PAKIJS. J. H. KIEBERT, markt, gouda, ADVERTENTIES. f "iNQ E ZcTn DEN* Salon-, Kabinet-, Album- Op de Vrijdag geJBuden 3e of laatste vrije na jaarsveemarkt bestondBe aanvoer uit 25 koeien, 12 kalveren en 3 gei trokken. De prijzen waren: guiste vaarzen 60 a 110; vaarkoeien 70 a 140; vette koeien 160; kulfkoeieu 120 kalveren 30 a f 60geite-bokken 5 a 8. Te Berg-Ambacht zijn tot gecommitteerden van den polder met 423 of algemeene stemmen verkozen de heeren F. van Vliet en T. Verhoog Dz. in plaats van den tot heemraad benoemden heer D. Boelhouwer en van wijlen den heer B. van Wijngaarden. 's Lands middelen over de tien eerste maanden dezes jaars hebben opgebracht ƒ81,164,485,58, zijnde 1,804,529,56 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. 10/12 der raming bedroeg 82,423,801.00. Ook het christelijk werklieden-verbond Patrimo nium heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met een adres vnu gelijke strekking als dat van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, ter zake van het opdragen van werken aan buitenlandsche fabrikanten. v Dezelfde Vereenigiug heeft voorts aan de Tweede Kamer een adres gezonden met bezwaren wegens het exerceereu van schutters op Zondag. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commmissaris des Konings in de provinciën eene aan schrijving gericht omtreut de uitvoering der aanstaande volkstelling. De Minister beveelt een nauwkeurig toe zicht aan op de voorbereidende maatregelen, die door de Gemeentebesturen moeten genomen worden, waar toe in de eerste plaats behooren de nummering der buizen en de verdeeling der gemeente in afdeelingen, wijken of buurten, en van het vermoedelijk getal buizen en bewoner* in elke dier afdeelingen. Voorts wordt gewaarschuwd tegen het vooraf invullen van biljetten, om ze daarna aan de huizen der ingeze tenen door de agenten te doen coutroleeren. Waar deze maatregel onvermijdelijk mocht zijn, bijv. in achterbuurten, mag hij alleen worden aangewend door agenten van wier nauwgezette en oordeelkundige plichtsbetrachting het gemeentebestuur stellig over tuigd is. Tegen 10 Januari moeten de biljetten aan de huizen der ingezetenen zijn opgehaald en tegen 1 April moeten de gemeentebesturen de biljetten, inveutari8sen enz. aan 's Konings Commissaris in de provincie zenden. De minister stelt er prijs op, alles voor 1 Juli a. s. ter prov. griffie afgewerkt te zien. De Minister van oorlog heeft afwijzeud beschikt op de aanvragen, welke, door tusschenkomst van de militaire autoriteiten ingediend zijn ten behoeve van miliciens, die gedurende de wintermaanden in het genot van verlof wenschten gesteld te worden. Het schijnt in 's Ministers bedoeling te liggen, dat alleen dan aan dergelijke verzoeken kan worden voldaan, als de naaste betrekkingen zich daartoe bij request tot den minister wenden, ouder overlegging van een bewijs, door den burgemeester der woonplaats gele galiseerd, dat de tegenwoordigheid van de bedoelde miliciens noodig is, om in de behoefte van het gezin te helpen voorzien. (Arnh. Ct.) Men meldt uit AlphenWoensdag woedde ook alhier een hevige storm. Door de felle rukwinden werd de aan de lage zijde van Aarlanderveen staande nette tent van den heer Ser/é van Utrecht (in welke tent hij geregeld één dag per week kwam photo- grapheren) geheel in eu door elkander geworpen eu oubruikbaar gemaakt. Niet alleen is het glazen dak geheel vernield, maar ook het ameublement zwaar beschadigd. Onder het opschrift „Pensioenfonds" schrijft de heer Kraan in de Gemeentestem dat de gevallen zich menigvuldig voordoen, dat bij overlijden van den secretaris, gemeente-ontvanger of ambtenaar ter se- cretaiie, vrouw en kinderen geheel onverzorgd, soms der armoede ten prooi, achterblijven. Ook bij eer vol ontslag wegens ouderdom, ziekte