imoiiiispii APyERTBWTIfiN^ Nog eens de Waterleiding. B u r ge rlijke Stand. ♦e twijfelen, waaneer zij zich zijne houding te binnen brengt gedurende de politieke gebeurtenissen der laatste jaren. De M. Ctherinnert aan vau Houteu's ouverwnchteii eu vau zijn standpunt niet voldoende gemotiveerdeu tegenstand tegen de schoolwetaan zijne heftige oppositie tegen de ministers Kappeyue en (lleicliinan, waar dtze beneden zijne eisclien bleven, niet zoozeer iu beginsel als in sutlheid van beweging eu daartegenover aan zijne verheerlijking van Kap peyue, nu deze, niet liet iniust door hein ten val is gebracht; aan zijne door geen enkele regeeriugs- daad gewettigde oppjsitie tegen de bewindslieden, diö de verlaten zetels hebben iugenomeneindelijk aan zijn hardnekkig vasthouden aan de eeumanl opgevatte, door de feiten weersprokeu voorstelling van den jongsten rainisttrieeltn crisis, waarbij hij den koning maar altijd door blijft kenschetsen als tegenstander van grondwetsherziening, als beschermer der aanspraken van de bevoorrechte klassen, niet tegenstaande het voor iedereen duidelijk is, dat de kouing zijne plichten ais constitutioneel souvereiu geen oogeublik heeft verzaakt. //Neem dat alles iu aanmerking, gaat deMidd. Ct. voort, cn beantwoord dan de vraag, of deze handelingen niet meer aan grilligheid, aan zucht om eeue iu 't oog vallende rol te vervullen, aan een speleu met 's lands be langen tot inwilliging van eigen wispelturigheid dpeu deuken, dan aan ernst van ka-akter en bedoelingen. Deze karaktertrekkeu zijn in onze politieke wereld niet vreemd. Ze zijn er niet zeldzaam, de mauuen van talent, van groote bedrevenheid des woords en der pen, vau veel werkkacht en studie, maar van luttel ernst, waarachtigheid of zelfverloochening. Ze hebben iu de laatste jareu reeds kwaads genoeg gesticht. Te moeien vreezen, dat ook aan den heer van Houten eeue plaats onder die soort van mannen aangewezen zal ime'en worden, is niet de kleinste onder de teleurstellii gen, welke de jongste politieke geschiedenis vau ous land ous berokkenen kan." De expeditie naar het wrak van de stoomboot Overijssel is teruggekeerd. Men heeft van de in boorlingen slechts eeue kleine hoeveelheid van de lading kunuen terugkrijgen, dat-de onkosten van de gechnterde stoomboot niet dekken kan. Er is veel lading van waarde in handen der kustbewoners ge bleven. Zaterdag 11. is de trekking der loterij van de Arnhemsche tentoonstelling begonnen. In het ge heel werden bijna 100,000 loten verkocht, terwijl hit aantal prijzen ruim 2000 bedraagt. Naar meu verueemt zal het waarborgfonds der tentoonstelling ter grootte van 150,000, behalve de garantie van 5000 der gemeente, ten gevolge van den ongunstigen finanoiëlen affoop der zaak, voor ongeveer 60 pCt. moeten worden aangesproken. Het herzien reglement op het examen ter toe lating tot de Evangeliebediening in de Nederl. Her*-. Kerk, is bij de eindstemming van de leden der prov. kerkbesturen aangenomen met 46 tegen 20 stemmen. Volgens een bericht iu Het Handelsbladis door de liberale(l) kiesvereeniging Het Algemeen Belang te Leiden, met 22 tegen 9 stemmeu verworpen een voorstel van mr. S. J. Fockema Andrene, om in het reglement de bepaling op te nemen: //Van het bestuur gaan geen ongeteekende stukken uit ter aanbeveling van candidaten der Vereeniging.