BUITENLAND. BINNENLAND- ItuitenlïiuM Overzicht. POLITIE. Burgerlijke Stand. aan het einde van ons kort overzicht van de werkzaamheden der tweede kamer gedurende het eerste gedeelte van dit zittingjaar. Als eerste candidaat is na 4 stemmingen gesteld de heer J. L. Becking, directeur der registratie en domeinen voor Zuid-Holland, te 's Gravenhage. Na drie stemmingen werd Jhr. E. G. L. van Nispen, controleur der directe belastingen te Arnhem tot tweeden candidaat geproclameerd. Bij tweede stemming eindelijk werd Mr. D. J. Zubli eervol ontslagen hoofd commies bij het departement van Binnenland- sche zaken tot derden candidaat benoemd. In de tweede vacature zal na het reces voor zien worden, dat waarschijnlijk tot half Novem ber zal duren. L. De heer Gambetta ia te Parijs aangekomen. Het wordt hoog tijd, dat hij zijne meeuiug eens zegge over de vraag der algemeeue amnestie en over de houding der regeering tegen de verheerlijking der commune. De houding der Rcpublique Franqaise heeft aan zijn invloed geen goed gedaan, en men spreekt er reeds van, dat Lepere, zijn geestverwaut en vol gens enkelen zijn creatuur, zijne portefeuille zou neerleggen, wijl de heer Grcvy vast besloten is zich niet meer te voegen naar de wenschen van Gambetta. Deze laatste koos na den val van Mac Mahon de bescheiden en ueutrule positie van presideut der kamer, en de heer Grévy, die alles behalve eeu stroopop is, schijnt van oordeel te zijn, dat de oud- dictator zich streng binnen die eens gekozen stel ling houden moet. Na de onhandigheid van zijn blad wil men hem eenigszins terzijde zetten, en er is wel kans om dat doel te bereiken, wijl hij in de kamer als president niet door een actief politiek optreden met een of ander populaire wetsontwerp of een groote politieke speech zijn prestige kau her winnen. Zijne betrekking bindt hem de handen. Dit is natuurlijk slechts een tijdelijke toestand; want Gambetta zal eene groote rol blijven spelen is de geschiedenis van Frankrijk. Het is de vraag maar, wanneer hij weder tot actieven dienst zal geroepen worden. Valt het ministerie op de wet Ferry, dan zal hij zich moeilijk meer kannen terug trekken. Het is echter nog verre van zeker, dat dit ontwerp zal verworpen worden door de kamer. In den senaat heeft het bepaald slechte kansen; wijl bet linkercentrum nooit toe zal geven op art. 7. Eene afstemmiug in den senaat kan echter den val van het ministerie niet teagevolge hebben, als dit bet vertrouwen der kamer blijft genieten. Nog altijd is men aan het tobben over den eigenlijken inhoud vau hetgeen tusschen Duitschlaud eu Oostenrijk is besproken. //Iutusschen spreekt toch wel vau zelve," zegt de Nordd. Allg. Zeilung, „dat slechts zeer weiuige personen onmiddellijk in de zaak betrokken zijn geweest en deze hebben nu eenmaal niet de gewoonte tc voorzien in de behoefte van sommige dagbladen aan opspraak wekkende berichten. Wanneer men eens daarover nadenkt zal het publiek zelf iu staat zijn, de geloofwaardigheid te beoordeelen van hetgeen aangaande dit verdrag met zoo veel zelfvertrouwen wordt medegedeeld." De Nordd. Allg. Zeilung wordt, naar men weet, nu en dau gebezigd voor officieuse niededeelingen en deze waarschuwing is er duidelijk eene. Men kan en wil niet den wezenlijken inhoud van de overeenkomst mededeelen, maar zoekt nu, zonder het fijue vau de zaak te vertellen, verkeerde opvattiugeu tegen te gaau. De mededeeling van de