Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iïlli. tSTG- 14. 1879. N 2380. WE. BUITENLAND. >E, ntend best nid, BINNENLAND- 41 v 1 Vrijdag 28 November. ying Buitenlandse!! Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. '1' ie iten. 1 H i belli, li J 1 liddel II ge 11, uitstaan [tspjjn, Kies- in de leden, worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN een klein publiek diefstal Paaschfeest zal gesloten kunnen woeden. mogelijk, daarnaar geregeld behooren te worden, I GOUDSCHE COURANT. it te JSMAN. ssiau Zn. rEKSl.OOT. DKADB. MAN. Kvrvers. gaarkeuken. Jacobi Bom. EFT ANU. WOIFE&Z. OOIIN Pfenning. >e VVir.uE. ÏKKER. ve attent te W a 1 d w o 1- i een bruine ;jjnde bereid dor Den op DING8- rmiddags11 de Kunsten, Hreeteur der Jtrecht. I,.te Utrecld. 1RINKMAN skoraen geschilderde Jnnskerk te enis der St. mingen, enz. rlijk levens- s Gebroeders De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. lits-Albums, tents et de ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS Weide. ka rn met 571, 1564, 1585, 1 2 Februari 1 te bekomen IN te Gouda. /LE sclic heeft het plan opgevat om doenlijk bijren te roepen i Februari e. k. Teren» wenscht de Regecring aan <le raken zoo- danigen loop te geven, dat de zitting tegen het Paaschfeest zal gesloten kunnen worden. De be raadslagingen in den Rijksdag zullen derhalve, zoo want het Paaschfeest valt zeer vroegtijdig in, nl. reeds op 28 Maart. SLLAMPEN ergulden en teering Volgens een mededeeling der National-Zeitung zal hieraan nog een voordraubt toegevoegd moeten worden, strekkende tot verlenging van den duur der socia listenwet. Deze wet is van kracht tot 31 Maart van het volgende jaar. Vau goed onderrichte zijde verneemt het blad, dat de Rijksregeering in geen geval dit wapen uit hare hand zal leggen, dewijl zij verklaart, dat zij de socialistische propaganda bij geen mogelijkheid op andere wijze met gelijken klem kan bestryden als met deze wet in de hand. Naar men weet, zullen in dat kort bestek moeten behandeld en afgedaan wordende ryksbegrootiug, het voorstel tot verlenging van den duur der zit tingsperiode en de daarmede in verband staande tweejarige begrooting, de beursbelasting, het spoor wegtarief, de belasting op de brouwerijen en ver moedelijk rog andere ontwerpen van minderen omvang. Hoe dat alles in den loop van dit tijdperk tot •tand gebracht zal kuuaaen worden, kan men zich niet gemakkelijk voorstellen, aldus beoordeelt de Köln. Zeitung deze quaestie. Zeer verontrustend zijn de berichten omtrent den toestand, tengevolge van den mislukten oogst en de armoede in Oostelijk Pruisen geschapen. In Opper-Silezië, verzoekt de Germania, dreigt niets minder dan hongersnood, een vreeslijk woord dat men meeneu zou dat in de Middeleeuwen thuis behoort, doch in een arm, achterlijk land, met slechte middelen van gemeenschap, als waarvan hier sprake is, nog wel ecus in onzen rijd kon herleven. In den kreis Lublinitz zyu 17 gemeenten, die niet langer dan tot Kerstmis voldoende van levensmid delen voorzien zijn en waarin een groot gedeelte der bevolking nu reeds dagelijks gedeeltelijk gevoed moet worden. In den kreis Ratibor is het evenzoo. Daar loopen mannen, vrouwen en kinderen van het platteland, bij scharen in de steden rond om brood te bedelen. Volgens den berichtgever, die naar officieele opgaven schrijft, zijn de oorzaken der ellende, behalve de mislukking -van het koren en aardappelgtwas en het gebrek aan werk, ook te zoe ken in de hardheid der groote grondbezitters, die de arme lieden niets op voorschot willen geven en hun zelfs de vrij belangrijke schade, welke zij van het wild ondervinden, niet verkiezen te vergolden. De begrooting van Justitie werd eergisteren in de Belgische Kamer aangenomen met groote meer-, derhtid na verwerping van de amendementen o»er vermindering van de jaarwedden der geestelijken Dit laatste middel' is te klein om te kunnen slagen; de Staat draagt tot de kosten van dén Eerediensi bij naar de overlevering, bf hij doet dat niet en laat de zorg voor de geestelijke behoeften over aan de burgers zelf. Vermindering van traolementen is steeds een onvoldoende maatregel, die tot niets leidt dan tot wederzijdsche verbittering. De anti-clericale strijd in de Belgische Kamer dreigt naar de gemeenteraden te worden overgebracht, wat zich uit de opgewondenheid der gemoederen gereedelijk laat verklaren. In den Gemeenteraad van Brussel is namelijk voorgesteld een adres te richten aan de Kamer om den gezant bij het Vaticaan terug te roepen. Zulke stappen komen ons echter niet wenschelijk voor; de hoofdstad is in de Kamer vertegenwoordigd door hnar afgevaardigden en wan neer er op die terugroeping moet worden aange drongen, dan is dat hun taak. Dinsdagavond had eene Departement zzGouda// van ’t Algemeen. Daarin werd een heer Wm. Otto van bekroonde novelle voordroeg, getiteld: Geert. De hoofdpersoon van dit verhaal is eene vrouw uit het volk, die door haar ma 1 zeer bemind, maar ten gevolge van bijzondere omstandigheden verdacht wordt van ongeoorloofde verstandhouding'met een buurman, Wouter, die in het begin der novelle lyue vrouw door den dood verliest. Ontwikkeling en ontknooping van dit verhaal verdienen een woord van lof Na de pauze werd nog door den heer Ottó humoristisch verhaaltje voorgedragen. De vergadering werd slechts door een bijgewoond. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Rechtbank van Dinsdag, stond o. a. terecht: C. W. F. H., oud 15 j. garenspinner te Gouda bekl. van diefstal van twee kuikeus. Eisch 14 dagen gev. cell. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 25 en 26 Nov. 1879. In de zitting van Dinsdag is het begrootiiigs-debat voortgezet. De heer Heydeuryck weet den toestand van hst oogenblik aan de machteloosheid der libe ralen en betoogde dat de rechterzijde eenstemmig is in den stryd voor het recht voor allen. De heer Barge achtte grondwetsherziening niet noodig. De heer Gratama drong aan op censusverlaging en be spoediging van de invoering der onderwijswet. De hh. Mirandolle en Mees wilden de daden der regee- ring afwachten. De heer Kool bestreed de militaire politiek der regeeriug. De heer van Wassenaer van Catwijck wil censusverlaging binnen de grenzen dor grondwet. De heer Lohman bestreed de afstemming der begrooting om redenen daarbuiten. Bijna alle sprekers bestreden de rede van den heer van Houten. In de zitting Fan gisteren zijn de algemeen© be raadslagingen oi er de staatsbegrooling voortgezel. Nagenoeg al de sprekers namen een afwachtende houding aan, al bestond er veel verschil over de vraag of hel optreden van dit kabinet gerechtvaar- GOUDA, 27 November 1879. Het voor de tooneelvoorstelling van hedenavond aangekoudigde stuk: „De eprookjet van de Koningin van Navarre" kan ten gevojge van eene plotselinge ongesteldheid van mevrouw de Vries, die daarin de hoofdrol vervult, niet worden opgevoerd. In de plaats daarvan wordt nu gegeven Vroüwen- Studenten", blijspel in 4 bedrijven, uit het Hoog- duitsch van Oscar Blumenthal en Carl Hartmann-Plöu. Van hen, die in dit stuk optreden, noemen wij: Mevr. Stoelz, mej. Torna Poolman, A. Sablairolles, van Biene en Chr. Poolmau, beneveus de heeren Morin, Jac. de Boer, Touruiaire, de Jong en F. Bouwmeester. Het nieuwe Italiaansche ministerie is samengesteld. Gaïroli is president en neemt voor zich de portefeuille van buitenlandsche zaken, terwijs Depretis binnen- lan'lsche zaken en Magliani financiën zal beheeren. Heden worden de Fransche Kamers geopend; vooral met den wintertijd zal het de heeren aangenaam zijn, dat dit te Parijs geschiedt. Men kan dit tevens een belangrijk historisch feit noemen; een groote periode in de geschiedenis van Frankrijk wordt hiermee afgesloten. Het treft gelukkig, dat de al gemeen© politieke toestand vrij bevredigend is. De Frausche Regeering hecfl eene vergissing ge maakt eu wel eene, die te betreurens*aardiger is, daar zij gegronde redenen geeft aan de bladen der tegenpartij, om er den draak mede te steken. Zij benoemde in de vorige maand den beer Gent tot den niet onbehngrijkeu post van gouverneur van het eiland Martinique Men zou meeuen te mogen veronderstellen, dat zulk eene benoeming niet wordt gedaan, dan na rijp beraad en toch schijnt de Re geering reeds thans in te zien, dat zij onberaden te werk ging en dat de heer Gent volstrekt niet voor dien post berekend is. Het Journal Ojjiciel bevat dan ook, tot verbazing vau ieder die haar las, de aankondiging, dat de benoeming van den heer Gent weer ingetrokken is. De beer St. Vallier is over zijn bezoek aan den Duitschen Kanselier te Varzin volkomen voldaan hij heeft er de overtuiging verkregen, dat Bismarck in waarheid niets vuriger wenscht dan eene instand houding der vriendschap en wat meer is, dat de Duitsche Kanselier daarin ook gelooft. De gema- tigd-Republikeinsche Regeeringsvorm In Frankrijk komt Bismarck het meest gewenscht voor, en gaarne zal hij dan ook Waddington aan het bewind zien blijven. Mocht deze echter vallen, en iu den laat- •ten tyd werd dit reeds zoo vaak verzekerd, dat men er bijna aan gant gelooven, dan zou eene be noeming van den heer Leon Say, tegenwoordig Mi nister financiën tot president van het kabinet, daarom toch nog geen verkoeling tusscheu Duiisch- land en Frankrijk behoeven te doen ontstaan. Bismarck deelde den Franschen gezant ook eenige punten mede uit het Duitsch-Oostenryksch verdrag dat, tooals hij verzekerde, volstrekt niet tegen Frank rijk gericht is. Over een waarborg van het rustige bezit van beider grondgebied was noch door Oosten rijk, noch door Duitschland gesproken. Natuurlyk zullen deze verklaringen in Frankrijk een gunstigen indruk maken zij hadden dan ook blijkbaar geen ander doel. Aan de Köln. Zeitung meldt men uit Berlijn, dat de Bondsraad in de beide eerstvolgende maanden de handen vol werk zal hebben. De Rijksregeering L - i den Rijksdag zoo spoedig en wel in het begin van Door hel Hoofdbestuur der vereeaigiug Volkton- derwijs is een adres ingezonden bij de Tweede Kamer, verzoekende het daarheen te leiden, dat de schoolwet van 1878 althans 1 Juli 1880 iu werking trede. vergadering plaats van het van de Maatschappij tot Nut voordracht gehouden door den Amsterdam, die zijne indertijd De hoofdpersoon van dit verhaal is 1 7

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 1