^\Daaren tegen werd aangenomen een voorstel van IIr. H. G. van de Saude Bakhuyzen, dr. Th. 11. Mac Gillavry en dr. J. Campert: //Het bestuur heeft de bevoegd heid om zich voor het bevorderen van dc caudi- d at uren der door de kiesvereeniging gestelde candidaten van die middelen te bedienen, welke het in de verschillende omstandigheden het doelmatigst acht." Ziedaar dan door een kiesvereenigiug, die zich liberaal noemt, het beginsel gehuldigd: //het doel heiligt de middelen", dat van liberale zijde steeds zoo heftig werd veroordeeld. En de argumenten, dif tot de aanneming van dat besluit hebben geleid? Zij zijn zoo mogelijk nog immorceler dan het besluit zelve. Het is noodig zoo redeneerde het bestuur der kiesvereeniging om bij de verkiezingen te Leiden dubbele kracht te omwikkelen Daarbij moeten wel eens argumenten worden gebruikt, waaronder men moeilijk zijn naam kau plaatsen. Daarmboven ver liest voor velen een goed argument zijn kracht, wanneer het door een bekend tegenstander wordt gebruikt en al werd het voorstel van mr. Fockema Audreae aangenomen, dan zouden toch nog velen onbetamelijke anonieme stukken aan het bestuur der kiesvereeeniging blijven toeschrijven. Uit dit laatste zou men opmaken, dat zij bij hare medeburgers niet hoog staat aangeschreven. Niemand zal een honorabele kiesvereeuiging, die eerlijk en met open vizier strijdt, al zij het ook nog zoo krachtig, van oneerlijke middelen beschuldigen als men haar daarop nooit heeft betrapt. Een argument, dat zijn kracht zou verliezen, als het door een tegenstander werd aangevoerd, zou geen goed argument zijn. En de bestrijding eener oandi- datuur geschiedt toch altijd door tegenstanders. Het zou dus volgens de leer der Leidsche kiesvereeniging iu veler oogeu niet mogelijk zijn eenig goed argument tegeu eeue verkieziug aan te voeren. Dat men uiet onder alle argumenten zijn naam kau plaatsen, moge gelden voor aaubcveliugeu door iemand iu price, niet vOur eeue vereeuiging, die open lijk optreedt eu wier bestuur qualitale qua handelt. Ongelukkigerwijs is het in vele gevallen voor enkele personen, bij de verdedigiug van beginselen, niet altijd mogelijk dit openlijk te doen en moet van het masker der anonimiteit gebruik worden gemaakt om het gevaar vau persoonlijke veete en benadeeling te ontgaau. Geheel anders is het met eeue corporatie opeulijk opgetiëdeu om zekere beginselen in het openbare leven voor te staan. Hare bestuurders zijn bekend en zij hebben zich verbonden voor hare be ginselen te strijden. Zij treden niet meer in privé' op, maar iu uuam der geheele vereeuiging en juist de onderteekeniiig der 6tukken vau de vereeuiging uitgaande moet er de ware kracht aan geven. Het stempel der vereeuiging moet de beste aanbeveling zijn. Eeue vereeuiging, die meent door unonitni- teit meer te kuimtu uitwerken dan door openbaar heid, is lich harer zwakte eu onbeduidendheid, be- ttwust. Zij heeft o. i. geen recht van bestaan meer eu van ecu liberale kiesvereeniging, die zich niet outziet de deur opeq te stellen voor alle middelen welke door het ware liberalisme worded veracht, geldt het «c» tali auxilio non illit (hfencoribus, dat wil zeggen: met zoodanige middelen en .zoodauige hulp wijlen wij de overwiuniug niet behalen. Geeu op recht eu eerlijk liberaal mag die} goedkeuren. Door eene KeuRche Maatschappij schijnt een vroe ger plan weder te zjjn opgevat, namelijk den aan leg van een apooilijn naar de spits vau