ADVaRTENTIEW. Dankbetuiging. I b Bekrompen of oneerlijk? POLITIE. Burgerlijke Stand. wonlt bij bet orthodoxisme niet toegelaten, volle, algeheelé onderwerping aan het program is hoofdzaak.. Daardoor wordt alzoo een enge kring gevormd, waarin niemand anders wordt toegelaten eu dat is in strijd raet het denkbeeld, dat aait de vorming der maatschappij ten grondslag ligteen vereeniging van allen uit denzelfden staat. Wat Jezus ziju volgeliu- gou leerde is nog volkonieu aanbevelenswaard voor den tegenwoordigen staatsburger. Jezus toch leerde: zich niet nl zijne krachten en vermogens te wijden aau de ttlgeraeeue belangen der maatschappij, liij predikte den zegen van den arbeid en stelde Jiet beginsel anderen te helpen en by te staan op den voorgrond. Welnu alzoo handelende werkt men van zelf mede tot heil van den staat. Het ortiiodoxisme geeft be paalde voorschriften, die gevolgd moeten worden, Jezus gal niets dan de leer der zuivere humaniteit Het voorbeeld van den vroegeren minister van der Brugghrn en van den tegenwoordigen minister vau buitenlandsche zaken bewees eveneens zeide spr. hoe er tusschen de beginselen van het orthodoxisme cn die van de hedendangsche maatschappij, zoo zij met elkander in aanrakiug komen, noodwendig eeiie botsing moet ontstaan. Niet alleen dus uit naam der beschaving en van den vooruitgang, maar ook uit naam van het maatschappelijk leven moeten wij, liberalen, het orthodoxisme bestrijden. Doch wél mogen de liberalen toezien, zeide spr., van (niet in eenzelfde fout te vervallen als het orthodoxisme, door nl. ook hunne zaak als party zaak op te vatten. De ware liberaal is verdraag zaam, waardeert het goede ook in tegenstanders, eerbiedigt iedere overtuiging, ook die, welke met de zijne in strijd is. Ten slotte wijdde spr. eenigszius uit over het Cal vinisme,dat veelal wordt aangeprezen als de bron van alle volksheil, waarbij dan voqr.il gewezen wordt op den 80 jarigen oorlog, toen in liet Calvinisme de voor naamste steun werd gevonden tot weerstand der Spaan- sche tirannie. Dit laatste is waar, z^gt spr., maar wat toen heilzaam geweest is, behoeft daarom thans niet meer de bron te zijn voor liet volksgeluk. Volgens spr. is het waarachtige volksheil alleen te verwachten van het meer algemeen worden van den geest van Jezusdie de heerschappij schenkt aan het goede, edele en schoone, die afkeer doet krijgen vau wat laag en gemeen is, die genot doet vinden in andereu gelukkig te maken en daar/loor zelf gplukkig niaakt. Men leert tegen woordig veel geschiedenis, zegt spr. doch men weet veelal te weinig van die van Jezus' tijd. M§u vergelijkt hem niet zelden met Buddha geheel tert onrechte volgend spr. Deze, een koningszoon uit de streek waar tegenwoordig Engelsch-Iiidie ge legen is, had door het aanschouwen van allerlei ongelukkige menschen, een afkeer gekregen vau het leven in de maatschappij en daarom in afzondering zijn heil gezocht, welk eenzaam leven hij daarop als het gelukkigste aanbeval. Jezus daarentegen wil in "het volle mensclienleven, in de maatschappij zelf deumenscb doen arbeiden tot bevordering vnn eigen en eens anders geluk. De democratie wint veld. Het volk krijgt meer en meer te zeggen en heeft voor de toekomst nog meer te hopen, dit is volstrekt niet onrustbarend, zoo er door dc goedgeziuden maar gezorgd wordt, dat de Jan llaps en hun maat niet de overhand krijgen, maar dat dat gedeelte van de democratie het overwicht krijgt, dat