BUITENLAND. BINNENLAND- DIENSTBODE. PAKHUIZEN, sr Builcnlandseli Overzicht. 11 Laatste Berichten. ADVERTENTIËN VERPACHTING. DIENSTBODE eene Dienstbode. DERDE AA\K0\DIGI\fr. Gouda, 23 December 1879. *t* Heden overleed te Gouda in den ouder dom van ruim -78 jaren onze Behuwdvader, de Heer HENDRIK van ZANEN, eerder Wedu wenaar van Elizabeth Brakel, laatst van Jo hanna Christina Muller. Juffrouw BREEBAART OPENBARE Openbare V et Looping ïNos. 1 en 2, Twee Kapitale Mevr. COSIJNvan Leent, op de Markt, VERLANGT met FEBRUARIJ l.^ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD 2.25] -o _2 -= ROTTERDAM^!! NIEUWSBLAD ABONNEMENT: De Familie MULLER-BE LMONTE, sr e deze en andere ponten werd in de avond zitting van Vrijdag de spoonvegbegrooting tot een bedrag van ruim 13 millioen met alge- meenestemmen aangenomen, evenals de be grooting van waterstaat tot een bedrag van bijna 20 millioen, nadat de post van subsidiën nog verhoogd was met 17000 voor de wereld tentoonstelling te Melbourne. Verschillende kleine ontwerpen werden daarop in die avondzitting nog aangenomen. Het ontwerp tot vaststelling van nadere wettelijke lieputingen betreffende den ijk van in gebruik zijnde weegwerktuigen en gasmeters werd met aigemeene stemmen aangenomen, en de in wer king treding bepaald op Januari a. s. Bij de behandeling der ontwerpen tot be krachtiging der provinciale belastingen deed de heer villi Kek het voorstel om den staat bij die ontwerpen gevoegd, en vermeldende waartoe die belastingen moesten dienen, in de ontwer pen zeiven op te nemen. Hierover hadden nog eenige discussion plaats. De heer" van Eijsiuga bestreed het amende ment; de minister eveneens op groud vau het geen sedert de invoering der wet altijd heeft plaats gehad, hoewel hij de beslissing geheel aan de kamer overlaat. De heer de Jonge daaren tegen ondersteunt het amendement dat echter door de hh. van Tienhoven en Patijn bestreden wordtmet 47 tegen 13 stemmen werd het verworpen, waarna de verschillende ontwerpen alle met overgroote meerderheid werden aan genomen. Negen stemmen verklaarden zich tegen die van Friesland wegens de altera tanta voor verhooging van onderwijzerstraktemeu- ten, en 13 tegen die van Limburg wegens de su.hsidiën voor den bouw en liet herstellen van kerken en pastoriën. L. De Frau9che kamer eu senaat zijn het eens ge worden over de begrooting en op reces gescheiden Thans wacht men in de volgende week de recon structie van het Kabinet door den heer Freycinet. Althans met zekerheid wordt thans bericht, dat de ministers, onder presidentschap van Waddington ver gaderd, hun collectief ontslag hebben ingezonden en dut de nieuwe premier officieel met de samenstel ling van een nieuw kabinet is belast. De Eugetaclie Ministerraad is buitengewoon verga derd gtvveest om te spreken over den toestand in Afghanistan. Meer eu meer wordt die toestand als ernstig beschouwd men verzekert wel, dal Roberts zich zal kunnen staande houden in het kamp, totdat er ontzet komt, maar vast is die overtuiging niet; te meer daar men niet kan zeggen, hoe laug een nieuw korps werk zal hebben om Roberts te bereiken. Men verwijt de R^geering dat zij geen krautenbe- richtgevera heeft toegelaten bij de expeditie en be weert, dat men beter op de hoogte zou zijn geweest, de ramp wellicht voorzien, wanneer zulk een dwaze bepaling niet was ingevoerd. Het ergste is, dat het geueraal Roberts, gelijk