y? Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. AZEN, geschilderde Junskerk te mis der St. >ningen,enz. rlijk levena-' s Gebroeders beth, SIIH N° 2401. 1880. BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag 16 Januari. il rerij. B MA, Uuitenlanilscli Overzicht. J ii KTC3-, 14. 1 IDEN Oa auA GOUDSCHE COURANT. 0 per Kilo. dachten, het par- mt. de Kunsten, irectéur der Itrecht, ten. NGEBODEN, «legen CIS. tEHEELE Franco brieven lezer Courant. 1 4 j der V ee. IEF van het LNUARI door pot met kokend water en is aan de bekomen brandwonden Kapelle is aan? de een adres gericht, den trein, van Utrecht ver- rtog. iburg. IRINKMAN ■komen 10 >0 O 'O 5 lEStUUR. De dezer dagen te Wad dinx veen gehouden tweede collide, door de commissie tot buitengewone bedoe ling, heeft opgebracht, ongeveer ƒ450. Bij vonnis der Arr. Rechtbank te Rotterdam, dd. 13 Januari 1880, is o. a. veroordeeld E. L. H., wonende te Haastrecht, vervolgd ter zake van het mishandelen van een rijksveld wachter, tot een celstraf van een maand. aardigeu van NSGROOTE n rechten moet invoeren. De redenaar heeft daarentegen juist uiteengezet, welke voordelen Groot-Britannië uil zijn vrijhandelssysleem heeft getrokken gedurende de langdurige crisis, waaronder gansch Europa leed. Engelands verkeer met het buitenland heeft daaronder, naar uit officieele cijfers blijkt, nagenoeg niet geleden en het rijk is, terwijl andere volken verarmden, in welvaart vooruitgegaan, zooals onweersprekelijk blijkt uit de opbrengst der inkomstenbelasting, de toename van den inleg in de spaarbanken en het vermeerderd verbruik van artikelen van weelde. De on- geluksperiode is Engeland, dus hoogstens op winstder ving komen te staan. En dat nog wel terwijl de oorlo gen in de koloniën en het machtvertoou in Europa in de laatste drie jaren een schat van geld hebben gekos'. Lord Derby vergeleek het overdreven militairisme van onze dagen bij den lijd van het eerste Fransche keizerrijk, toen ook overmatige wapening der volken een zee van rampen beeft veroorzaakt en gansch Europa beeft verarmd. Waar de staathuishoudkundige zich ook wendt om de oorzaken te zoeken van armoede en ellende, altijd zal hij stuiten op die groote legers, wa ir honderdduizenden krachtige mannen, in ledigheid, of niet veel beter, gehouden en aan de productie onttrokken worden. Er schijnt aan die kwaal geen Zoo ooit, dan staan op dit oogen- «n ril manw' «on eil- écu Door den Gemeenteraad van Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij waarbij hij verzoekt om l__ trekkende om 3 u. 28- m. en van Rotterdam om 9 u. 5 m., aldaar te doen stoppen tot het in- en uitlaten van reizigers. Tevens heeft hij verzocht om, evenals te Nieuwerkerk het geval is, het station ook voor goederenvervoer in te richten. Door den minister van binnenlandsche zaken is afwijzend beschikt op het verzoek van burgemeester en wethouders van Amsterdam, om subsidie ten be hoeve van het gymnasium aldaar. Dat de minister aldus beschikt heeft is vrij natuurlijk randselachfiger is het echter hoe het gemeentebestuur van Amsterdam, er toe kwam het subsidie aan te vragen. Amsterdam, dat op eigen kosten' een universiteit kan onder houden, behoeft waarlijk geen subsidie voor een gymnasium. GOUDA, 15 Januari 1880. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staien-Generaal, in het hoofdkiesdistrict Amsterdam, zijn uitgebracht 1518 geldige stemmen, waarvan op mr. J. P. R. Tak van Poortvliet 952, den heer Aug. Hendrichs 420 en majoor van Marie 125 zoodat de heer Tak van Poortvliet gekozen is. In het hoofdkiesdistrict Leiden 'zijn uitgebracht 1666 geldige stemmen, waarvan op den heer Donner 1021, den heer Rooseboom 462 en van den Berch van Heemstede 142 zoodat de heer Donner ge- r kozen Jg. Door den Minister van Binnenl. Zaken is den Gedep. Staten der provinciën verzocht, hem voor 15 Febru ari e k. te doen toekpmen een alphabetisch gemeen- i tesgewijze, overeenkomstig bijgevoegd model ingerichte opgave der kosten