Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. )ON. MEN, Nq 2398. 1880. BINNENLAND. Ej BUITENLAND. Vrijdag 9 Januari. iMA, Ischc Ingen, ontstaan gtspjjn, Kies- J in de leden, SR, )EWEG, D. 27, JT KENEN, EU, imens als voor h ook tijdelijk RATJE, COR- Buitenlandse!) Overzicht. ooping SN, der Den* niddel A. BBINKMAN NDEN G.k. I, te Utrecht, VHH «KMAN. GOUDSCHE COURANT. nassa. >taris MOLE- 1880,des voor- wamnswoning Geavesteijn, Idinxveen, van GOUDA, 8 Januari 1880. Naar wij vernemen beeft de heer H. van Zanen, onlangs alhier overleden, eene som van 1000.— vrij van successierecht, vermaakt aan de Armen, door Diakenen der Hervormde Gemeente alhier be deeld wordende. ends KNECHT te melden zonder ar te Iosman. ossiAü Zn VERSLOOT. ilDKADB. >MAN. r. Kuhvkrs. Gaarkeuken. Jacobi Bom. IERLAND. 1. WoLRF&Z. IOORN. Pfenning. on Wilde. EKKER. ;ve attent te W a 1 d w o 1- i een bruine lijnde bereid iLLE eu ook verscheidene deze maand naar brieven zoowel van Uit Kaboel wordt nu bericht, dat generaal Roberts gebrek aan ammunitie heeft. Zoo ganseb in orde blijkt het dus in de kantoniwmenten van Sjirpoer niet te ziju geweest. De onderkoning gaf op nieuwjaarsdag een groot diner en eene nog grooter rede. t De regeeriug, zeide hij o. a., moet nu in de eerste plaats zich wijden aan de verzoening van Afghanistan. De Afghauen moeten niet alleen Engelands gezag erkennen, maar ook zijne wijsheid en edelmoedigheid. Die taak achtte hij niet onmogelijk, maar zeker zeer moeilijk. Met dit laatste zal men het wel eens zyn. Intusachen heeft de Engelsche regeering, dichter bij buis, weder eene zeer bezwaarlijke taak gekregen. In Ierland zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Men behoeft er geen oogenblik aan te twijfelen, of het gezag zal daar spoedig weder zich doen gelden, maar deze voorvallen zijn een leerzame commentaar op de rede van den onderkoning over de moeilijkheid, om niet alleen het gezag, maar ook zijne wijsheid en edelmoedigheid te doen erkennen. De heer Parnell, de lersche Jiome-ruler en socialis tische bestrijder van den grondeigendom, is overge stoken naar Amerika om de zaak zijner laudgenooten daar te bepleiten by de taUooze Ieren, die in de Vereenigde Staten verspreid gijn. Zijne reis schijnt echter niet ten volle aan haar doel te zullen beant woorden. Parnell wil vooral politieke agitatie wekken en voor dit streven geld verzamelen, dat bij de Amerikaausche Ieren minder schaarsch is dan in Ier land zelf. Nu werd hem door een comité van ont vangst reeds aanstonds by het aan wal stappen toegevoegd, dat men hem minder welkom heette als politiek man dan als vertegenwoordiger eeuer nood lijdende bevolking, terwyl mcu vrij algemeen bij het geld dat men geeft de voorWaarde stelt, dat het zal gebruikt worden om den nood der bevolking te lenigen en niet om verkiezingen van home-rulers te bevorderen. De Ieren, die in Amerika tot welvaart zijn gekomen en by wie Parnell zich moet vervoegen, zijn niet zoo erg ingenomen met de sociale theoriën, welke den eigendom bestrijden en zonden die liever niet in Amerikaansche meetings verkondigd zien op de wijze als Parnell en zyne volgers dat in Ierland hebben gedaan. De reis naar Amerika schijn! dus niet zoo glansrijk af te zullen loopen, als men zich wel voorspeld had. Nieuwe moeilijkheden wachten het Spaansche kabi- net-Canovas del Castillo; bij de hervatting der Cortes- ziHingen op 10 dezer. In den laatsten minister raad deelde de minister van koloniën aan zijne ambtgenooten mede, dat het tekort in de koloniale schatkist van 5 op 9 millioen dollars was vermeerderd, ten gevolge van de uitgaven voor oorlog. Hij erkende ook, dat de voornaamste hinderpaal voor eene ver mindering van het tarief van rechten hierin bestond, dat het syndicaat der laatste leeningen hypotheek had op de inkomsten der in- en uitgaande rechten voor veertien jaren. De Cubaansche afgevaardigden willen nu het voorbeeld hunner ambtgenooten in den Senaat volgen, en zich tegen het wetsont werp tot afschaffing der slavernij op Cuba ver zetten, zonder gelijktijdige invoering der* andere