posterijen! POLITIE nemendheid haar zomer vacant ie, haar buiteiilandsche reisjes eu haar badkuur opofferea? Het is te hopen en alleen in dat geval zul ons het jaar 1880 een nieuw wetboek van strafrecht geven In elk geval, aan de commissie van rapporteurs zal 'i Liet liggen, als het werk in dit zittingjaar ouafgedaaii J)bjf£T Gr. Ct.) Io de zitting der Rotterdainscly* Arr.-Rechtbank tan Dinsdagmorgen stonden o. aterecht: W. v. d. H., bekl. van moedw. mishandeling te Bergambacht gepleegd. Deze zaak werd acht dagen uitgesteld. E. L. H.. landbouwer te Ouderkerk a/d. IJsel bekl. van geweldpl. jegens een bedieuend beambte. Eisch 2 maanden gev. cell. In deze zaak over 8 dagen uitspraak. De Watersnoodcommissie te Amsterdam heeft bij den burgemeester te VBosoh voorloopig 1000 beschikbaar gesteld voor Oss. Men zal verder trackteu brood, spek en dekens naar de overstroomde dorpen te zenden. s-Hertogenbosch is Dinsdag nacht overstroomd in een aantal hoofdstraten worden de ingezetenen per schuit van het noodige voorzien. Alleen de markt, het kanaal en eenige andere hooggelegen straten zyn nog vrij. Van uit Berlicum is om hulp verzocht, omdat (zoo beweerde men) de Ber- licumsche dyk op het punt staat te bezwijken 50 mannen zyn onmiddellijk daarheen gezonden. Mocht de dijk bezwyken, dan is de ellende te Ros malen en Nuland niet te overzien. In den loop van d^n namiddag is van 's-Bosch een stoomboot afgezonden om brood en eenige andere levensmiddelen te verschuffen aan watersnoodlijders te Engelen, Bokhoven en omstreken. Te 's-Hertogenbosch is het water thans vallende; gisterennacht ten één ure schijnt het hoogste punt bereikt te zjjn; de stand was toen 6.44 M. boven A.P. Gisteren ochtend ten 8 ure 6 41 M, nlzoo sedert Dinsdagochtend nog gewassen 11 cM. Vólgens officieele berichten is hot laatste gedeelte van het ys te Tiel opgeruimd. Gisteren avdïid ten 10 uur kwam het ijs te Veep in beweging en is aldaar doorgedreven. De Baardivijksche overlaat werkt met 73 cM. Bijzonderheden zijn in den loop van den dag niet voorgekomen. 1)« omliggende dorpen, die in nood verkeeren, worden geregeld van brood voorzien. De dijken ouder Berlicum en Rosmalen zijn tot nog toe gelukkig behouden, in weerwil van de wei nige medewerking, die de ambtenaren van den water staat in die gemeenten van de zijde der ingezetenen ondervinden. Aan de berichten vau de Proo. Noordbr. Ct. wordt nog het volgende ontleend De algemeeue toestand der geheele Maasstreek is ellendig. l it Orthen komen menschen en vee te 's-Bosch eene schuilplaats zoeken. Naar Engelen en Bokhoven zijn gistereuoohtend 4 roeibooten met levensmiddelen vertrokken. Byna alles is daar onder water. Menschen en vee zyu geborgen op 't raadhuis, school en kerkhof. Te Bokhoven is een nagenoeg nieuw huisje weg gedreven. Toestaud allerbedroevendst. Naar Empel en Alein zijn, op lust van den Com missaris des Kouings, voedingsmiddelen verzonden. Hoewel te Nulund en Rosmalen veel gevaar be staat kunnen wy toch de geruchten, als zouden de polderdijken reeds bezweken zijn, gelukkig tegenspre ken. Gttfen is ingeloopen. v Ook de dyken der Vughtsche akkers zijn nog behouden. De commissaris des konings is gister ochtend met deu hoofdingenieur van den provincinleu waterstaat naar Rosmalen vertrokken. De toestand dezer stad ('s-Bosch) is treuriger dan iu 1876. Het water, dat gisterennacht zijn hoogste punt bereikt had, stond toen 6.44 M. boven A."p., eenige cM. hooger dan in laatstgenoemd j iar. Het gemeentebestuur heeft reeds de vurige dagen alle maatregelen genomen om de bevolking onzer achterbuurten zooveel mogelyk tegen overstrooming te beveiligen en alles in orde te brengeu ora vluch telingen uit den omtrek te kunnen ontvangen. Ook de liefdadigheidsinstellingen der stad, de arm besturen en oonferentiëu 'van St. Viuoeutius beyveitu