Kólnische Zeilung, dat de keizer vau Duitschland slechts na lange aarzeling en enkel toen prins von Bismarck dreigde zijn ont slag te zullen nemen, het tractaat tusschen Duitsch land en Oostenrijk heeft willen teekenen, heeft overal diepen indruk gemaakt, doch nergens meer dau iu Weenen. Men beseft daar, dat, zoo de keizer zijn groote vriendschap voor den Czaar heeft moeten geweld aandoen eer hij toestemde, de alliantie zeer anti-Russisch is. In Duitschland heeft bet bericht van de Kölnische Zeitung geestdrift voor den ouden Keizer gewekt, omdat men het zeer waardeert, dat hij in het belang van het vaderland zijn particuliere genegenheid en liefde heeft opgeofferd. Volgens den correspondent van de Standard te Weenen, zijn tusschen graaf Audrassy en prins von Bismarck drie mogelijkheden besproken, en is besloten wat gedaan zou worden, indien ze plaats vonden lo. Zoo Fraukrijk direct of indirect Duitschland aauvalt, zou Oosteurijk-IIougarije deu flank van Duitschland verdedigen. 2o. Indien Oostenrijk werd aangevallen zou Duitschland zijn noordelijke en oostelijke gren9 be schermen. 3o. Indien Fraukrijk eu Rusland gezamenlijk aanvielen zouden Oostenrijk cn Duitschland hun krachten vereeuigen en volgens een gezameulijk krijgs plan haudelen. Aangaande eene andere toenadering, die tusschen de Pruisische conservatieven en de gematigden onder de nationaal-liberaleii, wordt nu gemeld, dat ze be rust op eeu overeenkomst, oin de spoorwegplannen der regeering te ondersteunen, mits er niet worde geraakt aan de kerkelijke wetten en de neutrale school. Het is echter zeer goed mogelijk, dat deze ge ruchten slechts riju out9taau ten gevolge van het besluit van den heer vou Benuigsen, om weder zittiug te nemen. Er is blijkbaar eeu streven, om met de ge matigde conservatieven en liberalen eene meerderheid te vormen, maar of dit op bedoelde voorwaarden geschieden zou, is nog niet duidelijk. Men meent ook, dat dan de inzichten van deu tegeuwoordigeu minister van eeredienst een beletsel zouden wezen en deze dus öf zich zeer zoude moeten matigen, of het veld zou moeteu ruimen. Iu het Oosteiygksclie Lagerhuis zullen weldra de discussien beginnen over het adres van antwoord op de troonrede; door de conservatieve meerderheid wordt de wenschelijkheid uitgesproken van decentralisatie van het bestuur, nauwgezette vervulling vau de wetten met gelijk recht voor alle volksstammen en de ou- gehiuderde werkzaamheid van de Landdagen. Iu het adres der liberale minderheid wordt gezegd, dat er geen nadere staatsrechtelijke stappen noodig zijn om tot gemeen overleg te geraken, terwijl de ver eenvoudiging van het bestuur niet mag plaats hebben ten nadeele van het centraal bestuur. Men begrijpt, dat de heeren het over die punten wel niet eens zullen wordeu eu het eind der zaak zal ziju, dat er twee adressen worden ingediend, eeu van de meer derheid en een van de minderheid. Het grappige van de zaak is, dat de verhouding iu het Heeren- huis juist omgekeerd is; daar krijgt men eeu meer derheids- en een miuderheidsadres iu omgekeerden geest. De Spaansche Cortes-commissie verklaarde zich voor eeu langzame afschaffing van de 9laveruij op Cuba, en wel tegen den weusch der Regeering^ liep de positie van het Ministerie daardoor gevaar en sprak men reeds van de samenstelling vau een liberaal Kabinet onder Sagasta, thans wordt bericht, dat Cauovas del Castillo zich met het gevoelen van de Regcering