hervormingen, welke zij volstrekt onontbeerlijk achten, om de kolonie in staat te stellen de crisis, welke in den arbeid zal ontstaan, te boven te komen. Na een onderhoud met den minister van koloniën, hebben de koloniale afgevaardigden ver klaard, dat de plannen des Ministers, om de openbare meening in de kolonie tevreden te stellen, onvol doende zijn, en zij zich van de stemming zullen onthouden, lof de voordracht betreffende de vrijver klaring der slaven zullen verwerpen, Velen hunner L. senatoren, zyn voornemens, nog de kolonie terug të keeren. In als in dagbladen, welke Dinsdag met de mail zijn ontvangen, wordt verklaard, dat het mislukken der plannen van den maarschalk Mar ines Campos een zeer slechten indruk heeft gemaakt, en onder alle klassen der bevolking een onrustige stemming heerscht. ..v_ _.or Het nieuwe Kabinet is in onderhandeling met dachtenwisseling zal dan zeker maanden tijds Spaansche en buitenlandsche huizen, tot het sluiten een leening voor Cuba. De Fransche kamers komen aanstaanden Dinsdag krachtens de Grondwet bijeen. De ministeis zullen by de opening een programma geven van de wetten welke zij willen indienen en van andere maatregelen welke zij van plan zyn te nemen. In de kwestie der ambtenaren is het ministerie van financiën voorgegaan. Een aantal anti-republikeinsche hoofdambtenaren, die grootendeeis de bevordering der mindere ambtenaren in handen hadden, zijn afgezet. Over de wijze waarop de zuivering der rechterlyke macht moet plaats heb ben, schijnt het kabinet het nog met geheel eens te zijn: het zal moeielyk zijn om een vorm te vinden, welke den senaat goed zal zijn. Zoo de opinies daar niet gewijzigd zijn, zal men bezwaarlyk in die ver gadering een votum verkrygen voor de schorsing der onafzetbaarheid van de rechters. Het nieuwe ministerie telt, zooals men weet, 5 leden van de gewone linkerzijde eu S van de ffUniön répnblicaine" maar niemand gelooft dat deze verhouding lang zoo zal blijvende ge schiedenis van dit kabinet, de utcdlwe stroom maakt b. v. de opneming van Brisson, den hoofdman van de «union républicaine*, tot een quaestie van lijd. Daarmee zou echter een verdere verschuiving van de machtsverhouding naar links pLats hebben, een verschuiving, die de gematigde republikeinen niet aangenaam is; men speekt <ïau ook reeds van een nieuwe republikeinsche fractie, welke den naam zal dragen van liberaal-conservatiefzij zou bestaan uit de leden van het liukermiddeu eu een groot deel van de gewone Hnkerzyde. Inderdaad, men kan zonder een zeer groote mate van optimisme niet geheel gerust zijn over de toekomst. Volgens een gerucht zou de minister van onderwijs (Ferry) zyn ontslag ingedieud hebben. Met betrekking tot den g< zautschapspost te Berlyn wordt verzekerd, dat de heer Freycinet den heer de St.-Vallier zou willen behouden, doch dat Gambetta den heer Challemrl-Lacour aanbeveelt. Marthe Camille Baohasson, graaf de Montalivet, lid van den Senaat, is overleden. Hij werd geboren op 25 April 1801 en ontving zijne vorming aan de polytechnische school. In de Julidagen verklaarde hij zich voor de familie Ohans en trad in de eerste jaren der Juli-regeering herhaaldelyk op als minister van binnenlandsche zaken, eenmaal ook als minister van ouderwijs. Sedert 1840 hield hij zich uitsluitend bezig met zijn post als intendant der civiele lijst en als pair. Vóór het uitbarsten der Juli-omweuteling gat hij Lodewijk Filips herhaaldelijk den raad om Guizot’s staatkunde te laten varen en iu de kiesher- vorming toe te stemmen. Na 1848 trok Montalivet zich uit het openbaar leven terug, doch liet zich later de keus tot senator welgevallen en gaf in die be trekking steeds van zijne vrijzinnige denkwijze blijk. Lodewijk Filips had hem tot een der uitvoerders van zijn uitersten wil benoemd. Als intendant der civiele lijst slichtte hy het museum van Versailles, verrijkte het museum van het Louvre en maakte zich op andere wijze verdienstelpk jegens de kunst. Omstreeks dezen tijd gaf hij eene reeks staatkundige geschriften uit, welke voor de beoordeeling der Juli-regeering van