Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1879. N9 2372. BINNENLAND^ EEN STROOIBILJET en ecu Dagbladbericht. Zondag 9 November. 4 Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. voordeelig I recly. o. als er van wandelen GOUDSCHE COURANT. in uitgaaf van bepaling deere over waartegen de gemeente zal ontvangen dé helft van de znivere winst, na aftrek van 5 pCt., die aan de exploitatie komt. Zie, zoo iets zouden wij wenschen, dat hier ook kon gevonden worden. Natuurlijk moet eerst op goede gronden, door zuivering in ’t groot en in open filters, zijn uitgemaakt dat het IJselwater de te maken kosten waard is. Indien dan eene dergelijke concessie kon war den verleend aan soliede mannen, zooals de heer mr. van der Vliet, die als directeur der Anisterdamsche waterleiding en als mede-con- eessionaris voor die te Leiden zijne sporen op dat gebied verdiend heeft, dan zou de zaak een geheel ander aanzienhebben. Men wist dan waarheen men ging erf waaraan men zich kon houden en de vraag of de gemeente de lasten draden kan, zou zuiver kunnen worden beslist. Hoe is het nu te Alkmaar? Men weet bij ondervinding dat gezuiverd duinwater een kos telijke drank is; het hoofdbezwaar, dat hier ter stede geldt, bestaat daar in 't geheel niet eerste voordeel. Men weet positief dat de kosten voor de stad nooit meer kunnen bedragen dan 5000 per jaar, terwyl men de kans behoudt te deelen in de winst; de vraag of de zaak boven de krachten van de Kennemer hoofdstad gaat, kan zuiver worden beslist door den raad tweede voordeel. Men heeft te doen met soliede mannen, die hun sporen niet nog moeten verdienen, maar wier naam alleen een zeker kapitaal vertegenwoordigt derde voordeel, Indian het Dr. Luijten’w.s. mocht gelukken op deze wijze’ de zaak tot stand te brengen, dan zouden wij het van haijte toejuiclien, dat hun beelden mettertijd prijkten naast het mouument- Houtman, waar hun nu reeds door een spreker op de meeting een plaats is toegedacht. De lezer neme ons niet kwalijk, dat wij zoo weder op de zaak der waterleiding zijn terug gekomen. Maar-het zou ons evenveel leed doen indien h»t vdorstel-Luijteh eenvoudig werd ver worpen en de zaak daarmede in den doofpot werd gedaan, als wjj het in het belang dgr stad zouden betreuren, indien het voorstel, zooals het daar ligt, werd aangenomen. De zaak moet aan de óêle -blijven, tótdat zonneklaar is geblekenöt dat de aanleg voor de stad niet is een halsbrekende toer, öf dat het streven naar verbetering van den bestaanden toestand eene utopie is, voor ons althans nog onbereik baar. Onderzoek, afdoende proeven en bere keningen bljjft onze leus. 13. GOUDA, 8 Novcjnber 1879. Zaterdag 1U werd door den heer J. van Kempen in een der lokalen van de Rijks Hoogere Bur gerschool alhier een’ aanvang gemaakt met het onder wijs in handenarbeid aan kinderen van Rtot 14 jaar volgens de methode van den heer Groeneveld te Rotterdam. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat de pogingen van de afd. Gouda en Omstreken van Volks onderwijs, orn ook in onze gemeente de gelegenheid open tè stellen tot hei verkrijgen van zulk onderwijs, aanvankelijk met een goeden uitslag bekroond werden. .Veertien leerlingen toch hadden zich reeds voor de eerste les aangemeld, terwijl sedert dien tijd dat ge tal nog is toegenomen. Bovendien werden van wege de vereeniging V. O. nog tien leerlingen uit den be hoeft igpn jstand in de gelegenheid gesteld voor hare rekening cle lessen bij te wonen. Wij