BINNENLAND- 1 /V' heeft echter geene andere keuze, dan uit te gaan van het standpunt dat de jury's hun plicht zullen doen, en volgens de wet eeue vervolging in te stellen Faalt dit middel, dan eerst is bet tijd om op andere wijze te voorzien in den onhoudbaren toestand. Men „verwacht ook, dat de regeering bij deze repressieve middelen niet vergeten zal Ierland stoffelijk te steuneu zoodra het te verwachten gebrek aan levensmiddelen zich zal doen gevoelen. Het schijnt echter te moeten blijven by tijdelijke middelende regeering, die zooveel arbeidskracht besteedt aau het welzijn van Kleia-Azië en £»n het vinden tier „wetensohappe» lijke grens" in Afghanistan, schijnt zich niet te wagen aan het zoeken der middelen, welke den treürigen socialen toestand van Ierland in den grond kunnen verbeteren. Het charity begins at home is voor de Engelsche regeering een ijdele klank, als men onder home ook {erlacd wil begrypeu. De ingestelde vervolgingeu hebben bij de agita tors nog geen angst gewekt. De hoofdman der ontevredenen, het parlementslid Parnell, zeide Don derdag avond in het openbaar te Dublin o. a. „Davitt heeft als een man het gevaar onder de oogen gezien. Zijne handelingen zullen de achting voor hem vergrooten; terwyl <le handelingen van de regeering, lafhartig en verachtelijk als ze zy», de minachtiug zullen doen toenemen voor de slechtste regeering, welke immer bet bestuur of liever het wanbestuur heeft gevoerd'over dit land." Men zal erkennen, dat deze taul evenmin getuigt van inge togenheid als vftu vrees, voor de regeering. In Zuid-Afrika is 't met het oorlogvoeren nog niet gedaan eeu telegrafisch bericht spreekt althans van een aanval op Stcocoeniin Transvaal zouden de boeren wat bedaarder ziju. Ook de onderhandelingen met Griekenland gaan vooruit, maar men moet dit nemen in een zeer bijzon deren, Turkschen zin. Dat wil dan zeggen, dat de Porte stellig voornemens is, zoolang zij hei laten kau, niets toe te geven in het wezen der zaak eu op allé mogelijke wijzen uitstel van executie zoekt. Onder die middelen is echter ook het voorstellen vau regelingen, die Griekenland onmogelijk aauuemeu kan, en daartoe schijnt het nu te zijn gekoiqen. Maar dit is dan ook het begin van het einde. Men kan er nageuoeg zeker van zijn, dut de mogendheden slechtarzulk een voorstel afwachten, om zich in de zaak le mengen. De Turksche commissarissen staan nu op het punt om, in stede van de grens, aange nomen bij het Berlijnsche verdrag, eene andere voor te stellen. Zoodra dit is geschied, kunnen de mogend heden het voor Griekenland opnemen eu althans wat Frankrijk betreft kan men zeker zijn, dat" dit zal geschieden. De begrotingscommissie van den Pruisischen Landdag werkt ijverig, opdut de openbare zittingen zoo spoedig mogelijk kuuneu worden hervat; er wordt veel geschrapt om het (leficit te verminderen. De llijksdag zal waarschijnlijk in het begin van Februari worden bijeengeroepen om o. a. kennis te maken met een tweejarige begrootingswet, met een beursbelasting eu met een spoorwegtarief. Het Italiaausche Ministerie is nog altijd in wording. Volgens de Daily Nem zal het waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: Cairoli, Buiienlandsche Zaken; Depretis, Binnenlandsche ZakenMagliani, Finan ciën; Villa, Justitie; Baccarini, Openbare werken. Aangaande de benoeming voor de andere portefeuilles is nog niets bekend, doch zeker is liet, dat noch Crispi noch Nicotera in het Kabinet zullen treden. GOUDA, 25 November 1879. Gisteren