zich om, waar noodig, voeding en dekking rond te deelen. Sedert het in werking treden op 11 December 1879 der nieuwe militaire wetgewhig/Vii door den krygsraad in het le mil. arrou/lissemeSt gedurende die maand de volgende vonnissen gewezeX: P. C. G plaatsvervanger van de liohiinS van 1879 by het 3e regiment huzaren, ter zake van eerste detentie in tijd van vrede gevolgd door arrestatie, veroordeeld tot twee maanden milit. detentie.Tegen dit misdrijf was bij de vorige strafwet, behalve eene detentie, nog bedreigd de straf van het ontnemen der kokarde, minstens voor den tijd van één half jaar, welke straf voor een milicien niet alleen ten gevolge had, dat, zoo zijne lichting in dien iyd met groot verlof werd gezonden, hij onder de wapenen moest blijven, totdat hij de kokarde had terugbekomen, maar ook dat zijne reeds volbrachte diensttijd verviel. Had hij nu met dezelfde voornemens het feit gepleegd in zijn 4e militiejaar, b.v. terwijl hy gedurende eenige weken voor de najaarsoefeningen onder de wapenen was eu dus na reeds bijna 4 jaren zijne verplichtingen getrouw te hebben vervuld, dan had de kokardestraf de ongehoord zware gevolgen voor hem gehad, dat hij vooreerst zes mnandeu (den tijd van het missen der kokarde) iu activiteit bad moeten blijven, eu hij teu andere op nieuw voor vyf jaren was ingelijfd. A. K., plaatsv. by het korps pontonniers, ter zake van 2e desertie in tyd van vrede, gevolgd door arrestatie, door niet te voldoen aan eene oproeping iu werkelijke dienst, veroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf ui hem het recht ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van drie jaren. Ouder de oude wet was deze man wegens dit feit vervalleu verklaard van deu militairen stand en veroordeeld tot drie juren kruiwagens!raf. C. op den K loteling bij het 5e reg. infanterie, gedetacheerd bij het algemeen depót van discipline, ter zake van insubordinatie door bet sluan van zijnen meerderen in rang in tyd van vrede, vervallen ver klaard van den militairen stand en veroordeeld tot ^vijf jaren militaire gevangenisstraf, iu stede der vroe gere kruiwageustraf. Uit Maastricht wordt gemeld: Naar men iu goed onderrichte kringen wil weten, zal de candidatuur voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Maastricht worden aangeboden aan Dr. Schaepman. De Stand, verklaart het als de plicht van de anti revolutionaire party, om rechtstreeks het Kabinet te bestrijden. Daarmee is niet bedoeld een azen op een parlementaire combinatie, die het Kabiuet doet valleu. Ook zulk een combinatie zou plicht kuonen worden, maar in veel strenger zin klemt toeh die andere plicht, om rusteloos en zonder pozen den aanval te Heli ten tegen de vafllche beginselen, waarop dit Kabinet bouwen wil. Niemand zegge langer: „In het ouderwijs vyaud, maar buiten ouderwijs vriend!" Heel de polilick van dit kabinet moet rusteloos tentoon- gesteld, ientoongesteld iu rijn verralschiug tan het denkbeeld .Volksvertegenwoordiging", doordien het zulk een Kamer nog competent durft verklaren tot net afdoet; nan nationale levenskweetiën. In zijn vervalschiag van liet «konstitutioneele beginsel" door zyu prijsgeven der principieele homogeniteit. Eu voorts door èu by het strafwetboek èn by de be lastinghervorming èn bij elke verdere snak die voorkomt, klaar en kernachtig tc doen uitkomen, dat deielfde stryd, die bij het ondervrys de geesten verdeelt, ook bij deze kardinale vraagstukken uitkomt. De Stand, ontveinst zich niet, dat hiermede een zware taak op de schouders der anti-rcvolutioönire Kamei- ledcu gelegd wordt, want er zal menig geschil in eigen, boezem te beslechten zijn, eer men met eenpnrigen zin ook op die ponten ran staatsbeleid een prinoi- pieelen strijd zal kunnen aanbinden. Toch wanhoopt de Stand, niet, dat die taak uitvoerbaar zal Linten. „Hoofdzaak