heeft vereenigd en Martinez Campos niet in den steek zal lateu; gaat Caoovas over, dau vol^t hoogst waarschijnlijk^de meerderheid der undere con servatieven. De verandering van gevoelen geschiedt echter niet zoozeer uit overtuiging als wel door de vrees dat anders de opstand op Cuba weder algemeeu zal worden. De Gaceta deelt den uitslag mede der laatste volks telling op Cuba. De bevolking bestaat uit 764,164 blanken, 3,444,050 vrije negers, 227,902 zwarte slaven en 58,400 Chineezen. Sedert 1870 is het aantal slaven met 136.000 verminderd. De berichten uit Afghanistan luideu nogal gunstig; te Kaboel blijft het rustig en de bevolking schijnt den Engcl8cheu in zoover niet ongenegen, omdat zij thans verzekert is van rust. Men vreest echter, dat de vijandelijke stammen nog een aanval tegen de Engelscheu in den zin hebben. Het gerucht liep te Kaboel, dat 13 regimenten Afghanen uit Herat op weg waren naar Kaboel. Luidens de jongste Kaapsche berichten, van 7 d^zer heelt Wolseley eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij den Transvalers doet weten dut de inlijving van hun land onherroepelijk is. In eene tweede procla matie wordt voor de Transvaal een raad van bestuur beuoemd, bestaande uit negen leden. Hierover zijn de Boeren zeer ontevreden; en het Volksblad betoogt dat de bedoelde maatregel eene grove schending is van de beloften van Shepstone en Barlle Frere. Wolseley werd te Pretoria iu het opeubuar uitgejouwd. GOUDA, 28 October 1879. Door den Kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente alhier is ter beroeping vau een predikant in de bestaande vacature het volgende twaalftal opgemaakt E. Barger te Maassluis, C. H. van Rhijn te Leusden, W. Briët te Voorthuizeu, Dr. J. Riemeus te Driebergen, M. A. Adriani te Maarsen, Dr. J. N. Kohier te Ravenswaay, H. J. James te Enschedé, J. A. Barbas jr. te 's Graveland, J. M. Suethlage te Heilo, Dr. A. van der Flier te Harlingen, I. Teljer te Helvoetsluis en A. Couvée te Zeist. Het in ons vorig nr. vermelde adres aan den Kerkeraad bedroeg 130 handteekeningen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren C. v. J., wonende alhier, wiens zaak vroeger reeds door ons vermeld werd, met vernietiging van het vonnis a quo, van de beschuldiging: moedwillige mishandeling, vrijgesproken. Yoor de hoofdonderwijzersakte werden Zaterdag te 's Hage van de 15 candidaten, (1 trok zich terug,) 8 afgewezen en 6 toegelaten, waaronder de heer G. B. Lalleman jr., van Moordrecht. Beuoemd tot penningmeester van den polder Siein, de heer C. de Ridder te Reeuwijk. Zaterdag 11. heeft de minister van marine, behalve aan de rijkswerf te Amsterdam, ook een bezoek ge bracht aun de Willem Barentswaar de officieren in groot teuue hem opwachtten. De minister drukte zgu tevredenheid uit over hetgeen de kleine schoener gedaan had, en onderhield zich geruimen tijd met hen, die de Nederlandsche marine tot eer geweest zijn en de Nederlandsche vlag hebben ontplooid iu het hooge Noorden. De Staatscommissie, belast met de voorbereiding van het werk der volkstelling en van eene nadere regeling der bevolkingsstatistiek, heeft in hare bijeen- komst van Zaterdag hare aandacht gewgd aau eene wettelijke regeling der bevolkingsregisters. Naar men verneemt, ligt het niet iu de bedoeling der Commissie wijzigingen in het model van het register voor te stellen. Vroeger werd gemeld dut het groote muziekfeest