ADVERTEKTTIËW. Dankbetuiging. zindelijke Werkster 302e Staats Loterij. Burgerlijke Stand. Mevrouw van der GARDEN, De TREKKING der Eerste Klasse begint MAANDAG 12 JANUARIJ 1886. kennen, terwijl met Kerstmis, als de winter eigen lijk zou beginnen, de dooi zoo ernstig inviel, dut het ijs althans in deze omstreken, na acht dagen was verdwenen. De heropende scheepvaart ontmoet geen belemmering. Het onheil, na een zomer, die te kort schoot aan warmte en groeizaamheid, ten gevolge waarvau het jonge hout te week bleef en niet bestand was vroegtijdige vorst te verduren, heeft zich niet bepaald bij het verlies van menige groecbl ij venden sierplant. Blijkens onderzoek zijn ook de knoppen vau vruchtboomen bevroren, zoo&t het vooruitzicht op den pluk van peren en appereu dit jaar ongunstig kon zijn. Ook kuoppen van steen vruchten zyn niet vrij van de vorst gebleven. Van Terschelling wordt gemeld dat aldaar is ge scand de Engelsche driemastschoeuer Queen of Miitleykapt. Biggs, met rondhout van Laguua, laatst van Harwich naar Hamburg. De equipage is met eigen boot aau land gekomen. l)e bergers hebben bezit van het schip genomen. Later ging, om de op het gestrande schip aanwezige bergers af te halen, de reddingsboot daarheenzij sloeg echter om, en de personen, die er zich in bevonden, verdronken. Vijf maunen verloren daurbij het leven, nalatende 3 weduweu en 15 weezen. De eerste stoomboot, vau boven te Botterdam aan gekomen, js de Ettafette No. 3, van Utrecht, onder nemer I. A. Montijn te Oudewater. Na een kortstondige ziekte is gister te Maastricht overleden dc heer jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wylré* lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht. De N. Gor. Ct. oppert het denkbeeld, het leger grootendeels de diensten van politie en brandweer te doen verrichten. Zij wijst daarbij op het ongerijmde dat groote gemeenten, die aanzienlijke garnizoenen hebben, nog legers voor bovengenoemde diensten moeten onderhouden en daarmede slechts onvoldoende in de behoeften kunnen voorzien, vooral des nachts, fcrwijl honderden, wier roeping het is voor 's Lnnd9 veiligheid te waken, gerust in Morpheus' armen liggen. Zij meent dat, werd dit denkbeeld aangenomen, de weerzin der burgerij tegeu de oorlogsuitgaven zou gebroken worden, omdat zij dan het nut van het leger, ook in vredestijd, zou ondervinden; vooral bij branden zou de strenge tucht, waaraan de militair gewoon is, de blussching bespoedigen. De maatregel zou 'dus veel nut kuuueu stichten eh tevens zou liet anti-militarisme uit de wereld gaan, daar de burger den soldaat als de beschermer van zijn veiligheid aou leereu waardeeren. Zaterdag is door 32 Nederlaudsche industrieelen een protest ingediend bij den Minister vau koloniën tegen het besluit van genoemden Minister, waarbij hij afwijzeud beschikte op het verzoek vau sommige industrieelen, om de aanbesteding van het bouwen van acht-en-veertig bruggen, ten dienste der Staatsspoor wegen op Java, in twee, drie of vier perceeUn te splitsen, ten einde de geheele Ned. ijzerindustrie in de gelegenheid te stellen mede te dingen. Het thans gereed gekomen huwelijksgeschenk der hoofdstad aan den Koning en de Koningin is een tafel-middenstuk, waarvau het voetstuk uit vier korven bestaat, versierd met voorstellingen, ontleend aan de gebouwen en instellingen der hoofdstad. De rand bevat voorstellingen van den bloei en vooruit gang der stad, onder de regeering van Willem III. Vier heerlijk gemodelleerde statuetten, voorstellende koophandel, zeevaart, uy verheid en kunst op zege wagens, voortgetrokken door gouden zeepaarden, die door jongelingeu met den Neptuuusstaf gemend worden, zijn de symbolen der voornaamste stedelijke bronnen van welvaart