raiddag ongeveer half 2 ure, werd de huis vrouw van J. Hoogendoorn, spoorwegwnchIer alhier, terwijl zij haren man eten wilde brengen, aan de Spoorstraat door een beroerte overvallen. Ingedragen bij den Heer A. IJsselsteip, bleek het aldaar, dat zij reeds overleden was, zoodat spoedig ingeroepen geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Betreffende het ongeluk aau het spoorwegstation alhier Vrijdagavond voorgevallen vernemen wij nader, dat de machiuist, wien het ongeluk overkwam, van de locomotief was afgesprongen om de wagons aan te haken, welk werk eigenlijk de taak tvas vuu een ander, die niet op ziju post was. Tevens vernemen wij, dat de geneeskundige, die het eerst den noodigen bijstand verleende, was: dr. I. VV. Kroon alhier. De toestand van den patient is vrij redelijk. De Liedertafel „Apollo" alhier, die in September 11. haar tienjarig bestaan met een groot vocaal en instru mentaal concert herdacht, gaf jl. Zondag voor hare leden met hunne dames weer een uitvoering, die als eeue voortzetting van dat feest, maar nu in meer besloten kring, kon wordeu beschouwd. Het programma bood veel afwisseling aan en werd over 't geheel zeer goed uitgevoerd. Dat ook hier het volmaakte nog niet bereikt is, zullen zeker de direcieuren zoowel gjs de leden wel willen erkennen, ofschoon het gezegd dient .te worden, dat men bij het hooren vau dit, zoowel als van het vorige concert niet zou zeggen, dat ReZfe vereeniging nog zoo kort geleden in ecu toestand van-kwyiting verkeerde, die ieder oogenblik haar ondergang deed vreezeu. Wanneer de leden onder de leiding van hunne tegenwoordige bekwame en ijverige directeuren blijven voortgaan met zich te oefenen, zooals zij blijkbaar in het laatste jaar gedaan hebben wanneer zij de opmerkingen aangaande eene meer beschaafde uitspraak, nuanceering enz., die huune directeuren zeker wel gedurig zullen maken, ter harte nemen, zal deze vereeniging spoedig weer een sieraad vau onze gemeente worden en ons nog menigen genot- rijkeu avoud kuunea verschaffen. De nummers, die den meeaten bijval vonden waren de voordracht van El ij a's vluchtvan B. ter Huar, door dec heer W. van Voorstde solonummers van den Heer Rograaus i,Die Erde ruktvan von Ru binstein en „ce que dit le Silencevan Guilmant, de twee kwartetten: „lkr Ftine Wilhelmvan Schaffer en „Abtndlied" van Abt, maar vooral de Feestzang, eeue fraaie compositie door den Heer Vcrheijen op zettelijk voor het vorige concert vervaardigd en waarvan de tekst, dien de Heer D. Ruijter daar voor geleverd had, in het nummer dezer courant vau 3 October iu zijn geheel werd opgenomen. De componist had voor deze gelegenheid het stuk zoodanig gearrangeerd, dat het werd "uitgevoerd met strijkkwartet, orgel eu piuno, waarbij ecuigc verdienstelijke dilettaulen uit onze gemeente wel willend hunne medewerking verleenden. Werd op het concert vau 30 Sept. dit nr. met geestdrift uitgevoerd en toegejuicht, niet minder was dit uu het geval. Het was den zangers nnn te zien, dat zij als 't ware wedijverden, om de vele schoone passages dezer compositie op haar voordeeligst te doen uitkomen. In een levendig en langdurig applau- dissetiient gaven de toehoorders dttti ook hunne op getogenheid te keuueii. Toen de storm van toejuichingen bejaard was trad de president der Liedertafel, de heer llubet- naar voren en bracht namens de leden in korte maar zeer juist gekozen bewoordingen zijn dank aan de beide Directeuren, de hh. Verheijen en Konincks voor de groote