van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst hetwelk men iu Juni 1880 te Utrecht hoopte te vieren, wegens financiële bezwaren iiiet zou door gaan. Thans wordt medegedeeld, dat die bezwaren zijn uit den weg geruimd, eu bet muziekfeest met grooten luister, ouder de leiding van den heer Richard Hol, in Juni 1880 zal wordeu gevierd. Het gerechtshof te 's Hage deed gisteren uitspraak omtrent het hooger beroep van B. v. d. E.te Rotterdam, ingesteld tegen eeu vonnis der recht bank aldaar, waarbij hein drie maanden celstraf zij a opgtlegd, wegens het in zijne betrekkiug van amb- teuaar der stedelijke belasting niet doen eener be- keuriug eu het daarvoor van deu belastingplichtige ontvangen vau giften. Het hof heeft het vouuii vernietigd en deu beklaagde alsnog vrijgesproken, daar het bewezen was dat bekl, tot het doen der bekeuring onbevoegd was, voor hem daartoe door zijn chef order was gegeven. De Werkmansbodeorgaan van het algemeen Ne- derlandsch Werkliedenverbond, deelt in haar nomtner van Zondag inede dat bet blad zal moeten ophouden te verschijneu, indien niet buitengewone middelen dit verhoeden. De financiëeie krachten van het blad zijn niet voldoende om het in stand te houden. De redactie doet uog het volgend beroep op de werklieden eu op alle andereu die iu het bestaan van een werkliedenorgaan belang stellen, om den val van haar blad te voorkomen. ,/t Is "nu nog de tijd. leder die belang heeft bij en belang stelt in de instandhouding van een or gaan, dat de roeeuingeu en denkbeelden der werk lieden iu dc meest ruiraeu kring verbreidt en keu- baar maakt, ieder wieu 't wenschelyk voorkomt, dat bij zoovele staats- en Bociale hervormingen, die als voor de deur staan, do werklieden eeu stem be houden, om de belangen die zij inzonderheid bij zulke hervormingen hebben, te bepleiten en te ver dedigen, kau nu met ons maatregelen beramen, oin de grootste ramp die de arbeidersbeweging tot lieden heeft gedreigd af te wenden." Het spoorwegjubilé, Zaterdag te Utrecht gevierd, werd des avonds opgeluisterd door een conoert iu de parkzaal Tivoli onder leiding van den heer C. Coeuen. De zaal was keurig gedrupeerd. Ann beide zijden van het orkest wureu twee tropeeën aange bracht, met het opschrift: October 1829 eu 1879. Tegenover het orkest was tegen de balustrade der galarij eene afbeelding aangebracht van den looo- motief, de Rocket, waarmede Stephenson, in 1829 den prijskamp behaalde. Daarnaast prijkten de na men der verschillende Nederl. spoorwegmaatschappijen in kleiner versieringen. Voor deu aanvang van de muziek richtte de heer Hameliuk een woord tot het vrij groot getal heereu en dames, die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van ingenomenheid met het eigenaardig feest. Van de uitvoering van het met zorg gekozen programma, vermelden wij het volgende. Aan het slot der schoone feest-ouverture, stonden het geheele orkest en alle heeren, die iu de zaal tegenwoordig waren, van hunne zitplaatsen op, waardoor de in druk vau die gedenkwaardige ouverture (die gespeeld werd bij gelegenheid van de eerste spoorweglijn in Engeland) zeer werd verhoogd. Ook de andere, door bet geheele orkest gespeelde muziekstukken werden met groot genoegen aangehoord. Het Vorspiel am Koning Manjred van Carl Reinecke werd geblasseerd. De zangeres mej. Jacoba Broekman zong eeuige liederen, waarvan vooral het laatsteEr herrlicliste von Allen, toejuichingen uitlokte. De