PARIJS. Sr-\ikolaas! m naww» arts, ADVERTENTIÊN. TOOKEEL. 11 ANTON WECK IJg De ter ulgemeene vergadering verschenen afge- vaardigcleu brengen het aantal 'stemmen uit, waartoe hun Vereeuiging gerechtigd is, als Vereeuigiugen beneden de 500 leden 1 stem. van 5001000 2 stemm. 1000—2000 3 2000—3000 4 H 3000—4000 5 4000 leden en daarboven 6 stemmen. Hun reis- en verblijfkosten worden door de toe getreden Vereeuiging gedragen. De toegetreden Vereeuigiugen kiezen op de al- gemeene vergadering het bestuur van den Raad, bestaande uit negen leden. - Het gebouw vau deu internationalen wedstrijd te Arnhem is verkocht aan het studenten-corps te Leiden voor de som van 8500. In de -manudeu September en October dezes jaars werden te Utrecht van buiten 's lauds ingevoerd per spoor 6,813,025 kilogr. en per schip 1,494,900 kilogr. aardappelen, te zamen 8,407,925 kilogr. of ruim 100,000 mudden aardappclcu. De Zutf. Ct. qualificeert de houding, door het Kamerlid nir. S. van Houten aaugeuomeu tegenover het ministerie van Lynden, als wantrouwen zaaien. De heer Knppeyne moge door zijn onverwacht voor stel tot grondwetsherziening midden in een ministe- rieele crisis, door den heer v. Houten gerehabiliteerd worden, dit geeft dezen geen recht om eeue onwaar heid te zeggen, om wantrouwen te zaaien tusschen kroou en democratie, door te beweren, dut in dezen zomer de iuvloed der kroon iu de verkeerde schaal is geworpen. Openlijk heeft de minister v. Lynden in de Kamer verklaard, niet alleen dat deze regee ring niet tegen grondwetsherziening is, maar evenzeer dat de kroon zich eventueel daartegen niet verzetteu zal. De kroon is niet tegen grondwetsherziening, wel tegen partieele herziening der grondwet. Het nieuwe ministerie zal voor deze taak, wanueer zij haar noodzakelijk voorkomt, niet terugdeinzen. Gaat het nu aan, v.raagt de Z. Ct.dit alles maar van nul en geener waarde te beschouwen? Gaat het aan, kreou eu democratie tegenover elkaar te stelleu, als weigerde de eerste wat de laatste eischt, omdat zij aan dien eisch geen gehoor wilde geven in den vorm, waarin zij dezen zomer tot haar kwam? Is het billijk en eerlijk, wanueer de kroon een nauw gezet onderzoek wil laten voorafgaan aau eene zaak vau zooveel belang als een grondwetsherziening, te schryven: „De kroon weigert grondwetsherziening; welnu wij zullen zien, of zij sterk genoeg is eene para sitische omhelzing der plutocratie te weerstaan"? „Het is spelen met vuur, zegt de Z. Ct.wanneer de heer v. Houten de kroon tegenover de demo cratie stelt, omdat de geheele voorstelling op een onwaarheid berust. Het is zaaien van den wind om den storm te oogsten, wanneer de heer vau Houten de liberalen voor geldwolven uitmaakt en smadelyk spreekt van de effectentrommel van deu heer Vissering, omdat deze de effecten belasting eerst wil onderzoeken, voor hij haar opnieuw in de Kamer brengt. Ongetwijfeld, de liberalen hebben hunne fouten. Velen sluimeren in op de behaalde voor- deeleu van '48, maar zoo zijn niet allen. Of hebben zij ook de wet op de successie in do rechte lijn afgestemd? Wordt ook hier het leeuwenaandeel be taald door de minvermogenden? Hebben zij "^iiiet overal in de steden inkomsten-belastingen ingevoerd- waarvan de baten niet door de armen en onge- lukkigen maar door de gegoeden aun de stadskassen worden verstrekt? Veel is er nog te veranderen. Niet het miffst, waar het geldt het dragen van „per soonlijke lasten", maar men zij niet onbillijk. Veel ten goede is reeds geschied. Heftige geesten als de heer$^jAtffilonten, die het geduld verliezen en wan trouwen zaaien zonder noodzaak, schimpwoorden ge bruiken om Uunue medeburgers, tot wier kring ze