den Drachenfels. Heeds ziju voorbereidende maatregelen genomen, ten einde omtrent de beste wijze van uitvoering tot ze kerheid te geraken. De spoorweg zal worden ge bouwd volgens het stelsel bij do Rigi spoorweg gevolgd. Te Hasselt had men sinds langen tijd de ge woonte om de duiten pï ongangbare munten, die bij het ingezamelde geld werden gevonden, zorgvul dig iu de kerk te bewaren. In de vorige week nu werd iu de kerk ingebrokende dief nam niet alleen het aanwezige geld maar ook de verzamelde duiten of oude munten mede, welke laalsten hij te Zwolle bij een koperslager verkocht. Üuurdoor op het spoor gebracht kwam gisterenavond de justitie uit Zwolle te Hasselt, die den metselaar G. Erdsiek ais vermoedelijkeu dader vau bovenstuandeu dief stal, iu hechtenis nam. Op het meer van Zug keerde onlangs een welge steld pach er, met zijn vrouw en twee roeiers, in een klein bootje terug vau q/u bedevaart naar Hei- ligkreuz, toen zij door een sneeuwbui overvallen werden. De vrouw stond op, om de sneeuw van haar kleederen te schudden; door die beweging sloeg de boot om, en allen vier vielen iu het water. De pachter greep met de eene hand de kiel van de boot en hield zijn vrouw met de andere vast, ter wijl de twee roeiers beproefden de boot weer over eind te krijgen. Driemaal gelukte hjin dit, maar telkens als zij er iu wilden gaan, begon (ie boot te zinken. Eindelijk moest de pachter dc boot of ziju vrouw loslaten; hij omarmde zijn vrouw eu* zonk roet i haar in de diepte. Een oogenblik daaruu slaagden Ide roeiers er in de boot om te keereu en behouden het land te bereiken. Een zeer aardige wijze van zich verdienstelijk te maken wordt door ettelijke jonge Amsterdaiusche dames in praktijk gebracht. Zij gaan namelijk bij beurten ieder op haar eigen vasten dijg, voor de mannen, vrouwen en kinderen uit de derde klasse (die der noodlijdenden) in het oogengesticht aldaar verpleegd, voorlezen en hen bezighouden. Het moeielijkste is echter daarbij, om voor dat zeer he terogene publiek geschikte boeken te vinden, die den een niet te laf, en den ander niet te hoog, en voor niemand aanstootelijk zijn. Het beste, ineent de Huisvrouw, ziju goed geschreven kinderboeken. In een Engelsch blad doet een nieuwe ongeluks profeet, op grond van stern-kundige waarnemingen, sombere voorspellingen voor de vijf of zes eerst volgende jaren. Tusscheu 1880 en 1885 zullen de vier grootste planeten van ons zonnestelsel, Jupiter, Uranus, Saturnus en Neptuuus, zich gelijktijdig in de nabijheid der zon verioonen, een verschijnsel dat zich sinds het begin onzer jaartelling niet heeft voorgedaan. Een perihelium of zonsuabijheid van planeten heeft zich intusschen steeds door buitengewone toestanden op de narde gekenmerkt. Volgens den //profeet" hebben wij nu het weinig verkwikkelijk vooruitzicht van buitengewone hitte en koude, groote ovcrstrooraiiroen en andere rampen, algemeen mislukken vau den oogst, besmettelijke ziekten onder meuschen en vee, enz. enz. 