaan wordt. Men weet hetledigheid is de bron van veel kwaad des duivels oorkussen. Wat ul booze gedachten er op komen in ledige oogeublikken, wat al verkeerdheden eu slechte daden er beraamd worden op tijden, dat de kin dergeest niet wordt beziggehouden, is niet te berekeucn. Derhalve moet vóór alles den kinderen bezigheid verschaft, doch hoe? Op onderhoudende, prettige, afwisselende wijze en aan die vercischteu voldoet deze methode. Zij strekt tot ontspanning voof den geest, die iu den tegen woord igeu tijd al zoo vroeg tot inspanning wordt geroepen en heeft dit hoofd kenmerk dat zij het kind aantrekt, boeit, vermaakt. Zij doet echter meer zij oefent oog eu hand. Een juist oog en eeu vaste hand zyn veel waard en worden nogal eens zoowel bij kinderen als bij vol wassenen te vergeefs gezocht alleen bij gebreke van de noodige oefening. Bewijzen van onhandigheid komen in het dagelijkscli leven veelvuldig voor. Bij het eeu- voudigste huisraad, tuingereedschap enz. is men zoodra er slechts iets breekt onmachtig zichzelf te helpen, voor de minste kleinigheden is de hulp eens timmermans noodig. Dit vloeit eenvoudig voort uit gebrek aan de noodige handigheid. Bij bet minste, dat niet tot 0119 dagelijkscli werk behoort, staan ons de handen verkeerd. Zichzelf te leeren helpen en zijn handen te kunnen gebruiken is eeu der vele voor- derleu van dit onderwijs. Zij bevordert tevens het schoonheidsgevoel. Zij doet de door eigen hand gemaakte voorwerpen ver gelijken met die door anderen vervaardigd, zij maakt opmerkzaam op fouten en feilen en doet de meerdere sierlijkheid eu bevalligheid vau het een boven het ander duidelijk in het licht treden. Voorts kan deze handenarbeid een middel worden om de uithuizigheid tegeu te gaan. Er wojdt iu den tcgenwoordigeii tijd vaak en niet ten onrechte geklaagd over uiI)e jongeling brengt ziju vrijen tijd in plaats van in de huiskamer door: op straat, iu liet koflEliuis enz. Een der voornaamste redenen, waarom hij buitenshuis ziju vermaak zoekt, is hierin gelegen, dat hij dat binnenshuis niet vindt, hij kan zich niet bezighouden, is te weinig ontwikkeld om lust te hebbeu iu lezen, weet te weinig om in ontwikkelend discours ontspanning te zoeken en be wandelt derhalve andere paden waar hij ziju geluk trouwens evenmin vindt. Wanneer men hem dus iu zijn jeugd heeft geleerd zich bezig te houden, wanneer hij vun jongs af gewend is zijne vrije uren nuttig te besteden, dun zal een der voornaamste prik kels om uithuizig te zijn, voor hem niet bestaan. Het doel dezer methode is dus geheel te dienen als middel tot opvoeding en kan als zoodanig zeer nuttig werken. Spr. deelde daarop mede, waaruit de oefeningen bestaan. Uit karton, hout, touw, dun riet, rotting enz. worden allerlei voorwerpen gemaakt, die in den aunvaug hoogst eenvoudig, na eenigen tijd meer omvangrijk en ingewikkeld worden. Het kind begint met de bewerking van knrtou. Allereerst worden daarop lijnen getrokken, volgens welke het wordt afgesneden (zonder liniaal) om hand en oog al dadelijk in vastheid te oefenen. Daarop wordt dan, bij verdere oefening, de snede in bet karton niet geheel doorgedrukt, ten einde het te kunnen omvouwen. Vooraf wetc men, dat niets wordt gemaakt of't wordt eerst geteekend, eu nadat dan eenvoudige figuren, als een driehoek, een kruis