zeiven behooren, verdacht te maken iu de oogen der groote menigte, verspelen hun eigen troef en benaduelen de Zaak, wanrvoor zij strijden." Naar het Vad. verneemt, heeft de heer Chat wood uit Londen een braudkast vervaardigd overeenkomstig de voorwaarden van het programma vastgesteld voor deu te Arnhem gehouden wedstrijd. De heer Chatwood heeft zich bereid verklaard op een nader te bepalen dag die brandkast te onderwerpen aau dezelfde proeven, waaraan de andere brandkasten" ouderworpen zijn geweest, om zoodoende te toouen,* ant het zeer goed mogelijk is i>raodkastcn te makeu, welke tegen de val-, vuur- én inbraakproeveu bestand zijn. Te Parijs zijn proeven genomen met door electriciteit voortbewogen looomotiefjes bestemd voor het vervoeren van brieven, iu plaats van de tegenwoordige pueu- matische buizen. Men had een j^rd els poor weg in*1 het klein aaugelegd, waarover eeue iï^motief van zeven kilogram depeches tot een gewicht van vijf kilogr. vervoerde met eeu snelheid van 41/9 mijl iu het uur. De aldus verkregen uitkomsten zijn bevredigend geweest. De Deensche kapitein Petersen heeft een reddings matras uitgevondeu, vau welke goede verwachtingen gekoesterd worden. Zy i9 vervaardigd van fijuge- schaafde gewone kurk eu voorzien van een riem mui gesp. Een vierde minuut is voldoende om ze om het lijf te vestigen, wanneer gevaar ontstaat, en zy kan zeer goed nog 3 andere personen, die er zich aan vastklemmen, boven water houden. Het is duidelijk, en dit is wel het groote voordeel der uitvinding, dat de équipage deze zelfde matrassen moet hebben om op te slapenop die wijze is een zeer doelmatig reddingsmiddel ten alle tijde bij de hand. De Deensche inariue heeft ze dadelijk iuge- voerd. Proeven, te Breiueu iugevoerd, hebbeu aan getoond, dat de nieuwe toestel gemakkelijk 4 per sonen boven water kan houden. Ook de Noord- Duitsche Lloyd heeft er eenige in beproeviug ge nomen. De prijs is ongeveer 6 gulden. Bij een coucert, door de Spaansche studenten in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen iu Deu Haag te gevett ten behoeve vau de noodlijdenden door de overstrooming iu Murcia, zullen de markiezin d'Arcicollar, eebtgenoote van den Spaauschen gezant hare dochters, mevr. de baronnesse van Brieueu van de Groote Lindt en eeuige andere aanzienlijke dames der residentie de buffetten bedienen. Uet Vaderland is er niet gerust op dat thans de Utrechtsche verkiezingsquaestie aan een eind is eu Zegt „Neemt men met de commissie der Tweede Kamer aan, dat er te Harmeien geen geldige kiezerslijst bestaat eu dat dus de 83 burgers uit Harmeien ten ourtchte hebbeu meêgesteind, dat moet men ook bij de beo.ordeeliug of de heer Bastert de meerderheid heeft, de mogelijkheid aannemen, dat al de Harmeien- sclie stemmen op Bastert zijn uitgebracht, en dus van de 1186 stemmen, die door het stembureau als voor den heer Bastert zijn opgeteekend, 83 aftrekken. In dit geval zou de heer Bastert de volstrekte meerderheid niet hebben. Indien dezelfde commissie over de geloofsbrieven en toelating vau den heer Bastert verslag zal uit brengen, is het te verwachten, dat zij opk thans n et terstoad tot toelating van den heer Bastert zul coucïudeeren. Daarmede is echter niet zeker te voor- spdlen, hoe de meerderheid in de Kamer thans zal beslissenomdat zooals wij reeds schreven iu ons Kamer-Overzicht vau 8 October eenige leden wel vdur de conclusie des: commissie stemden, maar daarbij uitdrukkelijk deden uitkomen, dat zij zich met de motieven niet vereenigden. VVy staan dus opnieuw voor een netelige quaestie, waarvan wij den uitslag met belangstelling tegemoet zien." Bij het sectieonderzoek van de Tweede