incer en meer blijkt, niet aan waarschuwingen heeft ontbroken. De aanvul was lang voorbereid en gene raal Roberts werd daarvan door getrouwe Afghauen voortdureud op de hoogte gehouden. Maar hij hechtte geen gewicht aan hetgeen zij hem mededeelden, of schoon er in zijne onmiddellijke nabijheid dingen genoeg voorvielen, die de oogen moesten doen open- gaau. Die van Kaboel stonden in geregeld verkeer met de opstandelingeu en men gaf generaal Roberts daarvau de bewijzen. Hij schijnt echter te hebben geloofd, door groofe gestrengheid de beweging te kunnen onderdrukken. De troepeu onder Ooujrh, die Roberls ter hulpe zullen komen, hebben vóór hun vertrek van Jug- dallak een aanval van de Gbdzais moeten afslaau. Bright zond versterkingen en uit een telegram van Vrijdag avond blijkt dat Gough de reis naar Kaboel heeft aaugeuomen. Van Baker was uit Kaboel be richt out vangen, dat de trot pen wel waren en dat men spoedig hoopte alles in het reine te brengen, Te Herat hadden wanordelijkheden plaats gehad; Abdullah Khan had zich vau de citadel meester ge maakt en zich zelf tot gouverneur uitgeroepen. Eindelijk is te VVeeueu de legerorgunisatie vast gesteld volgens den weusch der regeering. Na con ferentie der commissiëu uit de beide huizen is er besloten de kamer voor te stellen het ontwerp aan te nemen. Iu de laatstgehouden zitting der kamer is dan ook de vereisohte meerderheid vau twee-derden verkregen. De Italiaansche Kamer beraadslaagde over het voorstel tot verlenging van het handelsverdrag met Duitschland het werd aangenomen, onder verklaring dat de Kamer akte nam van het voorbehoud, in het verslag der commissie vervat, en vau het volkomen tijdelijk karakter der voorloodige overeenkomst met Duitschland. De Spaansche senaat heeft in beginsel de af schaffing der slavernij op Cuba aangenomen. De uitvoering van dit beginsel zal echter zeer langzaam gaan, en bij de duartoe te nemen maatregelen zal de oppositie nog ruimschoots gelegeuheid hebben zich te laten gelden. Het conflict tusschen de kamer, of liever de minderheid der kamer en de regeeriug is nog niet bijgelegd. Men herinnert zich, dut de heer Canovas del Castillo met een soort van pro gramma in de kamer is verschenen en daar door de minderheid eu de tribunes alleronhebbelijkst ontvangen werd. Men interpelleerde hem daarna, maar hij zeide geen tijd te hebben en naar den senaat te moeten. Hij ging dan ook heen. Dat pleit nu wel niet voor grooten eerbied voor de volksverte genwoordiging, maar deze was begonnen met onbe leefd te zijn. De minister houdt volzijn Collega van biuueiilandsclte zaken, Romero Robledo, heeft op vraag naar explicatie vau het gedrag van den mini ster-president volstrekt geen schuld voor hem erkend, maar integendeel de minderheid der kuiner scherp gelaakt, wijl ze tengevolge der miskenning grèce had gemaakt en uit de zitting was weggebleven. Dat zal kwaad bloed zetten, eu een spoedig einde aan het conflict is nog niet te voorzien. GOUDA, 23 December 1879. Het Departement „Gouda" der Nederl. Maat schappij ter bevordering van Nijverheid heeft beslo ten tot het houden van een 2n wedstrijd voor leerliligeu der Burgeravondschool. Tot bestuurslid van het Departement is herkozen de heer D. Lulius van Goor. Dezer dagen werd alhier een reiziger in den spoortrein gevonden, die iu het bezit was van ebn vervalscht kaartje. Ten einde proces-verbaal tegen hem te