Kantongerecht te Gouda. digd was. De heer de Casembroot had een conser vatief kabinet verwacht. De Bjrgc6iu9 achtte het voorstel van den heer Kappeyne tot gronjlwets herziening onvooi bereid en ouoverwogen, en verklaarde dat do koning geenszins zich met de plutocratie had verbonden. De heer Idserda vroeg pertinente vei klarin gen omtrent de invoering der schoolwet. T'e hh. grond \v< ts-her- ltutgtrs en Bjrgesius pleitten zieiiing. De hh. Brouwers, Arnoldts en de betreurden de houding van het kabinet ouderwijs-zaak. Heden voortzetting. Jonge in de Uit het regeerings-antwoord naar aauleidiig van de ve8tingbegrooting blijkt dat de tegeuwoordige minister van oorlog bij zijn optreden gevestigde denkbeelden had omtrent alles wat ook het vestiug- atelsel betreft. Niettemin zou hij, naar zijne meening op onverantwoordelijke w ijze gehandeld hebben, indien hij dadelijk na zijn optreden eene beslissing gi nomen had ten aanzien van quaestiëu betredende het vesting- stelsel, als die betrekkelijk de bevestiging van Amster dam en den aanleg der sperforten, zonder raadpleging der voorhanden rapporten en het hooreu van des; kuudigeu omtrent zijne plannen. De minister wenscht de onlangs van de coimmis- siën ingekomen rapporten met aaudacht te bestudeeren ten einde met volle kennis van zaken eeue beslis sing te kunnen neinetl. Onder deze omstandigheden acht de minister iitededetliiig der rapporten van weinig nut. Eeu algemeen plan van uitvoeriug der vestingwet met tene globale raming van kosten, kan hij voor- *n het toe- alsnog niet verstrekken. Hij voldoet aan het voorloopig verslag uitgedrukte verlangen, om d lichtingen tot de begrooting voor 1880 vollediger te maken door overlegging van nadere stukken De minister acht de begrooting voor 1880 te hoog eu zou die ongaarne binnen engere grjenzen teruggebracht zien. Jhr. uir. H. C. van der Wijrk, oud-lid in den Raad van Nederluudsch-Indie, heeft nnu de Tweede Kaïner aangeboden eene proeve eeiier voorloopige grondwetsherziening, die hij in de gunstige overwe ging der Kamer aanbeveelt, onder mededeeling, dat, zoo die herziening, om redeuen die niet te zijuer beoordeeling staan, ontijdig mocht worden geacht, bij het denkbeeld van een Grondwetsherzieningsboud koestert, waarvan, na verkregen goedkeuring en mach tiging van Z. M. den Koning, het eere-voorzitter- schap Z. K. H. den Prins vau Oranje zou kunnen worden aangeboden. Het Utr. Dagbl. meldt dat de heer Bastert de beuoeming tot lid der Tweede Kamer heeft aangenomen. Uit Amsterdam schrijft men dat ds. A. Kuyp'èr gevaarlijk ziek ligt. In etu Zaterdag te Utrecht gehoudeo vergadering, bijeengekomen op initiatief van den heer J. W. tt. Gerlach aldaar, is in beginsel „besloten tot het op richten vau een maatschappij, die zich het beplauten vair bermen van spoorwegen, publieke rijwegen enz. met vruchtboomen ten doel stelt. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de openbare sjchool te Zwammerdam, slaan de heeren H. Sohnitzler, te WasseuaarE. Gr. Drenth, te mid delburg T. Diederik, te Rotterdam J. Gediking, te WeespG. Veenman, te Burg op Texel en W. van Rossen, te Schiedam. Ter beuze te Rotterdam is h< t telegraphisch be richt ontvangen, dat bij den Provincialen Landdag te Brcalau eeu voorstel i9 ingekomen, houdende verbod vau uitvoer vau aardappelen. Dit verbód i9 een gevolg van de overst roomingen in Silezië, waar door onder de