Kamer van Hoofdstuk Y (Binneul. Zaken), herhaalden verscheidene leden de verklaring, dut zij zich met de politiek vau het nieuw opgetreden bewind niet konden vereenigen en dat hunne grieven tegen dat bewind voornamelijk haar oorsprong vonden in de aangenomen houdiug met opzicht lot de invoering der nieuwe onderwijswet. Terwijl men had mogen verwachten dat <ie tegenwoor dige raadslieden der Kroon aan eeu groot deel der natie bevrediging zouden trachten te scheuken door althans de iuvoeriug der geDoemde wet niet op dey voorgrond te stellen, bad het tegendeel plaats gevonden. De grief gold bepaaldelijk den minister van hjnncnlaud- sche zaken. Uit zijne houding ten opzichte van deze allergewichtigste aangelegenheid liet zich afleiden dat het hem vooral te doen was om zich bij de meer derheid der Kamer aan te bevelen. Verder waren, deze leden onaangenaam aangedaan, omdat deze minister de invoering der onderwijswet geheel had afgescheiden vau de daaraan verknochte finautieele bezwaren eu vonden zij ook grond hun steun aan dezen minister te onthouden, omdat hij blijken had gegeven de neutraliteit te verzaken, die, waar het onderwijs-aangelegeuheden geldt, nauwgezet iu acht behoort te worden geuoinen. Men wees op de onlangs plaat9 gehad hebbende benoemingen van hoögleeraren en van leeraren aan middelbare scholen of aan kweekscholen voor 't lager onderwijs, welke benoemingen alle in dezelfde richting waren geschied en waarvan o. a. een bij eene instelling te Nijjnegen vrij wat aanstoot had gegeven. Zeer vele andere leden konden zich met deze be schouwingen volstrekt niet vercenigen. liet ging niet aau thao9 de regecring te willen, dwingen de na rijp beraad een jaar geleden vastgestelde en bekrach tigde onderwijswet en, wat men daarvan ook zeggen mocht, door een A groot deel der natie met bijvafl "ontvangen en als de oron vaVheilrijke verbeteringen iu de opleidiug van het opkojneud geslacht werd beschouwd onuitgevoerd 4e laten. Wei verre van 's ministers verklaring omtrent eene zoo spoedig mogelijke invoering der wet af te keuren, hadden zij die met veel voldoening vernomen. Zij was blijk baar het uitvloeisel van overleggingen, die bij het optreden van het nieuwe bewind hadden plaats gehad eu waarop het niet kan terugkomen zonder ontrouw te worden aan zijn programma. Niets gaf overigens recht tot de even grievende als ongemotiveerde be schuldiging dat de minister van binnenlandsche zaken zich niet door eigen overtuiging, maar alleen door de zucht om de meerderheid der kamer aangenaam te zijn, zou hebben laten leiden. Naar de innige overtuiging dezer leden behoorde het tyd9lip der invoering geen oogenblik langer te worden verschoven dan ouverraijdelyk is. Een uit stel van nog enkele maanden, tot voorbereiding van administratieve maatregelen, achten zij echter niet ongewettigd. Zij hoopten dat de miuister in zyn antwoord het juiste tijdstip van invoering zou noemen., Met zekerheid meenden zij overigens te kunnen aan nemen dat tusschen de'leden van dit kabinet onderling homogeniteit bestaat, met betrekking tot de hoofd" beginselen der onderwijswet. Algemeen weuschte men nadere inlichtingen te ontvangen omtrent het bedrag, dat de uitvoering van art. 45 eu vau de wet in het algemeen vermoe delijk ieder jaar aan het Rijk zal kosten en met welk cijfer dan ook de uitgaven der gemeenten voor het onderwijs zullen worden verhoogd. Nog eenmaal deed de meerderheid uitkomen, dat bij de invoering der nieuwe wet groote haast is en dat het zeer te bejammeren zou zijn, indien het grootste deel van het jaar 1880 verliep, zonder dat de hoofd be palingen der wet in werking traden. Ook werd gevraagd hoe het