Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IB, i te gaan. JE.’ ENKEL A. s 0 Nq 2399. 1880. [BIER L Si Si Si Si Bi Si a i BUITENLAND. BINNENLAND-' Zondag 11 Januari. •terij. I 10CIIE 'ende tOCHE Buitenlandse!) Overzicht. lil ijk I I itarin. r Eerste 3AG 12 kjes van ouden op ot 10 ure. :n: GOUDSCHE COURANT B(j dece Courant behoort een Bijvoegsel. O. J een lijf- lan het Ad- OMP.Boek- T. SON. NED. :n te bekomen luffetten van 'OOR, alhier. de geestelijkheid zich onder door zoover de plichten aansporing en roach- en groot aantal kiezers in verschillende van het kiesdistrict wordt aanbevolen van den Berch van Heemstede. M. U Zcitl. rerdrtyvend, en/1.00 te pot, verder Ie depots, ekening voorzien. INKMAN, Volgens den Mot. tTOrdre is bet Frausche kabinet bet eene geworden over zijn programma. De heer van zyn plan eener straf, omdat de regee- i van den kant der ver- vreest. De Rep. Fr. geeft In het tijdperk van 30 November tot 27 December 1879 zijn, blijkens bij het dep. van biuueniandsche zaken ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Noordbrabant 5 runderen, in Zuidholland 4: in het geheel 9 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken was ééu rund door de ziekte aan getast. De kiesvereeniging Het Algemeen Belang te Leiden heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer W. Rooseboom, kapitein bij den Generaleti Staf. Dóór een onderdeden jhr. mr. E. de Freycinet is teruggekomeu alge meeue kwijtschelding van ring gevaarlijke beroeringen bannen dagbladschrijvers v den raad, om geen tijd te verbiezen aan de vervaar diging van een langwijlig programm, maar krachtig en snel te handelen, en alle departementen van alge meen bestuur, voornamelijk die van staatkundigen aard, te zuiveren. Naar men verneemt, heeft de graaf de 8t. Vallier wel is waar zijn ontslag niet teruggenomen, maar is hij in overleg met de regeering, bereid, om voorloopig de leiding van het gezantschap te Berlijn nog eenigeu tijd voort te zetten. De Berlijusebe Poet bevat bet volgend artikel, Waaraan een officieus karakter wordt toegeschreven: *Wy mecuen te weten, dat de wyziging van het Fransche kabinet hier wordt beschouwd als een staat kundige noodzakelijkheid van biuueulandschen aard, niet als de voorbereiding tot eene wyziging der staatkunde tegenover het buitenland. Ten onrechte is gemeld, dat prins Ilohcnluhe te Berlijn iustructiëa heeft moeten vragen, of vooraf te Parys zelf inlich tingen inwinnen, om bij de N leuwjaarsrecepüe namens de Duitsche regeering bet vertrouwen te kennen te geven, dat bet nieuwe ministerie, de staatkunde van het vorige kabinet tegenover de vreemde mogend- heden zou voorzetten. Bij de Dnitaehe ryksregeeriug bestond dienaangaande niet de minste twijfel, en die twijfel zal ook niet ontstaan, zoolang zy daarvoor geen geldige redenen beeft.* De Bala Hissar, de citadel van Kaboel, is thans weder bezet door de geheele brigade van generaal Charles Gough, 2000 man met 8 stukken. Met zulk eene bezetting dreigt geen gevaar voor een nieuwen opstand. Ht| kamp van Sjirpotr blijft bezet door de divisie van generaal Roberts en is geheel herschapen in gerctrauchecrde kautonnementen. Al de dorpen, dia de verdediging belemmerden, zyn Verwijderd, dit wil dus zeggen, dat op de afstand van een gewodu kanonschot alles met den grond gelijk is gemaakt. De Afghaneu zullen dus nu weten, dat zij in een nroverd land zijn. Voor het overige is er geen nieuws, dan dat nu alles rustig is en van Engclsehe zyde weder de oude klachten worden aaugeheven over het gebrek aan vervoermiddelen, in het algemeen over het slechte beheer der intendance. Meer dan 6000Q lastdieren zijn in den afgeloopen winter gestorven en de nieuwe, die aangevoerd worden, voldoen niet. Men klaagt er in Engeland over, dat zulke verbazende hoeveel heden dieren noodig zyn en voor de intendance alle nieuwe uitvindingen, die het bezorgen van tocht vereenvoudigen, niet schijnen te bestaan. Uit de Transvaal wordt gemeld, dat