of gebreken ran den titularis, vooral ten plattelande, komt zoo danig gezin veelal in benarde omstandigheden, daar de gemeentebesturen in de behoeften niet voldoende of in het geheel niet voorzien. In dezen staat van zaken acht de heer Kraan het weuschefijk, dat een pensioenfonds worde opgericht, waaraan een wedu- wenfonds behoort te worden verbonden. Eerst wan neer dit denkbeeld, dat zeker niet nieuw is, levens vatbaarheid blijkt te bezitten door algemeene instem ming en deelneming,' kan een nader plan ter tafel worden gebracht, waartoe eene vergadering te 's-Hage of Utrecht ware te houden. Zij die sympathie voor dit plan gevoelen, worden uitgenoodigd dit te be- toonen door de toezending van een briefkaart, met vermelding van naam, qualiteit en woonplaats, aan de redactie der Gemeentestemdie het denkbeeld van den gccerdtn inzender bij belanghebbenden aanbeveelt. Tc Utrecht hebben, naar aanleiding van eenige vervolgingen tegen drogisten, verscheidene van dezen zich vereenigd, o n tot in het hoogste ressort te doen uitmaken, welke hun rechten thans zijn en welke bevoegdheid zij nu nog bezitten. E?ne circulaire, gericht aan de plaatselijke en gariiizoeuskomraaudanleu, bevat de bevelen des Ko nings, dat het dragen vau de chako of colbac op Zou- en feestdagen voor alle militaireu in de re sidentie verplichtend is. Boveudieu moeten de officieren in dal garnizoen ook op die dagen gekleed zijn in tenue als de troep van het wapen, waartoe zij behooren. Deze bepalingen zijn ook vau toepaesing voor die militairen, welke zich in de residentie met verlof bevinden. De gebouwen der Afrikanusche Handelsvereeniging en de kantoren van de firma Kerdijk #h Piucoffs te Rotterdam, die te «amen ongeveer 3 ton hadden gekost, zijn geveild voor 69,400. De volgende week zullen zij worden afgeslagen en toegeweien. Omtrent de zakeu in Zuid-Afrika meldt men aan het Ilbl. nog het volgende: liet is beslist, dat het met de onafhankelijkheid der Transvaal voorgoed ge daan is. Sir Garnet Wolseley heeft iu eene toe spraak tot de bevolking van Wakkerstroora en om streken ouder meer het volgende gezegd Ik beu verheugd over de gelegenheid jvan u allen heden te ontmoeten. In de perste plaa|s en alvorens iets verder te zeggen, duidelijk begrijpen, dat de Transvaal is en zal blijven Engelscli grondge bied. Het spijt mij te zeggen, dut er eene zekere partij in dat land is, welke de wet trotseert, maar ik verzeker u, dat die slecht geradenen en hunne opstokers lijden zullen voor hun gewetenloos gedrag. Harer majesteits gouvernement annexeerde de Trans vaal niet om haar grondgebied uit te breiden. Neen want hebben wij niet nu, na Zoeioeland veroverd de hebben, het opgegeven Ik eindig met dezelfde opmerking, waarmede ik begon, en welke ik hoop, dat gij heinde en ver zult verkondigen dat, zoo lang als de zon schijut, de Transvaal Britsch grond gebied zal blij ven.* Op eene vergadering van het volkscomité, op de plaats van den heer Maré gehouden, is o. a. dit besluit genomen. Het comité constateert dat het tot nog toe van H. M. de koningiu geen ant woord jjp de memories Van het volk, door sir Barle Frerc namens het volk aan li. 'M./ile koningin af gezonden, heeft ontvangen, en aangezien de moeie- lijke omstandigheden een onoverkomelijk bezwaar voor het comité opleveren, nogmaals het gebcele volkscomité op te roepen op Woensdag den 10 De cember 1879, aan de overzijde en op een kwartier afstands van de plaats Wonderfontein, van den heer Jau Priusloo, ten einde - aldaar yan het volk te vernemen, wat de beste weg is om dg welvaart van het land te bevorderen en aan alle belanghebbenden hiervan kennis te geven. De Markies las Cazas, te Bordeaux, de eigenaar der wijnbergen, die den Chateau Leoville leveren, is meer dan 100 jaren oud, eu bezoekt