stond met de voorbereidende maat regelen tot invoering der wet bij de aftreding van het vorig ministerie. De miliciens van de lichting van 1879, die zijn aangewezéu om na 1 Mei 1880 in werkelijken dieust te blijven voor het zoogenaamde „blijvend gedeelte", moeteu ouder de wapenen worden gehoudenbij de infanterie, tot ultimo Septemberbij de vesting artillerie, tot ultimo October van bet volgend jaar. Het getal miliciens, die, overeenkomstig de be doelingen van den Miuister vau oorlog, voor den wintertijd verlof hebben gevraugd, is, uaar men meldt, veel grooter dan dat, waaraan zoodanig ver lof kan worden toegestaan. UD.) De Werkmansvriend bevat de concept-statuten voor het pensioenfonds voor Nederlandsche werklieden, op gemaakt door deu voorzitter van Patrimoniumden heer B. Poesiat. Zaterdagavond heeft een slachter raidden op de Nieuwraarkt te Amsterdam hetvleesch.van twee koebees ten onder het publiek uitverkocht, tegen 27Vs cent Per pond. Hij had daartoe vergunning gekregeu van den* marktmeester, en ofschoon het vleesch, tot dien lagen prijs van de hand gedaan, toch den toets der keur meesters kon doorstaan, weet De Tijd met zeker heid, dat de slachter nog zulke goede zaken maakte, dat hij met een paar knechts er gerust een geheele week op zon kunnen teren. Een voornaam slachter, die van de hoogte van zijn fraaie vleetchkar nijdig op dat bedrijf neerzag, en zich naar het schijnt eenige spijtige uitdrukkiugeu heeft laten ontviillen, werd door de omstanders uit gejouwd, en de goedkoope slachter beloofde a. s. Zaterdag 'met vier koebeesten terug te zullen komen. Dezer dngen is de heer Echardt, wonérnde op het landgoed Lübbinchen in de Neder-Lausitz, te Bremeii uit Noord-Araerika aangekomen, met zich voerende een groote jjlrtij zalmeieren. Zij zijn afkomstig uit Ualifornië van de Salmo quinat, die te huis behoort in den Stillen Oceaan. Deze eieren zullen aldus worden verdeeld: 35,000 zijn bestemd voor het Odergebited, 27,000 voor den Donnu, 10,000 stuks zullen worden gezonden naar visebkweekerijen te Praag en een gelijk aantal naar die te Theraud15,000 gaan naar de Weichsel. De overblijvende zullen worden geschonken aan de visebkweekerijen te Rendsburg, Haders, Leben en te Köslin. Deze zalm groeit sneller dan eenige andere tot heden bekende soort. Twee jaren ongeveer' geleden heeft men ia ouderscheiden rivieren deze zalraaoort geplant eu'nu' vindt men jeugdige exemplaren ter lengte van 20 a 25 cMzij biedt nog een ander voordeel aan boven alle andere soorten, "dewijl zij grooter hitte en zwaarder koude zonder hinder ver- Te Maintz1 wilde een familie zich aan een gan« verkwikken. Men kwam te huis-en vroeg verbaasd j waar is de gans De gans was gestolen. Men pruilde een'beetje en ging; om zioh te verzetten, na tafel een poosje naar de komedie. Deze ging vroeger uit dan gewoonlijk en men kwam dus eerder te huis dau verwacht werd. Nauwelijks was de deur geopend ot de aangeuaine geureu vau eeu heerlijk gebraad kwamen de thuis komenden in de neus. Men hield een huiszoeking en ja wel, de gans werd gevonden, heerlijk gebraden in de kamer van bet dienstmeisje en in gezelschap van twee landsverdedigers, 3 flesschen Liebfraumilch en het dienstmeisje. Te Londen wil een Amerikaan, in navolging van de „rydende eetwagens", ook "theeomnibusseu" invoe ren. Ter weerszijden van eene smalle taf^i zijn de zetels, bestemd voor de dames, die hier haar thee willen gebruiken en daar achter is plaats genoeg voor den bediende. Het kokende water wordt door een bouloir verstrekt, onder den bok van deu koetsier eu kan van buiten gevuld worden, terwijl de kraan aan de binnenzijde is. De wielen zijn met guttapercha