jeugdige violist, de heer Charles Venth, die voornemens is zich te Utrecht te vestigen, voldeed zeer goed Zijn chanson de berceau werd o. a. met zijn zachte, wegstervende tonen zeer zuiver door hem gespeeld. Het publiek rustte dau ook niet, of het moest nog eenmaal door hem worden uitgevoerd. Na afloop van het ooucert werd er door enkele heeren, aan het spoorwegwezen verbonden, uog eeu woord gesproken. Allereerst door den heer Gerlach, die o. a. deed uiikomen, hoevele zwakkere leden der maatschappij in der tyd als ambtenaren bij het spoor weg wezeu wareu geplaatst, (lie iu deu loop des tyds zeer deugdelijke elementen wareu geworden. Hij dankte inzonderheid de commissie voor de taak, die .zg op zich genomen bad, door dit feest voor te bereiden en zoo goed te doen shgeu, deu beer Coeneo en zijn orkest voor zijn nagenoeg belauglooze medewerking en de gasten voor hunne opkomst. Inzonderheid beval Spr. den heer Charle3 Venth, den violist, iu de gunst vun het publiek aan. De heer van Reunes herinnerde daarop, dat de vorige spreker vergeten had melding te maken van verscheiden autoriteiten der stad, die door hunne belangstelling in dit spoorwegfeest hadden getooud. vooral richtte hij zich daarbij tot deu heer de Mnrult, wieu hij ziju dank betuigde. Nog deelde hij mede, dat de heeren Abspoel hein hadden opgedragen, aan de feest vierenden te melden, allen, die voorzien wareu van een toeguugsbewgs voor dit concert, op de raatiné musicale vau Zondag vrijen toegang tot Tivoli kunnen bekomen. Verder richtte nog de heer Ha meliuk eeu woord van dankbetuiging tot de aan wezigen. De heer van Deventer, secretaris der Ver. voor Volksvermaken, prees de netheid en de orde, die het feest kenmerkten. Eindelijk werd er nog gelegenheid tot dauseu gegeven. Velen maakten daarvan nog geruimen tijd gebruik, en eiudigdeu op die wijze recht feestelijk hei spoor wegjubilé, vau welks viering alle eer aau de leden der commissie toekomt. Lang zal dit feest bij de spoorwegambtenaren in herinnering blijven, hun ouderlingen baud versterken en ook tevens voor de geheele maatschappij, die zoo onnoemelijk veel aau de spoorwegen is verplicht, eeu herinnering blijven nan eeu der groottste weldaden, die op stof felijk gebied iu de laatste halve eeuw aun de mensch- heid is gcschoukeu. De jonge dame te Liverpool, miss Edwards die zooals men zich zul herin neren, voor eenige weken spoorloos verdween, waarover men zich toen in allerlei gissingen verdiepte, is te Londen weerge vonden. Naar alle oorden waren signalementen ge zonden en het geval had zooveel gerucht gemaakt dat iedereen in Engeland er kennis vau droeg eu de meeaten zich zeer goed het signalement herin nerden. Het was dus niet denkbaar, dat zij zich, zoo zij nog iu Eiigelund was, lang verborgen kon blijven. Toch gelukte haar dit verscheidene weken, tot zij dezer dagen door eeu voormalig politieamb tenaar werd ontmoet die met ziju geoefend oog onmiddellijk iu huur de vermiste meende te herkennen Hij sprak haar aau, doch zij antwoordde weinig of niet, maar bet gelukte hein toch huar schuilplaats te ontdekken, eu gaf daurvau keuuis aan de familie der zoo geheirazinuig handelende daine, die dadelijk naar Londen overkwamen, om te zien of de ver moedens gegrond waren. De jonge dame was echter reeds weer verdwenen, haar spoor wa9 men weer kwijt. De eerste vinder echter verzekerde haar thans wel terugteviuden eu sprak of, dat hij