BINNENLAND. advertenties ~WAAËSCHUWIHG. VOLKSTELLING. if li DIENSTBODE, .KIEBERT, MARKT. GOUDA, Burgerlijke Stand. (SthtfcKïf «inging it K. J. en J. Geschikte PF.KSOXEN Mevrouw SCHMIDT, Fluweelen Singel 606, Salon-, Kabinet-, Album- lioen voor andere uitgaven. De uitgaven door de gemeenten zullen 9 .millioeu bedragen. De uitefste termijn v.ai invoering stelt de minister Vpp 1 Januari 1881. Is de invoering echter vroeger mogelijk dan Zal het geschieden. Van wijziging der wet kan hij heui geen sprake zijn, terivijl de klove die voor- en tegenstanders scheidt alleen door grondwetswijziging kan gedempt worden. Het volkspetitióriement keurde de minister at, omdat na de bekrachtigiug der wet, eerbiedwaardige godsdienstleeraars, huu gewijde roeping miskennend, er toe medewerkten, voor zeker ter goeder trouw om het goede volk van Nederland op een dwaalspoor te brengen. Hoogst ernstig veroordeelde de minister het petitionemeut als den waren Christen onwaar dig, wien het niet hetaamt voor den triouifder eeuwige waarheid steun te zoeken hij den staat en bij staatssubsidie en niet bij Hoogermacht. N'a de redevoering van den minister werden op voorstel vad den heer Schimmelnenrrinck van der Oije de algemeene beraadslagingen gesloten. Hij de behandeling der artikelen werden voor stellen aangenomen om de posten, uitgetrokken om de commissarissen des kouings in Vriesland en Overijsel nieuwe woningen te verschaffen, te verminderen. De voorsteller van het eerste amendement, de heer de Vos van Steeuwijk, achtte den staat niet verplicht voor die woningen te zorgen, terwijl zu'k een voorname woning ook aanzienlijke kosten na zicli sleept, zoodat alleen bemiddelde personen tot die betrekking zouden kunnen worden benoemd. De minister nam een voorstel over om Me- demblik niet te noemen als plaats waar het toekomstige rijks-krankzinnigengesticht zal ge vestigd wordeu. Op een verzoek om vrijheid tot lijken ver branding. antwoordde de minister dut hij daar tegen, zonder voorafgaande schouwing, groot bezwaar zou hebben. lu plaats eeuer nieuwe inrichting tot opleiding van vroedvrouwen, wil de lieer ltombach liever bestaande inrichtingen van 'gemeentelijken of van particulieren aard subsidieeren en daarom de som van I120U0, daarvoor uitgetrokken, met 900U0 verminderen. Na bestrijding door den minister werd het voorstel met 41 tegen 29 stemmen verworpen. Door den heer de Jong werd geklaagd over d4 verflauwing van het toezicht in hetspoe ing- district en qjver de slordige inenting van het vee. De heer fdserda wees op den verbeterden toestand, en op de goede resultaten der afmaking. De minister toonde dat nog nader aan en verklaarde dut liet der regeering nog friet getukt was om alle bezwaren, tegen den vrijen vee- invoer in Duitschlifiï'd 'op te heften. In de zitting van Woensdag was weder het ouderwjjs aan de orde, en wel het hooger en middelbaar. Verscheidene grieven tegen de uitvoering der wet tot regeling van het hooger onderwijs werden door den heer Krill in het licht gesteld. Hij sprak over de onbillijkheid om na October 1881 geen jongelieden aan de universiteiten toe te laten dan wanneer zij de bewijzen, dóór de wet voorgeschreven, konden overleggenvervolgens besprak hij het ontduiken der examen-gelden eu het minder bezoeken van coltbgiënhij geeft een regeling der beurzen- stichtingen in overwegingeindelijk vroeg hij inlichting omtrent liet gebruik der gelden die voor het nniversiteits-gebouw te Leiden waren toegestaan, en die een andere bestemming schijnen gekregen te hebben. Nadat de heereu van der Kaaij, de Beaufort en Veiling Meiuesz over dezelfde zaken hunne opmerkingen hadden medegedeeld, en de heer Heijdeurijck op zuinigheid had aangedrongen, gaf de minister de verzekering, dat hij alle opmerkingen zon overwegen, misbruiken streng zon tegengaan, en niet meer zou uitgeven dan wat in billijkheid noodig was, wat door den heer Heijdeurijck nog al rekbaar gevonden werd. Ken post van