omkleed om het stooten vau het rijtuig te beletten en ook de veeren zijn naar eene nieuwe inrichtiug gemaakt. Er is eene groote bergplaats voor beschuit, brood, saudwich9 enz. Deze omuibus kan een bron vau genot wezen voor de dames, die er gebruik "van maken, mits ze niet met andere rijtuigen in aanraking komt of omvalt, waardoor de thee en het kokende water een verkeerde richting zouden nemen. Vele tooneelvoorstellingeu verschaffen niet het genot, dat men daurvan verwachtte, omdat de uitvoering en het gehalte van hel stuk niet in evenredigheid tot elkander staan. Wat baat het' ons een heerlijk kunstgewrocht te zieu opvoeren, zoo de acteurs het karakter, waarin zij optreden, niet voldoende hebben bestudeerd, hun rol niet nauwkeurig weergeven en zelfs de woorden daarvau niet voldoende kennen? Wat baat het aan den anderen kant ot het spel al goed is en het stuk slecht ineen zit? Moeteu wij kiezen, wij zouden aan het laatste geval de voorkeur geven, daar dau toch uit eeu oogpunt van tooneel- speelkunst iets te bewonderen valt, doch eerst dan kunnen wij van ganscher harte genieten als stuk en uit voering beiden den toets eener strenge critiek kunnen doorstaan. Eeu dergelijk geuot was Donderdagavond ons deel toen de vereeuiging Het Nedtrlandsch Tooneel op voerde: „Niemand sterft van blijdschap" van mevr. Emile de Girardin. Dit tooneelspel is een meesterstukje. Hoogst een voudig opgezet, is het van 't begin tot het einde boeieud en bevM. eeu aantal aandoenlijke tafereeltjes, die vaak een traan iu bet oog der toeschouwers doen opwellen, een traan van smart bij zoo droevig lijden, eeu traan van vreugde bij zooveel blijdschap. Het is zoo natuurlijk geschreden, dat wij ons geheel en al verplaatsen iu den kring der familie van der Vlier, wij deelen in bare gemoedsaandoeningen en leven mede in hare hoop en verwachtingen. De uit voering was het stuk volkomeu wuardig. Wij spraken zooeven vun bewonderen uit een oogpuut van tooneel- speelkunst, zoo ooit dan werd die bewondering ons ditmaal afgedwongen. De verschillende tooheeleu kwamen allen ten volle tot hun recht en het ensemble liet zoo goed als niets te wenschen over. Het spel van mevr. Kleine wus innig en gevoelvol. Die diepe smart op dat eerbiedwaardige gelaat, die wanhoop iu al liare trekken deden geheel de bidroe/de vrouw zieu, die de schrijfster bedoelde, de moederdie haar dood gewaande zoon beweent. Hoe meesterlijk gaf zij het oogenblik. wéér, waarop een strual van hoop in hare sombere ziel vitjl, toen meu haar op het denkbeeld bracht, dat haan zoon toch nog wel eens kon terugkomeuEerst verwierp zij het geheel, toen vatte zij het weer op, om eindelijk zekerheid, volle blijde zekerheid te krijgen, dat huur lieveling niet gestorven, maar nog in leven was. Naast mevr. Kleine speelde mej. Sablairolles als Jeane; naast haar, die een lange eervolle loopbaan achter zich heeft op het pad der kunst stond zij, die nog sleohts een eerste schrede deed op- dien moeilijken weg. Het heeft4 er veel van of men het er op aanlegt het Goudsche publiek in dit seizoen eens te laten zien, op welke uitstekende resultaten de tooueelschool te Amsterdam, reeds ua enkele jaren bestaan, kan bo gen. De vorige voorstelling toch was men iu de gelegenheid mej. Tonia Poolman als veelbeloveude actrice te leeren kennen en thans trad mej. Sablai rolles, eveneens oud-leerlinge der tooneelschool, voor het Goudsche publiek op. Of zij voldeed Wy gelooven door niemand te zullen worden te gengesproken* wanneer wyo zeggen dat een ruitn Öfeel van het zoo overvloedig geschonken applaudisfenent voor deze jeugdige actrice bestemd was. Hoe üa- tuurlijk gaf zij haar lieve rol