is maar, schryft het blad, dat men niet enkel in v. Lynden en Six gevaar zie, maar wel ,1 °,°,K hou<le' ,!Ia' ook Uoltslein, Vissering en Modderman, bij al bun eerlyken zin, niettemin de talentvolle verdedigers zijn en blijven van wat wij uit beginsel te bestrijden hebben, en alzoo ook niet hen iiet op geen akkoord werpeu, maar dien strijd doorstrijden zonder kwartier." Gelyk men zich herinneren zal, is op de stnnts- begrooling voor 1880 een som gebracht tot het opmaken van plannen voor een ryksgcslieht voor kraakziunigen. De minister van biyncnlandsclie zaken had geweuscht, dat de rijksgebouwen te Medemblik tot dat doel zonden worden aangewezen, maar die bijvoeging werd weggelaten, om meer vrijheid bij het onderzoek te laten. Wij vernemen, dat in den laatstcn tyd bepaal delijk te Medemblik een nader onderzoek is inge steld, en dat er sprake van is om een .landbouw inrichting aatt het gesticht te verbinden, eenigermate in den trant van de wereldberoemde instelling te Glieel in België. (II61.) P. deelt uit Piel mede, dat de seinschoten, die het losgaan van hel ijs aankondigen, aldaar geruimen tyd niet konden gelost worden, omdat de sergeant en kanonniers, die daartoe overgekomen waren, in zulk ecu volslagen staat van dronkenschap waren, dat men er reeds twee in verzekerde bewaring had moeten nemen. Toen de Ingenieur last gaf tot schie ten, was de munitie nergens te vinden eu verliep een vol uur met het zoeken daarnaar, terwijl vervolden, geruimen tyd vruohtelooze pogingen werden nauwe- wend, otn de kanonnen af te vuren, waarbij het slechts aan toeval te danken is, dat het roekeloos omspringen met kruit en licht geeu ongelukken veroorzaakte. De h.eer Loffelt Bleckcr, onderwijzer te Nonna bii Steenwyk, deelt in Vulksonderuiji mede, dat hij dezen zomer een zeer goed geslaagde proef heelt genomen om de kinderen vooral ran ouders die ver af woon' den, nuttig eu aangenaam iu de uren tnsscheu dé schooltijden bezig te houden. Met die kindereu toch had hy de speelplaats rondom de school in orde gebracht en daar hij gezien imd, dat spitten, harken en schoffelen in hun smaak was gevallen, kwam hij- op het denkbeeld, om gezamenlyk een tuintje voor de school aan le leggen) toen dit ook was gelukt werden er meer iuintjes gemaakt, waarran de zore aan versobtlleiide knapen werd opgedragen. Zij moch ten er iu piuuteu wat ze wilden, aardappelen, boon- tjes, bloemen, of wnt tnaar in hnn smaak viel. De ouderwijzer deelt deze aungei ame bezigheid der kiu- deren ter navolging mede. By den uitgever H. J. Stemberg, te 's Hagc, zal, ran de hand van den heer II. Wille te Leiden, onde^ deu titel vtui „Floruliu", het licht zieu ecu handboekje voor de kennis en het kweeken van lierelingsbloemen. Elk stukje zal eet, geheel vormen en slechts 30 cents kosten; by tnleekcniug op 10 deeltjes slechts 25 cents het stuk. De roos, de lelie, de geranium en de fuchsia zullen iu de eerste afleveringen behandeld worden. Omtrent de dijkbreuk te Oyeo worden van daar de volgende itudcre bijzonderheden gemeld Na dat de Maas iu den nacht van Zaterdag op Zondag een onrustbarende hoogte had bereikt, soodat het water reeds hier ty daar over den dijk begon te loopen, terwijl men den geheeleu voormiddag b"zig was ge weest met kistingen aan te brengen, ontdekte men tegen 12 ure, dat er op den grens der gemeente een grondverschuiving aan de Mnnetizydc van den dyk had plaats gevonden. Deze nam zoo «nel toe t was, of het water overal tegelyk doordrong dat er aan geen redden meer te deuken viel. Weldra vsr- koudtgde dau ook het somber klokgelui, dat de dijk bezueken wus, en stroomde de rivier met donderend geweld onzen polder binnen. In korten tyd was alles als t ware in een zee herschapen. Gelukkig dat de ramp over dag plaats had eu de noodige maatrege len genomen konden worden om de bewoners