Kantongerecht te Gouda. aan reizigers C477, aan goedereu 2789; te zaraen 9266. Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen 58,112. l)e Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare werk zaamheden hervat. Ingekomen zijn alle laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Indische begrootiug. Al die voor- drachteu zijn naar de afdeelingen verzouden. Bij den raad van state, afdeeling geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het beroep van dijk graaf en hoogheemraden van den Lekdijk-bovendams, tegen een besluit vau Ged. staten van Utrecht, houdende bevel tot verhoogiug van dijken. Rap porteur de staatsraad de Vries. Voor het dijksbe- stuur is als gemachtigde opgetreden inr. van Bolhuis, voor een ingeland van den Lekdijk-beuedendams mr. B. M. Vlielander Hein, en voor het hoog heemraadschap van Rijnland, de heer dr. van Dissel. Men schrijft dat de minister van oorlog voornemens zou zijn niet meer dan 20 onderofficieren, die aan het examen hebben voldaan, tot tweede luitenants te benoemen. Toch ontbreken er niet minder dan 130 officieren bij de infanterie en zullen er van de Militaire Academie waarschijnlijk niet meer eer minder dan 30 komen. Daarenboven gaan uiet weinige officieren, ter verbetering van hunne inkomsten, naar het Indische leger over. Hbl De Wekker bevat waarschuwingen van de bh. E. W. Scott, dr. S. R. J. van Schevichaven, M. G. Snoer en dr. D. van Lankeren Matt hes tegen de plannen en berekeningen van den heer Posthumus alhier, be treffende het door hem gewilde «Ouderwijzers-weiiu- wenfonds. Ook de Nieuwe Rott. Ct. van gisteren bevatte een ernstige waarschuwing van den heer D. J. A. Sainot aan hh. Onderwijzers tegtu het plan van den heer Posthumus, die in de N. Rott. Ct. van heden daarop antwoordt. Hij zegt o. a. Dat ik mijne inzichten openbaarde en aan de critiek onderwierp, heeft ten doelvoorstellen ter bespreking op eene vergadering uit te lokken. Daar toe is ook reeds eeu ontwerp-reglement ter perse, en zeer aangenaam zal het mij zijn en stellig iu het belang der zaak indien deskundigen, zooals de lieer Samot, een en ander gelieven na te gaan, en ons hunne wenken en opmerkingen niet onthouden. In eene vergadering van het Departement 's-Gra- veuhage der Maatschappij tot nut van 't algemeen is besloten, niet mede te wekeu aan het volkspeti- tiounemeut aan de Tweede Kamer der Stnten-Gene- raai, ten einde te verkrijgen, dat van overheidswege maatregelen worden genomen om het misbruik van sterken drank tegen te gaan. Het departement meent, dat het raadzaam is het door de Regeering toege zegd ontwerp ter beteugeling van den sterken drank, af te wachteu om dan te beslissen of eeuige stap in het belang der drankquaestie óf bij de Regee ring óf bij de Tweede Kamer wenschelijk zal zijn. Het departement heeft van dit besluit kennis ge geven aan het hoofdbestuur en daarbij den wensch uitgedrukt, dat ook andere departementen der Maat schappij zich met deze zienswijze mochten vereeuigen, opdat het hoofdbestuur zich alsnog ontslagen kunne uchteu van de uitvoering van het besluit van de al- gemeene vergadering. Gisteren namiddag omstreeks half vier uur is de stoomboot Willem lilvarende tusschen Heusden en 's-Bosch, te Ammerzodeu gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiers, ruim 30 in gotal, te redden. Dat er te Utrecht met ijver gewerkt is bij de ver kiezing, blijkt daaruit, dat door de brievembestcdlers aldaar ongeveer 20,000 circulaires en strooibiljetten zijn rondgebracht. Volgens een correspondent der Haarl. Ct. waren op de jongste boter- en kaastentoonstelling te Londen kaasjes, geheel iu vonn, kleur en smaak aan de beroemde Edammer g lijk, die regelrecht uit Rusland kwamen. Het spaarbank-conflict te Amsterdam heeft reeds treurige gevolgen gehad. In de maand October zijn toch door de spaarbank afgegeven 380 livretten en afbetaald 732. Het aantal afbetaalde