nog altijd zelf zijn wijnbergeu. Hij is page geweest bij Maria Antoinette en vluchtte tijdens de revolutie naar Engeland. De oude heer leeft altijd nog in den goeden ouden tijd, en kan zijn neef, die een werk over Napoleon heeft geschreven, rijn bewondering voor dien tiran maar niet vergeven. De markies drinkt zeker bij voorkeur zym eigen wijn. Chateau Leoville schijut dus een gunstigen iuvloed op gezond heid en levensduur uit te oefenen. De heer J. L. Creyghton te Leiden zal dezer dagen iu den vuurtorens op de koppen der hoofden van de haven van IJmuiden een proef nemen met zijne nieuwe uitvindiug van electrische kustverlichting, doch met het licht naar den duinkant gekeerd, daar een proefneming met het licht naar zee, bij even tueel uitdoovcu, zeer gevaarlijk voor de scheepvuart zou kunnen zijn. Naar wij vernemen, zal deze proefneming twee of drie maanden dorenvoldoet zij, dan hopen - wijj dat de Regeering besluiten zal, het licht van dei^ heer Creyghton in genoemde opstanden voortdurend te doen branden, waardoor*' de waarde van deze scboone haven voor Amsterdam zeer zal verhoogd worden. N11. Ct.) Uit Amsterdam wordt van 13 Nov. gemeld: De inbraak bij den heer Geerling op de Keizers gracht bij de We8termarkt alhier eu de arrestatie der drie daders heeft hier een groote sensatie gemaakt. Men zou nu verwacht hebben, dat er althans den volgenden nacht geen pogingen van dien aard zou plaats vinden, doch men heeft zich bedrogen. Bij den heer L. H. Weetjen, commissionnair in effecten op de Keizersgracht bij de Leliegracht, dus schuin tegenover het huis van den heer Geerling, is dezen nacht hetzelfde beproefd. Er zijn namelijk pogingen gedaan om ook daar het paneel van de kelderdeur N door te zagen, welke pogingen afgestuit zijn op het achter 't hout Hggeude ijzer. Naar men verneemt hebben een aantal personen hunne deuren van ijzer doen voorzien. Ook is door ondersoheidene personen van de politie voor gezamenlijke rekening extra be waking aangevraagd. Het blijkt namelijk dat de kring vau bewaking te groot is en het personeel der nacht—politie te gering, zoodat "fcr een geruime tijd verloopt eer de politic de rondes herhaalt. De vroegere uachtwachts hadden een kleineren kring te bewaken. Het kon, als men een goede nachtwacht iind, minder voorkomen dat dieven gedurende 20 minuten ongestoord aan deurpaneelen zaagden. Een Engelsche stoomboot, Leuise 11, op reis van Algiers naar New-Orleans, bevond zich in den avond van 18 Oct. in het oude Bahama-kanaal, toen de dienstdoende officier plotseling om hulp hoorde roepen. Hij liet onmiddellijk de machine stoppen en ontdekte weldra op een vlot van aan qlkauder gebonden planken, vijf mauiien, die blijkbaar iu den uitersten nood verkeerden. In gebrekkig Engelsch deelden zij hem mede, dat zij behoord hadden tot een Spaansche stoomboot, die 57 personen aan boord had en iu den morgen van dienzelfden dag verbrand was, en dat er waarschijnlijk nog meer ongelukkigen op het water ronddreven. De kapitein van de stoomboot veranderde onmid dellijk van koers, om de andere schipbreukelingen op te sporen». Na lang vergeefs gezocht te hebben, hoorde men opnieuw noodkreten. Nu vond men weder eukele personen, die zich aan balken en over blijfselen van het schip hAdden vastgeklemd. In het geheel slaagde men er iu 17 personeu van een wissen dood te redden. De kapitein ineeut dat hij nog meer had kunnen behouden, ais de nacht niet zoo donker was geweest. De geredden verhaleu, dat toen omstreeks midder nacht het geroep tran „brand aan boord!" vernomen werd en allen naar het dek snelden, de vlammen in een oogenblik aan alle kanten uit het schip sloegen, zoodat uan geen blusschen te denken viel. De lading bestonk uit graan, petroleum en kruit, voor de Spaansche troepen op Cuba bestemd. De