't Is echter ieder maar aan te raden om het nieuwe jaar, dat wij reeds in de verte zien opdagen en dat het eerste van de ongeluksjaren zou zijn, niet met een al te bezwaard gemoed te ontvangen. De on dervinding toch heeft geleerd hoe veel, of liever hoe weinig men op dergelijke voorspellingen aan kan. (N. v. d.D.) Toen aan de beurs te Parijs de val van Phi- lippart bekend werd,zeide men, dat twee tot «de linkerzijde beüooreude leden der Kamer administra teurs van zijn //Europeesche Bank" zouden worden. Deze toevallige samenloop van omstandigheden beeft den bekende staathuishoudkundigen Paul Lerey- Beaulieu aanleiding gegeven tot een artikel in deu Economise Eranqais, waarin hij het deelnemen van de afgevaardigden aan allerlei finuncieele onderne- iuiugeu hoogt lijk afkeurt. //De zeden op financieel gebied zijn iu Frankrijk jammerlijk geworden," verklaart bij. //Het bederf beeft zich ongelukkig tot hot Parlement toe uitgebreid. Senatoren en af gevaardigden, rechts,'linlra en in- het midden, azen op fiuauciëele vereenigingen als op een prooi; het is een schandaal. De titel van oud-minister is. een voorzittersplaats in een Raad van administratie waardde gewone senatoren eu afgevaardigden worden maar ledeu. Er zijn er wel twee- of drie honderd twee- of driehonderd Senaats- cn Ka merleden dringen banken en min of meer onbekende industriëele vereeuigingeu binnen en trachten er een sinecure te vindon, schraal genoeg wat haar reoht- st^eeksche, maar, naar men dan hoopt, des te over vloediger wat haar zijdelingschc voordeelen betreft." Te San-Francisco is onlangs een wedloop van vrouwen gehouden, die zes dagen heeft geduurd. De dames begonnen allen met veel moed en vlugheid, maar de meesten wureu niet bestand tegen dc ont zettende vermoeienissen ïn de een na de ander moest den strijd opgeven. Een der moedigste werd den vierden dag, nadat zij 231 Eng. mijlen had af gelegd, gevaarlijk ziek, en iu een rijtuig naar haar woning vervoerd. De prijs werd behaald door een klein, rnnger, levendig vrouwtje, miss B. Sharmau, die 737 Eng. mijlen heeft afgelegd. Eene jonge dame, Clara Bruins, heeft bij de prijs- uitdeeling der kuiist-academie Minerva te Groningen niet minder dan vier prijzen iu de afdceliug liand- teekeneu behaald cn wel de groote koninklijke rac- dalje voor teckenen naar naakt model, ds kleine koninklijke medalje voor teekenen naar gekleed model, de zilvpren ncademiemedalje voor compositie en de groote koninklijke medalje voor schilderen. Het weekblad Het Nieuws vestigt de aandacht op het naderen vauN deu winter, die zich ditmaal onder meer dan gewoon ongunstige omstandigheden aankondigt, omdat door het mislukken van (Ru oogst de#voedingsmiddelen, hoog in prijs zijn en er tevens eene grobte schaarschte van werk heerschl. De weid idigheid&ziu van onze landgeuooteu zal dus waarschijnlijk iu die wintel maanden overvloedig ge legenheid vinden, om zich te toouen. Tot geven wil dun ook hel blad zijne lezers niet opwekken, maar het uit (Jen wensch, dat de gevers mogen toezien wat en hoe zij geven. Men mag ziju geld niet maar met 'volle handen om zich heen strooien, zoiider te zien waar het blijft. Dan toch zou 't licht kunnen gebeuren, dat men den armen stecneii gaf voor brood. Of zou dat niet het geval zijn, als men geld gaf aan hen, die geen geld in de h in den hebben kuuucn, zonder dat buuue voeten hen naar de kroeg dragen Meer nog dan wat men geeft, verdient 'dc aandacht, hoe men geeft. Men bewijst een werkman, die gewoon is zijn eigeu brood te verdienen, grooter weldaad door hem voor 2 te doen werken, dan hen 1 te geven. Op deu voorgrond moet staan, dat men trachten moet zoo weinig mogelijk van de door de omstandigheden van dezen winter tijdelijk hulpbehoevenden, vaste bedeeling trekkenden te maken." //Beter