enz. met succes vervaardigd worden, gaat men over tot voorwerpen, die iets raoeielijker zijn een doosje, een stoof, een ster, brievenhanger, brieventasch, enz. enz. Hebben de kin deren eeuige vaardigheid gekregen in de bewerking van karton, dan eer9t krijgen zij hout te behandelen. Alweder eerst de figuren geteekend, die dan op het hout wordeu geplakt (somtijds wordt op het hout zelf geteekend, doch dat is aan bezwaren onderhevig) ieder stuk wordt op zichzelf bewerkt en ten slotte in elka&r gevoegd. Behalve karton en bout worden, jooals wij zeiden, ook andere stoffen bewerkt als touw, zijde, riet euz. enz. In de zaal wareu een aantal voorwerpen aanwezig door den heer van Kempen vervaardigd deels tyilens den cursus te Rotterdam, deels na dien tijd en daaronder waren er verscheidene, die er zeer keu rig en net uitzagen. Uit karton gemaakt waren 0. a.: een droogrekje, een muzieklessenaartje, eeu brie- veukauger, een lampenkap, een kruis, eeu ster- en een brieventasch. Uit hout: een stoofje, een voeten bankje, eeu horloge-standaard, schilderij-lijstjes en eieren-rekje. Voortseen horlogekoordje, een hals band, een stoel-mat, een zweep, enz. enz. enz. Uit het opgenoemde blijkt voldoende, dat de voorwerpen van zeer verschillenden aard zijn eu dus afwisseling bij dezen arbeid niet te vergeefs gezocht zal worden. Ee heer van Kempen 9telde ten slotte het publiek in de gelegenheid om dat alles vau nabij te bezieu. Na dankbetuiging van den Voorzitter aan den spreker voor zijne duidelijke voordracht werd de vergadering gesloten. l)e indruk, dien wij van de zank kregen, was eeu teer gunstige. Het kind ziet al vrij spaedig den uitslag vau zijn arbeid eu die uitslag is vau zeer vefrassendeu aard, hetgeen óe ambitie tot het zich verder oefenen niet weinig iu de hand werkt. Het doet ons genoegen, dat hier ter stede een cur sus iu dezen handarbeid zal worden geopend en wij twijfelen niet, 'of ook hier ter stede zal de deel neming niet uitblijven, die elders in zoo ruime mate wordt aangetroffen. Gouda24 October 18/9. Mijnheer de Redacteur Aangezien het artikel over de Waterleiding, in uw vorig Nummer opgeinmeu, tot geheel verkeerde opvattingen zoude leiden, moet ik met eeu enkel woord mijne finauciëele beschouwing der zaak mede- deden, mij voorbehoudende, iu de te houden Raads vergadering, wanneer de Waterleiding aan de orde zul zijn, alles meer omvangrijk te ontwikkelen. Wanneer men aanneem:, dat in de meer dan 4000 woonhuizen, die iu onze stad zich bevinden, 5000 gezimicu gevestigd ziju, is het niet onwaar schijnlijk, dut hiervan iu de eerste 2 jaren 1500 gezinnen zich van de waterleiding zullen voorzien. Bcrekeut men nu elke deelneming door elkander op 20 centen in de we^k of 10 in het jaar, dan zul dit een opbrengst geven vau ruim 15,000 'sjnnrs, zoodat hoogs; waarschijnlijk ceue onbeduidende bijdrage in de eerste jaren van de gemeente zal gevorderd worden, in plaats van „de helft der directe gemeentc-belasti ng. Even als in andere steden, kan de tijd niet uit blijven, dat de tegenstand tegen de waterleiding zul gebroken worden en eene algemeene deelneming zal plaats hebben. Evenals in Rotterdam de wouingen niet meer te verhuren ziju zonder kraan van de Waterleiding, zal ook hier de deelneming algemeen worden. Wanneer men dan stelt, dat van de 5000 