ƒ3000, uitgetrokken voor hulp middelen bij liet pharmaceutisch onderwijs lokte eenig debat uit. De heer van der Kaaij achtte dit cijfer onvoldoende en wilde verhoogirg, de heer van Kerkwijk wees er op dat iedere student nu reeds 1200 's jaars aan het land kostte, en dat tot dit geld qok door den behoeftige moet worden bijgedragen. Men zou vrij wat kunnen bezuinigen, volgens zijn advies, als men niet te veel professoren voor speciale vakken aan stelde. De minister achtte de uitgetrokken som voldoende. Keu opmerking van den heer van Gennep om trent liet niet subsidieeren van gemeenten boven de ÏOUOOO zielen voor het gymnasiaal onderwijs lokte geen discussie uit. Bij de behandeling der posten van het mid delbaar onderwijs drong de heer Patijn aan op vrijgevigheid in het toestaan van snbsidiën, op dat vele gemeenten in de gelegenheid zonden zijn middelbare scholen op te richtej^ of scholen met driejarigen cursus in vijfjarigBn cursus te veranderen. De heer Dijckmeester daarentegen, hoe ingenomen met het middelbaar onderwijs, dringt op zuinigheid aan, door het aantal lee raren zoo^) mogelijk te vermindei en. Door de heeren Moens en Teding van Berkhout werd op herziening der wet aangedrongen. Uit het antwoord van den minister bleek, dat die herziening dit jaar niet te wachten is. Door den lieer Sickesz werd geklaagd over de weinige vorderingen bij den aanbouw van de noodige inrichtingen voor de landbouwschool te Wage- ningett, wat den heer de Jong aanleiding geeft die school weder aan zijn scherpe critiek te on derwerpen. De slotsom zijner belangwekkende rede was, dat hij die school als wetenschappelijke inrichting lof toebrengt, maar dat men zien voor o verdrijving moet hoeden op het gebied der prak tijk. Scherper was het voorstel van den heer de Vos van Steeuwijk, die verontwaardigd was over de geldverspilling voor deze inrichting, waarom hij eene ollege van curatoren wenschelijk acht. Door den minister wordt de inrichting en de directeur verd digd, en een post van 1500 op de begrootiug gebracht ter bevordering van het tuinbouwonderwijs, welke post als te gering voor de behoefte door den heer Viruly bestre den werd, die de tuinbouw ook aan de landbouw school, wilde doen onderwjjzen. De heer Rutgers had eeliter daarvoor liever een afzonderlijke in richting te Boskoop of Aalsmeer. L. -jet GOUDA, 13. December 1879. Toezegging Fan beroep te Oostvoorue ia gegeven aan da. A. W. van Wijk, pred. te Krimpen a/d. IJael. Uit Nieuwerkerk a/d. IJael wordt gemeld Dat hier veel armoede geleden wordt, bleek Woensdag toen het burgerlijk armbeatuur, bijgeataau door den gemeente-secretaris de eerste buitengewone bedeeling hield. Niet minder dan 45 hoofden van huisgezinnen, onder welke met 9 en 11 kinderen, kwamen op en ontvingen brood, rijst, boonen en turf. liet is te verwachten dat aanstaanden Vrijdag wanneer de 2de bedeeling plaats heeft, dat getal nog veel aanzienlijker zal zijn. Daar de inkomsten van het armbestuur op den duur niet zullen toe reikende zijn om bedeelingen, op duadauige groote schaal vol te houden, zal een beroep op de liefda digheid der gegoede iugezetenen noodzakelijk zijn. Naar wij vernemen is bij gelegenheid van het, in ons vorig nr. vermelde, 50-jarig bestaan der Ver- eeniging «Tnbilha" aan alle leden eene extra-gift ge zonden, bestaande uit een doelmatig kleediugstuk, ter uitdceliug. 's Lands middelen over de elf eerste maanden dezes jn;y hebben opgebracht 90,148,963.35, zijnde 2,106,214.75 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. n/ia der raming bedrueg 90,606,181.10. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 11 en 12 Dec. 1879. Iu de zitting van Donderdag werd het debat over hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken) der Staatsbe groting voortgezet. Bij de afdeeling «Lager "on derwijs" werden verschillende technische punten be sproken. De Minister beloofde aan den heer Telling van Berkhout, het besluit nopens het programma van examen voor hoofdonderwijzers nader te zullen overwegen,. Art. 117 (subsidiëu aan te zwaar ge drukte gemeenten) lokte verzet uit, wegens het hooge bedrag van 4J/S ton. Het werd bestreden als onti- cipeereude op de wet van 1878 en% anderzijds, om dat daardoor nog nieuwe scholen zoudeu opgericht worden, die niet voldoen aan de eischen der wet,., van 1878. Een araendement van den heer Moens tut vermindering van den post met l ton werd echter verworpen met 65 tegen 7- steramen eu een araen dement van den heer Lobman tot vermindering met 2 ton werd eveneens verworpen met 46 tegen 29 stemmen. Alle overige artikelen betreffende het lager onder, wijs werden goedgekeurd; daarna kwam in behan deling een amendement van den heer Moens (uiemo- riepost voor de uitvoering der nieuwe schoolwet) dat door den voorsteller werd verdedigd als eene motie der liberale partij, verklarende dat de uit voering der wet iu 1880 wenschelijk en mogelijk is en dat zjj Atn Minister daartoe in staat acht Minister Six zag het nut vnn| dat amendement met in. Bij de aanneming zou het de Begeering niet nopen tot vroegere invoering eu bü) verwerping zal de wet er geen enkele dag later door worden ingevoerd. Een ipemoriepost om den Minister te herinneren aan eene verpliehting, die hem dagelijks vervult is niet noodig. De heer Keuchenius, na de rede van Minister Six van Dinsdag en de houding der Begeeriug gelaakt te hebben als eene gedaante-ver- wisseling en eene beginsel-verzaking, erger en 011- zedelijker dan iu I860, bestreed de motie als ijdel ondankbaar, onrechtvaardig en revolutionair. De heer Moens trok daarop zijn amendement iu oonstatèerende dat niemand; de mogelijkheid eeuer vroegere invoering heeft tegengesproken. In de zitting van gisteren js het hoofdstuk Marine der staatsbegrootiug aangenomen met 53 tegen 3 stemmen, na eene korte discussie en na Verwerping met 29 tegen 26 stemmen, van het amendement van' den heer Viruly om de toelage aan de adjudanten van wjjlen Z. K. H. prins Hendrik te schrappen. Voorts is aangenomen het hoofdstuk Nationale schuld, alsmede de overeenkomst betreffende den Zuid-Ooster- spoorweg en de onteigening van den spoorweg Til burg—Nijmegen. Het hoofdstuk Financiën is mede aangenomen. Heden voortzetting. De Arnh. Ct. oppert het plan, dat zeker op veler bijval zal kunnen rekenen, om aan geueraal vau der Heijden, die een eervol eindp maakte aan onzen oorlog met Atjeh, een nationaal huldeblijk aan te bieden. Eenige heeren uit Arnhem en omstreken zullen een plaatselijk comité in het -leven roepen, tot be vordering der Nederl. IJszeevaart. Donderdag heeft zekere K., vroeger klerk ter secretarie te Eheden, die dezen zomer wegens ver duistering van gelden naar New-York is gevlucht en daarvan dezer dagen is teruggekeerd, tol driemalen met een revolver op den burgemeester aldaar, den heer Brantzeu, geschoten en hem daarbij ernstig ver woud. Na dezen moordaanslag beeft K. zichzelf door een pistoolschot van het leven beroofd. Het prov. kerkbestuur van Noord-Holland heeft, op verzoek, met 1 Januari e. k. eervol emeritaat ver leend aan den predikant B. ter Haar Bomeny te Haarlem, wegens ongesteldheid. De kerkeraad van Kruiningen heeft Woensdag het boeltje van den man, die achterstallig was in het betalen zijner kerkelijke bijdrage, gerechtelijk doen verkoopen. Al het armzalige huisraad heeft nog geen 30 opgebracht. Ook bij een ander is reeds beslag gelegd op de roerende goederen. De kerkeraad van Kruiningen kiest vreemde mid. delen om de kerk bemind te maken. In het arrondissement Winschoten vindt men 8 geneesheeren, die meer dan 50 jaren de praktijk uitoefenen. Zij hebben 354 jaren acticven dienst achter deg rug. Twee meer dan 60 en drie meer dan 55. Men zal zich herinneren, dut de Burgemeester van Baarn het aantal kroegen beperken wil door slechts sommige plaatsen van zijne gemeente aan te wijzen voor tapperijen. De vraag ,pf de Burgemeester daar toe het recht