heeft dus dat der afgegevene met 352 overtroffen. De uitbeta lingen hebben in de maand ongeveer zes-en-vijftig duizend gulden meer bedragen dan de ontvangsten. Ook op het inbrengen zelf heeft het een nadeeligen invloed uitgeoefendin September werd toch ontvan gen 141,700 cn in Octol>er bedroegen de ontvang sten maar 103,272, de afbetalingen daarentegen 159,160. Men deelt aan het Soer. 11b. mede, dat mej. Mina K ruseman zich op Banda zal gaan vestigen, ten einde zich aldaar te wijden aan de opleiding der vrouwelijke jeugd. Aan een der armbesturen in de gemeente Won- seradeel is de armvoogdijbegrooting teruggezonden, welke door deu geraeeenteraad niet werd goedge keurd, omdat er kosten op voorkomen voor het bezoeken vau kindereu eener bijzondere school. Men meende, dat, daar het openbaar lager onderwijs kosteloos was te bekomen, deze weelde niet was geoorloofd. (Midd. Ct.) In het tijdschrift voor Indische taal-, land- en volkenkunde verhaalt de heer (Ch. te Mechelen hoe soms overdreven bestuurvoorsehriften in de praktijk van het Iulandsehe dessu leven \Vorden uitgevoerd. Hij vond in een Javaansche dessa een met den naam van ,/pem boen toet'' aangewezen persoon, die belast was met het vangen van schadelijk gedierte en het opbrengen vau de staarten daarvan. Dit ambt had zijn ontstaan te danken aan een onbekookten maar doorgedreven maatregel van een vorigen controleur, die aan den loffelijke» ijver voor de uitroeiing van schadelijk wild geen kennis der locale omstandigheden paarde, en voor de uitvoering van zijn lieveling9- idce niets beters wist te doen dan een wekelijks te leveren getal staarten over het aantal huisgezinnen te slaan. De dolste verhalen omtrent de gevolgen dier be paling waren in omloop. De varkensstaarten deden bij de slachters opgeld, en toen ook met deze nog niet aan het opgelegde quantum kou voldaan worden verrees een nieuwe industrie, nl. die der staarten-fa brikanten, die het krullend eindsieiaad van het onedelste aller dieien kunstig vau de vezels van den arènboom wisten na te maken en goeden aftrek vonden voor hun waar. De «pèmboentoet" behoorde niet onmiddellijk tot het dessabestuurtoch genoot hij dezelfde voorrechten te weten vrijstelling vau diensten en veelal een aandeel iu de gemeentevelden of eenige dienstplichtigen. Vóór een paar dagen deed een logementhouder te Deventer dc aanklacht, dat hem 800 en verschil lende gouden voorwerpen waren outstolen. Een reiziger werd hiervan verdacht gehouden. Bij nader onderzoek schijnt van de geheele zaak niet veel waar te zijn en is door den reiziger een plaiute tegen den logementhouder O. R. bij den officier vau justitie te Zulfeu ingediend. De hotelhouder is sedert Zoudag uit Deventer verdwenen. J. In het nieuwe orgaan der Vereeniging Volksonder wijs komt het ontwerp voor van een verordening, door een vereenigiug van burgemeesters in de provin cie Groningen opgesteld, ter uitvoering van art. 82 der nieuwe onderwijswet. Dat artikel geeft aan de gemeentebesturen het recht, om verbodsbepalingen vast te sttllen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaar, voor zooveel dit niet reeds bij de wet is geschied. Bij dc bestaande wet is een uitzondering gemaakt ten behoeve van veldarbeid en van huiselijke en persoonlijke diensten. Het vermelde ontwerp tracht ook het schoolverzuim, door dien geoor- loofdeu arbeid veroorzaakt, te bestrijden door de vol gende bepalingen Art. 1. Het is verboden tuin-, veld- of huis arbeid of persoonlijke diensten te laten verrichten door kinderen, die deu ouderdom van 12 jaren nog niet hebben bereikt. Art. 2. Aansprakelijk en strafbaar wegens over treding vau art. 1 zijn zij, door wie het kind met arbeid of cenige dienstverrichting is belast, of hij voor wien het die heeft verricht. Art. 3. Wanneer de overtreding is begaan door iemand die aan het kind arbeid of dienstverrichting gelast heeft buitcu voorkennis van hem, te wiens bate de arbeid verricht zou moeten worden of ver richt is, dan is deze lastgever aausprakelijk en straf baar, tenzij terstond na een waarschuwiug de last geving i9 ingetrokken of het opgedragen werk gestaakt. Art. 4. liet verbod in art. 1 vermeld, is niet toepasselijk op kinderen die getrouw de dagschool bezoeken. Art. 5. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met een geldboete van 1 tot 25 gulden en niet gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzon derlijk. Bij herhaling van overtreding binnen 6 maanden, wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Art 6. (Overgangsbepaling). Dit verbod van art. 1 is gedurende het eerste jaar na de in werking treding dezer verordening slechts van toepassing op kinderen benedeu 10 jaren en gedurende het daarop- volgende jaar slechts op kinderen beneden 11 jaren. In de Louden8che Globe van 31 Oct. schreef een Engelschmar., die op Texel vertoefde om er te jagen, eenige opmerkingen neer over den toestand van de landbouwers op dat eiland. Hij stelt hen aan zijn landgenooten ten voorbeeld als lieden, die, ondanks schrale oogsten, hunne pachtpeuningen behoorlijk weten te betalen; en hij wcnscht uit Engeland eene commissie naar Texel te zien gezonden, om eens te onderzoekeu hoe de boeren op het eilaud dit aanleggen. Men schrijft aan de Arnh. Ct.: Ook dit najaar werden op de Veluwe weer duizende vogels door de zoogenaamde vinkers in netten gevangen. Alleen onder Doornspijk zijn op verschillende banen reeds 4 a 5 duizend stuks buit gemaakt eu voorzeker zou dit aantal veel grooter geweest ziju, wanneer weer en wind gunstiger waren geweest. De bepalingen, door verschillende gemeentebesturen gemaakt, wat het vangen van vogeU betreft, schijnen nog niet vau invloed te zijn, om de verdelging op zoo groote schaal tegen te gaan. Toch zou zulks, ook in 't belang van den landbouw, zeer wenschelijk zijn. Men schrijft uit Paesens van Zaterdag: In het gezicht der kust had heden middag een verschrikkelijk ongeluk plaat9. Door den zwareu storm, die er woedde, i9 con visschersaak, schipper Aant Jans, tot tweemaal omgeslagen de bemanning, be staande uit 5 man, is verongelukt op 1 na, Jochum Jans, de zoon van den schipper, die met zijn vader een roeispaan had gegrepen, welke roeispaan in de branding is gebroken. De zoon had het geluk met dat gedeelte roei spaan het strand te bereiken, terwijl hij den vader voor ziju oogen zag verdrinken, zonder hem ter hulp te kunnen komen Door de sterke branding was het van de kust onmogelijk ter hulp te komen. De aak hoorde te Paesens. Door den goeden uitslag vau het verzenden van versch vleesch uit Amerika naar Engeland, is men op het denkbeeld gekomen het ook met versche visch te beproeven. Men heeft onlangs uit Canada de proef genomen, door een partij verschen zalm, iu ijs gepakt, per stoomboot naar Liverpool te verzenden. De proefneming is uitmuntend geslaagd; de vis- schen waren bij hun aankomst te Liverpool voor treffelijk bewaard en kunnen met den beste Noord- wecgscbcu zulm wedijveren. Er zijn reeds een aantal partijen van dien zalm op de Engelsche markten verkocht. Deze handelstak gaat ongetwijfeld een groote toekomst te geinoet, want er bestaut plan ook het vaste land in Europa van dien smakelijken visch te voorzien. De zalm is in de Canadasche rivieren zeer over vloedig. In 1878 werden uit Canada millioen pond verschen zalm naar de nuburige markten ge- gezonden en groote massa's geconserveerden zalm naar Europa. Het Arasterdamsche Vondelspark is thans bijna 50 hectaren groothet plan voor dat park werd vóór ruim 15 jaren publiek gemaakt en sedert werd er 232395 voor bijeengebracht aan giften in eens voor oprichting of uitbreiding en tienduizenden boven-^ft dien voor onderhoud. Daarenboven werd door dedy$*& verkoop van 25 128 centiaren bouwterrein iu de P. C. Hooftstraat ƒ310,019,50 en na aftrek van alle uit die opbrengst