landbouwers aldaar niet alleen gebrek aan ftaidippelen voor de voeding, maar zelfs aan pootaardappeleu is. De- nadere toelichting van het eerste telegram aangaande bet overlijden van Koolemans Beynen maakt het verlies van den jongen officier nog smar telijker. De bewoordingen zijn niet duidelijk geuoeg om met zekerheid te kunnru zeggen hoe het ongeluk geschied is, doch naar het schijnt is het klimaat van Xndië noodlottig geweest voor zyue hersens, die door al wat hij ,in drie jaar heeft gedaan eu doorgestaan overspannen waren. Nadat zijn schip Laboean verlaten had, vanwaar hij zulke opgewekte en vrolgke brieven aan zijne vrienden schreef, schijnt hij zwaar ziek te zijn geworden. Reeds vroeger in Atjeh had hg Indische koorts gehad, welke toen ontsteking der hersens veroorzaaktewaarschijnlijk is het die ziekte welke hem weder heeft overvallen en heeft hij in de opwinding, welke een gewoon verschijnsel is bij hersenlijden, zich zelf het onge luk toegebracht, waarvan in het eerste bericht sprake is. olgeus te Zwolle ontvangen beriëtHen hebben de van Amsterdam komende schippers geen zee durveh kiezen, wcgei)9 liet ijs, en hebben zij bij Muiden het anker laten vallen. De Arnh. Ct. prijst het antwoord der Regeering tar zake van de quaestie der grondwetsherziening om de duidelijkheidgeen vage beloftenhet Ministe rie toont niet onder de partijen te willen staau. Van deze Regeeriiig, zegt het blad, heeft men geen voor stellen tot partiëele grondwetsherziening te wachten, wel voorbereiding van 't onderzoek. Zij wil geen herziening der Grondwet dun na grondig en degelijk onderzoek. Dat wit1 ook de uArnh. Ct." Een broks gewijze herziening der Grondwet is een parodie. Men zegt wel, dat men eeu geheel andere herziening dan in 1848 verlangt, een herziening, niet van de beginse len, maar van eeuige bepalingen in strijd inet de be ginselen van 1848. Volkomen juist; maar men i9 liet over de te herziene bepalingen nog niet eens. Zal die eensgezindheid vanzelf komen bij een eventu eel voorstel Maar bij 't doen van zulk een voor stel is de eensgezindheid reeds nooóigzoo draait men in eeu cirkel rond. Zal een herziening alleen van artikelen mogelijk zijn? Men zal vanzelf tot wijziging van hoofdstukken komenen om bv. art. 194 niet te doen wijzigen, raoeteu de liberalen 't tegen over de kerkelijk—polifieLe partgen onderling geheel geheel eens zijn. Iu de vorige week zijn verscheiden roofmeeuwen (Lesiris parasitica eu L. catarrhactes) geschoten aan de Duit9che kusten van deu Noordzee en langs den Dollart. Die vogels komeu uit de Noordelijke IJszee en uit Groenland en de Faröe-eilandeu, zijn ver moedelijk uil hunne gewone verblijfplaatsen verdre ven door een vroeg ingevallen streuge koude en met de noordelijke luchtstroomingen naar de genoemde kusten gekomeniets, wat anders zeldzaam plaats heeft. De landbouwer v. d. Molen schrijft uit Den Hom aan de N. Gn Ct.: In den verloopeu winter werd onze haardasch geregeld achter in den tuin gebracht, omdat de grond daar minder bekwaam was dan op andere plaatsen. Van 't voorjaar werd de asch er ondergespit, waarna er aardappelen (kruipers) werden gepoot. Toen ze gerooid werden, waren de aardap- peïe daar hoegenaamd niet ziek en op andere plaatsen in onzen tuin wel. Schijnt dus, dut haardasch de Aardappelziekte gedeeltelijk verhindert. Zouden er ook anderen zijn, die dergelijke ouder binding opgedaan hebben