Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JEN, hilderde skerk te der St. gen, enz. levens- broeders til, 1879. N 2373. BUITENLAND. BINNENLAND- SN. Woensdag 12 November. Cle. Buitenlandsch Overzicht. y en, FOOR Luijn RAAR OÜDA, 7, 7, °/r 7o- en lan- E., >uin- jer fijne vinding. GOUDSCHE COURANT leer H.L. 1 tt &ZO- K 1 kunsten, tour der cht. het onder- j vertraagd menigte avon- wel hebben J.FÖR- Gouda. 1880 te {oed als EIL- i TUIG, 1KI.EE- ris. ds meer msschen MEU- IF HE- ui 9—3 .Ladins' LUX, iKMAN jen GOUDA, 11 November 1879. Z. M. heeft bij de dd. schutterij alhier benoemd tot len luit. J. A. P. Montyn, thans 2e luit.; tot 2en luit. J. Switser, thans serg. De Tweede Kamer is ter hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Novem ber, des namiddags ten 3 ure --4- De Eerste Kamer heeft de voor gisteren aan de orde gestelde wetsontwerpen «Hen zonder discussie aangenomen. Heden het immigratie-ontw^rp. Woensdag de Indische begrooting. Het Comité van uitvoering voor de Noordelijke ijszeevaart heeft de plaatselijke comités en allen, die in de ijszeevaart belang stellen, uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op Zaterdag 22 Nov., des namiddags ten twee uur, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s-Gravenhage. Be halve een kort verslag van-den laalsten tocht, en voorloopig verslag over den financieelen toestand, zal daar de vraag omtrent het al of niet voortzetten der tochten beslist worden. gaafne vertoornd geraakt. Het is echter zeer moge lijk, dat wij hier slechts met eene onnauwkeurigheid der korte telegrammen hebben te maken, waarin dit nieuws verspreid is. De uitslag der verkiezingen in verschillende staten van Amerika was, naar men weet, zeer gunstig voor de partij der republikeinen. Komen niet bijzondere omstandigheden hierin verandering brengen, dan zou volstrekt niet onmogelijk wezen, dat generaal Grant in het volgende jaar voor de derde maal tot presi dent der republiek wierd gekozen. Nadat hij van zijne reis om de wereld terugkeerde, is hij door de bevolking van onderscheidene Amerikaansche steden met in het oog loopende geestdrift ontvangten. De democraten hebben het spel vooral verspeeld door hunne fioancieele staatkunde. De meerderheid wil blijkbaar van de Greenback-partij niet weten. De bijeenroeping van de Fransche Kamer op 27 dezer in plaats van 3 December, zooals aanvankelijk was bepaald, wordt zoo uitgelegd, dat de Regeering het weuschelijk acht, dat de Senaat nog vóór Nieuw jaar de begrooting afdoet. De behandeling van de Ferry-wetten zal waarschijnlijk eerst in Januari plaats hebben; Jules Simon zal echter terstond na de hervatting der zitting zijn bekend rapport in dienen. De Duitschers meenen nog altyd, dat het nieuwe toltarief hun defecit weg zal tooveren en de andere natiën zullen boeten, omdat zij op een te grooten militairen voet leveq. Tot heden ziet het er niet naar uit, dat dit zal gelukken; de levensmiddelen stijgen in Duitschland in prijs, meer dan elders, en het gaat niet aan dit alleen toe te schrijven aan de speculatie. In Oostenrijk sluiten de groothande laars zich bij elkander aan om van de Duitschers hoogere prijzen te vragen èn hun op die wijze zelf de invoerrechten te laten betalen. Voegt men het een bij het ander, dan blijkt, dat de ervaring voor loopig niet pleit voor de verwezenlijking van Bis marcks ideaal. Het ontwerp van wet, betreffende tweejarige be- grootingen, bij het eind der vorige Rijksdagzitting reeds bij den Bondsraad ingediend en toen naar eene commissie verwezen, is thans opnieuw in be handeling. Er zijn veranderingen voorgesteld, waaraan reeds de regeeriugen hare goed keuring hebben gehecht en het ontwerp zal dus wel in de eerstvolgende zitting yan den Rijksdag worden ingediend. Lu de jongste zitting van den l’ruisischen Landdag heeft de nyuister van eeredienst, de heer von Putt- kamer, in antwoord op eene opmerking van den heer Richter, verklaard, dal dc behandeling van 1 wijs-ontwerp volstrekt niet opzettelijk was en nog minder voorgoed uilgesleld. Het ontwerp werd door den minister bijna gereed gevonden, maar eer het in