passagiers en de bemanning sloegen de booten aan stukken, grepen ieder een balk of epn plauk, en sprongen over boord, om een even vreeselijken dood te gemoet te gaan. Het ongewone schouwspel van het brandende schip had een aantal haaien aangelokt, die verscheidene der ongelukkigen, voor de oogeu hunner lotgcuooten, verslonden. Uit de omstandigheid dat de rapporteurs over „het budget voor Oorlog", met uitzondering van den heer. Kool, gekozen zijn uit het kamp der zoo genaamde onverzoenlijken betreffende de defensie, maakt het Handelsblad op, dat de Volksvertegen woordiging den minister van Oorlog weinig genegen is. De eerste hoofdgrief tegen dien bewindsman is, dat hij zijn plannen nog niet in ruime mate heeft blootgelegd. En nu stemt 't Ilbl. den rapporteurs toe, dat het noodig is spoedig aangaande de toekomst gerustgesteld te wordenmaar gaat men na, hoe kort de begrooting na ,'s ministers 'oplreden moest worden opgemaakt, dan kan men in dit staatsstuk uog geen sporen van vaste plannen vergen. Wel echter dient de minister in zijn Memorie van Ant woord en bij het' aanstaande debat meer van zijn denkbeelden te doen blijken. Men spanne echter de verwachtingen niet te hoog wat is er gewonnen met de cordaalheid van 's ministers voorganger teu aanzien van 't vraagstuk der persoonlijke dienstver vulling? Wij zijn geen stap verder; zulke verkla ringen zijn zelfs gevaarlijk men verge alleen, dat de minister van een vaste overtuiging blijk geve en daardoor ontzag inboezerae. De tweede hoofd grief is, dat de begrooting nog te weinig het streven naar bezuiniging verraadt. Wonderlijke zaak 1 Wan neer een minister grondwetsherziening eischt, ten einde op geheel andere basis een goedkooper en beter stelsel van legervorming tot stand te brengen, dan ontmoet hij bij de Kamer geen steunwan neer een ander minister gedurende de wintermaan den eenige miliciëus naar huis zendt, acht de Kamer deze bezuiniging van verdacht allooiwanneer uit - zuinigheid staalbronzen in plaats van stalen geschat wordt aangeschaft^ dan vraagt de Volksvertegen woordiging, of het verschil in prijs wel van dien aard is om de overigens minder gelukkige keuze te wettigen. In één woord, men wil tegelijkertijd in alles verbetering en in alles bezuinigingde quadra- tuur van den cirkel wordt alzoo gezocht. Zoo ooit, dan geldt hier de spreuk de beste stuurlui staan aan wal. Men moet den minister tijd laten tot het over wegen van wat hij aan zijn Departement voorbereid vond. Ergerlijk is het te zien, hoever men de „zff- terij" tegenover hem drijftmen verdiept zich in allerlei bijzaken van luttel belang en hoofdzaken worden soms over 't hoofd gezien de Kumer maakt zien daardoor belachelijk. Als de plannen te lang uitblijven, i9 aandrang gewettigdmaar ook deze minister heeft, zegt het Hbl. als hij de vaan der hervormingen ontrolt, aanspraak op een welwillende houding. De jongste aflevering van de Economist behandelt o. a. het nieuwe Duitsche tarief in verband met de Nederluiidsche belangen. Boter, kaas, vee en vleesch zijn bij het nieuwe tarief hoogcr belast;'doch onze uitvoer naar Duitsch- laud van deze artikelen is betrekkelijk gering. Wij voeren wel veel varkens daarheen, maar de verhoo- giifg hierop is slechts gering en bedraagt niet meer dan ^en halve mark per stuk. Ook is gering de uitvoej- van gedestilleerd en van katoenen manufac turen, artikelen, die beide een aanzienlijke verhoogiug in rechten ondergaan hebben. Graueu en katoenen ga rens borden' in groote hoeveelheden naar Duitsch- land uitgevoerd. Het is moeilijk na te gaan, hoe- veel vrn dezen uitvoer bij onszelf wordt geproduceerd doch lit het feit dat de-invoer vaa beide artikelen bij oi is nog veel hooger is dan de uitvoek, kan men c e gevolgtrekking maken, dat veel eenvoudig voor doorvoer