gemaakte kosten, voor het park-zelf 18042,16 verkregen. Rekent men dien verkoop prijs van gronden bij de giften der Amsterdam mers, dan blijkt, dat 't Park met de aangrenzende versieringen, behalve de jaarlijksche kosten van onder houd, reeds een bedrag van 542,414,50 heeft gevorderd. Het strekt Amsterdam waurlijk tot eer dat 't zulk een kostbare ouderneming uit vrijwillige bijdragen heeft kunnen tot stand brengen. In het noordelijk deel van Groningen hadden in den laatsten tijd veelvuldige diefstallen plaats. Ver scheidene landbouwers vermisten 's morgens alle of een groot deel hunner eenden of kippen, bleekgoe deren, huisraad enz. De nasporingen der politie leidden niet tot de ontdekking der daders, lotdat van geheel onverwachte zijde hare tank werd overgenomen. Zaterdag vervoegde zich een boerenarbeider aan het politie-bureau te Groningen en gaf zich zelf aan als een der lang gezochte dieven. Hij was niet tevredeu geweest met het aaudeel in de opbrengst van de gestolen goederen, dat zijne twee medeplichtigen hem hadden toegedacht, en werd iu den laatsten tijd zoowat als hun knecht gebruikt. Dit verdroot hein, zijn verzet had tot twi9t geleid en de twist tot be dreiging met moord van de zijde zijner kameraads. Vrees voor volvoering dezer bedreiging deed hem verblijf onder bescherming der politie verkieslijk achien. Met de door hem verstrekte inlichtingen is het spoedig gelukt, ook de twee anderen met een deel der gestolen goederen op te sporen en aan de justitie over te leveren. De dieven zijn boerenar beiders, wonende onder de gemeente Kloosterburen. De berichten uit de Transvaal blyven weinig bevredigend voor de Engelschen. liet schijnt, dat de vergunning om wapenen te koopen aan diegenen onder de Boeren werd geweigerd, die ten achter ffarcn met de betaling der belastingen. In dit geval verkeerden de Boeren van het district Middleburg (tusschenPretoria en Secocoeni's grondgebied); zij namen nu met geweld den wapen voorraad vau eeu handelaar in het district, maar betaalden voor hetgeen ze wegnamen. Lanyou is met troepen naar het district gezonden, maar welke zijn1" instructies zijn is niet bekend. Eeu boer, Jacobs, lid van het volkscomité, die wegensjfaaoranding van een inboorling voor het ge recht werd gedaagd, verscheen met een escorte van 50 gewapende lieden. Het voorlezen van Wolseley's proclamatie geschiedde hier en daar niet zonder interrrupties. Uit een eu ander blijkt, dut Wol seley's taak in Zuid-Afrika nog verre van geëindigd is. Iu het Zuln-land is het rustig, zoo veriieemt men, maar de Transvaal, Secocoeni, de Basuto's zijn nog niet tot rutst gekomen en men verwachtte een aanval van Moirosi. Het gevaarlijkste echter is de stemming in de Transvaal. De annexatie heeit tot nogtoe niet beantwoord aan de verwachting. Zij geschiedde om eeu Zulu-oorlog te voorkomen maar die oorlog bleef niet uit; zij geschiedde om Seco coeni in toom te houden en Secocoeni is nog altijd iu verzet. Evenmin heeft de annexatie gestrekt om aan de Transvaal orde en rust terug te geven. Nu de boeren van de vrees voor Cetchwayo zijn verlost, zullen zij zeker niet handelbaarder worden. Het zou Wolseley natuurlijk niet veel moeite kosten de Boeren door geweld te beteugelen, maar iets anders is het of hij er in zal slagen hen met den tegenwoordigen toestand te verzoenen. Een correspondent Van de Daily News schrijft, dat Koning Theebaw van Dirma onlangs in groote woede ontstak over eene kat. Het dier waagde 't in tegenwoordigheid vun Zijne Majesteit te miaauwen. De Koning liet de kat opvangen en sloot haar met eigen handen in een muizenval, met de bedreiging dat hij, wanneer zij wist te ontsnappen, ieder zou onthoofden, dien hij in hare nabijheid voud. Da gelijks bezocht de Koning het dier, en hij vond er eeu wreed genoegen in het tot razernij te drijven, door voor de kooi voedsel te laten neerleggen. Iu't eind stierf het beest den