had, met het oog op de bepaling der patentwet, die zegt, dat hij, die een patent bezit, allerwege zijn bedrijf mag uitoefenen, is in de jongste aflevering van de Vragen de» Tijddoor mr. Goeman Borgesius in dezen zin beantwoord, dat het allerwege iu die wet beteekent, krachtens verschillende beslissingen van den Hoogen Baad van 1845, 1854 en 1858 en eene ministerieéle missive van 1857, tie geheele omtrek der Nederlanden, maar geenszins, alle plaatsen van elke gemeente, zoodat een gemeen tebestuur het reoht heeft ora het houden van kroe gen op bepaalde plaatsen te verbieden. Ook andere autoriteiten worden door den schrijver tot staving van dit gevoelen aangehaald. Men schrijft uit Utrecht het volgende onmen- schelijk feit: Inleen 31 Decembermaanden was het zoo koud geweest als Dinsdag. Het vroor sterk, zóó sterk; dat het hart van een man iu een ijsklomp veranderde. Die man was een huisbaas, die bij een vorst van 17 graden Celsius eene arme familie, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, van welke het jongste nauwelijks 7 jaren telt, met het armoedig huisraad uit zijne wouing iu de Stroosteeg gerechtelijk op straat en in de sneeuw liet zetten. Misschien hadden de huurders het geduld van den huisbaas uitgeput, 't ia mogelijk. Maar het maakt een pijnlijken indruk, die arme vrouw met hare kinderen Woensdag nog tusschen hare ellendige meubelen op straat in de koude te zien zitten. Den nacht brachten de kleinen 'oij een menschlievende buur door, terwijl de ouders om de beurt de wacht bij het huisraad hielden. De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen besloot in hare jongst gehouden algemeene vergadering, het initiatief te nemen vau een volks-pctitionnemeut aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ten einde te verkrijgen dat van overheidswege maatregelen worden genomen tegen het misbruik van sterken drank. Om daaraan zooveel mogelijk liet karakter te geven eener daad van het geUele Nederlandsohe volk in zijne verschillende sehakeeringen, besloot de Maat schappij, en droeg aan het hoofdbestuur op, niet alleen hare departementen tot ijverige medewerking aan te sporen, maar ook een beroep te doen op de goede geziudheid der bewoner» van al die gemeen ten, waar geene afdeeling der Maatschappij gevestigd is. Gevolg gevende aan laatetgemelde opdracht, noodigt het hoofdbestuur bjj deze alle meerderjarige inge zetenen van het Koningrijk der Nederlanden, zonder onderscheid vau hunne staatkundige of gods dienstige geloofsbelijdenis, met den meesteu aandrang uit, zich bij dat volkspetitionnement aau te sluiteu en'van hunne of bare instemming met het door de Maatschappij beoogde doel te doen blijken, door hunne of hare handteekening te plaatsen ouder een adres aau de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat ill de maand Januari e. k. overal in deu lande ter teekening zal worden uedergelegd. Van de juiste aanwijzing, waar die gelegenheid tot oaderteekeuing bestaut, zal een der Departementen in de naaste omgeving ongetwijfeld niet verzuimen, alle belang stellenden tijdig te onderrichten. De inhoud van dit Adres ontworpen naar aagleiding van de Koninklijke toezegging in de Troourede, op 15 September 11.dat nog in den loop van dit zittingjaar wettelijke maatregelen tegen het drankgebruik zullen worden voorgestelJ bevat het eerbiedig en dringend verzoek aan de Volksverte genwoordiging, om in die richting harerzijds met de Kegcering mede te werken. Wij twijfen er niet aan, of bij de behandeling van het nieuwe ontwerp van 't Strafwetboek, dat reeds dergelijke maatregelen bevat, als waarvan hierboven sprake is, zal het volks-petitionnement een drang te meer ziju, om flinke artikelen tegen het misbruik van sterken drink in de wet te brengen. Te Parijs wordt thans zeer veel gedaan tot leni ging vau den nood der armen in den vroegen en streugen winter. Behalve de Figaro, welke iu drie dagen reeds fr. 212,520,30 collecteerde, hebben