diensten, die zij aan de Liedertaftl hadden bewezen. Hij wees er op dat de Liedertafcl het voornamelijk aan die twee heeren te danken heeft, dat zy uu werkelijk „met moed het nieuwe tijdperk kan intreden-" eu bood toen namens de ve-eeuiging als blijk van hulde en waardeeriug den heer Vcrheijen een prachtigen zilveren inktkoker en den heer Kouincks een fraai gouden horloge, beide met toepasselijke insc iptie, aan, als eene herinnering aan het feest, dat de vereeniging dit jaar onder hunne leiding en door hun toedoen zoo glansrijk heeft mogen vieren. Met luide bijvalsbetuigingen gaven de leden der Liedertafel hunne iustcmmiug niet de woorden van hunneu president te kennen. De heer Verheijen, zichtbaar getroffen door zooveel blijken van achting" en toegenegeuheid, gaf in korte woorden zijne ingenomenheid 'daarmee ie kennen en betuigde dat hij zijne sympathie voor de vereeni ging steeds hoopte te tooneu door haar met raad en daad, waar hij kan te zullen bijstaan. De heer Konincks, insgelijks zeer getroffen, wisseldc- met elk van do leden eeu hartelijken handdruk als een bewijs van zijne ingenomenheid en zijne weder- keerige gevoelens van sympathie. Met een zeer geanimeerd bal werd deze feestelijke avond, dien de leden nog lang met genoegen zullen herdenken, besloten. Zondagmorgen is uit eeu der singelgrachten alhier opgehaald het lijk éener vrouw, die naar men ver moedt door de duisternis misleid, te water was geraakt. Het gerucht houdt aan, dat de oud-minister mr. J. P. R. Tak van Poortvliet zal worden be noemd tot burgemeester van Amsterdura. Staten-Generaal. Tweede Kameh. Zitting van 24 Nov. 1879. In deze zittiug is het debat over de staatsbe- grootiug aangevangen. De heer van Houten heeft het regeringsbeleid afgekeurd, op grond van de weigering van grondwets-herziening, en de nood zakelijkheid daarvan betoogdook was het, zijns inziens, niet goed de uitvoering der onderwijswet, met het oog op de financicele zijde, te verschuiven. De heeren Bichon en Keuchenius laakten de politiek der regeering, die den liberalen weg volgt, en de gedragslijn van den minister van Lijnden, die thans losliet* waarvoor hij in de oppositie had gestreden. Heden voortzetting. Uit goede bron wordt aan het Vaderland ver zekerd, dat de heer Bastert ziju geloofsbrieven niet zal indienen voordat, ingeval van niet-toelating, een verkiezing ^kan plaats hebben overeenkomstig eeu nieuwe,vastgestelde kiezerslijst voor Harmeien. Voor AflHlnl dus waarschijnlijk dc zaak niet aau de orde koüln. F Id de Zaterdag te 's-Hnge gehouden vergadering vau het Comité voor de Noordpool-expcdilie werd door den voorzitter, den heer Fransen van do Putte warine hulde gebracht aan de nagedachtenis van Koolemans Beijneu. Er is besloten, indien de geldmiddelen daartoe in staat stellen, in 1880 met de Willen Barendts ecu derden tocht te ondernemen. Tot leden van het Comité ter bevordering van het algemeen stemrecht zyu gekozendoor de Sociaal democratische Vereeniging te Amsterdam de heer H. Gerhard, door de afdeeliug Rotterdam van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond de heer Th. de Rot eu door het Centraalbestuur vau het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond de heer B. H. Heldt, voorzitter. De Algemeene Synodale Commissie heeft hare werkzaamheden in een vyftal zittingen ten einde gebracht. Met belangstelling, en, voor zoover noodig, met goedkeuring nam zij kennis van hetgeen sedert de synodale zittingen door Gecommitteerden voor spoed vorderende zaken en haar Moderameu was ver richt. Verschillende aangelegenheden, haar door de Synode aanbevolen, werden iu handen gpsteld van coramissien, die dienaangaande iu het voorjaar rap port zullen uitbrengen. Eveneeus werdeu de voor stellen tot kerspelvorming, w.