hongerdood. IJl GEZONDEN. Gouda 5 November '79. Mijnheer de Redacteur Het artikel door den heer B. geschreven, in het vorig nummer der Goudsche Courant, vereischt weder eenige toelichting, teueiude misverstand te voorkomen liet zoo luchtig en in kortswijl behandelen van deu treurigen toestand van Gouda «van onze geurige grachten, smyrnaschen bodem en de groote kinder sterfte,,, zou mij daartoe niet hebben opgewekt, daar zuïk schrijven genoeg door onze ingezetenen kan gewaardeerd worden, terwijl dit hun grief en hunne smart uitmaakt. Ook zou ik niet de pen hebben opgevat om de onjuistheid te doen uitkomen der woorden, die mij in den mond gelegd worden, op voetspoor van het rapport van Burgemeester en Wethouders «dat wij eene waterleiding cadeau zouden krijgen,,. De waarheid is: dat er gedurende vier jaren in den raad gediscussieerd is, over een aanvraag tot concessie voor eene Waterleidingwaarbij noch rente garantie, noch subsidie gevraagd werd. Bij den tegenzin van deu rand om die op aannemelijke voor waarden te verlcenen, zoo dat zij eindelijk nog on gunstiger bepalingen inhield dan op grootere plaatsen waar rente-garantie gegeven wordt, heb ik in den loop der discussie meermalen op het feit gewezen, dat de concessie zonder rente-garantie of subsidie gevraagd werd. Het is eene algeheele onwaarheid, dat ik gezegd heb, dat wij eene waterleiding ten geschenke zouden ontvangen. De reden echter waarom ik deze regels schrijf, is, dat de heer B. in zijn schrijven eene volslagene onkunde aan den dag legt ten opzichte van de werking en de verhouding eener waterleiding, waardoor zoo vele verkeerde gevolgtrekkingen door hem ge maakt worden. Hij schijnt zich voor te stellen dat zulk eene leiding in de eerste plaats voor de meer gegoeden wordt daargesteld en door hen ook bekos tigd wordt. Van (laar dat de heer B., indien ik hein wel begrijp, wil, dat ik mijne berekeningen der inkomsten van de waterleiding maak, naar dc aanslagen in den hoofdelijken omslag (der directe belasting) daar mijiie berekeningen nu „kant noch wal raken.,, De waterleiding wordt in de eersle plaats nange- legd en komt in de eerste plaats ten goede van den minderen stand. Wanneer de heer B. zich hiervan overtuigen wil staat Rotterdam voor hem open. De toestand dier stad komt geheel en ai met die van Gouda over een ten opzichte eener waterleiding, hetgeen ik nader hoop aan te toonen. Wanneer nu de heer B. aldaar in de woningen der werklieden komt, Zal hij zien, dat alle wouingen van de waterleiding voorzien ziju, en wanneer hij dan op de tweede of derde verdiepiug komt, waar eene naaister of werkster alleen woont, dan zal hij vinden dat ook zij van de waterleiding voorzien zijn, en hij dan hoort, hoe gemakkelijk zij daardoor in hun drinken en het koken van hun eten in staat zijn, hoe zij daardoor hun wasch zelve kunnen waarnemen, hunue glazen en verder geheel hunue kamer kunnen schoonhouden, en dat alles voor eene bijdrage van 10 centeti iu de week, dan zal de heer B. een ander inzicht in deze opgaan. Mij op dit groote gerief grondende voor boven- woniugeij, stel ik het voor vrij zeker, dat juist de 1000 gezinnen, die door mij worden aangenomen boven de 4000 huizen van ouze stad, terwijl zij zich voor 10 a 15 cents 's weeks van de waterlei ding kunnen voorzien binnen enkele jaren allen zullen deelnemen. De eigenaars mogen in den eersten tegen de kosten van aanleg opzien, later zullen zij, bij verauderiug van huurders, daartoe wel moeten overgaan, willen zij in huur voor hunue geburen niet onderdoen. Ik ueein niets van de gegeven berekening terug eu heb de vaste overtuiging, dat de uitkomst nog gunstiger zal zijn, daar de algemeene bijdrage niet hoog gesteld is. Met de plaatsing van dit schrijven zal zich ver plicht vinden UwEd. Dw. Dienaar, Dr. LUIJTEN. (Bovenstaand schrijven maakt van onze zijde een paar opmerkingen noorlig. Vooreerst de toon vau ons artikel in