gezinnen 4000 dit doen, eu de bijdrage dan lager stellende, het midden houdende tusscheu 10 en 20 centen per week of ongeveer 8 in het jaar, dan zal dit «eue opbrengst geven van 32000, er zullen dan ruim 15000 aan de stad ten goede, komeu. Het is alzoo mijne vaste overtuiging, dat de Waterleiding in min of meer verwijderde toekomst, eene jaarlijksche va9te bate aan onze stad zal geven van 10000 a 15000. Bij deze in geene verdere beschouwingen wenschende te treden, zal ik inij verplicht rekenen voor de opname jan dit schrijven. UwEd*. Ew. Dienaar, Er. LUIJTEN. Mijnheer de Redacteur l Ann den wensch van B.omschreven in het inge zonden stuk van N°. 2365 uwer Courant, wil ik gaarne voldoen door mee te deelen, dat zijn verhaal aangaande mijne pogingen om 11a afloop van sommige opera-voorstellingen nachttreinen van Rotterdam tot Gouda of verder te laten loopen, in hoofdzaak vol komen juist is. Eenige maanden geleden heb ik ine bereid verklanrd een zeker getal opera-coupons in Gouda en naburige gemeenten te plaatsen of doen plaatsen, mits ik te voren zekerheid verkreeg dat minstens éénmaal in in ieder der maanden October tot eu met Februari op vooraf bepaalde dagen de gemelde nachttreinen zouden loopen, dat gewone retourbiljetten le, 2e en 3e kluase geldig zouden zijn en de treinen aan iedere halt zouden stoppen tot het uitlaten van passagiers. Mijne aanbieding, welwilleiid ontvangen en zoo heusch mogelijk bejegend, mocht echter niet slagen ik verkreeg mondeling tot antwoord dat reeds bij herhaling cn telkens te vergeefs uitnoodigingen tot de Directie der N. R. M. waren gericht om zoodanige uachttreineu te laten loopen even als op de lijn der llollandsche spoor, dat echter de Eireciie steeds meende aau dat verlangen niet te mogen voldoen in het belang van haar dien»tperso- netl dat ecu nader ve»oek aau die Maatschappij van dezelfde strekking volkomen nutteloos zou wezen, aangezien het zeer stellig hetzelfde lot zou oudergaan als zijue voorgangers. Onder die omstaudigheden, geachte Redacteur, komt het mij voor dat de éénige gelegenheid voor inwoners van Gouda en omstreken om op eene gemakkelijke en niet bijzonder kostbare manier enkele voorstelliugen der Duitsche of Fransche opera bij te wonen, hierin bestaat, dat het opera-personeel naar Gouda komt eu de voorstellingen iu „Ons Genoegen" worden opgevoerd, hetgeen kosten zou 750.per voorstelling. Doch ik voeg er on mid del ijk aan toe dat om hiertoe te kunnen geraken, de begeerte daartoe in Gouda en omstreken vrij algemeen moet zijn en daarvan op de meest ondubbelzinnige wijze zou moeten blijken. Wil A. of B. of „het Comité" het bestaat immers nog? tot de pogingen daartoe het initia tief nemen, dan wende hij zich iu persoon lot de Tooneelcoramissie uit 't Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen" bij monde van haren voorzitter, den heer Nooihoven van Goor, en bespreke de middelen, die wellicht tot liet geweuschte doel zouden kunnen geraken, doch verzekere zich iu dat geval allereerst van de algemeene sympathie voor ziju plan. Mr. SNEL. Gouda, 24 October 1879. A 0 f 't Is ons een genoegen mW /B i>' M aau onze lezers te kunnen I fa s li #1 ll mededeeltu, dat de be- M. i kyl roemde kleediugmaga- zyueu voor mannen eu kinderen van La BELLE JARDINIÈRE, besloten hebben hun ge-illustreerden