\ voorloopigé' beraad slaging, in handen gesteld eener door de Vergade ring zelve benoemde Commissie vau drie leden, die desgelijks in de voorjaarsvergadering haar rapport zal uitbreugen. Voor het onderzoek der aanvragen oin subsidie voor kerk- en pustorijbouw werdeu tot corresponderen der betrokken gemeenten benoemd: in Gelderland de heer Crommeliu, iu Zuid-Holland de heer Molenkamp, in Noord-Holland de heer van der Vegt, iu Zeeland de heer Janssen, iu Utrecht de heer Oroiutnelin, in Friesland de heer Feith, in Noord-Brabant inct Limburg de heer K »oli, in Drente de heer Bruu», in de Indische ketkeu de heer van Hasselt. De colhctebrief en daarbij behoorende staat vau het fouds voor noodlijdende kerken en personen werd vastgesteld en zal aau de kerkcrudcu wordeu verzonden. Op een tweetal verzoeken tot vernietiging van een vonnis in. hooger beroep werd afwijzend beschikt; een derde verzoek kon niet in aanmerking komen, daar het eene eindbeslissing gold. Een verzoek van de heeren P. M. K< lier van Hoorn, dr. P. Steen en J. Essuui'us Greef, predikanten te Dordrecht, tot ver nietiging eener uitspraak in hooger beroep van het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland werd loc- gestaan en de zaak zelve ter afdoening verzouden aan het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Aan een tweetal Ringen werd, voor het eerst of bij vernieuwing, overeenkomstig art. 23 van het Reglement op de vacaturen, dispeusatie verleend voor de waarneming der vacaluurbeurteu. Een dergelijk verzoek van een anderen Ring kon niet wordeu toegestaan. Uit de bij de Commissie ingekomen rnpportcn be treffende de stemmingen der leden van de Provinciale Kerkbesturen en de Waalsche Commissie, in zake de vastgestelde Reglementen of veranderingen in Reglementen, bleek dat het herzieu Reglement op het examen goedgekeurd was met 46 legen 20, het Reglement op de Claflsicale Weduwenbeurzen met 53 tegen 15, het toevoegsel tot art. 38 van het Reglement op het Godsdienstonderwijs met 52 tegen 16, de verandering iu art. 39 vnn het Reglement met 39 tegen 29, eu de veranderingen in art. 53 van het Reglement op de vacaturen en nrt. 10 vau het Reglement op de Algemeene Weduwenbeurs beide met algemeene stemmen. Tot. leden der Commissie voor spoedvorderende zaken werden herkozen de heeren Koch en Feith en tot gecommitteerden voor het toezicht op de ndmiuistratie van den Quaestor-generaal de heeren Koch en van der Vegt. {Kerk. Ct.) Den 23en dezer werd te Utrecht gehouden de tweede reeks voorstellingen van den internationalen tooneel- wedstrijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer De Cenestet. De vereeniging Oefening baart Kunst uit Rotterdam behaalde den eersten prijs met de op voering van Ik eet bij mijne moedertooneeispel iu één bedrijf, naar het Fransch van A. Decourcelle en L. Thiboust door H. P. Boudier. Een prachtige lauwerkrans werd toegekend voor het beste samenspel aan dezelfde Vereeniging, die ook in deze gemeente, naar men zich zal herinneren, meermalen met succes optrad. Zondag had de openingsmaats van den tramweg tc Dordrecht. Tegen 12 uur werd dc lijn voor het pu bliek geopend. De directie yereenigde een-aantal gc- noodigden aan eeu dejeuner dinatoire. Menige dronk werd gewijd aan den voorspoed en bloei1- der onder neming en gedronken op de schittere ontvangst den genoodigden bereid, op de verbroedering van Holland en Belgie, op de nijverheid, enz. De Ilelgolander schelvischvangst is in de vorige week bpgonuen. 