het vorig nummer. Wij zijn 0119 uiet bewust «den treurigen toestand van Gouda luchtig en in kortswijl behan deld te hebben." Van het hooge belang, dat wij allen hebben bij goed drinkwater en het bedroevende van den legeuwoordigen toestand zijn wij geheel doordrongen. Dr. Luijtens smart is ook onze smart zijn grief is ook de onze. Onpartijdiger lezers dan de heer L. zullen dan ook wel begrepen hebben, dat wij geen loopje hebben genomen met de ern stige zaak zelve, maar met de wijze, waarop sommi gen haar telkens bepleiten. Wij hebben getracht te doen uitkomen, dat de strijd tegen de tegenstauders van beter drinkwater, iu het stadium waarin zich de zaak thans bevindt, is eeu gevecht tegen wiud- molens. eenvoudig omdat er niemand is, die het nut der zaak betwijfelt. Iudieu er iemaud was, die den. tegenwoordigen toestand nis voldoende aau- merkte, dan zouden argumenten aR de verontrei nigde bodem onzer grachten, de kindersterfte, enz. hun waarde hebben thans uiet. Het komt er nu op aan te bctoogeu, dat verandering Jn den door allen betreurden toestaud practisch uitvoerbaar is. Dit nu doen de ij veraars quand même niet, maar met nadruk worden telkens (en de heer Luijten inaakt zich ook voortdurend schuldig aan dergelijk goedkoop pathos), met nadruk worden telkens argu menten gebezigd, die op een vroegere» stand vau het debat toepasselijk zijn en die aan de vraag der practische mogelijkheid of onmogelijkheid niet toe- of afdoen. Wij nu hebben willen doen uitkomen, dat thans deze strijdpaarden gerust kunnen worden op stal gezet en nog koesteren wij de hoop. dat Dr. Luijtens scherpzinnigheid hem zal doen begrijpen, dat hij deze afgeleefde kleppers moet vervangen door eeu stel beter ten strijde toegeruste rossen. Met andere woorden wij verwachten op goede gronden steunende bewijzen voor zijne stelling, dat eene waterleiding in deze kleine stad ons goed drink water kan verschaffeu, zonder drukkende offers uit de gemeentekas. In de tweede plaatshet woord cadeau. Over woorden zullen wij niet twisten. Alleen wenschen wij den heer L. te vragen, welk verschil de in de stedelijke belasting aangeslageuen zullen zien in de uitdrukking«ge krijgt eene waterleiding cadeau" of deze andeie: «ge krijgt eene waterleiding door raiddel eener concessie, welke aan de gemeentekas noch rente-garantie, noch subsidie kost." Het ligt misschien aan ons beperkt begripsvermogen, maar het komt on9 voor, (lat men iu beide gevallen zal ver staan dat er niets op het stedelijk budget voor de waterleiding behoeft te worden uitgetrokken. Nu de eigenlijke reden van Dr. Luijten's schrijven. Wij zullen den heer L. niet volgen op zijn belang- wekkenden tocht naar de tweede of derde verdiepingen der Rotteroamsche panden, waar uaaisters haar wasch doen eu werksters glazen wasschen of schoonmaken. Steller van het gewraakte artikel is zonder dat genoeg overtuigd van het gerief, hetwelk eene waterleiding geven kan. Ook zijn wij, schoon niet ons bevoegd achtende om steekhoudende berekeningen te makeu omtrent de lesten en lasten der inrichting en exploitatie, niet zoozeer vreemd aan eene waterleiding of wij weten wel dat zij «niet in de eerste plaats voor gegoeden wordt daargesteld eu door dezen bekostigd Wij houden ons overtuigd, dat ieder die betalen kan van eene leiding profiteert, zoo hij wil. Het geval is dus denkbaar, en er ziju voorbeelden van in groote steden, dat de gebruikers van het water zooveel ge zamenlijk betalen, dat de exploitatie-kosten worden gedekt en er nog genoeg overblijft om de renten van het aanlegkapitaal goed te maken. De mogelijkheid bestaat evenwel, en zulks vreezen wij voor Gouda, dat het aantal verbruikers te gering is in verhouding tot het beuoodigde kapitaal, zoodat telken jare de rekening der exploitatie sluit met een nadeelig saldo, dat moet worden bijgepast, terwijl er geen renten kunnen worden gekweten van het kapitaal. Als de stad