calalogus voor het wintersaizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrichting, eene der merkwaardig heden iu de Fransche hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van den man b« hoort, het onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrichtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze barer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen zich smaakvol ie kleedeu, taan, den catalogus van La BELLE JARDINIERE aau te vragen welke hun gratis k franco zal worden toegezonden. GEHORKN23 Oct. Willeinijntje, ouders A vnn Rijn en C. Roest. WiUiclmiiia, ouders J. van Eijk eu J. \erdoold. OVERLEDEN: 22 Oct. D. J. kabout,12d. - 23 J. W. Jansen huisvr. tail S. van der kra.it 9, 43 j. b Elshout, lm. H. J. Maaskant huisvr. van C. kooij, C9 j. ONDERTROrwt)24 Oct. A. Hasselson, 24 j. en M. J. van Spingclco te Boskoop, 20 j. W. van den berg, 21 j. en M. P, Suel, 20 j. M. J. C P. de Kr ijzer, 25 j. en H. Rudolph, 26 j. J. vnn bueren, 23 j en J. bcholten, 28 j. F. vnn Leeuwen, 39 j en M. C. van der Klis, 28 j. H. P Zuudvoort te Rotterdam, 34 j en T. vnn der ]»ck, 40 j. W. Kort, 24 j. en .VI van Oudshoorn, 19 j J. Hulschcr, 28 j. en Luitjes, 24 j. C. V\.de keijzer 28 j. eu C. Ktitlvijlder, 20 j. Bevallen van eene Dochter, A. SMITS—van Leent. Gouda, 24 Oct. 1879. Heden overleed na een langdurig lijden mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA WIL- 11ELM1NA JANSEN, in den ouderdom van 43 jaren, mede uit naam van mijne kinderen S. H. v. d KRAATS. Gouda, 25 Oct. 1879. V De Heer en Mevrouw IJSSEL de SCHEP PER— Bussemakee betuigen bunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstel ling, bij de geboorte huuuer dochter onder- 1 vonden. V De Heer eu Mevrouw MONTIJN—van PiOuveroij van Nieüwaal betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ter gelegenheid van hun VIJF- en - TWINTIG - JARIG HUWELIJKSFEEST ondervonden. Gouda, 25 October 1879. hebben de eer te berichten, zij van Brussel zijn geretourneerd met de Nienwe Modellen van Tevens bevelen zij zich aan tot het WAS- SCHEN en KRULLEN van VEEREN. Op ZATERDAG 1 NOVEMBER e. k. zal door den Heer J. van KEMI'EN, in een der lokalen van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier geopend worden voor kinderen van 814 jaar. Ouders of Voogden, die hunne kinderen of pupillen aan dat onderwijs wenschen te doen deelnemen, gelieven zich daartoe aan te melden bij genoemden Heer van Kempen of bijeen der ondergeteekenden, leden van het Bestuur der aid. «Gouda e. O.» van «Volksonderwijs» die tevens bereid zfjn belangstellenden nadere in lichtingen te verschaffen. J. GONDA, P. C. VAN DEE MEULEN, A. ROOZEBOOM. Fluweelen Singel 331, vraagt P. G. Zonder getuigen onnoodig zich aan te melden. AANBEVOLEN TEGEN HOEST, BORST- en KEELPIJN, HEESCH- HEID, enz., zijn verkrijgbaar bij: Banketbakker, Haven. Rente van Deposito's. Opvraagbaar na drie dagen 31/, °/0. één maand 3 °/0. twee 3'/, °/o- drie 31/, °/o- zes twaalf 4xI2 Van deposito's voor één maand en lan ger wordt de rente vooruitbetaald. De stortingen kunnen ook plaats hebben door tusschenkomst van den heer Mit. J. FOR TUIJN DROOGLEEVER, Advocaat teGouuA. Mr. TIMMERMAN, van HUIZEN, SLAAPKAMERS en MEU BLEMENT, Kmpersteeg K. 207. f

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2