en roem. De vier aldus ver sierde corbeilles omgeven het middendeel van het kuustwerk, vier Tritonen voorstellende uit de golveu rijzende en omgeven vau waterplanten. Deze stellen het element voor, waaraan de hoofdstad hare grondvesten en rijkdommen ontwoekerde. De koniuklyke wapenschilden omgeven van kloek gemo delleerde geniussen, lauwertakken dragende, zijn aeu beide zijden aangebracht. Het gevaar voor doorbraak te Alera is geweken; te Creveooeur bedraagt de stand van de Maas 5.95 aan de Maaszijde en 5.76 meter boven A.P. aan de Dieze tyde. Te Veen is het ijs vast tot Andel. De Baardwijksche overlaat werkt met 55 centimeter. Volgens het rapport van de ambtenaren van den Waterstaat is de toestand te 's-Bosch zorgelijk, met het oog op den was, die tengevolge van de door braak in den Maasdijk nog te wachten is. De lagere gedeelten der itad staan reeds allen onder water; gisteren avond of uacht zonden nog verschillende hoofdstraten overstroomd worden ieder ïieeint maat regelen tot berging' van goederen. Te 's-Bosch is 9edert het vorig bericht het water nog 22 centimeter gewassen en had gisteren avond eene hoogte bereikt van 5.88 boven A.P. De Burgemeester van Oss heeft Zoudag avond per telegram aan 's Konings Commissaris in Noord- Brabant medegedeeld, dat de nood daar hoog ge stegen is het watër was tot in de koin der gemeente doorgedrongenook te Oijen en Teetfelen is voor velen aan alles gebrek. Gedeputeerde Stateu van Zuid-IIollaud hebben ambtshalve aangevuld de gemeentebegrootingen a. van Ouderkerk a/d. IJssel met een som vau 375, afgeschreven van de onvoorziene uitgaven, ter De- strijding van de kosten voor een tweeden veldwachter; b. van Woerden yiet een som van 985, met welken het subsidie aan het Armbestuur is verminderd, en van 1000, van de onvoorziene uitgaven afgetrok ken, ter bekostiging van het maken en voortdurend onderhouden van een gemeenschappelijk jaagpad langs den Rijn, tusschen Utrecht en leiden. Beide gemeenten hadden geweigerd, de bedoelde uitgaven eu inkomsten op de begrooting te brengen. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs heeft aan de leden eene circulaire gezonden, waarin zij worden aangespoord (loer vrijwillige bijdragen de kosten vau het maandblad, dut bet orgaan der vereeuiging is en kosteloos wordt gezonden aan alle leden, te helpen dekkeu. Dc druk en verzending van 9000 exemplaren zijn zoo wordt er gezegd geen kleinigheid; te minder bij de ongelukkige bepaling der postwet, volgens welke een liduagscli- of maand blad niet met eeiuhalven, maar met een heelen cent moet worden gefrankeerd. De gewone middelen der Vereeuiging waren dan ook iu de verte niet toereikend om, overeen komstig de bedoeliug der algeraeeue vergadering, de kosten zelfs van een maandblad te bestrijden; want men bedenke wel, dat de algeineenc kas van elk lid slechts hoogstens 50 cent ontvangt. Aan den toen uitgesproken weusch hebben wij duu ook alleen gevolg kunnen geven door een belangrijk gedeelte van het aanwezige kassaldo daarvoor tc bestemmen. Dat wij echter op dien voet niet kunnen voortgaan, spreekt van zelf. Eu daar wij het anderzijds van overwegend belang achten het blad in stand te houden, geldt het thaus, daarvoor nieuwe hulpbronnen te vinden. «Vinden wij daartoe bij velen een geopend oor en een offervaardige hau4*<diiii zul het voortbestaan vuu het maandblad verzekerd zijn; ja, dan zullen wij wel licht zelfs iu staat zijn, ons aanvankelijk denkbeeld van een 14daagscb blad, maar dan gratis vooral de ledeu bestemd ie verwezenlijken; en wij behoeven er wel nauwelijks op te wyzeii, hoeveel beter wij daar mede dan met een maandblad de zaak onzer Veree- niging zouden kunnen dienen. Welnu, is het niet eenig geldelijk offer