der laagste huizen met hun have eu goed iu veiligheid te brengen, althans zooveel mogelijk. Veel moest natuurlijk worden achtergelaten. l)e dijk was weldra vol van huisraad eu vee. De meeste huisgezinnen vonden al dadelijk een onderkomen. By den predikant onder anderen zyn twaalf personen ingekwartierd met acht stuks vee, varkens enz. lutusschen, hoewel er ge- lul ff gtttn nteuschenlevens te betreuren zijn, is de toestand treurig eu dndelyke hulp een eerste ver- eifChle. t Is nu reeds het vierde jaar, dat deze streek door liet wafer geteisterd wordt. Telkens moet de provincie Noord-Brabant door de werking van de iieerewaardsche en Rossumsehe overlaten, die groote massa's water uit de Waal in de Maas werpen, ids t ware Gelderland ontzetten. Op de plaats waar i l z*peIc, had ook nogcnlig jaar gcledeu eene doorbraak plaats. De Eugelsohe landbouw-bladen ziju, naar de Milch-Z. meldt, van meening, dat Canada ook wel spoedig tot die landen zal brhooreu, wilke hun vee slechts ouder voorwaarde in Engeland mogen invoeren, dat het op bepaalde landingsplaatsen dadelijk geslacht wordt. Op 13 December II. is namelyk een stoom boot met lerende varkens uit Canada aangekomen, welke aan de varkensziekte bleken te lijden. Van dl"en w»fen er 150 gestorven. (Undb.-Ct.) De in den laalsten tyd weder herhaaldelijk voor komende klachten over het wegraken van met geld be zwaarde, niet-aangetcekeiidc brieven te Amsterdam deed de politie aldaar een zeer nauwkeurig en waak zaam oog houden op de handelingen vau enkele per- souen, die zy verdacht er wel wat van te weten. Twee inspecteurs-rechercheurs hebben nu Dinsdag twee bestellers en twee personen, buiten den post dienst staande als hunne helpers, als vermoedelijke bedryvers van enkele der diefstallen in heohtenis ge nomen. Vooraf had by eenige der verdachten een huiszoeking plaats gehad. De geschorste wisselwachter J. Both te Breda, die verdacht werd opzetklyk deu whselstand veranderd te hebben, tengevolge waarvan he t spoorwegongeluk van 11. Vrijdag aldaar beeft plaats gehad, heeft zyn misdaad reeds bekend. Volgens berichten van Vrijdagavond had het slechte weder voortdurend belet, oin in de Taij te zoeken naar overblijfselen van den neergestorten trein en de omgekomen reizigers. De hoop om, behalve de reeds aangespoelde overblijfselen der meeste rijtuigen, wat terug te vinden is gering, omdat eerst de kolossale dwarsbalken van 200 ton moeten worden opgehaald. Bij het bouwen van de brufc vielen twee zulke ijzeren balken in de rivier eu de stukkeu liggen er ten deele nog. Ook van de waggous zal niet veel terecht komen; wellicht brokstukken, als een lamp, die Don derdag gevonden is. Drie ddikerschepen zijn aan het werk. Een dameshoed is bij het brugstation aange spoeld; elders een groot stuk vau den koudukteurs- waggon en de banken van waggons 2e klasse. De spoorwegmaatschappij heeft vergoeding van kosten en vijf poud toegezegd voor elk lijk en de walviscbvaarders, die nu thuis zijn, znllen. zoodra het weder het toelaat, aan het wark gaan. Het is ineer gebeurd, dat op de Tajr de lijken met eb eu vloed op en neer woiden gedreven en na een storm boven komen. De laatste storm zd wellicht hetzelfde uit werken, voor zoover de lijken niet naur zee zijn ge spoeld. l)e ingenieur* berekenen, dat de herbouw vau het gebrokeu gedeelte met enkel spoor 100.000 p. st. zal kosteu; bij uuuleg met dubbel spoor eu grooter sterkte is de raming 300.000 p. st. De geheele brug'faeeft gekost 480.000 p. al., het station aan de brug en)een tunnel ter aansluiting aan dc uuordt-rlyu 2»6.000 f. st., eeu zijlijn tiaar Muutrose en Arbroath 50.000 p. st., veroiudingen met Dundee enz; 74.000, te sainen ongeveer 1 millioen p. st. Men heeft bevonden, (Jat de laatste trein, die veilig over de brug kwam door deu storm zoo tegen de rails werd gedrougen, dat