aristocratisch gestemd is, dat wil zeggen dat aanhanger is vau de aristocratie vau den geest. Jezus' geest moet meer en meer worden de volksgeest, daarvan is voor Nederland het meeste heil te wachten en wij moeten ons daarom een drachtig scharen in den strijd tegen allen, welke dien ge^st tegenwerken eu dat wel ouder onze Oud-Vader- laiidsche driekleur. Dat wij de kleuren van onze Ne- landsche banier voor oogen houden zegt spr., dat wij zoo vurig ziju als het rood, zoo rein als het wit cn zoo volhardend als het blauw, dan zal ons tert laatste de overwiuning zijn! Nadat de Voorzitter, de heer K. G. W. F. Ham, deb heer Scheffer namens de vergadering had dank betuigd voor zijne krachtige, schoone, heldere voor dracht werd de vergadering gesloten. Voor bet gerechtshof te 's Hage stond Zaterdag o. a. terecht de persoon van S. v. T., oud 35 jaren, een vluchteling uit de bedelaarskolouie, die herhaal delijk wegens diefstal en bedelarij veroordeeld werd. Een half jaar lang zwierf bij rond, hier en daar, doch te vergeefs, trachtende werk te bekomen, maar ook van tijd tot tijd zich schuldig makende aan on eerlijkheden. In den nacht van 30 op 31 Juli werd li^j slapende gevonden in het plantsoen te Gouda in het bezit vau een pakgoed, dat later bleek af komstig te zijn van een vaartuig, liggende in de Turfsingelgracht aldaar. Bij aangifte van een diefstal, die in bedoeld vaartuig zou zijn gepleegd, bekende hij, dat hij de sluiting van het achteronder van het vaartuig had verbroken, zich onderscheidene goederen had toege- eigeud, een gedeelte daarvan op den -hoek vnn een straat had neergelegd en dat het overige bij hlera was gevonden. Deze bekentenis, voor den rechter herhaald, werd door getuigenverklaringen nader bevestigd, terwijl bcsch. als reden van ziju voortdurend stelen opgaf, dat èty kltljd naar „die geineeue kolonie" gi zonden werd. Adv.-Geu. mr. Gregory geloofde dat, niettegenstaande beseh. reeds een serie van arresten en vonuissen te zijnen laste heeft, bij de bepaling der hem voor dezen diefstal op te leggen straf te zijnen gunste kon in aanmerking koinen eene veroordeling, die hem nog wacht, daar hij waarschijnlijk nog in deze maand voor dc Ilaagsclie rechtbank zal moeten terechtstaan. Hij requireerde, niet het oog op die toekomstige veroordeeling, de oplegging van 1 jaar gevangenisstraf. Nadat dc verdediger mr. van der Kun, die voor 't eerst optrad, op eenige verzachtende omstandigheden had gewezen en ziju client vóór een lichte straf den Hove had aanbevolen, werd de uitspraak bepaald op 15 de?er. De gemengde Commissie, benoemd door de Maat schappij tot nut van 't algemeen, de Nederlandsohe Maatschappij vau nijverheid, de Vereen'ging ter be vordering van fabritk-eu handwerksiiijverheid en het Algemeen NederlamUoh Werkliedenverbond, is reeds zóóver met haar arbeid liet totstandkomen vau ecu algemeen Nederlandscli pensioenfonds voor werk lieden gevorderd, dat binnenkort haar rapport, benevens ontwerp-staluten, het licht zullen zien. Naar wij vernemen, wijken de grondslagen van dat fonds zeer af van die des hceren Poesiat, inzooverre zij namelijk meer zekerheid aanbieden voor deugdelijk bestaan. Eene aanschrijving van deu Minister van oorlog, waarbij bepaald werd, dat gepensioneerde onderoffi cieren en uiiudereu alleen dan met militair eerbewijs zouden rliogeu worden begraven, wanneer zij versierd waren geweest inet de Militaire Wiltemsorde, heeft voor eenigcu