waurd is mei» tot het brengen daarvan niet verplicht, om een orgaan te erlangen, dat op die gezette tijden in 9000 gezinneu van Neder land de denkbeelden verkondigt, welker prediking mede het doel ouzer vereeuiging is? Een ieder beant woorde die vraag voor zich; en hij, wiens antwoord met het onze bevestigend luidt, inete zijn bijdrage naar den dubbelen maatstaf van zijne belangstelling* en van hetgeen hij geve kan," Bij den gemeenteraad tc Groningen is ingekomen eene aanvraag om concessie voor een '«algemeenen ouderlingen correspoudentiedienst door middel vau telephone." Donderdag brak ten oproer uit iu de algemeene gevangenis te Turin. De raudniaiers braken hunne cellen open, trachtten de auderen te bevrijden en wondden drie bewakers met hunne heimelijk ver vaardigde wapens. De militaire wacht sohoot toe en moest vuur geven. Een gevangene, die vijf jaar straf had, werd doodelijk gewond. Karakteristiek is voor Rusland de wijze, waarop er gebedeld wordt. Op de jaarmarkten zijn er steeds bedelaars te vinden. Hebben er kerkelijke processits plaats, men kan zeker 'zijn dat ze niet ver zijn ie zoeken. Bij alle gelegenheden, op iedereu dag van het jaar kan men ze vinden. Het bedelen is in Rusland bijna een erkend bedrijf. Het klooster van de heilige Drievuldigheid nabij Moskou, ontving in cën jaar van 230U00 zoodanige gasten een bezoek. Het zoogenaamde holenklooster, dat in den omtrek van Kieuw wordt gevonden, ontving iu een jaar 136900 bedelaars, Woronach 20000, het Solowetzki-klooster (op een eiland iu de Witte Zee gelegen) 11000 dier lieden ten bezooke. Zij speculeereu niet alleen op de milddadigheid, maar ook op de gastvrijheid vau anderen en rekenen op een onderkomen van eeuige dagen. Gewoonlijk doen ze zich als vrome pelgrims voor. Zij, die in het bedelen nog nieuweling zijn, begeven zich dikwerf iu het gevolg der veteranen van het vak en arbeiden dan voor hunne beschermers. 1 In een Petersburgschen juwelierswinkel bevond zich - onlangs een dame die, bezig met het uitzoeken van - diamanten, eerst na lang dralen een keuze had gedaan, e maar vervolgens den bediendp mededeelde, dat ze r niet zonder vergunning vau haar man tot den koop durfde overgaan. %e verzocht diens volgens den bediende met haar in het rijtuig te stappeu, ten einde naar huis 4 te rijden en het oordeel van den echtgenoot te ver- - nemen. Zoo gezegd zoo gedaan, en de bediende gevoelde zich zeer vereerd. Voor een groot gebouw gekomen stapte de dame uit het voertuig met het kistje edelgesteenten in de hand. De bediende volgt i haar en wordt in een soort wachtkamer gelaten naar hij meende de wachtkamer voor de patiënten van den echtgenoot der dame, die, volgens hetgieu I deze had verhaald, geneesheer was. In waarheid bevond hij zich echter in een krankzinnigengesticht. Intusschen had de dame zich onder heete tranen tot deji direoteur der inrichting gewend. Haar man hy wachtte ic de kamer daarnaast was sedert lang lijdende aan krankzinnigheid. Steeds sprak hij van diamanten. Wanneer de directeur iu de genezing niet slaagde, dan was de laatste boup verloren. De directeur beloofde zijn best te zullen doen en de diepbedroefde vei trok. Men stelle zich de tooneelen voor, dje weinige oogeublikkeii later door den directeur en den be diende iu de wachtkamer werden afgespeeld. Toen eindelijk ulles was opgehelderd, bleek het teveus, dat de dame een behendige oplichtster was geweest eu den juwelier een schade van ongeveer 10,000 roebels had berokkend. Een Duitsoher, die wel verdient een Amerikaan te zijn, heeft iu Engeland een nieuwe leermethode ii>gevoerd, die de aandacht der ministers van openbaar ouderwijs verdient. Ziehier waarin die methode bestaat: Gij wilt bijv. Duitsch leeren: welnu, gy gaat uaar Herr Sclituck, die u magnetiseertwanneer gij ingeslapen zijt, begint hij Duitsch met u te spreken en beveelt u zijne taal te verstaan. Na tien zulke lessen, is men, naar het schijut, iu staat Kant en Hegel zonder woordenboek te begrijpen. Meu moet bekennen, dat de nieuwe methode zeer vernuftig is: door middel vau het magnetisme worden u alle weteiischuppen om zoo te zeggen in den geest gegoten, en nu ecnigc passe p-sse vau den ouderwijzer kent gij Gfiekeoh, Latijn, Hebreeuwsch, Jepaiisch, muziek en zelfs het paard- en schaatsen rijden. Het zonderlinge van de zaak is, dut Herr Schinok in Engeland „hcrliugeu" gevouden heeft. De commissie die zich in 1877 te Amersfoort vormde met het doel om iu de omstreken opgra vingen te doen naar oudheden, heeft veel voldoening van baren tfrbeid. Zij heeft iu eene menigte tumuli doen graven, uit sommige van welke hoogst be langrijke urnen te voorschijn kwamen, terwijl undere bleken kleine opgeworpen hoogten te zijn, op welke een of meer lijkeu verbrand waren, waarna over de lykenasch weder aarde was geworpen. Genoemde oommissie heeft zich thans gtvormd tot eene commissie voor het bijeenbrengen van oudheden uit Amersfoort en omstreken, met het doel om eenmaal de gemeente Amersfoort in het bezit te stellen van een museum. De leiding is meer iu 't bijzonder toevertrouwd aan drie leden, de hecreu A. M. Kollewijn Nz., W. F. N.'vun Bootselanr en A. A. J. van Hossum. Iu sommige gevangenissen van het Koninkrijk Saksen werden reeds sedert lang vrouwen belast met het toezicht op de gevangenen van hare sekse. De gunstige invloed, dien deze bewaarsters op de ver oordeelden uitoefenden, heeft de Regeering genoopt haar aantal uit te breiden. Voordat zij worden aangesteld moeten zij een proeftyd doorstaan, en verder is eene eerste voorwaarde, dat zij vrouwen zijn vau eenige beschaving en ontwikkeling. De juarlijksche bezoldiging bedraagt 900 M. Zij, die met het oppertoezicht belast ziju, ontvangen 1000 a 1800 mark en somtijds bovendien vrije woning. Na 16 jaren dienst hebben zij recht op pensioen. Onder degenen, by wie in dezen winter het gebrek het meest nijpt, behoort de klasse der polderwerkers, in en om Amsterdam en in de IJpolders^zoo sterk vertegenwoordigd. Voor hen is iu den voluten ziu des woords niets te doen, en van overhouden van de zomerverdiensten is bij deze klasse, helaas, geen sprake. Een staaltje vau volslagen gebrek aan werk deelt De Tijd in het volgende bericht mede: „Etn paar dagen geleden moest iemand een slop gemaakt hebben en berekende, dat hij daarvoor 25 man noodig had, aan welke hij dën gulden per hoofd ducht te geven. Zoodra hij echter op de plaats kwam, waar hij ze kon vinden, werd hij door zulk een massa bestormd en ingesloten, dat hem letterlijk do kleeren van bet lijf werden gescheurd. Toen hij op die wijze in groote verlegenheid geraakte, schreeuwden de voorsten hem toe, dat hij dan maar 50 man voor een hal ven gulden moest aannemen. Echter waren alle pogingen oin orde in de wilde hoop te brengen vruchteloos, eu was de man genoodzaakt iu eene tapperij de vlucht te nemen, en ten slotte zijn gansche werfplan voorloopig op te geveu. In het pas verschenen nummer van het Album der Natuur deelt prof. Harting mede, dat onlangs iu Kentucky, bij Glasgow Junction, een hol is ontdekt, dat iu omvang het iu dezelfde streek gelegen bekende Mammoethol nog overtreft. Men is er iu doorge drongen tot eeu afstand van niet minder dan 233 mijlen (37 kilometer, ongeveer de afstand vau Utrecht naar Amsterdam) in de eene, en 16 mijlen (ruim 25 kilometer) in de andere richting. Vele der gangen zijn zeer breed, zoodat eeu wagen met een paar paarden ruimte zouden hebben om er id te rijdeu over eeneu