van bet lager onderwijs, zooals die zijn geraamd in de gemeentebegrootingen voor 1880. Deze opgave' behoort alleen te bevatten de uitgaven, gelijk ze zijn omschreven in art. 44 der wet van 17 Augs. 1 878 {Staatsblad no. 127). Ook blijven daarvan uitgisloten de rente en aflossingen van kapitalen, opgenomen voor stichting, vergrootiag, herstel enz. van schoolbanken en onderwijzersWoningen. Gedurende het jaar 1879 werden in de gemeente Moordrecht 43 jongens en 47 meisjes geboren, te zamen 90 kinderen het getal overledenen bedroeg namelijk 39, vrouwelijk 25, te Zamen 64 personen. Getal huwelijken-19. Een 3 j trig kind van den arbeider van E. aan d?u Kanaaldijk onder de gemeente Moordrecht, viel Maandag jt. in een den volgenden dag overleden. In de gemeente Gouderak werden in 1879 gebo ren 23 m. 32 vr., overleden 24 m. 17 vr. Ingeko men 81 m. 90 vr., Vertrokken 81 m. 85 vr. Ver meerdering der bevolking 19 p. Huwelijken 18. In de gemeente Berkenwoude werden in 1879 ge boren 10 in., 12 vr., overleden 9 m. 3 vr. Ingeko men 23 m. 35 vr., vertrokken 31 m. J27 vr. Ver meerdering der bevolking 10 p. Huwelijken 6. De inschrijving voor de armen in de gemeente Reeuwijk, met inbegrip der armenbus op het ijs, gedraagt 426. Tot gemeente-vroedvrouw le Reeuwijk is benoemd mej. M. L. Rietbergen, te Ommen. konden beschouwd worden uit het oogpunt felijke belangen. Bij de samenkomst van- sellers, Bismarck en Andrassy, was enLel-in het a’- gemeen gesproken van de wenschelijkheid, dat op handelsgebied tusschen beide rijken dezelfde vriend schappelijke verhouding heerschen zou als op het gebied der zuivere politiek, en dat wat ook het ge volg mocht zijn van de speciale onderhandel! ngen over de tarieven, beide regeeringen zeker een tarie- ven-oorlog der beide rijken zouden vermijden. Gcene speciale bezwaren staan echter hel tot stand komen van een traclaat in den wegprins Bismarck heeft te Weenen verklaard, dat hij ernstig daarnaar streven zou Baron Haymeile was overtuigd, dat de Hon- gnarsche uitvoerhandel aanmerkelijk bij het dractaat zou winnen, en dat de Duitsche regeering bereid zou gevonden worden alle billijke wenschen van Oosten rijk in te willigen, voor zoover die vereenigbaar zouden zijn met Duitschlands belangen. De voor- loopige besprekingen, die hebben plaats gehad, waren echter nog niet voor openbaarmaking geschikt, hoezeer zij reeds positieve resultaten hadden opgeleverd. Het tot stand komen van dit handelsverdrag schynt dus zeer waarschijnlijk, en behalve dit is nog zeer opmerkelijk in de rede van den Oosteurijkschen premier, dat voor het eerst officieel gesproken is van de goede verstandhouding tusschen beide rijken op het zuiver politiek gebied. einde te zien. 5--r blik de kansen gunstig op vred% maar' aan geen kelen slaat geeft dit aanleiding om ook naar soldaat terug te geven aan de bebouwing van den grond of aan een nuttig handwerk. In Afghanistan is het nog ver van rustig. Ma homed Jan heeft de stad Ghuzni bjzct, en noemt zich regent voor den kleinen zoon van Yakoep Khan, dien hij in zijn hoede heeft. Dat gehcele deel van Centraal-Azië verkeert in de grootste opwinding, en toen het bericht bekend werd, dat Mahomed Jan Ghti&i had bezet en in staat van verdediging bracht, geraakte in Afghanistan alles weder in rep en roer. De regimenten in Herat en Balkh maken zich gereed om naar Ghuzni op té rukken, ten einde Mahomed Jan te helpen. Ka boel wordt door de Hindoes verlaten, en hongers- noodprijzen worden in die stad voor rijst en meel gevraagd. Men kan zich voorstellen hoe de arme bevolking daardoor lijdt, en bet zal niemand ver wonderen te hooren, dat Engelsche soldaten geen dorp door, ja, geen huis voorbij kunnen trekken, of er wordt op hen gevuurd. In de zitting van eene der commissies van de Hongaarsche delegatie is tot den heer Haymerle de vraag gericht hoe het staat met de onderhandtlin- gen tusschen Oostenrijk en Duitschland over een handelstractaat De minister zeide, dat de betrek kingen