BINNENLAND- zeker, da$ er geen oorlog zal gevoerd worden, als het Duitsche. rijk, met Oostenrijk verbonden, vast besloten heeft den vrede te bewaren. De Pruisische landdag is weer bijeengekomen om te vergaderen totdat in de volgende maand de beurt wederom aan den Duitschen rijksdag is. Niet minder dan 24 ontwerpen van de regeeriug liggen op het oordeel dezer vroede maunen te wachten, voor zij zich aau den sedert lang besproken arbeid der hervorming van de administratie des lands kunnen begeven. Men meent dan ook dat de zit ting van deu landdag verdaagd zal worden totdat de rijksdag dezer zomer zijuer werkzaamheden heeft geëindigd. De gewichtigste vdordracht, die in den rijksdag zal ter sprake komen, is die van de tweejarige begrooting. Het begint de regeering te vervelen om iedei jaar met eene onbescheiden kamer, die naar alles durft vragen, de financiën des lands te behandelen en zij stelt voor dit slechts om het andere jaar te doen. De gansche liberale partij zal zich, naar men verwacht, daartegen verklareu,tenzij wederom de her- en derwaarts geslingerde natiouaal- liberalec zijn door eenig compromis laten winnen. De beslissiug zal dan afhangen van het centrum, dat wel eenige voorwaarden zal stellen betreffende de verhouding met Rome. Van den stand der onder- handeliugen van het Duitsche rijk met deu paus hoort men niets nieuws. In den Landdag is door de regeering de crediet- aanvrnge iugediend voor het noodlijdende Opper- silezië; de minister van Financiën, Bitter, gaf daarbij een helder overzicht van den toestand, waaruit bleek hoe flink het onderzoek is geweest en hoe practisch de zaak wordt aangevat. De aanwezige hulpmiddelen loopen tot het einde vau deze maanddan moet door deu staat gedurende ongeveer 4 maanden voorzien worden in de behoefte van ruiin 100,000 rneuschen; daarvoor is noodig een soin van anderhalf millioen Mark, welke geheel wtg zijn; verder moet geld in voorschot verstrekt worden voor het aankoopeu van zaaizaad, pootaardappelen, enz.; het misgewas wordt veëlal veroorzaakt, doordat de ondergrond hard is en geen water doorlaat; draineeren van den grond is daarom noodzakelijk; dit kan echter alleen ge schieden op groote schaal en de versnippering van het landbezit geeft hier veel bezwaren. Verder moeten spoorwegen worden aaugelegd, het ouderwijs verbeterd, maar vooral ook moeten maatregelen worden genomen tegeu de woekeraars, die als vampyrs de bevolking uitzuigen. Een en ander maakt de kosten hoogbehalve voor den aanleg van spoorwegen, welke 12l/g mil- lioeu M zullen kosten, is er in het geheel 6 millioeu M. noodig. De miuister verzocht het wetsontwerp te verzenden naar de begrootiiigs commissie met ver zoek om spoedige indiening van het rapport. Uit Kaboel wordt aan de Daily News gemeld, dat er eene amnestie is uitgevaardigd voor al de stammen en vertegenwoordigers van stammen, die onverwijld hunne onderwerping aanbieden. Slechts vijf aanvoerders zijn daarvan uitgesloten. In de proclamatie wordt gezegd dat het Britsche gouver nement geen vijandschap koestert tegen het volk. Al die wederom opstaan, zullen gestraft worden. Doch wie thans het hoofd iu deu schoot legden, hadden niets te vreezeu. In het Spaansche congres heeft de minister Canovas del Castillo eene rede gehouden over de konings moordenaars. Hij zeide o. a., dat bij de aanslageu op het leven der vorsten en de aanvallen op het beginsel van het gezag iu de monarchieën, de wel- gezinden zich moeten aaneensluiten, om deze pogingen met kracht te bestrijden. De Correspondencia de Espana verklaart, dat het bestuur van de minderheid, zoowel iu den Spaanscheu senaat als in het congres, heeft te kennen gegeveu: lo. dat de minderheid eenparig den aanslag op het leven des konings afkeurt, en de senatoren en afge vaardigden zich zullen aansluiten bij de commissie, welke den koning en de koningin zal gaan geluk- wenscheu; 