kunnen opmaken, werd hem zijn "naam ge vraagd, dieu hij echter weigerde op te geven. In plaats dat hij door den bij liet geval tegeuwoordigen politie-agent naar b«t poli tie-bureau werd gebracht liet men hem gaan, ,op grond dai iemand beweerde, hem te herkennen als den steenhouwer L.van Utrecht. Deze werd gedagvaard en moest zich de moeite en kosten van eene reis naar Gouda getroosten om daar te vernemen dat geen der getuigen hem herkende en hij met de zaak niets te maken had. Het opmerkelijkste is dat de getuigen "ergoeding voor reis-en verblijf kostcu ontvingen eu de onschul dig beschuldigde niet. Gisterenavond had in het lokaal Kunstmin" der sociëteit „Ons Genoegen" het openbaar examen plaats der stedelijke Muziekschool. Een zeer groot aantal belangstellenden was op gekomen om kennis te nemen van de resultaten van het onderwijs aan genoemde school welke resul taten inderdaad zeer bevredigend mogen genoemd worden. Het was een recht gezellige, aardige avond. Was het reeds een genoegen die net gekleede meisjes en jongens te zien met den blos der vreugde op het gelaat, niet' minder voldoening schonk hetgeen ten gehoore werd gebracht. Bij afwisseliug hoorden wij zang, piano en viool eu meermalen werd duidelijk blijk gegeven van goeden aanleg en flinke vorderingen. Bij eene uit voering als d ze, wordt door ons natuurlijk niet in eene gedetailleerde beoordeeling getreden, wij bepalen ons tot de verklaring dat het gisteren gehoorde de beste getuigenis aflegt voor het onderwijs op onze muziekschool, waarvoor de hh. van Milligen en Vreeswijk een woord van hulde toekomt, terwijl het ons teven9 recht geeft het beste te verwachten voor de toekomstige muziekale ontwikkeling hier ter stede. Aan de volgende leerlingen werden prijzen gegeven: Piano klasse, (onderwijzer Vreeswijk). W. van Essen, Ros. Schollen, Joh. Klem, Maria de Klerk, Joh. Biezenaar, Francois Privc, Maria Niel Schuren. (Onderwijzer van Milligen). J. Hoogenboom, G. Montauban, M. A. de Ruiter, Joh. M. Nortier, J. Spaanderman, A. II. G. Gabry, II. Hemsing, W. IIerasing, A. 1). van Vreuraingen, J. Kieberf, D. Hoogeitbóora, P. Bouwer, J. Kortenoever, W. A. Knaap, Smits, M. van Ameron. Viool Klasse. C, Reuhl, J. Spaanderman, G. A. H. Gabrij, L. Molijn, Steijl, W. Smits, C. Krom, J. Korteuoeiier. Ie Zangklasse. G. Koobs. II. A. Molijn, W. Lampe, A. Emeis, Alb. Maas, Maria Kruisheer, iW. H. Diepeveen, T. Vlasveld, P. J. Jager, C. Groenendaal, Grietje Koek, Eng. lleegemah, E. vau der Linden, J. P, H. Herman, J. Groenendaal, J. M. Rijken, Joh. C. v. Vreumingen, Julius. 2e Zangklasse. Mina Niel Schuren, Anna van der Sloot, Maria Niel Schuren, Aagje Kruyt, Anna van Schouwenburg, Alida Dorró, K. M. van Zutphen, Klaziua Sparnaaij, Geertr. Kraueveld. 3e Zangklasse. C. E. G. Groenendaal, M. Stevf, S. C. Jonker, L. Lafeber, J. de Leeuw, M. Lafeber, Auton D. vau Vreumingen, H. Rol, Neeltje Herman, W. Heinsiug, Sauerbier, Stikker, L. Jonker, Kiebert. 4e Zangklasse. G. A. v d. Kindt, J. Klem, M. A. de Ruijter, J. C. Borst, A. E. Temminck, Alida v. Gaaien, J. P. Kortenoever, J. M. Nortier, Steijl, L. Biezenaar, v. d. Kleijn, Steijl. 