is het, zyu geld aan armbesturen en diakoniën toe te vertrou wen, dan het blindelings wegte geven, maar 't best is, zooveel mogelijk zelf te doen wat men kan, .eu de waarde zijner Weidndente verhoogen, door p(H(- soonlijke zorg voor de doelmatigheid er van. Daar echter niet ieder daarvoor tijd en gelegenheid heeft, en ook veel takt en meuschenkenuis er voor noodig is, verdieut het wellicht overweging, althans voor grootere plaatsen, om tijdelijke samenwerking voor dit doel in 't leven te roepen. Voor eenige jaren heeft een commissie in Utrecht den werkenden stand veel goed gedaan, door zoodanigen maatregel. Dat zou nu weder kunnen geschieden. Wat men daarvan denken moge, men overwege rijpelijk wat en hoe men geven zal, doch men geve met milde handen en warme harten, want de hulpbehoevende zullen velen en de nood zal groot zijn 1" De consul van Spanje, te Rotterdam, rechtstreeks uiigenoodigd zijnde door het Gouvernement van Z. M. den Koning van Spanje, neemt de vrijheid, andermaal te wijzen op de gewejdigc ramp, die drie van Spanje's schoousle provinciën Murcia, Alicante en Almeria grootêndeels verwoest en (luizende huis gezinnen in rouw en ellende gedompeld heeft. Het Spaausche Gouvernement, overtuigd van de edelmoedige gevoelens der N'ederlandsche Natie, aarzelt geenszins een beroep te doen op den weldadigheids zin van alle Nederlanders. Iedere liefdegift, hoe gering ook, zal met oprechte dankbaarheid worden aanvaard en iedereen zal zoo doende het bewustzijn hebben, mede te werken tot leuigiug van de elleude dier ongelukkig^. De consul voornoen,(1 aarzelt dan ook geenszins de medewerking iu te rofepeu van zijne Stad- en Landgenooten, om hein in dit liefdewerk bij te staan en zal gaarne inschrijviugslijsten ter beschikking stelleu van hen, die daartoe aanvraag mogten doen. Tevens zullen door hem in&chrijvingslijsten worden aangeboden en is de gelegenheid tot inschrijving opengesteld aan het Consulaat-Bureau, Leuvehaveu O. Z. N°. 74, alwaar alle liefdegaven zullen worden verzameld met vermelding der naineu van hen, die voor dit liefdaiNfc doel hunué bijdragen willen af zonderen, iu afwachting dat daarover door Z.Exc. den Gezant van Spanje te 's-Hage zal worden beschikt. De Consul van Spanje, S. R. STOKVIS. Rotterdam, 31 October 1879. De ondergeteekende, daartoe uitgenoodigd door boveiigeuoemden Consul, heeft zich gaarne belast met het dóen rondgaan der Inschrijviugslijsten en liet iu éutvaugat nemen der liefdegaveu. G. J. STEENS ZIJNEN. Gouda, November 1879. W\ BA I* W 't Is ons een genoegen W /B By Kb I aan onze lezers te kimneii B Cm IB a| I mcdedeelen, dat de be- •B. 1 B. B.BJI.?y roemde kledingmaga zijnen voor mannen en kinderen van La BELLE JARDIN1ÈRE, besloten hebben hun gcïilastreerden catalogus voor het winttTsaizoeu naar Holland te zenden. Deze uitgebreide iurichiing, eeue der merkwaardig heden iu de Franschc hoofdstad, bevat alles wat tot liet toilet van deu man b< hoort, het onderscheidt zich van alle andere soortgelijke inrichtingen door hare lage prijzen, élégante coupe, soliditeit en de keuze ba^er stoffen. Wij raden ten zeerste ben, die verlangen zich smaakvol te kleeden, aan, den catalogus van La BELLE JARDINIERE aan te vragen welke hun gratis franco zal worden toegezonden. I N GEZOND EN. Mijnheer de Redacteur In verband met het voorstel om eene waterleiding niet prise d'eau aan deu