2o. dat zij niet tegenwoordig zal zijn bij de bijeenkomst ter eere van wijlen den voorzitter Ayala, wiens dood zij niettemin betreurt; 3o. dat zij bij den senaat geen protest zal indienen tegen de stemming over het wetsontwerp op de afschaffiug der slavernij, daar zij die stemming als van geene waar de beschouwt en een protest dus volkomen onuoodig is. Het dagblad Los Debates meldt, dat de Cubaanschc senatoren en afgevaardigden eene bijeenkomst hebben gehouden, waarin besloten is te volharden bij het vroeger genomen besluit betreffende de noodzakelijk heid om de staathuishoudkundige hervormiugen eu de afschaffing der slavernij op Cuba hand aau baud te doen gaan. Iu de aanstaande week zal worden overgegaan tot verkiezing van den voorzitter van het congres, in de plaats van den overleden heer Ayala. Met zekerheid wordt de benoeming als zoodanig te gemoet gezien van den graaf de Toreno, thans minister van buitenlaudsche zaken. Volgens de miuisterieele pers en de vrienden van het kabinet, volhardt de regeering in hare houding tegenover de oppositie, en zal de beraadslaging over emancipatie spoedig beginnen. GOUDA, 13 Januari 188ür Bij het Depot-Bataljon 4e Reg. Infanterie alhier, zijn geplaatst de 2e luitenants H. Noordbergh en F. A. T. Somraer, onlangs tot dezen rang benoemd. Z. M. heeft benoemd bij dd. schutterij te Gouda, tot laten luit. A. J. Lindeman, vroeger 1ste luit. bij de dd. schutterij te Leideu. De soiree gisteren avond door eenige jongelieden (dames eu heeren) ten voordeele der armen iu //Kunst min'' gegeven, werd door een talrijk publiek, dat herhaalde malen op de gewone ou-aesthetiscbe wijze zijn voldoening te kennen gaf, bijgewooud. Wij waren ook een gedeelte van den avond met genoegen te genwoordig. Er was voor veel afwisseling gezorgd en de uitvoering getuigde over 't algemeen vau ern stige voorbereiding. Woensdag 14 Januari e. k. zal eene vergadering plaats hebben der Debating-clubwaarin als spreker zal optreden de heer F. N. Maas jr., diq als zijn onderwerp aankondigde: //Iets over mr. S. vau Houten." De heer A. F. Kamp, predikant te Oudshoorn, zal Maandag 19 Januari e. k. hier ter stede een voordracht houdeu iu de Afdeeling: Gouda en Om streken vau het Ned. Protestautenboud. Dezer dagen gaf de afdeeling uiterlijke welspre- keuheid van Moordrecht's Mannenkoor een tooueel- voorstelliug, ten voordeele der urmen te Moordrecht en Gouderak. Eene collecte, te Nieuwerkerk a/d. IJsel deze week voor de algemeene armen 'gehoudenbracht 152.91 op. De Commissie voor oppertoezicht eu beheer der Kweekschool voor zeevaart zal op Maandag 20 dezer, 's morgens 10 uur, eene keuring houden van jongens tusscheu 1472 eu jaor» (''e eeue verbindleuis in '8 rijks zeedienst weusofien aau te gaau. Jongens ouder dan 16 jaar worden voorloopig uiet meer aun- geuomeu. De openbare behandeling der zaak Pincoffs-Kcrdijk zal voor den Hoogen Raad aanvangen op Woensdag 28 Januari te II ure. Men meldt uit 's-Bosch Vau alle zijden en uit alle oorden dss lauds on dervindt de watersnood-commissie de meeste onder steuning. De aanvoer van levensmiddelen eu kleedittg- en liggingstukkeu blijft voortduren. De Minister van waterstaat is Zondag te Hedel afgestapt en naar de doorbraak te Oijen vertrokken. Door Z. M. zijn twee stoombarkaasen, onder bevel vau een zeeofficier, ter beschikking van deu Commissaris des Konings gesteld, tot vervoer van personen en leveusinidde- leu naar de overstroomde streken. Een ingezetene vau Amsterdam heeft zich bereid verklaard om voor deu derden tocht van de Willem Barents te geven: 1000, als nog 4 personen ieder dit geven, 500, als nog 9 personen ieder dit gcveii, ii 250, als nog 19 personeu ieder dit geven, ii 100, als nog 49 personen ieder dit geven. Een Amsterdammer heeft, onder het opschrift //Honger Vuur Water," aan den Burgemeester der hoofdstad een enveloppe gezonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van duigend gulden, waarvan dui/end bestemd voor de behoeftigen aldaar, dui zend voor dc noodlijdenden door den brand en dui zend voor de slachtoffers der oversirooming. Te Amsterdam is opgericht eene //Maatschappij voor telephonie." Het doel der Maatschappij is aan hare abonnés de gelegenheid te verschaffen om zich niettegenstaande zij door een grooter of kleiner afstand gescheiden zijn met elkander te kunnen onderhouden zonder tusschenkomst vau ande ren zoo dikwijls zij zulks verlangenzoowel des nachts als op den dag, daar de dienst onafgebroken zal zijn. De Maatschappy Zal iu het vertrek of lokaal van iederen abontie een telephoon-toestel plaatsen, dat door middel van een draad met het centraalbureau is prerbonden, alwaar de abonnés in directe ge meenschap met elkander worden gesteld. Lijsten, welke steeds zullen worden bijgehouden, zullen de namenadressen en betrekkingen (ulphabe- tisch en naar de beroepen geraugschikt) van alle abonnés bevatten. De toestellen, waarvan de Maatschappij zich be dient, zijn reeds in de Vereeuigde Staten gedurende geruimeu tijd in gebruik. Zy zal zich overigens beijveren om voortdurend alle mogelijke verbeterih- gen iu te voerenten einde de abonnés in alle opzichten tevreden te stellen. 't Eenvoudig abonnement voor één jaar kost 150; véér 5 jaar, eveueens 150 per teiephoon-toesteh en moet voor ieder halfjaar vooruit betaald worden. Maar de abonné's voor 5 jaar zijn gedurende hun abonnement aau geen verhoogiug van het tarief onderworpen, terwijl zij daarentegen zullen profiieeren vau elke verlaging die op 't abonnement voor een jaar mocht worden toegepast. 't Dubbel abonnement voor twee plaatsen kost f 250. Dit abonnement geeft recht op een twe-de verbindingslijn, b. v. van uit het woonhuis, de fabriekpakhuis enz. van den geabonneerde. Omtrent de aanhouding van drie brievenbestel lers te Arasterdam bevat het O. P. N. nog het vol gende De politie heeft een hoogst gewichtige ont dekking gedaan. Zij heeft de hand gelegd op drie brievenbestellers, die zich schuldig maakten aan het ontvreemden van brieven met geldswaardig papier. Tot de ontdekking dier diefstallen heeft het volgende geleid. Vele handelskantoren eu vooral buitenlaudsche huizen hebbeu dikwerf dt gewoonte om hun geld niet per aaugeteekenden brief te verzenden, maar het bankpapier in twee deelen te knippen en dan de beide stukkeu met verschillende brieven te ver- zeuden zoodat, mocht ui een der brieven aan een verkeerd adres worden bezorgd of in verkeerde han den komen, de ontvanger aan eea half bankbiljet toch niets heeft. Ecuige weken geleden ontving een handelshuis te Amsterdam een brief uit Londen, waarin de rt oh terbei fteu van twee Hollandsche munt biljetten van 10 waren gevoegdmaar de twee neveuhelftendie met eeu anderen brief waren weggezoudeu, bleven weg. De bedoelde brieven bestellers hadden den brief, waarin de andere helften waren verzondengestolen. Zy wilden voor die twee helften de waarde ontvangen, doch die werd bnu natuurlijk geweigerd, omdat zij de undere helften niet hadden. Deze zauk kwam ter oore van de politie, die een scherp onderzoek instelde en 'een aantal diefstallen van brksveu met waarden aau het licht bracht. Alle drie zijn- zy naar de cellulaire gevaugeuis gebracht. De gemengde Commissie uit de maatschappy ,/tot Nut van 't Algemeen," de «Nederlaudsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid" de Ver een iging ter bevordering van Fabriek-eu Handwerkt- nijverheid in Nederland eu uit het „algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond", bestaande uit de heereu mr. N. G. Pierson, mr. H. B. Greven, mr. J. H. Schober, P. Srnidt van Gelder, B. H. Heldt, A. Post, H. J. C. de Ctiarro eu Heuri Boersop besluit der 27e algeineene vergadering der Vereeni- giug ter bevordering vau fabriek- en handwerks- uijverheid