nu ook de heer Pretoria» gevangen genomen is, op de aanklacht van hoogverraad. Ook voor hem is vrylating onder borgtocht gevraagd, maar dit werd geweigerd. De heer Pretorius was president, voordat de heer Burgers werd gekozen, en men verdenkt hem dus waarschijn lijk van zyn invloed gebruik gemaakt te hebben, om tegen de nieuwe orde van zak** samen te spannen. Volgens berichten uit Petersburg is er volstrekt geen sprake van het verieenen van een constitutie, noch van het afdanken van den Czaar, maar wel van nog strengere maatregelen, inzonderheid tegen de studenten aan de verschillende universiteiten. De paus heeft Maandag in eene aanspraak aan een honderdtal oversten van geestelijke orden de ebbe en vloed geschtest van den stroom des tijde en de kerkelijke congregaties. Hij zeide dat deze vereenigingen de fondamenten der kerk vormen, dat zij overal hulp bieden en troost verspreiden, en dat zy eene groote kracht vormen in de hedendnagsche maatschappij. Wijl de revolutie dit wist, heeft zij zich van de pigendornnmn der kloosters meester gemaakt en de I monniken rerdreren. De Horm waa verschrikkelijk geveest, maar toen er weet kalmte va, gekomen, hadden de monniken aich weer verzameld, hunne krachten gtteld, hunnen arbeid hervat en hunne klooster. teruggekocht. Ze moesten maar volharden. De moderne maatschappij kan zich dat voor gezegd bonden en er hare' rekening mede honden. Zonder twijfel is deze uiting van den heiligen vader zeer oprecht en voortgesproten uit een oogenblik van zijne intermitteerende onfeilbaarheid. Want deze kwaal schijnt den kerkvorst ook ia het oog der ultramon- taansche wereld niet bij voortduring aan te kleven. De gewezen aartsbisschop van Keulen, dr. Melchers, heeft den paus, bij gelegenheid van het Kerstfeest, een felicitatiebrief geschreven, vaarop hij een ant woord beeft ontvangen, hetwelk thans ie openbaar gemaakt. De paus geeft daarin den wenech te kennen naar een duurzame vrede met Duitsehland onder handhaving van de rechten der Kerk. Hij wenscht dat de bisschoppen en <*- werpen aan de wetten ran den Staat, zij niet in strijd zyn met bet geloof en der Katholieken. Hy eindigt met eene tot den gebede, dat .God den roemrijken tigen Keizer van Duitsehland, zoowel als de hem ter zijde staande invloedryke mannen, tot meer zachtheid in hunne maatregelen bewege.* liet schijnt bijzonder aandacht te trekken, dat Leo XIII zieh zoo geheel en al in deu geest' van Pius IX uitlaat, terwijl de onderhaudelingen tuaschen Berlijn en het Vatieaau worden voorlgrzet. GOUDA, 10 Jaaiari 1880. By den Minister van binnenlandsehe zaken is bericht ontvangen, dat te Amsterdam, de algemeene commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroomingen handelend is opgetreden. Van deze commissie is de burgemeester van Amsterdam, mr G. van Tienhoven, voorzitter, en mr. R. van Rees, se cretaris. Die commissie belast zich met de ontvangst cn het beheej der liefdegaven, die het Nederlandsche volk tot dit einde zal willeu bestemmen. HH. MM. de kouiug en de koningin hebben zieh aan het huofd gesteld eener verloting, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, te houden iu de Gothische zaal te ’s-Gravcnhage. Aan het meerendeel der officieren van de vesting artillerie zyn commissiën opgedragen om bij watersnood zich naar de verschillende forten te begeven, ten einde aldaar vluchtelingen die tengevolge van den hoogen waterstand naar elders hun toevlucht moeten nemen, te verzorgen. Ook bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen worden alle goederen, bestemd voor of afkomstig van een der comité’s voor leniging van watersnood, of van of naar gemeentebesturen, voor watersnood bestemd, kosteloos, met alle personen treinen en met den moesten spoed vervoerd. Een der medewerkers van het HM., die naar het tooneel van den watersnood is vertrokken, meldt uit ’s-Bosch van Woensdag het volgende: Hoewel voor hen, die ’s-Bosch willen bereiken, de weg over