is bestemd, en onze industrie in beide cijfers slechts voor een klein deel vertegenwoor digd is. Onze landbouw- en nijverheidsproducten worden over het algemeen niet iu hooge ihate door het nienwd tarief bedreigd. Enkele posten echter sy'n voor onzen handel een gevaar. De rechteu op de thee Worden verdubbeld zy worden van 48 op 100 nlark gebracht (dat is 24 cent per kilo). De uit voer naar Dflitschland van dit artikel is vrij groote: jaarlijks voor circa 21/# millioen gulden. Ook de handel in kramerijen, wier uitvoer een waarde van circa 4 millioen vertegenwoordigt en waarop de rechten bijna zijn verviervoudigd, zal nadeel onder- vindert. Evenzeer die in linnen manufacturen en in koffie. Verder wordt overwogen wat ons tegenover deze benadeeling vau onzen handel te doen staat. Het vragen om begunstiging zal geen resultaten geven er blijven dus slechts over represaille-maatregelen. Deze zou men op twee w,ijzen kunnen nemen. Voor eerst door verhooging van invoerrechten op artikelen, die Duitschlaud ons aanvoert. De artikelen, die het meest in aan merkt ng komen, zijn granen en meel, steenkolen, die wij vooral van Duilschland nemen eu hout. Doch onze industrie zou met belasting dier stoffen in geenen deele gediend zijn. Ten tweede zouden wij diflêrentiëele rechten kunnen leg gen op koloniale producten bij uitvoer naar Duitsch laud. Het zou echter zeer moeilijk zijn zulke rechten in te voeren alleen ten nndeele van één bepaald land. Eu wat meer is, wij zoudên zoodoende' een tarieven-oorlog beginnen met een veel machtiger nabuur, waarbij wij altijd aan het kortste eiud zou den trekken. Door een surtaxe d'eutrepöt of door gebruik te maken van het artikel der tariefwei, dat de Rijksregeeriug de bevoegdheid geeft een surtaxe te leggen op goederen, afltomstig uit landen, die Duitschlaud ongunstiger behandelen dan andere Staten, zon Bismarck al onze pogingen kunnen neutraliseeren. Van represaille-maatregeleu is 'dus niets le wach ten. De schrijver houdt het. er voor, dat Duitsch- land zelf, door de onderviudiug geleerd, wel vau dcu verkeerden weg zal terugkomen. Het nietfwe stelsel toch zal den gebeeleu Duitschen handel ver lammen en op den algenieeuen volksarbeid hoogst ongunstig werken, wat pok weer voor de omlig gende Staten nadeelig zal zijn. Maar om deze na- deeleu van ernstiger aard dan de directe, die voor ons niet groot zijn, af -te wachten' is er uatuuriijk in geen geval voor Nederland reden tot terugkeer van deu eenmaal ingeslagen weg van den vrijen handel, den eenigen weg waarop een kleine han deldrijvende natie, wier industrie van nntuurlijke hulpmiddelen verstoken is, op den duur haur wel vaart kan bewaren. Onrustbarender dan hej tarief acht de schrijver de spoorwegpolitiek van Duitschlaud, waarbij het doel te, door differeniieele transportkosten den handel naar en vau bepaalde havens, zoo binnen als buiten Duitsch gebied, te begunstigen. Hiertegenover moet onze eerste taak zijn verbetering onzer rivieroom- municatie met Duitschland. Men herinnert zich het ontsnappen en vatten van den befaamdeu Zwiiserschen dief Thuli, te Lucerü. Toen hij wedef in de gevangenis gebracht \4crJ, voegde hem een der beamblen toe: //Nu hebben wij onze maatregelen geuomen," waarop Thali ant woordde „ik ook> Eene opzettelijk voor hem i.aar alle legelen der kunst ingerichte cel werd hem aan gewezen en hij met stevige, ketenen aan den muur vastgeklonken, de deur van buiten rnet geweldige sloten verzekerd, enz. l)it alles heeft echter niet mogen baten. Den 7den dezer reeds werd het dis avonds in de stad bekend, dat Thali voor de zevende maal verdwenen was. De uitbarsting van den Vesuvius is thans iu eene nieuwe phase. Rondom den grooten kegel blazen drie kraters voortdurend rook en Java, die zich afwaarts stort in de diepte