haar maar oniniddelijk bij haar voornaam zon noemen, al9 ware hij teu volle overtuigd, dat hij de rechte voor had. Hg vond haar ook inderdaad, de list gelukte, de datue zag in dat langer schuilhouden nutteloos zou zijn eu begaf zich naar het verblijf van een harer ooms, waar zij door hare huisgenooten afgehaald kou worden. Omtrent de redenen, die haar tot dit zondeiliuge gedrag hebben geleid, zwijgt zij echter nog hardnekkig. De vraag of een retourbiljet //geldig voor twee dagen" van kracht blijft gedurende, tweemaal 24 ureu, al vallen die op 3 dagen, dan wel alleen enkel op den dag der afgifte en den daaropvolgende mag gebruikt worden, werd onlangs door den kantonrech ter te Middelburg iu den laatsteu ziu beantwoord Een reiziger, die op 22 Aug., 's avonds te 7 uur een retourbiljet naar Rotterdam b.ul genomen en op 24 daarvan had gebruik willen maken voor den trein die te ö'/j uur 'snam. te Middelburg aankomt, werd namelijk tot 5 boete en één dag gevan genis veroordeeld, omdat hij in den trein was be- ▼ouden zonder vau een behoorlijk plaatsbiljet voorzien te zijn. De veroordeelde kwam in hooger beroep bij de rechtbank te Middelburg, waar hel O. M. ten Zijnen gunste heeft geconcludeerd, door ontslag van rechtsvervolging te eiacheu. De rechtbank zal Vrij 1 tg uitspraak doen. Volt us een door Semper virens ouder voorbe houd opgenomen bericht zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaan van duinaardappelen. Daar worden duitsche aardappelen van gelijke grootte uitge zocht, van alle klei gezuiverd, afgeborsteld, eenigszins bevochtigd eu dau in droog duinzand rondgewenteld. Op deze wijze behandeld, leveren Duitsche aardap pelen de meeste winst op. Semper Virens maakt de volgende opmerking: //Van alle kanten zien wij bevestigd, dat er op het pessimistisch geschreeuw van groote duurte veel zul ziju af te dingen. Natuurlijk wilde de speculatie geest, die nolens volens in den laatsten tijd wat onderdrukt was, toch ook weer eens duchtig daarvan profiteereu. Maar dit schijnt niet te gelukken; op alle plaatsen is het vleeseh dalende, aardappelen eu graan worden in menigte aangevoerd; groenten zijn nog overvloedig en heerlijke gedroogde vruchten zullen we zeker meer dan genoeg uit Noord-Amerika ont vangen." In Virginia (Noord-Amerika) maakt men voor het berekenen van de hoeveelheid verbruikte dranken in de kroegen gebruik van het loogenaainde wVir- giuische kroegschelletje". Dit ius'.rument gelijkt op de schaar, waarmee eeu spoorwegconduoteur kaartjes knipt, maar geeft bij gebruik een helderen, scherpen klank. Zoodra een waard een glas bier of wijn verkoopt, moet hij met de schaar, wier geluid heel den drankwinkel door klinkt, een gat knippen iu een stuk bordpapier. Maaudelijks komt dan de belas tinggaarder eu eiacht voor elke opening 2ct. Virginia heeft op dese nieuwe wijs lft mil. doll, per jaar gewonnen. Een Beriijnsche toonaeliat speelde dezer dagen voor Othello, en vatte die rol wel een weinig al te realistisch op. Bij de eerste opvoering toch werd de acteur, die voor Jago speelde, in het bekende tooneel waarin Othello's Jaloezie ontwaakt too door hem raishau- deld, dat hg verklaarde, die rol niet meer te willen vervullen, als de Moor van Venetië rich niet wat bedaarder gedroeg. Othello beloofde datmaar bij de tweede op voering ging hij deu armen man weder aoo hevig te lijf, dat hg hem met tiju dolk werkelijk ver wondde. Jago speelde