'De vischhaiidtlaars teGeestemuude hebben de stoomboot Union gecharterd, ten einde de vangst geregeld en spoedig over te brengen. De eerste bezeuding bestoud uit 8000 stuks. De „Amsterdarasche Gjrmnastiekvereeniging'" heeft een damesafdeeling opgericht. Uit Montfoort schrijft men Reeds sedert meer dan 6 maanden is de passage voor rijtuigen belemmerd langs den grooten weg van Woerden op Oudewater. Een onveilige brug, waarover quaestie is wie daarvan als eigenaar moet beschouwd worden, de polder „Schageu en den Engh," of de heer de Bruin te Linscboten, is dasrvau de na&ste oorzaak. Hel Gemeentebestuur van Linschoteu heeft reeds terwijl beide partyen eene rustige, afwachtende houding aannemen bij Ged. Staten dezer provincie op eene gewenschte lusschenkornst aangedrongen, maar tot heden blijft de zaak zooals zij is, tot groot ongerief van velen. ÏCr is een Commissie werkzaam gesteld om de statuten van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht te herzien en te wyzigen. I)en Ion Mei a. s. wordt de verbindingslijn tussehen Rh ij n- en Staatsspoorwegen te Amsterdam, die reeds bijna gefeed is, in gebruik gesteld. De Nederlandsche Commissie, die belast is ge weest le Parys de nieuwe standaarden van meter eü kilogram iu ontvangst te nemen, deelt iu haar voorloopig verslag, voorkomende iu de Sl.-t't, vni\ Vrijdag, mede, dat de uitkomsten alleszins bevredi gend zijn, vooral wegens de goede zorgen der Franscbe geleerden, geueriyil Morin en II. Tresca. De be werking der meters, door'den heer G. Tresca verricht, is zoo nauwkeurig geweest, dat bij gewone tempe ratuur tussqhen de drie onderzochte meters geen verschil is ontdekt, dat één duizendste gedeelte van een streep te boven gnat. Twee der meters zijn als Nfderlaudsche 8tandaur<| meters aangenomen ern getee- kend, mnnr blijven nog onder genoemde geleerden, oin zoo uoodig ter plaatse waar de hulpmiddelen zyu, andere proeven te kunnen nemen. In de afgeloepen week outving de Zweedsche kouingiu een niet ondertcekende brief, waarin van Imar werd geeischt, dat ze aau een opgegeven adres een som van ongeveer twaalf-honderd gulden zou zenden. Ingeval aan het verzoek niet werd voldaan, zou de schrijver bij de eerste gelegenheid, die zich voofdecd, den Kroonprins doodschieten. Indien (les taak bij dc justitie werd aangegeven zou hij zich onmiddellijk van liet leven berouven en de kouingiu- derhalre een moord op het geweten hebben, terwijl, mocht het geld hem gezonden wordeu, de som, Zoodra hij haar kon missen voor eeu of auder wel dadig doel zou wordeu besteed. Thans is gebhkèn, dat de schrijver een 19-jarig onbezonnen student was, wiens geldelijke omstandig heden van dien aard wuren, dat hy op het punt stond zijn studiën te staken. Ondervraugd zijnde, antwoordde hij skchts een grap op Ij^et oog te hebben gehad. De „grapC zal hem echter waarschijnlijk duur komen te ataau. Een tamboer van het 7de reg. inf. te Nnarden, die een stukje blik voor een 25 centstuk heeft uit gegeven, is daarvoor gestraft met vervallenverklaring van den militairen stand en zes maanden gevange nisstraf. Volgens een bij den officier van justitie te Rot terdam ontvangen brief, ziju ten nndecle van K. Pioard, juwelier, wonende te Parijs, outvreemd