5e Zangklasse. J. M. Luderus, P. W. Bouwer, M. Scliuling, G. A. H. Gabrij, A. H. G. Gabrij, G. Montauban, R. Crefeld. Zaterdag zijn op de grens vau Hazorswoude onder Alphen door den van Utrecht komenden middagtrein 16 schapen overreden, Van welke 10 onmiddelijk gedood en 6 vreeselijk vermiukt zijn. Men zegt dat tegen den eigenaar proces-verbaal is opgemaakt wegeus onvoldoende bewaking. De heer vau Tienhoven, benoemd burgemeester van Amsterdam, en jhr. inr. Elout vau Soeterwoude hebben voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedankt. Te Amsterdam en te Leiden moeten dus nieuwe verkiezingen plaats hebben. stat en-Generaal. Tweede Kameb. Zittingen van 19 en 20 Dec. 1879. lil de zitting vau Vrijdag avond zijn de beraad slagingen voortgezet over de begrooting tot aanleg vau staatsspoorwegen. Deze begrooting werd met aigemeene stemmen aatigenomen. Daarna werden de discussiën hervat over het hoofdstuk Waterstaat. Art. 101 werd door de regeeriug met 17000 verhoogd, als subsidie voor de wereldleutoonstelling te Melbourne. Hoofdstuk IX werd vervolgens mede met aigemeene stemineu aangenomen. Daarna werden behandeld en inet aigemeene stemmen aangenomen het wet8-ontwerp tot voorziening in de verevening eener door de aigemeene rekcukamer afgewezen vor dering en dat tot vaststelling vau naderje wettelijke bepaliiigeii betrefFende den ijk van iu gebruik zij'ide weegwerktuigen eu gasmeters. Teu slotte werden nog behandeld de wetsoutwerpeu lot bekrachtiging vau provinciale belastingen. Een amendement vau den lieer van Eek, oin iu de wet zelf op te nemen den inhoud van den staat achter elk wets-outwerp vermeld, bevattende de opgaven van de bshoefteu lot welker dekking de heffing moet dienen, werd, ua eenige discussie, verworpen met 47 tegen 13 stemmen. De bedoelde ontwerpen werden achter eenvolgens aangenomen. In de zitting van Zaterdag had bij hoofdstuk Koloniën een uitvoerig debat plaats tusschen de hh. Elout, Keuchenius en den Minister. Laatstge noemde betoogde dat de zendelingen niet worden tegengewerkt en dat het matrieel belang van Indië wel wordt bevorderd. Hij verdedigde den gouverneur- generaal en diens leiding in den Atjeh-oorlog. Door diens toedoen mag de oorlog als geëindigd worden beschouwd. Aan den heer Fransen van de Putte ver zekerde hij dat de ludische regeeriug volmacht had om zonder overhaasting te werk te gaan in de vervan ging vau het militair door het civiel bestuur in Atjeh. Het hoofdstuk werd aangenomen met 59 stemmen tegen even als de begrootiugen voor Suriname en Cura<;ao. Als eene bijzonderheid in dit jaargetyde, kan worden vermeld, dat iu de gemecute Leiderdorp bij een houder vau pluimgedierte, J. C. 8., niettegenstaande de sedert lang ingetreden vorst, onderscheidene broedsche kippen zijn, die den nacht in een bijna open hok door- biengen, en des daags, desverkiezende, door de sneeuw loopen. Eieren ziju natuurlijk sedert laug gegaard. Het rozen-plebisciet, uitgeschreven door het Hoofd bestuur der Nederlandsohe Maatschoppij voor tuin bouw en plantkunde, kan men vrij wel nis mislukt beschouwen. Van 1500 stembiljetten zijn slechts 15 ingevuld terug ontvangeu zoodat de uitslag volstrekt geen richtsnoer bij de keus van rozen kan wezen, gelijk de secretaris-verslaggever H. C. Zwart terecht opmerkt. Uit Bergeu-op-Zoom schrijft men aan het R. Nbl. s De winter, die dit jaar zoo vroeg is ingevallen eu op velkr belangen een schadelijken invloed uit oefent, wprkt ook niet voordeelig op den Zeeuw- scheu oes|erhandel. Hij i9 den oesterhandelaars overvallen, zoodat men slechts kleine hoeveelheden oesters in de putteu heeft kunnen verzamelen, niet tegenstaande