P Duitsche bladen, hoofdzakelijk provinciale, beweren in den laatsten tijd, dat Bismarck met het plan omgaat het geheele as9uraiiticwezen tot staatszaak te maken Hij zou deu bekeuden katheder-socialist dr. Adolph |Vagner, die op een der Eisenacher congressen 32 theses heeft verdedigd over uitbreiding der staats bemoeiing in zake maatschappvjen-aandeelen, naar Varzin ontboden hebben om hem over deze zaak te raadplegen. De Nordd. heeft echter op besliste wijze tegengesproken, dat prof. Wagner door Bis marck zou zijn ontboden. Intusschcu wordt niet tegengesproken, dat hervormingen in het assuran tiewezen ontworpen woelen. Doch het orgaan van den Rijkskanselier vefzekert, dat de hervormingen op twee punten zullen neerkomen het instellen van 3èu rijksbureau, dat streuge controle over de verze- eringsmaatschappijeu zal houden, en het oprichten ban staatswege van maatschappijen van levensver zekering, wier werkkring zich hoofdzakelijk over do arbeidende klassen zal uitstrekken. Herhaaldelijk is reeds van zoovele zijdeu gewezen op het gevaar, dat het dragen der wapenen door militairen buiten dienst oplevert. ,Heel wat wonden en verminkingen zyn er reeds aan het gebruik of liever aan het misbruik dier wapenen te wijten. Het dragen van wapens buiten dienst is een zaak, waarop door de militairen groote prijs wordt gesteld, tègt de minister van oorlog. Wij gelooven dit gaarne, maar burgers en politie stellen er grooten prijs op, dat die wapens worden gebruikt voor het dóel, waartoe zij den soldaten zijn toevertrouwd. Menige twist en gevecht in kroeg of op straat zou voorkomen worden, als de soldaten bij hun feeste lijke uitgangen ongewapend waren. De „Pacific Steam Navigation Company" is be gonnen de salons aan boord van haar booten van el^ctrisch licit te voorzien. Aanvankelijk voldoet deze verlichting uitstekend, terwijl zij slecht9 de helft kost vfln vroegere, veel zwakkere verlichting met kaarsen. De verlichting it aangebracht door de „Britsch Elec tric Light Company"; de verdeeling van het licht schijnt zeer goed geslaagd te zijn. Ook is bet licht door geschikte reflectoren voor de oogen aangenaam gemaakt. De bonte, schitterende kleuren van het paarle moer worden op papier overgebracht en niet op het {gladde papier alleen, maar op velerhande andere voorwerpen. Men laat daartoe vast, liefst glanzend papier drijven op eene oplossing van een zilver-, lood- ot b\9innthzout, totdat het blad vlak op het vocht ligt. Dan neemt men het voorzichtig op en laat het drogen. Zulk bereid papier hangt men vervolgens in een kast, waarin de lucht met zwa- velwaterstofgas bezwangerd is. Het verwijlt daar tot de oppervlakte metaalglanzend en zwart gewor den is. Giet men voorts op zulk papier met aether en alcohol verdund eollodium, en wacht men tot dit droog geworden is, dan ziet men de prachtigste tinten van het pnarlemoer als door een tooverslag te voorschgu komeu. Meu verzekert dat de president van politie te Berlijn de vraag in overweging heeft genomen behoort het bestaan van zoogenaamde getemde wilde dieren niet te worden verboden? In een particuliere mena gerie heeft zekere dierentemmer Rice gehëeten, eeu tijger kunsten doen verrichten. Bij die gelegenheid heeft het dier, alle vroeger betoonde gehoorzaamheid opzeggende, den heer Rice iu den arm gebeten en hem daarenboven met de klauwen enkele lichte ver wondingen toegebracht. Hoewel