welke de Vesuvius van den Somma scheidt. Uit Napels kan teen den stroom lava met liet bloote oog zich zien s voortspoeden. In weerwil van den rook, de steenen, die met groote kracht worden uitgeworpen, eu de ojimatige hitte, wagen bet sommige nieuwsgierigen 4e randen der kraters te bezoeken. Kiesknoeierijen in Frankrijk. pe maire van Perluis, een neef van graaf de Charabord, die zich. voof 4000 frs. had laten omkoopcu orti een stembus met een valscheu bodera te gebruiken, is tot ze9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof van Apt heeft den ex-sub-prefect Montaghe en den can- didaat van den 16n Mei Sylvcstre wegpns kiesknoeie rijen veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en betaling van 4000 fres. aan Naquet, tot schadever goeding voor de kosten, die hun manoeuvres deze hadden berokkend by zijn verkiezing. V Maandagochtend kwam eene <dame in een mode magazijn te Amsterdam, om een niepwen vogel te koopeu op haar Zondagschen hoed. Onwillekeurig schoot het winkelmeisje in een lach, want dat was nu al de derde dame in een half uur tijcis, die om de zelfde oorzaak eene nieuwe vogel zicjh kwam aan schaffen. In alle drie gevallen had de kat des huizes zich meester gemaakt van een bevogelden (dameshoed, en zich dapper op vogel, fluweel en zijile geweerd. 't 19 ons een genoegen aan onze h|zers te kunnen ftiededeelen, dat de be roemde I kleedingmaga- zijr.en vopr mannen en kinderen van La BELLE JARDINIÈRE, besloten hebben hun geïllustreerde!! catalogus voor bei wintersaizoen naar Holland te «énden. Deze uitgebreide inrichting, eene dejr merkwaardig heden in de Franschc hoofdstad, bevat alles wwt tot het toilet van den man behoort, hét onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrichtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, sjoliditeit en de keuze harpr stoffen. Wij raden teu zj.crste hen, die verlangen zich smaakvol kleeden,.aan, den catalogus van La BELLE JARDINIÈRE aan te vragen welke hun gratis k franco zal wordéu toegezonden. Aan de Redactie der Goudscbe Courant. Mijnheer de Redacteur l Een vriendelijk verzoek tot plaatsing^ van dit schrijven iu Uwe Gouraut, naar aanleiding van een ingezonden stuk in het vorig "Nurjimer van Uw blad door de Heeren H. W. M. Steejvcns eu C. van Kijk, diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier. Al wat overigens in dat stuk voorkomt laat ik voor rekening der schrijvers, maarééne Onjuistheid wil ik aan het publiek ter kennisse brengen. Genoemde Heeren beweren aan niemand dan aau den Heer P. Hullemad toezegging te hebben gedaan vau bij eeue Volgende vacature op een modern Predikant te zullen stemmen, (dit gebeurde tofcn de vacature brstond door het vertrek naar elders vart den WelEerw. Heer Ds. Bloemers). In die dagenj deed ook ik pogingen, 0. a. bij den Heer Steevens, 1 eersten onder teekenaar vau het hierboven bedoeld ingezonden stuk, om in modernen geest te stemmen, jniets was toen aan de tegenovergestelde gevoelens van genoemden lieer Steevens te veranderen, maar ZEd. verklaarde mij, zonder eenig voorbehoud, bij eeue volgende vacature aau mijn verzoek te zullen voljloen en voegde zelfs er aan toe: „Wanneer het niet noodig is te stemmen, stem ik blancomaar anders beloof ik u in uwen geest te zullen stemmen." In hoeverre de Heer ,Steevens woord hield, laat ik; aan zijn eigen oordeel over. Mijnheer de Redaoteur, bij voorbaat U dank zeg gende voor de opname onderschrijf ik mij met de meeste achting Uw Dw. Dienaar, L. P. HOQGENDIJK. Gouda, 14 November 1879. keer zich verbonden had om met zijne mede-Diake nen het beroepen van een orthodox Predikant te zullen bevorderen, doch als ZEd. bij het voorzien in de vacature Broedelet nog Diaken was dan bereid zou wezen om zijne stem aau een modern Predikant te gevenwaarop