een tamelijke voorraad op de banken aanwezig was. Door de groote hoeveelheid ijs, dat zich in korten tijd op de Oosterschelde vertoonde, was de vaart in een paar dagen gestremd en konden de vaar tuigen niet meer bij de banken komen, Ook ai ware dil het geval niet en door verplaatsing van het ijs de gelegenheid tot uitzeilen geopend, dun nog sou de strenge vorst het visschen vruchteloos maken, daar de oesters reeds vóór zij den wal bereikten, zouden doodgevroren zijn eu ongeschikt tot verzeudiug. De Amerikaausche oesterhandel is thans des te bloeiender, niet slechts in Amerika zelf, maar ook met Europa. De oesterhandelaars te New-York en Long Island verschepen" tegenwoordig belangrijke hoeveelheden zelfs is er een handelaar, die circa duizend vaten per week verzendt. De grootste afnemer is Engeland. De zoozeer geliefde native oyster'' is zoo schaarscb, dat die alleen door de rijkste standen gekocht kan worden. De daarop volgende Zeeuwsche oester, die reeds zeer gewild is iu Engeland, begint te ontbreken, zoodat de in cjualiteit veel mindere Amerikaansche otster thans gereeden aftrek vindt. De heer H. J. Schimmel heeft een tooneelstuk ge schreven, getrokken uit zijn roman Lady Carlyle, welk stuk nog dit seizoen door „liet, Nederlaudsch Tooneel" zal worden opgeroerd. spil van Jus!us van Maurik, den autfur van Janus Tulp. Iu de maand Februari komt bij dezelfde Vereeniging een oorspronkelijke historisch drama in studie. Voor den Hoogeu Raad werdeu Zaterdag de plei dooien gevoerd in het proces tusschen het klooster der kruisheeren van St.-Agalha als eischer eu den Staat der Nederlanden, als verweerder, waarbij het de vraag betrof of het oude klooster der kruisheeren vau St. Agatha als nog reohtpersooulijkheid bezit. Aanleiding tot dit proces g.if eene vau Staatswege aangekondigde veiling van bootneu, die zich in bo9scheu op het terrein van het klooster bevonden. Het klooster beweerde dat het sinds overoude tijden als rechtspersoon bestaat, als zoodanig bevoegd is tot het aangaan van burgerlijke handelingen, het hebben vau vermogen eu het verkrijgen van eigendom en bezit, en onder meer heeft bet civiel bezit „pro domino" van eenige vaste goederen iu de gemeente Cuyk gelegen, liet verzocht aan de rechtbank te VHertogenbosch deu Staat te veroordeeleu ora de stoornis iu ziju bezit te doen ophoudeu en het daarin te handhaven. De S'.aat betoogde tegen dien eisch, dat het klooster der kruisheereu van St.-Agatha uiet als bestaand rechtspersoon kon erkend worden en dus <ie bevoegdheid miste om in rechten op te treden en het niet bewezen had noch bewyzen kon, dat het de bij dagvaarding bedoelde perceelen bezit, en dat wel bezit „pro domiuo." By vonnis der rechtbank te 's-llertogenbosch van 30 Mei jl. werd beslist, dat het oude klooster zijn rechtspersoonlijkheid verloren heeft, daar het in 18 f2 werd opgeheven, en hoofdzakelijk op dien grond werd de eischer in zijue vordering uiet-outvaukelijk verklaard. De voorziening in cassatie tegen die vrijspraak w<rd door den advokaat mr. B. M. Vlielauder Hein uitvoerig toegelicht; die na de geschiedenis van het ontstaan eu den bloei van het klooster te hebben ontwikkeld, een kassatiemiddel adstrueerde, luidende: schending en verkeerde toepassing van de art. 15 van het dekreet vau 3 Januari 1812, art. 1 in verband van art. 27, 18, 22 en 24 van het dekreet van 14 November 1811 en van het dekreet