weêr I Met hoeveel eenvoud vertolkte zy de innigste tooneeltjes van het stuk Welk zuiver gevoel ontwikkelde zij in hare samenspraken met Jasper 1 Zeker niet het minst trok baar spel ons aan, waar zy met deze ouden getrouwe overlegde om hare moeder de blijde tijding zoo voor zichtig mogelijk mede te deelen, doch ook iu de overige tooneelen, eerst iu tranen bij het zien der bloemen door Adriaan gekweekt eu later springende en dan sende bij diens terugkomst. Haar toetreden tot de vereeniging is ontegenzeggelijk een uanwiust. Mej. van Biene als Marianne en de heer Tour* niaire als Adriaan waren beiden goed op hun plaats. De kalme smart van de eerste en de uitgelaten blijdschap van den laatste werden uitstekend weer gegeven. De heer de Jong had als Frits een ondankbare rol. Hij was de eenige minder sympathieke figuur iu het stuk en als zoodanig reeds mocht hij zich weinig verheugen in de belangstelling van hét pu bliek. Hij kwam ons ook wel wat stijf voor in zijn spel. De rol van den ouden Jasper werd vervuld door den heer Louis Bouwmeester. Deze acteur is tegenwoordig de held van den dag. Totnogtoe optredende in kermistenten en schouwburg zalen, waar het beschaafd publiek slechts zelden den voet zet, is hij thans lid geworden eener vereeuiging, die bevordering vau de kunst in haar schild voert. Sinds eenige weken treedt hij op in geheel andere stukken eu voor een geheel auder publiek als tot heden en veroverde met één slag de sympathie van het publiek. Lof en cere wordt hem met kwis tige hand toegezwaaid, aau toejuichingen geen gebrék. Is al die sympathie gerechtvaardigd? Is Bouw meester een kuustenaar van zeldzame beteekeuis Verdient hij die loftuitingen onvoorwaardelijk De toekomst zul het leeren, als er gelegenheid is geweest hem wat langer gade t e slaan eu na te gaan in hetgeen hij op kunstgebied levert. Wij voor ons meenden, dat een wezenlijk kunstenaar voor alles het oog had op de zegepraal der kunst en daarom trachtte mede te werken om de opvoering van een kunststuk zoo schoon en heerlijk mogelijk te maken. Niet zelf iu de eerste plaats op den voorgrond te treden, maar het kunstwerk in ziju volle waarde aan het licht te doen treden, moet het doel zijn van den kuu9teuaar. Eu dat in aanmerking genomen, moet het bevreemden, dat de heer Bouwmeester, met al zijn gaven en taleuten, totnogtoe steeds de voorkeur gaf aan het opvoeren van prul-drama's met een gezelschap tooneelspelers van deu derden, vierden en lagereu rang boven het verleenen van zijn mede werking tot des opvoering van kunstwerken met ar- tisteu zijner waardig. Zijn talent kwum zeker schit terend uit te midden van het troepje aangekleede schreeuwers, met wie hij optrad; zijn reuzengestalte scheen nog grooter te luidden van de dwergen die hem omgaven, maar van het ensemble der «tukken, waarin hij optrad, kwam ondanks ziju spel, weinig te recht. In het land der blinden is men het cénoog koning, doch de heer Bouwmeester behoefde niet t,ot de blinden te gaan om dien koningstitel, daar hij daarop ook onder de helderzienden kon aan spraak maken. Dat hij dit toch deed, bewijst o. i. weinig voor zijn echt kuustenuarsh'art en daarom moeteu wij meer bewijzen hebben voor ziju recht op den eerenaam van eminent kunstenaar, alvorens hein dien te verleenen. Ons oordeel over den heer Bouwmeester iu 't alge meen alzoo opschortende, moeteu wij echter zeggen, dat hij de rol van Jasper Donderdagavond allerverdienste- lijkst vervulde. Tot iu $e kleiuste détails had hij die rol bestudeerd en .hij gaf haar uitstekend weêr. Hij was geheel de oude huiskuecht, die lief en leed deelde met de familie, waar hij woonde, die als 't ware lid van 't