andere bladen iuschrjjvingeu geopend, die groote sommen opleveren. De heer Amedée Macquaire, die aan het Petit Journal fr. 100 zoud, voegde daarbij eelt mach tiging aan het bestuur der bauk van leéuiug, om alle verpande naaimachines, die bjj hem gekocht waren, aan de inbrengers terug te geven; de Voor geschoten sommen met de renten zal hij (Maoquaire) betalen. Door deu Parijsohen gemeenteraad is fr. .500,000 beschikbaar gesteld een vjjfde gedeelte daar van is bestemd tot het lossen van verpande dekens enz. De heer A. J. de Bruyn verrichtte een zeer nuttig werk door eeue vertaling te bezorgen van dr. KU'ucke's Lexicon der Ver/dlsckmgen der Nakrung»- mittel. Enkele artikelen, die slechts voor weinigen van belang zijn, nam bjj niet op en hij bekortte vele andere artikelen, door weg te laten wat voor het groote publiek minder dienstig is, en nogal eenige kennis der scheikunde onderstelt bij den lezer. Het Handwoordenboek, dat de vervalschiugen opuoetnt, die in voedingsmiddelen, dranken en andere arti kelen van dagelijksch gebruik voorkomen, eu dat de beste midllelen aanwijst ora die vervalschingen te ontdekken, zal zeker veleu welkom zijn, zoowel huu die iu dergelijke zaken handel drijven, als hun die deze gebruiken. Met den gestrengen winter wijzen wij op de voor- deelige voorwaarden voor vrijwilligers bij het leger. Hoevele ongehuwden loopen zonder werk zonder toekomst, die zich met vlijt en goed gedrag een behoorlijke positie in de maatschappij kunnen verschaffen. Ook miliciens, die zicli met groot ver lof bevinden, hebben, dadelijk een tehuis door zich aan te melden, om voor zes maanden vrijwillig ouder de wapenen te komen.(Aki.) Naar aanleiding van de mededeeling in de Volk vriend, hoe men te Amsterdam bij het bouwen van een kerk de proef nam, ora den aannemer te verplich ten op een boete van 19, door hein of een der bazen bij het werk te betalen, den sterken drank van het terrein waar geoouwd werd, te weren, deelt de heer v. d. H. mede, dat de „Vereeuiging tot verbe tering der woningen van de arbeidende klasse te 's Gravenhagen sedert meer dan 20 jaren achtereen volgens ruim 5Ü0 woningen nieuw gebouwd of ver bouwd heeft; in haar bestekken vau aanneming ia altijd dergelijke verbodsbepaling met bedreiging van de zelfde straf opgenomen. Nooit heeft die tot eenig bezwaar aauleiding gegeven; soms waren bijna hon derd werklieden op het terrein te zanten; nooit had eenige onordelijkbeid plaatsaltijd werd het werk op tijd afgeleverd, de concurrentie bij de inschrijvingen naar het werk was steeds zeer groot eu de onkreukbare trouw van deu vasten opzichter is ten waarborg, dat met gestreiiaheid de hand wordt gehouden aan de bedoelde verbodsbepaling. Weder is gebleken, hoe gevaarlijk het is, lood te gebruiken voor het vervaardigen van bierpompeu, Een herbergier te Maastricht, die zulk een pomp bezit en daaruit Woensdag ochteud een landbouwer uit Cuuue een glas bier tapte, heeft zich uu ui. te verwijten, dat die landbouwer aan loodvergiftiging is overleden. Het bier, dat tics nachts in de buizen had gestaan, had nl. een aanmerkelijke hoeveclhetdf lood opgenomen. ii De geweldige sneeuwstorm, die van deu 4n op den 5u dezer over geheel Frankrijk, Zwitserland eu een groot deel van Duilschlaud woedde, ging verge zeld van eenige buitengewone attnospherisehe ver schijnselen. Te Genève werden iu den avond van 4 Dec. eenige lichte schokken van aardbeving waar genomen deu volgenden dag werdcu te Bazel aard schokken gevoeld, die zich vzn het noordwesten naar het zuidoosten schenen te bewegen. De aardbeving werd op alle punten vau de stad gevoeld, ofschouu op de een» plaats meer dan op de andere en het gevoeligste op hoog gelegeu woningen eu verdiepingen. Te Sehaffhausen scheen de schok van bet oosten te komen. Te gelijkertijd werden in meer zieden eu dorpen van Baden vrij hevige schokken gevoeld. lil eenige dorpen waren de schokken zoo sterk, dat steenen uit de muren vielen. Ia de