dan rente gegarandeerd heeft of de waterleiding voor eigen rekening heeft gemaakt, moet telken jare het nadeelig slot plus de renten worden bestreden uit de begrooting eu alhier ge vonden worden door verhooging van den hoofdelijken omslag met dat bedrag. Nu wenschen wij eerst gron- dig te doen onderzoeken, altijd bij benadering, maar door bevoegde mannen zoo na mogelijk bij de werke lijkheid, of de stad op den duur zal moeten bij passen? en oo ja, hoeveel? Dr. L. zal ons ten goede houden, als wij blijven beweren, dat fijne berekening kant noch wal raakt en geheel uit de lucht gegrepen is. Wij hebben met een enkel woord gewezen op het kohier van de inkomsten-belasting, omdat wij ons toen overtuigd hielden, dat een raadslid, die van de quaestie zijne studie gemaakt had, onze bedoeling aanstonds zou gevat hebben. Daar dit niet het geval schijnt, willen wij onze raeeuing nader verduidelijken. De heer L. neemt aan, dat er 4000 huizen zijn, ieder met een waterdriukeud gezin, plus 1000 gezinnen daarboven, omdat er huizen zijn, die 2 of meer gezinnen her bergen. Ergo 5000 gezinnen, die hun water betalen. Er zijn dus 6000 hoofden van gezinnen of represen tanten daarvan, welke in staat zijn minstens 5.20 per jaar te besteden voor drinkwater. Leg naast dit cijfer het kohier van de stedelijke inkomsten-belasting, waaiop iedereen voorkomt, die geacht wordt meer dan 400 inkomen te hebben. Die lijst bevat 1751 namen; onder deze komen er 198 voor die ad 500 en 179 die ad 400 zijn aangeslagen. Natuurlijk komen er op het kohier een zeker aantal voor, die niet rijn hoofden van gezinnen; wij zullen daar evenwel niet te zeer op drukkenstel als rond getal 1700 hoofden van gezinnen, die belasting be talen. Dan zijn er dus volgens Dr. Luijten 3300 hoofden van gezinnen (of die er mede gelijk kifbuen gesteld worden), welke geen 400.inkomen heb ben, niets in den hoofdelijken omslag betalen cn toch minstens 5.20 per jaar kunnen missen voor water, dat zij gewoon zijn voor niets te krijgen. Van waar heeft Dr. L. de gegevens, die hem dit doen onderstellen Met het oog op dergeljjke losse beweringen, kun- wij niet anders dan onzen raad herhalen in liet belang der zaak zelve laten wij verzinnen, eer wij beginnen. Grondiger onderzoek is noodig, voor wij eene zaak opzetten, die een drukkenden last kan worden voor de burgerij. De zaak is van hoog belang eu wel het geld waard, dat er aan eeu gezet, onpartijdig, onbevooroordeeld onderzoek zou worden besteed. B.) Terechtzitting van Woensdag 5 November 1879. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCIIOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD J. A., H. C. en A. den I)., arbeiders, de twee eersten wonende te Mijdrecht, de laatste wonende te lteeuwijk, ieder tot eene boete van 5.50 of gevan genisstraf van 2 dagen, wegens te zamen cn in vcr- cer.iging maken vau nachtgerucht te lleeuwijk, ver storende de rust der ingezetenen G. 1L, koekbakkerskuccht, wonende te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de kliukerstraal op de Turfmarkt te Gouda, met een kruiwagen, beladen met een kist met koek M. M., slagersknecht, wonende te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de kliukerstraat op de Turfmarkt te Gouda met een kruiwagen, beladen met vleesch C. v. d. K., sjouwer, wonende te Gonda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de kliukerstraat op de Oosthaven te Gouda met een Jtruiwagen, beladeu met hoepels; W. II., bleekerskueeht, wonende te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de klinkerstraat op de Westhaven te Gouda met een kruiwagen, beladen met waschgoed J. L., touwslager, wonende te Gouda, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens rijden over de kliukerstraat op het Veerslal te Gouda met een kruiwagen, beladen met peren; A. K., koopman ir. groenten, wffinende te Gouda,

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2