afstand van 11 mijl. Het bevat verschei dene zeer diepe rivieren, eene waarvan is kunnen gevolgd worden tot eeu afstand van 14 mijl; de verdere doordringing werd verhinderd doordien het hol daar te nauw werd om eeu boot door te laten. Iu uitgebreidheid schijnt dit hol alle andere bekende holen te overtreffen. Of duariu ook diereu gevouden zijn als in het Mammoethol, wordt niet vermeld, maar wel dat men er menschelijke overblyfseleo, op Egyptische mummies gelijkende, iu heeft aaugetroffeii. Deze waren bevat in steeuen sarcophageu vau een ruw maaksel. In de Heraut teekent de beer Huber verzet aan tegen de vindingrijkheid van een koekbakker, die St. NikoUa°g« bak verkrijgbaar stelt in d*n vorm van een leeuw nut het onderschrift «Leeuw vau Juda." Niet alleen echter tegen dien bakker is de opmerking gericht, maar ook tegen eeuige vereenigingen, die vau dezen „christelijke»" koek gebruik maakten bij uitdeeliugen op het Kerstfeest. „Waar men," roept de heer Huber verontwaardigd uit, „door zalk een handeling het heilige ontheiligt eu er een iu 't minst niet passende voorstelling van inaakt, beklaag ik het meuschelijk vernuft, dat bier zijn vindingrijkheid wilde tentoonspreiden; beklaag ik de kinderen, wien het onzichtbare niet alleen zicht-, maar zelfs eetbar wordt gemaakt; beklaag ik de vereenigiugen, die meewerken om zulke ongepaste dingeu te verspreiden!" Vervalscbiug van kans met kunstboter. Iii den laatsten tijd is in Amerika eene nieuwe vervalscbiug- iudustrie bekend geworden; oui namelijk de kaas in plaats van uit room of melk, vau kunstboter te fabriceeren of ze voor een groot deel er bij te voegen. Daarop is echter eeu zware straf gesteld, wanneer zulke vervalschte waar voor echt en niet uitdrukkelijk als Oleomargarin-kaas verkocht wordt. Dat heeft nu ten gevolge, dat het buitenland met dit product van Amerikaausche vinding overvoerd wordt. Men zij daarom op zijn hoede. De te Essen gevestigde vereeuiging tot bewaring vau sigarenpuntjes heeft onlangs 161 arme kinderen geheel in nieuwe kleeding gestoken, uitsluitend uit de opbrengst van sigarenpuntjes, die door de be langstellenden bewaard en baar uit verschilleude deelen der weield werden toegezonden. Uit het, door het Dep. van financiën uitgegeven verslag over de opbrengst der belastingen 18731878 ontleenen wij over den accijns op het gedistilleerd het volgende Iu Noord-Brabant, het meeste verbruik in Heusden met 21.36 liters per hoofd. In Gelderland: Z«lt- Bommel met 21.10 liters. In Zuid-Holland: Veur met 20.07 liters (in 1875 23.76), Rotterdam met 19.12, Leiderdorp met 18.41, Gouda met 17.60, Gorinchera inel 17.42, Den Hang met 16,49, Leideu met 16.46, Dordrecht met 16.08, Oudewater met 14.21, Nieuwveeu met 13.58, BrieiJe met 13.31, Maassluis met 13.14, Vlaurdingen met 13.11, Schoon hoven met 12.23. Alblasserdam inet 12.01, Woerden met 11.87, Vinnen met 11.44, Zwijudricht inet 10.93, Hellevoet met 10.67 (iu 1876 12.21), Voor burg met 10.52, Leerdam met 10.10, Voorschoten met 10.01 liters. Voor Schiedam is natuurlijk geen opgave te maken, door het groote gebruik in de branderijen. Iu Noord-Holland: Velzen niet 19.57 liters, Amsterdam met 14.95. In Zeeland: Vlis- singen met 13.56; Utrecht: Loenen met 21.79; FrieslaudLeeuwarden met 21.65; Overyst l: Stad Almelo met 23;09; Groningen Tirinuiileii met 25.08, Groningen met 24.19; Drente Meppel met 18.26; Limburg: Valkenburg met 12.98. Over het geheel is liet gebruik 9,85 liters per hoofd. Te Maaswicl het minst 0,82 liters eu te Tennunten in Groningen het hoogst eu wel zooals boven blijkt ruim 25 liters. Na deze statistiek hoort een bericht uit Utrecht, dat echter evenzeer voor vele andere gemeenten geldt,- dat de 80e verjaardag van de 19e eeuw op