zien hierin een bewijs, dat vele ouders hot nut^ inzien van eene inrichting waar hunne tóderen kunnen leeren hand en oog te gebruiken en zich pp eene aangename en nuttige wijze bezig te houden, or__. oiets wat, vooral* in de lange winteravonden en op het benoodigde kapitaal ad 100.000 j regenachtige» en gure dagen, als er van wandelen of spelen in de open lucht geen sprake kan zijn, voor de meeste kinderen, maar ook voor de overige huisgenooten veel waard is. Het was aardig te zien, met hoeveel ambitie de leerlingen op de eerste les reeds bezig waren met welk een ijver de kleine vingers gerept werden om zoo goed mogelijk te maken, wat door den onder wijzer werd opgegeven. Het zou ons zeer verwonderen als bij nadere ken nismaking de lessen van den heer van Kempen niet de volle sympathie van ouders en leerlingen wegdroe gen en den onderwijzer wenschen wij met deze geheel nieuwe inrichting het meeste succes toe. Bij. vonnis der Arrondissements-Rochtbank te Rot terdam is o. a. veroordeeld J. M.» wonende te Gouda, vervolgd ter zake van beicediging van een veldwachter, tot een geld boete van 10. Subsidiair tot een gevangenisstraf van twee dagen. De gemeentebegrooting van Haastrecht voor 1880 bedraagt in ontvangst 8513,10% en i 8479,alzoo een vermoedelyk batig saldo 34,10%. Die van Vliet bedraagt in ontvangst ƒ2,335,88 en in uitgaaf -f 2,335,—derhalve een saldo® van 0,88. Het in den polder Papekop nieuw opgerichte stoom gemaal is deze week beproefd geworden en heeft uit muntend voldaan. Dit stoomgemaal is vervaardigd door de hei ren de Jong &Co., fabrikant te Oudewater. Gisteren avond omstreeks 6 ure brak een hevige brand uit in den Prins-Alexanderpolder onder Capelle a/d. IJsel, in qene bouwman»woning aan den Hoofd weg aldaar. In een oogenblik lagen woning, schuur en barg in asch. De brandweer uit Capelle, bene vens die uit den polder onder Hillegersberg waren spoedig ter plaatse. Bij den uid van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, zijn Woensdag ingekomen twee kon. besluiten, houdende beschikking op de beroepen van: 1°. Kerkvoogden der gereformeerde gemeente te Oudewater, tegen een besluit van Burg, en Weth., waarbij aan L van Loon, Hz. vergunning is verleend voor de oprichting eener stoomolfeslagerij. Niet ontvankelijk verklaard. Mea deelde dezer dagen mede, dat ter Londensche ZuiveltentponsteHing Edammer kaas was aangevoerd, in smaak en vorm geheel Nederlandsch en nogthans ingezonden uit Rusland. De oplossing daarvan geeft men in de H. Cl. twee jongelieden, een zoon en een ander leerling van den heer VV. Sluis, te Beemster, hebben in het jongste tiental jaren in Rusland onderwijs gegeven in de Nooid-Hollandsche kaasmakerij. Het ontwerp van de Statuten der Ver. //De al gemeene Nederlaudsche Landbouwraadbevat o. .a. de volgende bepalingen De Vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van Nederlands landbouw, tuinbouw erf* veeteelt en het voorlichten, «oo dat gevraagd wordt, der Regeering in zaken, die gewichtige belangen be treffen de. 4 Haar zetel is gevestigd te ’s-Gravenhage. Lid der Vereeniging kunnen zijn al de Vereeni gingen, die zich de bevordering van Nederlands landbouw, tuinbouw en veeteelt ten doel stellen. De uitgaven vap den algemeene Nederlandschen landbouwraad worden jaarlijks gedragen door de ver schillende toegetreden Vereenigingen, naar een maat staf, door de algemeene vergadering vast te stellen. Jaarlijks worden minstens drie algemeene verga deringen