behandeling komt moet nog de financieele zijde dit vraagstuk worden overwogen en voorbereid. Wat deze betreft waren nog zoovele maatregelen te nemen, dat het ontwerp in deze zitting ónmogelijk in staat van wijzen kon worden gebracht, terwijl er toch reeds ontwerpen genoeg hangende zyn. De tegedlvoordige slaat van de financiën noopt, meende dc minister, tot zelfbeperking. En men zou dus wel doen met nog den lijd af te wachten, waarop Zekerheid bestaat, dat het land en de gemeenten, de vele millioenen kunnen dragen, die de uitvoering van zoodanige wel zou vcreischen. De begrooting van eeredienst is dit jaar toch al met 3 millioen mark moeten worden verminderd, niet zonder schade voor de behoeften van het depar tement. Maar de minister kon niet anders, dan den algemeenen staat van ’s rijks financiën in aan merking nemen. De overeenkomst tusschen Duitschland en Oosten rijk, zoo schrijft een correspondent te Berlijn aan de Pall Mall Gazette, behelst .ook de Egyptische quaestie. Men meldt, dat de regeeringen gezamenlijk zullen optreden tot bescherming der rechten van houders van Egyptische staatsschuld. Nog zegt men dat de besprekingen over Egypte te Weenen gehouden, waaraan de hoeren Baring en de Blignières deelnamen tot een goeden uitslag hebben gtlefd en werkelijk uitzicht geven, dat de btide verbonden keizerrijken bet met de westelijke mogendheden over deze zaak eens zullen worden. De in dit telegram voorkomende mededeelingen worden bevestigd door een brief uit Weenen inde Norddeutsche Allg. Zeitung en schijnen dus geloof te verdienen. Dal Rusland onder de gegeven omstandigheden zou uitgesloten worden r van het toezicht in Egypte, was te wachten, maar het verbaast ons in deze berichten niets van Italië te lezen. Nemen de vier mogendheden, die thans’ te Weehen over de zaak hebben gesproken, dezartk voorgoed in handen, met uitsluiting van alle anderen, h dan moet dit in Italië kwaad bloed zetten, vooral tegen Oostenrijk, op welken staat toch reeds een groot deel der Italiaansche bevolking spoedig en maken, die uitsluitend aan zichzelf het bezit der waarheid toekennen, die vorderen strikte, onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan het door hen vast gestelde program en die ieder, die daarbuiten gaat niet erkennen als volgelingen van Jezus, dat ortho doxisme moet door ons, liberalen, bestreden worden. Vraagt men, zegt spr. of ik dan zoo strijd lustig ben Dan antwoord ikneen, maar strijd vaardig, gereed den kamp te wagen met hen, die zich kanten tegen de beschaving, den vooruitgang en het maatschappelijk leven. Wij strijden, zegt spr. omdat wij niet anders kunnen, uit roeping, uit inner- lijken aandrang, niet uit zucht tot roem, zooals de Franschen in den oorlog van 1870, maar geheel uit plichtsbesef, zooals de Duitschers in dien krijg. De wetenschap maakte in den laatsten tijd groote vorderingen, op ’t gebied der geschiedenis en der natuurwetenschap ging men met groote schreden vooruit, voor een vijftig jaar b. v. meende men te weteu dat de w4eld slechts een 6000 jaar bestaan had, dat de aarde in 6 dagen of tijdperken geschapen was, dat Adam en Eva de eerste menschen waren en dat die in een soort van paradijsachtigen toestand ge leefd hadden, thans heeft de wetenschap uitgemaakt, dat de wereld best 20000 jaar kan bestaan hebben en dat ipen alleen dit van de eerste menschen weet, dat men er niets van weet en zoo is er veel ver anderd inde denkbeelden, vroeger omtrent vele zaken gekoesterd en de resultaten der wetenschap hebben alzoo een gednchten invloed uitgeoefend op de denk en levenswijze der menschen. Het orthodoxisme nn wil van die resultaten liefst zoo weinig mogelijt kennis nemen, die geheel enr al te ontkennen is on mogelijk, doch althans voor zoover het dit vermag. En daardoor moet worden geschikt en geplooid, daardoor moet worden gegeven en genomen, om aan de eene zijde het gezag dei bijbels niet te deren en aan den anderen kant niet alle vruchten der we tenschap te ontkennen. Zooveel mogeljjk wordt dus de vooruitgang en beschaving tegengegaan, omdat iedere schrede door die beiden gewonnen, wordt