ge-1 bruikelijke wijze is herdacht door het verzwelgen van plassen sterken drank, beuevens het zwieren eu schreeuwen laags 's Heeren straten door boeren, soldaten en burgerlui De Arnhemsche Ct. bespreekt den aandrang van den heer Verheijeu, op den Miuister van Justitie uitgeoefend, om de nuttige diersoorten te beschermen; het blad brengt hulde aan de waarheid en op rechtheid van zijn adviesgeen seutiraeuteele we reldbeschouwing van een zoogenaamd dierenbeschermer maar bescherming van bet dier tot bescherming van deu mensch, van ooze boomen, vau onze grocuteu, vruchten, planten enz.; wij hebben onze vijanden in de dierenwereld, en om ons tegen hen te ver dedigen, zoeken wij iu de dierenwereld de natuur lijke vijaudeu van onze vijanden, om er onze vrieudeu en boiidgeiiooten van te maken, om door hen onze vijaudeu te verdelgen eu te veruietigeu. Iu dezen zin alleen is de ouderscheiding eu tegeustelling van „schadelijke dieren" en „nuttige diereu" redelijk. Alleen met betrekking tot ous, meuscheu, tot huu schadelijkheid en huu nut voor ous eu voor het geen wij noodig hebben of begeeren, is de uitdruk king te verdedigen eu te recht vaardigen. Alleeu iu dieu zin kuuueu wy van onkruid, vau ougedierte van ouweer enz. spreken. In elke andere bctcckenis zijn die woorden onzin. De Amk. Ct. is 't met bet doel vau den beer Verheyen volkomen eensmaar de vraag is uu slechtswie zijn onder de dieren onze vrienden, wie onze vijanden, welke zijn nattig, welke schadelijk Op de moeilijkheid dezer vraag is een wetsvoor stel van den heer van Lijnden afgestuit. De te genwoordige Minister van Justitie wil de indiening bij Kon. besluit regelende moeilijkheid blijft niet temin bestaan de deskundigen zullen het daarom trent nimmer eens worden. De willekeurige onder scheiding tusschen het nut der vogels en hun schadelykbeid is niet enkel daarom een ongerijmd heid, omdat zij iets, dat uiet bestaat, als bestaande aanmerkt, maar oindat bet is een plomp ingrijpen in de harmonie der natuur, welke meu niet kent; maar wat dan? De Amk. Ct. zou 't billijk eu redelijk viudeu de vogels iu het algeinecu eu zonder uitzoudcriug te beschermen en bij de wet het vaugeu eu ver- koopen er van, het stooreu eu vernielen der nesten, het eieren zoeken en uithalen strafbaar te sullen. Wy zouden door zulk eeu wet misschien eeuige lekkernijen voor de tafel moeten missen, maar de landbouw euz. zou er bij profiteeren, zelfs al wis- seleu de vogels hun iuscciendiëet uf door graan- en frait-voeding. Een Californisch blad meldt, dat op deu bodem van het meer Tulure in het verre westen, hetwelk door de geweldige hitte van deu vorige zomer bijua uitgedroogd was, de overblijfselen vau eeu verzonken stad heeft ontdekt. De vereeuiging der vrienden vau gevogelte, Cypria te Berlijn, zal van 30 dezer tot 3 Februari eeue tentoonstelling van vogels en van alles wat daarop betrekking heeft, hondeu in de inrichting Buggen- hagen. Er zyn verscheidene medailles uitgeloofd, eu er is eeue verloting aan verhouden. Voor be langstellenden voegen wij hierby, dut de heer VVageu- fuhr, Siucoustr. 3, Berlijn S. W., secretaris vau Cypria is. In Rusland is thans eene commissie van enquute in zake de spoorwegen werkzaam, die zeker wel de oinslachtigste is waarvan nren ooit gehoord heeft. De spoorwegen zyn in groepen verdeeld, eu het onder zoek van elke groep is aan eene sub-coiumissie opge dragen, waarin ook de techniek en de statistiek door een of meer leden vertegenwoordigd zyn. Om eenheid iu het onderzoek te brengen is zoowel voorden arbeid der hoofd oom missie, als voor de sub-comrnissiën een programma vastgesteld, hetwrik uiet meer of miuder dan 700 te slelleu vragen bevat. Blijkens een mededeeling iu het Journal of the