Rotterdam—Breda-Boxtel, wel wat lang, maar zeker de gemakkclyksle is, dient de reiziger. die zich een weinig op de hoogte wil stellen, van hetg en een overstroonring zeggen wil, d< n te nemen over Utrecht. De trein brengt u van daar tot Hedel, en van Hedel naar hier is een wandeling langs den spoorbaan, ofschoon wat vermoeiend, hoogst belangwekkend. De baan is bereidbaar, maar de veiligheid noopt, uit vreeze voor afschuiving of doorsijpeling, haar ongebruikt te laten. Aan beide kanten staat het water gelijk met de baanranden, en met donderend geraas stroomt het water door de openingen vau een drietal kleine yzeren bruggen, die men, behalve de groote bruggen bij Hedel en ’s-Bosch, op zyn weg ontmoet. De rijksweg, even wijdig loopende met de spoorbaan, is, hoewel niet geheel overstroomd, toch moeieliik begaanbaar. Bij de bruggen in den weg worden de wegen opgehoogd. De dorpen Engelen en Orthen, waar ik lang» kwam, zyn geheel overstroomd, zonder dat echter in de kommen dezer gemeenten het water in de huizen is doorgedrongen. De verschrikkelijke stroo- mingen, die ik op myn weg ontmoet, komen allen van den op acht uur afstand» plaats gehad hebbende doorbraak te Lithoijen. Op een brug zag ik een huisdeur liggen, naast den weg een stoel, heele bergen weggespoeld hooi, boomstammen, enz. Eu hier is nog lang niet het eigenlijke brandpunt. Misschien, dat ik Oss vau deze plaats uit kau bereiken. Maar dat zal niet gemak- kelyk gaan, want het verkeer in *s-Bosch zelf is haast oumogelyk. De hooge gedeelten, zooals dó groote markt en eenige aangrenzende stralen lijn droog, maar om daarheen te komen van het station en uit dit middenpunt naar het telegraafkantoor, moest ik van wagens gebruik maken, waarvan de paarden tot de knieën door bet wa’er waadden. Iu plaats van met wandelstokken of parapluies wandelen de Bosschenaars met stelten, die zij, soodra het water te hoog staat, gebruiken, en dat is belaas! in zoovele stadsgedeelten het geval. De beneden verdieping van het telegraafkantoor staat zoodanig onder water, dat men een bruggetje heeft moeten maken, om het publiek naar de trap een veiligrn weg te geven. Op vele andere plaatsen zijn der gelijke, soms door het los liggen der planken nog al gevaarlyke hulpmiddelen aangebracht. Wat moet dat worden, als het water wast, hetgeen het geval schyntl De Staateconrant gaf het volgende overzicht den toestand van ijs en water: De toestand op onze hoofdrivieren mag algemeen gunstig geacht worden. De val op den Boven-Rhyn en de Waal ia tot St. Andries dóórgedrongen. Men kan aan nemen, dat reeds nu weinig water meer van de Waal op de Maas wordt gebracht; zelfs was er 7 Januari, een oogenblik waarop de waterstand op de Maas hooger was dan op de Waal, volgens de waarnemingen aan de peilschalen. •Een sterke val mag nu op laatstgenoemde rivier worden verwacht, waardoor binnen korten tyd de overlaten zuliui ophouden te werken. Het ijs te Heesselt is volgens nader bericht ge heel opgeruimd. In Noordbrabant blijft het water algemeen doch langzaam vallen; men kan nu echter eeu sneller wegvallen van het water tegemoet zien. Het ijs dat zich nog bevindt op de Beneden- Merwede van S iedrecht bovenveer (aan de gasfabriek) tot aan de Noord, heelt op den algemeenen toestand onzer hoofdriviereu weinig invloed en levert altoo geen bezwaar op. De opruiming daarvan werd in- tusschen wenschelijk geacht; men isdaarmede bezig met behulp der stoomboot MomHuu, die reeds de Noord had opengemaakt. Men was Douderdaginorgeu 9 uur daarmede ge vorderd lot tegenover den Papendrechtschen veerdam. Ook in de Dorische Kil bevindt zich nog eene ijsbe zetting, waaraan evenwel op deze tyrivier mede geen groot gewicht kau worden toegekeud, Door Z. M. den Koning en door by zondert ver eenigingen zyn en worden maatregelen genomen, om zooveel mogelyk h< lp te verkenen in den nood, in Noordbrabant cnGdderlaud door de oycrstiopming van de Maas veroorzaakt.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1