veroverd op ’t grondgebied van het orthodoxisme, dat geworteld is in het gezag van den bijbel. Daarom wordt er zooveel geijverd om den bijbel op de school te brengen, opdat op die wijze het kind van jongsaf aan in ’t gezag van dat boek leere gclouven. Over de beschaving worde» van die zijde veelal de schouders opgehaald en o. a. lachend gezegd, dat het eenige gevolg is van schaven veel krullen, en dunne planken, doch men moet niet vergeten dat er tweeërlei soort van beschaving is, men heeft de uiterlijke beschaving, die de oppervlakte der dingen sierlijk en schoon voor het oog .maakt, doch ook dc innerlijke beschaving, die het geestes- en gemoedsleven raakt en daarop vooral komt het aan. Het orthodoxisme is alzoo gekant tegen vooruitgang en beschaving en juist daarom moeten wij, die ons benemen voorstanders daarvan te zijn^ onze wapënen keeren tegen dat orthodoxisme. Doch dit orthodoxisme is ook gekant tegen ’t maatschappelijk leven. Spr. is geen voorstander van het socialisme, zooals dat veelal wordt opgevat, gelijkheid van stand en ver- mogen is een onmogelijkheid, tot verduidelijking van welke stelling spr. de volgende anecdote verhaalde. In den Fransch-Duitscheu oorlog waren een paar Franschen tot Rothschild gekomen en haddekhem de wenschelijkheid betoogd van invoering van het saciölisme dat dan o. a. zóó zou moeten worden toegepast, dat Rothshild zijn schatten zou verdeelen onder alle ‘Franschen. Deze vond ’t denkbeeld niet kwaad, maar verzocht een daagje tijd om uit te rekenen hoeveel ieder zou krijgen en gaf daarop elk van beiden 3 franc. Deze anecdote bewees duidelijk zeide spr., dat door toepassing der sociale denkbeelden het kapitaal de wereld zou uitgaan, tot groote schade der maat schappij, daar juist alle groote werken alleen mogelijk zijn ten gevolge van het bestaan yan het kapitaal. Doch hetz socialisme moge verketrd zijn, zeide spr., de socialiteit is dat niet, en juist hiertegen is het orthodoxisme gekant. Dit toch is vóór alles despotisch; vormt een afgesloten ‘kring tusfechen’ zijne aanhangers, bet heeft een program, en gehoorzaamheid aan dat program is eerste en laatste eisch, daarbij moet men zich geheel en al, on voorwaardelijk, ncêrleggen, daarvoor men buigen. Een eigenaardige persoonlijkheid Zondagavond had op de Bogen alhier zich een Volks vereenigd wat ook een paar vorige den reeds het ‘geval moet zijn geweest en vooral voor het gebouw,-waarin godsdienstoefeningen plaats hebben van een der hier beslaande afgeschei den gemeenten. Voor de deur, die tot het gebouw toegang verleende, hadden een paar politie-ageriten post gevat, terwijl nog een paar stille agenten'en ook de inspecteur van politie aanwezig waren. Het was een gejoel en ge woel van belang. De menigte .verdrong zich voor het gebouw en de stemming scheen niet zeer vredelievend. Naar wij vernemen is de oorzaak daarvan .hierin gelegen, dat de voorganger van genoemde gemeente zich van af de^reekstoel ergerlijk had uitgelaten over andersdenkenden, waarom men hem wilde opwachten ten einde-hem daarover het ongenoegen te betonnen. Met behulp der politie is hij echter ongedeerd t’huis gekomen, terwijl men echter ,den geheelen avond door, scheldwoorden en kreten van verontwaardiging hoorde uiten. ,Meh zegt dat er ook een paar glazen van gemeld gebouw zijn ingeworpen. Gisterenavond had in het lokaal „Nut en Ver maak^ eene buitengewone vergadering plaats der afd. „Gouda en Omstreken” van het Nederlandse!) Pro testantenbond. Daarin trad als spreker op Dr. W. Scheffer vaqgp-Leiden, die deze vraag behandelde Waarom bestrijden wij het orthodoxisme? Spr. ving aan met de verklaring bij de beant woording dezer vraag in ’t bijzonder het oog te hebben op het orthodoxie, niet op. de orthodoxie of de Orthodoxen. De orthodoxie toch heeft recht op I waardeering ook van andersdenkenden’'en onder de orthodoxen zijn vele eerbiedwaardige, brave, bemin nelijke menschen, maar het orthodoxisme, d. i. hét .drijven door 'een gedeelte der orthodoxen, die van de zaak, door- hen voorgestaan» geheel een partij zaak .raoe’’

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1