lijd de bevolking vau het Invalidenhuis te Leiden zeer gevoelig aangedaan, toeu namelijk voor 'teerst een hunner mukker9 niet op de wijze als ge woonte was geworden, ter lailste rustplaats mocht worden gevoerd. Zij toch, die op tnilitaite wijze ge kleed, gewapend en ingedeeld ziju en zooveel mogelijk als militairen behandeld worden, meenden meer dan andere gepensioneerden op eene militaire begrafenis aanspraak te mogeu maken. Thans heeft de Miuisier op verzoek van het hoofdbestuur van het Fonds voor den gewapende dienst, bij schrijven vau 5 dezer, machtiging verleend, om aau de verpleegden in het Invalidenhuis te Leiden bij hun overlijden eene begrafenis met militaire eerbewijzing toe te kennen ook al waren die gepensioneerde onderofficieren en minderen niet versierd met de Militaire Willemsorde. De Vereeniging tot veredeling wan het volksver maak te Amsterdam hield zich sinus eenige maanden bezig met het plan om, in navolgqig van sommige buitenlandsche .steden, eenige openbare spieliuiuen te stichten WtW, op een behoorlijk omrasterd ter rein, de kinderen vau den werkmansstand buiten de schooluren zich, onder voldoend toezicht, kunnen vermaken met gymnastische oefeningen, met het bal-, kegel-, kaats- en andere spelen, ten einde daardoor de baldadigheid der straatjeugd tegen te gaan en haar een gezonde eu prettige lichaamsbeweging te bezorgen. Door een gunstige beschikking van den Gemeente raad verkreeg de Vereeniging reeds een terrein nan de Weteringschans, eu in het vertrouwen dat deze eerste speeltuin nog door andere op verschillende pun ten der gemeente gevolgd zullen worden, wenscht de Vereeniging dien zoo spoedig mogelijk open testellen, ILt Bestuur van de Ambachtsschool bood haar reeds dc behulpzame hand door de vervaardiging van een deel der houten toestellen, alleen tegen betaling der grondstof. Er is echter meer noodig en daarom doet de Vereeniging thans een beroep op de n^edewerking der burgerij. De Vereeniging wcusoht deze speelplaats allereerst open te stellen voor die kinderen, die door geregeld schoolbezoek looneii, dal ze niet alleen spelen/ maar ook leeren willen. De tramway te Leiden zal den 22n dezer voor het publiek worden opengesteld. Donderdagavond ztil te Utrecht een vergadering gehouden worden vau inschrijvers voor de oprichting van een bloem- en diergaarde aldaar. Naar aanleiding van het schrijven van generaal van Swieten aan de redactie van Eigen Haard, deelt de heer W. A. van Bees in het laatste nummer van dat weekblad mede, dat Ijet geschiedkundig gedeelte der novelle „Wijnanda" uit goede bronnen gepuf en ge heel overeenkomstig de waarheid i^s. Ook schrijft de heer van Rees, dat de generaal van Swieten ten on rechte aanvoert, dat het laatste woord in den strijd over zijn beleid gesproken is, daar eerstdaags een ge schrift vau der. luitenant-generaal Verspyck het licht zal zien, waarin dat beleid opnieuw getoetst wordt. r t Vyn, de Hollander, die gedurende den oorlog van de Engel9chen met dc Zulus te Ulundi bleef, zal een geschiedenis van dien oorlog uitgeven. Het ver haal zal in het Hollandsch worden geschreven met de gesprekken van Cetchwayo in het Zulusch. Te Natal in het Engelsoh vertaald, zal het in Londen worden uitgegeven. Zaterdag is te Kraliugen op de Rijnspoorwegbaan gevonden een lijk dat is gebleken te zijn dat van W. Goudriaau, wonende te Krimpen a/d. IJsel. Hij was de eenige zoon eeuer weduwe en had Vrijdag avond 11. zyne