scholen kropen de kinderen onder de banken. In den aroad van den 4u ging de sneeuwjacht gepaard vau eeu hevig onweer, vergezeld van blik semschichten. Te Muhlhauzeü woedde dien avond, nadat het drie dagen laug gesueeuwd had, ecu hevig onweer, vergezeld van hageldaarop brak iu deu nacht een stormwind loz, die vooral iu Midden- Zwitserland veel schade veroorzaakte. In Gruauw- bunderland hcerschte eea vinnige koude. Te Davos het bekende genees—oord, waar ook in deu tegen- woprdigeu winter verscheiden hónderden zieken ver- plejegd worden, teekeüde iu den ochteud van den 3n de thermometer 20" beneden het nul-punt. Bericht aan ieder, die zielt goed wil kleeden. Allen, die hun aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote klêereu-magazqiten vau de „Belle Jardiniere" te Parijs, hebben dat huis hunue ingenomeuheid betuigd over de soliditeit, de éléganoe en de goede suid huuner kleedereu. Wij bevelen onzen lezers, die hunne wiuterkleederen nog niet besteld mochten hebben, daarom bijzonder aan, zich tot de Belle Jardiniére te wenden, over tuigd als wij zijn, dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïllustreerde Catalogus wordt grati» eu franco toegezonden nan ieder, die daarvoor franco aanvrage doet. GKBOREN: 10 Dec. Wilhelmina Luuirn Sophia, ouders M. Neuta ca M. Vos. tcendirt, ouJ. r» L iluglilsar en M. van den Berg 11 Oirk, ouders V. de Wiptr en C Kenaron. Maris Hendrik», ouders H de Jong eu M. Hijn- hert. 12. Gerrit, ouders G. van der klis eu .M. >an do Weter, Hendrik Willem, ouders a. D. hruiuers en J. A. Begeinanu. ÏVilheliniun Wouter» Maria, oudirs W. vau der Hei) en J. C. Baltiug. OVERLEDEN i 10 D.e J Verkerk, 8j. Sin. F. Welter, li. 10 in. C. van Mjiaren linie r. van F. de Gruijl, G5j 11. A. MulUert, 8 m. 12 A. vim Os, 3 m A. Scholten, wed. J. van der Kind, 63 j. ONDERTROUWD: 12 Dec D. Nieuwen),in*", 21). en O. J. blinkers vsu Utrecht, 21 j. bsgyS blliöfe Getrouwd J. J. HOZEE EN G. A. BEGEER, vau Gouda, 's Gravenhage, 12 December 1879, ffiSsSSKSp. lóÖobtri'j i'ewl SgiMSI zsêzigau 45-JARICtE Op dea 5n December 1879 overleed te 's Gravenhage, in deu ouderdom van 28 jaren, THEODORA JACOBA ROEST van LIMBURG, hartelijk geliefde echtgenoote van W. N. ROLDANUS, le Luit. der Infie. Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst heden geplaatst. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van be langstelling, bij gelegenheid hunner Vijf-en- twintig-jarige Eehtvereeniging ondervonden. C. M. POOKSMA. A. POOKSMA—Begeer. Gouda, 13 December 1879. VAN AN DRIES LACAN EN MARIA van DELFT. Gouda, 17 December 1879. BESTUURDERESSEN der VEREENIGING «Hulpbetoon aan Eerlijke en Vlijtige As- moedes alhier, vestigen de aandacht harer 8tadgenooten op hare beide Depóts bij G. JUE, Westhaven, B. 142 en bij E. de ZEEUW, Wachtelstraat, P. 127, waar tegen billijke prijzen Gemaakte KLEEDING- STU K KEN verkrijgbaar zijn, zoowel tot eigene aanschaffing, als tot bet doen van uit- deelingen. M. VORSTMAN, Pres. C. RAVESTEIJN MEDEN BLIK, Secr. De ondergeteekendeh, verlangen dat er niets wordt gegeveiF"|ou GERT en KEES (bij HH. KoffiehuishonMsk genoeg bekend), wat op hun naam wordt Üjjfc/onken, zullende door hen geene betaling daarvoor meer geschieden. Het GEMEENTEBESTUUR van Gouda zoekt bereid om bij de aanstaande Volkstelling (31 DECEMBER en volgende dagen) behulp zaam te zijn, bij voorkeur personen niet onbe kend met administratief werk. Wie daarvoor in aanmerking wenscht te komen melde zieh onder overlegging van eigenhandig geschreven Brief DINSDAG den 16n DECEMBER e.k. in den ochtend tusschen 10 en 1 nur ter Secretarie aan. VRAAGT tegen FEBRUARI eene Zindelijke P. G., van goede getuigen voorzien. Loon 80.—. Spreekuur: 's avonds van 7—8 uur. maakt bekend, dat zijn Atelier VAN AF HE DEN, DAGELIJKS geopend is van 9—3 uur, tot het VERVAARDIGEN van en EMAïLEE PORT RET TEN. Zeer fitne VEKGR(|j||lNGEN naar de laatste vinding.

Goudsche Courant | 1879 | | pagina 2