geen ^del deel des liohaains was getroffen, schrijft men dit toe aan het gift, hetwelk uit den muil vau het woedende dier iu den wond was gedrongen. Dewgl het blgkt, dnt betrekkelijkerwijs zelfs geringe verwondingen zoo tia- deelige gevolgeu hebben, acht men het noodig ernstig ile vraag in overweging te nemen of dergelijke vertoo- ningeu niet behooren te worden verboden. Op verschillende plaatsen iu den Prins Alexander- polder te Kralingen is de winterrogge reeds flink boven den grond en staat zeer goed te velde. ^Valt er niet te veel regen, dan verwacht de landbouwer van dit gewas eeu voordeeligér oogst dan iii het afgeloo- pen jaar, toen deze zeer schraal was. Ook de win tertarwe is reeds aan de aurde toevertrouwd. Het vee is goed gezond; in geeu jaren is het ruuilvec zoo bevrijd gebleven van de besmettelijke longziekte als dit jaar. Telegraphisch wordt gemeld, dat in het Zwitsersche kanton Ticino een geweldige sueeuwval plaats heeft gehad. Po9t-, telegraaf- eu stooinbootverkeer zijn gestoord, duizende boomen en wijnstokken vernield. Iu het Gadineudal worden vijf menscheii door eeue luwine overvallendrie hunucr lieten bij dat onheil het leven, de beide andere werden gered. Vnnwege de afdeeling Amersfoort der vereeniging Volksonderwijs zullen met toestemming van Burg. eu Weth.op 1 Jan. 1880, aan de beide openbare armenscholen schoolspaarbauken worden iu werjeing gebracht. Onder de uitspraken der orroiidissiments-reolitbank te Rotterdam van Dinsdag komt eene merkwaar dige vrijspraak voor. G. v. d. B. te Schiebroek stond terecht wegens het oprichten van een slachterij zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders. Op de zitting legde hg echter eeu extract uit het verhandelde in de vergadering vuu het gemeentebestuur over, afge geven door den gemeente-secretaris, waarbij hem de vergunning verleend werd. De zaak werd uitgesteld en de oproeping vau deu burgemeester vau Schiebroek gelast, uit wiens verklaring toen bleek, dat het boveiigenoemd extract was afgegeven zonder dat de notulen zelve, waaruit van die vergunning zou blijken, te vinden waren. Tusschen Zilt Bommel en Waardenburg zgn een 7v2jarig landbouwer cn een 17jnrig jongmensch, die met een goede som gelds van de Goriuchemsche paardenmarkt terugkeerden, door drie reizende straat muzikanten aangevallen, deerlijk mishandeld eu v|an geld en kostbaarheden beroofd. In de worsteling heeft echter een der muzikanten van den 17 jmrige met een tabaksdoos zulk een stomp gekregen, (lat hij neervitl. Ook de twee aangeranden hadden zw^re verwondingen bekomen latér werden de drie per sonen op den weg gevonden. De eene aanrander werd terstond in hechtenisgenomen, en de beide anderen was men spoedig meester. Voor het behoud vau het leven van den ouden landbouwer vreest men. Aan een particulier schr^ven is het volgende ontleend: Dr Salomons, voor eenige jaren oogarts aan rijks gesticht Veenhuizen, in Drente, heeft zich later silt- geneesheer gevestigd te Paramaribo (W.