om trent 11)3 gouden dames- en heereu-horloges, 33 gouden dames- en heeren-horlogekettinkjes, een aantal vingerringen met brillantcn en andere kostbare voor werpen. Van dezen diefstal wordt verdacht de 30-jnrigc bediende bij voormelden juwelier, die vergezeld is van zijne vrouw, wier photographisch portret ouder berusting van voormelden officier van justitie is. Do badplaats Gpstein zal in het volgende jaar haar twaalfhonderdjarig bestaan kunnen herdenken. De op haar ontstaan betrekking hebbende sage verhaalt, dat in het jaar 680 een tweetal jagers een hert, dat te Lend het eerst werd gezien, iu het Gasteiu8clie dal Vervolgde, toen het eensklaps dooi de buiging van een hollen weg aan hunne blikken werd onttrokken. Iteeds gedurende geruimen tijd hadden zij met hunne van zweet druipende rossen het dier opgejaagd eu uitermate vermoeid, besloten zij dus liuniie teleurstelling thaus te verkroppen, eu af te stijgen ten einde even te rusten. Hoe groot was niet hunne verbazing, toen ze het uit vele wonden bloedende hert, zonder dat ze het zochten, tot den hals iu ecu bron zagen staan en bij hunne nadering, opuieuw gesterkt, een steilen bergwand zagen bestijgen eu outvIK-den. Daardoor op de bron opmerkzaam geinuakt, namen ze oogen- blikkelyk eeu bad en erkeuden de geneeskrachtige werking van het uitstroomeud water. Deze gebeur tenis werd de eerste aanleiding tot het ontstaan der eigenlijke badplaat?, Iu den zomer van 1878 werden er tusschen den minister Tak eu een commissie der ambtenaarsver- eenigiug Eigen Hulp" onderhandelingen gevoerd over het siichleu eentr centrale spaarbank, die voor •lieu onverschillig of zij leden warel» van Eigen Hulp" of niet, tosganktlijk zou wezen. Dat plan voud in verschillende organen van de per» bijval en reeds werd het openlijk uitgesproken, dat by het slagen van een dergelijke orgauis.itie de «naam vau den minister Tak op M gebied van het //spaarbankwezen in Nederland den roem zou ver- z/werven, wtlken- die van Gladstone in 1861 in //Engeland heeft veroverd." Maar tegen dien lofzang teekende de heer Kerdijk terstond protest aau. Eerst dan zoo verklaarde deze yveraar voor een goed ingericht spaarbank weien zal die hulde verdiend siju, indien de minister den moed heeft eeu wetsontwerp tot oprichting van rijkspost spaarbanken bij de Vertegenwoordiging in te dienen. Welnu, de ministtr Tuk heeft dien moed gehad. Reeds sinds het begin vau Mei ligt een wetsont werp vaji bedoelde strekking bij de Tweede Kamer ter behandeling gereed eu zonder al te groote insp inning zou die wet op dit oogenblik reeds in werking kunnen zijn, indien ja, indien de Tweede Kamer een andere wijze van-werken volgde. Thans zuilen reeds velen vergeten zyu, dat een dergelijk voorstel is ingediend, waut met de «behandeling is in ome Volks vertegenwoordiging nog zelfs geen be gin gemaakt. Het wetsontwerp met de Memorie i$ gedrukt aan de lfcden rondgedeeld, maar daarbij is het tot heden gebleven. Zelfs, het door de Grond wet voorgeschreven sectie-onderzoek heeft nog niet. plaats gehad. En toch geldt hot hier geen nieuw, ingewikkeld ouder werp, voor welks behandeling nog veel voorbe reidende studie noodig is. Reeds sindé eeu groot aantal jaren ia io en buiten het Parlement op rijks- spaarbanken aangedrongen. In degelijke tydschrift- artikels (l) is de zaak in «lledeelen behandeld. Ja, zelfs is reeds eenmaal, in den vorm van een amendement op de poslwet, eeu voorstel tot nn- volgiug van Gladstone's voorbeeld aan de beslissing