ik antwoordde, dat ik voor dat oogenblik op het verlangen van velen in de Gemeente üiet verder wilde aandringen, doch later op zijn woord vertrouwen. Als de Heer llulleman zoo humaan was, en hoe dankbaar is men er hem voor geweestom de betrokken personen van de belofte, aan hem gegeven, te ontslaan, dan bleven toch de beloften aan anderen en ook de aau mij gedane, van kracht. Wat voorts door de Heeren J. van Reedt Dortland, Steevens en van Eijk aan de Heeren D. Ruijter, L. Proos Hoogendijk en G. Langeraar toegezegd moet rijn, kon door den Heer Hullemau evenmin worden kwijtgescholden. Iu dank voor de opneming dezer regelen teeken ik mij hoogachtend, Uw dienstv. Dienaar, E. KORTENOEVER. Mijnheer de Redacteur In de acta diurna van de ,Goudscbe Courant van Woensdag 12 Nov. 1.1., bemerkte ik, dat er hier ter plaatse, iu eene der afgescheiden gemeenten omstan digheden voorkwamen, welke onze vreedzame Stad met wanklanken vervullen, ter oorzake, dat derzel- ver voorganger zich kwetsende uitdrukkingen jegens andersdenkenden, zou veroorloofd hebben, enz. Het een en ander buiten mijne beoordeeling la tende, gedacht ik aan het qui bene distinguit bene docet, eu gevoel mij genoopt, UEd. minzaam te ver soeken, mij ter rectificatie, een weinig plaatsruimte iu UEd. blad too te staan, terwijl ik niet twijfel, cf gij zult mij dit ale amicus oeritatis vergunnen. Mijnheer de RedacteurZooverre mij bekend is, bestaat hier ter stede slechts ééne Afgescheidene ge meente, welke ik de eer heb bijna 13 jaren te dienen deze gemeente is met de 327 overige gemeen- teu iu deu lande, ingevolge magtiging des Konings bij marginale dispositie van 25 Nov. 1869, N°. 14, als Christelijke Gereformeer^f gemeente, officiéél erkend en gehonoreerd. Nu is het mij zeer wel I5é\vust, dat UEd. en de ing- wijden in de geschiedenis, mij, uoch mijne ge meente, zullen compromjfwren, met deze of gene coalitie, welke alhier mo/t Aoorkoraen; doch door de ouingewyden, zou dit jnflens nolens kunnen plaats hebben^ en dit zou t/afin regt en billijkheid zijn. Tevens betwijfel ik Vdex of in betrekking tot deze of gene vereeniging,« n zelfs sprake behoort te zijn van gemeente, met het Jpredicaat Afgescheidene, dewijl toch tot het raison (f'être van zulk eene gemeente behoort,' dat hare ledén en zy die zich qualificeren, niet meer tot audere gemeenten behooren, iioch daar regten kunnen doen „gelden of alimentatie kunuen erlangen. Met achtihg heb ik WelEd. Heer, onder dank betuiging voor uwe welwillendheid, de eer te ziju, UwEd. Dienaar, J. MIDDEL, Predikant der Christ. Geref. Gemeente1. Gouda, 13 Nov. 1879. Mijnheer de Redacteur I Met verbazing zag ik in" het door illeeren Diake nen der Hervormde Gemeente alhier, in uw nummer van 14n dezer ingtzouden stuk, cenè zeer onvolle dige en onjuiste voorstelling van zaken betreffende hetgeen inct de den 26 Oct. II. opgemaakte nominatie van Predikanten in verband staat, j Buiten de belofte, door een paar Diakenen aan den Heer Hullemau gedaan, ontving *|ik er eene van den Heer Kvvinkelenberg, die mij, kort voor het btroipen van Ds. Swaan, verklnardje dat hij dien Voor de vele blijken van hartelijke deel neming in het door hem geleden verlies, be tuigt de ondergeteekende zijnen oprechten dank. K. P. M. van ALDERWERELT, Oucj-Officier O. I. L. Gouda15 Nov. 1879. De ondergeteekenden betuigenmede namens wederzijdsche Familie, hunnen oprech ten dank, voor de vele blijken van belang stelling by hun huwelyk ondervonden. W. F. de JONG. J. H. de JONG— vak den Broek Hdmïbei. Gouda. 15 Nov. 1879 maakt hekend, dat zpn. Atelier VAN AF HE DEN, DA GE LIJ KS geopend is van 93 uur, tot het VERVAARDIGEN van en EllAILLE PORTRETTEN. Zeer fijne VERüROOTINGEN naar de laatste vinding.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 4