de vonken uit de widban- deu spatten. Iu de Tuut* komt een brief voor, waarvan de schrijver mededeelt, dat voor een jaar bij een storm de reizigers werden uitgenoodigd by het passeeren der brug de raampjes open te lateu en dat zij op den grond giugen zitten oen tegeu deu wiud beschut te zyn. De kommissie vau onderzoek is aau het werk ge togen. De Directie der Nederlandsche Ith ij n spoorweg maatschappij is bereid, de goederen, tot een weldadig doel bestemd voor de uoodlytleuden der door deu watersnood geteisterde districten, vrachtvrij te ver voeren vau station tot staliou. Van bet doel en de bestemming dier goederen cal op het adres, moeten blijken door de haudteekening van eeu lid eener commissie vau onderstand of van een gevestigde autoriteit, terwijl mei» rich tot het verkrijgeu van nadere inlichtingen vrachtvrij uan den nlgemeenen goederen-agent der Maatschappij le Utrecht zal be- hooren te weuden. Eeu geweldige brand is gisteren avond omstreeks 9 ure te Amsterdam uitgebroken iu de groote stoom- suikerfabriek van de firma Beuker en Hulshof op de Lauriergracht. Reeds kort dbarna verhieven de vlammen zich huizenhoog, eu viel aan blussohcu niet meer te deuken. De gloed was zoo hevig, dat het aau de overzyde der graoht niet was uit te houden-, en de lucht was zelfs op verren afstand als bezaaid met vuur, hetwelk deu geheeleu omtrek zóódauig verlichtte, dat men gemakkelijk het uur op de wyterplaat van deu Wes- tertoreu kon zien. Aan de fabriek werken ongeveer 400 man. Naar uien zegt, zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren, doch werden velen met leveusgevuar gered. Duizenden menschen stroomden in nlle richtingen, zelfs naar de buitenwijken, oin het indrukwekkend schouwspel te zien. Gelukkig wus er byna geen wind. Bij het afzenden van het laatst ontvangen bericht (1 uur in den nacht) woedden (Ie vlaiiiineu nog steeds voort, en was nog geeu mindering te zien, zoodat het niet is te bepalen hoever hel woedend element zich zul uitbreidcu. Nagenoeg alle braudspuitcn ziju in werking ge- braeht, en ei wordt krachtig gewerkt om dm ontzet- tendeu brand meester te worden. NR. Ct.) Een zonderling rechtsgeding, dat noodlottige ge* volgen kon gehad hebben, had voor eeltige» tijd in Frankrijk plants. In liet dorp Le Vósinct, tusschen Parijs eu 8t.-Germain, woonde een boeren familie, die weinig geacht was bij hare buren, hoewel men haar niets ten laste kon leggen. Man en vrouw waren stille, ordelijke lieden, die lahoorlijk hun werk verrichtten en zich weinig met anderen ophielden. Misschien was dit laatste wel de voor naamste reden, dat de overige hoeren hen vijandig gezind waren. Herhaaldelijk had het bedoelde echt paar te klagen over kleinere of grootere verdriete lijkheden, die men hun iu den weg legde, en eenmaal t zelfs werden zij door hunne wangunstige buren be schuldigd, dat zy hunue kinderen mishandelden. Een onderzoek bracht echter aan het licht, dat die beschuldiging valsch was. Nu ongeveer eeu half jaar geleden kwam een vreemde arbeider in het dorp, zocht overal werk en verhuurde zich eindelijk bij de bedoelde familie, De mau was stil en in zich zelf gekeerd, sprak zelden met de andere arbeiders of boeren en was op een goeden dag plotseling verdwenen. Alras liep het gerucht, dat hij door ziju baas vermoord was; bewijzen waren cr niet, maar het gerucht nam zulk een omvang aau, dat de justitie er zich mede be moeide. Vooral eeu boer deed alle pogingen ora bewijzen te vinden, en eindelijk meldde hij den rechter, dat het zoontje van den beschuldigde, eeu knaap vau zeven jaren, hem verteld had, dat hij gezien had dat zijn vader den knecht vermoord had. De knaap bevestigde die verklaring voor de rechtbank en weinig bad het gescheeld of de be schuldigde was ter dood veroordeeld, als de gewaande vermoorde niet plotseling ten