gehouden. Die vergaderingen hebben plaats te ’s-GruvenhageUtrecht of elders, des noodig geacht. Toegang tot en reelat vanspreken op de alge meene vergaderingen hebben al de leden der besturen van, de tdegel reden Vereenigingen. Stemrecht hebben alleen de afgevaardigden dier Vereenigingen. Met leedwezen hebben wij gezien, dat giste renmorgen in de stad een strooibiljet verspreid is, gedrukt te ’s Hage en geteekend door een Oud-Gouwenaar, waarin bij aanneming van het voorstel Luijten c. s. tot aanleg van eene wa terleiding, wordt gedreigd met eene verhooging der inkomstenbelasting met 50 pCt. Derge lijke oud-Gouwsche manoeuvres, die hier bij verkiezingen en andere zaken zeer in zwang zijn, keuren wij hoogelijk af. Zij kunnen de zaak, die men waarschijnlijk meent te diepen, niet anders dan schaden. Wie meent in be langrijke zaken zijne medeburgers te kunnen voorlichten of te raden, behoort zich niet te verschuilen achter het schild der naamloos heid. Redactiën van dagbladen zijn nietgewoon artikelen, die onder hare verantwoordelijkheid verschijnen, te teekenen, doch veelal en althans van ons blad zijn de redacteurs bekend genoeg. Het verheugt ons, dat tot dus ver de inzenders van stokken over de waterquaestie den moed hebben hun naam niet te verzwijgen. En waartoe dient in strooibiljetten de ano nimiteit? Om de een of andere gemeene in sinuatie, waarvoor men zich in het publiek schamen zou, aan den man te brengen. Zoo ook in het bewuste strooibiljet'. Wat geeft den verspreider van dat biljet het recht om te zeggen, dat 50 pOt verhooging der inkoinsten- belasting het gevolg zou zijn van Dr. Luijteus voorstel? Alweder een uit de lucht gegrepen cijfer. Ook heet het daarin, dat het ijveren der heeren Luijten c.s. alleen dient om eenige lui zoogenaamd zuiver IJselwater te laten drin ken.” Wij stellen er prijs op te verklaren, dat dergelijke gedachte nooit bjj ons is opge- koraen. Wij houden ons overtuigd, dat de heeren raads'eden, welke het initiatief genomen hebben tot het aanhangige voorstel, gedreven worden door de zucht om naar hun vermogen de algemeene belangen te behartigen. Dat waardeeren wij zeer in hen en wjj zien liever, dat men te veel dan te weinig ijver heeft in deze richting. Dr. Luijten is geheel overtuigd van de mo gelijkheid der onderneming en zou niet voor de offers terugdeinzen, welke de burgerij zou •moeten brengen. Wij nog niet; wij achten nader onderzoek noodig, voordat men een be sluit neemt, omdat wij gaarne radicaal en afdoend, zouden willen geholpen worden door de duizenden, die men er aan wil besteden. Of het IJselwpter goed-drinkwater zal leveren, of de exploitatie, zich zou kunnen bedruipen, of de stadskas den last zou kunnen dragen, zijn voor ons nog onbeantwoorde vragen, terwijl Dr. Luijten omtrent al die punten eene vaste overtuiging bezit. Dat is het punt van ver- sphil, maar in ingenomenheid met het grond denkbeeld wenschen wij niet geacht te worden voor hem onder.te doen en het doet ons op recht leed, dal de bedoelingen van de voor standers op zoo onwaardige wijze zijn verdacht gemaakt." «•- Juist gisteren bevatten de dagbladen het volgende berichtDe heeren C. J. van Spall, te Helder, mr. W. van der Vliet en A. van Li'nden van den Heuvell te Amsterdam hebben aan den Raad van Alkmaar concessie gevraagd voor de exploitatie eener duinwaterleiding van Egmond aan den Hoef naar Alkmaar, ouder a. dat de gemeente 5 pCt. garan-

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1