-Indië). I)e fortuin was hem daar ten aanzien zijner praktijk /eer gunstig; hij werd zeer op prijs gesteld, zoodot hij voor weinige maanden werd bevorderd tot inspec teur van den geneeskundigen dienst aldaar. Koft vóór die benoeming had hij een gouddelving onder nomen op vrij groote schaal en met dien guustigejn uitslag, dat hij- in 4 maanden tgds 49 kilo gould had gevonden. (V. D.) Een zonderlinge telegraphische verminking moet het genoemd worden, die dezer dagen door de Times aan het licht kwam. Het blad outving vau een corres pondent in Berlijn bericht dat de dief, die onlangs in Odessa munten en penningen uit de verzameling van het Geschiedkundig Genootschap aldaar wegnam, tot levenslange dwangarbeid in de mijnen van Siberië veroordeeld werd. Dit laatste is, zegt het blad, eene vergissing van de telegraaf; de correspondent seinde, dat de beschuldigde vrijgesproken werd. Hoe ongelooflijk die bewering ook luiden mag, toch is zij niet onmogelijk. Wanneer men de lange artikelen leest, die het blad geheel per telegraaf ontvangt, komt men terstond op het vermoeden, dat de Times door hare correspondenten gebruik laat maken van een zoogenaamde Codedie o. a. ook bg groote handelskantoren algemeen in gebruik is, en waarbij vaak voor geheele zinnen slechts één enkel overeengekomen woord wordt geseind. De geringste verminking van zulk een woord kaïi natuur lijk onmiddellijk een ander doen ontstaan, dat. volgens de gemaakte afspraak juist h*t tegenovergestelde be duidt van hetgeen de correspondent heeft bedoeld. Door de „Vereeniging voor Geschiedenis en Kunst" te Rotterdam is de volgeude prijsvraag uitgeschreven 1 na hield. Bg beiden deden zij eenvoudig aanzegging, Nadat aldaar de voordeur en alle vensters in| stuk ken waren gehakt, begreep de eigenaar dat hij tegen dien razenden troep niet bestand zou zijn en maakte zich met de zijnen uit de voeten. Daarop drong het lieve gezelschap naar binnen, alwaar alle Ivaten, fle8schen, kruikeu en glazen verbrijzeld, alle dijauken uitgegoten eu ten slotte het buffet benevens alle meubelen vernield werden. Vervolgens trokkbn de dolle furiën naar het salon O'Connor. Aldaar stond de eigenaar aan de deur. Op de vraag wat zij verlangden, luidde het antwoord, dat alle sterke dranken dadelijk moesten worden uitgeleverd, daar anders de heele boel kort en klein zou worden geslagen. O'Connor weigerde aau dien eisch te voldoen, inzoover dat hij zijn voorraad wel naar het stadsdepot wilde laten brengen, maar niet aan de wat al te wakkere dames present wilde geven. Hierin namen zij echter genoegen. Maar toen hij uu slechts twee raten whiskey op een wagen liet laden, onder verzekering dat dit zijn geheele voorraad was, verklaarden de vrouwen zich niet te zullen laten foppen, drongen het huis binnen en richtten ook daar een geduchte vernieling aan. Daarop brachten zij een bezoek aan een logementhouder en aan een bakker, die een soort van bierhuis er op voor beeldhouwers, kunstdraaiers, schrijnwerkers enz., te beantwoorden vóór of uiterlijk op 1 Maart 1880: „De Vereeuiging wenscht op het gebied van Kunst nijverheid als prijsvraag uit te schrijven, het ver vaardigen van eeu voorzittershamer, teil gebruike bij het houden van vergaderingen op de volgende voor- wanrden de inzenders zijn iu de keuze van materiaal eu stijl geheel vrij het iu te leveren voorwerp moet door den inzender zelf vervaardigd zijn, hetgeen uit een daaibg gevoegde vej^egelde verklaring, onder- teekend en voorzien vnn het adres van deu vervaar diger, uitdrukkelijk moet blijken als premie voor den best gekeurden hamer wordt 25.uit- i gekeerd de hamer ivaaraan de premis is toege- j kend blijft daarentegen eigendom der Vereenigiug. De inzending moet vrachtvrij geschieden vóór of uiterlijk op 1 Maar: 1880 aau de «Vereenigiug voor geschiedenis