tooneele verscheueu was. Hij had bericht ontvangen, dat eeu zijner bloedverwanten overleden was en hem een legaat vermaakt had. Zonder iemand iets te zezgeu, was hij dat geld gaan balen en nu kwain bij terug, om weer iu dienst te treden bij zijn meester, over wiens behaudeliiig hij zich volstrekt niet te beklagen had. De valsche beschuldiger werd tot een boete veroordeel»', inanr men stond nu voor eeu raadsel, hoe het zoontje vaii den boer op den leugeu kou gekomen ziju, die zijn vader bijna bet leven gekust had. Alle verklaringen en uitvluchten van deu knaap ziju ongeschikt om dat raadsel op te losseu en men weet nog niet wat den knaap kan bewegen heöbeu, tenzij hij door den hoofdaanklager was omgekocht of overgehaald, wat beideu echter ttu stelligste ontkomen. Met belangstelling vernamen wij onlangs dat lenige bloemisten te Overveen, bij Haarlem, het plan heb ben opgevat daar ter plaatse een soort vau proef veld vojr bolgewassen aan te leggen. Dieusvolgens richtten zij tot verschillende vakgenooleu iu den omtrek het verzoek op (lat terrein eenige exemplaren van hunne fyue bloembollen en con<|ue8teu te willen planten. Sommige hebben danraan reeds gehoor ge geven, opdai liefhebbers en vreemdelingen in de gelegenheid zullen zijn, op een lüeiue uitge strektheid grond*, de schoouSie soorten in de grootst mogelijke verscheidenheid tr kunnen bezichtigen. Wy achten dit eeu hoogst doelmatige handelwijze, een breken met de oude en in deu tegenwoordigen tyd geheel verouderde trudiiiëu. Om in den wed strijd met andere volkeren niet achter te blyveu of ten achteren te geraken, moeten alle slagbooiuen der kleingeeftigheid omver geworpen worden, zoo wel op tuinbouwgebied als op elk ander. Mochten mettertyd alle bloemisten eu kweekers vau Haarlem eu omstreken hiervan o/ertuigd worden en zóó een drachtig samenwerken, dat audermaal, gelyk weleer, de bloemminnaars van alle beschaafde natiën tot een reis uaar Haarlems dreven uitgelokt wordeu. Op die wijze alleen kan het buiteulaudsch gebluf den (mond gestopt worden en een twijfelachtige ne derlaag in eeu zegenpraal verkeeren, wAuueer talrijke vreemdelingen, gedurende den bloeitijd der bloem bollen, Haarlems omstreken bezoekeude, in twee strijd geraken, wat meer te bewonderen, de bijua onafzienbare bloemvelden, uitgedoscht met een on beschrijfelijke kleurenpracht, of de energie eu vol harding vati kweekers, die iu dit artikel sedert ruim twee eeuwen hun meesterschap wisten te handhaven. {Semper Fir ens.) Dezer dagen werd bij advertentie de aanhouding gevraagd van een Amerikaan, die te Bnissel iemand voor rujm 80,000 fr. had opgtlicht. Deze persoon heeft voor eenige innauden gerui neu tijd te Am sterdam doorgebracht, en velen stelden zich met hem in aanraking naar aanleiding eener advertentie, waarin hij geld vroeg tot toepassing eener uitvinding, die gouden bergen beloofde. Daar lukte de zaak echt- r niet. De handelaren en kApitalisteu, die van den sluwen Amerikaan wonderen hoorden van zyn uit vinding om uit lompeu een nieuwe kleeding- en dekkingstof te bereiden, wilden maar uiet aanbijten. Te Bryssel ging het beter, maar de vogel is gevlogen, Dc Harpener Bergbouw-maatschnppij te Dortinuud is opgelicht geworden door een jeugdig kantoor bediende, Fritz Koch. Hij werd naar het postkantoor gezonden om eeu brief te laten nanteckene», bestemd nnnr Bochum, met eene waarde vau 15,400 mark in bankpapier. Hy behield den brief, vulde een ande ren met schryfpapier, plaatste hetzelfde adres er op, doch inet bestemming naar Beekum, en liet dien nnnteckencn. liet daarvoor ontvangen bewys wist by gemakkelijk te veranderen in Bochum, joodat men op het bureau niets daarvan merkte. Een paar dagen later kwam bericht uit Btckum, dat h»t adres daar niei bekend was. Hierdoor kwam het bedrog uit. Inmiddels was Koch met de noorderzon