woning verlaten, ten einde naar den brand te gaan zien, die dien avond te Cappelle a/d. IJsel plaats had. Vermocdelyk i9 hij op de spoor baan verdwaald geraakt eu met een der treinen in aanrakiug gekomen. Hij was lijdende aan toevallen. De Commissie, in wier handen de gemeentebegroo- tiug te Tiel was gesteld, stelde het heffen eener be lasting op de boter en eieren, die ter markt verkocht werden, voor. Do heffing van 1 cent op elk kilo boter en van 4 cent op de, 104 eieren werd echter verworpen. Te Eindhoven is eene looierij met stoom op groote schaal opgericht, die met 1 Januari e. k. in wer king zal treden. Uit het Voorloopig Verslag over de begrooting vau uitgaven ten behoeve vuu de voltooing van het Vestingstelsel, dienst 1880, blijkt dat vele leden hun leedwezen te kennen gaven, dat de Minister heeft moeten verklaren dat het hem, iu verband met het tijdstip zijner optreding, ondoenlijk wus reeds terstond eene beslissing te nemen ten aanzien van de quacstien betreffende het vestingstelsel,welke alsnog op eene oplossing wachten, daaronder begrepen de moeielijke vraagstukken betrekkelijk de bevestiging van Amsterdam en den aanleg van sperforten. Mm had mogen verwachten, dat hij zijne portefeuille niet '2öu hebben nanvaard, zonder omtrent het vesting- stelsel eeu goed gevestigde overtuiging te hebben. Hierin voud men* zich dus teleurgesteld cn de gege- vene toelichtingen waren noch volledig noch uitvoerig. Opuicuw werd aungedrougen op herzieuing der ves- tiugwet en wel ?n het bijzonder van art. 3, waarbij bepaald wordt, dat al de werken vóór 1 Jan. 1883 tot stand moeten ziju gekomen. Aan'dat voorschrift der wet kan, ook bij deu besten wil, niet worileu voldaan. Eenige leden meenden, dat men nu niet moest terugkomen op eene beslissing nopen de Hol- landsche waterlinie en de stelling Amsterdam, die voor slechts vijf jaren, na ruime voorbereiding is ge vullen. Blijkens eene advertentie in de Standaard is de door het bestuur der Unie aange,kondigde prijsvraag thans uitgeschreven. Er wordt gevraagd een leerboek voor de geschie denis van het vaderland, bestemd voor het beschaafd publiek, voor de caudidaat-ouderwijzers eu voor het middelbaar onderlijs; van omvang een boekdeel vormcude vau omstreeks 500 bladzijden octavo druks, i Dit leerboek zal moeten dienen wom de leemte aau te vullen, die op dit gebied van letterkunde voor hen, die in de Calvinistische bciyeging der XVIde en XVilde eeuw de kraohtigsfe openbaring vau onzen volksgeest eersn en het opkomend geslacht in gelijke waardeeriug van die beweging wen9clien ongeleid te zien, allengs ontstaan is door de oritiek die in den jongsteu tyd, zoo van neutrale als vau roomsche zijde, op de onder hen gangbare voor stelling van liet verloop onzer geheele geschiedenis is uitgeoefend". Iu bijlagen -dient de grond te worden opgi geven, die hetzij tot handhaving, hetzij tot wijziging vau die voorstelling geleid heeft. Van de vroegste tijden af zal het verhaal moeten loopeu tot op de geschiedenis van het volkspetitiounemeut liet zal op de uiting van het nationale, leven iu al zijne vertakkingen (binnen- en buitenlandsche staatkunde, kolonie», godsdienst, wetenschap eu kunst) behooren acht te geven. De medaille, voor het bekroonde leerboek uit te,, reiken, zal eeue waarde bezitten van 500, welke som, desverlangd, ook in geld kan ontvungen worden. Door liet departement AYnhein der Maatschappij van nijverheid is besloten