bedaard voort, ofschoon hij sterk bloedde, maar na afloop der voorstelling wei gerde bij uatuurlyk om ooit weer iu die gevaar lijke rol op te treden. Eindelijk werd bepaald, dat Othello geen ander wapen zou dragen dan een bordpapieren sabel. Daar mee kan bij nu houwen en steken zooveel hij maar wil, zonder dat hij iemand kwaad doet. De heer Oscar Carré heeft zijn te Munster aan gegane weddenschap met een officier op glansrijke wijze gewonnen; hij heeft in 12 dagen het vospaard Zaila van bedoelden officier iu de hooge school zoo gedresseerd, dat het dier Verleden Zondag, bij een publieke voorstelling, zeer net op de muziekmaat dunste, de knieën boog, verschillende stoelen omver wierp en weder overeind plaatste en over barrières eu op korte afstanden van elkaar geplaatste stoelen liep eu 9prong. Er kwam na deze overwinuiug geen eiude aan de bijvalsteekeueu; iedereen wcnschte deu directeur geluk met dezen triomf. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij iu Uwe Courant nog eenmaal het woord over het bijwonen van opera-voprstelliugen. Vooraf bedank ik gaarne den beer mr. Snel voor de door hem gegeven moeite, inlichtingen eu aan wijzingen. Door zijne inlichtingen ben ik thans van oordeel dat een verzoek aan de Rijnspoor om nacht- treiuen te laten lobpen, niemendal baten zou en derhalve uiets anders overblijft, dan om het opera- personeel hief iu Gouda te lateu komen. Maar om daartoe te koinen wil ik gaarne over de aanwijziiigen van mr. Snel een woordje spreken. Die brachten mg in herinnering dat er hier in Gouda een Comité of een gezelschap heeren is dat zich ten doel stelt oin op verschillend gebied, en ook op het terrein van tooneel kunst en muziek, nu eu dau celebriteileu te doeu hooren, waarvoor ze zonder twijfel lof en dank verdient. Eu nu doe ik naar aanleiding vau den raad van mr. Snel, dat ik, het comité of een ander het initiatief zou nemen, deze vraag: Zou het Comité het initiatief niet willen nemen? want ik ben er den man niet voor, om deze zaak op touw te zetten. Dat moet bovendien uitgaan vau personen, die reeds, omdat zij het doen, op veel steun kunnen rekenen en aan wien die zaak bet best is toever trouwd. Ik herhaal die vraag met de meesten nadruk, redacteuromdat ik overtuigd ben dat dat gezelschap als het wareer voor aangewezen is, omdat het geheel op haar terrein ligt en omdat ze daarbij meer dan ooit op algemeeiien bijval kan rekenen zoowel van hunne kennissen uit den meer gegoeden stand als bij mij en mijns gelijken, menscheu uit den fatsoen lijken burgerstand. Dat die zaak ook door den fatsoenlijken burger stand gesteund zal worden is noodig, dringend noodig, omdat alleen algemeene meewerking het wel slagen mogelijk kau maken, wegens de groote kosten. Zal de fatsoenlijke burgerstand meewerken? Alvorens die vraag te beantwoorden, moet ik U eens wat Tertellen, Redacteur! Eens in mijn leven heb ik aan de uitnoodiging van het comité voldaan om een beroemd redenaar of declnmateur te hoorenik ging er na toe, al versta ik maar een klein beetje Frausch en Duitsch, niet alleen ora wat moois te hooren, maar ook uit belangstelling voor de loffelijke pogingen der com missie. Maar ik was erg teleurgesteld, Redacteur! ik zag den kunstenaar op een grooten stoel zitten, hoog ia de lucht, zijne handen, beenen en mond druk be wegen, nu en dan opstaan, loopen en gaan zitten, maar v*n de rest begreep ik niemendal en ik houd het er