Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 2379. BUITENLAND. iH Woensdag 26 November. r1 Bultenlandsch Overzicht. I I De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 4’ 1 F> 11 J I GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN •i i ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS r* W} R '"I De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. De Engelsche regecriug heeft in Ierland den eersten maatregel genomen tegen de agitatie, bekend als anti- renl-agitalion, welke zooals uit haren naam blijkt gericht is tegen het betalen der landpachten. Dat het niet altijd bij woorden blijft, en dat het tijd wordt voor de bevoegde autoriteiten om tusschenbeide te komen blijkt weder uit een dezer dagen in de Standard op genomen verhaal. Thomas Flagherty, een pachter in het graafschap Mayo, werd Donderdag avond door een twintigtal vermomde mannen uit zijn bed gehaald geblinddoekt en ongeveer 50 meter van zijn huis gebracht. De aanvallers sneden een stuk van zijn oor af en sloegen hem ongenadig met een stuk hout Zij namen zij geweer mede en gingen heen. Flag- lieny beweert, dat deze straf hem is opgelegd, omdat hij zijne pacht heeft betaald. De bedreigingen beginnen dus door daden gevolgd te worden. De regeering kan dezen ruwen vorm van socialisme niet straffenwant al kreeg zij ook een der daders in handen, het zou ónmogelijk zijn getuigen d charge te vinden, wijl de heele buurt, die de daders wel kent, te bevreesd is de straf der verklikkers op te loopen. Deze misdaad zal dus als zoovele anderen ongestraft blijven, wal zeker niet pleit voor de rechts zekerheid in Ierland onder het teedere bestuur der Londensche regeering. Bij gebrek aan de moordenaars en brandstichters zelf vervolgt de regeering thans drie opruiers, Killen, Daly en Davait, wegens het uiten van oproerige taal, die berekend is op verstoring der binneulandsche rust (breach of peace). Gisteren is deze zaak be handeld geworden voor den magistraat, die de ver wijzing naar de jury moet uitspreken of weigeren. Met het oog op de rechtspraak door eene jury is de vervolging eene eenigszins gewaagde zaak, wijl zulke vervolgingen, als ze met vrijspraak eindigen, het be oogde doel eer belemmeren dan bevorderen. Toch is het twijftlachtig of er wel eene lersche jury zal te vinden zijn, welke do veroordeeling uitspreekt in. de tegenwoordige omstandigheden. Voorbeelden uil vroeger tyd wettigen dezen twijfel. De regeering alle rechtscollegies in ’s Hage zal r.u het teleurstelling ten gevojge hebben. Intnsschen wil de regeering ook dat onderwerp voor eenigen tijd van de agenda afvoeren, want ook voor de defensie is grondwets-herzieniug belang dan die discussion zijn de onnoodig, hoewel de vorige minister dezer dagen nog een brochure in het licht heeft ge- de hoofdstukken der begrooting, die geven om de noodzakelijkheid daarvan in het -langdurige licht te stellen. Hoe zullen deze en verschillende andere ver- ver- de invoering zoovele andere ge meenten gaan, waar het ópenbaar onderwijs zich niet in de bescherming van den gemeenteraad mag verheugen of waar dat onderwjjs geheel beheerscht wordt door den toestand der nood lijdende gemeentekas. Zullen de vertegenwoor digers genoegen nemen jnet die verklaring of zal weder de onderwysqtaaestie pver den toe stand des lands beslissent Oordeelde de minister bij de beraadslagingen over het adres dat een goede regeling van het kiesrecht niet mogelyk was, zonder dat een herziening van de bepalingen der grondwet voorafging, thans heet het dat belastingher vorming moet voorafgaan en dat dan misschien grondwetsherziening niet noodig is. Moet de regeling van het kiesredrt op de belastingher vorming wachten, dan zeker is het laatste woord in die quaestie niet gesproken, want hoe be kwaam de minister van finantiën moge zijn, wg durven nog niet hopen, dat hij in zijn plan nen zal slagen, en hoe die hervorming ook moge zijn daardoor zal nooit kunnen verkregen worden, dat zoovelen het kiesrecht erlangen, die welde bekwaamheid, doch niet de middelen bezitten om thans in het kiezercorps te worden opgenomen. Intusschen wordt meer en meer op algemeen stemrecht aangedrongen is het nu misschien nog tijd om die zaak te regelen, spoedig kan de tijd daar zijn, dat men aan de eischen der uiterste linkerzijde zal moeten toe geven en in het waarachtig belang des lands zou dat alsnog te betreuren üjn. Wanneer de - - -i.