bekroningen-toe te kennen aan de leden der Werkmansvereenigiug, die kopden aantoonen, dat zij een bepaaldeu arbeid hadden ver richt aan een ingezonden voorwerp* op de tentoon stelling, indien die arbeid bekroouiug waardig was. Aan boord van de Galatheaeen der schepen van de Engelsche mprine, zijn dezer dagep proeven ge nomen, met een nieuw en zeer vernuftig signaal stelsel, door een officier der Russische marine uit gedacht. Het bestaat in het verlichten van deu rook uit de schoovsteenen der stoombooten, door middel van reflecteur9, en zoo ingericht dat verschillende J O t kleuren, waaraan eene verschillende beteekeuis wordt gegeven zichtbaar worden. Dat een uitvoering van een opera het sein tot een oproer gaf, is in 1830 beleefd, toen onder het spelen van de „Muctte de Portie!" het vuur der revolutie uitbrakdat een tooneelstuk oorzaak kau zijn van hevige tumulten, ja bloedige vechtpartijeu onder het publiek, is meermalen gebleken in het tijdperk, toen de romantische school iu Frankrijk de klassieke kwam verdringen, maar dat een tooneel stuk bijna oorzaak van een vredebreuk en een casus belli geworden was tusscheu twee groote mogendheden, vernamen wij voor het eerst uit de gedenkschriften van dep geheim staatsraad Boguslawski, waarvan het Russische maandschrift Russkoya Staryna fragmenten mededeelt. Het verhiyd luidt als volgt: Te Parijs was de opvoering aangekondigd vun een tooneelstuk, getiteld: „Catharina II eu hare gunstelingen;" de keizerin was daarin met de zwartste kleuren afge schilderd. Nauwelijks had keizer Nicolaas dit ver nomen of hij zond een speciaal koerier naar graaf Pahlen, gezant van Rusland bij het Fransohe hof, niet den volgenden brief: //Begeef u bij ontvangst dezes, onverwijld, en welk uur het ook zij, naar den koning van Frankrijk, eu doe hein te weten, dat ik wil dpt alle gedrukte exemplaren van het tooneelstuk //Catharina II," onmiddellijk in beslag zullen genomen en dat de opvoering er van te Parijs zal verboden worden. Weigert de Koning dit te doen, vraag dan uw paspoort*en verlaat Parijs binneu de vier-en-twintig uur. Ik ben verantwoordelijk voor de gevolgen.." Toen de koerier aankwam, zit graaf Pahleu bij koning Lodewijk Philips aan den disch, en* hij liet, overeenkomstig de lastgeving zijns meesters, den graaf aanzeggen, dat hij met een dringende boodschap van Zijne Keizerlijke MJesteit tot hem kwam. Graaf Pahleu las de dépêche, en iu allerijl aan 's Konings disch teruggekeerd, vroeg hij onverwijld eenige oogen- blikken afzonderlijk gehoor. De koning stond hoogst verwonderd op en begaf zich uaar een aangrenzend vertrek met den gezant, die Z. ALf&zoodra zij alleen waren, den brief van keizer Nicolaas liet lezen. z/Maar", zei de koning, nadat hij dc missive met aaudncht gelezen had, „is de wil van uwen keizer lijken meester ecu bevel voor u, voor mij is hij het niet. Ik beu een constitutioneel koning eu ik kan uw vraag niet toestemmend btnnt woorden." „Is dat uw laatste woord, Sire!" hernam graaf Pahlen, dan hebbe Uwe Majesteit de goedheid o ui myw paspoort dadelijk gereed te doen maken." De koning gaf hierop ten antwoord, dat hij zijne ministers zou raadplegen. Eenige liren later werd een dekreet openbaar gemaakt, waarbij de inbeslag neming van het geuoemde tooneelstuk bevolen eu de opvoering verboden werd. Het verslag over den toestand der Kweekschool voor zeevaart te Leiden gedurende de jaren 1877 en 1878, door déu secretaris-directeur