van de Twgede Kamer onderworpen geweest. //Wij behouden ons vo^r" zoo luidde het amendement Fokker //de postkantoren te belasten met het iu //bewaring nemen eu de terugbetaling van spaar- //peuuingeu der minvermogenden luuir de regelen, z/door ons by algemeeilên maatregel van innewdlg //bestuur vast tc stellcu." Het waren voornamelijk opportuniteits-argumenten, die toentertijd de schaal naar de zijde der tegenstanders deden overslaan. Met nadruk werd betoogd, dat het niet voldoende was bij de wet alleen het beginse^ uit tc maken, maar dat teveus in de wet uioest worden omschre ven hoe dc machinerie zou werken, cn dat het on verantwoordelijk zou zijn zonder nadere waarborgen ecu grooten finanoieeley last op den Slaat tc leggen. Die tegenwerpingen waren inderdaad niet zonder groud, maar gelden geen van alle tegen het thans mangeboden ontwerp, waarvan aan den min. Tak 2 het vaderschap tpekoint. Zelden hebben wij iu den lant9ten fijd reu ont werp onder de oogen gehad, dat zoo goed is b*-- werkt en evenzeer door .eenvoudigheid aH door practische strekking uitmunt. Van rijkswege zoo luidt art. 1 wordt tc Amsterdam een posispaar- bauk opgericht. Ilct beheer zal worden opgedragen aan een directeur, bijgestaan door een raad van toezicht, terwijl dc Nederl. Bank zich met het kassiersschnp zal belasten. Inlagen en uitbetalingen zullen kuuueu geschieden op al de postkantoren, benevens op die hulpkantoren, die door den min. van waterstaat worded aangewezen. Geen sommen benedeh 25 cent worden ter belegging aangenomen. Ten einde echter het ter zijde leggen van kleine sommen gemakkelijk te maken, zuilen spaarbankze gels in gebruik worden gesteld. Die spaarbank- zegels, ten bedrage vaif b. v. 1, 5, 10, 25 50 cent, zullen, evenals de postzegels, overal ver krijgbaar wordcii gesteld. Zij worden door hen, (1) Zie lust Oclohtrnnmmcr vnn dtJ „Vragen des Tijils" 187ff. (2) ,/fiiilff" 1872, diel IV, en vooral in verschillende jfpogangen tan do „Ec-jnomisl". die slcchls zeer kleine sommen t?r belegging kunnen afzonderen, aangekocht en in een spa u bun kal bum verzameld, totdat het bedrag groot genoeg is om het in de spaarbank in bewaring te kunnen geven. In plaats van geld wordt dan het album overgelegd en de som, die de zegels vertegenwoordigen, als te goed in een spaarbankboekje ingeschreven. Allen kunnen inbrengen, ook minderjarigen en getrouwde vrouwen z^mter bijstand van haar echt- genoottn. Als rente zal worden vergoed 2,64 ten honderd, met dien verstande dat voor onderdeelen van een gulden geen rente wordt berekend. Indien éen persoon meer dan 800 op zijn naam heeft ingebracht, wordt van het meerdere geen rente uitge keerd. Aan elke opvrage van gelden alleen die van kinderen uitgezonderd, die niet voor hun 16e jaar hun spaarpenningen kunnen terugkrijgen wordt binnen li dagen voldaan. Slechts iu buiten gewone omstandigheden ter beoordeeling van de ministers vau waterstant en van financiën kan die termijn tot hoogstens drie maanden worden verlengd. Tot meerdere zekerheid voor de in brengers zal uit de overschotten op de renten der belegde gelden, na aftrek van de kosten der bank, een reservefonds worden aangelegd. Dit is iu korte trekken de hoofdinhoud van een zeer gewichtig- wetsontwerp, waardoor men ook hier te laude de voordeelen wil trachten te verwerven van een instelling, die iu Engeland reeds twiytig jaren zeer goed werkt en ook in Frankrijk, België cn I«ulië op belangrijke resultaten kan bogen. Ook in Diiitschland wiut de