en Kunst, in haar Museum boven de Beurs te Rotterdam. De niet bekroonde voorwerpen znlleii zoodra mogelijk franco aau de inzenders worden teruggezonden. dat wanneer niet binnen 24 uren al hunne dranken uit de stad waren weggezonden, hun hetzelfde lot als deu beiden saloiihouders boven 't hoofd! hing. Er is uu wel een bevel tot inhechtenisneming; tegen de vrouwen uitgevaardigd, maar, gelijk de bericht gever zegt, heersclite er in de stad zulle eene agitatie, dat bij de afzeudiug vau zijn brief nog niemand kou vooruitzien, wat er wellieht nog zou gebeuren. Het korps schaatsenrijders, dat deel van het Noor- weegsche leger uitmaakt, is onlangs hervormd eu bestaat nu uit 5 compagnieën, ieder 110 man sterk, eu kan lu tgd van oorlog nog versterkt worden door '270 schaatsenrijders behoorende tot de reserve of Landwehr. De manschap van dit korps, met buksen gewapend, manoeuvreert op het ijs, over de sneeuw velden der bergen, met gelijke snelheid als de best geoefeude cavalerie. De schaatsen, die zij bezigt, zijn verwonderlijk wel geschikt om te gaan o»er ruw en gebroken gs of bevroren sneeuw zij zijn 6 Eng. duim breed en tusschen negen eu tien duim lang. Tegen een berghelling gnau de mariueo in tig zag op als een schip dat tegen den wind laveert. Als een staaltje van den spoed, wanrmeö zij kunnen voortkomen, wordt gemeld, dat in den vorigen winter een boodschapper, afgezonden van Roeraas te 3 uur *s morgens te Drontheim te 9*/| uur in den avond vnn denzelfden dag aankwam en gevolgelijk een afstand van 120 Eng. mijlen, ruim 40 uren, had afgelegd iu W/9 uur. Er moet echter dit bij gezegd worden, dat Iloeraas zoowat 2000 voet hooger ligt dan Drontheim, en de koers van den rijder dus uiet op- maar nfwaarts liepdaarentegen toch weer, dat de weg ging over zeer ruwe eu gebroken sneeuw velden, wat groote voorzichtigheid en behoedzaam rgden noodzakelijk maaktp. Het opperhoofd der oproerige Utah-Indianen, Co- lorow, is onlangs door zijn stam afgezet en wel op deze wijze. Over 't een of ander vertoornd, verscheen Colorpw op 't kantoor van den 'laudsgouvcrneur, trok een revolver, en sprak: „Mr. Cook-leugenaar De gouverneur die zat te schrijven, keek niet op, „Mr. Cook-leugenaar riep weer de Indiaan. Geen antwoord. Nog een onbeantwoorde uitroep, en de wilde, door zulk een koelbloedigheid geheel verbluft, liet zgu wapen zakken. Plotseling springt de gou verneur op, slaat den Indiaan 't wapen uit de hand, grijpt hem bij de kraag en werpt hem de trappen af op straat, waar de ontevreden Utahs wachtten. „Dat is >geen man," riep de geslepen gouverneur hun toe, „om dappere lieden aan te voeren. Colorow is een oude vrouw j zoekt een beter opperhoofd." Daarna ging mr. Cook naar binnen. Reeds den volgenden dag zett'en de Utahs Colorow af. Vijftien vrouwen te Fredericktown, in den staat Ohio, hebben een geducht spektakel aangericht. Volgens eeue correspondentie uit Oincinnatie, vau 5 dezer, zijn zij 's morgens in de vroegte, met bijlen gewapend, tegen de drnnksalons opgerukt. De eerste, waarop zij het gemunt hadden, was het salon Kelley. De Bcrigusche Vereenigiug tot onderlinge bescher ming tegen oneerlijkheid en diefstal iu dienst heeft in de vorige week hare algemeene vergadering ge houden, waarin onder andereu het volgende: werd med< gedeeld De Vtreeniging, opgericht in Juli des vprigen jaars, telt thans 600 leden uit allerlei bedrijf. Zij