uitgebracht in de algemeene vergadering, den 3den October jl. gehouden, is thans iu druk verscheuen. Het geeft «én beknopt overzicht van de gebeurtenissen en de werkzaamheden, die betrekking hebbcu op de nieuwe inrichting, waaruit blijkt dat de commissie van op pertoezicht en beheer met vein model ijk heden had te worstelen, alvorens zij hare plannen zag verwezen lijkt, waarbij zij echter krachtig werd gesteund door haren eere voorzitter, wijlen Z. K. H. prins Hendrik tier Nederlanden. Dit overzicht wordt gevolgd door eeue schets van deu iuweiidigen toestand der kweek school gedurende de jaren 18/7 eu 1878, waarbij aangetoond wordt dat de oude kweekschool is blijven bestaan, al-is haar uiterlijk kleed ook eeuigszius ge wijzigd. De commissie meent op dien grond den wensch te mogen uiten dat men steeds algemeen overtuigd zal zijn van de nuttigheid der school. Zij kan steeds nuttig blijver., mifl zij, ovenals vroeger,' gesteund wordt door vele edeldenkende menschen. De Ilollandsche Spoorwegmaatschappij heeft aan verschillende gasfabrieken in Noordliolland, waar onder ook de Heldersche, bericht, dat zij met I Jan. a. it. haar stations met petroleum zal gaan ver lichten. De ondervinding beeft, naar bet «cliijnt, geleerd dat voor stations van middelbare grooile petroleum even goed voldoet als ga;-, terwijl de kosten mipder dan de helft bedragen; (Amst. Ct.) Naar wij veruemen, zijn dezer dager» mildere be palingen in het lqjen geroepen ten opzichte van den invoer vau rundvee vau dt-ze zijde dev.grenzen in Pruisen, die sedert geruimeu tijd^ was verboden en de vetprijzen, zoo als iu dc laatst verloopeu maanden is gebleken, in een gedrukte stemmiug hield. De invoer, zoo wordt verzekerd, kan, nu bij de. autoriteiten in de grensdistricten worden ifan- gevraagd _^nct opgave van de noodige gvensseigne- menten/welke aanvrage aau de beslissing van hoo- gerhnnfl is onderworpen wordt ze ingewilligd, dan is' cJe eigenaar of houder Van het ingevoerd wor* dende vee een zeker aantal qiaanden aansprakelijk; mei andere woorden: openbaart zich binnen een be paalden termijn bij een of ander exemplaar eene besmeitelijkc ziekte, daii wordt niet alleen het aan getaste, muar ook het overige vee afgemaakt, zonder dat de eigenaar eenige aanspraak op vergoeding kan doen gelden. (JV. Gr. Ct.) De onlangs uitgesproken zes doodvonnissen, waar van reeds twee in levenslange dwangarbeid ziju ver anderd, geven aanleiding tot vermelding van het aantal doodvonnissen in deze eeuw iu Frankrijk ten uitvoer gebracht. Van 1800 tot 1825 ontbreken de officleele cijfers. Elk departement had zijnen scherp rechter eu een vtrzamelslaat der strafvoltrekkingen werd niet opgemaakt, zooals thans bij het depar tement vah justitie wel geschiedt. Alleen wttff inen, dat gedurende het eerste vierde der negentiende eeuw in Frankrijk 6655 doodvonnissen werden uit gesproken neemt men nu aan, dat de helft daar van niet werd voltrokken, wel ruim gerekend, want toen waren de justitie en de regeering strenger dan ïij thaus ziju, dan werden, in ronde som aangegeven, 3000 doodvonnissen uitgevoerd, d. i. gemiddeld 120 per Jaar. Van 1825 tot 1850 neemt het getal dood vonnissen merkbaar af; er zijn niet mCer dan 1563, eu deze werden 909 ten uitvoer geb gd, d, 'i. 40 per jaar. Muar men vergde niet, dat het strafwetboek iu 1810 aanmerkelijk gewijzigd is geworden. Zoo b. v. komt de veryulsclur van bankbiljetten, die krachtens het