benoemd, ten einde te trachten de oprich ting van een pensioenfonds voor oude en gebrekkige werklieden te verkrygen, heeft haar rapport ge publiceerd. Na het nut van zulk een pensioenfonds te hebben aangetoond, en de wetgeving op dit stuk iu België, I rank rijk en Engeland te hebbeu vermeld, gaat de Commissie aldus voort Zoo zien wij dut bij drie onzer naburen pensioen fondsen bij de wet zijn geslicht en het is by onze com missie aau weinig twijfel onderhevig, dat Staatszorg hier te verkiezeu is boven werkzaamheid van par ticulieren. Ware het dan ook, dat de commissie daarvan eenig heil verwachtte, dun zou zij verwijzen naar de argumenten der voorstanders van het Staats stelsel! en haar rapport eindigen met de oonclusie: „dnt de regeering dit onderhoud ter hand neme en „tot de stichting van een pensioenfonds overga." Iutusschcn zou dit de zaak weinig verder brengen. Er is zooveel dat afdoening eischt, dat van de Re geeriug, althans iu den eers'eu tijd, -niet verwacht schijnt te mogeu worden, dat er iets voor de hier behandelde zauk zal gedaan worden. Wij zouden om die reden onze taak dan ook niet naar bt-hooren opvatten, als wij met eene dergelijke conclusie vrede hadden. Moge wij van den Staat geen hulp verwachten, dan ligt het voor de hand, dat weinig combinatiën den werkman zoovele waarborgen van soliditeit kunnen aanbieden als eene zoodanige, waarbij de Maat schappijen eu Vereenigiugen, welke wij de eer hebben te vertegenwoordigen, met elkauder in overleg treden, ten einde tot de stichting van een pensioenfonds voor oude eii gebrekkige lieden over te gaan. Daartoe adviseren wij dan ook bij deze. Het ontwerp der statuten voor het „Algemeen Neder landsch Pensioenfonds voor Werklieden, dat wij bet voorrecht hebben hierbij over te leggen, beoogt hoofdzakelijk de algemèene aandacht op deze zoo gewichtige aangelegenheid te vestigen en daardoor de stichting te bevorderen. Op de vraag, welke wellicht bij de lectuur dier statuten zal gesteld worden: waarom niet liever aansluiting bij een leveriugsverzekering-maatschappij beproefd, dan een afzonderlijk fonds op te richten is ons antwoord: lo. eene leveringsverzekering-maatschappij geeft hare Winsten, verkregen door de vrij hooge tarieven, geheel of althans voor eeu groot deel aau hare aandeelhouders, terwijl een eigen fonds de winst geheel aau de verzekerden kan afstaan 2o. de agenten vau levensverzekering-maatschap pijen zijn niet de persouen, gewoon om onder den ambachtsstand verzekeringen te sluiten 3o. stortingen gaau door tydelyke fiuancieele ongelegenheid van de deelnemers bij ons ontwerp nimmer verloren. Wij uilen den weusch *dat het aau de vier hoofd besturen moge behagen, ieder eeu persooi» aau te wijzen uls commissaris, die gezameutlijk zullen op treden om de nooflige stappen te doen tot het bij eenbrengen van het waarborgfonds, het doen bewerken der tarieveu, het verkrygen der koninklijke goed keuring eu voorts tot alles wat voor de oprichting en het iu werking treden van het fonds noodig is. George Wilhelm Karei M. is juist op den dag zijuer arrestatie, 6 Jauuari 11., 37 jarenoud, liy ia van gegoede burger familie, beeft goed onderwijs aan de hoogerc burgerschool genoten en is als vrijwilliger in dienst getreden bij de huzaren. Hij was in garnizoen te Haarlem eu is van daar met nog een paar andere knapen van zyu leeftijd ge deserteerd en heeft de wijk genomen naar Londen. Toen hun geld op was veinsde hij berouw, kwam bij zijn vader, bracht daar twee aren door en werd ouder belofte van naar zyu korps terug te keereu door iemand naar het spoor gebracht. Niet lang na het vertrek van zijn zoon ontdekte de vader dat htm door zijn liefhebbenden zoon ruim 4000 zegge vierduizend guldeu aan bankpapier en effec ten wartn ontstolen. In plaats vau naar zijn korps te keereu spoorde deze door tot Rotterdam, ging over Antwerpen naur