gezin was geworden. Hoe aaudoenlijk ging hij om met Jeane, hoe aardig spotte hij met haar aanstaande, hoe lief wist hij haar te troosten, hij, die zelf niet minder troost noodig hadZijn spel was aangrijpend schoon. Het kenmerkte zich door eenvoud, soberheid eu natuurlijkheid. Wij hopen dat ziju naam zelden moge gemist worden op de pro gramma's van de Goudsche tooneelvoorstellingeu. Het besproken tooneelspel werd voorafgegaan door het Blijspel: „De diplomaat vau de oude school," door Hugo Muller, bewerkt door mr. C. M. van der Brugghen. Dit stuk zit vrij luchtig in elkaar. Het vloeit niet over van spannende tafereelen eu de intrigue is vrij zwak, doch enkele der daarin voorkomende figuren ziju niet onverdienstelijk ge- teekend, waartoe wij wijzen op Graaf van Blankenfeld, den diplomnat der oude school en op Baronesse van Strahl. De vertolking was iu goede handen: mevr. Kleine, Morin, Tourniaire, mej. Poolman en Schulze werkten daartoe mede. De rolvastheid liét wel iets te wenschen over en meer dan eens gaven de acteurs huune eigen woorden voor die van den auteur. Zelfs bij mevr. Kleine was dat het geval; reeds tot onze verwondering in het eerste tooneel het be9te waarin zy optrad. Toen zy zich nl. in de easy-ckair vlijde hield zy een korte lofrede op het gemakkelijke van haren zfetel en op het genoegelijke van ecu dolct.far niente, die in het manuscript van haar rol zeker niet te vinden is. Over het algemeen was echter het spel ook in dit stuk verdienstelijk. 't Is ons een genoegen aau onze lezers te kunnen mededeelen, dat de be- roemde kledingmaga zijnen voor mannen eu kinderen ran La BELLE JARDINIËRE, besloten hebben hnn geïllustreerde» catalogus voor hel wintersaizoen naar Holland te zenden. Deze uitgebreide inrichting, eene der merkwaardig heden in de Fransche hoofdstad, bevat alles wat tot het toilet van deu man behoort, het onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrichtingen doör hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze barer stoffen. Wij raden ten zeerste hen, die verlangen zich smaakvol te kleedeu.^aan, den catalogus van La BELLE JARDÏNIÈRE aan te vragen welke hun gratis franco zal worden toegezonden. De Groote Magazijnen du Printempa hebben de eer te berichten, dat hun geïllustreerde Catalogus bevattende de fraaiste Nieuwigheden door de Parijsche Industrie uitgevonden, ver schenen is. Die Catalogus wordt GRATIS en FRANCO aan iedereen toegezonden, die hem wel franco per brief wil aan vragen aan M. Jl l,fS J.lLLZÜf, ORjhDS MAGASINS DU PRINIEMPS, a GJS3 SS5** Burgerlijke Stand. GEBOREN 6. Nor. Anthooia Nicoksina, ouders I. Mo lenaar eu H. J M. Verboom Sooraain. Jao Hendrik, ouders J. H. Meijer en K. Koelewijn. 7- Johannc* Wit- lebrordus, Mar ui, ouders J. F.*A. Kuster en H. van der Werf, OVERLEDEN: ft Nov. C. van Dam, 4 ONDERTROUWD: 7 No». O. Sevenhoven te Reeawijk. 24 j. en A. Verbeij. 26 j G. Dook, 33 j eo E. Vermeulen 25 j. C. Langeraar, 22 j. en M. Zoeteman, te Dordrecht, 20 j. A. Weck, 26 j. en M. J. van Leeuwen, 24 j. gjjf Aanstaanden DIN S D A G den §3E II 11 NOVEMBER, hopen onze ge- Ijl lieide Ouders |j| 11 JOHANNES JANSEN 1| MAGDALENA REPARON, MS hun 50-Jariye Echtvereeniglna Ijl te herdenken. - 1 gSl Hunne dankbare KinderenBehuwd- euja c en Kleihkindcren Gouda8 November 1879.-> 1 |ag RECEPÏIE, Buelekade U. 68. gja S»0> •bV.q QS'-ïis 'frai?ïfa IkiOndertrouwd fclgiO ug MARIA JOHANNA van LEEUWEN. Gouda7 Nov. 1879. Vöor de vele bewijzen van langstel ling ondervonden bij ons 25-JARIG HUWE LIJK, betuigen wij onzen harteljjkeu dank. H. J. KABËL* O. J. KABEL—Bosman. Gouda8 Npv. '79. A

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2