bftehikt over eeu bureau roet een aantal beambten voor onderzoek. Tot nu toe zgn er ruim 20p per sonen overtuigd van oneerlijkheid of diefstal. Daar onder wuren 40 huisbedienden, 27 kantoorbediëiiden, 11 „personen van naam", enz. terwijl er no^ 24 stonden aangeteekend als hoogst verdacht. Vgn 24 ondergeschikten, die eeuigeu tgd ouder geheinfi toe zicht hadden gestaan, met het gevolg dat bunue schuld duidelijk was gebleken» hebbeu de ïneesten zich uit de voeten gemaakt. Van de gestolen gelden eu goederen hebben de eigenaars ongeveer 15,000 mark terug ontvangen. Verrassend was de uitkomst omtrent de invoering vau spaarboekjes ter beloloiiiug van trouwe plichtsvervulling. Bij ééne firma bedroeg het daarop ingeschrevene reeds over de 8000 mark. De Vereenigiug heeft uu een informatie-bureau op gericht ten dienste van personen ook buiten haren kring.I Ouder de tandmiddelen, welke ziju geblekjen te allen tgde proefhoudend té zgu, neemt voifrzeker het Anatherin-Mondwater vau den beer dr. J. G. POPP, K. K. Hoftaudarts te Weeuen (stad, Bogner- gasse nü. 2), de eerste plaats in. Dit Anatt^erU- Mondwater heeft reeds sedert ruim 30 jaren zgu roem staande gehouden, en iu duitende flacons naar alle oorden der wereld verzonden, werd bet door vele geneesheeren bij alle tand- en mondongestcldheden aanbevolen. Zeer aanbevelenswaardig is ook dr. J. G. POPP's Plantaardig Tandpoederdat bij een dagelijksch gebmik tot reiniging eu onderhond der tanden den meest nuttigen dienst verlteut. Het Anather in- Tandpasta in glazen doosjes, dat geene voor de gezondheid schadelijke bestauddcelcii tyevat, is een der beste vau alle bistaaude middelen tot reiniging der tanden. Dr. POPP's Aromatische Tand pasta in pakjes van 40 ct. is het goedkoopste van alle bekende middelen tot onderhouding der gezond heid vau mond eu tanden. Holle en bedorven landen kan men het best met dr. POPP's Tand- Plomheersel zelf aanvullen, waardoor het bederf be perkt en het loslaten der beeudereu-massa voorkómen wordt. Met een gerust geweten kunnen wij daarom iedereen, die zich in het bezit van een gezonden mond eu gezonde tanden wil verheugeu' aanraden zich van de Anatherin-Preparaten vaü dr. J, G. POPP, K. K. Hoftandarts te Weenen (stad, Boguergasse ti°. 2) te bedienen. Dr. POPP's Aro- matisch-geneeskundige Kruidenzeep is de beste toilet- en gezondheidszeep, om aan de huid de noodige elasticiteit te geven; zij doet bg regelmatig ge bruik spoedig bet ontbreken van frisohheid aan de huid verdwgnen, en bezorgt haar een gezonde tint. Van al deze gezochte fabrikanten van dr. PpPP bevinden zich depots in alle Apotheken, parfumerie-, drogergen- en galanteriewinkels, doch wordt het koopend publiek er bijzonder opmerkszaam op ge maakt, dat alleen die artikelen als echt zijó te beschouwen, dio voorzien zijn van den naam J. G. P OPP, K. K. Hoftandarts te Weenen, I.Boguer gasse n°. 2, eu van het gedeponeerde fabrieksmerk. Terechtzitting van Woensdag 26 November 1879. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. W. C. A. SCHOLTEN te Rotterdam. VEROORDEELD J. Z., arbeider, wonende te Gouda, tot eene boete van ƒ3.of gevangenisstraf vau 1 dag, wegens Tijden op het voetpad beneden den Schielandschen Hoogeu Zeedijk, binnen de gemeente Moordreebt, met een wagen bespannen met een paard J. S. L. C., koopman, wonende te Gouda, tot twee boeteu van 3.of gev. van 2 dagen voor iedere boete, wegens in de Lange Groeueudaal tte Gouda rijden met eeu kar, bespannen met twee honden, die niet voorzien waren van muilkorven C. de W., koopman, woueude te Gouda, tot eene boete van ƒ3.