Londen en verteerde aldaar in een kort lydsbestek natuurlijk iu losbandigheid het gestolen geld. Opgewonden eu naar ziel en lichaam zitk kwam hy weder naar Amsterdam, alwaar hy intrek nam in een logement in de Nieuwe- brugsteeg. In den uacht van 6 op 7 Jauuari wilde hij naar het logement koerendoch om zijne plnugzucht bot to vieren, riep bij eeu inan, die een pet ophad en inet eene vrouw stond te prateu toe„zoo pet", waarop deze man hein toeriep „zoo hoed". Hierdoor was de kleine avonturier gekreukt. Hij haalt uit deu zak vau zyu jas een revolver, welke geladen wasvoor deu dag eu met uitge- strekten arm treedt hij op deu man toe en haalt de haan overzoodat het schot afging. Had de man met de pet uiet schieljjk gebukt, hij ware juist in het hoofd en het aangezicht getroffen. Nu kwam de kogel iu eeu kelder terechtverbrijzelde een ruit en het daarachter staande horretje. De politie snelde dadelijk toe eu de jonge avonturier werd ter zake van poging tot moord achter slot gebracht. (G P. N.) Sedert eenige maanden hebben werklieden aan de Hollandsche suikeraftiunderij te Amsterdam zich schuldig gemaakt aan diefst-d van suiker. Zij ver borgen dc gestolen suiker in een hoek der fabriek en wanneer zij nachtwerk hadden gehad en des ochtends .vroeg hunne werkzaamheden verlieten, na men zij eeu deel van de gestolen suiker mede en verkochten deze bij een balleljesmaakster. Deze laatste wist natuurlijk wel waarom zij de gestolen suiker kocht. Het leverde huar een niet onaardig winstje op. De politie heeft soms een fijne lucht, als zij maar op het spoor wordt gebracht, en ook van deze diefstallen kreeg zij kennis. Een onder zoek werd ingesteld en de drie dieven werden juist op het oogenblik, dat zy weder suiker aau de op koopster verkocht hadden, in arrest genomen. Ook de opkoopster werd als medeplichtig aan deze dief stallen iu hechtenis genomen. Uit de verantwoording van den directeur der weduwen- en weezeukas voor de officieren van de landmacht over 1878 blijkt, dat op 1 Januari 1879 in de kas voorhanden bleef aau inschrijvingen op het grootboek der nationale schuld, rentende 2*/< pCt., eene kapitale som van 3,950,000. Het aantal weduwen, die op gcmelden datum pensioen genoten, bedroeg 551. Kontaut en krediet zijn de woorden, wtartnede het Holt. Nieuwsblad een hoofdartikel begint, waarin het nogmaals wijst op de massa rekeningen, nota's en kwitautiën, waarmede men iu de eerste weken van nieuwjaar als bestormd wordt. Zy, die niet volop ill 't geld zitten, weten soms geen raad, en komen in allerlei moeilijkheden. En toch is dat alleen de schuld van de ongelukkige gewoonte van op rekening te koopen eu niet kontact te betalen, 't Is zoo gemakkelijk, wat men noodig heeft, te halen en te laten opschrijven, en de betaliug over eene groote tijdruimte te verdoelen; iutueschen moeten nieuwe schulden gemaakt worden, en stijgt de achter stand. Is dit noodlottig voor de geziiiüeu, voor menig leverancier is dit nog erger. Beschikt hij slechts over beperkte middelen, hij moet dan om betaling vragen, en verliest nog dikwijls de klandisie; en 't zyu wei eens de meest gegoeden, die rekeningen jaren lang laten oploopeu. Men zegt, dat nieu buitenslands sohis voordeeliger kan koopen; zou dat ook niet ten deele bet gevolg zijn van het over dreven cred iets tellen, hier te lande Een leveran cier moet voor de concurrentie deu prijs nauw be palen; moet hij nu nog een, twee of meer jaren op zijn geld wachten, hij verlies zyu winst. Eeu kwaad vau onzen tijd is het, dat zoovele kleine zaken be gonnen worden, zonder dat men kapitaal heeft, en zonder noodige kennis. Men huurt eeu huis, koopt iu groote magazijueu op krediet, kan met deze uiet konkurreereii, moet ook nog krediet geven eu gaat failliet. Maar een hoofilbezwaar van de winkeliers is bet, ais inen buitenslands voor zijue kontante peuuiugeu koopt eu binnenlands