IJsel alhier tot stand te brengen meen ik de lezers dezer Courant attent te moeten maken op eene omstandigheid, die bij de bthandeling dézer zaak niet uit het oog mag worden verlorelf. Ondersteld, dat de IJstl in ziju tegen- woordigen toestand geschikt is goed drinkwater te leveren, is men zeker dut bij eventueele verbetering der vaart en der uitwatering van Rijnland deze toestand dtzelfde zou blijven en dat dc tegenwoordige buiteu-IJsel niet een gewoon met polderwater gevulde boezem worden kan Wij brengen deze bedenking in het midden naar aanleiding van een iu 1868 uitgebracht rapport, getiteld: //Het verzekeren van een vasten boezem stand aan Rijnland, beschouwd door de ingenieurs J. F. W. Conrad, L. A. Iteuvens en T. J. Stieltjes. Dit werk bevat de beantwoording eener vraag van de vereenigde vergadering van het Hoogheemraad schap, naar nanleiding van het in den winter van 1866 op 1867 ondervonden waterbezwaar. Onder de hoofdpunten, die bij de beraming der middelen tot verbetering van den boezemstaud in Rijnland in aanmerking komen, - lees ik in f08 liet volgende: //Nog een ander reeds dikwerf be sproken en voorgesteld werk is er, dat zeer bevor derlijk zou zijn aan de goede afwatering eu vooral aan die van het zuidelijk gedeelte van Rijnland, namelijk de afsluiting van den Jlollandschen IJsstl aan den benedenmond te Krimpen. Thans is Gouda een zeer ongunstig gelegen punt, zoowel vöor de natuurlijks ufwatering als voor de kuustmatige. Voor natuurlijke afwatering, omdat die 9lechts zeldzaam kan plaats hebben voor kunstmatige afwatering, omdat het water daar hooger moet worden opgebrogt dan op eenig ander punt van Rijn land's uitwatering. Door afsluiting vau den IlollandschenIJssel zou die totstand veranderd en zou met opoffering van de geringe natuurlijke lozing, de kunstmatige zeer ver beterd worden. Van het stoomgemaal te Gouda zou daardoor meer nut getrokken kunnen worden." lil het rapport wordt dan verder de wenschelijk- heid van de afsluiting betoOgd op waterbouwkundige gronden. Dvze doen hier minder ter zake, maar uit het aangehaalde blijkt genoeg, dat de drie ge noemde ingenieurs de afsluitiug van den Hollandschen IJsel aau deu benedenmond te Krimpen noemen een reeds dikwerf besproken en zeer aanbevelens waardig werk, waartoe zij ook ten slotte onder zekere omstandigheden adviseeren. Mocjit Rijnland inderdaad te eeniger tijd overgaan tot de uitvoering van dit plan, wat zou er dan van onze waterleidiug woeden Dan zou het water," genomen aan de ontworpen prist d'tau, van minder quUiiteit zijn dan het tegenwoordige grachtwater, dat voor een groot deel nog wordt ververscht door inkomend buitenwater eu dat na de afsluiting ten allen tijde zou ziju niet dan zeer verontreinigd, door de machine opgepompt of op andere wijze afgevoerd polderwater. Alvorens men dus besluit om IJselwatcr te brengen naar de stad, mag het Stedelijk bestuur bij de be trokken autoriteiten wel iufortneeren, i« hoéver de mogelijkheid nog bestaat dat mettertijd gevolg zal worden gegeven aan dit reeds dikwerf besproken eu voorgesteld werk." Zijn mijne inlichtingen juist, dan bestaat nog steedsl de mogelijkheid, dat dë af- i sluiting tot stand komt, voöral daar de bestaande sluizen tusscheu de Gouwe en den laksel op den duur voor de tegenwoordige scheepvaart te geringe capaciteit1 hebben cn iu alle gevallen eerlang verbouwing daarvan