blijvende waarde zijn. In 184U werd hij lid van de academie der schoone kunsten en in 1843 tol grootkruis der orde van het Legioen van Eer be noemd. Montalivet behoorde tot de scherpzinnigste liberale staatslieden uit een tijdvak, dat ryk aan politieke talenten was; doch hoewel aan het hof van Lodewyk Filips zeer gezien, mocht het hem niet ge lukken den invloed van Guizot’s staatkunde bij den Koning te verzwakken. Hy droeg de gevolgen van die staatkunde met waardigheid eu liet zich door de rampen van bet Keizerrijk niet in zijne vrijzinnige overtuiging schokken. Zijn aandenken zal aan alle gematigde staatslieden onder zijn landgenooten dier baar blijven. Het hnndelsverdrag tttsschen Duitsohlnnd en Oos tenrijk is, naar men zich herinnert, weder voor een half jaar verlengd; de ot.deihandelingen over een definitief traclaat zijn echter met kracht aangevangen. Dinsdagavond trad de heer P. M. Keller van Hoorn, uit Dordrecht, als spreker op in het hier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Hij deelde ons een eu ander mede van zyne reis ervaringen iu een vreemd land, waar hem o. a. toegang werd verleend in eene inrichting, waar ver schillende lijders werden behandeld en verschillende ziekten werden genezen, niet zoozeer liehaamsziekten als wel anderen, alsbabbelzucht, verwaandheid, partijzucht, lichtgeraaktheid enz. Iu onderhoudeadeu vorm wist spr. menige ver keerdheid te hekelen en het dwaze van algemeen heerschende gebreken iu het licht te stellen. De maatregel, door hel Bestuur genomen, om slechts de halve zaal te gebruiken, droeg tot bevor dering der gezelligheid bij en ondervond algemeene goedkeuring. De^oop der bevolking over 1879 in de gemeente Waddinxveen: Geboren 213. Overleden 132. Hu welijken 31. Ingekomen 297, Vertrokken 347 per sonen. Bevolking op den 31 December 1879 4282 zieleu. Volgens een staat voorkomende in de StcMttcourant bedroeg de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen iu de provincie Zuid-Holland op 20 Oef. 1879 7,128,773.74V,. en is het bedrag der te heffen belasting over 18S0 ƒ921,868.42. Maandag had het vergelijkend examen plaats naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Bodegraven. Van de vijf sollicitanten waren er vier opgekomen, die naar de behaalde punten iu de volgende orde op de voordracht kwamen: Zonueville van Nienwendam, van der Wcy van Zuidbroek, Vreuman van Texel, Muntinga van ’s-Gravenhage. Mevrouw Kleine is weder ongesteld zij zal ge durende eeuigeu tijd niet kuuneu optreden. De heer J. G. B., predikant te Vreeswyk, is door de arr.-rechlbank te Utrecht veroordeeld tot betaling van 2 geldboeten, elk van 25, of subsidiaire ge vangenisstraf van 2 dagen, met bevel van aanplak king vau het vonnis aau het gemeentehuis te Vrees wijk, eu zulks wegens laster in publiek geschrift. H1I. MM. de koning en de koningin hebben verschillende kisten met levensmiddelen gezonden voor de noodlijd< nden in Noord-Brabant. Op last van Z. M. den koning zijn een aautal tenten, kook- ketels en gereedschappen van het Loo verzonden, om bij een mogelijke doorbraak onmiudellijk t« kunnen dienen. Dat er op politiek of liever op wetgevend terrein wel vlug gewerkt kan worden, dat zal ons vermoedelyk de commissie van rapporteurs over het wetboek van strafrecht bewijzen. Deze is reeds eenige malen ten huize van den heer Godefroi, den voorzitter, vergaderd geweest en ’t schema voor den leiddraad, bij *t onderzoek voor de wetsvoordracht te volgen, is bereids vastgesteld. In Januari zal die leiddraad nog in druk verschijnen en wanneer de Kamer in Februari bijeenkomt waarschijnlijk den 16 dier maand zullen de leden reeds voorloopig ’t veelomvattend dossier kunnen hebben bestudeerd. Wordt dan, gelijk thans in ’t plan ligt, onmiddellijk tot het sectie onderzoek overgegaan, dan zal dit in Maart wel zijn afgeloopen. De schriftelyke ge- u.... a::u, vör. deren en de zomer zal ons ongetwijfeld reeds ver kwikken, voordat de publieke behandeling kan plaats hebbep. Zal de kamer aan ’t nationale werk by uil-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1