Tele graph bedroeg op het einde van 1877 delengte vau al de telegraafleidingen: in Europa 769.768'Engelsche mijlen, iu Amerika 114.157, in Azië 24.521, iu Austra lië 23.528, iu Afrika 8141. Op genoemd tydstip was liet aantal telegraafkantoren: in Europa 32.335 (met inbegrip van 12.708 spoor wegtelegraafkan toren), in Amerika 8756, iu Arië 4S9, in Australië 689, in Afrika 196. Het gansche wereldtelegrnafuet besloeg akoo in 1877 een oppervlakte van 940.176 Engelsche mijlen (=s 1.513.693 kilometer), met 42.466 kantoren. Verleden week liepen de paarden met arren op de Kerkbuurt op Markeu. l)it had nooit een Mar ker gezien. Er waren vroeger wel eeü9 arren iu de haven geweest, maar op liet plein bij de kerk had cr zioh nog nooit eeu vertoond. Eu nu, eene week daarna, is het ijs uit de zee weggedreven en heeft in zijn loop het buis bij een vuurtoren verplet terd. Het ijs is tot over het dak geschoven en daarop is de woning ingestort. De bewoners i\grdeu nog gelukkig gered. Met een bootje begaf men zich in zee en heeft zoo de bejaarde inenschen er uit ge haald. De oude licht wachter, die met de koorts op het bed lag, wilde zijn post niet verlaten. Met geweld heeft men hem er moeten uithalen. Alles wat zij bezaten is ouder het ys geschoven.' De rog- gebrooden dreven op het ijs aau den wal. De poes is op een schots de zee ingedreven. Reeds eenige malen was het tc Utrecht voorge komen dat iu de kerken zakkerollerijen waren ge pleegd zonder dat het gelukte de daders te ont dekken. Zoudag ochtend werd in de Augnstiuus- krrk aar. eeue dame weder eene portemonuaie met geld ontfutseld, hetwelk zij opmerkte toen zy in het „zakje" haar penningske wou storten. Toevallig herinnerde zij zich wie achter haar gestaan had een naaistertje, dat zij van aanzien kende en daar deze zich verwijderd had, viel terstond het vermoeden op haar. De politie, in kennis gesteld, vond heden ochtend de portetponnaie met het grootste gedeelte vau het geld iu de woning der diefegge, die haar gerechte straf niet zal ontgaan. De „gerolde" dame droeg, naar de mode, haar geld op eene plaats, waar een verstandige huismoeder al leen zou drageu, wat zij gaarne kwy't wou zijn. GEBOREN; 2 Jan. Cornelia, ouders C. Fluo en J. Spie- ringshork. 3. tiurthuloioeas, ouders W. N. van Wierat er G. van Maren 4. Remioelt, ouders J Slot en A. ten Have. Gijsbert eu Teuuis, oHÜera F. C* Rijkaarten J. Verbree. 6. Giad*, ouders W. M. van Wicrat en J. kooien. OVERf.EDEV 2 Jan. J, de Vroom, 50 j. M. van Rijn, 4j. 9 m.-3. J Bot. 11 m« J» Kool, 70,j. 4. L. Loen- dersloot, 4 ra. Ontijdig bevallen van twee welgeschapen Zoons, J. RIJKAART, geb. Vebbbee. Gouda, 4 Januari 1880. De ondergeteekende betuigt hiermede haren oprechten dank voor de gunst en het vertrou wen, dat haar overleden echtgenoot, de Heer G. van deb LAAR Sb., kamerbehanger, meer dan veertig jaren heeft genoten en brengt ter kennis van het publiek, zoowel binnen- als buiten deze stad, dat zij voornemens is de zaak met behulp van baren Zoon op denzelfden voet voort te zetten. Zich hiervoor minzaam aan bevelende, heeft zij de eer met hoogachting te zjjn UEd. Dw. Dienaresse, Wed. G. van deb LAAR, Sb., Gouda, Jannari 1880. geb. van deb Hoek. De ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijken dank, aau die hh., die de Commissie hebben uitgemaakt en zich vele moeite hebben getroost voor deu WEDSTRIJD OP SCHAAT SEN, den 30 December 11. gehouden, alsmede aan de milde gevers, voor het gulle onthaal en en de daarop gevolgde bedeeling, zij weten niet anders te doen dan openlijk hiervan melding te maken. De gezamenlijks RIJDERS en RIJDERESSEN. Oosthaven, B. 84, vraagt eene voor TWEE DAGEN in de Week.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2