van 23 Januari 1813, art. 190—192 en 196 der grondwet van 1815, 188—190 en 194 der grondwet van 1840, ait. 1690 B. \V. eu het Kou. besluit van 28 November 1840, No. 18, omdat de rechtbank heeft uitgemaakt dat doof het dekreet van 1812, ook al zij het ei schend klooster feitelijk blijven bestaan eu in weerwil dus dat het dekreet daarop zijne tenuitvoerlegging erlangd heeft, toch het eischend klooster is opgeheven niet.alkeu maar bovendien derwijze voor goed van zijue reclus- persoonlijkheid, onherroepelijk b(rooft), dat het ook onder de na 1812 hier te lande ingevoerde wetgeving, schoon feitelijk iu stand gebleven, in geen geval meer als rechtspersoon zou kunneu optreden, op grond van welke beschouwing de rechtbank zelve heeft gemeend te kunnen voorbijgaan des eischers beroep op het koninklyk besluit van 28 Nov. 1840, waarby aan liet eischend klooster vrijgelaten werd om nieuwe leden in zijue sainenleviug op te nemen overceukoinstig de voor die instelling bestaande statuten. Door den laiulsudvokaai mr. G. M. van d^r Linden; werd namens den Staat op verschillend» grondel» dit middel wedirlegd eu tot bcvesligitfg jan het vonnis der rechlbank geconcludeerd. l)e conclusie van het Opeubaur Ministerie zullen wij later medcdeeleu. Mevaouw Kleine Garlman is van hare ernstige zitkie in zooverre hersteld, dat zij waarschijnlijk deu eersten Januari a. s. als Badclych iu Gijsbrtc/it van Aemstel kau optreden. Den 2cu Januari speelt mevrouw de Vries deze rol. Een groote brandkast vau den heer Chiitwood, gevuld met snippers papier, eenige beschreven eu gedrukte stukken, een paar pijpeu lak enz.is Zater dag op een werf, behoorende bij de fabriek van den lieer van der Made te Amsterdam, gedurende een uur bloodgesteld geweest aan een hevig vuur. "Daarna werd de kast aau een bok zes meter hoog geheschenplotseling werd de haak, waaraan het gevaarte hing, gelicht en viel het met outzetteiid geweld op een vierkant van steenen. Opnieuw ont9lak men nu een vuur, waarin de kast drie uren motst olijven. Heden htid de iubraakproef plaats. Eerst daarna zal de deur wordeu geopend, om te zien hoe 't er vau binneu uitziet. Bericht aan ieder, die zich goed wil kleedcn. Allen, die hun aankoopen voor den winter gedaan hebben in de groote klêereu-magazijnen vau de „Belle Jardinière" te Parijshebbeu dat huis hunue ingenomenheid betuigd over de soliditeit, de elegance en de goede snid hunner kleederen. Wij bevelen Ouzen lezers, die Uuuue wiuterkleedereu nog niet besteld mochten hebben, daarom bijzonder aau, zich tol de Belle Jardilliére te wendeu, over tuigd als wij zijn, dat zij ous erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïllustreerde Catalogus Wordt gratis en franco toegezonden aan ieder, die daarvoor franco aanvrage doet. Afloop van Openbare Verkoopingen vaOnroerende Goederen. VEILING, 22 December 1879. Geveilde perceelen Opgehouden. Bij vonnis van de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam, den 20 October 1879 bij verstek gewezen, ia, ten verzoeke van MARINA ADRI AN A GILJAAM8E, wonende te Rotterdam het tusschen haar en haren echtgenoot COR- NELIS LAURENS SCHOORL, mede gedo micilieerd te Rotterdambestaande huwelijk verklaard door Echtscheiding ontbonden, op grond van door hem gepleegd overspel, met de wettelijke gevolgen van dien en ver oordeeling van laatstgenoemde in de proces kosten. De Frocurxitb van de