verdwenen. Den 1 dezer heeft men de justitie hiervan kennis gegeven, eu de Maatschappy heeft thans 800 mark als premie uitgeloofd aau deugene die deu voort vluchtige kan aauwijzen. De raderstoom booten Oude Maas 1 en ÏI, Middel- harnis, Spuistroom en Foorne en Putten, welke alle den dienst op Rotterdam wilden hervatten, hebben in het ijs geheel of gedeeltelijk hunne raderen ver nield en zullen deze week wel niet meer in de vaart komen. Eeu jonggehuwd man te Gelderen wilde zijn vrouw op Kerstmis met een nieuw horloge verrassen. Hij deed het in een doosje, met drie andere doosjes cr om heen, elk verzegeld, en liet het tehuis be zorgen. Iu zijne 'tegenwoordigheid opent de vronw het pakket. Op het eerste doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende, wordt zij verdrietig en werpt den geheelen boel op straat. Toen zij eindelijk vernam hoe het er mede stond, liep zij naar beneden en zocht op de straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte wederzijdsche belofte van elkander nooit weder eenige verrassing te bereiden. Men schrijft het volgendeDe spoorwegambte naren, beambten eu werklieden beleven, vooral bij de Staatsspoorwegen, drukke dageu. Eerst was door de stremming der vaart het vervoer zoo verbazend, dat dag eu nacht gewerkt moest worden. Gaat men het kolossale vervoer na eu bedenkt men daarbij, dat men slechts over enkel spoor heeft te beschikken, dan zal it der mar. van het vak moeten erkennen, dat alleen door doeltreffende maatregelen, yver eu opoffering van het personeel verricht is kannen worden, helgveu gedaan is. Nog is de drukte uiet over of het boog water eischt aller itispanuiug. De dienst tusschen Bommel eu 's Bosch was Dinsdag gestaakt. De directeur-generaal en de chef van de uitvoerende diensten begaven zich Di idag-morgen met den eersten trein naar B jmuul, om ter plaatse de noodige bevelen te kuuuen geven. In Amerika is zulk een overvloed van petroleum dat men er geen raad meer mee weet. Uil Bradford in Pensylvanie wordt bericht, dat alleen iu de dis tricten van Mac Kean County dagelijks 150.000 gallons verloren gaan. Dc bewaarplaatsen, die rail— lioenen vaten petroleum kuiiuej^bevatten zijn boor- dcro); de markt is overiadem^KHch gaat men met de productie voort, die m^P^^BpS.OOO vaten levert, terwyl slechts 20.000 per dag door de daartoe be stemde pijpen kunnen worden afgevoerd. Vooral de kleine producenten lijden hierdoor schade, oindit zy geen bassias kunnen bouwen. Dc rivieren iu die streek mogen wel olieriviereu genoemd worden; bier en daar daint men ze af, verzamelt de olie op onbebouwde plaatsen, en steekt die daar in brand, om de petroleum toch maar kwijt te raken,. Soms worden de olierivieren door toevallig daarin vullende voukeu of door kwaadwilligen iu braud ge stoken waardoor dau een nautal huizen eu schuren, vernield worden. Alle pogingen om de voortbrenging te beperken zijn vruchteloos gebleven; men gaat nog sleeds overal met boren voort. STAAT van BRIEVEN; geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e lu lft der maand November 1879 uit Gouda verzonden, en door tusschenkoiust. van het Ppstkniitoor aldaar terug te bekoineu Directie van het Minnenhuis, Delft; W. C. Dekker Az., Lekkerkerk van Bceiu, Rotterdam. Uit Goudkbak A. W. Kooij, Briefkaarten: P. J. vau Maanên en Medelen- bereg, Amsterdam; K. Zaudvoort, GorinchemA. Benschop Gouda 8 Januari 1680.- De Direotcur v'/h. Postkantoor te Gouda,, van KRUIJNE. Gevonden en aan het Bureau van Poli tie gedepoueerd- eeu goud SCHUIFJE en een MUILKORF. MARKTBERICHTEN, Gouda, 8 Jan. 1880. Poidertarwe puike 11.75 12.80. Mindere 10 50 a 11.50. Rogge, puike 7,25 a 8.—. Mindere 6.25 a 7.Voer f a 6.50,. Gerst, puike 7.25 a 8.Mindere 6.27> A 7.Haver, zware 4.25 a 5.—.. Ligte 3.50 a 4„—

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2