« -it--. lx- - <—m——-ui i ii ParteMcntalre Werkzaamheden. In de afgeloopen week bepaalden zich de werk- J der wet, hoe zal het dan in zoovele ander zaamheden tot het onderzoek van verschillende meenten gaan, waar het ópenbaar onderwjjt ingekomen ontwerpen, en het aannemen van een negental ontwerpen van minder belang in één z.tting, waarin ook nog een nominatie werd opgemaakt tot vervulling eene»-vacature in de reken kamer, waartoe de secretaris van dit colle- gie als eerste cundidaat werd benoemd. Eenige discussie lokte een ontwerp uit tot aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering van invoerrechten en accjjnseh, al weder dus een partieele regeling als voorlooper der geheele herziening van de wet van 1822, wnarbij dit onderwerp in zijn geheel geregeld werd. Dit ontwerp, volgens den minister zoo wel in het belang van den handel als van den fiscus, heeft geheel een tjjdelijk karakter, want bel istingherziening treedt meer en meer op den voorgrond. De minister van justitie kon de verklaring afleggen bij de behandeling van de begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1880, dat vermindering van het personeel in de ge vangenis voor veroordeelde vrouwen te ’s Her- togenbosch mogelijk was door de vermindering van het getal der veroordeelden Omtrent de coucurentie, door dien arbeid met fabriekanten gevoerd werd niet gesproken. Meer bestrijding vohd het ontwerp tot aankoop van het huis vau wijlen den heer Groen van Prin steren om dit interichten voor arrondissements rechtbank als het nieuwe gebouw voor het ministerie van justitie gereed is. De heeren van Eek,en Patijn achten dit gebouw niet ge- schoolwet onder een goedgeorganiseerd school- schikt voor rechtbank. Het werd meer wensche- toezicht eenige jaren gewerkt heeft, dan eerst Ijjk geacht om alle rechtscollegies in 'sHage zal van algemeen stemrecht sprake kunnen zijn gevestigd naar het nieuwe gebouw over te bren- nu zou de proef hoogst gewaagd zijnengroote gen, waartoe het uitmuntend geschikt is en 1‘. aangekochte gebouw voor ministerie in te rich- terichten. Met 55 tegen 7 stemmen vereenigde men zich echter ook met dit ontwerp. Van meer l J' ingekomen antwoorden op de voorloopige ver slagen over een belangrijke en waarschijnlijk een discussie doen verwachten. Ook al verdiept men zich niet in beschouwingen over de oorzaken klaringen door de vertegenwoordiging worden van de aftreding van het vorige ministerie, 1 J noch over de meerdere of mindere kansen, die men zou gehad hebben dat bij aanblijving van dit ministerie grondwetsherziening aan de orde zou gesteld zjjn. Er zjjn andere onderwerpen van meer urgent belang door de antwoorden der regeering aan de orde gesteld. Vermeldde de troonrede, dat de wet tot rege ling van het lager onderwijs zoo spoedig mogelijk zou ingevoerd worden, thans wordt der verte genwoordiging bericht, dat die invoering onmo- gelijk plaats kan hebben vóór 1 Januari 1881. Ruim één jaar dus zal de tegenwoordige toe stand nog bestendigd worden. Als een gemeente als Amsterdam noodige verbeteringen uitstelt, in drie maanden de wet ingediend, behandeld en ingevoerd, hier spreken wij reeds lang over de wet van 1878 en wie durft zeggen hoever wij nog van de invoering verwijderd zijn Niet dat wij het woord van den minister mogen mistrouwen, maar hoeveel kan er gebeuren dat hem de vervulling zijn belofte onmogelijk maakt. Een kanaalwet of iets dergelijks doet hem aftreden, zijn opvolger is aan zijn belofte niet gebonden en bovendien moet dezen toch de tijd gegeven worden om de zaak opnieuw ie overwegen, commissiën te benoemen, voor stellen af te wachten en wat dies meer zij. Een krachtige, duidelijke verklaring van de vertegenwoordiging is althans nu dringend noodig om den minister den steun te geven dien hij blijkbaar behoeft. Mogen de begrootingsdiscussiën licht ver spreiden, waar dit noodig is, om bij den tegen- woordigen toestand van Europa de toekomst gerust te kunnen tegemoet gaan. L. opgenomen zal men berusten in de hoop op betere tijden Nog is alles onzekerdit alleen blijkt uit de antwoorden dat het ministerie veel van zijn liberale neigingen heeft laten varen hetzij uit overtuiging, hetzij om genoegen te geven aan de clericale partijen, die met geen woorden zullen te winnen zijn, maar daden verwachten. En door daden zal dat ministerie bij de tegenwoordige samenstelling der verte genwoordiging geen sympathie kunnen toonen, men zal trachten uit te stellen. Heeft men eens de toestemming om tot 1 Januari 1881 te wachten, gemakkelijk kunnen dan beweeg redenen gezocht worden om nog langer te wachten. Tijd ge wonnen is in sommige ge vallen reeds veel gewonnen. In België werd

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1