voor dat de grootste helft der toehoorders hem evenmin begreep, al moet het heel mooi ge weest zijn. Om nu op de beantwoording der vraag te komen, wil ik maar zeggen dat als de fatsoenlijke burger stand alleen voor het pleizier of voor het fatsoen of uit beleefdheid den eeu of anderen orateur moest gaau hooreu, dien ze toch niet begrijpt, even als met mij het geval was, de zaak zeker geene onder steuning zou vinden. Maar eene opera-voorstelling is heel wat anders en dat weet de Goudsche bur» gerstaud ook wel. Bij eene opera-voorstelling is prachtige muziek en uitmuntende zang, zooals ik in de Rotterdamsche opera hoorde, hoofdzaak, eu daarbij kan iedereen, al kent hij nog zoo weinig Fransch en Duitsch of in 't gebed niet, den loop van het stuk geheel volgen en te voren uit Hollaudsche tekstboekjes lezen. Van onfatsoenlijke of min of meer triviale stukken kan, zooals ik hoor, geen sprake wezen. Iedef kau dus gerust ook zgu aankomende dochter meluemen. Ja, ik beu er zoo zeker van dat ieder gewoon burgerman als ik, een bijzonder genotvolle avond zal doorbrengen, dat ik het Comiié gerust durf verzekeren dat wanneer die het initiatief wil nemen, de heeren der Commissie algemeenen steun ook bij den burgerstand zullen vinden en zelfvol doening eu erkentelijkheid bovendien in groote mate hun deel zal wezen. Mocht het zijn, Redacteur, dat die heeren nog opwekking noodig hebben, wilt gij dan nog een hartig woordje daaraan toevoegen? Ik heb nu het myne gedaan, doch wil alvorens te eindigen, uog meedeelen dat ik juist het Comité nitnoodigde, omdat ik begryp, dat het Bestuur der Sociëteit //Ons Genoegen" het initiatief niet wil of kan nemen, naar het schijntanders hadden die heeren het al lang gedaan. Teu slotte bedank ik U wel voor de plaatsruimte, Redacteur! eu hoop met U van deze zaak het beste. B. Aan het bureau van Politie is als gevonden gedepo neerd ^Een HANDBOEKJE voor de leden van de Aartsbroederschap de Heilige Familie Jesus, Maria, Josef, een SLEUTEL en een PORTEMONNAIE inet geld. CORRESPONDENTIE. Als aanvulling van het bericht iu de Courant van heden, aangaande het twaalftal in de predikants-vacature alhier, ver nemen wij uog even Vóór het afdrukken van dit blad, dat de elf eerste hb. van het twaalftal 11 stemmen op zich ver een igden, terwyl de heer Coltvée 10 stemmen verkreeg. Voorts vereenigden de volgeude heeren op zich het daar achter geplaatste getal stemmen. Ds. vau Wijk, Krimpen a. d IJael; Luttenberg, Waddinxveen; Bax, Zierikzee; Remy, Hengelo-, Fortuiju Droogleever, Tbolen, Graswinkel. Amersfoort; Scholier tot Peursera, Heukelom; Pool, Ilpendam; van de Waver, Meerkerk; Moorrees, Viauen ieder 8 stemmen-, Mol. Pijnaeker; Oosterzee, Enschedé ieder 7 stemmen; Steufert Kroese, Nieuw Helvoet, 2 en MocqoeDe, Sueek, 1 stem. GEBOREN: 24 Oct. Keeltje Hendrika, ouders H, Kooi man en C. Rietveld. Johanna Petronclla Andrea, ouders W. F. Smits en A. van Leent. 25. Pieter Johannes, ouders P. J. Endenburg en C. H. Flink. Catbarina VKndrikn, ooders II, Pins en D. Bezerner. Louisa Mina Con.tlu, ouders C. L. bakker en J. van der Pol Elizibrth W>1- lemina, ouders W. J. Tuiomau eu E. Besrm 26. Johauna Jacobs, ouders D. Usselstijn en J. J. Exalto. Elizabeth Maria Petrouella Cornelia, ouders C. G. Wultfraat en P. S. Tijbout. Jan, ouders D. Schaap en G. Schouten - Maria, ouders C. Borst en M. van Dijk,

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2