Verzoekster, Ma. VORSTMAN. Parijs, 22 December. De heer Freycinet heeft voor de opdracht tot samenstelling van een nieuw Kabinet bedankt. De heer Grévy heeft den heer Waddington verzocht, het presidentschap bij het nieuwe Kabinet te behouden. De heer Waddington heeft 24 uren tijd ter bedenking gevraagd Parijs, 22 December. De heer Waddington heeft den President der Republiek aaugeradeu de samenstel ling van eeu kabinet op te dragen aau den heer Say. Burgerlijke Stand. GEBOUEN s 20 Dec. Arie, ouders A. Bloot eu M. Q de Jong. Samuel, ouders M.Oliuuu eu S. bauders. Hermauus Hubirtus, ouders J. G. Houdbcrg en E. A. Mrijp Sebas- tiuuos, ouders S Sluijter eu S. J. Haas. brUlinuus, ouders A. Dries en W. Zuijdveld Hendrikus Adrianus. ouders M. H. Houdyck en A. M. C. kabel. 21. Johauues Leendcrt, ouders J. L. Lafeber eu S. de Hoog. OVERLEDEN: 19 Dec. W. Janmua', 58 j. P. den Uijl, öl j.J. vau Meulem, II m. 20 H. van Zinen, 7S j. Bevallen van een' Zoon: L", FORTUIJN DROOGLEEVER- dk Jong. J. C. MULLER. Haastrecht, M. C. MULLER 20 December 1879. Harrebomeb. Volstrekt eenige kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. I» ile maand Jununri 1880 terstond tin lie opvoering van den Gljsh'tchl sar, At'nul tl wordt door de vereeniging Het Kederlendsch Tooneel in studie genomen, het nieuwe oorspronkelijke tooneil- vraagt FEBRUARI EENE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, zijn voornemens op MAANDAG den 29n DECEMBER 1879, des namiddags ten 1 ure, ten Raadhuize aldaar, bij enkele inschrij ving, voor den tijd van drie of zes jaren, in gaande den 1» Januarij 1880, te VERPACHTEN: Het ophalen van het PUIN en de VUIL NIS in de gemeente vallende, alsmede het UITBAGGEREN van alle Kanalen, Zijlen, Riolen en Kokers, henevens het Reinigen van alle daarmede in verband staande Putten. Waarvan de voorwaarden dagelijks (de Zon dagen uitgezonderd) van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ter plaatselijke Secre tarie ter inzage zullen liggen, terwijl de In- schrijvings-biljetten, op zegel geschreven, ge- teekend en gesloten, des namiddags vóór 12 nre van den '29n December 1879, op gezegde Secretarie moeten zijn ingeleverd. op MAANDAG 29 DECEMBER 1879,voorm. ten elf ure, in «de.Paacw» te Gouda, van waarvan een gebruikt als Bergplaats van on- veraccijnsd Gedestilleerd, eu het andere volgens de wet ingerigt tot particulier Entrepot van Wijnen, beide naast elkander aan de Peperstraat, K. nos. 265 en 266, te Gouda, in de onmid- delvjke nabijheid van de rivier de IJssel. Vei ling eerst afzonderlijk, daarna gecombineerd. N°. 3 een WOONHUIS metSCHUUR en groot stuk MOESGROND,iu de Vierde Kade, R. no. 432, naast het Rijnspoor te Gouda. Inlichtingen geeft Notaris Mr. KIST, te Gouda Tegen FEBRUARIJ wordt in den Haag bij eene bejaarde Dame eene HELDERE gevraagd, die kan KOOKEN en van goede getuigen is voorzien. Zich te vervoegen bij Mevrouw van SCHOU WENBURG, Gouda. 03 ts S 4) J) sö "O - Qi O HET verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- eu Feestdagen. voor Rotterdam l.Oö buiten de stad 2.25, In het volgende kwartaal wordt aan de abounds van het KotterdaillSCll Nieuwsblad lila PREMIE aangeboden Roman van Dr. JAN TEN BRINK. Wie zich met 1 Januari a. s. op het Rotterdamsch Nieuwsblad nboni.eert, ontvangt de tot dien dalum verschijnende nummers gratis. Proefnummers franco en gratis. CD 34 5H f5 CD 'Si 34

GC | 1879 | | pagina 2