overtuiging veld, dat een goed ingericht spaarbankwezen zonder dezen ingrij penden maatregel niet bereikbaar is, en de Duitsche directeur-geueraal Stephan, die zich vroeger als eeu tegenstander had doen kennen, heeft in 1878 vol mondig erkend door de ervaring bekeerd te zijn, osÉdat „de zoo ecfonoruische als,zuiver finaucieele 0en politieke voordeelen, die uit de vestiging van „rijkspostspaarbanken in DpitscHland voortvloeien, „zwaarder wegen dan de daaraan verbonden bezwa ren." Dat nu is ook onze overtuiging. Het meest treden uit den aaj-d der zaak de economische -voor deelen op den voorgrond. Indien bet aan deneeuen kant waar is, dat er iu ons land nog op verre na niet overal voldoende gilcgenhctd bestaat om spaarpenningen te beleggen (in Nederland met meer dan 1100 ge meenten zijn nog geen 300 spaarbanken en daaron der nog vele met éen enkel inbrenguur per week) en aan den anderen kant de ervaring leert, dat er geen beter middel is om met het minste gevaar het sparen ouder de mingegoeden algemeen tc ma ken, (einde 1877 was ingebracht in de Engelsche ryksspaarbank circa 350 mitliodn guldén met cen> gemiddeld bedrag voor elke inlage van ruim 25), dan is er werkelijk geen betoog noodig om de eco nomische lichtzijde der zaak duidelijk te maken. Elke spaarbank rermeerdirt het aantal spaarders, en die vt rmeerdering zal des te grooter zijn, naar mate de bauk meer waarborgen aanbiedt voor soli diteit. Geen beter concurrent van de kroeg, geen beter beschermer van de school dan de spaarbank. Wilt gij de welvaart van uw volk vermeerderen, vernietig dan de kroegen en richt in haar plaats scholen cn spaarkassen op, zeide eens een Engelsch afgevaardigde, en al is dat advies niet in zijn uiterste consequemie op te volgen, er ligt toch een kern vau waarheid i i, omdat nipt juistheid de richting wordt aangewezm, waarin de wetgever bij de .be vordering van volkswelvaart zich behoort te bewegen. De financicele en politieke voordeelen van de rijks- spaarbank spriugeu bij een oppervlakkige beschouwing der zank minder in het oog, maar zijn toch even zeer van gewicht. Ook in 1870 werd nog het denk beeld bestreden op groud van financieele bezwaren, die van uitbreiding van het ambtenaarspersoneel het gevolg zouden ziju. Alsof uiet die geringe kosten verre zouden worden overtroffen door de indirecte fiiiiiucieile voordeelen, welke de Staat er van genie ten zou Wie bv. kan berekenen, voor welk deel de vermeerderde opbrengst van de belastingen in Engeland te danken is aan h«jt feit, dat (luizende minvermogenden, door zich alleng9 aan 't sparen te gewennen, langzamerhand kleine kapilalisteu ziju ge worden, en waarschijnlijk ten gevolge van de meer dere gelegenheid om te sparen honderde millioenen ziju bewaard gebleven, die anders nog voor een groot deel aan spiritualia en andere weeldeartikelen zouden zijn verkwist En dan dc politieke voordeelen ook die mogen niet te gering worden geschat. De rijksspaarbaiiken schrijft Stephan te recht zullen een nieuwen gemeenschapsband doen ontstaan tassohen dc inge zetenen des rijks. En niet alleen een nieuwen ge meenschapsband zij zullen tevens van jaar tot (1) Aan den heer T.ik komt het vaderschap toe, mnnr ileve /.nl zelf de eerste zijn om te erkennen, dat ziju taak door het opstel „Een omlo Eisch" vnn mr A. Kerdyk zeer is vergemakkelijkt. Met ontwerp is tot zelfs in du onih rdeêlen; bij un geheel ingericht zooals mr. K. de weiischelijkheid had betoogd.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2