noodzakelijk zal blLjkeu. Nu door de verwerping van de kanalenwet van den minister Tak van Poort vliet de verbetering der vaart weer geheel op losse schroeven gesteld is en Rijnland voordurend streeft naar het verkrijgen eener goede afwatering ook bij hooge standen van het buitenwater, is het niet te zeggen in welke richting nieuwe plauuen, die niet kuuiieu uitblijven, zullen gaan. Iu deze omstandigheden komt het mij raadzaam voor, dat men ook dit beswaar ernstig overwege en dat inen vooraf zich vergewisse uiet alleen of het IJselwaler op dk oogqnblik geschikt is voor drink water, inaar ook of de zekerheid bestaat, dat wij niet zullen komen in den toestand, waarin het bovendeel van den IJsel thans reeds verkeert, num>hjk dut wij langs de stad krijgeu een afgesloten, alleen door polderwaler gevocden W op hetzelfde peil gehouden boezem van Rijnland. Niemand onzer zou toch gaarne duizenden besteden om teu slotte niets te wiuneu. X. (Wij danken den geachteii inzender voor zijne belangrykc mededeeliug. Het btstnau van dergelijk plan was ons onbekend en velen onzer lezers zullen met ons in hetzelfde geval verkeeren. Natuurlijk kuunen wij omtrent de vraag of het voorstel der ingenieurs kans heeft te worden verwezenlijkt, geenejjlti inlichting geven. Daar evenwel de uitvoering vltu dit werk de doodsteek zou zijn voor eene gotede waterleidiug, bevelen wij deze zauk zeer aau in de overweging vau alle belangstellenden en inzonderheid van het gemeentebestuur en den raad. Red.) Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed inij iu Uw geacht bladreéije plaats voor de volgende regcleu toe te staan. uZoo openbaarheiddan waarheid." Toen, in uw nummer van 14 dezer, een brief van Heeren Diakenen der Hervormde Gemeente alhier was opgenomen, waarin eene zoogenaamde terecht wijzing werd gegeven aan den schrijver van het door U iu uw nummer vau 12 Nov. overgenomen stuk, geteekend X, bemerkte ik dat d® geheugens dier Heeren hoe trouw ook op andere punten dtzen keer gefaald hebben. Dit is des te meer jatniner, daar zij juist bedoelden verkeerde voor stellingen te voorkomen. Immers, dat D». Swaau een betoog zon hebben uitgesponnen als zij vermelden, behoort tot het rijk der verbeelding, en dat de heer Hullemnn alleen beloften zou ontvangen hebben is, ook blijkens de bisprekiugen in de laatstgehouden vergadering van den Algemeenen Kerke raad, hoogst onjuist. Ik had verwacht dat de zich noemende X onverwijld die dwalingen zou wtérsproken hebben, doch vermoedt nu dat hij die wat de hoofdzaak betreft, zoo goed was ingelicht niet tot de lezers van Uw blad behoort. Thans mag ik niet nalaten de verkeerde voor stellingen tc wederleggen. Voor 't oogenblik ver zwijg ik zooveel mogelijk de nntuen. Zoodra het gros vaii Candidaten voor de vervulling der Predikantsvacature mij bleek niet met de door eenige Diakenen gedane belot|e te strooken, deed ik per brief een beroep op hun geheugen en zond afschrift hoii den Algemeenen Kerkerand. Daarin wees ik de gelegenheid aan om woord te houden en deed eerf voorstel om, bij welwillend overleg, bet moderne deel der' Gemeente te bevredigen. Deze brief gaf, in bovengemelde vergadeiing, aan leiding tot vele besprekingen. Eenige daarvan moeten hier volgen. Tegenover mijne opmerking dat iemand, die ziju woord verbreekt, op den naam van //man" cu //Christen" niet bet minste aanspraak mag maken, daar