— of gev. van 1 dag, wegens op d$ straat, achter de Stadswaag te Gouda, geheel zonder toezicht laten staan van zijn met eeu houd bespan nen kar A. K., koopman, wonende te Zevenhuizen, tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegens op de Gouwe te Gouda, geheel zquder toezicht laten staan van zijn met een hond bespannen kar; C. de R., landbouwer, wonende te Reeuwijk, tot eene boete vau 3.of gev. van 1 dag, wegeus in de Spoorwegstraat te Gouda rijden, harder dan in matigen draf, met zijn wagen bespannen roet een paard P. H., boerenknecht, wonende te Reeuwijk,' tot eene boete van 3.of gev. van 1 dag, wegen» te Gouda rijden, harder dan in matigen draf, met zijn wagen bespannen met een paard W. V., landbouwer, wonende te Moordrecht, tot eene boete van 1.of gev. van 1 dag, wegens op de Markt te Gouda rijden, met ziju met eeu paard bespannen wagen, waarachter een andere wagen was vastgemaakt. P. W., landbouwer, wonende te Moordrecht, tot eene boete van ƒ1.of gev. van 1 dag, wegen» op de Markt te Gouda rijden, met zijn met een paard bespannen wagen, waarachter een andere wagen was vastgemaakt. MARKTBERICHTEN. Gouda, 27 Nov. 1879. By kleinen omzet' was de stemming flauw. Poldertarwe puike 12.25 a 12.75. Mindert 11.12.sRogge, puike 7.50 a 8.26. Mindere 7.00 a 7.40. Voer ƒ6.25 a ƒ6.75, Gerst, puike 7.25 a 8.Mindere 6.a 7.Haver, zware 4.25 a 5.Ligle 3.25 a ƒ4.—. De veemarkt met gewone aanvoer, de handel iu alle soorten vlug, vette varkens van 22 a 25 cents per half kilo, varkens geschikt voor Londen van 18 a 22 cents, magere varkens en biggen, alsmede schapen zeer levendigeu handel. Aangevoerd 37 partgen kaas prijzen vau 28.— a ƒ38.— Goeboter, 1.45 a 1.60. Weiboter 1.20 a 1.30. Stand. Burgerlijke Gouda GEBOREN: 23 No*. Klaartje, ouderal. Cat» en R. Cata. 24. Maria Truvenne, ouders B Meeweze en E. Happel. Cornelia Fraiici«co» Henrinu», ouders F. H. Wildenburg eu L. Piket. 25. Willem Nicolaas, ouder» W. de Rugter eo W. Me» Nicolan» Petru», ouders P Scholte eu J. Spruit. OVERLEDEN: 24 Nov. C. deu Boer, 62 j. C. W. M. Souffree, 6 w. 25 H. A. Herman deu Groot, 9 m. W. Nieuwheid, 4 na H. Brcuiincrt, 8 m. 26. W. van der Groef, 8 d. GEHUWD: 26 Nov C. Sevenhoven en A. Verbeg. C. l aiigcraar en M. Roeteman. A. Weck en M. J. van Leeuwen. - B Blokland en G. van Maren. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 20 tot 27 Nov. 1879. Moordrecht: GEBOREN: Johanna Maria, ouders T. C. Post en M. Boi- lauJ. Adrianns Klaas, ouders C. Tuiuenburg en W. de Jong. OVERLEDEN'G. Rietveld, 54 j. Gouderak GEBOREN: Maria, ouders A. dt Vries en M. de Broijn. GEHUWD; A. Blanken en A. A. koolmees wed. W. Vrglandt. Stolwijk GEBORENJannigje. oudera I. v. Schenderen en A. Vermast. haastrecht: GEBOREN Willem, oudeTs A. de Graaf en A, v»d det Wal. GEHUWD: G. Bakker en J. Oosterwijk. Reeuwijk GEBOREN Sijgje, ouder» M. de Jong en G. van Vliet. Cornel»» Hub irtus, ouders C. 11. Kuipérie en H C. Mich- meishuijsen. Johannes, ouders A. de Jong en J. *an Meurs. Adrians Hendrieka Carolina, ouder» P. G. Teeken» en J. Bnijs. Hendrik, Ouders tl. Stouthart en A. van Es, Pieter, ouders C. v»u der Starre uu A. E. vau Triet.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2