op krediet. De winkelier, die op krediet-geven ziju prijzen heeft berekend, moest bij kontact betalen percenten korting geven, eu iu 't algemeen moest het koopen a kontaut of op korten termijn gewoonte wordeu. Daardoor zou menig gezin voor ondergaug behoed wordeu eu inenig winkelier tot grooter bloei geraken. Voor eenigen tyd werd door het Bestuur van de Geldersche Maatschappij vau Laudbouw de aaudacht der Regeering gevestigd op het voorkomeu iu aan grenzende gedeelte vau het Koningrijk Pruissen eeuer ziekte iu de rogge en andere landbouwgewassen, veroorzaakt door eeu microscopisch insect, bekend onder deu naam van rogge-aal (Auguillulu devastrutrix). Volgens eeu bericht, opgenomen iu de Landbouw courant vau 11 Deo. jl., sou de rogge-aal ook hier te lande zijn ontdekt. Naar aanleiding van eerstbedoelde mededeeling is vau Kegeeriiigswege een ouderzoek ingesteld naar de uuddeleu, welke iu Duitschlaud werden aaiige- weud om de verspreiding van dit insect tegen te gaau. Dauruit is gebleken, dat in ttiju-Fruisseu, alwaar iu verschi.leude regeeriugsdUtricten de ziekte in den laatstee tijd eeu niet ©«belangrijke uitbreidiug had verkregen, op raad vau de bevoegde autoriteiten op het gebied van deu laudbouw, de volgende middelen zyu naugegeveu om tie ziekte tegen te gaan en uit te roeieu le. het uittrekken en verbranden vau de planten op de besmette akkers; het verbrandeu vau het stroo eu van de daaruit vervaardigde mest; 2e. verbod, om den oogst, welke van een besmetten akker gewonnen wordt, op een ander laud over te brengen of te verkoopeu 3e. verbod om de gereedschappen, welke op ten besmetten akker gebruikt zyu, op een ouder land te gebruiken; 4e. verbod om op de besmette akkers, zonder toestemming vau de plaatselijke politie, rogge, hater boekweit, klaterweverdistel of spurrie te verbouwen. Deze laaste voorzorg, die door al de dtskundigcu wordt aanbevolen, schijnt het ineeet doeltreffend te ziju om het insect uit te roeien. l)oor gedurende eenige jaren, niet alleeu op de besmette 'akkers, muar ook op de aangrenzende laudi rijer, geen planten te verbouwen, die het voedsel van de roggeual uit maken, zal men het insect van lieverlede kunnen doen verdwijueu. Deze handelwijze wordt ook voor den landbouw niet onvoordeelig geacht, daar de zoogenaurade wisselbouw als heilzaam voor de luu- derijeu wordt beschouwd» Reeds ziju in de regeerings-districten Dusseldorf, ouder datum vau 5 October 18?8, iu Munster, ouder datum van 3 September 1879, politie-verordêningcu uitgevaardigd, wuarby de bovenbedoelde voorzorgs maatregelen en verbodbepaliugeu wordeu voorge schreven. De bevolking der hoofdstad in iu 1879 van *309,000 lot 315,000 zielen gestegen. Eenvoudige meststof. Hoewel het een oud en wellicht bekend middel is, achtten wy het niet overbodig nog eens in heriumriug te brengen, dat een der btsie en goedkoopste meststoffen voor pot- gewassen en kamerplanten is bij het water waar mede men ze begiet, cfenige droppels geest van sul-ammoniak te voegen. De goede uitwerking daar van is spoedig bemerkbaar. {Sempervirens.) 9 „Het getal dronkaards in Amsterdam neemt on rustbarend toe. Aldaar bestaat geene verordening, die straf bedreigt tegen openbare dronkenschap. De politie echter neemt in bewaring de personen, die zéé beschonken zijn, dat zij voor zichzelven of voor anderen gevaarlijk dreigen te worden. Bedroeg dat getal in 1865 2065, het is allengs gestegeu, zoodat ia 1875: 5128 en in 1878: 6063 personen wegens openbare dronkenschap door de politie in bewaring zijn genomen. „Op schrikwekkende wijze breidt zich te Amster dam het getal plaatsen uit, waar sterke drank ver kocht wordt. Waren iu 1858 aldaar 1535 slijterijen, tapperijenkroegen en koffiehuizendat is één op de 171 inwoners, in 1868 vond men er 1619, dat is één op de 165 inwoners, 2113 iu 1878 dat is één op de 146 inwouers. Het aantal tap perijen