oüde wetboek het doodvonnis beliep, thaus met dwangarbeid er af. In genoemd tijdsverloop komt een jaar voor, 1840, waarin vnn de 51 doodvonnissen niet- meer dan Zes verzacht werden. Van 1850 tot 1860 worden de cijfers weder minder502 veroordeelingeu eu 283 exekutiëu, of 28 exekutiëu per jaar. De drukste jaren zijn geweest 185£ eu 1855; iu het eerste jaar werden 37 menschen geguillotineerd, en in liet tweede lieten 28 het hoofd onder den valbijl. Dc vermindering houdt aan iu het tijdvak van 18601870: 119 txekutiën, d. i. 11 per jaar: 5 slechts in elk der jaren 1864, 1866, 1370. Sedert 1870 werd de guillotine 98 maal gebruikt: 10 iu 1871, 24 in 1872, 15 iu 1873, 12 1874, 10 iu 1875, 10 in 1876, 10 in 1877. 6 in 1878, 1 iu 1879. Eu wat Parijs alleen betreft, daar werden ter dood gebracht: 1 iu 1872, 1 iu 1873, 2 in 1874, 1 iu 1875, 1 in 1876, 3 iu 1877, 2 in 1878. '0 iu 1879. t De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te "Leiden maakt btkeud, dat op Maandag 24 dezer, 'a morgens 10 uur, iu voornoemde inrichting eeue keuring zal plaut3 helfben vun jongens tusschen 14 en 16 jaar, die eene ver- biulenis in 's Rijks zeedienst wenscheu aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaar wordeu vooidoópig niet weer aangenoinen. Voor de scheepvaart eu den handel is het van be lang te letten op hetgeen dezer dagen op de stoom boot Mosel, op reis van Breinen naar. New-York i9 gebeurd. Dut vuurtuig geraakte ul. iu brand, eu wel, zooals spoedig bleek, ten gevolge van zelf ontbranding van balen gekleurde rmaizijde, die zich ouder de lading bevonden. De ageuleu van deu N. Duitschen Lloyd te New-York hebben de waar (cordonuet in den handel genoemd) door dr. Haruish laten onderzoeken. Bij de analyse bleek, dat 100 deelen van die0zijde bestonden uit 21.35 zuivere zijdevezels, 9.15 vocht, 1.3.45 ijzer-oxyde, 3.30 niet rfud,er bepaalde minerale Witten, 1.85 vette olie en 50.90 organische kleurstoffen. Op 1 deel vezels komen 0.75 ijzer-oxyde en 2.50 kleurstofdat is ecu hoeveelheid, die door de vezels niet» volkomen geabsorbeerd kan worden. Nu hebben ijzerzouten, als die vrij liggen eu met löoistofzuur verb inden zijn, neiging om zich te ymtledeudize ontleding brengt warmte voort, en tengevolge van de aan wezigheid van vette oliën en zijden vezels heeft een ontbranding plaats, zooals in casu. Zulke zijd&zid »dus in hermetisch gesloten zinken kisten verzodflen moeten worden eu apart geborgen. (Overgenomen uit liet Evangelisch Zondagsblad.) Te Gouda werd dezer tlageu een belangrijke bij drage geleverd tot keunis vau de consequentie» der orthodoxie. Toen er 2 vacatures in het vooruitzicht Waren, bclooidc» eenige thudoxe leden van deu kerkeraad aau een paar moderne ledeneerst be roepen wij een orthodox predikant; bij.de"2de vacature zullen wij u helpen en op een moderne onze stem uitbrengen.Een'orthodox predikant werd beroepen. Maar toen nu bij het opmaken van het twaalftal voor de 2de» vacature de orthodoxe leden per inge zonden brief aan den Kerkeraad aan hunne belofte werden herinnerd, zeulen zij: (en Ds. fSwaan, hun "handige en welbespraakte leidsman, juichte hunne verklaring toe) wij deden een zmidige bejofte wij hebben er berouw over wij moeten die belofte schenden dut is onze dure plicht. Wat zullen wij tot deze dingen zeggen? Niet dit: Ds. Swaan eu de zijueu verdedigen woordbreuk en meineed. Dat ware al zeer onbillijk. Zij "Beweerden alleen: waar een zondige