het Christendom de betrachting van al wat rein, goed en waar is voorschrijft, werd dc bewe ring geuit dat het geweten van een orthodox Her vormde hein verbiedt het ingang vinden vau moderne beginselen toe te laten, eu hij gedane beloften te dezer zake moet verbreken. Ik werd op Herodes gewezen en hernam andere tegenwerpingen ter zijde latende dat hij niet helder van zinnen was toet* hij zijne belofte deed, eir dat er nooit, zelfs bij de rechterlijke macht, eene andere verontschul diging of uitvlucht gel(it dan dronkenschap om een gesproken woord of eene verrichte daad ontoere kenbaar te maken. Anderen eu ik brachten iu het midden dat men moet uitgaan van wederzijdsche waardeering, elke richting zich feilbaar behoort te noemen, het bijeeiiAö«(/e» der Gemeente door het be- vree^gen der drie hoofdrichtingen een dure plicht is eu elders goede uitkomsten levert ééne hoofd richting matigt zich de onfeilbaarheid aau en ont zegt hare medewerking. Een van Heeren Diakenen merkte nan dat bij, bij zekere gelegenheid, met mij het plan had beklonken om bij de nu bestaande vacature het beroepen vau •een modern Predikant te zullen bevorderen, doch zich gewetenshalve tot niets verbonden achtte. (Dat een niet zeer liefelijk wóórd mij daarbij werd toegevoegd, wil ik gaarne vergeven en al heb ik een vrij goed geheugen trachten ie vergeten. Doch ik maak tusscheu //ijveren" en //drijven" een groot verschil). Een tweede hunner ontkende zijne vroegere be lofte, een derde uitte iets, dat naar ontkenning geleek eu eeu vierde zal, door zijn zwijgen, zijne toezegging erkend hebben, hoewel ook hij, die boreu- dienxtbt zeker vrijzinnig genootschap is toegetreden, \pj de latere stemming zich vergiste. De Heer Hullemati echter heeft, van den aanvang af en iu alle opzichten, zijn woord gestand gedaan. In dank voor de plaatsing heb ik de eer te zjjn, Mijnheer de Redacteur, Uw dienstv. dienaar, D. RUIJTER, Ouderling der Hervormde Gemeente te Gouda. GEBOREN; 14 Nov Matthijs, ouders A. Yerkaaik en P Anders. Pieter Paulus, ouders B. Prang en A N. Brou wers. Alida, ouders J. van den Heuvel en A. van Steen deren. Jacobus, ouders i). var. der Kist en J. vau Hertuio. 15. Maria Jucoba, ouders H. Wieier en H. van der Kleij. Marlha Maria, ouders C. I.. Rietveld en M. H. Dijk man. 16 Cecilia Cornelia, ouders C. Vergeer en N. Sapil- voort 17. Tennis, ouders J. van den Heuvel en E. de Kramer. Aris Comelis, oudeTs C. Schouten en G. ven Riems- bergen. 18. Johannes, ouders G. Straver en C. ven Siyu. OVERLEDEN; 15 Nov. P. de Grnil, 4 m. 16. W. G. S. van Erk, 9 m. A. llecrkena, 1 ra. Voorspoedig bevallen van een Meisje, HENDRIKA G. J. P. KRAAN—le Cointre. Waddiiurveen, 15 Nov. 1879. Voorspoedig bevallen van een Zoon, C. van GELDEREN— Hoogenbooït. Schoonhoven 16 Nov. 1879. Heden overleed onze jongste lieveling, LODEWIJK PIETER, in den oudeslonv vau slechts vier maanden. J. F. WELTER. M. J. WELTER-Lans. Gouda, 17 November 1879. "y Heden overleed tot onze diepe droef heid onze jongste lieveling, GERARDUS CORNE- LI8, inden aanvalligen leeftijd van 19 maanden. E. SLIEDRECHT. J. SLIEDRECHT—Verveen. Gouda, 18 Nov. 1879. Mevrouw de Wed. MOLENAARvan' DfiR Poort betuigt bij deze haren hartehjken dank, voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de benoeming van haren Zoon tot NOTARIS te Waddinxveen.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2