is iu 20 jaren te Amsterdam met 3.7 pet. vermeerderd. „Het verbruik van gedistilleerd klimt jaarlijks in Amsterdam. Werd in 1863 per hoofd der bevolking 10.37 litters veracc'jusd gedistilleerd a 50 pet. ver bruikt, geleidelijk nam het gebruik toe en in 1877 vindt men een verbruik van 14 95 per hoofd op gegeven. Het jenever-verbruik is iu 15 jaren met 44 pet. toegeuomen, terwijl de bevolking iu dat tijds verloop met 17 pet. aanwies. „Bij nauwkeurig ouderzoek is gebleken, dat de bedrijven en neringen in Amsterdam talrijk zijn, die vereenigd wordeu uitgeoefend met het beroep van slijter, tapper, kroeghouder en koffiehuishouder. Een honderdtal kleine winkeliers bijv. tappen sterke dranken. Men vindt in de hoofdstad aansprekers, makelaars, brood verkoopertf, boekdrukkers, baard scheerders, timmerlieden, verhuurders vau zeevolk, kaïuerbehaugers, kruiersbazen, schoenmakers, rijtuig verhuurders, tooueelspelers, vischkoopers, kantoor bedienden, debitauten van loterijbriefjes, beeldhouwers, stukadoors, tuinlieden, kleermakers, kurkensnijders, kooplieden in vodden, koormneters, graveurs in zilver, courantenoinbrengers, jabesteders eu be- steedsters vau dienstboden die sterke dranken tappen." Bovenstaande opmerkelijke feiten zijn ontleend aan een adres, door de Amsterdamsche afdeeling der „Nederl. Vereeniging tot afschaffiug van sterken drank uau de Tweede Kamer gericht ter aanbeveling van het weldra ia te dienen wetsontwerp tot beteu geling van het drankmisbruik. Bij den goudsmid V. d. B. aan de Lagezijde te Alpheo a/R. vervoegde zich Zondag namiddag eeu knap gekleede jongen, die zilveren horloge-kettingen verlangde te zien. Een der uit de kast gehaalde kettingcu scheen hepi bijzonder te bevalleu, althans hij wilde dieu zijn vader wel eens laten zien, die zooals hij zeide, buiten met iemand „stond te pra ten." Hij riep eeu paar malen met het hoofd door de deur aau „vader!" Maar „vader scheen wat lang zaam te ziju, want de jongeu, die inmiddels deu ketting nog eens bekeek, riep weer door de geopende deur aan „vader* eu zette het op een loopeu, zonder eerste den ketting neder te leggen. V. d. B., die uutuurlijk onmiddellijk buiten kwam, zag, daar het zachtjes aau giug scheineten, echter „vader", zoon nog kctriug meer. Eeu landbouwer in de nabijheid van \renlo heeft het biljet voor de volkstelling ingevuld, in de kolom „geslacht," één varken. Van officieele zijde wordt aau het Utr. Dagbl. medegedeeld „De toestand van de spoorwegbaan tusichen Hedel en Boxtel blijft geruststellend. „Zoodra de waterhoogte en de stroomsnelheid dit toelieten, is bij de bruggen gepeild, om na te gaan of ontgrondingen hadden plaats gehad. „l)it is het geval geweest bij de draaibrug over 1 dc Dieze en bij eene doorlaatbrug tusschen de Maas eu 's Bosch. „Met duikers wordeu de fuudeeringeii heden nader I onderzocht. Zoolang dit onderzoek niet is afgeloopeu, kan het spoorwegverkeer niet geopend worden. „Door stortingen vau bazaltsteeif en zandzakken is voortzetting der uitschuivingen tegengegaan. J In dc bergstreken vau Oostenrijk heeft de vele sneeuw de wolven uil hunne schuilhoeken verjaagd. Men verhaalt vau een treffende jacht op twee dezer I dit reu gehouden te Gottschée in Zuidelijk Tyrol. Een der wolven van middelmatige grootte werd al zeer spoedig door de daarop jagende boereu gevoudeu en gedood, maar de andere, een prachtig beest, I moest drie dagen worden vervolgd eu daar het uiet geoorloofd was, de grenzen met vuurwapenen te overschrijden, hadden de boeren zich met byleu, hooivorken en stokken gewapend. Eeu der jagers struikelde en werd onmiddelijk door den wolf ann- gegrepen, die hem in de borst eu de zijde wondde j met ziju geweldige klauwen. Gelukkig kon men den nange\allene spoedig te hulp komen en den wolf dooden, die in triomf naar bet nabij zijnd dorp

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2