belofte werd geduan, is het plicht, haar niet te vervullen. In beginsel hebben zij hierin volkomen gelijk. Herodes had Johannes niet mogen luten onthoofden. Hij moest zijn belofte breken, waar hij tusschen dit dilemma was geplaatst: óf uw woord breken öf een moordenaar worden. Op hun standpunt hadden de Goudsche orthodoxen volkom/u gelijk. Maar juist iu dit voorbeeld blijkt zonneklaar, hoe gevaarlijk, hoe verkeerd het stand punt is. Wanneer men de te Gouda gedane belofte bij de belofte van Ilerodes vergelijkt, dan stelt men daardoor het beroepen vau een modern predikant als een misdaad voor. Erkenuing alzoo van het recht der moderne richting, is op het standpunt dier orthodoxen misdadig. Ach! wat is hun blik dan nog eng! wat hebben 7ij Jezus' geest nog weinig begrepenHij noemde alleen de zonde misdadig. Om dwaalbegrippen sloot Hij niemand uit ziju Koninkrijk ultA als het hart maar godsdienstig was. En zulke exclusivisten beroemen zich, bij uit nemendheid Christenen te zijn! Wat misleiden zij zich zelve! Wat moeten zij veel nog leeren, eer zij liet ruime Evangelie van Jezus hebben begrepen! Als men nog liever zijn woord breekt, dan een moderne als broeder te erkennen, dan beklaag ik uit den grond van mijn hart die mannen, die door een bekrompen evangeliekennis eu een hoogmoedige ver heffing van eigen opvatting van het Evaugelie tot woordverbreking komen. Hartelijk verheug ik mij dat ik geen beginsel huldig, dat mij om znlke redeuen tot woordbicuk noopt. Ja noopt, want tot dize consequentie moet het confessionalisme leiden. Den Goudschen orthodoxen wensch ik toe een ruimer blik eu daardoor een milder geest, en voor hunne eer is het te hopen dat hun berouw over de huns inziens zondige belofte oprecht is. Dan zijn zij in weer wil vau huu oii-evangelische dwaling eerlijke lieden. Daar waren wel eens menschen, die zelfs bij het beloveu nitt het voornemen hadden, huu belofte te houden. Deuzulkrn zulleyp/ toch niet gelijk zijn Hopen wij bet voor hen en voor de eer der partij, wier aanvoerders zij te Gouda zijn. X. Aan het Bureau van Politie kunnen inlichtingen gegeitn worden omtrent eeu KONIJN, dat gebonden is op de Houtmansgracht. GEI50UKN: 7 Nov. Wilhelmina Christina Maria, ouders W. A l'rinaeubtrg en E. vnn ijk. -Johanuu, ouders II. Suel en D. Wildschut. Julius Wilhelmus Willebrordus, ouders K. I.. Rickers en A. de Veer. 8. Willem Pieter, oudirs 3. vnn den Hoeve en P. van Eysden. Martinus HemUikvis, ouikrs C. J van Leeuwen en M. Pulet. Alida, ouders N. Kunsel en S. O Sliedrecht. W Johanna Pieter- nella, ouders P. *an Onlen en M. Steenhouwer. 10 Johaiyies, ouders G N. Tiammun en G. Krij^si.au. OVERLEDEN: 9 Nov. H van der Kemp, 17 d. - 10. C. P. M. Smelt, 7 m. Heden overleed onie jongste lieveling GültNHLIS PETitUö MA.RIA, in den ouder dom van ruim 7 maanden. ®orns. S. B. SMELT. - J. C. M. SMELT—de Mol. Gouda, 10 November 1S79. Ondergeteekenden betuigen door djjze hunneii hartelijken" dank aan dén Heer A. GOEDE- WAAGEN, voor bet gulle onthaal en do vriendschap door hen op Maandag 11. ge noten, bij gelegenheid wn ZEd. voorgenomen ilüwèiijk en zullen diurf^dag steeds met vreugde blijven gedenken. Dat de Fabrieken voortdurend in bloei mo gen toenemen, is bunnen hartelijken wensch.. De Gezahentljjke WERKLIEDEN der Pijpen- en Pcjitenfabrieken van do Iieeren P. GOEDE WAAGEN en P. GOEDEWAAGEN Co. Gouda, 11 November 187*

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2