van de monarchie met Duitschland niet enkel konden beschouwd worden uit het oogpunt van stof- de. kdu- - De zitting voor 1880 is Dinsdag in beide tak ken der Fransche Wetgevende Macht geopend. In den Senaat hield de heer Gaulthier de Ru- milly, die als president van jaren den voorzittcrstoel bekleedde, de gewone aanspraak. Gisteren zou tot de verkiezing van den voorzitter en de onder-vopr- zitters worden overgegaan. Ic de Kamer der Afgevaardigden hield de beer Desseaux (president van jaren) een korte toespraak, waarin hij deed nitkomen, dat het Keizerrijk door eene daad van geweld gegrondvest en door een vij- andelijken inval omvergeworpen was De leden der Bonnpartistische partij kwamen heftig tegen deze uitdrukking op. Na samenstelling der afdcelingen bij het lot, ging de Kamer over tot de verkiezing van haar bestuur. Aan de keuze van den voorzitter namen 308 afgevaardigden deel40 biljetten werden van onwaarde verklaard. De heer Gambetta bekwam 259 stemmen, en werd dus tot voorzitter herkozen. Bij de verkiezing in Februari van het vorige jaar verkreeg hij 314 stemmen, dus nu 55 minder. Veie afgevaardigden waren afwezig <le partijgenoo^n van Clemenceau «temden niet voor Gambetta. Aan de kvus der vice-presidenten namen slechts 294 afge vaardigden deel Brisson (van de Union républi- caine) verkreeg 232; Benard 166, Bcthmont 155 stemmen, en deze waren dus gekozen. De heer Durfort de Civrae bekwam slechts 125 stemmen. De keus der overige leden van hel bureau zal p'aats hebben. z Het nieuwe ministerie verwelkomt de kamer met een vrij radicalen, maar waarschijnlijk nuttigen maat regel. Het geheele ministerie van oorlog is met bezemen gekeerd en voor landen, die Frankrijk’» militaire inrichtingen en regelingen steeds op den voet volgen, is bet opmerkelijk dat dit noodig is gebleken. Tegelijk zijn de zes chefs de bureau of chefs de service ontslagen. De vijf directeurs de l’infanterie, de la cavalerie, de l’arlillerie, du génie, du controle et de la complabilité, zullen niet langer het leger regeereu, en met de generaals Davcust, Thoumini de Lahaulle, Grandin, Schneegans en Séré d'e Rivières is ook de beer Renaudin, het hoofd der bureaucratie, Welke over bet leger beschikt, ont slagen. «Welk een schoonmaak roept de Débatn uit, welk bedaard en ernstig blad het flinke besluit zeer toejuicht. Alle goede wetten en besluiten, waar door hervormingen worden ingevoerd in bet leger, stuitten steeds af op den sleur, op de routine, de vrees om zich aan koud water l.e branden, te veel moeite te doen en af te wijken van een eenmaal gestelden regel, waardoor zoo menige bureaucratie zich onderscheidt. //Om de waarheid ir. goed fransch, ronduit te zeggen" verklaart de DebaU, //Werden/de besluiten der ministers verlamd door de hoofdamb tenaren, die zich onafzetbaar w.aandeu." Zij zagen ministers komen en gaan en dat zij, schoon niet verantwoordelijk .voor lement, toch eigenlijk de hoofden van het leger waren; zij weigerden iets in hun gewoonten te ver anderen en overwonnen de k'achtsinspannmg van een minister, die morgen vervangen kon worden, door inertie, door lusteloosheid, door niets te doen. Geen minister had het nog gewaagd met dien ge- niepigen doffen tegenstand den strijd te beginnen, doch de nieuwe minister van oorlog, generaal Farre, wil het leger en de landsverdediging in orde brengen, en is dus begonnen met het ministerie van oorlog met ’bezemen te koeren. Lord Derby, de vroegere collega van Beaconsfield, een tory in zijn hart, maar daarom nog niet een Eugelsch conservatief van de kleur van het tegen woordig ministerie, heeft tot de kamer van koop handel te Huddersfield eene toespraak gehouden over den stand van handel en industrie in Engeland. Met groote helderheid heeft hij over de langdurige malaise gesproken, waaruit hij verklaarde niet de conclusie te trekken, dat Engeland wijziging moet brengen in zijn economisch systeem en beschermende I

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1